TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Mos Craciun... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
thais
membru

Locatie: Tulcea, Romania
Inregistat: 28/03/05
am observat ca si in familiile crestine li se spune copiilor ca mosu o sa vina si la ei ca sa le aduca cadouri... ce parere aveti? ar trebui sa le spunem de la bun inceput ca nu exista, sau sa le lasam aceasta bucurie? bineinteles, trebuie sa le spunem ce sarbatorim defapt de craciun... dar cum ramane cu mosu?

_______________________________________
esentele tari se gasesc in sticlute mici ;)

09/12/05 11:56

   
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
Ii dam un sut si ii si spunem ce marime avea pantoful. Da sutul il dam in asa fel incat el sa nu faca un pas inainte ci sa fac inapoi..

_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

09/12/05 12:21

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Tinand cont de faptul ca sarbatoarea Nasterii Domnului a devenit un lucru atat de comercial, pana si traditionalele cadouri mi se pare un lucru deosebit de comercial. Bineinteles, conteaza atitudinea noastra, dar sustin banarea lui Mos Craciun din cultura noastra. Afaraaaaaa!!!!

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

09/12/05 12:36

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Propun introducerea unui afiş "No Santa Klaus", ca pentru "No smoking" în bisericile noastre. Şi să numim sărbătoarea aşa cum este ea: ziua de naştere a lui Hristos! Iar pe moşul să-l folosim cel mult în glume sau ca bau-bau pentru copii atunci când nu sunt cuminţi... :D

09/12/05 14:25

Site web  
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05

Lupea_Filip a scris:

Şi să numim sărbătoarea aşa cum este ea: ziua de naştere a lui Hristos!


pai daca e sa analizam putin lucrurile, nici n-ar trebui sa sarbatorim Nasterea Domnului, cel putin nu pe 25 decembrie. voi ce credeti ?

Ultima modificare de dave4jc (09/12/05 14:54)


09/12/05 14:54

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Am mers zilele trecute sa iau niste pungi pentru cadouri si eram asa de suparata ca toate erau cu mos Craciun, cu reni. In momentele alea am decis ca nu o sa iau astfel de pungi pentru ca, Craciunul nu este despre Mos Craciun ci despre Isus Hristos asa ca am luat niste pungi cu un omulet de zapada pentru ca oricum face parte din decor: iarna. Eu am sa-i invat pe copii mei(daca o sa-i am) ca este vorba despre cadoul care ni s-a facut noua si e fain ca in perioada asta sa ne facem cadouri unii altora. Ce ziceti de cei care nu deschid cadourile decat 12 zile dupa Craciun pentru ca ei merg pe ideea ca atunci au adus magii cadouri pruncului?

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

10/12/05 01:16

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

Larisa a scris:

. Ce ziceti de cei care nu deschid cadourile decat 12 zile dupa Craciun pentru ca ei merg pe ideea ca atunci au adus magii cadouri pruncului?


mi se pare traditie si nic altceva


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

10/12/05 01:20

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Nu e rea ideea de a face cadouri, dar e gresit modul in care se face in zilele noastre. Si chiar daca e traditie, e o traditie frumoasa. Face bine la ten!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

10/12/05 01:32

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
e Craciunul si vine moshu'  sau e Sarbatoarea Nasterii Domnului?! si cadourile nu vin de la Polul Nord!?

ps:eu oricum primesc cadouri in perioada asta k e ziua mea... am scuza ;),doar nu o ma trezesc sa dau eu cadouri nu?!

parera mea e ca corect ar fi cam asa: e perioada anului in care stramosii au decis ca e timpul sa ma luam o pauza de la munca,scoala,stat degeaba, etc... si cu ocazia asta ar trebui sa sarbatorim si nasterea Mantuitorului...si daca tot o sa sarbatorim, ca sa ramana  ne ramana si noua au lasat si un reprezentat de seama Mos Craciun ... ciudat ... cand eram mic,cand mi s-a spus ca nu exista mosu',iar cadourile eram puse de parinti, si nu am mai avut brad in casa , ca si copil a fost foarte naspa...privind acum la unele familii din biserica care au lamurit copiii inca de mici ca nu exista Mos Craciun si cadourile le primesc (copiii) direct de la parinti...in comparatie cu acele fam in care Moshu' rullzz... primii par a fi mult mai uniti,mai fericiti... nu stiu de ce... asa mi se pare mie ...

A SPUNE COPIILOR CA EXISTA MOSH CRACIUN E O MINCIUNA... aia care avetzi copiii avetzi grija ce faceti...nu va jucati cu asta,chiar daca e un lucru banal !!!


10/12/05 01:51

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05

Lupea_Filip a scris:

Propun introducerea unui afiş "No Santa Klaus", ca pentru "No smoking" în bisericile noastre.D


ai uitat de "NO MANELE" , "NO Iepuras de Pasti","NO Hallowen" si lista mai poate continua


10/12/05 01:55

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
No celulare!
Oops, scuze, am un apel! Vă părăsesc câteva minute... :D


10/12/05 23:28

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05

dave4jc a scris:

pai daca e sa analizam putin lucrurile, nici n-ar trebui sa sarbatorim Nasterea Domnului, cel putin nu pe 25 decembrie. voi ce credeti ?


Se spune ca Domnul Isus nici nu s-a nascut pe data de 25 decembrie ci intr-o zi de primavara. Crestinii au inceput sa sarbatoareasca pe 25 decembrie, iar ca o alternativa pentru aceasta sarbatoare romanii au inventat Festivalul Roman pentru ca crestinii se inmulteau pe zi ce trecea.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

11/12/05 05:09

Site web  
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Vad ca sunteti foarte respingatori fata de aceasta traditie si eu sunt de acord cu voi. Stiti voi oare cine este mos craciun?
Intrati aici si vedeti http://www.parinti.com/modules.php?name ... mp;sid=264


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

11/12/05 11:51

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
...dupa unii cercetatori, steaua pe care au vazut-o magii a fost de fapt conjunctura dintre Saturn si Jupiter. Acest eveniment a avut loc in 29 mai anul 7 inaintea erei noastre. Lucrurile au o anumita semnificatie deoarece Saturnul este asociat cu sabatul in timp ce Jupiter era considerat steaua imparatului dreptatii.

sarbatorirea nasterii lui Isus pe data de 25 decembrie este o urmare a influentei pe care imparatul Constantin a avut-o asupra crestinismului. Inaintea "convertirii" sale el era un inchinator al zeului Soare, iar data de 25 decembrie era considerata ziua nasterii zeului Soare....asa ca datorita asocierii lui Isus cu zeul Soare, pe care Constantin o face, s-a ajuns la sarbatorirea nasterii lui Isus pe data de 25 decembrie.


11/12/05 13:35

   
thais
membru

Locatie: Tulcea, Romania
Inregistat: 28/03/05
ceva care am gasit in computer.. (:


Isus este mai bun decat Mos Craciun


Mos Craciun locuieste la Polul Nord
ISUS este peste tot.

Mos Craciun calatoreste cu o sanie
ISUS merge pe vant si umbla pe ape.

Mos Craciun nu vine decat odata pe an
ISUS este un ajutor care nu lipseste niciodata.

Mos Craciun iti umple ciorapii cu bunatati
ISUS implineste toate nevoile tale.

Mos Craciun vine pe horn, neinvitat
ISUS sta la usa ta si bate... si apoi intra in inima ta.

Trebuie sa stai foarte atent ca sa il vezi pe mosul
ISUS iti este aproape atunci cand ii pomenesti numele.

Mos Craciun te lasa sa i te asezi pe genunchi
ISUS te lasa sa te odihnesti in bratele Sale.

Mosul nu iti stie numele, si tot ce poate spune este "Buna, baiete sau fetito, cum te cheama?
ISUS ne-a cunoscut numele inainte ca noi sa il stim. Si nu doar ca ne cunoaste numele, ci ne cunoaste si adresa. El ne stie trecutul si viitorul nostru, si stie chiar si cate fire de par avem pe cap.

Mos Craciun are o burta mare.
ISUS are o inima plina de dragoste.

Tot ceea ce mosul poate oferi este "HO HO HO ..."
ISUS ofera sanatate, ajutor si nadejde.

Mosul spune "sa nu cumva sa plangi"
ISUS spune "Aruncati toate grijile voastre asupra Mea, pentru ca Eu am grija de voi"

Micile ajutoare ale mosului fac jucarii
ISUS face o viata noua, ingrijeste inimi ranite, repara caminele dezbinate si pregateste locuri in cer.

Mos Craciun te poate face sa razi
ISUS iti da bucurie care e taria ta.

In timp ce mosul iti pune darurile sub brad
ISUS a devenit darul nostru si a murit pe lemn.

Este evident ca nu poate fi vorba de o comparative reala.
Trebuie sa ne amintim despre CINE vorbeste Craciunul.
Trebuie sa-l aducem pe Cristos inapoi in Craciun.
Da, Isus este mai bun, El este mai bun chiar si decat Mos Craciun.


_______________________________________
esentele tari se gasesc in sticlute mici ;)

11/12/05 22:36

   
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
WOOOW!!
HALLELUJAH!!!!


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

12/12/05 10:48

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
neah, n-as zice ca trebuie sa-l aducem pe Isus inapoi Craciun. Eu as renunta de tot la sarbatoarea asta, ca o devenit atat de pagana si comerciala incat nu mai are scapare.
Cred ca realizati cu totii ca noi suntem doar niste idealisti marunti pe  lumea asta, si probabil ca doar noi si alti crestini sinceri ar putea sarbatori Craciunul asa cum trebuie.
Ca sa-l aduci inpoi pe Cristos lumii in Craciun, ar insemna sa se pocaiasca/converteasca lumea intreaga. Abia atunci toate astea ar avea o semnificatie reala.

Ultima modificare de gfod (12/12/05 17:05)


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

12/12/05 17:04

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Ce-mi place mie la crăciun e că e zi liberă. Şi mai pot să stau şi io acasă.

12/12/05 19:35

Site web  
[flip]
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 06/12/05
mie oricum mosu mi se pare dubios... adica: un batran necunoscut, caruia unii ii zic Klaus (deci clar de soi germanic), care vine noaptea si aduce cadouri pentru copii cuminti... nu stiu, mie imi suna a racolare de minori. acuma ma documentez daca nu e chiar belgian :D

13/12/05 16:40

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Poate obţii şi un "restriction order"... :D

13/12/05 16:50

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Craciun v.s. Nasterea Domnului!

Cuvantul craciun vine din limba ariana; si cum Nicolae Iorga spune ca Kraciun era zeul soarelui la Novgerad (san petesburg de astazi).
-la romani (sec4) Mitra este socotit Soarele
-21-22 Dec. are loc soltitiul de iarna (se opreste cresterea intunericului) si ei sarbatoreau asta cu mare tam-tam
-crestinii au preluat de aici sarvatoarea; Isus este numit Soarele Dreptatii dupa cum Ioan zice ca intunericul n-a biruit lumina, crestii au "furat"de aici sarbatoarea si au "crestinat-o".
Este gresit sa numim sarbatoarea CRACIUN si este corect Nasterea Domnului; noi nu sarbatorim peKraciun ci pe Isus si nasterea lui (natalis)

Bradul apare la germani - arborele cosmic YGGDRASIL; era impodobit si era luminat pt a ajuta lumina sa invinga raul. Si era "aprins" intre Kraciun si Boboteaza. Este tot o forma pagana.


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

19/12/05 13:41

Site web  
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
eu i-am zis deja fratiorului meu de 4 anisori ca Mosu sunt parintii...:D si nu s-a suparat, pt el conteaza ca vin cadourile.....insa am accentuat care este Darul pe care l-am primit cu totii.: Domnul Isus...nu e nimic rau cu bradu, colindele, cadourile atata timp cat nu uitam esenta Craciunului...!

_______________________________________
joy

20/12/05 17:15

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Stiu ca nu e nimic rau cu bradul,colindele, cadourile,etc dar e bine sa stim de unde provin si cum sa ne educam fratii si copii.
Isus e cel mai bun cadou! si cel MAI CADOU


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

20/12/05 21:01

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
indiferent cati sunt cei ce zic ca bradul nu e un lucru rau ,eu  tot cred ca e un lucru imprumutat din paganism; e ceva pagan
cu parere de rau se constata ca ne place si tindem spre ce e lumesc si pot spune satisfacem pofta ochilor.
intradevar e ceva frumos, plcacut la privit, dar de ce sa sa facem compromisuri intre crestinism si lume, de ce nu vrem sa pastram simplitatea crestinismului autentic?
p.s. pt mai multe informatii puteti citi si  "religia tainica a babilonului"


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

21/12/05 10:57

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
atata timp cat nu pacatuiesc din cauza bradului...nu stiu de ce sa nu ma bucur de el?
eu una nu sunt asa de extremista....

dar fiecare are convingerea lui...:)


_______________________________________
joy

21/12/05 16:37

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net