TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Prietenii nostri Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
"Cel mai bun prieten al meu"...sau "cea mai buna prietena a mea"....sunt cuvinte pe care le folosim sau macar le auzim cu totii....

Prieteni sau doar cunostinte? Unde este granita?

Cum ne alegem prietenii? Care sunt cei mai buni prieteni ai nostri? De ce sunt cei care sunt cei mai buni prieteni ai nostri? Ce calitati apreciem cel mai mult la ei?

Cati prieteni avem de fapt? Prieteni adevarati? Putem trai fara prieteni?

Ce fel de prieteni suntem noi? Ne considera cineva "cel mai bun prieten"?

Cred ca ar fi multe de discutat pe aceasta tema...

21/12/05 21:09

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu fac foarte clar distinctia intre prietena si amica. Prietenii mei sunt cei in care eu investesc timpul meu, energia mea si banii mei si cei care imi stiu trecutul, fac parte din prezentul meu si imi stiu scopurile in viata. Prieten imi este cel pe care-l sun in mijlocul noptii si-i zic: "am nevoie de tine, acum!" Eu sunt foarte atenta cum imi aleg prietenii. Eu ii simt pe oameni si dupa un timp petrecut cu persoana respectiva pur si simplu stiu cine poate sa fie prietenul/prietena mea si cine nu. Prietenii mei sunt in primul rand ce-i care imi spun adevarul, sunt intelepti, sunt oameni de incredere, ne ajutam reciproc, ne sustinem, ne incurajam, ne distram impreuna, ne facem cadouri, povestim de toate, iesim impreuna, ne uitam la filme impreuna, vine la mine la masa, etc. Eu am doi prieteni: Ana - care este in Ro si a fost si este cea mai buna prietena a mea si Jesse. Am foarte multi amici, dar relatiile cu ei sunt superficiale. Mi-as da viata si pentru ei, dar nu-mi sunt asa de dragi cum imi este Ana si Jesse. Eu am fost intotdeauna o buna prietena. Iti zic tot ce am de zis si nu ma ascund dupa degete! Oare de aia nu am asa de multe prietene? Stiu sigur ca sunt prietena cea mai buna a lui Jesse si a Anei. De restul nu mai stiu. Nu sunt de acord cu cei care zic: "am 20 de prieteni". Fugi de-aici! Asta inseamna ca le dai din timpul tau, din energia ta si din banii tai la toti!  Cum reusesti sa te imparti in 20 de bucati? E una sa ai amici si e alta sa ai prieteni.

Ultima modificare de Larisa (21/12/05 23:06)

21/12/05 23:04

Site web  
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
prieteni adevarati? tot timpul ma intreb daca am asa ceva. Am un prieten foarte bun, dar ma intreb tot timpul daca e cu adevarat prieten. Avem prieteni si amici destui, dar CEL MAI BUN oare il avem.
Nu putem trai fara prieteni asta e clar (sau mai bine zis nu putem trai normal), dar oare exista o persoana despre care poti sa zici, DA ASTA E PRIETENUL MEU CEL MAI BUN? exista o persoana ca asta care sa nu iti insele increderea, etc .... (aici nu vb de Isus care e cel mai bun  care este isus).

Stateam si ma intrebam daca eu as putea fi un adevarat prieten. si spunea ca sunt inca prea "prostut" ca sa fiu .... nu sunt perfect dar fac progrese si voi incerca sa fiu un adevarat prieten, sa nu dezamagesc.
Un adevarat prieten este mai scump decat aurul, este de nepretuit.
Cred ca Dumnezeu ne va binecuvanta cu astfel de prieteni....

22/12/05 12:34

Site web  
winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05
numai cand intru si vad un paragraf asa mare de citit deja ma ia cu somnu.....scrieti si voi mai succint , asta k o paranteza.

K sa intru direct la subiect am ajuns la concluzia k un prieten/a adevarat/a e unu kre oricand e langa tine....adik dak esti bucuros poate sa impartaseasca bucuria cu tine, dak esti suparat sau ai o stare mai nemultumita si atunci e langa tine sa poata impartasi cu tine aceleasi sentimente si e in stare sa simta cu tine. uneori din cauza lipsei de prieteni adevarati avem impresia k unele persoane ne sunt prieteni dar se poate dovedi mai tarziu in unele situartii k nu este asa.
ce facem atunci knd nu gasim nici un prieten adevarat? se poate sa fie problema la noi k nu gasim?

22/12/05 15:58

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
prietenul adevarat e acela care te corecteaza atunci cand gresesti nu acela care-ti lauda nebuniile

22/12/05 16:05

rara^avis
membru

Inregistat: 21/10/05
stateam zilele astea si ma gandeam la prietenii mei..am  f multi:)Dzeu m`a binecuvantat indeajuns in privinta asta.dar nu stiu de ce am impresia ca cei mai buni prieteni ai mei nu`i mai am...ca de fapt m`am inselat...se schimba pe zi ce trece tot mai mult (stiu,stiu si io ma schimb,toti ne schimbam)si totusi...am impresia ca nici un prieten din toti care ii am acum nu sunt alaturi de mine...parca is prea preocupati cu ale lor si ...ioi..cred ca si io sunt de vina...bine zice in proverbe ca "cine isi face multi prieteni ii face spre nenorocirea lui,dar este un prieten care tine la tine mai mult decat un frate" si cred ca acesta e Dl Isus...

"Isus esti prietenul meu,tu vei fi mereu..
Nimeni nu schimba asta" amin

sfatuti-ma dragi forumisti!sa nu`mi mai fac prieteni?ca pricum o sa ma dezamgeasca si aia?sau cum?cum sa ma raportez la cei pe care`i am?(si crestini si ne..)

30/12/05 00:12

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
scrie in proverbe ca cine isi face multi prieteni si-i face spre nenorocirea lui . Totusi, am observat ca nu facem diferenta intre persoane cunoscute, cu care avem o relatie, si prietenii adevarati, cei carora le impartasim sentimentele, gandurile noastre, momentele fericite, clipele amare . Am ajuns si eu la concluzia ca este bine sa ne pastram prietenii care ne duc la bine, chiar daca ne dezamagesc si se mai schimba. SI NOI NE SCHIMBAM SI LE GRESIM LOR DE MULTE ORI.
       E bine sa cunosti multi oameni, nu se stie cand vei avea posibilitatea sa-i intalnesti. Lumea-i mica. Totusi, un sfat  : nu va spuneti inima oricui, ce va apasa, starile de moment, pentru ca nu veti fi intelesi in totalitate... si ca ISUS nu va intelege nimeni, Discutati cu prietenii adevarati ce-i aveti, dar nu le spuneti TOT ! Spuneti-le doar ce nu va va fi frica sa afle tot satul .
GBU

10/01/06 16:57

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
oricat de bun si adevarat i-e un prienten va fi un moment in care te va rani si are sa doara rau de tot fiindca e din partea unui prieten bun/adevarat (e natural si in firea vietii sa se intample asa mai devreme sau mai tarziu).
ca o paranteza cu cat se intampla mai taarziu tinzi sa-l urci in lista celor mai buni prieteni si daca a reusit sa ajunga in capul listei e cel mai dureros momentul.
un sfat pt situatia asta:
MAI DATI-I O SANSA!(2-3-7 ... 539=77*7) de obicei dupa ce terce momentul si relatia se restabileste prietenia e si mai puternica :). Deci se merita!

13/01/06 19:24

Site web  
Larisa
membru

Nu stiu daca stiti gluma cu mai dati-i o sansa asa ca o sa v-o zic: Era o tipa blonda care era in pragul absolvirii si trebuia ca sa mai treaca un ultim examen. Profa a chemat-o in fata si a intrebat-o cat e 2+3 si ea a zis 4. Toate blondele din sala au inceput sa strige: "Mai dati-i o sansa, mai dati-i o sansa!" Studenta s-a mai gandit un pic si a zis fericita: 6. Toate blondele din sala au inceput sa strige: "Mai dati-i o sansa, mai dati-i o sansa!" Studenta noastra dupa ce a stat un pic si s-a mai gandit un pic a zis: 5 la care toate blondele din sala au inceput sa strige: "Mai dati-i o sansa, mai dati-i o sansa!"
Romanii stiu sa fie prieteni buni si au prieteni buni! Bucurati-va de oamenii pe care ii aveti langa voi pentru ca nu se stie niciodata unde o sa ajungeti si o sa plangeti dupa ei chiar daca nu au fost prea perfecti!

14/01/06 02:25

Site web  
lauryka
membru

Inregistat: 15/03/05
eu cred ca prietenii is foarte importanti in viata...dar totul depinde de tine...tu tii alegi ...spunea o maxima faina..."rudele ti-au fost date fara parerea ta ...dar slava domnului ca iti poti alege singur prietenii"..

15/01/06 00:30

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
prietenii sinceri si reali pe care ii am ii numar pe degetele de la o mana....sunt genul de persoana care vorbeste cu oameni, ii ascult, incerc sa ii ajut, dar ma deschid mai greu...am insa cateva persoane de inima cu care pot vorbi liber si sincer...chiar sunt o binecuvantare mare pt mine....:) ce as fi fara prieteni?...in nici un caz ce sunt azi, pt ca prin ei am fost modelata....:)

17/01/06 14:40

sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
"Prietenia esre painea cea de toate zilele a inimii. Ea hraneste  sufletul fara sa-l imbete.Dragostea ne umple sufletul,  prietenia il sustine. Un suflet mare este un templu dedicat dragostei, la care prietenia adauga stalpii care il sustin.Daca... ne lipseste fiinta pe care vrem s-o iubim, templul este pustiu;fara prieteni el se prabuseste"

17/01/06 20:53

CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06

april a scris:

"Cel mai bun prieten al meu"...sau "cea mai buna prietena a mea"....sunt cuvinte pe care le folosim sau macar le auzim cu totii....

nu pot afirma despre o persona in afara de Domnul acestea. Totusi daca imi este permis i-as pune aici pe parintii mei. Imi sunt prieteni cu adevarat, doar ca in ultimii 5 nai nu am petrecut prea mult timp impreuna, eu fiind plecat la facultate.

Prieteni sau doar cunostinte? Unde este granita?

cunostinte am o gramada, totusi niciunuia nu-i pot spune cu adevarat prieten

Cum ne alegem prietenii? Care sunt cei mai buni prieteni ai nostri? De ce sunt cei care sunt cei mai buni prieteni ai nostri? Ce calitati apreciem cel mai mult la ei?

persoane care sa fie dispuse sa investeasca timp, suflet in potentiala prietenie, sa dea dovada de caracter si dragoste fata de domnul si cei din jur

Cati prieteni avem de fapt? Prieteni adevarati? Putem trai fara prieteni?

1 - domnul + 2 - parintii + ... nimeni

Ce fel de prieteni suntem noi? Ne considera cineva "cel mai bun prieten"?

Sincer cu timpul stau mai putin bine fiind ocupat cu scoala, serviciul. Dar totusi seara am timp care l-as investi cu mare placere in cineva. Am grupul de studenti unde petrec 3 seri din 7, dar restul sunt libere...
Nu stiu/cred ca cineva m-ar considera "cel mai bun prieten" desi as dori ca aceasta afirmatie sa nu o fi putut face

18/01/06 13:05

Site web  
mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
Daca stau bine si ma gandesc cel mai bun prieten al meu este Dumnezeu. Intotdeauna a fost alaturi de mine in suferinte, in bucurii, mereu mi- intins mana si mi-a dat cele mai bune sfaturi. Imi amintesc de un cantec care are versurile "Ce prieten am gasit/Mai mult decat un frate/Prezenta i-am simtit/Atata de aproape REF: %Isus,Isus,Isus/Vesnic Prieten %

Daca ar fi sa ma gandesc la oameni, pot spune ca este o intrebare grea deoarece adevarata prietenie se vede in timp. Pot spune ca am f multi amici, dar doar de cativa sunt mai atasat. Eu sunt genu de persoana care nu se exteriorizeaza . Insa ceea ce este bine este faptul ca oridecateori ii spun lui Isus ceva simt o povara cum se ia de pe mine si cum totul este ca si rezolvat. Si intr-adevar se rezolva.

Ultima modificare de mit4jc (22/01/06 00:15)

22/01/06 00:13

adina_nsd
membru

Inregistat: 21/01/06
Prov.17:17-"prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate"-este versetul meu si al celei mai bune prietene ale mele,Tabita...e mottoul prieteniei noastre.

Eu una am trei prieteni f buni, cei mai buni, si nu pot face diferente intre ei: mami, fratele meu (chiar daca e mai mic decat mine) si Taby->oamenii care ma cunosc cel mai bine (in unele domenii chiar mai bine decat ma cunosc eu) si totusi ma iubesc.Sunt intotdeauna acolo, gata sa ma incurajeze, sa ma consoleze, sa ma ajute...Multumesc D-lui pt ei.

In ceea ce priveste prietenia, cred ca adevaratii prieteni nu sunt cei care nu-si gresesc sau nu se dezamagesc niciodata, ci cei care stiu sa se ierte.

O inima vesela insenineaza fata...Prov.15:13

28/01/06 10:38

o_fata
membru

Inregistat: 11/02/06
Daca neamurile tzi le da Domnul si prietenii tzii alegi...cred ca pretenul cel mai de incredere tot intre neamuri (mama. tata, fratzii).
Cineva din familia ta n`o sa`ti vrea niciodata raul, niciodata n`o sa te vorbeasca de rau...iti vor vrea binele
E aiurea ajungi sa fii dezamagit ce cel/cea care tu numesti cel mai bun!!!

18/02/06 15:08

o_fata
membru

Inregistat: 11/02/06
Eu una, inainte sa plec la facultate, sa plec din orasul meu, am avut o prietena foarte buna, puteam sa vorbim orice, ne cunoasteam foarte bine! O data cu plecarea mea, a inceput sa apara si raceala. Cand am trecut prin asta nu vroiam sa cred ca e adevarat ce se intampla, mi`a fost foarte greu sa accept, dar treptat treptat procesul asta a dus la o ruptura, nu chiar totala, dar nu mai e ceea ce a fost!
din cauza ca s`au mai intamplat cateva lucruri care...m`au dezamagit oarecum, ajunsa la facultate, orash nou, nu am avut curaj sa`mi fac o prietena cum a fost ea! Asta nu ca nu pot sa iert, ba da, am iertat, dar....parca e adevarata fraza "cand te frigi sufli si in iaurt"
Asa ca parintzii, si cei din familie mi`au devenit cei mai buni prieteni!

Ultima modificare de o_fata (18/02/06 15:21)

18/02/06 15:20

sprecer
membru

Inregistat: 01/03/06
hi sunt nou la site aceasta...sorry ca romana mia nu e asa de bine ....dar am sa incerc....si o sa mai invati...deci am si eu un raspuns pentru aceste intrebari...spre ca ma intelegeti...si eu ca multi am prieteni....dintre ei sint buni...mai buni...si mai putin de buni...dar toti sint prieteni pentru sunt ei si frati mei in Christos....cum ma consider eu ca prieten? sa intrebi prietenia mea ce mai buna...(my best friend) si ea ma numit cel mai buna prietena...so ...idk...anyway...asta miesta tema mea...sau e alu multi....daca vrei sa ai prieteni bun....fi tu prieten prima data...pot sa zic ca Dumnezeu ma binecuvantat foarte mult cu prieteni mei.  sa fi prieteni...cel mai buni prieteni....stiu ca asta consista intro prietenie....nu contiaza de unde vi....unde merg....cine esti...si ce ai facut in trecutul tau....un prieten este cineva care te ascepta asa cum esti...prieteni cei mai buni....sta impreuna prin orce caz...daca pica unul...celalt pic cu ele...sau ii intinde mina si-l ridica din nou....stiu ca in casul meu prietena mei cei mai buna ma tinut in picoare, cind toti sia intors spatele...ei ma ajutat in ruganciune si ma amintit...de cuvintul lui Dumnezeu...asta este o prietena sau prieten...care poate sa tina cuvintul lui Dumnezeu cind celalt...a picat ....sorry ca romana mia nu e asa de bine inca odata....dar iarasi sper ca am facut unpic de sense

01/03/06 19:39

Larisa
membru

Felicitari! As vrea sa cred ca esti unul dintre americanii care vor sa se casatoreasca cu romance si au invatat limba. Daca esti un ro-american sa-mi zici! Nu o sa fiu chiar asa de dezamagita! ;)

01/03/06 21:08

Site web  
sprecer
membru

Inregistat: 01/03/06
actually lol hahahaha oh dear...sint romanca am fost nascuta in state...si mi-ar place sa ma casatoresc cu roman lol thanks though!
be blessed
btw my name is becky ;)

01/03/06 21:16

naty_4_God
membru

Inregistat: 26/02/06

anca4j a scris:

scrie in proverbe ca cine isi face multi prieteni si-i face spre nenorocirea lui . Totusi, am observat ca nu facem diferenta intre persoane cunoscute, cu care avem o relatie, si prietenii adevarati, cei carora le impartasim sentimentele, gandurile noastre, momentele fericite, clipele amare . Am ajuns si eu la concluzia ca este bine sa ne pastram prietenii care ne duc la bine, chiar daca ne dezamagesc si se mai schimba. SI NOI NE SCHIMBAM SI LE GRESIM LOR DE MULTE ORI.
       E bine sa cunosti multi oameni, nu se stie cand vei avea posibilitatea sa-i intalnesti. Lumea-i mica. Totusi, un sfat  : nu va spuneti inima oricui, ce va apasa, starile de moment, pentru ca nu veti fi intelesi in totalitate... si ca ISUS nu va intelege nimeni, Discutati cu prietenii adevarati ce-i aveti, dar nu le spuneti TOT ! Spuneti-le doar ce nu va va fi frica sa afle tot satul .
GBU
pt mine notiunea de prieten si amic ii ff clara...
doar prietena mea una` imi cunoaste inima cat tzine de o prietenie :) amici mi`s colegii de la scoala...toti cunoscutii cu care nu am nimic de impartit .......am sa revin cu ceva :) nush daca se afla si aici da`mie`mi`o placut ce o scris acolo :D

09/03/06 15:26

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
cea mai buna prietena...pt mine e doar una!care ma cunoaste cu TOATE calitatile si defectele meale...si totusi ma accepta asa cum sunt. ea este o parte din mine si nu as concepe viata fara existenta ei. EA sete cineva caruia ii pot spune absolut orice si sa stiu ca nu ma priveste ciudata si nu ma judeca.Dar aceasta relat_ie nu cred ca e posibila cand apare un al 3-lea fiindca poate exista doar "o cea mai buna prietena"

11/03/06 22:22

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

o_fata a scris:

Cineva din familia ta n`o sa`ti vrea niciodata raul, niciodata n`o sa te vorbeasca de rau...iti vor vrea binele

Io zic sa nu generalizezi, din pacate cunosc si contraexemple. Si nu sunt putine.

16/03/06 16:22

Site web  
simple
membru

Inregistat: 19/10/05
da, de multe ori avem impresia ca ne vor raul sau ca vor sa ne faca in ciuda spunand unele lucruri...sau contrazicand parerea si actiunile noastre.Dar cred ca de cele mai multe ori, mai tarziu in viata ne dam seama ca ei au dreptate si ne tragem palme ca nu i-am ascultat.Dar k in orice lucru nu e exclus sa fie excepti.

16/03/06 22:32

Sunflower
membru

Inregistat: 04/11/05
am descoperit cine sunt prietenii mei adevarati intr-un moment trist din viata mea. am fost dezamagita sa vad ca cei de la care ma asteptam, nu au fost langa mine cand am avut nevoie de ei, si culmea! cei la care ma asteptam mai putin, au stiut cum sa ma ajute sa ma vindec, au stiut sa imi intinda o mana de ajutor, atunci cand aveam nevoie mai mult.

prietenul adevarat iubeste oricand si in nenorocire ajunge ca un frate...inainte credeam ca prieteni imi sunt cei cu care ma distrez, cu care merg la petreceri...

prieteni adevarati nu am decat doi...poate suna trist, dar ma bucur ca ii am, si ma bucur ca mi-am dat seama la timp de cine sunt "prietenii" mei...

prietenii adevarati sunt cei care stiu sa fie alaturi de tine....care stiu sa te faca sa zambesti, cand tot ce faci este sa plangi...prietenii adevarati sunt cei care raman alaturi de tine, desi iti cunosc toate defectele....prietenii adevarati nu sunt cei cu care trebuie sa mergi la scoala sau la biserica pt a avea subiecte comune de discutii, ci cei cu care poti vorbi oricand, oriunde, despre orice...cei in care ai incredere, si cei care stiu sa te corecteze, cu dragoste, atunci cand gresesti...(ranile facute de un prieten dovedesc credinciosia lui, dar sarutarile unui vrasmas sunt mincinoase...).

18/03/06 17:44

Pagini:  1 2 3 4 ... 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la