TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Prietenii nostri Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
bLuE_eYeS
membru

Inregistat: 30/12/05
Sincer.. pana acuma credeam ca stiu ce e o prietenie adevarata!!! acuma nu  mai stiu!! Prietenii adevaratzi fac totul unul pt celalalt, sunt la bine si la greu... si te ajuta in tot ce ai nevoie nu? In tot ce poate te ajuta!! Am avut si eu o "prietena" pt care am dat totul... am facut tot ce am putut pt ea, tineam la ea mai mult ca la nimeni, si data vreodata a trebuit sa ma cert cu cineva pt ea nu m-a interesat pt ca o consideram prietena  mea cea mai buna... dar m-am inselat groaznic!!! si imi pare atat de rau... nu ca am dat totul pt ea ci ca am pierdut-o... am pierdut o prietenie care eu o consideram adevarata.. dar ea nu gandea la fel!! Eu imi valorez prietenii foarte mult si dau totul pt ei.. sunt foarte sincera, si de multe ori e rau, ca in cazul asta!!! si acuma crede-ti ca o sa mai am incredere in cineva=??? E imposibil!!!!
Nu mai stiu ce inseamna un prieten adevarat!!!

09/04/06 15:21

Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Nu-i prieten ca Isus asemenea nimenea,nimenea...
               ...nimeni nu poate ca El vinedeca nimenea,nimenea...
                      Nu te da batuta niciodata, stiind ca Dumnezeu ori va pune o stanca sub tine, ori te va invata sa zbori!
                      Daca ai avut un esec, asta nu inseamna ca nu mai poti sa ai prieteni adevarati...dimpotriva, vei sti mai bine sa-l cauti ... :)

09/04/06 16:55

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Sa nu-ti para rau bLuE_eYeS, daca ea nu a fost o prietena adevarata. Important este ca tu ai fost una si ca nu ai ce sa-ti reprosezi.
A fost un timp in viata mea in care cautam o prietena...intre timp am gasit mai multe. Dar din cauza distantei, relatiile s-au schimbat. Unele au devenit mai puternice, altele s-au cam pierdut. Au aparut altele noi. Culmea este ca as putea spune ca am prietene la nevoie, nu la vreme buna...adica daca am o problema as putea sa vorbesc cu ele. Ca altfel, unele nu prea dau semne de "viata". Dar nu as putea spune ca am o prietena cu care sa pot discuta chiar despre orice...

Prietenii ne pot dezamagi, mai devreme sau mai tarziu. Si noi ne putem dezamagi prietenii...Singurul Prieten care nu ne va dezamagi niciodata este Isus. Si El are grija sa ne aduca in viata oameni potriviti la momente potrivite. Si iti va scoate si tie in cale cu siguranta pe cineva :) un prieten sau o prietena adevarata..sau chiar mai multi :)

09/04/06 22:21

bLuE_eYeS
membru

sa te asculte D-zeu... eu am ajuns la concluzia ca nu prea exista prieteni adevaratzi in ziua de azi.. si asta ma doare mult"!!! nu cred ca lui Jesus ii place asta.. dar asa, si asa va fi pana va veni El din nou la noi!!! Nu vreau sa judec il las pe God!!! GBU april mercy de raspuns!!

09/04/06 23:33

sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
de sters

Ultima modificare de sunshine (18/03/08 21:58)

12/04/06 19:52

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Noi crestinii tre sa-i iubim pe ceilalti ca pe noi insine si bineinteles ca atunci cand ii iubesti ii pui pe ei pe primul plan si nu pe tine. Nu mai vrei sa faci voia ta ci cauti sa-i bucuri pe ceilalalti, sa le implinesti lor nevoile. Si atunci sa vezi cum o sa crezi ca lumea e mai buna, dar tu de fapt te-ai schimbat - tu esti cea care e mai buna si Dz onoreaza credinciosia noastra si stradaniile noastre.

13/04/06 04:27

Site web  
sunshine
membru

de sters

Ultima modificare de sunshine (18/03/08 21:58)

13/04/06 10:09

valentina
membru

Inregistat: 04/03/06
Nu pot sa spun ca am un prieten foarte apropiat, insa ii iubesc pe toti cei pe care-i cunosc, asa cum ne invata Domnul, ca pe mine insami (sau cel putin incerc ). Isus e prietenul meu cel mai bun. Lui ii spun tot ce ma framanta, toate starile mele, ingrijorarile mele, frustrarile mele... Nu cred ca as putea sa am atata incredere in vreun om, decat cu o exceptie: acel care-mi va fi sot... :)

13/04/06 15:41

Larisa
membru

asherit a scris:

eu ii iubesc si pe cei...care...imi fac rau..si le fac tot bine..dar..ei...lor nu le pasa...de ce?:(...

Intotdeauna vor fi oameni cu un suflet sbarcit de rautate. Dar poate nu conteaza asa de mult daca ei nu ne iubesc - conteaza ca noi sa fim extensii ale mainii lui Dz, extensii ale picioarelor lui Dz si sa ducem lumina in lume neasteptandu-ne la nici o rasplata din partea celorlalti ci sa ne gandim la cununa vietii care o sa ne astepte.

14/04/06 00:30

Site web  
sunshine
membru

de sters

Ultima modificare de sunshine (18/03/08 21:59)

14/04/06 09:08

asher
membru

Inregistat: 13/07/05
:) Ma cam durea capu cand m-am apucat sa citesc ce ati scris aici pe forum, dar mi-am impus sa am rabdare si sa citesc tot ce ati scris fiecare. E greu, foarte greu fara prieteni... si pt mine cel mai bun prieten e Isus, Lui ii spun toate dorintele si visele mele, tot ce ma framanta, si ii multumesc ca El ma iubit chiar si atunci cand eu am fost razvratit si l-am dezamagit de multe ori. Ii multumesc ca ma ajutat sa inteleg mai multe din cuvantul Lui si sa ii iubesc pe oameni asa cum sunt. Am fost un tip foarte retras... nu vb aproape cu nimeni... nu mi-a placut de loc asta si m-am rugat pt asta. Acum imi place sa intru in vorba cu oricine, sa le zambesc :), cred ca asta ajuta cel mai mult in conversatie. Ma straduiesc sa fiu un prieten adevarat pt toti amicii mei. Nu am un prieten despre care pot spune ca e cel mai bun prieten al meu, desi imi doresc enorm sa gasesc unul care merita sa imi fie prieten. Majoritatea celor pe care ii cunosc sunt egoisti, partinitori sau profitori. Am doar un foarte bun amic, de cand eram in liceu. Din pacate nu cunoaste pe Domnul. Ma rog pt el, ma rog pt toti amici mei, mai buni sau mai putin buni. Cred ca au nevoie de ajutorul Domnului, si ma ajuta si pe mine ca ma rog pt ei. Sper ca Domnul sa imi dea si prieteni adevarati. Inca mai traiesc si tre sa sper... :)

Ultima modificare de asher (14/04/06 17:17)

"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

14/04/06 12:45

cricri
membru

Inregistat: 14/04/06
domnul sa va binecuvinteze!

14/04/06 15:07

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
Bun venit pe forum! si pentru ca s-au cam adunat ceva posturi spor la citit si mai ales la postat. Daca ti se par rasdiscutate subiectele te invitam sa vii cu noi teme de discutie. :)

Ultima modificare de black-panther (22/04/06 12:59)

14/04/06 20:11

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
welcome amoung us dude! ;)

14/04/06 21:07

sunshine
membru

de sters

Ultima modificare de sunshine (18/03/08 21:59)

14/04/06 23:14

Larisa
membru

Nu stiu daca tu poti sa traiesti fara prieteni, dar eu una nu am prieteni pe care sa-i vad, sa-i vizitez de mai bine de noua luni de zile. Toti cei dragi ai mei sunt in RO. Mi-e greu, dar sotiorul meu a devenit cel mai bun prieten al meu. Dumnezeu nu m-a dezamagit niciodata si ma incred in El. Incerc sa dezvolt relatii cu cei de la serviciu sau cu cei de la bise, dar e greu pentru ca ma lovesc de indiferenta oamenilor. Dumnezeu sa te ajute sa-ti faci prieteni de calitate, Asherit!

15/04/06 02:06

Site web  
bLuE_eYeS
membru

fara prieteni e foate greu!! Chiar daca cel mai bun prieten ne este Jesus, avem nevoie de prieteni in lumea asta care sa ne ajute si impreuna sa ne apropiem mai mult de acest minunat prieten: JESUS. Eu la fel ca Larisa am cei mai buni prieteni in ro... nu-i vad de o gramada de vreme, nu am mai fost acasa de 3 ani de zile.. si mi-e dor , dar aici mi-am pus increderea in prietenul meu, care ma ajuta sa trec peste toate si cateodata sa uit de dorul care ma ia de casa!! E asa de minunat sa ai pe cineva care sa-ti arate drumul spre D-zeu, sa te duci cu el de mana pana acolo, si sa fiit fericiti o viatza intreaga alaturi de Jesus!!!

Larisa God sa te binecuvinteze pe tine si pe sotul tau!!!

21/04/06 16:42

Larisa
membru

Amin si pe tine la fel!

22/04/06 05:03

Site web  
ioanna
membru

Inregistat: 12/07/06
"Prietenii sunt ca şi curcubeul: îţi luminează viaţa când ai trecut printr-o furtună.";)

18/07/06 08:52

april
admin forum

ioana_anamaria a scris:

"Prietenii sunt ca şi curcubeul: îţi luminează viaţa când ai trecut printr-o furtună.";)

Asa sunt prietenii tai? Ma bucur pentru tine :)

( Maxime si cugetari poti posta la topicul respectiv. Ar fi frumos daca ne-ai spune ceva despre prietenii tai aici :) )

18/07/06 12:53

hunter
membru

Inregistat: 14/08/06
Prietenii... cei despre care se zice ca ar trebui sa te feresti...
Putini la numar. Foarte putini. Si nu pentru ca as fi fugit de ei. Nici pentru ca ar fi fugit ei de mine. Aici nu vorbim despre "compatibilitati".
Prietenii nu sunt cei pe care tu ii consideri asa, ci sunt cei ce te sprijina mai curand tacut. Fara sa se afirme. Fara sa-si zangane faptele. Poate chiar fara sa-i vezi. Sau fara sa-i stii...
Odata si odata tot ii vei sti. Ei sunt. Dar nu-si graiesc faptele. Nu au acte de prieten.
Ei sunt mereu in umbra ta, in realitate fiindu-ti lumina.
Ei sunt acolo, nevazuti, aproape sigur nestiuti.

Si ingerul pazitor mi-e prieten, nu-i asa?...

Ultima modificare de hunter (07/11/06 21:18)

07/11/06 21:14

rubenK2
membru

Inregistat: 15/09/06
Prietenii adevarati sunt cei care nu sunt langa tine in clipele fericite ale tale si atunci cand te bucuri cel mai multi, avand o gramada de amici in jurul tau. Ei sunt langa tine in momentele in care esti trist si ai nevoie de ajutor, iar in jurul tau nu mai este nimeni.

07/11/06 21:44

Site web  
april
admin forum

rubenK2 a scris:

Prietenii adevarati sunt cei care nu sunt langa tine in clipele fericite ale tale si atunci cand te bucuri cel mai multi, avand o gramada de amici in jurul tau. Ei sunt langa tine in momentele in care esti trist si ai nevoie de ajutor, iar in jurul tau nu mai este nimeni.

Prietenii tai ?

07/11/06 21:52

maranata
membru

Inregistat: 19/03/06
Cei care aveti prieteni adevarati...cred ca ar trebui sa multumitzi zilnic Domnului pt ei. Nust dak eu cred ca e gresit sau nu, dar parerea mea este ca prietenii sunt ingeri, pt ca ei sunt alaturi de tine oricand ai nevoie. Si dak vreodata cand ai avut o nevoie urgenta te-a ajutat, am putea spune ca el a fost ingerashul pazitor ;))....poate puteti sa-mi ziceti si parerea voastra despre asta ;). Oricum...intradevar sunt ink mica dar deocamdata nu am nici un prieten adevarat.

Cand esti daramat pentru nimic,Dumnezeu te ridica pentru ceva!Cand ti se inchide o usa Dumnezeu itzi deschide una mai binecuvantata!Credinta vede INVIZIBILUL, crede INCREDIBILUL&primeste IMPOSIBILUL !

22/12/06 02:08

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Si eu sunt una dintre persoanele cu experiente negative in legatura cu prietenii adevarati. Am fost deseori mintita sau barfita de cei pe care ii consideram prieteni adevarati! Credeti-ma ca acum imi este foarte greu sa ma apropii de cineva sau sa am incredere intr-o persoana. Dar slava Domnului am avut si experiente pozitive si ii  multumesc Domnului pentru PRIETENI ADEVARATI!!! Daca tu esti un prieten adevarat pentru altii vei fii de incredere, nu te descuraja cand intalnesti astfel de pers!;)

03/01/07 18:56

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la