TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Moartea clinica Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
...ce este moartea clinica?...ce se intampla, de fapt, cu persoana care trece printr-o moarte clinica?...sunt unii care au trecut printr-o moarte clinica si apoi au marturisit lucruri destul de interesante despre ceea ce au experimentat. Putem explica acest fenomen pe baza informatiilor pe care stiinta ni le ofera sau el tine si de domeniul supranatural ?

16/12/05 22:10

prodeus
membru

Inregistat: 27/06/05
da, se poate in mod sigur
se cheama psihopatologie. la fel cum atatia oameni cu probleme au reusit culmea sa descrie omuletzii verzi cu lux de amanunte (izbitor de asemanatoare cu cele de la tv), tot asa sunt si cei care descriu iadul.
eu nu auzisi inca de persoane absolut cu totul straine de imaginile si ideile din crestinism sa fi descris raiul sau ingeri sau mai stiu eu ce. parerea mea

nu am batut nici un apropo la ultimele replici de la spiritism.

Ultima modificare de prodeus (17/12/05 18:58)

17/12/05 18:53

dave4jc
membru

mi se pare totusi interesant ca aceste persoane care au trecut printr-o moarte clinica descriu raiul sau iadul....de ce nu descriu si alte locuri sau alt fel de experinte?... poate ne-am astepta ca un crestin sa aiba impresia ca a ajuns in Rai, dar de ce ar avea un ateu impresia ca a ajuns in iad ?...

19/12/05 15:13

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

dave4jc a scris:

mi se pare totusi interesant ca aceste persoane care au trecut printr-o moarte clinica descriu raiul sau iadul... de ce ar avea un ateu impresia ca a ajuns in iad ?...

De ce? Pentru ca acolo va ajunge, daca va ramane "ateu" in continuare...

19/12/05 17:13

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
sau poate ei nu vad nimic! impresia de iad si rai? pai ateul nu crede in asa ceva. el ce poate sa vada in moartea clinica? iadul? si vede foc? dar daca iadul nu e foc?(eu zic ca nu asa e iadul)... ce vad ei de fapt?

19/12/05 17:22

Site web  
dave4jc
membru

april, eu vorbeam de contextul in care acceptam ca moartea clinica poate fi explicata stiintific

20/12/05 22:47

prodeus
membru

Inregistat: 27/06/05
daca nu ma insel, nu exista somn fara vise. No, un ateu nu are vreo perspectiva prelucrabila de creier pentru viata de dupa moarte.. deci trebuie sa-si imagineze ca ceva se intampla, nu? si daca a avut cablu acasa, stie ca ori mananca crema de branza, ori invarte la ceaun. si crestinii il trimit cu toata dragostea in locul unde ajung toate placerile lumii "acesteia". asadar, vede ce a auzit si el, si inconstient se teme, desi aceasta teama e refulata la maxim.

22/12/05 01:04

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Daca moartea clinica depaseste mai mult de trei minute, atunci apar probleme de natura cerebrala care se pot remedia in timp. Impresionanta este povestea vietii unui timisorean care a avut 9 morti clinice. "Lupta cu moartea a devenit pentru un scriitor timisorean un fapt banal. Paul Eugen Banciu a "murit" de noua ori, cand i-a fost lumea mai draga. De fiecare data, dupa mai multe zile de coma profunda, timisoreanul a ales viata. Pentru ca, afirma el, nu si-a spus ultimul cuvant. Paul Eugen Banciu este directorul Bibliotecii Judetene Timis si unul dintre cei mai prolifici scriitori din Romania. A scris 16 volume de proza, ultimul din acestea, "Somonul rosu", fiind lansat in urma cu cateva zile la Timisoara. Cartea il are ca protagonist pe autor, care povesteste cu amanunte cele noua morti clinice prin care a trecut. Ultima sa trecere pe taramul celalalt a durat aproape 13 zile. "Se facea ca stau intr-o rana, intr-un subsol, cu o bara metalica ruginita de-a latul pieptului, sa nu ma pot ridica.

Coatele le aveam infipte intr-o pulbere verzuie, fina. Panze de paianjen sau stele inauntrul unui tunel, tot mai stramt, la capatul caruia se vedea o alta lumina. in fata mea era o ambrazura, luminata puternic, acoperita cu o sticla transparenta, groasa de un lat de palma, prin care apareau toti cei dragi, care ma cautau. ii auzeam strigandu-ma, in ordinea in care erau asezati in sufletul meu, fara putinta de a minti. Doar pe cei vii", sustine Banciu.

Atunci cand nu a fost ocupat "sa moara putin", actualul director al Bibliotecii judetene si-a trait viata cat a putut de intens. Pasionat alpinist, a urcat de zeci de ori crestele celor mai inalti munti de la noi, pana sa accepte ca organismul sau nu este atat de puternic cum isi dorea. Primul contact cu "doamna cu coasa" l-a avut la 16 de ani, pe varful Peleaga, cand a cazut zeci de metri in gol in timp ce incerca sa fixeze niste pitoane intermediare. Apoi, 12 ani mai tarziu, i s-a perforat stomacul si s-a crezut, din nou, ca va parasi acest decor. Banciu s-a incapatanat sa spuna "nu" de alte noua ori, cand a fost in moarte clinica. Nu ii place sa vorbeasca de- spre aceste episoade, dar a spus totul in ultima sa carte. "Somonul rosu" este povestea unui om pentru care moartea nu mai are secrete. De cate ori are voie sa moara? Nu stie, dar este sigur ca finalul il va gasi cu zambetul pe buze. Va avea un avantaj de cel putin 9 la 1." Preluat din Libertatea din 28 Ianuarie, 2005.

22/12/05 04:45

Site web  
Larisa
membru

Aproape toti din cei care au fost in moartea clinica, o sa-si inceapa povestirea cam asa "Am vazut un tunel, in urma era intuneric iar inainte o lumina foarte puternica, ma indreptam spre lumina..."
Acuma chestia cu tunelul a fost explicata in mod stiintific ca si un raspuns biologic a creierului, la stoparea oxigenului, si mai multe acolo. Macar ca cercetarea stiintifa nu este 100% credibila, hai sa zicem ca este asa, si nu e nimic supranatural. Dar de ce atunci multi oameni au avansat mai departe si au vazut ingeri, altii un ecran mare cu derularea vietii lor, altii si-au vazut trupul stand dintr-o parte?

Ultima modificare de Larisa (22/12/05 04:50)

22/12/05 04:49

Site web  
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05

se cheama psihopatologie.

psihopatologia se ocupa cu studiul tulburarilor psihice , daca e vb de moartea clinica atunci e vb de tanatologie . Tanatologia este disciplina care se ocupa cu "cercetarea mortii" , de fapt cu cercetarea experientei traite de muribunzi , de reanimatii din moartea aparenta sau clinica.

22/12/05 12:37

maura
membru

Inregistat: 03/02/06
Interesant.Prin moarte clinica am trecut si eu de cateva ori,insa n-am trecut niciodata prin vre-un tunel pentru a ajunge la vre-un capat.
E mult de povestit si probabil ca nu ati intelege mare lucru daca nu mi-asi derula "povestea" de la inceput si pana astazi.
Am mai spus pe undeva pe forumul asta ca am avut un accident de masina in urma cu 5ani si 9luni si am avut ocazia sa ma intalnesc cu Creatorul meu de cateva ori. Mi-sa dat sansa de a alege intre a ma intoarce la 'viata' sau de a ramane in eternitate. A fost o alegere destul de grea pentru ca era mult prea bine acolo decat pe pamantul asta plin de amaraciune. M-am intors pentru ca cineva avea nevoie de mine aici si nu numai atat...aveam de dus o misiune pana la capat!
Am "strabatut  drumul acela dintre cele doua lumi" de am ajuns sa-l batatoresc,dar de fiecare data auzeam o voce care ma striga pe nume si ma punea sa ma uit in jos,spunandu-mi sau dandu-mi de inteles ca trebuie sa ma intorc ;)

10/02/06 16:08

larionemily
membru

Inregistat: 09/02/06
acum cateva zile a fost o emisiune pe otv cu tema aceasta si s-a derulat un filmulet de cca 30 de minute cu un om din norvegia care a inviat

10/02/06 16:22

larionemily
membru

mai erau in emisiune doua femei care au avut moarte clinica si povesteau senzatiile..cert e ca una din ele a declarat ca viata ei s-a schimbat radical si ca de atunci e mult mult mai atenta la gesturile si faptele ei..pe mine sincer m-a impresionat...

10/02/06 16:24

larionemily
membru

maura as vrea sa te intreb :daca ramaneai ajungeai sigur in rai?...

10/02/06 16:26

larionemily
membru

din persoanele pe care le-am auzit ca au trait o moarte clinica au fost unele care au spus ca intinderea "iadului"e de trei ori mai mare decat raiul..voi ce parere aveti?

10/02/06 16:28

maura
membru

larionemily a scris:

maura as vrea sa te intreb :daca ramaneai ajungeai sigur in rai?...

Raspunsul e simplu: Da
Nu am 'vazut' niciodata iadul si nu pot spune nimic legat de acest lucrul insa pot spune cu siguranta caci cu D-zeu e minunat!
Nu i-am vazut niciodata fata lui Isus,insa l-am vazut,L-am auzit si L-am simtit,El a fost cel care ma incurajat inca de la inceput sa lupt si sa vreau sa traiesc caci oamenii vor trebui sa vada puterea lui D-zeu si numele Sau sa se preamareasca prin mine.
Asta e introducerea,caci au urmat apoi aproape sase ani...si nu asi vrea deviez de la subiect.

10/02/06 19:07

Larisa
membru

De aia n-are ursul coada si vulpea o are prea lunga. Cred ca mi-ar fi placut sa ascult povestea ta mai departea pentru ca e captivanta, dar poate poti sa o treci la marturii daca crezi ca nu se incadreaza aici. Dz m-a vindecat de toate complexele mele cand a venit o ro-americanca la biserica care era in caricior cu rotile si a recitat cu zambetul pe buze Ps. 139. Intotdeauna e fain sa ai oameni dintr-astia in jurul tau care sa te trezeasca la viata! Dumnezeu sa te ajute, Maura, sa fii ceea ce el te-a creat sa fii!

10/02/06 21:50

Site web  
maura
membru

Voi reveni intr-o zi cu intreaga poveste,acum insa am sa va spun ce s-a intamplat odata,pentru ca tot sunt la 'capitolul moarte clinica' si pe topic.
Pe parcursul sederii mele in spital(un spital din BT) m-am inprietenit cu o asistenta care a si devenit prietena mea ce-a mai buna,o femeie deosebita insa ateu convins!
Dupa ani de stat in spital...am venit si eu acasa,insotita de prietena si asistenta mea(aveam nevoie de asistenta permanenta).
Cand a venit seara,am rugat-o sa ma insoteasca in rugaciune si sa declansat un dezastru!O rugasem doar sa-si plece genunchii si sa-i multumeasca lui D-zeu pentru acea zi...mi-a zis ca niciodata,dar niciodata ea nu va ingenunchia inaintea lui D-zeu!
M-am mahnit mult si am inceput sa plang si am rugat-o sa-si plece genunchii si sa ma lasa pe mine sa ma rog pentru ea.
Mi-a spus "NICIODATA!",apoi am rugat-o sa aleaga intre a ingenunchia si prietenia noastra.Mi-a zis ca renunta la tot insa nu va ingenunchia niciodata!
Am inceput sa plang si mi-sa facut rau,desi asitenta mea a incercat tot ce e omeneste posibil,m-am desprins de corpul meu si priveam totul de undeva  din tavan.Ma vedeam pe mine,o vedeam pe ea,disperata incercand sa ma readuca la viata...o auzeam strigandu-ma,apoi am vazut-o asezandu-se undeva jos,intr-un colt de camera,neputiincioasa,plangand.A durat ceva timp,apoi am inceput sa urc spre cer lasand in urma tot.
Am auzit apoi: "D-ne,daca existi...te rog nu mi-o lua si pe ea! Da-mi-o inapoi!"
Cand m-am uitat in jos,ea era in genunchi,cu mainile inpreunate in ruga,implorandu-l pe D-zeu si cerandu-i indurare.
Bineanteles ca m-am intors si dupa mai bine de 3-4 ore am inceput sa respir din nou.
Atunci si de atunci,ea crede in D-zeu si cred ca si acea "moarte a mea" a avut un scop.
Am relatat aici doar o mica parte,foarte pe scurt din "povestea mea" poveste care nu s-a incheiat inca si doar un fragment din "plecarile mele" ;)

11/02/06 00:11

larionemily
membru

ce miinunata experienta..ce Mare Domn avem!!!

11/02/06 12:08

Larisa
membru

Slava Domnului!

11/02/06 17:46

Site web  
simona
membru

Inregistat: 19/02/08
wow!...ii extraordinar ce citesc... Dar, e un lucru 100% sigur? Adica, e ca o a doua sansa pe care o da Dumnezeu? sau? nu inteleg foarte bine. Si nici ce se intampla cu corpul unui om care trece prin asta... Chiar mi se pare ...foarte ciudat.

09/04/08 23:34

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Am un cumnat care s-a intors la Dumnezeu prin moarte clinica.
Lucra la cojocarie si intr-o zi a cazut in butoiul cu solutii chimice in care se prelucra pielea. In momentul in care a cazut, din cauza gazelor, si-a pierdut cunostinta si spune el ca a simtit cum din cosul pieptului i-a iesit sufletul si s-a desprins de trup. S-a indepartat de trup (isi privea trupul cazut in acel butoi) pe urma de camera respectiv pana a ajuns sa vada pamantul cum se micea. La un moment dat a auzit o voce "Tine-te de-aici" si el i-a raspuns "De ce sa ma tin" (nu vedea nimic de ce s-ar fi putut tinea). Nu stie cum dar s-a trezit asezat langa butoi. In acea zi era singur la lucru dar totusi si-a intrebat colegii si patronul daca nu cumva il scosesera ei insa nimeni nu stia nimic. Pentru el acesta a fost semnul clar din partea lui Dumnezeu ca il iubeste si de atunci a ales sa traiasca pentru Dumnezeu :) .

10/04/08 09:41

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
va sfatuiesc cartea "dincolo de usa mortii" ... in aceasta carte sunt prezentate intamplari adevarate numai cu morti clinice... o carte destul de interesanta... sau filmul "intors din iad"... :)

10/04/08 12:59

Site web  
fivemoreminutes
membru

Inregistat: 24/04/08
fratele meu inainte sa moara cu cateva saptamani a fost in cer(moarte clinica),dupa ce l-au readus la viata cei din spital,n-a vrut sa mai auda de lumea asta,asa de bine ii era acolo.Dupa ce a murit,mamamea la visat de data asta ea in rai,au fost niste experiente socante,in astfel de momente trebe sa stim ca Dumnezeu ne vorbeste si ne da dovezi concrete

Ultima modificare de fivemoreminutes (30/04/08 15:59)

30/04/08 15:58

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
In cartea "sufletul dupa moarte" Serafim Rose, un calugar ortodox pune urmatoarea intrebare: "cum se face ca atunci cand un crestin evanghelic experimenteaza moartea clinica, vede iadul sau raiul asa cum este inteles de protestanti, insa un hindus in cazul mortii clinice experimenteaza o reincarnare, sau constientizeaza Nirvana?

30/04/08 16:19

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la