TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Lucruri lumesti, care par normale si in biserici Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

ultimul mohican a scris:

...ai inteles bine. (sau asa am inteles si eu.)

Asta mi se parea evident.

- ii pare rau si este hotarat sa se schimbe dar nu de dragul meu ci pt ca realizeaza ca are nevoie de iertarea lui Dumnezeu

Daca nu s-a schimbat inca, contrazice ce am inteles in paragraful precedent.

ultimul mohican a scris:

pai eu cre'ca e nevoie de ambele. adica daca se schimba doar datorita credintei/religiei/lui Dumnezeu, inseamna ca tu pentru el insemni...mai nimic.

Asta inseamna ca el era o lichea pana o intalneste pe ea, sau ea o panarama pana se intalneste cu el. Eu personal m-as feri de o persoana care se schimba in momentul asta, nu pentru ca nu se poate schimba ci pentru ca nu m-as risca, sa fie doar o schimbare de fatada, de interes. Daca schimbarea a avut loc inainte, sunt sanse mai mari sa fie autentica.

? a scris:

adica... sorry, dar unde mai gasesti baieti cuminti?
Sunt atat de vulnerabili, si cu atatea fete care se ofera pe tava.. foarte greu.

:D :D
Cand am citit asta, mi-am imaginat ospatarul ce vine cu un pui rotisat pe tava, si din sala sare inca un pui pe tava si zice: "vreau si eu". :D :D

RainSong a scris:

ps: mi-am amintit ca la noi in sat a fost un caz in biserica, si din cauza lui, tipa nu a putut face cununia religioasa in bise, sa fie cu rochie alba etc, au tinut doar petrecerea. Deci mi se pare aiurea, de ce nu le da voie, totusi? Mirele oricum poarta costum negru, care negru inseamna opusul albului :D

Ea era usa de biserica? Probabil cazul era cunoscut si biserica voia sa arate ca dezaproba o astfel de traire; ca lucrurile lumesti nu sunt o normalitate a bisericii.
Puteau sa arate si altfel ca dezaproba, nu prin  a se face ca nu stie, ci poate prin a face ceva diferit, sau simplu: daca este murdar in camera dai cu aspiratorul; nu lasi asa, dar nici nu pui covorul peste.

mohicanul a scris:

RainSong, habar n-am, dar crede-ma, nu tot ce-ti interzice biserica e gresit, nu tot ce-ti spune un pastor sa nu faci, e pacat.

Parerea mea este ca pastorii si biserica nu interzic prea multe, ci adesea sunt prea permisivi, dar aici intervine si elementul uman, modul in care un om, un pastor intelege sa trateze o anume situatie.

29/12/10 12:35

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

OLD TRAIAN a scris:

Asta inseamna ca el era o lichea pana o intalneste pe ea, sau ea o panarama pana se intalneste cu el. Eu personal m-as feri de o persoana care se schimba in momentul asta, nu pentru ca nu se poate schimba ci pentru ca nu m-as risca, sa fie doar o schimbare de fatada, de interes. Daca schimbarea a avut loc inainte, sunt sanse mai mari sa fie autentica.

old:

1. daca nici iubirea nu mai este o motivatie suficient de buna pentru a ne schimba, pt. a fi mai buni, inseamna ca nu e bine. si aici ma refer la o schimbare in bine de orice natura. pe care el/ ea ar trebui sa o faca sau macar sa incerce, nu din cauza faptului ca ar putea fi parasit daca nu se intampla asa, nici macar pt. ca asa ii cere partenerul. nu, ci pt. ca iubind vrei sa fii mai bun si sa nu-l faci pe cel de langa tine sa sufere, chiar daca acesta nu-ti va reprosa absolut nimic.

2.hai sa-ti dau si eu replica cum ar fi in cazul unei schimbari, in contextul  in care omul se intoarce la Dumnezeu. vorbim de o schimbare la modul general nu neaparat doar referitor la cazul de fata. daca el a fost o lichea inainte, a avut o doeosebita rautate gratuita, a facut mult rau etc. si se schimba ca a devenit credincios, eu m-as feri de un astfel de om. pt. ca m-as gandi ca schimbarea lui nu vine din suflet, nu o face pt.ca asa simte, ci doar de teama sa nu arda in iad, pt ca a descoperit o noua doctrina sau filozofie, pt.ca ii spune biblia : "nu fa aia" si el nu o face deoarece crede in sfanta scriptura dar nu pentru ca asa ar simti el cu adevarat.

29/12/10 13:56

Old
Moderator

In parte ai dreptate. Ultima afirmatie e putin confuza, in rest sunt de acord. daca el se intoarce de frica, de frica iadului, nu cred ca este chiar in spiritul Bibliei, ci trebuie sa se intoarca, tot datorita iubirii, numai ca datorita iubirii lui dumnezeu. ;)

Din perspectiva din care tu scri ai dreptate. :)

29/12/10 14:06

ultimul mohican
membru

din orice perspectiva am dreptate. tu ai zis ca daca se schimba pt iubita, nu ai de unde sti ca nu e de fatada. eu iti zic ca daca se schimba pt. Dumnezeu, nici asa nu ai de unde sti, daca s-a schimbat ca a lucrat dumnezeu in mintea si inima lui si deci o face cu adevarat, sau inca acest lucru nu s-a produs, iar desi el nu simte cu adevarat ca nu ar trebui sa fure de exemplu, nu face totusi asta doar pt. ca asa ii spune biblia. deci un fel de ipocrizie metaforic vorbind. sper ca acu' am fost mai inteles. in ambele cazuri totusi e nevoie de un dram de incredere daca iubesti persoana respectiva. ca mai exista si riscul sa pierzi.... apoi nimic nu e sigur in viata asta.

29/12/10 14:10

Old
Moderator

Eu cred ac aici nu ai dreptate. o tinuta morala, fara Biblie, fara Dumnezeu cred ca e destul de limitata.

Adica daca oamenii ar simti ce trebuie sa faca n-ar mai fi Biblia.

Un dram de incredere trebuie , desigur in fiecare dintre cazurile discutate si mai mult, pentru ca si unul sau una care a fost curat la casatorie, poate testa dupa, sa vada cum e alta varianta.

29/12/10 14:15

ultimul mohican
membru

nu ma refeream fara biblie Old, doar iti zic ca x s-a intors la credinta, crede in Dumnezeu, il cauta ca sa zic asa, crede in biblie, doar ca inca e la inceput, Dumnezeu nu a lucrat inca cu si in el, iar el totusi nu mai face anumite chestii doar pentru ca ii zice biserica ca este gresit. evident asta nu poate rezista mult. dar o perioada de timp da, poate.

29/12/10 14:18

Old
Moderator

Asta categoric. pentru ca atunci cand se intoarce are mai multe intrebari decat raspunsuri, dar normalitatea este sa se documenteze. :)

29/12/10 14:20

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08

daniel a scris:

Sunt circumstante in care ai accepta sa te casatoresti?

Acum spun nu, dar poate ca mi-as schimba opinia, nu stiu. La momentul asta nu as accepta.

29/12/10 23:04

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 09:03)

30/12/10 13:50

ultimul mohican
membru

sau poate fi cum am zis eu. schimbarea datorita credintei poate fi ipocrita iar daca nu se schimba si datorita tie inseamna ca n-are nicio treaba cu tine (asta asa ca sa ne contrazicem de sfarsit de an)

30/12/10 13:53

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
de fapt despre asta se discuta sau trebuia sa se discute :

RainSong a scris:

am uizit-o la o seara de tineret: un tip era logodit, toate bune pana cand afla ca ea a avut un prieten cu care a ajuns prea departe fizic. Rupe logodna fara cale de intoarcere. Se discuta intamplarea la comitet si unul din fratii de acolo zice: "Dar cum, el crede ca o sa gaseasca altfel de fete in biserica?".
    Tragic adevar a mai zis ..

hai sa revenim (mai) la subiect.

30/12/10 13:59

homeless
membru

x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 09:04)

30/12/10 14:01

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
hah, mi-am amintit o faza: unu ce lucra pe la disco ii zice la un lider de tineret ca trebuia sa vina in nu stiu ce seara pe la ei la club, ca erau tare multi poca, puteau canta o cantare de-a noastra [asta se intampla in clujul zilelor noastre, dar am auzit ca si'n timisoara sunt cazuri izolate.cool.].
   Mai demult zicea o pocaita ca ea doreste sa se faca discoteci crestine, ca simte nevoia. M-ai bine se faceau pt astia mai pierduti din turma, decat sa fie nevoiti sa mearga in cluburi [desi am auzit ca la unele bise e mare-veselie-mare duminica dimineata, si dai si danseaza, si canta si dai].

18/01/11 15:27

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Nu pot sa inteleg si nici nu cred ca am sa reusesc vreodata de ce tinerele noastre merg la biserica aranjate pana la ultimul fir de par si imbracate dupa ultima moda .. Poate par batrana si invechita cand spun asta, dar mi-e dor de frumusetea care se gaseste in simplitate..

18/01/11 18:21

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

Tanara crestina a scris:

Nu pot sa inteleg si nici nu cred ca am sa reusesc vreodata de ce tinerele noastre merg la biserica aranjate pana la ultimul fir de par si imbracate dupa ultima moda .. Poate par batrana si invechita cand spun asta, dar mi-e dor de frumusetea care se gaseste in simplitate..

In principiu, trebuie sa fim aranjate, oriunde am fi. Insa, cand lucrurile sunt deja duse la extrem, atunci deja e o problema, parerea mea. Cred ca prin acea exagerare, se incearca sa se  atraga atentia.

18/01/11 19:10

ultimul mohican
membru

pai situatia e cam asa: nu-i rau ca se incearca atragerea atentiei (atata vreme cat nu porti o fustita de 5 cm, si-un maieut pt o fata de 12 ani, desi tu ai 19) nu-i rau ca-ti asiguri cel mai bun machiaj, cel mai bun parfum si hainele cele mai elegante. dar. dar, parada modei o faci pe strada daca tu vrei, la un "party" intre prieteni, in excursii si-n oricare alte locuri si cu orice alta ocazie. la biserica ar trebui sa te duci decent. nu ma refer aici sa te imbraci ca o baba de 80 de ani, nu. ci imbraca-te si aranjeaza-te frumos, dar tine cont de faptul ca prioritatea ta cand te duci in acel loc, n-ar trebui sa fie etalarea elegantei sau a ultimei mode.

Ultima modificare de ultimul mohican (18/01/11 19:22)

18/01/11 19:21

antonela
Moderator

Consider ca, oriunde am merge(pe strada, acasa, la biserica, la serviciu etc.), trebuie sa fim imbracati decent, constienti fiind ca Dumnezeu ne priveste. Pana la urma, noi Il reprezentam.

18/01/11 19:30

ultimul mohican
membru

consideri bine, dar in schimb nu e acelasi lucru. adica tinuta de pe strada cu cea de la biserica. in afara bisericii poti incerca sa atrgai atentia si sa te aranjezi cat mai frumos (evident in anumite limite) la biserica in schimb e umpic altceva. si trebuie sa fii putin mai atenta cum te imbraci. la o nunta te duci in tinuta cea mai la moda cea mai eleganta.te duci la coafor si vrei sa arati cat mai bine la acel eveniment. nu trebuie sa se confunde biserica cu o nunta, o aniversare sau mai stiu eu ce. cam asta am vrut sa spun.

18/01/11 19:37

antonela
Moderator

Am inteles. Evident ca trebuie sa ne imbracam in functie de context, insa totul sa fie cu decenta si cu bun simt. La asta m-am referit. :)

18/01/11 19:40

ultimul mohican
membru

pai acelasi lucru voiam sa zic si eu antoanela. sau ca sa divaghez umpic, pot considera ca daca o anumita tinuta  nu reprezinta sa zicem un pacat in afara bisericii (o fusta mai scurta, o bluza nu pana-n gat, dar asa cum am spus, neavand totusi niciuna 5 cm.) in biserica cum se zice: pazeste-ti piciorul.....adica in biserica acea tinuta poate fi o problema.

18/01/11 19:47

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

Tanara crestina a scris:

Nu pot sa inteleg si nici nu cred ca am sa reusesc vreodata de ce tinerele noastre merg la biserica aranjate pana la ultimul fir de par si imbracate dupa ultima moda ..

Cand biserica nu te infrumuseteaza, te infrumusetezi singura. Intotdeauna exista un echilibru. Daca interiorul tau e gol atunci vei umple cat de mult poti exteriorul.

19/01/11 08:46

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Tanara crestina a scris:

Pai, poti fi prima care etaleaza aceasta frumusete, si dorul tau se implineste.;) Sau crezi ca altii n-or vedea? Te superi daca spun ca expresia "fata simpla" e contradictie?

+Archangel+ a scris:

...Cand biserica nu te infrumuseteaza, te infrumusetezi singura. Intotdeauna exista un echilibru. Daca interiorul tau e gol atunci vei umple cat de mult poti exteriorul.

Da nici daca interioru-i plin, exteriorul nu-i de neglijat.

Ultima modificare de emanuel (19/01/11 14:00)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

19/01/11 13:55

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

emanuel a scris:

Da' nici daca interioru-i plin, exteriorul nu-i de neglijat.

Asa este. Eu ma refeream ca exteriorul sa nu fie impopotonat nu neglijat. :D

19/01/11 14:05

homeless
membru

x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 09:04)

03/02/11 18:44

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08

Tanara crestina a scris:

dar mi-e dor de frumusetea care se gaseste in simplitate..

homeless a scris:

Mda... imi place ideea si am mai auzit-o insa de ce doar fetele care nu isi permit sa se imbrace dupa ultima moda sesizeaza chestia asta?
Nu e vorba de tine, tanara crestina, pt ca nu te cunosc, ma gandeam la fetele pe care le cunosc eu.
Sunt total de acord cu simplitatea, dar as vrea sa vad ca dorinta aceasta izvoraste din sinceritate si nu din neimplinire.

Pana sa ma pocaiesc, adica pana anul trecut, desi studiam destul de mult Biblia, nu mi se parea nimic ciudat in a da bani pe haine scumpe,de fapt cadeam in ispita fara sa-mi dau seama. Cand am realizat acest lucru, m-am schimbat, sincer iti spun, nu mi-am mai cumparat haine,este adevarat ca am multe dinainte, dar si ofer din ele fara nici un resentiment, iar acum, daca am nevoie de ceva sau vad ceva ce-mi place, mai intai ma uit daca merita cu adevarat sau daca nu cumva este doar un moft si renunt ;) Dar iti spun sincer ca am luptat mult sa ajung aici, chiar daca pare greu de crezut.Acum ma simt frumoasa si implinita mult mai mult ca inainte si la fel vad si cei din jurul meu, cele mai multe complimente le-am primit acum de cand ma imbrac simplu, fara sa-mi pun pene in cap :D

Ultima modificare de ROXANA82 (04/02/11 12:55)

04/02/11 12:26

Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la