TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Traim noi zilele din urma ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 14
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

stefan a scris:

Cu el s-a implinit Mal4:5,6b si Mat17:11

Cu regele Canadei??? Cand, in istoria ei, a avut Canada rege??? Si daca tu il recunosti in aceste versete pe "regele" Canadei si nu pe Ioan Botezatorul (Matei 17:13) atunci te afli in niste grave erori de interpretare a Scripturii.

29/09/11 11:15

stefan
membru

Inregistat: 24/03/06
Cred  ca a venit intr-o forma(ca Om) in care ei nu se asteptau.Prea simplu dar, doar asa putea sa moara pentru noi,intr-un truc de carne nu intr-un trup de slava cum sa aratat in V.T si dupa care la facut de om la inceput.
Ioan1;1,14 foarte important!

29/09/11 11:16

stefan
membru

Prietene...Canada era sub Marea Britanie

29/09/11 12:48

stefan
membru

Nu e vorba de regele canadei...ci am aratat faptul ca,oamenii timpului respectiv si anume chiar si oamenii mari stiau despre acea persoana...

29/09/11 12:50

stefan
membru

nu vreau sa te jignesc dar nu nici macar nu intelegi ce citesti....si am scris simplu...

29/09/11 12:51

stefan
membru

imi pare rau ca tu intelegi asa eronat...

29/09/11 12:52

stefan
membru

trist...ma gandesc ca nu esti vre-un copilandru tanar...
Nu e atac la persoana.
Nici macar nu mergi la versetele pe care le-am scris ca sa intelegi aceasta prezentare...bineinteles ca nu e doar pentru tine e ptr toti care citesc aceste expuneri...

29/09/11 12:54

stefan
membru

Din 1933-1965 D-zeu a ridicat un barbat in slujba caruia s-au intamplat lucruri extraordinare,dar cineva a avut de grija sa nu se stie foarte departe chiar daca "regele Canadei a foat vindecat la rugaciunea lui".Mi si zeci de mi au fost vindecati si au trait supranaturalul lui Dumnezeu.Cu el s-a implinit Mal4:5,6b si Mat17:11
Acum am pus in ghilimele ca nu e vorba de regele canadei ci e vorba de cel care sa rugat chiar si ptr un rege(George-sau cum s-o scrie in Engleza)

29/09/11 12:59

stefan
membru

raman la aceste expuneri...la care ar fi bine daca ati lua seama cu mai multa seriozitate si sinceritate.

DACA NU-L CREZI DPE DUMNEZEU,DE CE SA TI SE DESCOPERE.EL NU ITI E DATOR CU NIMIC!
"CACI FARA CREDINTA ESTE CU NEPUTINTA SA-I FIM PLACUTI LUI DUMNEZEU"

29/09/11 13:02

+Archangel+
Moderator

Ca moderator iti sugerez sa nu mai postezi consecutiv. Foloseste optiunea Modificati de la ultimul mesaj scris si completezi ce vrei.

Revenind la versetele din Maleahi si Matei acestea se refera la Ioan Botezatorul. Nu stiu la ce persoana te referi tu si nici nu are importanta din punct de vedere al Scripturii.

29/09/11 15:02

stefan
membru

scuza-ma daca te-a deranjat felul meu de postare.
Despre aceste subiecte biblice putem sa vb intr-un alt format si pe o alta cale.
facebook, messenger sau pe mail.
Tiam zis sa citesti toate textele care le-am postat dar le mai scriu odata:
Luc1:17-vorbeste despre Ioan referindu-se la prima jumatate de text din Maleahi4:5,6a
Mat17:11 se refera la viitor ptr reasezarea din nou inainte sa vina ziua cea mare si infricosatoare a Domnului iar v12 se refera la trecut(adica despre Ioan)in slujba caruia sa implinit Mal.3:1 Isaia 40:3

29/09/11 16:16

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
stefan, tu nu ai citit ce ti s-a spus. Ti s-a spus sa nu postezi consecutiv mai multe mesaje pentru ca e mai greu de urmarit, si asa zice si in regulamentul forumului. Poti sa folosesti optunea "modificati" de la ultimul mesaj pe care l-ai scris, si completezi cu cevrei. Bine-nteles, faci asta in limitele bunului simt; nu arunci jigniri intr-o parte si alta.

Poti sa dezbati polemic un subiect, fara sa categorisesti oamenii. Vorbesti pe tema; si nu interpretezi ce ar gandi sau crede unul sau altul pentru ca nu esti Dumnezeu sa cunosti gandurile si realitatea credintei.

Revenim la zilele din urma. Te referi cumva la William Branham si miscarea "Latter rain" ?

29/09/11 21:24

stefan
membru

ma refer doar la William Branham si la ceea ce sa intamplat in slujba lui,despre miscarea "Latter rain" nu cunosc sau cel putin nu stiu cine a dat acest nume ptr ca acu sunt diferite feluri de simpatizanti ai omului William Branham care duc multe lucruri pana la extreme...

29/09/11 21:49

+Archangel+
Moderator

Deci asta era marea framantare? Chiar nu intelegeam de ce sunt fortate versetele Bibliei sa spuna ceea nu vor sa spuna. stefan, daca tu crezi ca Branham este vreun profet, desi a dat-o in bara cu multe profetii, este alegerea ta si chiar nu as avea cum sa te conving de altceva vazand pana unde poti sa mergi cu fortarea intelesului Bibliei doar pentru a-l justifica pe acest Branham. Si pentru ca tot esti amator de astfel de giumbuslucuri sa stii ca sunt unii care cred ca Isus a venit din 1914.

30/09/11 09:11

stefan
membru

eu nu fortez nimic.De dat in bara cu vre-o proorocie...nu prea cred.De 1615 ori a spun ceva prin "ASA VORBESTE DOMNUL" si de fiecare data a fost asa!
Daca tu iti permiti sa numesti astfel de lucruri"giumbuslucuri"fara ca mai intai sa cercetezi personal, este pe pielea' ta.
Daca oricine nu doar Willian Branham,ar vorbi ceva corect din biblie eu as putea spun Amin.Tu nu faci altceva decat sa arunci o falsa indoiala peste expunerea mea fara ca sa poti aduce dovezi biblice.Fiecare este responsabil de lucrurile cu care a intrat in contact si anume "ce face cu ele" si cui le atribuie.Sa nu te trezesti ca arunci cu piciorul in ceva care mai tarziu constati ca era vasla de la barca ta de salvare.
"cercetati toate lucrurile si luati ce este bun" Daca in sacul de faina gasesti un bob de nisip,nu arunci tot sacul ptr ca este ceva ce nu se potriveste acolo!

30/09/11 14:55

Old
Moderator

stefan a scris:

eu nu fortez nimic.De dat in bara cu vre-o proorocie...nu prea cred.De 1615 ori a spun ceva prin "ASA VORBESTE DOMNUL" si de fiecare data a fost asa!

Si cand spunea ca Los Angeles se va scufunda?

30/09/11 18:46

stefan
membru

va urma....
coasta de Vest a Americii ....va fi scufundata!

Ultima modificare de stefan (30/09/11 20:26)

30/09/11 20:24

valeriu
membru

Inregistat: 02/01/11
Salutări "stefan"
M-ai făcut curios. Am ascultat proorocia lui William Branham despre coasta de Vest a Americii. Am două nelămuriri ( poate chiar mai multe).
1. De ce William Branham nu aplică nici o profeţie biblică acelui eveniment care spune că va fi?
2. De ce Biblia nu ne vorbeşte nimic de evenimentul cere zici că  urmează? Sau acest William Branham nu vine în Numele Dumnezeului celui viu şi adevărat?

Să nu te superi, nu vreau să iau în derâdere, doar vreau să clarific.

30/09/11 22:09

Old
Moderator

A, asta ar putea sa faca pentru ca Biblia spune: "cand va veni Duhul Sfant...si va va descoperi lucrurile viitoare"; deci se poate.

Dar, stefan, am o alta intrebare: Daca zici ca branham este profetul Ilie din Maleahi, acest branham a intors inima copiilor spre parinti si a parintilor spre copii. Cum a facut asta?

Si sa nu te superi ca vin multe intrebari, pentru ca-s "zilele din urma" si verificam sa nu fie profeti falsi care sa ne duca in ratacire.

30/09/11 23:03

valeriu
membru

OLD TRAIAN a scris:

A, asta ar putea sa faca pentru ca Biblia spune: "cand va veni Duhul Sfant...si va va descoperi lucrurile viitoare"; deci se poate.

Eu as zice ca nu se poate, "lucrurile viitoate" despre care vorbeste Isus ca le va aduce Mangaietorul nu pot fi ale lucruri decat cele consemnate deja in Biblie, dar acestea urmau sa se inteleaga corect.
"Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fara sa-Si descopere taina Sa slujitorilor Sai proroci." (Amos.3:7)

02/10/11 11:05

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Stefan, mai intai te salut si-ti doresc sa sezi in Lumina.
  Daca esti bun, descrie cateva din cele mai importante profetii implinite ale lui  William Branham.
  Poate comentezi putin si despre doctrina referitoare la "samanta sarpelui" pe care a propovaduit-o si care se vrea a fi o explicatie la pacatul Evei. Crezi ca fructul oprit din care s-a infruptat Eva consta in seducerea (sexuala) a ei de catre sarpe din care a rezultat apoi nasterea lui Cain? Daca da, Adam cum s-a infruptat si el din acest fruct oprit?

02/10/11 19:24

Old
Moderator

valeriu a scris:

Eu as zice ca nu se poate, "lucrurile viitoate" despre care vorbeste Isus ca le va aduce Mangaietorul nu pot fi ale lucruri decat cele consemnate deja in Biblie, dar acestea urmau sa se inteleaga corect.
"Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fara sa-Si descopere taina Sa slujitorilor Sai proroci." (Amos.3:7)

Valeriu, atentie la cronologie.
Cand domnul Iisus vorbea despre acele lucruri viitoare nu toate erau consemnate in Biblie, pentru ca nu existau decat cartile Vechiului Testament.

Vesetul din Amos, pentru el poate avea sens, pentru ca il considera pe branham profet, si acesta este in opinia lui unul prin care Domnul isi descopere tainele Sale inainte de a le face. Deci, s-ar putea sa fie.

Numai ca noi trebuie sa fim atenti pentru ca in zilele din urma se ridica si profeti falsi. De asta si Branham trebuie pus sub aceeasi lupa.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/10/11 21:02)

02/10/11 21:02

+Archangel+
Moderator

stefan a scris:

De dat in bara cu vre-o proorocie...nu prea cred.

Pai sa vedem. In "Cele 7 epoci ale bisericii" spune asa: "Cred cu sinceritate si sustin ca un student al Cuvantului ce sunt, impreuna cu inspiratia Divina ca anul 1977 ar trebui sa incheie sistemele lumii si sa aduca Mileniul."
Suntem in 2011 si nici urma de Mileniu. Pentru mine Branham este un profet fals chiar daca unele profetii le-a nimerit. Le numesc profetii fortat deoarece ele nu respecta standardul profetiilor Vechiului Testament. Cat despre teologia lui nici nu vreau sa discut.

03/10/11 08:45

valeriu
membru

OLD TRAIAN a scris:

Valeriu, atentie la cronologie.
Cand domnul Iisus vorbea despre acele lucruri viitoare nu toate erau consemnate in Biblie, pentru ca nu existau decat cartile Vechiului Testament.

Ai dreptate, nu m-am exprimat prea corect.

04/10/11 22:19

stefan
membru

Am doar o intrebare:De ce am fost oprit sa mai intru pe forum?

In "Cele 7 epoci ale bisericii" el  spunea ca dupa parerea lui...nu era o proorocie ci el se gandea ca ar putea fi un an important in care sar putea termina timpul sistemelor.

Ptr Oblio: Gen3:14- "Domnul Dumnezeu a zis şarpelui: Fiindcă ai făcut lucrul acesta, blestemat eşti între toate vitele şi între toate fiarele de pe câmp; în toate zilele vieţii tale să te târăşti pe pântece şi să mănânci ţărână."
Ioan3:12 "nu cum a fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său. Şi pentru ce l-a ucis? Pentru că faptele lui erau rele, iar ale fratelui său erau neprihănite."

De ce la mai blestemat  pe acel animal sa se tarasca daca el se tara deja...oare e scris gresit in biblie sau ...

Fiecare are dreptul sa aleaga ce sa creada dar Dumnezeu nu va rasplati o altfel de credinta decat cea pe care El a lasat-o in Cuvantul Lui si pe care o putem cunoaste doar prin descoperire altfel nu ar mai fi vorba de taine.
Mat13:34,- Isus a spus noroadelor toate aceste lucruri în pilde; şi nu le vorbea deloc fără pildă,
35 ca să se împlinească ce fusese vestit prin prorocul care zice: „Voi vorbi în pilde, voi spune lucruri ascunse de la facerea lumii.

Cineva spunea de acel Mangaietor care atunci cand are sa vina are sa ne conduca in tot Adevarul.Cum va fi aceasta posibil daca nu stim cine este acest Mangaietor si daca nu il lasam sa ne invete si sa ne conduca in Adevar.Un text biblic nu se contrazice cu un alt text biblic doar daca ii dau eu vre-un inteles personal(asta se numeste teologie) ci trebuie ca,credinciosul sa ia toate textele care vorbesc despre un subiect ca sa am intelegerea deplina despre ce este vorba.
Din aceasta cauza sunt atatea directii de credinta si fiecare este bazata pe acele lucruri pe care initiatorul ei le-a inteles in acel fel si a ingradit credinta cultului respectiv in doctrina proprie.
Intre toate cele aproximativ 350 de biserici oficiale cu Statut de Credinta care fac parte din Conciliul Ecumenic Mondiale este diferenta doctrinara...de acea a trebuit sa vina "cineva" si sa le spuna ca se poate ca toate sa fie una printr-o unitate in diversitate si astfel toate sunt bune...Eu ma intreb:Daca Domnul are O singura Biserica pe care El o zideste Mat16:18,ale cui sunt toate celelalte biserici?
Mat24:24-Căci se vor scula hristoşi mincinoşi şi proroci mincinoşi; vor face semne mari şi minuni, până acolo încât să înşele, dacă va fi cu putinţă, chiar şi pe cei aleşi.-cum pot eu ca si crestin al secolului 21 sa deosebesc un prooroc adevarat de unul fals? si daca stiu sa deosebesc,aratatimi vre-un prooroc adevarat care sa poata spune ziua,ora si cand la chemat Dumnezeu.
William Branham cand a primit chemarea era impreuna cu alte 3000-4000 de persoane in timp ce boteza in raul Ohayo, nu era undeva singur sau dupa vre-un colt.Toti cei prezenti la acel botez au vazut lumina supranaturala care a venit deasupra fr.Branham si multi dintre ei au lesinat altii au cazut pe genunchi  si altii au ramas inmarmuriti...nu eu spun asta,ci s-a intamplat!
Eu nu simpatizez un om! ma bucur de oricine aduce Cuvantul Lui Dumnezeu si-l pune pe sfetnic!Daca Dumnezeu a vrut sa il aleaga ptr a face o slujba...cine sunt eu ca sa ma impotrivesc felului de lucru al lui.
Greseli se pot gasi la oricare mare barbat al Lui Dumnezeu si la unii chiar greseli care daca s-ar fi intamplat in timpul nostru...oare am fi dat omul la oparte?

06/10/11 13:20

Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la