TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Relatia cu parintii Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8
Ionela_Gabriela
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 07/01/07
Si eu ma inteleg bine cu parintii.fiind singura la parinti ei imi acorda mie toata atentia.Cu toate k parintii mei au vrut mai multi copii mama a avut o operatie si nu a mai putut face copii.Ma asculta,imi da sfaturi si ma aproba sa fac ceea ce simt.Le-as dori tuturor o relatie cu parintii asa cum am eu.:)

11/01/07 10:58

   
angel
membru

Locatie: Constanta. Romania
Inregistat: 06/03/06
ce subiect interesant...acum l-am descoperit si o sa incerc sa zugravesc putin si relatia mea cu parintii...si cel mai bine ar fi sa incep cu mama...cea mai importanta persoana din viata mea(dupa Domnul,evident)...o femeie superba,pe care o admir si care imi este exemplu; si nu spun asta doar pentru ca este mama mea ci pentru ca este intra-adevar o femeie care s-a lasat folosita de Dumnezeu si care a cautat si cauta,ca prin viata ei sa fie  lumina pentru copiii sai...si a reusit; e plina de pace,de calm(atata calm,ca uneori ma enerveaza ca nu se enerveaza :d ci pur si simplu isi pastreaza calmul chiar si in cele mai grele momente din viata)...
m-a impresionat insa,in mod deosebit sa-i vad si sa-i simt daruirea,pasiune cu care traieste si poate cel mai mult,puterea de a ierta;
imi amintesc si acum de rugaciunile pe care le inalta pentru noi cand eram mai mici,o aud si acum cum se roaga si plange pentru noi ii simt si acum dragostea aceea de mama ce nu poate fi comparata si nici egalata cu nimeni si nimic...
pentru mine relatia cu mama este foarte importanta,mai ales ca o perioada buna de timp a trebuit sa fie si tata pentru noi...o apreciez pentru tot ceea ce astazi sunt,caci stiu ca prin ea,Dumnezeu mi-a modelat viata; ii sunt datoare pentru ca de-atatea ori s-a jertfit pentru mine,ma poarta de-atata timp in rugaciuni,mi-a iertat atatea,m-a tolerat de nenumarate ori,m-a pedepsit atunci cand trebuia,a plans cu mine cand eu plangeam,s-a bucurat impreuna cu mine...
Doamne,multumesc pentru mama mea! Binecuvinteaz-o si rasplateste-i darurirea!
atat deocamdata,mai revin(sper);


_______________________________________
Hristos e viatza, restul sunt detalii!

11/03/07 01:09

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Mama este persoana care a crezut intotdeauna in mine(chiar si in momentele cand multi ma credeau doar o visatoare), care m-a incurajat si m-a sustinut pana la capat.
Profit de subiectul asta ca sa spun ca mama a fost si e un dar de la Dumnezeu pentru mine,  a sacrificat totul, ca sa ne fie noua bine(mie si surorii mele).
Cu tata comunic destul de bine, apreciez la el faptul ca intotdeauna ne-a lasat sa hotaram noi pentru viata noastra si nu a incercat sa-si impuna parerile.
Fiecare in parte, mama intr-o mai mare masura, tata intr-o mai mica masura, au contribuit la formarea mea ca persoana matura.
Ii multumesc la Dumnezeu pentru familie mea, pentru ca m-a ajutat sa-i iubesc asa cum sunt si sa-i apreciez pentru toate eforturile lor.

Ultima modificare de monica (11/03/07 20:48)


11/03/07 20:46

   
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
Larisa a scris:

Am cei mai buni parinti si cele mai frumoase si destepte surori!

mediator a scris:

nu cred ca ai parinti mai buni ca ai mei sau surori mai frumoase si mai
destepte ca a mele..

...............................


sunt de acord cu tine mediator :))


_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

12/03/07 04:16

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
parintii mei sunt minunati :) tata, mai mult ca oricand, pare pregatit sa fie bunic :P  si mama :) e receptiva la lucrurile noi doar pt a tine legatura cu noi mai mult :) Intr-un singur cuvant, sunt minunati!

12/03/07 10:04

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
x

Ultima modificare de RainSong (22/09/07 13:58)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

28/04/07 16:19

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Asta-i marea greseala a unora dintre parinti:sa-si compare copiii cu altii!
Nu,dom'le,al meu e cel mai frumos si cel mai destept!!!!!!!Asta-i regula de aur!!!!!!:)
Personal cred,our hearts hero,ca parintii tai te iubesc si ar fii distrusi daca te-ar pierde!Dar nu stiu sau nu vor sa-ti arate,pentru a nu fii vulnerabili!
  Eu am doua surori(una mai mare cu un an si cealalta mai mica cu 6 ani),una in Prahova,cealalta in Bucuresti,pe care le ador!!!
  Mama mea e o femeie cu un caracter puternic,luptatoare,care se pare ca nimic n-ar putea s-o darame!In meseria de mama nu pot spune ca a fost suta la suta perfecta,dar pot spune cu mana pe inima ca tot ce face face pentru noi!
  Tatal meu a murit cand aveam 16 ani.De la el am mostenit credinta,atat eu si surorile mele,cat si mama.Tata n-a fost deosebit de afectuos cu noi.Nu era natura lui!Dar acum imi aduc aminte toate "nimicurile" importante pe care le-a facut pentru noi:spala vasele ca sa putem iesi la joaca,sa nu ne certe mama;ne tragea cu sania legata de masina;venea la scoala si era mandru de noi,chiar daca profesorii nu prea ne laudau fiindca eram zburdalnice!!!NE IUBEA ENORM!!!acum constientizez asta!
  DOAMNE,cat am scris!!!scuze!!

Ultima modificare de Magdy (28/04/07 19:22)


28/04/07 19:21

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Hero, eu te inteleg intr-o anumita masura.Si eu cand eram "mica" :D nu prea vorbeam cu parintii mei si nu le spuneam nimic din ce aveam de gand sa fac ca imi era frica sa nu imi incurce planurile.Si imi aduc aminte ca asa ma enerva cand veneam de la scoala si nah, nu prea eram in apele mele si mama imediat incepea cu ploaia de intrebari:"ce am facut, ce mi s-a intamplat, ce nota am luat, etc".Si tot timpul aveam impresia ca sunt numai impotriva mea.

A trebuit sa treaca ceva timp ca sa imi dau seama ca de fapt ei imi voiau binele si ar fi facut orice ca sa ma vada fericita.Da' cu mintea mea de atunci, eu nu puteam deloc sa vad asta.

Eu sunt convinsa ca parintii tai te iubesc, da' poate au un mod diferit de a o arata.Incearca sa vorbesti cu ei, sa le spui cum ti-a fost ziua,ce-ai mai facut...chestii banale, fara sa te intrebe ei.Mie acum chiar imi place cand ma intorc de undeva  sa ii povestesc mamei cu lux de amanunte(asa cum ii place ei :D) tot ce s-a intamplat.Tata oricum e un tip de treaba, de cand eram mica.Tot timpul ne lua apararea in fata mamei :D

Ultima modificare de jezzy (30/04/07 15:49)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

30/04/07 11:50

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
x

Ultima modificare de RainSong (22/09/07 14:00)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

30/04/07 21:33

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Ei, na...pai vezi?Si tu ai partea ta de vina aici...

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

30/04/07 21:39

   
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Intr-o relatie trebuie sa mai  si dai de la tine ca sa mearga bine:)

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

01/05/07 11:35

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
Voi spuneti bine, si u jezzy si u sweet andra...
dar in unele familii relatia parinte copil e mult prea delicata... E simplu sa vb, dar atunci cand un parinte te ignora cativa ani, chiar nu mai poti merge la ei sa-ti povestesti bucuriile sau necazurile... Mie imi era teama de mama, pt ca de multe ori  a lovit, fara motiv, spuneam ceva si eram criticata, plangeam si pur si simplu se tipa la mine...  Acuma ea asteapta sa vb cu ea sa povestesc, dar asta n-o sa fie vreodata, pt ca la timpul potrivit ea a fost indiferenta sau a iubit, dar asa fara sa stiu eu... dar odagoste care nu e aratata e putin valabila( daca vb si de relatia omului cu Dz.... daca Isus nu murea pe cruce, degeaba o biblie intreaga) Degeaba oferi copilului tot( haine, mancare, masina) daca nu arati ca il iubesti, el iti e doar copil, nu si prieten....


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

01/05/07 17:38

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Albertina, ai dreptate in ceea ce spui.  Dar cred ca daca parintele arata ca ii pare rau de ceea ce a facut trebuie sa ii acorzi o sansa si sa imbunatatesti relatia.  Unii parinti nu stiu ca ceea ce fac nu este bine sau nu stiu cum sa isi arate dragostea.  Dar noi, ca si copii, care am vazut cat de important este sa fii iubit, ar trebui sa aratam noi dragostea acea de care am avut nevoie in timp ce cresteam celor ce nu au stiut sa iubeasca altfel.  In final, tot noi suferim daca tinem ura pe ei.

_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

01/05/07 17:56

   
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Eu sunt sigura ca nu e usor, dar nu te costa nimic sa fii altfel si sa arati tu mai multa dragoste.

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

01/05/07 19:30

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

Joseph7 a scris:

  In final, tot noi suferim daca tinem ura pe ei.


Nu cred ca poate fi vb de ura aici... Merg la ei, vb cu ei, numai nu despre viata mea, nu despre ceea ce simt , nu despre ceea ce gandesc... Un parinte care vede ca a gresit nu continua sa greseasca... Nu stiu, ii iubesc, ii resperc pt ca mi-s parinti, dar un vas spart si adunat la loc, nu mai e ca nou...


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

01/05/07 19:55

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

sweet andra a scris:

Eu sunt sigura ca nu e usor, dar nu te costa nimic sa fii altfel si sa arati tu mai multa dragoste.


Stii cel mai greu e sa lupti cu amintirirea... ea nu dispare niciodata, oricat de mult am vrea noi...

da, le arat dragoste, le cumpar flori, merg la ei des, vb cu ei, dar doar atat....


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

01/05/07 20:00

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Te inteleg.  La fel e si cu mine.

_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

01/05/07 20:01

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Eu,pot spune ca nu m-am inteles niciodata cu ai mei,asta nu pentru ca nu m-au iubit,cat pentru ca n-au stiut sa arate asta...si cand esti mic si fragil,ai nevoie de o inima gata sa te inteleaga si sa-ti ofere sprijin,si acceptare.Am invata de mica sa-mi confectionez lumea mea,si sa traiesc in ea,si am reusit destul de bine.La un moment dat imi amintesc ca nici nu mai eram curioasa de ce simt..ii respectam pentru ca-mi erau parinti si atat.Cand am fost la Colegiu,o colega povestea de cu zor c-ar vrea sa fie ca parintii ei,si povestea care ce rol a avut in viata ei...eu am ramas socata,nu-mi imaginam ca exista astfel de parinti.Tin legatura cu ei prin telefon,cand pot ii ajut,dar niciodata nu povestesc ceva profund...si nici nu simt ceva profund pentru ei,mai aiurea e ca sotul meu a avut o relatie minunata cu ai sai...si eu nu pot intelege multe lucruri,dar ma rog sa  ma ajute Domnul eu sa fiu diferita in relatia cu copiii mei...Nu stiu,e complicat totusi un pic,pentru ca e simplu sa construiesti acelasi mediu in care ai crescut,insa cu ajutorul Domnului si autoeducatiei se poate sa fii diferit.

_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

22/05/07 02:28

   
alina p
membru

Locatie: suceava,romania
Inregistat: 10/05/07
mama mea a murit si de atunci am avut o perioada in viata mea cand nu ma deschideam in fata nimanui....dar in locul mamei o am pe sora ei...adik matusa mea si ma inteleg super cu ea....e in locul mamei...dak as avea o mama as fii vrut sa stau de vorba cu ea sa'i povestesc viata mea intima...dar ii multumesc lui Dumnezeu de ce a lucrat asa

30/05/07 12:41

   
CatalinD
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 02/03/07
Un gand pentru toti cei ce nu au o relatie "optima" cu parintii:

- ce credeti ca gandesc cei care nu au parinti, sau au doar un parinte, faţă de o relatie ce nu a existat cu acel parinte? Acestia si-ar fi dorit sa existe acea relatie chiar si "incordata" ?
- se poate preintimpina situatia " îi iubesti si le-ai arata iubirea abia cand nu îi mai ai" ?

Ultima modificare de CatalinD (31/05/07 11:13)


_______________________________________
"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

31/05/07 11:11

   
Costel
membru

Locatie: ITALIA
Inregistat: 22/05/07
Te inteleg Alina p,pe unde treci tu trec si eu dar nu uita un lucru:"Dumnezeu este tatal orfanului si ocrotitorul vaduvei".Pentru mine e ce-a mai mare mangaiere.         Ps.10;14

02/06/07 16:54

   
alina p
membru

Locatie: suceava,romania
Inregistat: 10/05/07
da ...ma bucur k este cineva care ma intelege....multumesc mult ptr trimitere...DISTB

03/06/07 21:54

   
alina p
membru

Locatie: suceava,romania
Inregistat: 10/05/07
ok....nu mai zice nimeni nimic...?

19/06/07 00:58

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
eu...pot sa va spun ca...cateodata simt ca mama nu isi aloca destul timp pentru mine.nu suntem foarte apropiate-nu vb de sentimentele noastre ci doar banalitatzi- dar d multe ori ii simt lipsa.lucreaza pana tarziu cam 6-7 si apoi daca nu ma insel cam zilnic are ba studiu biblic, ba grupa(celula), ba rugaciune la biserica, ba curs de engleza, anu trecu a facut si master...si..mi se pare mie ca ar putea sa mai renunte la unele lucruri si sa stam mai mult acasa.catepdata si tata(el inca nu s-a intors la Domnul...) spune ca casa este ca un hotel pentru ea.stiu ca ei ii face placere sa mearga la astfel de intalniri mai ales ca e la inceput de drum si vrea sa stiu cat mai multe...dar...eu?cateodata e ok si ma resemnez dar cand mai aud o prietena/colega ce relatie buna are cu mama ei de isi povestesc tot felu...mie imi pare rau ca nu pot sa zic la fel.dar si cand deschid un subiect mai delicat ma scoate din sarite cand nu ma intelege si trebuie sa repet de 2 -3 ori si imi piere tot cheful si nu mai zic nimic.poate si eu gresesc...sau alteori cand ma mai intreaba d vreo prietena ceva si apoi trage niste concluzii neadevarate si pripita ma supar f tare...
in fine...sper cu ajutorul Domnului ca aceste lucruri se vor schimba...


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

05/10/07 21:11

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Busy, busy  este mama ta fluflu :D Trebuie sa o intelegi si sa te rogi pt ea si pt tatal tau.. El poate restabilii relatia voastra... Eu ma inteleg foarte bine cu parintii mei si ii multumesc D-lui pt ei... Mama e ca o sora pt mine, vorbesc cu ea foarte deschis, uneori ea imi ridica moralul si este foarte optimista in comparatie cu mine care pun totul la suflet si fac o mare tragedie dintr-un lucru simplu.. Tatal meu e cam ocupat dar il inteleg ! Totusi isi face timp si pt mine si are grija sa nu-mi lipseasca nimic..Nu stiu ce m-as face fara ei dar cat ii am cu mine pe-acest pamant incerc sa le fac viata mai usoara, si sa nu le provoc "ddureri de cap" :) imi dau silinta ;)

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

05/10/07 22:53

   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net