TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Lucruri lumesti, care par normale si in biserici Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 12
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05

patry!y a scris:

Eu ma gandesc la faptul k ne machiem doar pt. o ocazie, care trece si ramanem noi, asa cum suntem... si nu potzi sa sti cand Dumnezeu te va chema Acasa, si cum vei merge, machiata??? asta doar figurativ... k nu stie nimeni cum va fi atunci...

cu siguranta, mahiajul este un pacat capital, si vai de cel ce va fi prins machiat in drumul spre Casa! sa fim seriosi...
si mortii trebuiesc machiati uneori ca sa nu se vada fata ciopartita sau alte chestii...
Pentru venirea Domnului trebuie sa fim pregatiti oricum, dar "interior"....la fel cum ziceti voi ca asta este cel mai important, nu exteriorul, tot asa cred eu ca aia o sa fie important, nu daca sunt machiat, daca folosesc deodorant(ce, ma razvratesc impotriva mirosului meu natural??? ), daca am cosuri, sau alte chestii de-astea.

patry!y a scris:

Eu nu stiu toate cauzele, dar una ar fi k sa parem mai dragutze, sa ne punem in valoare ochii, buzele, etc.... sa pozam ceea ce nu suntem...

deci voi sunteti de fapt niste urate, si trebuie sa va faceti frumoase folosind machiaj. Asta este grav...:-p ii bine totusi ca esti sincera:)

12/01/06 23:27

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Gabi draga, nu exista femei urate pentru ca gusturile nu se discuta si "nu-i frumos ce-i frumos, ii frumos ce-mi place mie!". E clar ca nu-i pacat sa ne machiem, dar devine pacat atunci cand motivele sunt pacatoase. Intotdeauna m-am gandit ca Dz ma va judeca dupa motivatia cu care am facut un lucru pentru ca la suprafata pot parea lucruri asa de bune si frumoase, dar numai eu stiu care a fost adevaratul motiv.

13/01/06 01:09

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
cineva a spus: "ceea ce esti in interior afiseaza ceea ce esti, in afara"

13/01/06 17:32

patry!y
membru

Inregistat: 29/12/05

gfod a scris:

patry!y a scris:

Eu ma gandesc la faptul k ne machiem doar pt. o ocazie, care trece si ramanem noi, asa cum suntem... si nu potzi sa sti cand Dumnezeu te va chema Acasa, si cum vei merge, machiata??? asta doar figurativ... k nu stie nimeni cum va fi atunci...

cu siguranta, mahiajul este un pacat capital, si vai de cel ce va fi prins machiat in drumul spre Casa! sa fim seriosi...
si mortii trebuiesc machiati uneori ca sa nu se vada fata ciopartita sau alte chestii...
Pentru venirea Domnului trebuie sa fim pregatiti oricum, dar "interior"....la fel cum ziceti voi ca asta este cel mai important, nu exteriorul, tot asa cred eu ca aia o sa fie important, nu daca sunt machiat, daca folosesc deodorant(ce, ma razvratesc impotriva mirosului meu natural??? ), daca am cosuri, sau alte chestii de-astea.

patry!y a scris:

Eu nu stiu toate cauzele, dar una ar fi k sa parem mai dragutze, sa ne punem in valoare ochii, buzele, etc.... sa pozam ceea ce nu suntem...

deci voi sunteti de fapt niste urate, si trebuie sa va faceti frumoase folosind machiaj. Asta este grav...:-p ii bine totusi ca esti sincera:)

Poate nu ai inteles bine... trebuie sa fim pregatiti pentru ca nu stim monentul cand Dumnezeu ne va chema acasa... si cei tineri trebuie sa fie pregatiti... Ai zis k trebuie sa fim pregatiti in interior...dar noi trebuie sa fim crestini si de INTERIOR si de EXTERIOR... exteriorul trebuie sa reflecte cum esti in interior... si oricum daca aceasta este un pacat, o sa fie important................. si mah, eu m-am referit la faptul k nimeni nu e perfect si atunci machiajele te ajuta sa-tzi faci retusuri, sa corectezi ceea ce a facut Dumnezeu.... adica pe tine... si nu stiu daca aceasta este bine... daca Dumnezeu asa te-a facut, de ce vrei sa modifici lucrarea mainilor Sale... however...nus'...

14/01/06 14:34

gfod
membru

nu vreau sa mai continui discutia asta. am scris de ce in primul meu mesaj de la topicul asta.

14/01/06 22:33

Site web  
patry!y
membru

gfod a scris:

nu vreau sa mai continui discutia asta. am scris de ce in primul meu mesaj de la topicul asta.

Bine mah... fa ce vrei...!

15/01/06 15:13

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
cu riscul de a fi judecata am sa-mi zic si eu parerea;dupa cum sa tot zis over and over, machiajul devine pacat atunci cand motivatia e gresita si punct.Deasemenea cred ca o astfel de gandire cum k Dumnezeu nu ne-a creat machiate deci nu ar trebui sa ne machiam e destul de nepotrivita.....pai atunci am putea simplu sa spunem ca nici nu ar trebui sa ne tundem, sa ne pensam si asa mai departe.
Nu vad nimic gresit in a vedea o fata machiata si aranjata.E ceva frumos sa vezi o fata aranjata;cred ca trebuie sa invatam sa nu cadem in extreme
Totusi daca e vreo fata care simte in inima ei ca nu trebuie sa se machieze atunci sa nu o faca si sa nu se lase influentata de cei din jur!!!
e important sa faci cea ce iti spune inima si nu cea ce asteapta altii de la tine sa faci!

16/01/06 00:18

Larisa
membru

Bun comentariu, Silvia! Prima data cand am fost eu machiata a fost prin clasa a X-a cand colegele mele au vrut sa ma vada machiata si le-am lasat sa se joace. Ei bine, dupa ce tot procesul a fost gata, m-am simti ca o curva. Constiinta mea imi tot dadea pumni! De atunci ma machez foarte finut si in general la ocazii mai deosebite cand vreau sa fiu remarcata. Oricum, ma fac remarcata, dar putina umbra si culoare nu strica niciodata. A te machia e o arta pe care trebuie sa o furi sau sa o inveti de la altii care o fac mai bine ca tine. Am fost apreciata in mediul meu pentru ca am avut incredere in Dumnezeu si in mine si am indraznit sa fiu diferita.

16/01/06 01:55

Site web  
patry!y
membru

OK... am vazut parerile voastre despre machiaje... PRO...
Da' acuma ce zicetzi de oja (lac de unghii) k aici nu mai putetzi spune k acopera defecte... aici e vorba de culoare... chiar peste tot trebuie sa fim colorate?:p

25/01/06 20:29

Larisa
membru

Lacul de unghii poate fi benefic pentru cele carora li se exfoliaza unghiile. In general e un intaritor foarte bun pentru unghiile mai moi. Cat despre culori ma abtin. Imi place sa vad unghiile facute la altii, dar nu la mine. Pentru ca eu cant la chitara si tre sa am unghiile taiate foarte bine. In general cred ca e mai estetic sa ai unghiile facute daca ai unghii lungi. Eu nu ma dau in vant dupa unghii facute.

25/01/06 20:53

Site web  
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
stitii care a fost prima femeie machiata din BIBLIE si ce soarta a avut ea? 2 IMPARATI 9;30-34.

25/01/06 21:37

doitili
membru

fineas a scris:

stitii care a fost prima femeie machiata din BIBLIE si ce soarta a avut ea? 2 IMPARATI 9;30-34.

2 Imparati 9:30 Iehu a intrat īn Izreel. Izabela, auzind lucrul acesta, şi-a uns sprāncenele, şi-a īmpodobit capul, şi se uita pe fereastră.
2 Imparati 9:31 Pe cānd intra Iehu pe poartă, ea a zis: - Pace, noule Zimri, ucigaşul stăpānului său?"
2 Imparati 9:32 El a ridicat faţa spre fereastră, şi a zis: "Cine este pentru mine? Cine?" Şi doi sau trei dregători s-au uitat la el, apropiindu-se de fereastră.
2 Imparati 9:33 El a zis: "Aruncaţi-o jos!" Ei au aruncat-o jos, şi i-a ţāşnit sāngele pe zid şi pe cai. Iehu a călcat-o īn picioare.
2 Imparati 9:34 Apoi a intrat, a māncat şi a băut, şi a zis: "Duceţi-vă de vedeţi pe blestemata aceea, şi īngropaţi-o, căci este fată de īmpărat."

25/01/06 23:29

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
Nu ca vreau sa iau apararea fetelor, dar dupa cum scrie Biblia Izabela nu a fost o femeie tocmai pocaita care sa faca voia lui Dumnezeu. Ea din contra a facut ce era urat inaintea lui Dumnezeu. Chiar a ucis o parte mare din proorocii Domnului. Si a facut si alte foarte multe nelegiuri scrise in 1 si 2Cronici. De aceea a hotarat Domnul sa moara intr-un fel asa de ... urat.

25/01/06 23:32

fineas
Exclus

AMIN ,luati seama la cuvantul scris era fata de imparat,!!!!!!

25/01/06 23:33

fineas
Exclus

PAI chiar la asta m am referit "tocmai pocaita",faptele ,vorbirea ,imbracamintea ,te dau de gol ,gandurile ,roadele..etc 2CORIN 13;5.NU ma supar ca le iei apararea ,mie mi o ia SCRIPTURA

Ultima modificare de fineas (25/01/06 23:46)

25/01/06 23:45

doitili
membru

2 Corinteni 13:5 Pe voi īnşivă īncercaţi-vă dacă sunteţi īn credinţă. Pe voi īnşivă īncercaţi-vă. Nu recunoaşteţi voi că Isus Hristos este īn voi? Afară numai dacă sunteţi lepădaţi.

25/01/06 23:49

gfod
membru

Maaamaaa, ce interesant au deviat discutiile astea! Uite, Fineas, tot respectul, dar crezi ca Izabela o fost chiar prima femeie care s-o machiat? doar s-o mai vorbit atata despre subiectul asta!  ea n-o fost prima care s-o machiat, si faptul ca era o femeie dusa cu pluta nu inseamna ca gata, toate femeile care se machiaza is duse si ele cu pluta.

astept inca sa vina cineva cu un lucru lumesc serios care ii privit ca normal in biserica, ca topicul asta sa aiba rost. altfel, zic sa-l inchidem, ca despre ce vorbim aici se vorbeste si la legalism si traditionalism bisericesc!

25/01/06 23:52

Site web  
fineas
Exclus

bine

25/01/06 23:58

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
tocmai am discutat cu matusa mea din america si'mi spunea cum
intr'o duminica a venit politia in biserica si in timpul serviciului de
dimineata a saltat cativa "pocaiti" traficanti de droguri. altcineva imi
spunea ca tot undeva prin america (la biserici de romani) se face
trafic si consuma droguri prin parcarile si baile unor biserici fara nici o
jena... or fi niste exceptii poate. iar copiii pocaitilor n'au retineri in
a le incerca si a trai o viata imorala :(
poate ne spune si larisa cate ceva despre asta, sau n'au ajuns la
urechile tale astfel de amanunte?

si noi, est europenii de "preocupam" cu discutii gen a merge imbracat
decent la biserica sau pe strada, despre machiaj si altele..

voi cam in ce lume traiti? realitatea e dura si te loveste direct in stomac.
Doamne, cat o sa mai dureze toate astea? imoralitatea e la maxim...

27/01/06 00:40

Larisa
membru

As vrea sa pot sa discut despre cum sa ne imbracam si lucruri de genul asta, dar am ajuns sa dicutam aici cu cine sa ne insotim, cu cine sa ne imprietenim ca sa stam pe calea Domnului. Din pacate am auzit ca aproape 60-80% din fetele "pocaite" nu mai sunt virgine. Era o tipa de care sotul ei "crestin" a divortat si a considerat ca inaintea Domnului este inca casatorita asa ca nu a renuntat sa poarte verigheta si nu dupa mult timp a venit un tip la ea care a intrebat-o daca nu vrea sa se culce cu el si ea i-a arata verigheta. La care tipul i-a zis ca daca esti femeie maritata sunt sanse mari sa ai o relatie extraconjugala! Daca porti inelul de logodna te lasa lumea in pace pentru ca zice ca deja ai pe cineva de care esti super indragostita cu care o sa te casatoresti. Deci femeia a inceput sa poarte doar inelul de logodna. In biserica sunt foarte multi homosexuali care au ajuns sa fie pusi in fruntea bisericii. Lucrurile sunt pervertite rau de tot asa ca ma bucur ca pot sa-mi petrec timpul cu voi discutand despre imbracamintea decenta la biserica sau pe strada, despre machiaj si altele pentru ca sunt puerile si sper sa ramana la stadiul asta!

Ultima modificare de Larisa (27/01/06 02:06)

27/01/06 02:04

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

m3diator a scris:

voi cam in ce lume traiti? realitatea e dura si te loveste direct in stomac.
Doamne, cat o sa mai dureze toate astea? imoralitatea e la maxim...

nu stiu ce vrei sa intrebi, insa dc stai de vb cu americanii iti dai seama ca si ei au trecut cu ceva timp in urma pe unde suntem noi acuma, si mie mi tare teama ca noi galopam inspre ei cu ochii inchisi si gura deschisa.
oricum eu am niste prieteni care traiesc in america fara televizor, si nu sunt dinastia plecati de 2ani, s-au nascut si au crescut acolo, si mai am niste prieteni din zalau care mergeau la bise cu parintii lor, dar pe la scoala vindeau droguri cat incapea, asa ca nu tre sa mergem pana in america sa gasimi "pocaiti lumesti"

faptul ca mai sunt si astazi tineri care se intreaba cum tre sa se imbrace ca sa placa Dlui, inseamna ca mai sunt inca tineri care-l cauta pe Dumnezeu cu adevarat, si nu merg la biserica pt ca ... asa-i moda.

27/01/06 16:54

mit4jc
membru

Matei 22:14 "Caci multi sunt chemati, dar putini sunt alesi."

27/01/06 17:04

fineas
Exclus

2 PETRU 3;9-12.   Evrei 10;35-39.  apropo de alesi cineva zicea ca DUMNEZEU nu alege ,prdestineaza !!!!!!!!!!!!!????????

27/01/06 17:17

Larisa
membru

Fineas, hai sa vedem ce zice Efeseni 1:4,5 "In El, Dumnezeu NE-A ALES inainte de intemeierea lumii, ca sa fim sfinti si fara prihana inaintea Lui si ne-a randuit mai dinainte sa fim infiati prin Isus Hristos dupa buna placere a voiei Sale" Poate e greu sa acceptam faptul ca sunt doar anumiti oameni care sunt alesi - asta suna a discriminare, dar tre sa ne impacam cu ideea!

27/01/06 20:42

Site web  
mit4jc
membru

Intr-adevar Dumnezeu ne-a ales inainte de intemeierea lumii. Imi place mult Romani 9:6-33

27/01/06 21:55

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 12    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la