TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Lucruri lumesti, care par normale si in biserici Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 12
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Gfod, dar gandeste-te la cati oameni au fost binecuvantati prin simplul fapt ca tu ai fost acolo si ai vandut o carte care le-a schimbat modul de gandire, de viata. Eu sunt una dintre acele persoane si mai pot sa numar cel putin 5 oameni care au fost binecuvantati datorita cartilor pe care le-ai vandut. E mai simplu sa le ai sub nas in biserica decat sa mergi la libraria "Micul Betleem", de exemplu care pentru unii e in capatul celalalt al orasului. Deci eu zic sa nu ducem lucrurile la extrema ci sa vedem partea plina a paharului.

01/02/06 20:32

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
'am intrebat si eu nu am dat cu parul'

01/02/06 23:03

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

gfod a scris:

Imi pare rau doar ca nu stie mai multa lume ce diferenta de pret este intre averea pe care trebuie s-o dai pe-o carte la libraria "crestina" din oras, si pretul cartilor mele....

hai si la cj, ca la noi este total invers, sunt mai scumpe cele de la bise decat cele de la librarie, si plus de asta nu-mi da nici bon de casa, ceea ce ma deranjeaza putin, pt ca nu mi se pare legal, oricum asta deja este alta pb.

02/02/06 00:19

Larisa
membru

doitili a scris:

'am intrebat si eu nu am dat cu parul'

Mesajul meu a fost o incurajare pentru Gfodi ca sa continue ceea ce a inceput. Nu trebuie sa fii suparata. Tu ai lansat o intrebare. Sa nu te simti ofensata, te rog!

02/02/06 00:31

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
stai linistia in privinta asta
pur si simplu citind din luca am ajuns sa ma intreb cat de corect si bine e lucrul asta de a vinde in biserica
nu am spus-o ca o condamnare ci pur si simplu a fost o simpla intrebare, dar si o curiozitate cam ce gandesc si alti cu privire la acest lucru

02/02/06 00:38

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
mie imi place ca undeva  in cadrul bisericii ....sa existe ceva  care sa se ocupe cu literatura crestina...muzica crestina....oricum ceva crestin, si la preturi mai mici decat pe piata, mai ales pt membrii acelei biserici, la care toti sa aibe acces.....

la mine in bise nu prea am asta, decat poate o carte doua, si alea amarate si vechi pe care nu prea le citeste nimeni....

02/02/06 13:48

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Cred ca ii vital pentru o biserica sa ai aiba o biblioteca. nu neaparat librarie, dar biblioteca. Oamenii ar trebui sa aiba la dispozitie literatura crestina tot timpul, si sa fie incurajati sa citeasca. Si nu vorbesc numai de cartile astea supersiropoase care se scriu acuma, vorbesc de Sf. Augustin, Sf. Ioan Gura de Aur, Luther, Calvin, Spurgeon si toti ceilalti scriitori de valoare. Eu am enumerat doar cativa dintre ei...dar sunt o multime de carti extrem de valoroase, peste care noi trecem cu vederea, doar pentru ca-s vechi... Un crestin care nu prea stie de istoria religiei lui ii olog de-un picior, parerea mea.

02/02/06 22:20

Site web  
Larisa
membru

Biblioteca noastra de la biserica este foarte vasta si are destul de multe carti despre istoria bisericii, despre credinta, comunicare, relatii, SF, carti pentru cultura generala, carti pentru copii etc. Ceea ce m-a mirat foarte mult este ca toata lumea stie unde este cheia de la biblioteca si poti sa mergi acolo cand vrei sa-ti iei carti si sa lasi un biletel pe masa cu data cand ai luat cartea. Si in loc sa scada numarul cartilor acesta creste. Nimeni nu le supravegheaza.

02/02/06 23:07

Site web  
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
BIBLIOTECA = "POMUL CUNOSTINTEI"  BIBLIE=POMUL VIETII ,fiecare are dreptul sa aleaga exact ca EVA .

03/02/06 16:54

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Fineas, am o mica nelamurire - odata cu Eva , am mancat si noi din pomul cunostintei so... ????? ce-ai vrut sa spui de fapt? sa nu-mi zic ca orice carte ce e inafara Bibliei e nefolositoare sau ne duce numai la rau, ca sincer, ar fi absurd.

03/02/06 16:57

fineas
Exclus

PAI chiar astai ,nu te poti hranii din ambii pomi,si sa zici ca esti nascut din nou ,nu poti slujii la doi stapani,poate pt voi e absurd dar pt mine este esential ,inainte am citit si eu tot felu de carti teologice dar nu eram nascut din nou.1 IOAN 2;20,21. SI 26.  PS IOAN 16;13.

03/02/06 17:09

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

fineas a scris:

1 IOAN 2;20,21. SI 26.

20. Dar voi aţi primit ungerea din partea Celui sfânt, şi ştiţi orice lucru.
21. V-am scris nu că n-aţi cunoaşte adevărul, ci pentru că îl cunoaşteţi, şi ştiţi că nici o minciună nu vine din adevăr.
26. V-am scris aceste lucruri în vederea celor ce caută să vă rătăcească.

fineas a scris:

IOAN 16;13.

13. Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit, şi vă va descoperi lucrurile viitoare.

Ultima modificare de Lupea_Filip (03/02/06 18:14)

03/02/06 17:20

Site web  
filip
membru

fineas a scris:

inainte am citit si eu tot felu de carti teologice dar nu eram nascut din nou.

Două întrebări:
1.Cine citeşte cărţi teologice nu este născut din nou?
2. Comunicarea care o ai tu acuma cu noi este vorbire despre Dumnezeu. Adică teologie. Ar trebui să nu citim ce scrii tu?

03/02/06 17:22

Site web  
fineas
Exclus

eu nu explic versetele ,si vezi ca era 1IOAN ....CINE INTELEGE SA INTELEGA ....

03/02/06 17:39

filip
membru

fineas a scris:

si vezi ca era 1IOAN

Oops! Corectare! Sorry!

fineas a scris:

eu nu explic versetele

Hmmm, chiar aşa? Atâta timp cât faci orice comentariu pe marginea lor (şi dacă eşti cinstit o să recunoşti că ai făcut), cel puţin în accepţiunea mea asta se cheamă că le explici.

Ultima modificare de Lupea_Filip (03/02/06 18:17)

03/02/06 18:13

Site web  
fineas
Exclus

Da mi un ex.in care am explicat vreun verset.Eu le cred nu le explic,eu nu pun cuvantul "dar',este scris ....dar asta semnifica altceva decat este scris...

03/02/06 21:25

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Ca sa "revenim" la subiect : dupa fineas cititul altor carti in afara de Biblie ar fi un lucru lumesc...
Si pt fineas: EVA a ales si ADAM ce a facut????
Parca scrie undeva, in Biblie bineinteles, ca trebuie sa cercetam toate lucrurile si sa oprim ce este bun?
( Si daca am citi mai mult, poate am putea sa ne exprimam si mai bine in scris...si nu ar avea altii probleme cu intelegerea mesajelor postate....;) )

04/02/06 00:11

Larisa
membru

"Sa te feresti de omul unei singure carti!" zicea un proverb intelept!

04/02/06 01:15

Site web  
jaspax
membru

Inregistat: 12/12/05
Fineas, ma bucur ca ai venit pe forumul acesta. In neintelegerea mea as fi crezut cuvintele lui Isus, "Cine crede si este botezat va fi mantuit," dar prin nemarginita ta intelepciune am ajuns sa stiu ca adevarul este mult mai complicat. Nici credinta nici botezul nu ma ajuta la nimica daca nu sunt "nascut din nou", un proces tainic prin care, cumva, omul trece la viata vesnica.

Dar un lucru nu inteleg pentru ca mintea mea inca nu a patruns in acele inaltimi dincolo de logica unde te gandesti tu... cum pot sa stiu daca sunt nascut din nou? E clar ca nu tine de credinta (care ar fi intelectualism lumesc), nici de taina botezului (care ar fi catolicism). Daca renunt la citit carti inafara de Biblie, sunt nascut din nou? Daca merg numai la biserica? Dar nu s-ar putea sa aflu mai tarziu ca nu am ajuns inca la misterul nasterii din nou, si mai urmeaza sa renunt la culoarea rosu si mersul afara in ziua de joi? Sunt chiar tare curios sa stiu cum este omul nascut din nou.

Ultima modificare de jaspax (04/02/06 01:33)

04/02/06 01:31

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
jaspax, intra aici : http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=424  :)

04/02/06 12:07

patry!y
membru

Inregistat: 29/12/05
Poi ii o chestie interesante se se vanda cartzi crestine si CD-uri crestine la iesirea din biserica... nu sunt in pozitzia necesara ca sa spun daca e bine sau nu, dar oricum daca s-ar vine macar sa fie la pretz accesibil la toata lumea...

05/02/06 20:39

larionemily
membru

Inregistat: 09/02/06
eu sunt de parere ca o fata pocaita cu adevarat nu ar pune asa de mare accent pe aspectul fetei ,Domnul ne-a creat asa cum suntem si nu ne-a dat cate o trusa de farduri la creatie..fara suparare...

09/02/06 16:43

Larisa
membru

Ai dreptate, dar sunt cred unele lucruri care sunt pe lume de care trebuie sa profiti cum ar fi cosmeticianul, frizeria, etc. si de ce nu si de produsele cosmetice care nu te afecteaza prea mult si nu sunt folosite in cantitate industriala. Eu sunt antimachiat, dar cateodata imi place sa ma joc cu rimelul si creionul pentru ochi, etc. Pledez pentru naturaletea unei femei pentru ca vreau sa o vad vesnic tanara!

10/02/06 01:13

Site web  
T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Uite cum vad eu problema. Daca pentru unii Biserica este cladirea in care se aduna e problema lor. Biblia ne spune ca "vine vremea si acum a si venit, cand inchinatorii adevarati se vor inchina Domnului ... in duh si in adevar" si ca "trupul vostru este templul Duhului Sfant". Eu zic ca din acest Templu sa nu facem pestera de talhari. Ce se intampla la cladire e altceva, si atata vreme cat e ceva benefic multora de ce nu? Poa` sa fie si un fast food la iesire, care e problema?

Ultima modificare de T-pop (10/02/06 17:15)

10/02/06 17:14

Site web  
Larisa
membru

Recent am auzit ca in unele locuri au fost devastate cladirile bisericii si oamenii au tinut programul afara pentru ca ei au considerat ca ei sunt biserica. Deci in cazul asta daca avem fast food la biserica ar fi o treaba daca ar fi si gratuit!

10/02/06 22:02

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 12    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la