TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Apocalipsa Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8
Claudiu
membru

Inregistat: 30/12/10
Eu ti-am dat un verset din Biblie aici. Cum intelegi tu, cum citesti in el si ce interpretare ii dai ca am vazut ca nu esti de acord cu ceea ce se intelege din verset ca fiind o evidenta clara redata de mine mai sus?

19/07/11 13:54

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Nu ii dau interpretare pentru ca explicatia este clara in limba romana.

MULTI- Element de compunere care exprimă ideea de pluralitate și care servește la formarea unor substantive și a unor adjective. – Din fr. multi-.

Sursa: DEX '98 | Adăugată de ana_zecheru | Greșeală de tipar | Permalink

DENS ~să (~și, ~se) 1) (despre corpuri, substanțe) Care se caracterizează printr-un grad înalt de concentrație; care este foarte compact; des. Ceață ~să. 2) Care constă din multe elemente dispuse într-un spațiu restrins. Populație ~să. /<fr. dense, lat. densus

Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

Chiar daca te trimit mereu la Biblie, nu as dori sa fiu nevoit sa te trimit si la limba romana.

Am pus explicatia cuvintelor ca sa vezi diferenta. De asta te-am intrebat, pentru ca multe erezii se construiesc pe folosirea inadecvata a termenilor. Un fel de a duce cu presul.

Sa revenim la discutia noastra. Care sunt argumentele ca ei vor fi in cer, pentru ca din citatele date de tine arata doar ca vor fi cu Domnul Iisus. Eu ti-am dat citat ca sa stii pe unde va fi Domnul Iisus.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (19/07/11 14:22)

19/07/11 14:12

Claudiu
membru

Iti voi raspunde(INCA O DATA) daca imi raspunzi si tu la intrebarea mea de mai sus SI DE MAI JOS.

Ce zici un numar de oameni despre care se spune ca sunt multi nu pot fi si densi?
Dar oricum aceasta evidenta clara este atat de evidenta incat sunt sigur ca o poti vedea usor si sper s-o recunosti.

Eu ti-am dat un verset din Biblie aici. Apoc. 20:8

Cum intelegi tu, cum citesti in el si ce interpretare ii dai ca am vazut ca nu esti de acord cu ceea ce se intelege din verset ca fiind o evidenta clara redata de mine mai sus?

19/07/11 14:24

Old
Moderator

Claudiu a scris:

Ce zici un numar de oameni despre care se spune ca sunt multi nu pot fi si densi?

Pot fi densi sau pot fi mai dispersati; nu sunt sinonime cum tu le-ai pus.
De asta te intrebam sa arati din Biblie unde spune ca sunt densi!

Iar acum ca ti-am raspuns, ar fi timpul sa ne intoarcem la intrebarea mea: Unde scrie in Biblie ca vor fi in cer in mia de ani. Nu mai ocoli raspunsul cu tot felul de chestii ca eu cum interpretez si nu stiu mai ce.

In primul rand: unde scrie asa cum ai zis? Nu ma intereseaza cum interpretezi ci, eventual ,dupa ce ai aratat unde scrie, ma intereseaza ce intelegi din ceea ce scrie.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (19/07/11 14:33)

19/07/11 14:32

Claudiu
membru

Tocmai n Apoc. 20:8 spune ca sunt densi insa nu cu aceste cuvinte ci spune ca "numarul lor va fi ca nisipul marii". Nu mi-ai spus cum intelegi tu acest verset!

Nisipul marii nu este mult si dens? Eu nu am spus ca sunt sinonime cele doua cuvinte ci ca la acest episod cele doua fac echipa. :)

Spune, te rog inca o data, cum intelegi tu acest verset din Apoc. 20:8 in ceea ce-i priveste pe cei inviati la a doua inviere.

Vad ca tu cauti sa gasesti greseli in postarile mele si deoarece nu gasesti inventezi unele dar eu te iert neconditionat ptr. aceasta dar nu inseamna si ca faci bine ceea ce faci si te incurajez sa continui sa faci.

Ok, inteleg ca nu esti de acord cu mine de cele mai multe ori si ataci  intelegerea mea dar de ce nu spui si tu intelegerea ta?

Ultima modificare de Claudiu (19/07/11 14:46)

19/07/11 14:45

Old
Moderator

daca citesti cu atentie, apocalipsa 20:8-9 este inainte de invierea a doua.

acuma , ca ti-am raspuns, nu te mai fofila, ci spune de unde o scoti ca-s in cer?

Nu te mai face ca ploua!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (19/07/11 15:14)

19/07/11 15:05

Claudiu
membru

Prietene, eu nu accept ordine de la nimeni in afara de Dumnezeu, ai inteles? Asa ca te sfatuiesc sa te calmezi si sa-mi raspunzi si tu mie, asa cum te-am rugat, cum intelegi expresia "numarul lor va fi ca nisipul marii" din Apoc. 20:8.

19/07/11 15:41

Old
Moderator

Claudiu a scris:

Prietene, eu nu accept ordine de la nimeni in afara de Dumnezeu, ai inteles?

Asta se striga, nu se spune asa incet. :D :D :D

Asa ca te sfatuiesc sa te calmezi

Asta spui, sau asta asteptai sa-ti spun eu acuma?

...
si sa-mi raspunzi si tu mie, asa cum te-am rugat, cum intelegi expresia "numarul lor va fi ca nisipul marii" din Apoc. 20:8.

Sper ca nu te iriti iar ca te trimit la Biblie, pentru ca Biblia mai foloseste expresia aceasta, dar nu cu sensul de dens.
"te voi binecuvanta foarte mult si-ti voi inmulti foarte mult samanta, si anume: ca stelele cerului si ca nisipul de pe tarmul marii;"
Vezi bine ca expresia se refera la multi, nu la densi.

Acuma explici unde ai gasit ca in mileniu oamenii sunt in cer? Ca este o invatatura de mare insemnatate. trebuie ca ai dovezi clare pentru asta, doar nu promovezi o erezie, nu?
Si nu te irita daca te intreb, dar nu mai fenta, mutand discutia daca te contrazice.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (19/07/11 15:57)

19/07/11 15:56

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Claudiu a scris:

Prietene, eu nu accept ordine de la nimeni in afara de Dumnezeu, ai inteles? Asa ca te sfatuiesc sa te calmezi [...].

eu cred ca tu ar trebui sa te calmezi. OLD TRAIAN ti-a pus o intrebare legata de discutia la care participai din propria-ti vointa si nu era un ordin.

19/07/11 15:59

Claudiu
membru

Eu nu strig la nimeni ci vreau sa ma asigur ca sunt inteles! :)

Zambezi,

Atunci cand esti prea insistent in a ti se raspunde la o intrebare fara ca sa-ti respecti interlocutorul care la randul lui si el a pus o intrebare anterior tot un fel de a ordona este, dorinta de a-l controla pe celalalt netinand seama de cererile si de dorintele lui.

Sunt destul de calm insa unii mai trebuie si mustrati aspru ca sa fie sanatosi in credinta, nu?

Ma refer aici la aceia care pretind ca sunt crestini dar de fapt au o conceptie gresita despre caracterul lui Dumnezeu spunand ca El ar fi violent si ucigas.

In ceea ce ii priveste pe atei, eu nu ii mustru deoarece Dumnezeu respecta alegerea lor de a nu crede in El.

19/07/11 16:22

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Claudiu, expresia "ca nisipul marii" nu inseamna neaparat foarte multi ci mai poate insemna si greu de numarat. Daca ar fi sa luam doar cantitativ chinezii ii cam bat pe evrei la capitolul "nisipul marii" dar in timp ce ei (chinezii) pot fi relativ usor de gasit cu evreii e mai greu din pricina secolelor de azil pe diverse continente.

19/07/11 16:26

lucianstef
membru

Inregistat: 20/07/11
nici nu vreau sa ma gandesc...dar sunt constient ca aceea zi va veni!

20/07/11 11:53

Site web  
Claudiu
membru

Da Arch dar "greu de numarat" poate fi si "o multime densa" de oameni. :)

20/07/11 12:42

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Da, poate fi.

20/07/11 13:33

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
In sfarsit ai formulat corect ... , multime densa. :) (scuze, nu m-am putut abtine, ma tot "zgaria" insistenta ta pe expresia oameni "densi" desi intelegeam ce vrei sa spui.)

20/07/11 14:13

Old
Moderator

+Archangel+ a scris:

Da, poate fi.

Poate fi si densa, pentru ca nisipu-i dens. :D
Dar poate fi si o multime neomogena pentru ca nisipul marii are granulatii diferite si mai ales cuprinde un intreg spectru al culorilor de la auriu pana la rosu respectiv negru in spatele pietrelor, si poate fi si o multime uda pentru ca nisipul e ud. :D :D

Dar cu asta batem pasul pe loc in intelegerea apocalipsei. Cand sunt atatea lucruri esentiale ce trebuie intelese noi ne cramponam de ce interpretare dam nisipului: mult sau dens?

Claudiu a scris:

'Pentru tine ce inseamna ca "va fi ca nisipul marii" numarul celor inviati la a doua inviere daca nu ca vor fi atat de multi(densi) incat nu vor putea fi numarati'? Apoc. 20:8

Astia-s inainte de a doua inviere, asta trebuie luat in calcul; Cei care au inviat la prima inviere au imparatit cu Hristos peste cei pe care ii insala mai tarziu satan eliberat din temnita.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (20/07/11 22:45)

20/07/11 22:34

Claudiu
membru

OLD TRAIAN a scris:

Astia-s inainte de a doua inviere, asta trebuie luat in calcul; Cei care au inviat la prima inviere au imparatit cu Hristos peste cei pe care ii insala mai tarziu satan eliberat din temnita.

Poate imi spui si mie de unde intelegi asa cum spui mai sus! Ce versete din Biblie crezi ca spun ceea ce zici tu la acest subiect?

Eu unul cred ca Biblia se explica frumos si armonios cand o lasi sa faca aceasta.
Apoc. 20:1-3, vine un inger si il leaga pe Satan ptr. 1000 de ani, adica la inceputul mileniului. Am vazut deja din Biblie ca mileniul incepe la prima inviere "ei au inviat  si au imparatit cu Hristos o mie de ani" Apoc. 20:4 u.p., invierea sfintilor are loc la revenirea vizibila a lui Isus 1Corinteni 15:22,23 si Apoc. 1:7. Apoi "ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani" Apoc. 20:5, adica la sfarsitul mileniului invie cei rai din toate timpurile inclusiv cei din ultima generatie care a fost martora revenirii lui Isus, aceia care s-au anihilat reciproc.

Concluzii:
-mileniul incepe cu revenirea lui Isus cea vizibila si cu invierea sfintilor cand acestia vor merge in cer ca sa imparateasca cu Hristos Apoc. 3:20 si Ioan 14:1-3(daca Isus spune ca El a merge sa pregateasca locuri in casa Tatalui Sau si mai apoi vine sa-i ia cu El pe-ai Lui nu este  o evidenta clara ca ii ia cu El acolo unde le-a pregatit locuri, adica in cer; casa Tatalui Sau nu este cerul?).

-sfintii nu vor imparati peste cei rai in timpul mileniului nici deoarece acestia, cei  rai, sunt inexistenti in timpul mileniului, ei invie la sfarsitul mileniului conform Bibliei si in aceasta ceată sunt inclusiv aceia care au facut parte din violentii si maniosii nepocaiti din ultima generatie care a fost martora revenirii vizibile a Fiului Omului in urma careia ei, cei rai, se vor anihila reciproc insa spre prima moarte de data aceasta.

-cand va aparea Mantuitorul pe nori ca sa-i ia cu El pe-ai Lui, cei rai se vor mobiliza ptr. a lupta impotriva acestei invazii extratereste insa sfarsesc in a se nimici reciproc si pamantul ramane astfel asemanator Adancului din Geneza ceea ce inseamna  de fapt si pamant nelocuit de fiinte umane, Geneza 1:2; Apoc. 20:1-3.De aceea se spune ca diavolul a fost aruncat in adanc, este o vorbire simbolica aici, aceasta insemnand ca va fi legat de un lant de imprejurari in sensul ca nu va mai avea fiinte umane la dispozitia lui in timpul mileniului.Ieremia 4:23-25 "Va fi dezlegat pentru putina vreme" Apoc 20:3 u.p. inseamna ca la sfarsitul mileniului sunt inviati cei rai din toate timpurile si el are iar "material uman" spre a insela. Apoc 20:7,8
Dar si de data aceasta cei rai din toate timpurile se nimicesc unii pe altii ca si aceia din ultima generatie care s-au anihilat reciproc dupa revenirea lui Isus.

Ultima modificare de Claudiu (21/07/11 00:01)

20/07/11 23:48

Old
Moderator

OLD TRAIAN a scris:

Claudiu a scris:

Poate imi spui si mie de unde intelegi asa cum spui mai sus! Ce versete din Biblie crezi ca spun ceea ce zici tu la acest subiect?

Eu unul cred ca Biblia se explica frumos si armonios cand o lasi sa faca aceasta.
Apoc. 20:1-3, vine un inger si il leaga pe Satan ptr. 1000 de ani, adica la inceputul mileniului. Am vazut deja din Biblie ca mileniul incepe la prima inviere "ei au inviat  si au imparatit cu Hristos o mie de ani" Apoc. 20:4 u.p., invierea sfintilor are loc la revenirea vizibila a lui Isus 1Corinteni 15:22,23 si Apoc. 1:7. Apoi "ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani" Apoc. 20:5, adica la sfarsitul mileniului invie cei rai din toate timpurile inclusiv cei din ultima generatie care a fost martora revenirii lui Isus, aceia care s-au anihilat reciproc.

Daca chiar crezi ca Biblia se explica frumos si armonios, hai la Biblie.

Apoc.20:3, ingerul il leaga pe balaur pentru o mie de ani si-l arunca in adanc! Da?

De ce-l leaga?

Biblia zice: "ca sa nu mai insele Neamurile."

Care neamuri? ca tu zici ca pamantu-i pustiu, iar neamurile s-au anihilat reciproc. Vezi ca nu respecti armonia Bibliei, si te contrazici?

Concluzii:

Acuma si concluziele trebuie s ale readaptazi, de vreme ce ai neamuri pe pamant in mileniu.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (21/07/11 09:32)

21/07/11 09:29

Claudiu
membru

Buna dimineata tuturor,

OLD, tu ai scris:

'Apoc.20:3, ingerul il leaga pe balaur pentru o mie de ani si-l arunca in adanc! Da?

De ce-l leaga?

Biblia zice: "ca sa nu mai insele Neamurile."'

Am spus deja ca aceasta parte a capitolului  20 cu legarea lui Satan este simbolica si este tipul antitipului din VT cand tapul ptr. Azazel, care il reprezenta pe diavol, era trimis intr-un pustiu nelocuit dupa ce ispasirea se va fi facut complet Leviticul 16:20: "Când va isprăvi de făcut ispăşirea pentru Sfântul Locaş, pentru Cortul întâlnirii şi pentru altar, să aducă ţapul cel viu.

21. Aaron să-şi pună amândouă mâinile pe capul ţapului celui viu şi să mărturisească peste el toate fărădelegile copiilor lui Israel şi toate călcările lor de lege cu care au păcătuit ei; să le pună pe capul ţapului, apoi să-l izgonească în pustiu, printr-un om care va avea însărcinarea aceasta.

22. Ţapul acela va duce asupra lui toate fărădelegile lor într-un pământ pustiit; în pustiu să-i dea drumul.".

Evrei 8:5 p.p. "Ei fac o slujba care este chipul si umbra lucrurilor ceresti..."

Apoc.20:1 "Apoi am văzut coborându-se din cer un înger care ţinea în mână cheia Adâncului şi un lanţ mare.

2. El a pus mâna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.

3. L-a aruncat în Adânc, l-a închis acolo şi a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înşele neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani. După aceea trebuie să fie dezlegat pentru puţină vreme."

Ce crezi ca vroia sa insemne simbolismul acela cu ducerea tapului ispasitor intr-un pustiu nelocuit daca insasi acest act era o umbra a unei realitati viitoare?

Ieremia 4:23 "Mă uit la pământ, şi iată că este pustiu şi gol; mă uit la ceruri, şi lumina lor a pierit!

24. Mă uit la munţi, şi iată că sunt zguduiţi; şi toate dealurile se clatină!

25.Mă uit, şi iată că nu este niciun om; şi toate păsările cerurilor au fugit!"

Avand aceste adevaruri in minte, aceasta formulare nu inseamna si ca el nu mai poate insela deoarece aceste neamuri nu mai exista in timpul mileniului? Apoc 20:5 "ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani".

O zi buna si pace sfanta! :)

Ultima modificare de Claudiu (21/07/11 10:48)

21/07/11 10:23

Old
Moderator

Tare le mai imbarligi.

Nu te baga in desisul simbolismelor daca nu-ti iese cu lucrurile clare.

Daca nu mai erau neamuri pe pamant nu trebuia legat nici macar simbolic, pentru ca anu mai avea pe cine sa influenteze.

Iar daca va fi legat, chiar si simbolic, inseamna ca accesul la acele neamuri ii va fi restrictionat.

Nu mai veni cu texte ca "cum interpretezi anumite simboluri", ca pana la interpretari ai lucruri clare care se imbina armonios.

Claudiu a scris:

...Avand aceste adevaruri in minte, aceasta formulare nu inseamna si ca el nu mai poate insela deoarece aceste neamuri nu mai exista in timpul mileniului?

Nu inseamna asta, pentru ca neamurile exista. Doar in teoriile tale s-au pierdut pe drum.

Apoc 20:5 "ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani".

Ceilalti morti sunt altii decat neamurile de pe terra care erau in viata la prima inviere. Acestia nu faceau parte din "ceilalti morti" pentru ca ei nu au murit inca.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (21/07/11 10:46)

21/07/11 10:42

Claudiu
membru

Ti-am adresat doua intrebari mai sus la care ai putea raspunde daca vrei sa avem un dialog crestinesc. :)

La prima ai putea raspunde spunand cum intelegi tu acel aspect despre care vorbesc iar la cea de-a doua cu "da" sau "nu". Ti le redau si mai jos:

"Ce crezi ca vroia sa insemne simbolismul acela cu ducerea tapului ispasitor intr-un pustiu nelocuit daca insasi acest act era o umbra a unei realitati viitoare?"

Avand aceste adevaruri in minte, aceasta formulare nu inseamna si ca el nu mai poate insela deoarece aceste neamuri nu mai exista in timpul mileniului? Apoc 20:5 "ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani".

Eu am explicat mai sus si ti-am raspuns la intrebarea ta cea persistenta in legatura cu unde se gaseste in Biblie adevarul ca sfintii vor fi in cer in timpul mileniului. Conform versetelor din 1Tesaloniceni 4:15-17; Ioan 14:1-3 si Apoc. 3:21 care se leaga armonios sfintii se vor afla in cer in timpul mileniului, iar pe Terra, asa cum am explicat mai sus, nu vor mai fi decat diavolul si ingerii lui, intr-un pamant pustiit de el si de razboaiele supusilor lui.

Cand se vor implini cei 1000 de ani el va fi dezlegat prin faptul ca la sfarsitul mileniului invie cei rai din toate timpurile iar acum are iarasi fiinte la dispozitia lui gata sa indeplineasca ordinele lui. Iar setea de putere renaste iarasi in el si continua sa-i insele spunand ca pot cuceri cu forta cetatea Noul Ierusalim care se coborase din cer pe pamant. Astfel el devine liderul celei mai mari armate din toate timpurile, una formata din razboinici nepocaiti din toate generatiile. Dar se vor nimici unii pe altii ca si dusmanii poporului Israel din trecut care venisera impotriva lor cu forta armata. 2 Cronici 20:23 u.p. "s-au ajutat unii pe alţii să se nimicească."

Fii bun si spune-mi si tu de unde tragi concluzia ca aceia rai si nepocaiti vor continua sa traiasca in timpul mileniului?

Tu ai spus:

"Ceilalti morti sunt altii decat neamurile de pe terra care erau in viata la prima inviere. Acestia nu faceau parte din "ceilalti morti" pentru ca ei nu au murit inca."

Concluzia aceasta poate parea verosimila la prima vedere insa studiind mai in profunzime subiectul vom vedea ca este gresita in esenta.De unde tragi concluzia ca intre acei "ceilalti morti" nu sunt si aceia din ultima generatie care s-au anihilat reciproc spre prima moarte?

Sa inteleg ca tu crezi ca pacatul este inofensiv, nu distruge viata si astfel cei rai nepocaiti ar trai la infinit linistiti daca nu s-ar amesteca Dumnezeu sa-i ucida?

Ultima modificare de Claudiu (21/07/11 12:42)

21/07/11 12:10

Old
Moderator

Claudiu a scris:

La prima ai putea raspunde spunand cum intelegi tu acel aspect despre care vorbesc iar la cea de-a doua cu "da" sau "nu". Ti le redau si mai jos:

Dac avrei asa, de ce nu ai scris sub forma de chestionar? :D :D

"Ce crezi ca vroia sa insemne simbolismul acela cu ducerea tapului ispasitor intr-un pustiu nelocuit daca insasi acest act era o umbra a unei realitati viitoare?"

Ti-am spus ca nu-i loc sa evadezi in simbolisme pana nu vezi lucrurile care sunt clare.
Pentru ca tapul acela manat in pustie are de-a face cu pacatul iar noi aici avem de-a face cu altceva.

Avand aceste adevaruri in minte,

Acestea nu toate sunt adevaruri care le-ai expus si nu pot fi luate la pachet; de asta te tot intorc la Biblie, sa le abordam la bucata.
... aceasta formulare nu inseamna si ca el nu mai poate insela deoarece aceste neamuri nu mai exista in timpul mileniului? Apoc 20:5 "ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani".

Nu pentru ca ti-am subliniat mai sus ca nu se refera la ceilalti morti ci la cei care n-au murit, iar chestia cu "s-au anihilat reciproc" este fabulatie si nu ai suport Biblic.

Eu am explicat mai sus si ti-am raspuns la intrebarea ta cea persistenta in legatura cu unde se gaseste in Biblie adevarul ca sfintii vor fi in cer in timpul mileniului. Conform versetelor din 1Tesaloniceni 4:15-17; Ioan 14:1-3 si Apoc. 3:21 care se leaga armonios sfintii se vor afla in cer in timpul mileniului,

Nici un loc n-ai dat cu sfintii vor fi in cer. Nu chestii gen "in casa Tatatui", pentru ca si domnul Iisus a zis"Trebuia sa fiu in casa Tatalui" atunci cand a ramas la Templu, la 12 ani, iar Biblia mai spune ca noi, credinciosii suntem casa lui Dumnezeu.(daca pastram pana la sfarsit increderea si speranta cu care ne laudam)

Pune negru pe alb macar un singur loc unde spune ca sfintii vor fi in cer in Mileniu.

iar pe Terra, asa cum am explicat mai sus, nu vor mai fi decat diavolul si ingerii lui, intr-un pamant pustiit de el si de razboaiele supusilor lui.

Pe terra sunt toti acei potential inselati, care sunt paziti de inselaciune prin legarea balaurului.

Cand se vor implini cei 1000 de ani el va fi dezlegat prin faptul ca la sfarsitul mileniului invie cei rai din toate timpurile iar acum are iarasi fiinte la dispozitia lui gata sa indeplineasca ordinele lui.
Cei rai care sunt readusi din moarte sunt adusi in fata scaunului de domnie unde sunt judecati, nu sunt inviati ca sa traiasca in lumea asta asa cum vor.

Fii bun si spune-mi si tu de unde tragi concluzia ca aceia rai si nepocaiti vor continua sa traiasca in timpul mileniului?

Unul singur este bun. :)
Totusi ceea ce constat este ca ei erau, nu sunt omorati nicaieri, potrivit Bibliei, apoi Domnul Iisus si sfintii guverneaza peste ei, deci toate sunt clare in Biblie.

Tu ai spus:

"Ceilalti morti sunt altii decat neamurile de pe terra care erau in viata la prima inviere. Acestia nu faceau parte din "ceilalti morti" pentru ca ei nu au murit inca."

Concluzia aceasta poate parea verosimila la prima vedere insa studiind mai in profunzime subiectul vom vedea ca este gresita in esenta.De unde tragi concluzia ca intre acei "ceilalti morti" nu sunt si aceia din ultima generatie care s-au anihilat reciproc spre prima moarte?
Iti repet a cata oara? Nu scrie in Biblie ca s-au anihilat reciproc. Asta-i imaginatie.

21/07/11 13:43

Claudiu
membru

Arch a scris:

"Este gresita pentru ca aplici clasificarea la sfintire. Pe cand nu exista doua categorii de sfinti ci exista doua feluri de "ascensiune" a sfintilor: prin inviere respectiv prin transformare."

Eu am scris inainte de postarea lui de mai sus:

"Nu trebuie sa fii expert in exegeza biblica sa-ti dai seama ca in acest verset din Apoc. 20:6 expus de mine se vorbeste numai  despre cei inviati la prima inviere, deci numai o categorie de sfinti."

"Discutia este de fapt despre cele doua invieri si urmarile acestora."

Aceasta explicam si eu in alte cuvinte si anume ca sunt doua categorii de sfinti in ceea ce priveste ascensiunea la cer in sensul ca unii sunt deja vii cand se inalta si altii vor fi inviati. Nici urma in discursul meu de o clasificare in ceea ce priveste sfintirea.

Intrebarea din trecutul apropiat, din prezent si viitor este:

"Arch, imi arati si mie te rog frumos unde am aplicat clasificarea sfintilor in ceea ce priveste sfintirea?"

Arch m-a intrebat:

"Tu chiar crezi ca diavolul e Samil Basaev sa-l poti desfiinta cu o racheta?"

Dar tu il cunosti atat de bine pe diavol incat stii din ce fel de materie este facut si ca trupul lui, desi altfel decat al nostru, nu poate cunoaste o degradare in timp datorita deconectarii de la Dumnezeu (ca si cel uman insa al nostru se degradeaza mult mai repede)astfel incat sa-si piarda din puteri si astfel sa poata fi ucis cu bombele nucleare de aceia pe care i-a inselat?

Daca da, spune-ne si noua aceste amanunte pe care nu le cunoastem inca! :)
O, nu, este evident ca aceea ce faci insinuand ca nu va putea fi prigonit si ucis de oamenii rai este doar o presupunere dar una care nu este in armonie cu Biblia!

Isaia 14:6 "Cel ce, in urgia lui, lovea popoarele cu lovituri fara ragaz, cel ce, in mania lui, supunea neamurile este prigonit fara crutare.

7. Tot pamantul se bucura acum de odihna si pace; izbucnesc oamenii in cantece de veselie.

8. Pana si chiparosii si cedrii din Liban se bucura de caderea ta si zic: "De cand ai cazut tu, nu se mai suie nimeni sa ne taie!"

9. Locuinta mortilor se misca pana in adancimile ei, ca sa te primeasca la sosire; ea trezeste inaintea ta umbrele, pe toti mai marii pamantului, scoala de pe scaunele lor de domnie pe toti imparatii neamurilor.

10. Toti iau cuvantul ca sa-ti spuna: "Si tu ai ajuns fara putere ca noi si tu ai ajuns ca noi!

11. Stralucirea ta s-a coborat si ea in Locuinta mortilor, cu sunetul lautelor tale; asternut de viermi vei avea, si viermii te vor acoperi."

12. Cum ai cazut din cer, luceafar stralucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborat la pamant, tu, biruitorul neamurilor!

13. Tu ziceai in inima ta: "Ma voi sui in cer, imi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi sedea pe muntele adunarii dumnezeilor, la capatul miazanoaptei,

14. ma voi sui pe varful norilor, voi fi ca Cel Preainalt."

15. Dar ai fost aruncat in Locuinta mortilor, in adancimile mormantului!

16. Cei ce te vad se uita tinta mirati la tine, te privesc cu luare aminte si zic: "Acesta este omul care facea sa se cutremure pamantul si zguduia imparatiile,

17. care prefacea lumea in pustiu, nimicea cetatile si nu dadea drumul prinsilor sai de razboi?"

Ezechiel 28:6 "De aceea, asa vorbeste Domnul Dumnezeu: "Pentru ca iti dai ifose ca si cand ai fi Dumnezeu,

7. iata ca voi aduce impotriva ta niste straini, pe cele mai asupritoare dintre popoare, care vor scoate sabia impotriva intelepciunii tale stralucitoare si-ti vor pangari frumusetea.

8. Te vor arunca in groapa, si vei muri ca cei ce cad strapunsi de lovituri, in mijlocul marilor.

9. Vei mai zice tu atunci in fata ucigasului tau: "Sunt Dumnezeu", macar ca esti om, si nu Dumnezeu, sub mana celui ce te va ucide?"

Ultima modificare de Claudiu (21/07/11 15:02)

21/07/11 14:30

nascutinvingator
membru

Inregistat: 25/03/06

Claudiu a scris:

Concluzii:
-mileniul incepe cu revenirea lui Isus cea vizibila si cu invierea sfintilor cand acestia vor merge in cer ca sa imparateasca cu Hristos Apoc. 3:20 si Ioan 14:1-3(daca Isus spune ca El a merge sa pregateasca locuri in casa Tatalui Sau si mai apoi vine sa-i ia cu El pe-ai Lui nu este  o evidenta clara ca ii ia cu El acolo unde le-a pregatit locuri, adica in cer; casa Tatalui Sau nu este cerul?).

-sfintii nu vor imparati peste cei rai in timpul mileniului nici deoarece acestia, cei  rai, sunt inexistenti in timpul mileniului, ei invie la sfarsitul mileniului conform Bibliei si in aceasta ceată sunt inclusiv aceia care au facut parte din violentii si maniosii nepocaiti din ultima generatie care a fost martora revenirii vizibile a Fiului Omului in urma careia ei, cei rai, se vor anihila reciproc insa spre prima moarte de data aceasta.

-cand va aparea Mantuitorul pe nori ca sa-i ia cu El pe-ai Lui, cei rai se vor mobiliza ptr. a lupta impotriva acestei invazii extratereste insa sfarsesc in a se nimici reciproc si pamantul ramane astfel asemanator Adancului din Geneza ceea ce inseamna  de fapt si pamant nelocuit de fiinte umane, Geneza 1:2; Apoc. 20:1-3.De aceea se spune ca diavolul a fost aruncat in adanc, este o vorbire simbolica aici, aceasta insemnand ca va fi legat de un lant de imprejurari in sensul ca nu va mai avea fiinte umane la dispozitia lui in timpul mileniului.Ieremia 4:23-25 "Va fi dezlegat pentru putina vreme" Apoc 20:3 u.p. inseamna ca la sfarsitul mileniului sunt inviati cei rai din toate timpurile si el are iar "material uman" spre a insela. Apoc 20:7,8
Dar si de data aceasta cei rai din toate timpurile se nimicesc unii pe altii ca si aceia din ultima generatie care s-au anihilat reciproc dupa revenirea lui Isus.

Biblia nu spune nicaieri ca Imparatia de 1000 de ani va incepe la a doua venire a Lui Hristos fie inainte fie dupa rapire.Asta este doar o inventie SF frumoasa dar totusi SF a neoprotestantilor.

Apocalipsa 20  plaseaza la inceputul imparatiei lui Hristos de 1000 de ani doua evenimente:
1.Apoc 20;3 Legarea lui Satan in Adanc
2. Apoc 20:4-6  Prima inviere

si la sfarsitul mileniului  alte doua evenimente:
1.Dezlegarea lui Satan Apoc 20:7
2. A doua inviere Apoc 20:12-

Intre cele doua categorii de evenimente Isus domneste in imparatia  Sa pe pamant impreuna cu sfintii sai in mijlocul vrasmasilor.
Intrucat Apoc 20  si nici un alt pasaj din Apoc. nu ne arata plasarea in timp a evenimentelor mentionate trebuie sa cautam ,conform principiului ca Scriptura explica Scriptura ,alte pasaje complementare din care putem sa intelegem cand incepe si cand se termina Imparatia Lui Hristos pe Pamant.

1.Mai intai sa observam ca legarea lui Satan nu poate avea in viitor pentru simplul motiv ca a avut loc in trecut.Petru afirma asta la 2Petru2:4 si Isus la Matei 12:29 si Luca  11:21-23. Legarea aceasta nu este una de natura fizica ci consta in faptul ca puterea lui este limitata.
Dezlegarea lui va avea loc putin inainte de revenirea Lui Isus 1 Tes 2:1-12 cand amagirea va atinge punctul maxim.

2.Un pasaj foarte important care contine declaratii clare ,directe si nesimbolice si care vorbeste despre prima inviere,imparatia Lui Hristos si a doua inviere este 1 Corinteni 15:20-28 si 51-56. Pasajul acesta ne arata ca:
- 1 Cor 15:20 ,23 Prima inviere este cea a Lui Hristos ,inviere care mai este numita si “parga” sau cel dintai rod.
  Matei 27:52-53 ne arata ca moartea si invierea Lui Hristos au fost insotite si de invierea multor sfinti din vechime.
-1 Cor 15:22-23 ne spune ca atunci cand Isus vine a doua oara vor invia  si crestinii.Astfel pasajul cand vorbeste despre doua invieri nu se refera la prima cea a credinciosilor si la a doua a necredinciosilor cum gresit se interpreteaza ci la prima ca fiind a Lui Hristos si a multor sfinti din vechime si la a doua ca fiind a credinciosilor.
Invierea necredinciosilor are loc odata cu a credinciosilor Apoc 1:7 dar Pavel nu se refera la ei pt ca el le scrie credinciosilor.
-1 Cor 15:24-25 ne spune ca dupa a doua inviere Isus va preda Imparatia Tatalui dupa ce a domnit in mijlocul vrasmasilor pe care i-a supus.
-1 Cor 15:26-28 ne spune ca ultimul vrasmas supus chiar inaintea predarii Imparatiei este moartea.
-1 Cor 15:51-56 ne spune ca moartea(ultimul vrasmas ) va fi invinsa cand credinciosii vor fi inviati si vor primii trupuri duhovnicesti.

Daca  o luam invers vedem ca  invierea credinciosilor marcheaza nu inceputul Imparatiei cum gresit afirma teoria premilenista ci sfarsitul pt ca imediat dupa ea Isus Ii va preda Imparatia Tatalui si astfel este a doua inviere si nu prima.
Mergand inapoi vedem ca El trebuie sa domneasca pana la acest moment.Inceputul Imparatiei sale este marcat de legarea lui Satan care am vazut ca a avut loc deja si ridicarea Sa pe tronul imparatesc al lui David.
Conform cu Matei 28:18 si Fapte 2:25-36  Isus are toata puterea si autoritatea si domneste pe tronul lui David  odata cu invierea Sa ,in perioada Bisericii si nu candva in viitor.
El domneste in mijlocul vrasmasilor care are puterile legate(limitate)  peste si impreuna  un popor care este numit de Petru o preotie imparateasca 1 Petr 2:5,9.

21/07/11 15:10

Site web  
Claudiu
membru

nascutinvingator a scris:

"Biblia nu spune nicaieri ca Imparatia de 1000 de ani va incepe la a doua venire a Lui Hristos fie inainte fie dupa rapire."

Ba spune prietene si tocmai aceasta am explicat eu cu putin timp in urma. In primul rand, nu va exista nici o rapire secreta a sfintilor ci o revenire personala si universal vizibila a lui Isus, Apoc. 1:7, asa cum am mai spus.

Cand spune in Apoc. 20:4 u.p. "Ei au inviat si au imparatit cu Hristos o mie de ani." acestea este de fapt un indiciu foarte important in stabilirea adevarului ca mileniul incepe odata cu invirea sfintilor.

1Tesaloniceni 4:15 "Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti.

16. Căci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va cobori din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos.

17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul."

1 Corinteni 15:22 "Şi, după cum toţi mor în Adam, tot aşa, toţi vor învia în Hristos;

23. dar fiecare la rândul cetei lui. Hristos este cel dintâi rod; apoi, la venirea Lui, cei ce sunt ai lui Hristos."

Acum mergand mai departe intelegem din 1Tesaloniceni 4:15-17  si 1Corinteni 15:22,23 ca aceasta inviere a sfintilor are loc la revenirea vizibila (Apoc. 1:7) a lui Isus.

Nu ne trebuie un efort mental prea mare sa intelegem din aceste versete ca mileniul incepe cu revenirea vizibila a lui Isus pe nori, cand "orice ochi Il va vedea".

Ultima modificare de Claudiu (21/07/11 16:06)

21/07/11 15:58

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la