TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Traim noi zilele din urma ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 14
mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09

pacman44 a scris:

Daca ar fi fost declarata o data precisa (sa zicem 2010 ani de la nasterea lui Cristos) treaba ar fi fost extrem de neplacuta daca, prin absurd, lumea ar fi ajuns teafara in anul 2011.Credibilitatea bisericilor crestine ar fi suferit o mica lovitura.Credibilitate mica=incasari mici=influenta diminuata

O biserica normala la cap n-o sa faca niciodata asta

pacman44 a scris:

Asa, nu ne ramane decat sa ne plecam capul in pocainta pentru ca, dupa cum ai spunea duhovnicul unei foste colege, satana la ora asta sta calare pe om/omenire.
  O descriere plastica dar sugestiva si care capaciteaza oamenii sa se duca fugutza la biserica si sa scape de necuratul.Si astfel toata lumea e multumita ca afacerea merge :)

Ce spui e o tehnica de manipulare in masa folosita secole de-a randul de anumite biserici-nu le dau numele, stie lumea despre cine-i vorba.
Pocainta n-are treaba cu sentimentul ala de vinovatie apasator si constant propagat in biserica traditionala.
In estul Europei cam asta inseamna pocainta, insa in adevarul lui Isus Hristos pocainta=metanoia(in greaca in care a fost scris noul testament), schimbarea mintii intr-una mai curata si mai libera. Asta nu are de-a face cu sentimentul ala de vinovatie apasator propagat la noi = "pocaianie". E un cuvant ce vine din limba slavona...cei care au tradus atunci n-au inteles pe deplin cuvintele lui Hristos.

Ultima modificare de mikhael (23/05/09 22:35)

23/05/09 22:33

Jopret
membru

Inregistat: 12/06/10

dave4jc a scris:

"Evanghelia aceasta a Împărăţiei va fi propovăduită în toată lumea, ca să slujească de mărturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârşitul." Matei 24:14

...problema este ca sunt destul de multe popoare, triburi l-a care nu s-a ajuns cu Evanghelia. E adevarat ca se fac eforturi pentru ca si acestea sa fie evanghelizate, dar totusi procesul acesta poate dura destul de mult. In conlcuzie ,ar trebui sa ne asteptam ca venirea Domnului sa fie foarte aproape ?

Salut Dave4jc

Eu cred că Biblia a dat deja răspuns la această întrebare.
la aproximativ 20 de ani de la acestă profeție a lui Isus de pe Mt. Măslinilor, Pavel face câteva precizări absolut dea-dreptul incredibile (dar trebuie totuşi să le credem) referitore la această profeție.

Cuvântul grecesc folosit de Isus în Mat. 24: 14 este "oikoumene" Iar Pavel în 10: 18 foloseşte acelaşi cuvânt.
Dar eu întreb: ,N'au auzit ei?` Ba da; căci ,glasul lor a răsunat prin tot pământul, şi cuvintele lor au ajuns până la marginile lumii.`(vezi contextul versetului, despre cine vorbeşte Pavel acolo?)

Problema nu este ce înseamnă neapărat (pentru moment) acel cuvânt. Problema este că profeţia lui Isus s-a împlinit prin predicarea şi în timpul lui Pavel.

Marcu. 13: 10 spune "Mai întâi trebuie ca Evanghelia să fie propovăduită tuturor neamurilor, (ethni)"
Afirmaţia cu valoare de profeţie este făcută în contextul Dărâmării Templului şi a celorlalte evenimente simultane, concomitente. Pavel ne spune că acest lucru s-a împlinit în vremea lui.

Rom. 16: 25-26 "Iar Aceluia care poate să vă întărească, după Evanghelia mea şi propovăduirea lui Isus Hristos, -potrivit cu descoperirea tainei, care a fost ţinută ascunsă timp de veacuri, 26 dar a fost arătată acum (sublinierea mea) prin scrierile proorocilor, şi, prin porunca Dumnezeului celui vecinic, a fost adusă la cunoştinţa tuturor Neamurilor, ca să asculte de credinţă,

Apoi Marcu foloseşte lume şi o numeşte kosmou
Marcu 16: 15 "Apoi le-a zis: ,,Duceţi-vă în toată lumea Kosmou), şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură."

Rom. 1: 8 "Mai întâi mulţumesc Dumnezeului meu, prin Isus Hristos, pentru voi toţi, căci credinţa voastră este vestită în toată lumea" (kosmou).

Col. 1: 5-6 "...din pricina nădejdii care vă aşteaptă în ceruri şi despre care aţi auzit mai înainte în cuvântul adevărului Evangheliei, 6 care a ajuns până la voi şi este în toată lumea (kosmou), unde dă roade şi merge crescând, ca şi între voi."

Col. 1: 23 "... negreşit, dacă rămâneţi şi mai departe întemeiaţi şi neclintiţi în credinţă, fără să vă abateţi de la nădejdea Evangheliei, pe care aţi auzit-o, care a fost propovăduită oricărei făpturi de sub cer, şi al cărei slujitor am fost făcut eu, Pavel. Expresia "fiecare făptură" din Marcu 16 este identică cu cea din Coloseni.

Oricum ai lua-o, Biblia spune că acele profeţii s-au împlinit, conform apostolilor inspiraţi de Duhul lui Dumnezeu. Problema care se pune este: Suntem noi gata, avem noi curajul să credem ceea ce spune Biblia? Gândeşte-te la asta. Motoul forumului este SUPER! Accepţi provocarea?? Ar trebui!!!
Închei cu un citat:
„Se pare că majoritatea credincioşilor de când există Biblia nu au luat cuvintele lui Isus la valoarea lor nominală şi nu le-au crezut. Dimpotrivă, am încercat fiecare mijloc imaginabil ca să reconciliem, să evităm, să ocolim, să reducem, să sucim, să divizăm, să încâlcim, sau să schimbăm înţelesul evident şi natural al cuvintelor lui Isus.” Pot adăuga, şi ale apostolilor inspiraţi. 

Advancing His Kingdom
Josh

Ultima modificare de Jopret (17/06/10 21:19)

12/06/10 11:08

Site web  
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08

mikhael a scris:

pacman44 a scris:

Daca ar fi fost declarata o data precisa (sa zicem 2010 ani de la nasterea lui Cristos) treaba ar fi fost extrem de neplacuta daca, prin absurd, lumea ar fi ajuns teafara in anul 2011.Credibilitatea bisericilor crestine ar fi suferit o mica lovitura.Credibilitate mica=incasari mici=influenta diminuata

O biserica normala la cap n-o sa faca niciodata asta

pacman44 a scris:

Asa, nu ne ramane decat sa ne plecam capul in pocainta pentru ca, dupa cum ai spunea duhovnicul unei foste colege, satana la ora asta sta calare pe om/omenire.
  O descriere plastica dar sugestiva si care capaciteaza oamenii sa se duca fugutza la biserica si sa scape de necuratul.Si astfel toata lumea e multumita ca afacerea merge :)

Ce spui e o tehnica de manipulare in masa folosita secole de-a randul de anumite biserici-nu le dau numele, stie lumea despre cine-i vorba.
Pocainta n-are treaba cu sentimentul ala de vinovatie apasator si constant propagat in biserica traditionala.
In estul Europei cam asta inseamna pocainta, insa in adevarul lui Isus Hristos pocainta=metanoia(in greaca in care a fost scris noul testament), schimbarea mintii intr-una mai curata si mai libera. Asta nu are de-a face cu sentimentul ala de vinovatie apasator propagat la noi = "pocaianie". E un cuvant ce vine din limba slavona...cei care au tradus atunci n-au inteles pe deplin cuvintele lui Hristos.

As fi curios ce inseamna pocainta dupa tine. In cuvintele tale. Mai pe larg

12/06/10 22:19

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
pe cine-ai citat, Sword ?

12/06/10 22:23

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Pe mikhael... :)

13/06/10 00:09

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
si poti lasa doar mesajul lui acolo ;) ?

13/06/10 08:22

hadassa_07
membru

Inregistat: 15/08/10
in ziua de azi toti isi permit sa faca ce vor ei

29/08/10 15:02

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Intotdeauna a fost asa. Depinde ce doresc sa faca. Daca doresc sa faca binele si voia Sa, nu e nimic rau in a'si permite sa faca ce vor ei.

29/08/10 15:40

Site web  
iuddavali
membru

Inregistat: 28/01/06
Biserica primara traia crezand ca este in timpul din urma. Crestinii au trait ca atunci cand nu ar mai fi fost mult si ar fi venit Domnul lor pe norii cerului. Si au murit crezand ca urmasii lor vor prinde revenirea in viata, iar ei vor fi inviati.

Daca nu mai credem ca traim vremurile din urma, ce speranta ar mai anima vietile noastre? Catre ce ne-am indrepta privirile si incotro, daca nu spre marele eveniment al revenirii, punctul culminant al zilelor de pe urma?

Octombrie - cand se schimba ora pentru iarna. Ecl. 3:1

02/10/10 16:04

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Credem ca traim zilele din urma, dar ce sa facem? Sa mergem pe deal imbracati in alb si sa asteptam finalul?
Cred ca mai degraba ar trebui sa traim in asa fel incat sa mantuim lumea sau sa o putem acuza.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/10/10 21:23

anamaria89
membru

Inregistat: 04/08/11
e o intrebare asa de grea aceasta!:(...si chiar nu stiu ce sa zic...dar cred ca nu traim...dar sti te da pe peste cap evenimentele lumii....oamenii nu se mai inteleg, revolte, cirza, razboaie...:(...cutremure, tsunami...furtuni din ce in ce mai violente...

22/08/11 09:29

Site web  
stefan
membru

Inregistat: 24/03/06
eu cred asa cu spune scriptura IN Matei24:4-14,24-31,32-acest verset este foarte important.,33,34 si 35!
Am pus textele asa chiar daca sunt in acelasi capitol.De la versetul 36 in jos ne arata o comparatie a timpului de sfarfit cu alte perioade de timp in care s-au intamplat anumite lucruri pe care trebuie sa le cunosc si la care sa fiu atent cand se intampla ca sa pot sa stiu in ce timp ma aflu din punct de vedere al Bibliei.Si apoi daca suntem atenti,Cap25 incepe cu un cuvant(Atunci)-deci in acea perioada de timp aceasta pilda isi intra in aplicare...Nu scriu mai multe acum ca sa nu va obosesc dar cu privire la timpul din urma ,pe care noi il vedem derulandu-se inaintea ochilor nostrimai sunt destule texte indrumatoare care sa completeze 'tabloul' si sa ne arate succesiunea evenimentelor timpului de sfarsit.Vreau sa va fac atenti la V.33 din Cap.24...
In completare Luca21:25-36

27/09/11 10:13

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Stefan, esti vechi pe forum si stii! Cred ca este mai folositor sa spui cum intelegi acele versete, chiar daca o faci intr-o fraza sau doua, decat un simplu colaj.

Dar daca tot e subiectul acesta, ce credeti: doar ne apropiem de final, sau aveti aproape certitudinea ca noi suntem ultima generatie a planetei? Cum credeti acest aspect?

Am auzit un grup de tineri cantand cu entuziasm ceva gen: "Nicidecum, niciodata, tinerilor noi nu vom imbatrani..."

Ultima modificare de OLD TRAIAN (27/09/11 20:54)

27/09/11 20:54

stefan
membru

acele texte daca le citesti cu atentie iti spun exact ce trebuie sa sti nu trebuie interpretate pentru ca ele se refera la timpul de sfarsit.Domnul ne face atenti la anumite circumstante in care tot El implineste anumite promisiuni.Cum inteleg eu?:Asa cum simplu este scris.
Daca am fi trait pe timpul lui Isus cu as fi stiut ca este timpul acela...ca este El acel Mesia care trebuia sa vina...Cu siguranta daca credinciosii timpului respectiv ar fi urmarit implinirea anumitor proorocii si anume dupa calculele lui Dr. Larkin aproximativ 109-proorocii, nu cred ca trebuiau sa treaca "pe langa"si sa nu recunoasca marea majoritate de oameni ca acela era timpul, deci la fel este si astazi dar eu trebuie sa inteleg vorbirea Domnului in pilde.(cine este "Smochinul")ca sa inteleg v32 din Mat24
"Israel" este din nou in tara lui dupa aproape 2000ani ca stat independent infiintat in 1948...cel mai mare semn "vizibil" al timpului de sfarsit.

27/09/11 23:35

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Israel este in tara lui din 1948. Adica de mai bine de 60 de ani. Si inca nu se pare ca sfarsitul e la orizont.

28/09/11 09:43

stefan
membru

v34 din Mat24 si in completare v35.Daca El a spus asa,asa va fi chiar daca mai trebuie sa treaca 1zi,1an sau mai mult dar...Luc21:34-36 ne arata cum trebuie sa asteptam acel eveniment.
Ca sa intaresc ceea ce am aratat din Biblie: 1Test5:1-4; in v3 ne face atenti la cuvintele "pace si liniste",si nu trebuie sa cautam mult in jurul nostru ca sa vedem ca la toate samiturile internationale este adusa in discutie pacea mondiala si daca mai cunosti putin din evenimentele actuale tratativele de pace sunt la un nivel inaintat,asa ca...socotiti voi singuri in ce timp ne aflam.
In Luc4:17-21 Domnul puncteaza un eveniment ce se derula in fata ochilor lor v.21 chiar daca El nu a citit tot versetul din Isaia61:1 intentionat pentru ca ziua de razbunare prevedea un alt timp.Maleahi4:5,6 vorbeste de acea zi inaintea careia se va intampla un eveniment foarte important.In Luc1:17 vorbeste despre jumatatea versetului din Mal4:6a care sa implinit in slujba lui Ioan Botezatorul dar partea a doua, vedem ca Domnul insusi vorbeste despre ea in Mat17:11 unde se refera la viitor(Ilie,adica Ioan Botezatorul era deja decapitat)si la el se refera in versetul 12 la timpul trecut.Fapte3:19-21, V.21 ne vorbeste despre asezarea din nou a tuturor lucrurilor,inseamna ca ceva a fost asezat,apoi a fost deranjat de la locul lui si trebuie sa fie din nou asezat-V.11 din Mat.17 este confirmarea versetului din Mal4:6b "inima copiilor la parintii lor".Bineinteles ca mai sunt si alte texte care se refera la evenimente actuale si care ne indreapta privira spre faptul ca Apocalipsa3:20 este aici.

28/09/11 12:50

stefan
membru

va rog sa urmariti aceste lucrui cu seriozitate pentru ca nu eu zic ca e asa ci Biblia zice dar eu trebuie obligatoriu sa ma gasesc in versetele din Mat13:10-17 ori la o categorie ori la alta,aceasta depinde de Harul Lui.

28/09/11 12:53

+Archangel+
Moderator

Nu pot urmari cu seriozitate aceste lucruri generalizate afisate sub pretentia prezentei imediate. Daca ai ceva concret sa spui te ascultam. Biblia am citit-o si noi.

28/09/11 15:02

stefan
membru

eu nu pot sa-ti dau descoperire sau intelegere a Cuvantului.Pot doar sa-ti prezint acele texte care se implinesc sub ochii nostri dar tie nu iti e deajuns.Mai mult de atat nu pot sa fac.Credinta este darul lui Dumnezeu.
Biblia o citeste multa lume aproximativ 2miliarde spun ca o cred si totusi sa nu cunosti prezentul lui Dumnezeu...trist,dar adevarat.Oare a cui e vina?Vina e la Dumnezeu,de ce nu vine la noi sa ne spuna ce face el astazi sau El ne-a lasat Cuvantul ca noi sa-l cercetam sa vedem cand se implinesc anumite fagaduinte ca sa pot sa stiu ce sa fac.In anul 70e.n cand imparatul Titus a inconjurat Ierusalimul,nici un credincios adevarat nu mai era in cetate ptr ca ei au cunoscut Cuvantul Domnului din Mat24 cu privire la pustiirea Ierusalimului au recunoscut imprejurarile si au fost scapati de acel necaz.(asta o spune istoria crestinismului)nu o spun eu.

28/09/11 17:31

stefan
membru

Eu nu vreau sa ma contrazic!
Am prezentat si ramane la latitudinea fiecaruia sa faca ce vrea!
Biblia nu este un subiect de cearta si nici nu este un subiect de studiu.Biblia trebuie crezuta!
In Fapte 15 cand sau intalnit parintii Noului testament nu a fost cearta ptr a rezolva acea problema iscata de niste oameni netrimisi si neinsarcinati dar care vroiau si ei sa faca ceva...cearta a venit mai tarziu prin anii 325, cand au inceput conciliile,si bineinteles ca ele au continuat pana cand sau divizat si au facut doua Biserici,mai tarziu sau facut alte directii,si alte directii, si astazi avem 350 biserici in conciliul mondiar al bisericilor fiecare din ele avand un statul de credinta limitandu-se intre granitele trasate de fondatorii lor.
MAT16:18 DOMNUL ARE DOAR O BISERICA (la singular); ALE CUI SUNT TOATE CELELALTE?

28/09/11 17:41

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Care? Eu credeam ca exista o singura Biserica.

28/09/11 18:12

Site web  
+Archangel+
Moderator

stefan a scris:

Pot doar sa-ti prezint acele texte care se implinesc sub ochii nostri dar tie nu iti e deajuns.

Care texte? Care vorbesc despre razboaie, foamete, cutremure? Cand, in istoria omenirii, nu au existat acestea? De asta te intreb daca ai ceva mai concret sa ne prezinti. Luandu-ma dupa ce ai spus pana acum, noi traim zilele din urma la fel cum le traiau si crestinii primului secol.

29/09/11 09:26

stefan
membru

prietene...tu nu ai citit ce ti-am scris sa citesti.Daca citesti versetele...imposibil sa nu intelegi.Mat24:36-39 eu rebuie sa vad asemanarea dintre aceste doua perioade de timp.Luc21:25 sa urle marea?...sa fie atatea razboiaie...Luc17:26-30ce sa intamplat in perioada lui Lot? SODOMIA era la maxim,si astazi este acceptata de aproape toate guvernele lumii! 
      AIDOMA!!!
in Mat24:39-scrie ca:'si nu au stiut nimic pana cand a venit potopul si i-a luat pe toti' -dar de ce nu au stiut nimic? Nu stiau ei ca Noe construeste o corabie? Nu se radeau ei de el?
Nici astazi nu e altfel...doar ca voi sunteti prea mici in ierarhia organizatiei din care faceti parte ca sa stiti cum si in ce directie merg toate lucrurile!

Din 1933-1965 D-zeu a ridicat un barbat in slujba caruia s-au intamplat lucruri extraordinare,dar cineva a avut de grija sa nu se stie foarte departe chiar daca regele Canadei a foat vindecat la rugaciunea lui.Mi si zeci de mi au fost vindecati si au trait supranaturalul lui Dumnezeu.Cu el s-a implinit Mal4:5,6b si Mat17:11

29/09/11 09:58

stefan
membru

Sa nu o luati ca o jignire...dar la inceput nu era asa...Nu erau secrete pe care sa le stie doar unii si altii nu! Erau o inima, un gand, o simtire...aceste trairi sunt foarte straine ptr bisericile de astazi.De ce oare?
Unde e problema? Ps119:130-vorbeste despre descoperire nu despre citire,e o mare diferenta.Descoperirea:Mat16:17 vine de la Dumnezeu!Biblia nu e o carte de povesti sau de istorioare evreesti!
                    BIBLIA ESTE CUVANTUL LUI DUMNEZEU!nu sa fac eu ce vreau cu el,sa-l talmacesc eu cum vreau,sa-i dau ce forma vreau;NU!
"si n-au stiut nimic"-trist aspect

Israel nu a mai fost in tara lui de aproape 2000 de ani...despre aceasta nu poti sa zici ca a mai fost!

29/09/11 10:06

stefan
membru

am scris mai sus ca odata cu inceperea noului testament,nasterea Domnului si pana la invierea Lui s-au implinit aproximativ 109 fagaduinte; evreii de atunci oare de ce nu le-au recunoscut?(ptr ca spuneau ca lucruri de felul acesta au mai fost)si nu au urmarit in sulurile V.T chiar daca le cunosteau si le citeau...foarte bine si in fiecare Sabat erau la Templu...foarte religios, dar...sa nu il recunosti pe Domnul in lucrarea de mantuire...Isaia 35:4 spunea ca El insusi va veni sa mantuiasca...si cand a venit...nu l-au acceptat...trist!

29/09/11 11:09

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la