TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Relatia cu parintii Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 8
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
am si eu o intrebare:
care este relatia voastra cu parintii? (cum va intelegeti cu ei,
discutati orice problema aveti.. va simtiti iubiti si acceptati..)


19/12/05 11:07

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Buna intrebare. Eu ma inteleg execelent cu parintii(acum ca sunt departe)! ;), dar cand eram acasa discutam in contradictoriu cu mamica pana nu mai puteam. Asa ne distram noi pana venea taticul meu acasa si se termina distractia. Taticul meu a fost un tip dur cu noi care ne-a disciplinat bine si ne-a dat un sut in fund(ne-a incurajat, ne-a dezvoltat) sa ne descurcam ca si lideri. Ne intelegem bine si ne ajutam reciproc. Cu mamica mea am discutat orice, dar cand venea vorba de taticu nu-i ziceam decat daca aveam nevoie de bani sau daca vroiam sa mergem undeva si trebuia sa ne cerem voie de la el si mai trebuia sa-i dam socoteala unde am stat dupa ora 22 cand era ora noastra de intrat in casa. De cand am plecat de acasa relatiile sunt mai stranse si povestim ore intregi pe skype despre orice. Suntem mai apropiati. Probabil ca de aia nici nu mi-e dor de casa decat de Alicia, nepotica mea care are 2 ani jumate. Am avut niste parinti care au avut incredere in noi si ne-au ajutat sa intelegem ca putem mai mult! Nu stiu ce vroiau mai mult decat o tipa care a terminat Teologie-Franceza in Bucuresti, una care a fost sefa de promotie in 10-12 la liceu si a terminat facultatea cu 9,82, una care e la Asistenta si la Psihologie in anul I care are numai 10 pe linie, alta care e acum in clasa a 12-a prima pe scoala si mezina care e la Arhitectura in clasa a 10!? Si eu stiu ca am putut sa fac mai bine decat am facut pana acum. Sunt mandra de parintii mei care ne-au crescut cu teama de Dz si dragoste pentru ceilalti. Prietenii nostri obisnuies sa zica: "Casa de copii nu e acasa e la familia Apetrei(asta e numele meu de domnisoara)" - unul intra altul iese! Slava Domnului. Mamica mea i-a crescut pe majoritatea copiilor de pe scara care s-au nascut dupa '89! Am cei mai buni parinti si cele mai frumoase si destepte surori!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

19/12/05 21:31

Site web  
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04

Larisa a scris:

Am cei mai buni parinti si cele mai frumoase si destepte surori!


nu cred ca ai parinti mai buni ca ai mei sau surori mai frumoase si mai
destepte ca a mele.. :)


19/12/05 22:20

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
E subiectiva treaba!
Daca ati ajunge sa imi cunoaste-ti familia ati vedea ca sunt cei mai tari ai mei ;))
Eu ma inteleg foarte bine cu parintii; discut cu ei orice. ma simt iubit si ii iubesc; la fel si cu fratii mei, ma inteleg super;ii iubesc si sunt lumina ochilor mei - mai ales sora mea Laura (e misionara in Mexic) pe care o iubesc ENORM.

Viata fara ei ar fi fost nasoala rau!
Larisa "s-a laudat" cu familia ei,sa incep si eu?
cel mai mare Lau - a terminat licenta cu cea mai mare nota, sef de promotie si e in anul 2 la master (si sunt sigur ca tot sef depromotie va fi) - e casatorit si are 1fetitza super frumoasa Andreea (5ani)
Nelly - fosta misionara in Kenya, Africa, Norvegia & a lucrat la Centrul de ajutorare a copiilor strazii "Viata & Lumina" dinBuc si a predat Misiune si Engleza la scoala TEAM ACTION Arad. Acum este casatorita in Norvegia, lucreaza la o gradinita crestina; este experta in Engleza, franceza si norvegiana; (poate preda engleza oriunde in lume)
Laura - a lucrat ca director adjunct la centrul Viata si Lumina Bucuresti; acum este misionara in Mexic si a mai fost in Norvegia in misiune. absolventa a fac Team Action Norvegia si a cursurilor specializare "ajutor dependeti de droguri&etc"; preda engleza in Mexic si misioneaza.
...si nu mai zic mai departea ca dureaza prea mult!

cert este ca pocaitii sunt cei mai tari!!!
GOD Is BIG


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

20/12/05 00:04

Site web  
firepenthx
membru

Locatie: baia mare, cluj
Inregistat: 27/12/05
parintzii ne iubesc fte tare! fte fte tare! problema e ca nu shtiu kum sa arate asta. asta e cea mai mare problema. noi nu shtim sa vedem iubirea lor iar ei se balbaie in a o arata.

_______________________________________
wild ride - worldwide_

30/12/05 20:54

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
si nici noi nu stim sa le`o aratam ........

_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

06/01/06 01:06

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Cand ma gandesc la parinti imi vine in minte cantecul ala care are versul urmator: "Nu la mormant le trebuie trandafirii/Ci in casuta-n care ai crescut!"

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

06/01/06 01:14

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
ce bine aizis Larisa. ....palngem dupa ei la mormant, dar acum nu stim sa le aratam dragoste ..."desertaciune a desertaciunilor"

_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

06/01/06 01:25

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
in legatura cu relatia cu parintii, am observat ca de multe ori nu ii inteleg cand imi cer sa nu fac anumite lucruri ce nu sunt rele, ci chiar bune din punct de vedere spiritual, dar observ dupa un timp ca ceea ce au zis ei a fost spre binele meu. Uneori, Dumnezeu ne vorbeste prin parinti, prin ce ne sfatuiesc ei si cred ca ar fi f bine daca am incerca sa-i ascultam mai mult si sa-i intelegem mai putin.

PS. Cand a fost ultima data cand parintii au gresit cand v-au dat un sfat? de cate ori ati fost scapati de rele ascultand sfaturile parintilor ?
si... cand ati aratat ultima data afectiune parintilor?
Nu e nevoie sa postati raspunsurile... dar ganditi-va, si veti observa ca in relatia cu parintii, daca ceva nu e ok, e in mare parte vina noastra, ca nu stim sa spunem exact ce vrem si cum am vrea sa ne intelegem cu ei .
GBU>


10/01/06 16:07

   
CodDot
membru

Locatie: Iasi / Botosani, Romania
Inregistat: 12/01/06
Ma inteleg perfect cu ai mei. Discutam orice se iveste. De fiecare data cand ajung acasa ma primesc cu mainile intinse, si de fiecare cnad plec se lasa cu lacrimi. Nu stau departe de ai mei, eu sunt in Iasi iar ei la Botosani si ajung cam o data pe luna acasa, poate mai rar uneori - ce sa-i faci.. facultate, servici, biserica

_______________________________________
Daniel Condurachi
my PORTFOLIO - http://www.byCodDot.com
my BLOG - http://blog.byCodDot.com

13/01/06 00:22

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05

anca4j a scris:

PS. Cand a fost ultima data cand parintii au gresit cand v-au dat un sfat? de cate ori ati fost scapati de rele ascultand sfaturile parintilor ?
si... cand ati aratat ultima data afectiune parintilor?


Cand au gresit?? hmm, nu cred ca au facut-o. problema era ca eu vedeam "ca calul" si mi se parea ca eu stiu tot si ca tot ce zic eu e bin. Ei bine ei au fost cei care au avut dreptate si ...nu eu.
nu pot sa zic ca sunt perfecti, dar sunt "mai perfecti" ca mine. Nu exclud posibilitate ca si ei sa nu ne inteleaga in anumite chestiuni.

...cat desprea afectiune nu tin minte exact cand le-am aratat-o ultima oara. cred ca au trecut cateva luni :( ....hmmm, buna semnalarea anca4j


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

13/01/06 12:55

Site web  
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Da..as putea spune ca am o relatie ok cu ai mei..desi lucrurile ar putea sta mult ma bine...in fine asa sunt adolscentii au impresia ca numa ei stiu tot si ca numa ce zic ei e bine..ei da! ..."Copii ascultati in Domnul de parintii vostri.."

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

13/01/06 20:49

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
hmm...pey, relatia mea cu mama e buna, se poate si mai bine, dar sunt multumita, o iubesc mult si m-a influentat pozitiv in multe chestii
cu tata, e alta poveste....dar eu tot il iubesc :);) si stiu ca toate, cate mi s-au intamplat au fost ingaduite de El....:)


_______________________________________
joy

02/02/06 14:10

   
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05
da , mamica mea mi-e mama, prietena, lider spiritual . As vrea sa putem petrece mai mult timp impreuna dar din cauza lucrului si a verisorilor mei nu prea pot sa o vad intre 4 ochi decat 10 minute seara la masa:(Este o fiinta pretioasa care si-a sacrificat viata pentru mine si careia nu-i voi putea multumi niciodata pt tot.Si-a sacrificat fericirea pt ca fiica ei sa poata umbla...ceea ce tatal meu nu a fost gata sa faca, iar de aceea suntem despartiti (dar o familie) de 3 ani.
Ceea ce-mi doresc enorm e sa pot gusta din nou gustul unui camin a familiei care inseamna sa stai alaturi.E cel mai minunat lucru!
;) va invidiez pe voi care il gustati;)


_______________________________________
calator spre eternitate

16/03/06 00:18

   
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
parintii mei vor ramane cei mai buni parinti din lume..chiar daca eu sunt crestina si ei nu...:(..sper ca si ei vor fi crestini intr-o buna zi...:)

Ultima modificare de asherit (19/04/06 21:43)


19/04/06 21:41

   
teen-elle
membru

Locatie: Under the Sky
Inregistat: 02/05/06
Si eu ma inteleg destul de bine cu parintii, desi de cele mai multe nu sunt destul de multumitoare pt ei, si totusi chiar daca sunt la varsta cand e normal sa mai avem conflicte cu parintii, eu nu am prea multe motive sa ma plang din pricina aceasta. Asa ca sper ca lucrurile sa ramana la fel, sau de fapt sa se imbunatateasca, pt ca stiu ca e loc de mai bine in relatia mea cu ei !;)

Ultima modificare de teen-elle (02/05/06 15:20)


_______________________________________
Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin. (Honore de Balzac)

02/05/06 15:18

   
GabiB
membru

Locatie: Lugoj,Romania
Inregistat: 09/07/05
Well,cu mama ma inteleg,se intampla sa ne si ciondavim,dar imediat si trece supararea.Cu tata am mai multe discutii contradictorii,dar asta doar pentru ca seaman foarte mult cu el.Insa intotdeauna exista respect si de iubire nu mai vorbesc.Stiu ca parintii ma iubesc si eu ii iubesc,chiar daca nu le arat intotdeauna(aici trebuie sa mai lucrez).
Parintii mei sunt minunati.Chiar daca ne mai contrazicem, pot sa vb orice cu ei si intotdeauna le cer sfaturi.Tatal meu e misionar si lui ii datorez faptul ca L-am primit pe Isus in inima.


_______________________________________
Toti stejarii au fost mai intai ghinde care au rezistat tuturor adversitatilor

12/05/06 14:40

Site web  
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05
[de sters]

Ultima modificare de asher (21/10/06 16:59)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

24/05/06 16:27

   
jo4jesus
membru

Locatie: iasi,romania
Inregistat: 25/05/06
as putea zice ca am o relatie faina cu ai mei dar uneori se intampla sa fie si probleme,,,si asta  ma afecteaza atunci cand  ei nu imi acorda destula incredere dar in fine asa sunt ei iar eu trebuie sa am rabdare sa mai cresc...C"OPII ASCULTATI IN DOMNUL DE PARINTII VOSTRI"

26/05/06 00:08

   
andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
well eu ma inteleg bine cu mama mea - vad cum imi poarta de grija si imi ofera dragoste ei si tot ce pote ea mai bun insa tatalmeu nu e asa-deji stiu k tine la mine niciodata nu imi arata asta si intre noi nu exista comnunicare ma delok (plus k desi au trecut 5 ani decand m-am pocait ink nu e de acord cu asta desi undeva in adancul inimii lui cred k realizeaza k e mai bine sa fiu asa decat in lume).tre sa recunosc k o parte din vina o am si eu in ceea ce priveste comunicarea pt k nu am incercat sa stau de vorba cu el.

_______________________________________
dare2dreamagain.wordpress.com

05/06/06 11:40

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05
Relatia tanarului crestin cu familia

Efeseni 6:1-3    “Copii, ascultaţi în Domnul de parinţii voştrii, căci este drept.” Să cinsteşti pe tatăl tău şi pe mama ta”-este cea dintai poruncă însoţită de o făgăduinţă-ca sa fii fericit si sa trăieşti mulţi ani pe pământ.”

Proverbe 23:22  Ascultă pe tatăl tău din care te-ai născut şi nu nesocoti pe mama ta cand a îmbătrânit.
Coloseni 3:20  Copii, ascultaţi de părinţii voştrii în toate, căci lucrul acesta este plăcut Domnului.

    ÃŽn Vechiul Testament sunt texte în care Dumnezeu cere ca cel ce se poartă nevrednic cu părintii sai sa fie pedepsit chiar si cu moartea. Se pare deci ca cei care isi desconsideră părinţii nu prea sunt pe placul Lui Dumnezeu, si sunt drastic pedepsiti. De ce? Pentru că de fapt aceasta este ordinea autorităţii pe care a stabilit-o Dumnezeu: mai întâi Dumnezeu, apoi bărbatul, soţia şi apoi copiii.
    O altă traducere a textului de la Efeseni 6:1 spune: „Copii, ascultaţi pe părinţii vostrii; se cuvine să faceţi asa fiindcă Dumnezeu le-a dat autoritate asupra voastră.”

    Astăzi există mult mai multă autoritate în familiile noastre. Necazul este că aceasta autoritate o au copiii.

    Mulţi tineri renunţă să-si mai bată capul cu problemele de familie, aşteptând să-şi i-a zborul din cuib, si sa obtina o indepententa a carei consecinte nu le cunosc in toate aspectele. Preferă să ignore dificultăţile de zi cu zi intalnite in familiile lor,  în speranţa că nu va mai trece mult si vor scăpa de ele, dobandind in schimb un trai linistit, liber, dar  lipsit de orice forma de responsabilitate. A inchide ochii în faţa problemelor nu este o rezolvare ci o amânare insotita de agravarea acestora. Aceste provocări te vor urmări şi după ce vei părăsi casa părintească – la serviciu, în noua ta familie, si în general în toate relaţiile interumane. Tu eşti cel care trebuie să faci tot posibilul ca aceste relaţii cu familia să fie reparate.
    Pentru asta, unii se roagă ca Dumnezeu să schimbe modul de gândire al părinţilor. Nu e tocmai rău, dar...Ce ziceţi dacă David, atunci când se apropia de Goliat ar fi îngenunchiat şi s-ar fi rugat: „Doamne, fă-l mai mic! Fă-l mai mic! ” Problema trebuie abordată exact aşa cum este şi responsabilitatea de a rupe acest cerc vicios îţi revine ţie, si ar trebui sa fie consecinta unei schimbari sincere si radicale in mentalitatea si inima ta.

In continuare ne vom folosi de gândurile lui Octavian Paler. El spune: „Am învăţat unele lucruri în viaţă pe care vi le împărtăşesc şi vouă.

Am învăţat să iubesc ca să pot fi iubit.
1 Corinteni 16:14 Tot ce faceţi să fie făcut cu dragoste.
Galateni 5:14 Căci toată Legea se cuprinde (este implinită) într-un singur cuvânt: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.

Datoria ne determina să facem lucrurile bine. Dragostea, să le facem frumos.

Matei 7:12 Căci tot ce voiţi să vă facă vouă oamenii, faceti-le şi voi la fel.
Să învătăm deci să iubim ca să putem fi iubiti.

Am învăţat că dacă cineva nu te iubeşte cum ai vrea tu, nu înseamnă că nu te iubeşte din tot sufletul.

Dacă părinţii tăi nu te răsfaţă cu tot ce vrei tu, dacă nu-ţi oferă tot ce ai dori tu (pentru că nu pot sau considera ca e spre binele tau sa nu o faca), dacă nu te strâng în braţe la fiecare 30 de minute  sau dacă, din contră o fac prea des – e felul lor de a te iubi, acceptă-l ca atare.
Poate uneori te ţin prea din scurt, si sunt absurzi in ceea ce pretind de la tine, poate alteori sunt indiferenţi – e felul lor de a te iubi.
Ideal ar fi sa ai curajul si libertatea de a comunica, si de a le spune  modul în care ai dori tu să fii iubit, limbajul pe care inima ta l-ar intelege mai usor si mai eficient
Dar nu inseamnă că dacă ei sau fraţii tăi nu isi manifesta dragostea aşa cum ai vrea tu, nu te iubesc din tot sufletul.

Am învăţat că sunt oameni care te iubesc dar nu ştiu s-o arate.

probabil tatăl tău e genul de bărbat care crede că a alinta un copil, a-i vorbi frumos, a te juca cu el, si alte manifestari ca acestea, denota o personalitate slaba.
Poate că, de la o anumită vârstă, nici mamei tale nu ii mai este foarte la îndemână să te ia in braţe să te strângă la pieptul ei. (cu siguranta a fost o vreme când chiar tu ai respins astfel de exteriorizari ale afectiunii ei).
Uneori cred ca  că ei si-ar dori să stea mai mult de vorbă cu tine, dar i-ai respins de prea multe ori în trecut şi acum nu mai ştiu cum, cand si daca sa riste sa o facă din nou.
ÃŽncearcă să treci peste ceea ce se vede la „prima mână” şi să privesti la lucrurile acelea mai profunde din care să intelegi că părinţii tăi te iubesc. (I-ai auzit vreodata cum se roagă pentru tine? Sau, fii atent la cât de mult se îngrijorează atunci când un eventual pericol pare să planeze asupra ta).
ÃŽn general, relaţia cu tatăl nostru pământesc ne influenţează imaginea pe care ne-o facem despre Tatăl nostru ceresc. Chiar dacă relaţia cu tatăl nostru scârţâie, sau ajungem la concluzia că tatăl nostru nu e chiar ceea ce ar trebui sa fie, asta nu ar trebui să ne îndepărteze de Dumnezeu, si nici sa ne distorsioneze imaginea despre El crezând ca şi Dumnezeu e la fel. Să-L cunoaştem pe El cu adevărat, asa cum ne este prezentat în Scriptura şi aşa să-L iubim, doar pe baza acestei cunosteri sa ne cladim relaţia cu El.


Am învăţat că, indiferent cât de bun îţi este un prieten, oricum te va răni din când în când, iar tu trebuie să-l ierţi pentru asta.

    Putem parafraza acest gând: oricât de bun, de înţelegător, de plin de toate calităţile este părintele tău, sau fratele tău, oricum te va răni din când în când, sau chiar destul de des, dar tu  trebuie să-l ierţi pentru asta.

    Un proverb chinezesc spune: Fiţi la fel de îngăduitori faţă de greşelile altora ca si faţă de ale voastre.

Te-ai simţit vreodată călcat în picioare? Ignorat? Jignit până în strâfundul inimii tale? Tratat ca şi cum nu ai avea sentimente? Asuprit? E trist, dar uneori ne simţim aşa chiar în familiile noastre. Dar oare nu am răspuns si noi deseori în acelaşi mod tratându-i astfel pe cei din familia noastră?

Am învăţat că atunci când sunt supărat am dreptul să fiu supărat, dar nu am dreptul să fiu rău.

Nu am dreptul să permit ca frustrările mele, problemele mele de la servici sau de la şcoală, stresul meu – să se răsfrângă în acte de răutate la adresa celor din familia mea.

Am învăţat că nu trebuie să te compari cu ceea ce pot alţii mai bine să facă, ci cu ceea ce poţi tu să faci.

De multe ori ne surprindem gandind: dacă aş fi şi eu la fel de bun la mate ca sora mea....  Sau dacă aş şti şi eu să mă port la fel de frumos ca ea cu cei mici.... STOP! Nu poţi fi la fel ca alţii, nu poţi face lucrurile la fel ca ei şi nici nu ţi-o cere nimeni. Sunt foarte multe lucruri pe care le poţi face tu şi le poţi face foarte bine. Şi apoi, nici ei nu le pot face aşa cum le faci tu!!! Eşti unic.

Ocaziile mari de a face bine altora vin rar, dar cele mici ne înconjoară toată ziua.
Poate că nu va fi niciodată cazul să-ţi dai viaţa, fizic, pentru părinţii tăi sau să donezi un rinichi pentru fraţii tăi, ca să le demonstrezi cât de mult îi iubeşti.
Poate că în momentul de faţă cel mai bun mod de a-ţi demonstra dragostea faţă de ei este să îţi faci patul dimineaţa, să faci ordine în bucătărie, să pui masa, să tunzi iarba, să arunci gunoiul: lucruri mici la prima vedere dar destul de importante. Majoritatea conflictelor din casă pornesc din lucruri mărunte: cum e făcut patul, cum se apasă tubul de pastă de dinţi, cum laşi prosoapele în baie după ce faci duş, cât de mult ţii uşa frigiderului deschisă, etc. Stinge asemenea focare de conflict!
Priveşte cu alţi ochi aceste zone conflictuale. Ele îţi oferă ocazia de a-ţi arăta dragostea faţă de cei din familia ta. Cuvintele Te iubesc capătă consistenţă abia în faptele pe care le săvârşeşti, şi, de ce nu, chiar în lucrurile marunte, aparent neînsemnate pe care le faci în fiecare zi pentru cei dragi.


Am învăţat că atunci când crezi că nu ai nimic de dat, când te strigă un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.

    Oricât de mult ne va stoarce de puteri relaţia cu familia nostră, întotdeauna vom gasi resurse să mai facem ceva, condiţia este doar să vrem cu adevarat.

Am învăţat că oamenii la care ţii cel mai mult îţi sunt luaţi prea repede.

pleacă în armată, pleacă la şcoală, se căsătoresc – îţi sunt luaţi în felul acesta prea repede cei la care ţii şi alături de care credeai că vei trăi o eternitate.
Acest adevăr este foarte bine înrădăcinat şi în mintea părinţilor noştrii. Asta îi face să reacţioneze ca atare. Multe din probleme apar datorită prietenilor pe care ii  alegem si nu indraznim, din anumite motive, sa ii prezentam parintilor nostrii. Nişte părinţi care inainte nu au intervenit niciodată în viaţa ta, devin brusc interesaţi atunci când începi să-ţi alegi singur prietenii. Iar când mai apare si prima iubire la orizont, părinţii încep să semene cu KGB-ul si cu CIA laolalta . De ce? Teama că te vor pierde prea curând.

Remediul? Fă-le cunoştinţă părinţilor cu prietenii tăi. Rezervă-ţi timp şi pentru ei şi pentru fraţii tăi, nu numai pentru prieteni. Include-ti familia in planurile tale pentru vacanta, sfarsit de saptamana, sau alte momente importante din ziua ta. Astfel, familia va înţelege că ocupă un loc important si unic în inima şi în viaţa ta.
Foloseşte orice ocazie pentru a fi împreună cu familia (la o sărbătoare traditionala în familie, de exemplu), sau inventează chiar tu astfel de sărbători inedite la care să petreceţi un timp de calitate împreună. Aceste ocazii vor constitui pentru tine adevărate pietre de aducere aminte.

Am învăţat că trebuie să te desparţi de cei dragi folosind cuvinte calde; s-ar putea să fie ultima oară când îi vezi.

ai grijă cum vorbeşti. Contează ce spui, dar mai mult contează felul în care o spui.
Proverbe 12:18  Cine vorbeşte în chip uşuratic răneşte ca străpungerea unei săbii, dar limba înţelepţilor aduce vindecare.

    ÃŽncearcă să te asiguri că ceea ce spui tu şi ceea ce au auzit cei dragi e unul şi acelaşi lucru.

învaţă să asculţi. Cel mai potrivit instrument de comunicare cu care ne-a înzestrat Dumnezeu nu sunt buzele ci urechile.
Sunt şi situaţii în care, cand ne asteptam mai putin, cei de lângă noi mor. Atunci am vrea ca multe lucruri spuse să nu le fi spus, sau am vrea să mai avem ocazia să spunem lucruri ce trebuiau spuse dar nu le-am spus niciodată.

Am învăţat că doi oameni pot privi acelaşi lucru şi pot vedea ceva total diferit.

de exemplu, felul în care arată camera ta. O priveşti tu şi mama ta. Pentru tine, e o camera super cool, şi ţi-a luat multă trudă si imaginatie să o faci să arate aşa. Pentru ea e o junglă  Ã®n care e nevoie de trei zile de muncă asiduă pentru a o face să arate omeneşte.


Cearta este drumul cel mai lung între două puncte de vedere.

Am învăţat că este prea greu să-ţi dai seama unde să tragi linie între a fi amabil, a nu răni oamenii şi a-ţi susţine părerile.

datorita diferenţei de generaţie, de cultură uneori, apar conflicte. De multe ori ne trezim spunând: „Ei, mama, ce ştii tu?! Lucrurile nu mai sunt ca pe vremea ta!”
o altă sursă de conflict poate fi biserica la care mergi, modul în care te inchini, sau anumite convingeri pe care părintii nu ti le impartasesc.
Pot să apară conflicte în situaţia in care tu eşti creştin iar părinţii tăi nu sunt, sau când frecventaţi biserici creştine diferite.
Chiar şi în asemenea situaţii datorăm părinţilor noştrii tot respectul. Nu suntem de acord cu ei, dar nu ne permite nimeni să-i tratăm fără respect. ÃŽn plus, dacă părinţii tăi nu sunt creştini iar tu tocmai le-ai spus că ti-ai predat viaţa Lui Dumnezeu, ai grijă! Vor fi cu ochii pe tine, te vor amenda la fiecare pas gresit.

Ce faci dacă trebuie să alegi între familie şi Dumnezeu? Biblia e destul de clara in privinta asta:

Matei 10:37 Cine iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine, nu este vrednic de Mine.
Luca 14:26  Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl sau, pe mama sa... pe fraţii săi, pe surorile sale... ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu.

Am învăţat că dacă doi oameni se ceartă nu înseamnă că nu se mai iubesc. Şi nici faptul că nu se ceartă nu dovedeşte că se iubesc.

    Una din ţintele principale ale lui Satan este familia. El caută să despartă familiile, de aceea loveste cu putere în valorile stabilite de Dumnezeu pentru familie. Multe familii au fost destrămate datorită certurilor de diferita natura (materială, emoţională, spirituală, fizică, intelectuală, etc.)
    Deseori în familiile zilelor noastre apar divorţurile, fapt care afectează în primul rând copii din acele familii. Ceea ce trebuie să înţelegi tu, daca esti copil într-o asfel de familie, este că nu ai nici o vină pentru despartirea parintilor tai.

Am învăţat că poţi continua încă mult timp după ce ai spus că nu mai poţi.

Filipeni 4:13 Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.

    Chiar dacă atitudinea şi comportarea părinţilor tăi faţă de tine te determină să îţi spui că nu mai poţi (nu mai poţi să-i înţelegi, nu mai poţi să-i iubeşti, nu mai poţi să-i respecţi, să-i ajuţi, sa-i accepti, sa-i suporti etc.) în Hristos vei găsi resurse să faci toate acestea.
    Chiar dacă, în anumite cazuri nu-ţi mai poţi respecta părinţii ca şi fiinţe umane, atunci trebuie să-i respecţi pentru poziţia lor mai presus de tine, ca părinţi ai tăi, poziţie conferită lor de Dumnezeu, şi care nu se schimbă numai pentru că personalităţile voastre se ciocnesc.

Am învăţat că uneori trebuie să pui persoana pe primul loc şi nu faptele sale.

adu-ţi aminte că de fapt vorbim despre mama ta, tatăl tău, fraţii tăi. Trebuie să dezvolţi o atitudine pozitivă, caldă, iubitoare, întelegatoare faţă de familia ta. Nu te concentra asupra comportamentului lor negativ. Dacă te uiţi după greşeli, le vei găsi din plin, pentru că şi ei sunt fiinţe umane, supuse greşelilor.

Am învăţat că trecutul şi circumstanţele ţi-ar putea influenţa personalitatea dar că tu eşti responsabil pentru ceea ce devii.

ceea ce simţi faţă de familia ta şi felul în care acţionezi faţă de ei îţi va forma o mare parte din personalitatea ta. Felul în care te raportezi la familia ta, va determina şi creiona multe alte aspecte viitoare din viată şi caracterul tău.

Am învăţat că nu contează CE AI ci pe CINE AI.

ai o familie şi contează să te raportezi la ea ca la o echipă, în care tu ai rolul tău bine stabilit, rol pe care trebuie să ţi-l accepţi, si sa ti-l asumi daca vrei sa iesi victorios in „meciurile” importante ale vietii. Şi apoi, în familia ta, tu îl ai pe Dumnezeu ca aliat....Nu esti singur in tot procesul asta...Dumnezeu e Cel ce ne-a ales cu grijă părintii, fraţii şi surorile... şi El nu greşeste în ceea ce face. Personal mă bucur ca in deciziile astea nu am avut nimic de zis, aăş fi gresit cu siguranţă! Dacă te-a aşezat in familia în care eşti, a făcut-o pentru că acolo este locul perfect pentru tine să creşti spiritual, să iţi formezi caracterul şi să te dezvolţi pe toate planurile la potentialul maxim. Şi nu în ultimul rând, acolo este locul în care poţi oferi cel mai mult din ceea ce eşti şi ai, spre binele etern al celorlalti...

Viaţa în familie este o provocare imensă, dar care aduce cu sine o rasplata pe masură. Familia poate fi o şcoala grea uneori, dar cei ce obţin o diplomă cu brio de acolo, sunt oameni valoroşi pentru societate şi pentru Dumnezeu...Curaj!!!Domnul e cu tine viteazule: te formează! Chiar dacă doare uneori (sau deseori), e spre binele tău, binele spiritual si veşnic în primul rând!


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

21/10/06 16:50

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
da, bine a spus cine a spus, ca parintii ne iubesc, dar nu stiu sa ne arate asta... Pacat... asta ii indeparteaza pe copii de parinti... Eu as fi vrut tare mult ca parintii mei sa imi fie prieteni, care sa ma asculte, sa ma inteleaga, dar asta nu a fost.... Ei nu au crezut ca e bine sa exteriorizezi ceea ce simti pt ca copilul devine rasfatat, dar copil rasfatat e acel copil care nu a avut dragoste suficienta. Lucrurile astea s-au intamplat pt ca asa s-au comportat parintii lor cu ei... Dar faza cea mai urata e ca tot ce ai asteptat de la parinti si nu ai primit influienteaza viata cand esti matur( mai ales viata din casatorie, cand te gandea-i ca poate sotul iti umple golul care treb sa fie umplut de parinti, si te trezesti ca si el e la fel ca ei) de aceia, te rog cand vei avea copil: iubeste-l, asculta-l, intelege-l invata-l, stai cu el etc.... ca lipsa lor doare tare...

_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

13/11/06 06:58

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
x

Ultima modificare de RainSong (22/09/07 14:02)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

22/11/06 16:52

   
maranata
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 19/03/06
Cred ca asta este una dintre cele mai grele porunci ...pt tineri. Oricum....poate ca sunt altii care nu au probleme cu asha ceva...dar e f. greu sa fii intru totul ascultator. Eu ma inteleg f. bine cu parintii, si suntem f. deschisi. De aceea cred ca s-a legat o relatie (prietenie) atat de buna intre mine si ei ;). Oricum, sinceritatea este cheia succesului in toate. :D

_______________________________________
Cand esti daramat pentru nimic,Dumnezeu te ridica pentru ceva!Cand ti se inchide o usa Dumnezeu itzi deschide una mai binecuvantata!Credinta vede INVIZIBILUL, crede INCREDIBILUL&primeste IMPOSIBILUL !

22/12/06 02:03

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Hmmm... ma intzeleg DESTUL de BINE cu parintii...cateodata ne intelegem super, vorbim deschis etc. dar ma inerveaza cand sunt absurzi...le zic ca n-am nici o vina dar o tin pe a lor...uuf...In rest...e OK...;)...si yo ma gandesc  sa fiu un parinte bun...:D

03/01/07 18:52

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 8    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net