TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Cina Domnului! Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 9
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Turcu Ovidiu a scris:

Pai inseamna ca mi-am racit tastele aici. Nu zice niciunde despre pacat. TOCMAI INVERS E! La cina iti aduci aminte ca pacatele tale au fost pedepsite si judecate in Isus (vin), ca bolile tale au fost puse asupra Lui. (paine). Daca nu faci asa, atunci iei cina in chip nevrednic si esti la fel ca lumea.



De unde este asta cu "bolile au fost puse asupra Lui.(paine) ?

Se pare ca esti rupt si de Biblie si de realitate. No ofence.

Ultima modificare de mereu-tanar (07/07/09 07:26)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

07/07/09 07:25

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
1Co 11:29  Căci cel ce mănâncă şi bea cu nevrednicie, osândă îşi mănâncă şi bea, nesocotind trupul Domnului.
1Co 11:30  De aceea, mulţi dintre voi sunt neputincioşi şi bolnavi şi mulţi au murit.

1Pe 2:24  El a purtat pacatele noastre în trupul Sau, pe lemn, pentruca noi, fiind morti fata de pacate, sa traim pentru neprihanire; prin ranile Lui ati fost vindecati.

Isa 53:4  Dar El a luat asupră-Şi *durerile noastre şi cu **suferinţele noastre S-a împovărat. Şi noi Îl socoteam pedepsit, bătut şi chinuit de Dumnezeu,
Isa 53:5  Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre şi zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră şi prin rănile Lui

noi toţi ne-am ***vindecat.

*durerile = chŏlı̂y, maladie, boala, anxietate, durere fizica.
**mak'ôb = angoasa, boala agresiva care nu se vindeca, durere, tristete.
***vindecat = râphâ'  râphâh, vindecare fizica, a avea grija de [] prin regenerare, a intregi, a repara fizic.

Iehova Rafa nu inseamna Dumnezeul care te vindeca ci mai mult: EU SUNT VINDECAREA.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (07/07/09 09:37)


07/07/09 09:28

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
A fost bolnav de 3 boli majore.
- inima cu gauri
- o parte a creierului mai mica
- lipsa de coordonare in miscare, mai ales maini

Dorinta lui: sa joace batminton in echipa nationala

A auzit un mesaj despre cina Domnului: prin ea primesti vindecare, prin trupul frant a lui Isus.

A inceput sa ia cina de 6 ori pe zi, inainte de a-si lua medicamentele. De asemenea, se ruga in limbi.

Dupa 6 luni:
- inima ii era vindecata, intreaga: raportul medicului: VINDECAT - miracol
- partea bolnava, mica a creierului s-a vindecat, a ajuns de dimensiunea celeilalte, normala. Raportul medicului: Miracol, Vindecat
- Inca mai are probleme cu mana stanga, dar continua sa se roage si sa ia cina. Dumnezeu e multumit cu marturia lui.

Acum, joaca in echipa nationala la batminton Singapore. A ajuns campion national la acest sport in Singapore in urma unui turneu pe care el l-a provocat inaintea celorlalti sportivi. I-a batut pe toti.

Cina Domnului l-a vindecat. Trupul frant pentru el s-a manifestat prin cina. A primit vindecarea.

Din anul 2005 - acum este vindecat complet.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (08/07/09 21:49)


08/07/09 21:15

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Da' din Biblie poti argumenta?

Ultima modificare de mereu-tanar (12/07/09 12:48)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/07/09 12:21

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Citeste mai sus.

12/07/09 19:38

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Reveniti la Cina, va rog.

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/07/09 21:22

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
:D mi se pare ciudat de ilar. Eu iti spun atat: neiertarea din inima unei persoane ii poate aduce moartea fizica. Daca nu iarta, ajunge sa aiba tot felul de boli; pot sa se roage oamenii cat vor si sa profeteasca abureli; un om condus de Duhul simtea neiertarea din inima unei persoane apasata de asta. Uneori e bine sa intrebi: "Ai pe cineva de iertat?"

Nu ai vazut ca toti ne-am vindecat pentru ca nu ai crezut:
1Jn 4:16  Şi noi am cunoscut şi am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are către noi. Dumnezeu este iubire şi cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu şi Dumnezeu rămâne întru el.

Fiecare trebuie sa isi insuseasca promisiunea prin credinta si asa va vedea manifestarea. Cum am spus: de 4 ani nu am boala.

Cina e un mod de a primi vindecare.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (12/07/09 21:54)


12/07/09 21:40

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cina nu e un loc unde nu primim noi, ci primeste El: cinste, respect, adorare.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

12/07/09 22:19

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Si nu primesti vindecare? Atunci de ce zice ca DE ACEEA sunt multi bolnavi si morti? (pentru ca nu constientizeaza ce e cina cu adevarat)

Noi suntem oameni sănătoși pentru că suntem părtaşi CREDINŢEI lui ISUS. Când luăm cina, paharul înseamnă iertarea păcatelor iar pâinea înseamnă trupul frânt; trupul Lui a fost frânt pentru ca al nostru să fie întregit.
Când copii lui Israel erau în Egipt, au pus sânge pe uşiori, reprezentând sângele lui Isus ca un semn al crucii de care moartea va trebui să treacă.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (16/07/09 12:08)


13/07/09 15:53

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09

Turcu Ovidiu a scris:

Si nu primesti vindecare? Atunci de ce zice ca DE ACEEA sunt multi bolnavi si morti? (pentru ca nu constientizeaza ce e cina cu adevarat)

Noi suntem oameni sănătoși pentru că suntem părtaşi CREDINŢEI lui ISUS. Când luăm cina, paharul înseamnă iertarea păcatelor iar pâinea înseamnă trupul frânt; trupul Lui a fost frânt pentru ca al nostru să fie întregit.
Când copii lui Israel erau în Egipt, au pus sânge pe uşiori, reprezentând sângele lui Isus ca un semn al crucii de care moartea va trebui să treacă.


D-le Turcu Ovidiu, va indemn sa recititi texte ca 1 Corinteni 10 si 11 si textele din evenghelie, si veti vedea ca nu au nici o legatura cu cele ce afirmati si sustini aici!
Pe scurt: Cina este unul din cele 2 ceremoniale lasate de Domnul, pe langa botez, si are menirea de a ne reaminti de moartea , suferintele Lui , cat si de "gloriile de care aceastea au fost urmate". Spalarea picioarelor o face EL si acum si presupune spalarea de murdariile cu care cel credincios se intineaza prin mersul prin aceasta lume. E necesara o spalare totala?! NU, pentru ca mantuirea odata primita este primita pentru eternitate. DAr picioarele se murdaresc , iar cel credincios trebuie sa se lase spalat de Domnul("fiecare sa se cerceteze pe el insusi si asa sa ia") , pentru a "avea parte cu El". Nu poti veni la Cina cu aspecte de viata nerezolvate! Sunt multe de spus...


22/07/09 20:18

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Cand spune despre cercetarea sinelui inainte de cina nu se refera la pacat ci la modul in care te raportezi la cina, sa iti verifici modul in care privesti actul cinei. Daca nu stii ca vinul e iertarea pacatelor atunci nu rezolvi nimic. Vinul e o intarire a neprihanirii in cazul lui. Painea ce inseamna? Si apoi de ce spune Pavel ca nu multi sunt bolnavi si apoi chiar morti inainte de vreme? Tu nu stii ca trupul Lui a fost frant ca noi sa fim sanatosi?

Daca nu crezi astea atunci iei cina in mod nevrednic.

Ce aspecte de viata nerezolvate prietene? Tu nu stii ca niciun om nu are aspectele de viata rezolvate? Isus te vrea asa cum esti sau trebuie sa faci tu ceva inainte? Prietene, un om Crestin e la fel ca Isus.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (22/07/09 20:37)


22/07/09 20:36

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ok. Sa presupunem ca este asa cum spui tu...Dar de ce este necesar sa luam repetat aceasta aducere aminte? nu e suficient sa fii o data constient de aceasta semnificatie?!

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

22/07/09 21:01

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Nu. Un om primeste mai repede un lucru rau decat unul bun in mintea lui. E aducere aminte a pozitiei tale si a lucrurilor platite de El la cruce. Eu m-am vindecat prin cina. Odata ce stii lucrurile astea, e bine sa ti le amintesti. Dar MAI ALES cei care nu cred si nu stiu aceste lucruri, sa se cerceteze, in contextul acela de care zice Pavel. Acolo se vede atitudinea ciudata a celor care cinau.

22/07/09 21:15

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09

Turcu Ovidiu a scris:

Nu. Un om primeste mai repede un lucru rau decat unul bun in mintea lui. E aducere aminte a pozitiei tale si a lucrurilor platite de El la cruce. Eu m-am vindecat prin cina. Odata ce stii lucrurile astea, e bine sa ti le amintesti. Dar MAI ALES cei care nu cred si nu stiu aceste lucruri, sa se cerceteze, in contextul acela de care zice Pavel. Acolo se vede atitudinea ciudata a celor care cinau.


El te-a vindecat prin Cina?! Ciudate intelegeri mai au unii!?
Oricum Cina Domnului e a Domnului, iar cei credinciosi se strang pentru El, nu pentru ei!


23/07/09 08:52

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Cina pentru asta a fost lasata: intarirea neprihanirii si a credintei in neprihanire a Crestinului care este prin sangele lui Isus, vinul; pentru vindecarea trupului nostru prin trupul frant al lui Isus, painea.

Avand astea in minte, tu iei cina in mod vrednic si asa vestesti moartea Domnului pana la venirea Lui.

Dar nu pot sa iau cina doar gandindu-ma ca El a murit si atat? Nu. Asa poate sa o ia oricine si Pavel zice ca atunci esti judecat odata cu lumea, adica ramai la fel ca si inainte, nevindecat.

Dar nu pot sa iau cina fara sa am astea in minte?

Gandeste-te. Ar vrea Isus sa faci ceva numa asa ca sa fie facut? De parca El ar avea nevoie ca tu sa faci un act personal care sa Ii aminteasca de ceea ce a facut El pentru tine cand El stie mai bine. Nu! El vrea ca tu sa stii semnificatia cinei, de aceea indemnurile sunt personale.

Cand iei vinul sa ai in minte: sangele care m-a facut neprihanit si care m-a curatit de toate pacatele.

Cand iei painea sa ai in minte: trupul lui Isus care A FOST FRANT! pentru ca al meu sa fie intregit, vindecat.

Acum iei cina in mod vrednic. Daca nu ai astea in minte, iei cina in MOD nevrednic.


23/07/09 10:35

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09
Te rog sa ne dai niste referinte care sa sustina cele spuse de tine. Multumesc

23/07/09 10:54

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Turcu Ovidiu a scris:

Cand iei vinul sa ai in minte: sangele care m-a facut neprihanit si care m-a curatit de toate pacatele.

Cand iei painea sa ai in minte: trupul lui Isus care A FOST FRANT! pentru ca al meu sa fie intregit, vindecat.

Acum iei cina in mod vrednic. Daca nu ai astea in minte, iei cina in MOD nevrednic.


Teologia a la ... turcu' !

Trupul lui Iisus nu a fost frant literal, ci a fost crucificat.
De ce? In vederea rascumpararii,daca nu ti-e strain termenul. El ne-a substituit in moartea datorata pacatului! Totusi si noi murim, tot datorita pacatului!

Daca ar fi cum zici tu, ca primim acum plinatatea binecuvantarilor, doar sa credem nu ar mai trebui sa murim, pentru ca jertfa Lui este desavarsita!

In plus nu poti separa ranile trupesti de sangele curs pe Golgota.
Totusi suferinta Sa pentru noi nu consta doar in cuie, sulita in coasta, moarte fizica in final, ci suferinta a atins apogeul cand s-a incarcat cu pacatele noastre si in momentul acela, El Cel Neprihanit a devenit pacatos. De aceea zice El : "Dumnezeul Meu... pentru ce m-ai parasit...?", pentru ca nu era doar o suferinta fizica epuizanta ca sa i se para ca este parasit, ci in momentele acelea chiar era despartit de Dumnezeu datorita pacatului; apoi moare ca plata pentru pacat!

Nu mai veni cu inventii din astea care separa sangele de trup!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (23/07/09 11:02)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

23/07/09 11:01

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Faca-se dupa credinta ta Traiane. Esti iubit.

23/07/09 11:07

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Ce inseamna "in chip nevrednic" scrie clar in 1 Corinteni 11:
27        De aceea, oricine mănâncă pâinea aceasta sau bea paharul Domnului în chip nevrednic, va fi vinovat de trupul şi sângele Domnului.   
28     Fiecare să se cerceteze, dar, pe sine însuşi, şi aşa să mănânce din pâinea aceasta şi să bea din paharul acesta.

La fel si rolul/scopul instaurarii Cinei Domnului:
26        Pentru că, ori de câte ori mâncaţi din pâinea aceasta şi beţi din paharul acesta, vestiţi moartea Domnului, până va veni El.

Mai precis, asa cum scrie si in versetul 25: "spre pomenirea mea".

Ultima modificare de UnderZero (23/07/09 11:09)


23/07/09 11:07

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Si 1Co 11:30  Din pricina aceasta sînt între voi multi neputinciosi si bolnavi, si nu putini dorm.
?

Nu moartea lui Isus ti-a adus neprihanirea? Nu ea ti-a adus si sanatatea in trup? Cand iei cina si esti constient/a de lucrurile astea, atunci vestesti moartea Lui asa cum trebuie, nu doar ca o moartea simpla, si asa iei cina in chip vrednic.

Cautarea mea pentru aceste raspunsuri m-a dus sa vad inima iubitoare a lui Dumnezeu aratata in Cina Domnului. Am descoperit ca Dumnezeu nu a instituit Cina ca pe un ritual care trebuie savarsit, ci ca o binecuvantare care trebuie primita – binecuvantarea sanatatii si intregirii.
Cand tii in mana ta painea, tu vii in contact cu dovada suprema a dragoste Lui.

Aceasta dragoste L-a facut sa rabde cruzimea loviturilor pe spatele Lui si L-a facut sa isi ofere trupul spre a fi batut, lovit si frant pentru ca al tau sa fie intregit, iar cand iei Cina, tu celebrezi si eliberezi credinta pentru a primi sanatatea si intregirea Lui in schimbul bolilor si afectiunilor tale.

Cand bei vinul, iti aduce aminte ca sangele neprihanitului Fiu al lui Dumnezeu nu a adus doar iertarea – te-a indreptatit pentru totdeauna, te-a sfintit si te-a facut neprihanit. Asa ca, astazi, tu ai indreptatire perfecta inaintea Tatalui, si urechile Lui sunt sensibile la cel mai delicat suspin al tau.

Daca sta in natura lui Dumnezeu sa vindece, te-ai intrebat de ce multi crestini sunt bolnavi?Nu ma refer la dureri minore ca si tuse sau raceala, ci ma refer la boli serioase care pun in pericol viata.

Daca oameni din lume sunt bolnavi nu trebuie sa ne surprinda. Ei nu Il au pe Isus ca si protectie a lor, asa ca nu ar trebui sa ne surprinda ca sunt bolnavi. Dar cand credinciosii sunt bolnavi, as vrea sa stiu de ce si nu as vrea sa imi iau concluziile din experientele oamenilor ci as vrea sa stiu ce spune Cuvantul lui Dumnezeu.

Ai fi surprins sa afli ca Biblia da doar un singur motiv pentru care crestinii sunt neputinciosi, bolnavi si mor prematur.

Apostolul Pavel in 1 Corinteni 11:29-30, spune, “Căci cine mănîncă şi bea, îşi mănîncă şi
bea osînda lui însuş, dacă nu deosebeşte trupul Domnului. Din pricina aceasta sînt între voi mulţi neputincioşi şi bolnavi, şi nu puţini dorm.” A dormi aici inseamna moarte nu odihna trupeasca.

Pavel a spus, “Din pricina aceasta...”. Nu a spus, “Din aceste cauze (pricini)”. El sublinieaza
astfel un singur motiv de ce crestinii sunt neputinciosi, bolnavi si mor inainte de vreme.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (23/07/09 11:23)


23/07/09 11:12

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09
Turcule... sanatatea ti-a dat-o Dumnezeu. Daca iei cina in chip nevrednic (venind cu ale tale la masa Lui) atunci risti boala si chiar moartea fizica! Dar Cina in sine nu da nimanui sanatate. La Cina Lui nu se vina ca la sanatoriu! Ti-am mai spus, subiectul la Cina Lui , este El Domnul, nu noi! Tare ma tem ca nu ai inteles ce e Masa Lui, ce e Cina Lui..Reciteste cu atentie inca odata capitolele 10 si 11 din 1 Corinteni.

Ultima modificare de gogol (23/07/09 11:21)


23/07/09 11:19

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Da.
"29     Căci cine mănâncă şi bea îşi mănâncă şi bea osânda lui însuşi, dacă nu deosebeşte trupul Domnului.
30     Din pricina aceasta sunt între voi mulţi neputincioşi şi bolnavi, şi nu puţini dorm."

Din pricina ca iau in chip nevrednic Cina -> adica: a) nu se cerceteaza si b) nu deosesc trupul Domnului. Asa sta scris.

Nu inteleg ce e neclar. El a spus rolul Cinei: SPRE POMENIREA MEA! Ce-s cu adaugirile astea?

Ultima modificare de UnderZero (23/07/09 11:23)


23/07/09 11:21

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Si care este “pricina/cauza” care Pavel vrea sa ne o evidentieze? El a spus “...daca nu  deosebeste trupul Domnului. Din pricina aceasta...” Asa ca motivul pentru care crestinii devin neputinciosi si bolnavi este faptul ca nu deosebesc trupul Domnului cand iau Cina. Asta inseamna ca ei nu au stiut de ce se fac partasi trupului cand iau Masa si nu au avut nici o  idee de ce mananca din paine. Acesta este motivul pentru care nu au primit din viata dumnezeiasca a Salvatorului lor, cauzandu-le neputinta, boala si moarte prematura.

Stiind aceste lucruri putem spune ca daca deosebim (discernem) trupul Domnului vom umbla in sanatatea si intregirea Lui. Acest lucru este foarte logic. Fiindca Pavel a spus: “dacă nu deosebeşte trupul Domnului. Din pricina aceasta sînt între voi mulţi neputincioşi şi bolnavi, şi nu puţini dorm.” inseamna ca daca deosebim trupul Domnului vom fi puternici, sanatosi si vom trai mai mult.

Ne-am fi gandit la crestini care studiaza acest pasaj pentru ca ei sa umble in sanatatea divina, pentru ca Pavel ne-a dat un singur motiv ca si cauza pentru bolile si moartea  prematura a crestinilor.

Chiar daca Biserica lui Cristos astazi intelege importanta doctrinei partasiei si rugaciunii, putine biserici chiar inteleg semnificatia frangerii painii (sau a Cinei Domnului). Din pricina aceasta multi sunt neputinciosi, bolnavi si mor inainte de vreme.

Diavolul a impins Biserica in doua eronate si extreme interpretari ale acestui adevar – de o parte sunt credinciosii care cred in transubstantiere, iar in partea cealalta se afla cei care au redus Cina Domnului la un ritual obisnuit.

Domnul a facut provizii speciale pentru sanatatea noastra si toate acestea sunt gasite in moartea Fiului Sau, Domnul Isus Cristos, cand ne apropiem de Masa Lui. Una din dorintele mele arzatoare este sa vad Biserica Lui Cristos primind fiecare lucru pentru care Salvatorul nostru a suferit si a murit ca noi sa il avem. Stiu ca atunci cand copii lui Dumnezeu sunt corect invatati despre cum vindecarea este impartita la Masa Domnului, sanatatea si intregirea vor veni de la sine si vor aduce ani vietii tale si viata anilor tai.

Cum sa deosebim Trupul Domnului

Dupa ce am stabilit ca Masa Domnului este canalul lui Dumnezeu de sanatate si intregire pentru poporul Lui, este timpul sa descoperim cum sa experimentam acea sanatate dumnezeiasca/divina care vine din deosebirea Trupului Domnului Isus. Observati ca Pavel a spus nu ca, capabilitatea de a deosebi sangele Domnului, ci incapabilitatea de a deosebi Trupul care a cauzat oamenii sa fie neputinciosi, bolnavi si sa moara inainte de vreme.

„Căci cine mănîncă şi bea, îşi mănîncă şi bea osînda lui însuş, dacă nu
deosebeşte trupul Domnului.
Din pricina aceasta sînt între voi mulţi neputincioşi şi bolnavi, şi nu puţini
dorm.” 1 Corinteni 11:29-30

Totusi, cand am crescut ca si crestini, am fost invatati ca elementele Cinei ar trebui puse laolalta, asa ca eu am crezut ca trupul si sangele au fost amandoua pentru iertarea pacatelor mele.
Dumnezeu ne arata ca trupul si sangele nu ar trebui considerate laolalta. Ele sunt doua elemente care au doua aplicatii in Masa Domnului. Vinul, care este sangele, este pentru iertarea noastra. Iar painea, care este trupul Lui, este pentru vindecarea noastra.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (23/07/09 11:39)


23/07/09 11:29

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Deci, stii ce mi-ar placea? Sa vad 1 verset relevant ca suport pentru ideile tale. Nu te supara, dar idei fiecare avem, dupa noi si capacitatea de intelegere, cunostiinte, etc. Nu-s neaparat urate, dar asta nu inseamna ca sunt corecte.

Pai da, deosebirea trupului Sau. Adica intelegerea semnificatiei Cinei si ce reprezinta painea si vinul.

Ultima modificare de UnderZero (23/07/09 11:45)


23/07/09 11:44

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Turcu Ovidiu a scris:

Dupa ce am stabilit ca Masa Domnului este canalul lui Dumnezeu de sanatate si intregire pentru poporul Lui, este timpul sa descoperim cum sa experimentam acea sanatate dumnezeiasca/divina care vine din deosebirea Trupului Domnului Isus. Observati ca Pavel a spus nu ca, capabilitatea de a deosebi sangele Domnului, ci incapabilitatea de a deosebi Trupul care a cauzat oamenii sa fie neputinciosi, bolnavi si sa moara inainte de vreme.



Am observat ca ai stabilit, dar nu stabileste aceasta Biblia!



Dumnezeu ne arata ca trupul si sangele nu ar trebui considerate laolalta.

Unde arata Dumnezeu asta?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

23/07/09 11:46

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net