TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Relatia cu parintii Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 8
cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Da, fluflu,mihaella are dreptate cand spune ca mama ta este ocupata.Se mai intampla ca parintii,fiind preocupati de unele problema si aspecte ale vieti sa nu isi dea seama ca noi,ca si copii, am avea nevoie de mai multa afectiune si atentie din partea lor.Banuiesc ca fiecare parinte,oricat de bine si-ar face meseria de tata sau de mama trece prin faza asta la un moment dat in viata.Tocmai de aceea noi trebuie sa ii intelegem si sa ii respectam pt ca,daca nu au suficient timp pt noi nu inseamna ca nu ne iubesc ci,pur si saimplu vor sa ne implineasca toate dorintele si sa se ingrijeasca cat pot ei mai bine de noi.Eu ma inteleg foarte bine cu mama,de altfel ea este cea mai buna prietena a mea,cu care povestesc despre absolut orice.Si cu tata ma inteleg destul de bine,dar fata de relatia pe care o am cu mama,pot spunne ca relatia cu tata e putin mai subreda.Cu toate acestea am invatat sa il accept pe tata asa cum este el cu defectele si calitatile lui.Cred ca tot ceea ce fac parintii pt noi,copii lor este spre binele nostru,chiar daca,in mare parte noi nu realizam lucrul acesta,insa cand vom avea si noi,la randul nostru copii,ii vom intelege mult mai bine si le vom da dreptate. :)

06/10/07 11:57

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
ma bucur pentru voi mihaella si flory.
astept si eu ziua cand voi spune la fel despre mami :)

06/10/07 14:51

ThousandFootKrutch
membru

Inregistat: 08/04/07
:( nui perfecta :))

06/10/07 18:31

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
nici la mine nu e perfecta dar tinde spre perfectiune... niciodata nu ne vom implinii idealurile pe acest pamant, vom fi doar foarte aproape de ele..

06/10/07 18:34

cami
membru

fluflu,ai dreptate ca sunt norocoasa,dar asta este doar in privinta lui mama pt ca,cu tata,daca stau bine sa ma gandesc nu ma am tare bine...el are unele zile in care nu-mi vine sa cred ca e acelasi de ieri sau de alaltaieri!stai si te uimesti!dar totusi,daca tata e asa cum e,bine ca macar pe mama o am alaturi de mine! :)

06/10/07 19:54

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
hhhmmm... relatia cu parintii... In ultima vreme relatia mea cu parintii lasa de dorit. Nu prea comunicam. Vorbim unul cu altul, dar doar asa de suprafata... Si doar despre nevoile zilnice: "mami, mi-e foame" "tati, imi trebuie 20 de lei" si chestii de-astea. Poate e de vina diferenta de conceptie despre anumite lucruri, dar nu stiu, nu am curaj sa ma deschid inaintea lor, si sa le spun ce ma doare, de ce am nevoie, sa le cer sfaturi. Sau cand la cer sfaturi, sigur nu sunt de-acord cu gandirea mea si cu ideile mele. Stiu ca asta nu e bine, si ca ar trebui sa am incredere in ei, ca ei stiu mai bine ca mine, pentru ca ei au experienta de viata (chiar daca au trait in alte vremuri...).

Va rog sa va rugati pentru mine sa pot vorbi mai mult cu ai mei. Mersi, apreciez!!

Ultima modificare de _benny_ (06/02/08 19:18)

06/02/08 19:16

cami
membru

benny,dar parca zilele astea ziceai ca ii multumesti Domnului pt. familia minunata in care esti si pt. ca la voi in familie domneste armonia si dragostea si nu mai stiu cate alte chestii.Ce s-a intamplat cu toate astea?unde si-au luat zborul?
o sa ne rugam pt.tine,beni :) nici eu nu ma am tare fain cu ai mei,dar sper ca pe viitor lucrurile sa se schimbe,desi nu prea vad ca se intampla ceva de bine intre parintii mei si mine.Nu stiu daca nu pot sa ma inteleaga sau nu vor sa ma inteleaga,pt. ca eu vad o diferenta enorma intre aceste doua lucruri pe care cred ca ei le baga in aceeasi oala,deci nu e de mirare ce ciorba lipsita de gust iese ;)

Ultima modificare de flory (06/02/08 19:59)

06/02/08 19:44

benny
membru

pai da... pace si armonie exista in familie... atata timp cat n-avem treaba unul cu celalalt nu e pace?? ;)

06/02/08 20:08

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
ai grija beni ca lipsa de comunicare in familie te poate afecta si pe alte parti ,ti-o zis ca am experienta :D Nu neaparat ca ai tai stiu mai bine ,dar ai nevoie si de o parere din exterior ,si oricum lor poate li se par banalitati problemele cu care te confrunti pt ca ei au avut altele mai mari ,si poate ca nu o sa acorde asa multa importanta problemelor tale ,ceea ce te va dezamagi .
Pe mine ma amuza situatia in care sunt cu ai mei ,ei habar nu au de mine ,nici ce medie am semenstrul asta nu m-au intrebat ,nici ce materii am la scoala ,noroc ca stiu unde e liceul ca e pe traseul tramvaiului cu care circula zilnic :D Intro zi pe la 4 a sunat mama acasa si nu era nimeni ,nu stia unde sunt ,a sunat la niste prieteni de familie care au o fata cu mine in clasa si nici ei nu stiau .Uitase ca eu am sala la ora aia ,asta daca a stiut vreodata 0_o Oricum imi place situatia in care sunt ,nu ma streseaza cu intrebari de fiecare data cand ies pe usa :) 
Ai mei sunt foarte stresati cu lucrul ,chestii din astea ,si ii inteleg ,ca de fapt timpul care il petrec la lucru tot pentru mine e pierdut ,indirect zis ,ca doar si pe mine se duc banii ... oricum eu niciodata nu le-am cerut sa imi dea nici timp nici bani .Ma simt vinovata cand ii vad obositi ,bolnavi sau suparati ,tot pentru mine o fac
O sa numar de curiozitate cate cuvinte ne adresam pe zi .Acuma o intrat mama pe usa :D

08/02/08 14:09

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
da... interesante relatii aveti voi cu parintii... la unii chiar faine. la unii comice...
tata este plecat de dimineata pana seara, uenori il vad doar la sfarsit de saptamana si atunci este mereu obosit si suparat si nu are chef de nimic. Mama munceste si ea de ceva timp si relatia mea cu ea s-a racit foarte mult. uneori abia daca ne mai vorbim. ajunge pe la 19.00 acasa si nu mai are chef de nimic, sau daca nu a avut o zi buna la munca se ia de mine din orice motiv.
ei mereu au vrut de la mine ca tot ce fac sa fie perfect. daca am luat 9, de ce nu am luat 10. de ce nu am pus destula sare in mancare, de ce am pus prea multa.de ce am venit mai devreme, de ce am intarziat ..etc. nimic din ce fac eu nu le convine. chiar daca stau toata ziua de dimineata de la 6 pana seara in picioare tot se gaseste cate ceva de comentat. nu vor sa accepte nimic din ceea ce eu spun. uneori simt ca nu mai suport. imi e dor de parintii mei... mi-e dor sa vorbesc cu ei... dar ei nu vor sa inteleaga nimic. se cred stapani pe orice domeniu din viata mea. Stiu ca au incredere in mine, in ceea ce pot. i-am auzit vorbind cu alte persoane despre mine. ma apreciaza mult pentru ceea ce sunt, dar nu stiu de ce se comporta atat de dur cu mine...
am aproape 18 ani...am nevoie acum ca mama mea sa imi fie prietena...sa ii pot spune tot ce ma apasa. sa ii vorbesc despre visele mele, despre planurile mele, despre ceea ce se afla in inima mea... dar nu are timp pentru mine.
mama mea este o persoana minunata...ma doare cand o vad ce fel vorbeste cu prietenele ei, cum isi face mereu timp pentru ele, cum stau ore intregi si vorbesc despre orice. mie nu imi spune nici macar un cuvant. ma doare tacerea ei.

Nu vreau bani sau nimic altceva....imi vreau parintii inapoi!!!

Ultima modificare de tamarta4jc (08/02/08 17:05)

08/02/08 17:00

la fille de Dieu
membru

Inregistat: 28/01/08
x

Ultima modificare de la fille de Dieu (05/10/08 22:29)

08/02/08 17:34

Daniela Matei
membru

Inregistat: 01/05/08
nu prea pot sa ma inteleg cu parintii...:| desi as vrea asta foarte mult:|....acum parca am inceput sa ma inteleg cat de cat bine cu mama, dar in rest e dezastru. Singura cu care ma inteleg cel mai bine din familie cred ca e bunica si catelul o.0

24/06/08 01:42

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
de obicei ma inteleg ff bine cu ai mei dicut orice cu ei si suntm foarte apropiati chear si cu tata ma inteleg ff bine
am ajuns la concluzia ca daca asculti de ei e ok, nu cred ca este un parinte sa iti vrea raul(mai sunt si exceptii), poate uni parinti nu inteleg unele lucruri si atunci ar trebui sa dai mai multe explicatii, dar merita sa incerci tu sa faci ceva pt rel ta cu parintii..

24/06/08 08:32

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

Daniela Matei a scris:

catelul o.0

in cazul asta ,cred ca imi cumpar si eu catel :D :D [ 0_o ]

24/06/08 11:09

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
As vrea ca cei care sunt casatoriti sa spuna cum se inteleg cu parintii lor dupa ce s-au casatorit. Exista vreo mica-mare diferenta intre relatiile pe care le avem cand suntem copii si cele pe care le avem cu aceeasi parinti dupa ce ne casatorim?

25/06/08 03:02

Site web  
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
Larisa, in ce ma priveste, relatiile cu ai mei au ramas relativ aceleasi.
oricum, cred ca relatiile parinti-copii, daca sint bune, vor ramane la fel si dupa casatorie, chiar daca unii parinti accepta mai greu ca proprii copii au crescut si sint independenti (gandind probabil ca odata cu independenta, iubirea si respectul pt ei nu mai sint aceleasi).

27/06/08 14:50

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
feedback, tu esti casatorita?

27/06/08 15:06

oanna
membru

Inregistat: 09/06/08
Vad ca nu s-a mai postat de mult p'aici :D. Voi incerca si eu ilustrez relatia mea cu familia :).

Mama: prietena cea mai buna cu care pot discuta orice. Are foarte multa rabdare (ceea ce imi lipseste mie), afirmatiile ei au o fundatie solida, adanca si si totdeauna sunt insotite de explicatii. Imi place sa discut cu ea lucruri profunde (uneori cand nu suntem pe aceasi lungime de unda ma enervez si-mi piere tot cheful sa mai disut, asa cum a spus si fluflu). Imi place ca nu incearca sa ma faca sa ma simt bine, spunand lucruri neadevarate sau incurajandu-ma spre ceva neadevarta. De cand eram mica discuta cu mine matur. Stie mereu cand trebuie sa ma dojeneasca si cand trebuie sa ma incurajeze. Este cea mai buna mama :)

Tati: tatal meu este navigator, si nu merge numai in Europa (merge in toata lumea). Datorita meseriei, nu a fost alaturi de mine in momente importante (a lipsit de la aniversari, sarbatori de Craciun, de Pate, revelion). Cu el ma inteleg "fara prea multe cuvinte". Nu discut cu el problemele delicate, dar stiu ca mami ii cere parerea in cele mai multe dintre ele (am vazut zilele trecute un e-mail de acest gen:D).

Fratele meu: este cam incapatanat, dar daca ai calea spre inima lui, iti este foarte usor sa comnuici si sa te intelegi cu el. Este mai mic decat mine, si "copiaza" multe tabieturi. Ma inteleg bine cu el...dar mai avem de lucrat la reletia noastra.

Acesata este superba mea familie, mai buna decat toooooate :) GBU

27/06/08 16:08

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

fluflu a scris:

feedback, tu esti casatorita?

da.

28/06/08 12:01

benny
membru

E "minunată"... :rolleyes: Tocmai am avut o ceartă zdravănă cu mama. Nu vă zic temele şi motivele, dar vă prezic finalitatea (dacă o să continuăm aşa):

O să mă mut la Cluj, o să lucrez la un loc de muncă de 2 bani cu juma' de normă, o să mă târăsc de pe o zi pe alta să pot plăti căminul/consumul şi chiria. O să lipsesc mult de la facultate, o să pic examene din cauza nefrecventării cursurilor. Chiar dacă intru acum la buget, o să mă redistribuie la taxă din februarie, deoarece o să am restanţe. Nu voi avea bani să-mi plătesc facultatea, aşa că o să îngheţ anul, şi o să mă duc în Spania la cules căpşuni. După un an am să revin în ţară, am să reiau studiile. Ne mai ţinând minte ce am învăţat în primul an o să-mi fie greu să mă reintegrez. Tot aşa.. viaţă grea, muncă, chin şi necaz... va veni ziua graduării. Părinţii nu vor participa la această festivitate...

O să mă căsătoresc cu fata cu care mi-au impus să nu mai vorbesc pentru că nu era pe placul lor, deşi nu au văzut-o niciodată şi au judecat-o după aparenţe... :rolleyes: La nuntă, deasemenea părinţii mei nu ne vor onora cu prezenţa...:rolleyes:

Va urma o viaţă "fericită" alături de persoana pe care o iubesc, ştiind că pentru ea am renunţat la părinţii mei... Toată viaţa o să ne chinuim, deoarece nu o să ne permitem o locuinţă. Vor veni cam 4 copii, pe care va trebui să-i întreţinem cu un salar de nimic, neprimind niciun fel de ajutor financiar de la părinţi.

Va veni ziua în care părinţii mei vor muri, şi după înmormântare o să constat că nu apar în testament...
Mâhnit, o să-mi continui traiul zilnic împreună cu soţia şi cu cei 4 copii.. până în ziua în care, din cauza unei boli de foarte de demult soţia mea va trece la cele veşnice şi voi rămâne singur cu cei 4 copii... Eu voi fi mai tot timpul la lucru, n-o să prea am timp de ei... O să crească într-un anturaj foarte nepotrivit, şi o să devină răzvrătiţi, rebeli, vor intra în probleme, iar mie îmi va fi prea târziu să "stau de vorbă" cu ei, ei reproşându-mi că nu am fost lângă ei la vremea potrivită.

Va veni şi ziua în care voi muri într-un mod misterios şi neaşteptat, şi copii o să constate că nu am avut nimic să le ofer...

Drăguţ, nu? :rolleyes:

17/07/08 21:42

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Biiis! Biiis!

17/07/08 21:46

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
benny, sper sa nu continuati asa .

filip a scris:

Biiis! Biiis!

potoleste-te.

17/07/08 21:48

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Mai tu glumesti?...
daca nu afla ca si cele mai mari certitudini in viata devin incertitudini...apoi rugaciunea schimba totul!...deci eu zic sa rezervi deja o masa pentru aniversarea a x de ani de casnicie...;)
P.S. Include-o si pe mama ta pe lista...;)

17/07/08 21:49

benny
membru

Mda, mersi pentru încurajare, dar e mult prea greu să înţelegeţi situaţia în care mă aflu... Adevărul e că nici eu nu am prea dat detalii. Dar e mai bine aşa. Nu cred că mă puteţi ajuta.

17/07/08 21:54

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Benny...eu poate nu te inteleg...dar exista Cineva care intelege si care are puterea sa schimbe toate lucrurile...iti spun ceea ce experimentez si eu acum, probabil in unul din cele mai dureroase momente din viata mea...

17/07/08 22:07

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la