TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Rapirea Bisericii Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8
dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
mai exact, la care afirmatii te referi ?

16/12/05 13:46

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
De exemplu :

dave4jc a scris:

rapirea va avea loc dupa necazul cel mare sau undeva pe la mijlocul lui

16/12/05 17:08

dave4jc
membru

...problema e urmatoarea : nu poti sa dai 2,3 versete cu care sa-ti sustii pozitia in ceea ce priveste problema asta...nu vei gasi versete in Biblie care sa sustina exact ce se va intampla. Ca sa ajungem la o concluzie, cat de cat, este nevoie de un studiu destul de aprofundat si cred ca ceea ce ar ajuta ar fi o sinteza a tuturor versetelor in care se vorbeste despre a doua venire si apoi observarea ordinii cronologice in care au loc evenimentele.

...asa ca nu voi da versete, din motivele enuntate mai sus...in schimb pot recomanda niste carti pentru cei interesati de problema asta

Ultima modificare de dave4jc (16/12/05 19:52)

16/12/05 19:51

april
admin forum

dave4jc a scris:

Ca sa ajungem la o concluzie, cat de cat, este nevoie de un studiu destul de aprofundat si cred ca ceea ce ar ajuta ar fi o sinteza a tuturor versetelor in care se vorbeste despre a doua venire si apoi observarea ordinii cronologice in care au loc evenimentele.

Ok. Hai sa incepem.

...in schimb pot recomanda niste carti pentru cei interesati de problema asta

Si eu as putea recomanda niste carti...:D

17/12/05 17:19

dave4jc
membru

april, de ce nu incepi tu ? :D

17/12/05 22:03

april
admin forum

Ce cavaler esti :D

Cu ce sa incep? Cu versetele sau cu cartile?

Cred ca am postat mai multe versete, care ar sustine punctul meu de vedere, decat ai postat tu, de ex...

As vrea sa ma mai documentez...nu stiu pe dinafara toate versetele care se refera la a doua venire...

17/12/05 22:37

dave4jc
membru

ok...astept atunci :D

in legatura cu versetele, nu ne intereseaza orice verset care vorbeste de a doua venire, ci acelea care spun ca aceasta se va petrece inainte de necaz...

17/12/05 22:47

flaviu_pop
membru

Inregistat: 30/11/05
dave4jc  eu am dat doar cateva versete,dar sunt mult mai multe.

eu cred ca rapirea biserici va avea loc inainte de necazul cel mare si cand spun asta nu ma bazez pe"cateva versete"cum zici tu,ci afirm asta dupa un destul de lung studiu pe tema asta,si cand o spun ma bazes pe foarte multe versete, cu siguranta mult mai multe decat au cei care sustin contrariul(ei au doar 3referinte mai sugestive-matei 24;21-22,29-31,2 tes 2:1-3,apoc 14:14-20).dacaiau in considerare doar aceste texte,ar trebui sa iti dau dreptate,dar daca iau scriptura in ansamblul ei,mi se pare mai plauzibil pct de vedere potrivit caruia rapirea va avea loc" la inceputul saptamani".

dave4jc nu pot sa cred altfel pt ca sunt foarte multe vs care spun asta,plus de asta ii idea de ansamblu al biblei,si ii si pozitia LUi isus cu privire la subiectul asta
  luca 17:22-37.  hai cu niste argumente solide si convingema ca nu am dreptate.astept

17/12/05 23:05

april
admin forum

dave4jc a scris:

Ca sa ajungem la o concluzie, cat de cat, este nevoie de un studiu destul de aprofundat si cred ca ceea ce ar ajuta ar fi o sinteza a tuturor versetelor in care se vorbeste despre a doua venire si apoi observarea ordinii cronologice in care au loc evenimentele.

17/12/05 23:19

april
admin forum

dave4jc a scris:

ok...astept atunci :D
in legatura cu versetele, nu ne intereseaza orice verset care vorbeste de a doua venire, ci acelea care spun ca aceasta se va petrece inainte de necaz...

Deci, hotaraste-te....care versete?

Pe mine ma intereseaza toate....

Ultima modificare de april (17/12/05 23:21)

17/12/05 23:20

dave4jc
membru

april a scris:

Deci, hotaraste-te....care versete?

in primul post pe care l-ai citat am zis de totate versetele iar apoi stabilirea ordinii cronologice...evident putem sa le scriem chiar pe toate dar e clar ca numai o pate din ele vor fi relevante in stabilirea cronologiei...iar in al doilea post citat de tine am fost mai clar cu privire la ce cred eu ca ne-ar ajuta...dar poti da orice verset crezi ca te ajuta si apoi vedem noi daca e relevant sau nu

17/12/05 23:37

jaspax
membru

Inregistat: 12/12/05
Tot nu am vazut dovezi convingatoare cu privire la existenta rapirii. Flaviu, am citit versetele pe care mi le-ai recomandat, si recunosc acolo toate lucrurile care sunt de obicei descrise la rapire. Dar nu este in acele versete nimica care sugereaza ca rapirea bisericii, invierea mortilor, si judecata nu se intampla in acelasi eveniment. Dimpotriva, in 1 Cor. 15:52 sunt mentionate exact lucrurile care insotesc venirea Domnului Isus in slava in Apocalipsa 19.

Ca sa stiti, in biserica in care am crescut am invatat mult despre rapirea bisericii, deci sunt foarte familiar cu toate variantele. Dar la un moment dat am incetat sa mai citesc sau sa ma mai gandesc despre zilele de urma, pentru ca nu puteam sa fac nici un sens din ceea ce mi s-a zis. Cativa ani mai tarziu am abordat din nou lucrurile cu ajutorul unor oameni mai invatati, si lucrurile au inceput sa aiba sens pentru mine, si am ajuns la concluziile pe care le-am prezintat aici. Oricum, recunosc ca ideile mele sunt putin promovate in epoca asta (chiar daca in trecut au fost mai acceptate), si nu am chef sa dezbat astea la nesfarsit, deci probabil nu mai scriu prea multe in domeniul acesta.

19/12/05 07:56

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Ce tare esti! Preiau eu legatura! Important este ca noi sa fim gata oricand de plecare, noi trebuie sa traim toate zilele ca si cand ar fi ultimele zile din viata noastra cand am vrea sa plecam impacati ca toate relatiile noastre sunt bune, stiind ca avem o relatie buna cu Dz si ca suntem siguri ca suntem mantuiti!

Ultima modificare de Larisa (20/12/05 01:59)

20/12/05 01:52

Site web  
Larisa
membru

Nu stiu in ce masura vedenia prezentata pe site-ul asta http://www.crestinul.ro/rapireabisericii.htm e adevarata, dar merita citita si bagata la cap!

20/12/05 08:13

Site web  
dave4jc
membru

nici eu nu stiu in ce masura vedenia e adevarata...se poate sa fie, se poate sa nu fie, insa nu inteleg de ce spui ca vedenia trebuie "bagata la cap"...din moment ce ea poate sa nu fie adevarata

20/12/05 21:20

Larisa
membru

Eu cand am citit despre vedenia respectiva nu m-am gandit la ea ca si la rapirea Bisericii ci am citit-o gandindu-ma cum ar trebui sa traiesc eu viata ca sa nu fiu lasata pe pamant in cazul in care o sa fie o rapire. Nu vreau sa fiu lasata aici! De aia am zis ca trebuie bagata la cap! In cazul in care o sa fie o rapire, o sa fim si noi printre cei rapiti? Cum ne pregatim pentru ziua plecarii?

20/12/05 21:25

Site web  
flaviu_pop
membru

Inregistat: 30/11/05
dave4jc te intreb cum interpretezi tu textul din luca 17:22-37?
aceasi intrebare pt jaspax?

22/12/05 11:02

byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
Si eu sunt de parere ca rapirea va fi inainte de necazul cel mare. 2 Tesaloniceni 2:7-Biserica va fi luata inainte
Apoc.3:10-Isus nu  isi va lasa(da) mireasa Lui pt necazul cel mare.Isus nu va accepta ca Biserica sa treaza printr-un lucru care nu e destinat ei.Necazul cel mare e pentru disciplinarea poporului Israel(este sansa,perioada cand Israelul se va reintoarce la Dumnezeu.De aceea,cand citesti Evanghelile(Matei,Marcu,Luca,Ioan) trebuie sa ai grija...Evanghelile sunt carti de tranzitie si nu se adreseaza Bisricilor in mod direct,ci poporului Israel.Biserica il asteapta pe Hristos,nu necazul cel mare(Tit2:13)...

27/06/07 23:44

blasphemer
membru

Inregistat: 07/09/07
Necazul cel mare? Ce tot vorbiti,nu sa intamplat nimic ceresc de 2 milenii!?!
Cred ca cititi prea mult carti....
Se zice de decenii si secole "necazul cel mare" se apropie,prostii....
Am zis la rubrica "anticrist" ce o sa se intample...sunteti superficiali,si chiar voi ziceti ca nu exista, "magie" sau altele,da credeti ca o sa se rapeasca biserica si o sa cada ceru si o sa se desparta pamantul...
Cata ignoranta..

07/09/07 15:17

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Ignoranţă? Din partea cui? Ceea ce spui tu acum, a fost prevestit că va fi spus, cu secole bune în urmă:

1 Petru:
3. Înainte de toate, să ştiţi că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor,
4. şi vor zice: "Unde este făgăduinţa venirii Lui? Căci de când au adormit părinţii noştri, toate rămân aşa cum erau de la începutul zidirii!"

Ignorant este cel care face jocul Diavolului.

Oricum, e interesant cum apar rând pe rând pe aici indivizi cu aceleaşi idei, fără nici un suport, plini de admiraţia lor pentru ei înşişi şi "realizările" lor cognitive, acuzându-ne pe noi ca şi creştini de ignoranţă şi incapacitate de a gândi, pentru că nu le înghiţim aiurelile.

07/09/07 16:05

Site web  
blasphemer
membru

Inregistat: 07/09/07
ce suport aveti voi?in afara de o religie ce cuprinde tot globu?
o carte veche? niste relatari fara abia de dovezi ,care daca le renegi esti un eretic?
ce diavol? stapaniti tot pamantul,vreo cativa satanisti in niste orase va ameninta religia atat de mult? sau ce mai vreti? sa cuceriti si luna si tot universul presupun...ca asa ca "dumnezeu este infinit"

15/09/07 01:55

april
admin forum

Scrie la subiect, blasphemer.

15/09/07 11:32

hannah
membru

Inregistat: 18/09/07
oricum, daca nu ar exista religia noastra, blasphemer, atunci in vreo maxim 100 de ani s-ar termina resursele globului, toti ar muri si... continuarea?

19/09/07 21:13

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Of, of, tu n-ai văzut filmul "Alien", cum s-o dus Ripley cu nava la cules minereuri din minele de habar n-am ce minereuri, prin spaţiu?

Ultima modificare de Filip. (20/09/07 08:28)

20/09/07 08:28

Site web  
Gabriella
membru

Inregistat: 01/08/07
Faptele Apostolilor 2:17
"În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voştri şi fetele voastre vor prooroci, tinerii voştri vor avea vedenii, şi bătrînii voştri vor visa visuri!"
2 Timotei 3:1
"Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele."
Iacov 5:3
"Aurul şi argintul vostru au ruginit; şi rugina lor va fi o dovadă împotriva voastră: ca focul are să vă mănînce carnea! V'aţi strîns comori în zilele din urmă!"
Apocalipsa 2:22
"Iată că am s -o arunc bolnavă în pat; şi celor ce preacurvesc cu ea, am să le trimet un necaz mare, dacă nu se vor pocăi de faptele lor."
Apocalipsa 7:14
"Doamne", i-am răspuns eu, "Tu ştii". Şi el mi -a zis: "Aceştia vin din necazul cel mare; ei şi-au spălat hainele, şi le-au albit în sîngele Mielului."
Pe mine m-a ajutat foarte mult studiul lui Beth Moore, "Daniel". Se face paralela între cărţile Daniel şi Apocalipsa, vă recomand acest studiu tuturor. God Bless You!

Ultima modificare de Gabriella (18/10/07 21:18)

1Tes. 5:21

18/10/07 21:15

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la