TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Traim noi zilele din urma ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14
C4tal1n
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/04/13
Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, trufaşi, hulitori, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie,
fără dragoste firească, neînduplecaţi, clevetitori, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine,
vânzători, obraznici, îngâmfaţi; iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu;
având doar o formă de evlavie, dar tăgăduindu-i puterea
Cam asa sunt oameni din zilele noastre....

Ultima modificare de C4tal1n (15/07/14 20:32)


_______________________________________
Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. (Corinteni 13,4)

15/07/14 20:32

   
Lucian494
membru

Locatie: Roma, Italia
Inregistat: 19/06/14
Traim zile in care vedem indelunga rabdare a lui Dumnezeu ,exact ca pe vremea lui Noe.

Gasesc o placere in urmatoarele cuvinte ale Lui Isus: 
"Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credinţă pe pământ?”


_______________________________________
“In every encounter we either give life or we drain it; there is no neutral exchange.” -Brennan Manning

16/07/14 12:19

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
O placere???

_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

17/07/14 00:54

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
E placere dacă raspunsul e „Da”. :)

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

18/07/14 19:01

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11
Şi care e răspunsul?

18/07/14 22:30

   
Lucian494
membru

Locatie: Roma, Italia
Inregistat: 19/06/14
Da placere... e ceva neobisnuit sa gasesti placere in Cuvantul lui Dumnezeu?

_______________________________________
“In every encounter we either give life or we drain it; there is no neutral exchange.” -Brennan Manning

18/07/14 23:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

valeriu a scris:

Şi care e răspunsul?

Raspunsul e da. Va gasi!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

19/07/14 22:44

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Lucian! Daca va fi ca in zilele lui Noe, cum va fi credinta?

Intrebarea lui Isus viza aspectul cantitativ si/sau calitativ: cata credinta?... sau cati vor fi credinciosi?

2Tesaloniceni 2:3 Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,

Isus vizualiza profetic [u]cu amaraciune[u] situatia generala a vremurilor din urma...
Alte versete care fac referire:

Luca 18:26 Ce s-a întâmplat în zilele lui Noe se va întâmpla la fel şi în zilele Fiului omului:    
27 mâncau, beau, se însurau şi se măritau până în ziua când a intrat Noe în corabie; şi a venit potopul şi i-a prăpădit pe toţi.    
28 Ce s-a întâmplat în zilele lui Lot se va întâmpla aidoma: oamenii mâncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, zideau;    
29 dar, în ziua când a ieşit Lot din Sodoma, a plouat foc şi pucioasă din cer şi i-a pierdut pe toţi.    
30 Tot aşa va fi şi în ziua când Se va arăta Fiul omului.



Matei 24:11
12 Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci.

Ce/cui produce placere viziunea acestui tablou?

Ultima modificare de Oblio (19/07/14 23:40)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

19/07/14 23:38

   
Lucian494
membru

Locatie: Roma, Italia
Inregistat: 19/06/14
De ce tablou? De ce-mi modifici afirmatia punand o asemenea intrebare?
Da gasesc o placere in acele cuvinte.Atunci va fi ziua cand credinta fiecaruia va fi data pe fata.


_______________________________________
“In every encounter we either give life or we drain it; there is no neutral exchange.” -Brennan Manning

20/07/14 00:00

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Lucian494 a scris:


Gasesc o placere in urmatoarele cuvinte ale Lui Isus: 
"Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credinţă pe pământ?”

Care e raspunsul tau la intrebarea lui Isus? Ce stia Isus cand a intrebat? Te bucura situatia ta? E bine! Dar cu privire la situatia celorlalti, ce simti?

Ultima modificare de Oblio (20/07/14 00:12)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

20/07/14 00:10

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11

Old a scris:


valeriu a scris:

Şi care e răspunsul?

Raspunsul e da. Va gasi!


Da, aşa este! Va găsi puţină credinţă, chiar foarte puţină. Acesta este un adevăr trist pe care  cei mai mulţi creştini de astăzi nu prea vor să-l recunoască.


20/07/14 00:31

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Eu nu m-aș grăbi sa spun ca putină.
As vedea mai degraba intrebarea Mantuitorului ca o provocare pentru fiecare, asa cu El le spunea ucenicilor: „perseverați(nevoiti-vă) să intrați pe poarta strâmtă.”(asta vis-a-vis de intrebarea ucenicilor daca sunt putini credinciosi)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/07/14 08:12

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
12 Şi, din pricina înmulţirii fărădelegii, dragostea celor mai mulţi se va răci

Vezi aici spune despre dragostea multora ca se va răci. Adică puțini vor mai avea dragoste. Si dragostea este termometrul credinței din câte știu eu.

Sau da, ca găsi multă credință dar la puțini.

Ultima modificare de edi.theraven (20/07/14 08:28)


20/07/14 08:26

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Hm.

Depinde cum calculam:

daca zicem
„multi - multi = multi”
sau
„multi - multi = putini”
sau
„multi - multi = zero”

Eu as merge pe prima varianta!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/07/14 22:27

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11

Old a scris:

Eu nu m-aș grăbi sa spun ca putină.


Nu mă grăbesc, Old! Aceasta ne-a învăţat Domnul Isus şi dacă mă uit să văd cum stă treaba în teren, văd că aşa este. De aceea a zis Isus: „Căci mulţi sunt chemaţi, dar puţini sunt aleşi” (Matei 22:14). Observ că în multe biserici se obişnuieşte să se arunce pisica moartă în curtea vecinului. Haide să-ţi dau un exemplu: i-am întrebat pe nişte creştini: cum  înţeleg ei versetul din Isaia 3:12? Iată ce mi-au răspuns: „poporul meu” – desigur, noi suntem (adică respectiva biserică), „cârmuitorii tăi” – aceştia sunt papalitatea. Fals! Se pot da zeci şi zeci de astfel de exemple, dar cred că este mai principal  să ţinem cont de învăţătura lui Hristos, să ne recunoaştem greşeala şi să ne corectăm.

Nu întâmplător mustră Isus pe cele şapte biserici (mai puţin una), şi le cere să se corecteze (Apoc. 2:5; 2:14; 2:20,  …)

Iată ce le zice celor din Sardes: „Totuşi ai în Sardes câteva nume, care nu şi-au mânjit hainele.” (3:4). Doar câteva nume, cei mai mulţi şi le-au mânjit.

Timpul în care Isus se adresează celor 7 biserici este chiar în zilele de pe urmă sau mai este numit în Scripturi – „Ziua Domnului” (Apoc 1:10). Dacă nu ţinem cont de acest amănunt nu vom înţelege niciodată corect această descoperire. Este adevărat că multă vreme aceasta era pecetluită (Apoc 5:1), dar vine vremea când peceţile sunt rupte (de Cel ce este vrednic să o facă) şi aceasta devine „o cărticică deschisă”. Astăzi fiecare este liber să facă cum doreşte. Dacă o vreme am tot încercat să deschidem o uşă şi aceasta era închisă iar acum este deschisă dar noi refuzăm să o mai controlăm, este alegerea fiecăruia.  Sfatul şi părerea mea este că încă se poate obţine premiul şi mai târziu să ne numărăm printre învingători.

Revin la cei mulţi sau puţini. Când a fost trimis ( în vedenie) apostolul Ioan să măsoare Templul şi să-i numere pe cei ce se închină în el, ce (câţi) a găsit?  Doar „doi martori”! (Apoc. 11:3) Sunt mulţi? Puţini? Foarte puţini?


21/07/14 00:49

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
„Multi sunt chemati, puțini alesi”, era un proverb. Asta s-a intâmplat si atunci cand Domnul Isus facea miracole evidente. Unii credeau, altii nu și se aplica acel proverb. Parabola cu cei poftiți la cină este elocventă, iar adevărul scos în evidență de acea parabolă era clar.

Întrebarea era alta: când va reveni Domnul Isus va găsi credință pe pământ?

Suntem ispititi sa spunem ca vor fi foarte putiuni care au credintă, iar dintre acestia eu, evident ca voi fi. Ceva asemănător a gândit profetul Ilie: am ramas doar eu. Nu era asa. Dumnezeu a avut si are oameni credincioși. Gloata aceea mare pe care n-o putea număra nimeni nu sunt cei ce se pierd ci sunt mântuiti prin credință. Sământa lui Avraam ca stelele cerului ne spune că sunt multi care au credinta lui Avraam tatăl credinciosilor. Mai pot aduce multe dovezi biblice pentru aceasta.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

21/07/14 22:44

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Gloata reprezintă pe cei din vremea din urmă sau pe cei mantuiţi din toate generaţiile? Erau cei care au înviat sau cei vii schimbaţi în trup?
Cred că ştim răspunsul la aceste întrebări.

Rămane totuşi o întrebare: la care credinţă se gandea Isus? A celor pe care îi va găsi în viaţă în vremea din urmă sau a tuturor sufletelor, celor vii şi morţi?

valeriu a scris:

Revin la cei mulţi sau puţini. Când a fost trimis ( în vedenie) apostolul Ioan să măsoare Templul şi să-i numere pe cei ce se închină în el, ce (câţi) a găsit?  Doar „doi martori”! (Apoc. 11:3) Sunt mulţi? Puţini? Foarte puţini?

Valeriu, am cautat putin dar nu am gasit... scrie undeva cat a numarat si rezultatul gasit?

Ultima modificare de Oblio (22/07/14 09:44)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

22/07/14 09:17

   
Lucian494
membru

Locatie: Roma, Italia
Inregistat: 19/06/14
"Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credinţă pe pământ?”

Evident ca la credinta celor pe care ii va gasi in viata.


_______________________________________
“In every encounter we either give life or we drain it; there is no neutral exchange.” -Brennan Manning

22/07/14 10:47

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Cată credinta?

Old sugerează că poate fi găsită la mulţi. Nu contest această perspectivă, chiar o susţin. Dar ceea ce e clar este că, Scriptura profeţeşte scăderea credintei la mulţi dintre acei "mulţi", se va răci şi va face loc lucrarilor risipitoare şi păgubitoare sufletului. chiar în dreptul celor ce declară sau cred că slujesc îndeajuns lui Dumnezeu.

Astfel că "nu oricine va zice Doamne Doamne..." căldiceii...

Credinţa înseamnă nu doar aprobarea verbală a unui împărat şi o direcţie declarata (aprobata doar verbal), ci şi începerea acelei lupte cu lumea şi cu inerţia firii proprii. Apoi ce e mai important... rămanerea în această luptă pană la moarte ori pană la revenirea promisă dacă o vom prinde în viaţă. Altfel suntem pămant stancos.

Nu ştiu să cantăresc cat de acerb lucra duhul credinţei printre fii oamenilor înainte în raport cu vremea de acum... nu ştiu dacă acum e vremea din urmă. Ştiu însă că fiecare poate privi asupra lui însuşi şi să tragă măcar faţă de el o concluzie certă. Suntem atenţionaţi: la urmă credinţa  multora se va răci, deci  mulţi vor abandona lupta chiar dacă în gura lor se mai aude şi cate un Doamne Doamne.
Nu ştiu sigur cat şi ce luptă vecinul, pot şti si veghea însă la ce fac eu.

Vedem, e drept, azi lipsa dragostei la mulţi dintre cei care se pretind a fi creştini sau avand pe Dumnezeu.
Poate că suntem aproape  de Ziua Judecăţii sau poate că răbdarea Domnului nu sa terminat şi răcirea dragostei va continua şi mai mult... mulţi ani de acum încolo, nu ştiu. Fiecare însă va părăsi această viaţă şi Scriptura făgăduieşte că cei credincioşi  nu o vor părăsi oricum ci sunt fericiţi, căci  "de acum încolo" oricine moare în Domnul "faptelele lor îi vor urma!

Ultima modificare de Oblio (23/07/14 09:01)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

23/07/14 00:20

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11
Când a spus Isus că „mulţi sunt chemaţi dar puţini sunt aleşi”, a spus-o cu toată seriozitatea. Nu cred că cineva l-a ispitit să spună aşa, cum nici proorocul Isaia nu a fost ispitit (ci inspirat) când a profeţit că oamenii vor fi mai rari decât aurul curat, şi mai scumpi decât aurul din Ofir. (Isaia 13:12). Acum, după 2000 de ani, este adevărat că acesta a devenit un proverb, tocmai pentru adevărul din acele cuvinte.

Am răspuns la întrebarea în discuţie şi urma să dovedesc ceea ce am zis, deci o să revin.
Nu m-am considerat niciodată mai bun decât alţii şi nici proorocul Ilie nu a făcut aceasta! Din lecţia lui altceva trebuie să învăţăm!

Fără îndoială, Dumnezeu în toate timpurile a avut oameni credincioşi Lui, dar după timpuri şi timpuri, de la caz la caz, numărul lor era mare sau mic, chiar foarte mic.

Revin la întrebare: Iată ce răspunde Domnul Isus: „El va trimite pe îngerii Săi cu trâmbiţa răsunătoare, şi vor aduna pe aleşii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor până la cealaltă.” (Matei 24:31) . Deci, va găsi credinţă pe pământ, vor fi aceşti aleşi ai Lui. Cum de erau aceştia împrăştiaţi pe faţa pământului şi nu erau strânşi într-o oarecare biserică?



Oblio a scris:


Valeriu, am cautat putin dar nu am gasit... scrie undeva cat a numarat si rezultatul gasit?

Da, scrie. Citeşte cu atenţie versetele 1, 2 şi 3. Dacă doreşti  pot veni cu amănunte.


23/07/14 00:28

   
Lucian494
membru

Locatie: Roma, Italia
Inregistat: 19/06/14
Alesi sunt in toate colturile lumii. Problema este urmatoarea: Cum ar fi daca ar veni Isus si din 7 mld de oameni doar 10000 ar fi mantuiti, sau hai sa fie 1 mil. Nu crezi ca e putina credinta? Eu sunt de acord cu urmatoarele cuvinte "Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credinţă pe pământ?” si consider ca la venirea lui Isus credinta va fi putina spre chiar deloc.

_______________________________________
“In every encounter we either give life or we drain it; there is no neutral exchange.” -Brennan Manning

23/07/14 11:23

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

valeriu a scris:


Da, scrie. Citeşte cu atenţie versetele 1, 2 şi 3. Dacă doreşti  pot veni cu amănunte.

Da vreau. Eu cred ca ei sunt, dar nu vad specificat limpede asta.

Mergand pe varianta ca martorii sunt inchinatorii din templu... te-ai gandit cine sunt ei?


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

28/07/14 01:15

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11
Mă bucur că vezi fără să fie specificat negru pe alb. Aici se  potrivesc bine cuvintele lui Isus când zice:   „Te laud, Tată, Doamne al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de cei înţelepţi şi pricepuţi, şi le-ai descoperit pruncilor.” ( Matei 11:25)
Acesta este modul minunat în care s-a scris Biblia. Mii de ani au tot citit credincioşii  descoperirea lui Ioan şi n-au înţeles aproape nimic. A sosit şi vremea ruperii peceţilor.

Mai întâi să vedem despre care Templu este vorba aici. Să fie Templul zidit de Solomon şi apoi rezidit de Ezra? NU! În nici un caz nu la acel Templu era trimis Ioan să-l măsoare! De ce? Dimensiunile acelui Templu erau deja bine cunoscute (1Regi cap. 6; Ezechiel 41, etc.), nu avea sens să-l mai măsoare, ba mai mult, pe când a scris apostolul Ioan Apocalipsa  Templul a fost distrus de armatele romane. Ioan a fost trimis la un Templu în înţeles duhovnicesc, un Templu spiritual, ori acest Templu spiritual nu este un loc anume ci un fapt anume, adică faptul de a aduce o închinare curată Tatălui. Acest fapt nu se putea măsura cu prăjina, însă se putea foarte bine număra câţi oameni aduc o astfel de închinare ( la nevoie se poate detalia ce înseamnă o închinare curată). De aceea lui Ioan i se zice: „măsoară Templul, altarul şi pe cei ce se închină în el”. Desigur, pe cei ce se închină în Templu nu-i poţi măsura cu prăjina, dar se pot foarte bine număra. Nici cei ce se aflau în curtea de afară a templului nu se pot măsura cu prăjina, dar numărul lor nu mai contează.

Dacă nu cei doi martori ar fi rezultatul numărării celor găsiţi în Templu, atunci pare că „filmul” a fost tăiat, cei doi martori apar pe scene de nicăieri.   

Sigur că am încercat să-mi fac o idee despre cine sunt cei doi martori. Pentru că sunt martori înseamnă că trebuie să depună o mărturie. Nu cred că este vorba de persoane ci de o lucrare, bineînţeles, lucrare tot de oameni făcută, şi dacă trebuie să-i dau un nume i-aşi zice „lucrarea Ilie” sau „lucrarea Ioan Botezătorul”, de altfel este una şi aceeaşi lucrare şi se face de două ori: odată este făcută de proorocul Ioan Botezătorul înainte de prima venire a lui Isus (înainte de botezul Său), iar a doua oară este făcută înainte de cea de a doua venire a lui Isus. Lucrarea celor „doi martori” seamănă foarte bine cu cea a „femeii învăluită-n soare” (Apoc. cap. 12).


28/07/14 23:48

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Lucian494 a scris:

Alesi sunt in toate colturile lumii. Problema este urmatoarea: Cum ar fi daca ar veni Isus si din 7 mld de oameni doar 10000 ar fi mantuiti, sau hai sa fie 1 mil. Nu crezi ca e putina credinta? Eu sunt de acord cu urmatoarele cuvinte "Dar când va veni Fiul omului, va găsi El credinţă pe pământ?” si consider ca la venirea lui Isus credinta va fi putina spre chiar deloc.

Daca vine acuma crezi ca nu gaseste credinta deloc? Nici macar la tine?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

05/08/14 21:37

   
Lucian494
membru

Locatie: Roma, Italia
Inregistat: 19/06/14
Credinta gaseste...totusi cu timpul se va pierde,daca lumea va continua sa mearga in aceasta directie, sau va fi o credinta oarba.

_______________________________________
“In every encounter we either give life or we drain it; there is no neutral exchange.” -Brennan Manning

06/08/14 15:26

   
Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net