TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Devotional/Meditatii Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 16
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
INTERVIU CU DUMNEZEU
- Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci......... zise Dumnezeu.
- Daca ai timp.......... i-am raspuns. Dumnezeu a zambit.
- Timpul meu este eternitatea........... Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu mi-a raspuns:
- Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca.... iar apoi tanjesc iar sa fie copii; ca isi pierd sanatatea pentru a face bani..... iar apoi isi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gandesc cu teama la viitor si uita prezentul iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul; ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp.
Apoi am intrebat:
- Ca parinte, care ar fi cateva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le invete copii tai.
- Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care-i iubesc.... si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se
vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc dar
pur si simplu inca nu stiu sa-si exprime sentimentele;sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu
este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei nnsisi.
- Multumesc pentru timpul acordat.... am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie?
Dumnezeu m-a privit zbmbind si a spus: - Doar faptul ca sunt aici, intotdeauna!!

Ce nu-ti va cere Dumnezeu niciodata...

* Dumnezeu nu-ti va cere sa spui ce suprafata are casa ta, dar
iti va cere numarul celor pe care i-ai primit in casa ta.

* Dumnezeu nu-ti va cere numarul hainelor din dulapul tau,
dar iti va cere numarul celor pe care le-ai daruit.

* Dumnezeu nu-ti va cere sa spui cel mai mare venit pe care l-ai realizat,
dar te va intreba daca ti-ai indeplinit slujba dupa maxima ta capacitate.

* Dumnezeu nu te va intreba cati prieteni ai avut, dar
te va intreba cator oameni le-ai fost prieten.

* Dumnezeu nu te va intreba despre vecinatatea in care
ai trait, dar te va intreba cum ti-ai tratat vecinii.

* Dumnezeu nu te va intreba despre culoarea pielii tale, dar
te va intreba despre caracterul tau.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

07/12/05 01:55

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
M-am trezit intr-o dimineata devreme ca sa admir
>rasaritul soarelui. Ah, frumusetea creatiei lui Dumnezeu nu poate fi redata in cuvinte. In timp ce priveam rasaritul soarelui I-am adus laude lui Dumnezeu pentru frumusetea lucrarii Lui. Stand acolo am simtit prezenta Domnului alaturi de mine. El m-a intrebat: " Ma iubesti?"
  >I-am raspuns: " Bineinteles ca Te iubesc, Doamne! Tu esti Domnul si Mantuitorul meu!" Apoi m-a intrebat: "Daca ai fi handicapat fizic, m-ai iubi si atunci? Eram descumpanit. Mi-am privit mainile si picioarele si restul trupului si m-am intrebat oare cate lucruri n-as mai putea face daca as fi handicapat, lucruri pe care acum le socotesc normale.
>
>Si I-am raspuns: "Doamne, n-ar fi usor, dar totusi Te-as iubi!"
>Atunci Domnul mi-a spus: "Daca ai fi orb, ai iubi oare si atunci creatia Mea si M-ai iubi si pe mine?
>
>Cum as putea iubi ceva ce nu pot vedea? Dar m-am gandit la toi oamenii orbi din lume si la faptul ca multi dintre ei il iubesc pe Dumnezeu si creatia Lui.
>Si I-am raspuns: " Mi-e greu sa ma gandesc la asa ceva, dar totusi Te-as iubi!" Domnul m-a intrebat: " Dar daca ai fi surd, ai asculta Cuvntul Meu?
>"Cum as putea asculta daca as fi surd? Atunci am inteles ca sa asculti Cuvantul lui Dumnezeu nu trebuie doar sa auzi cu urechile, ci trebuie sa asculti cu inima!
>
>Si I-am raspuns: " Doamne nu ar fi usor, dar as asculta Cuvantul Tau!" Atunci Domnul m-a intrebat: " Dar daca ai fi mut, ai
>lauda Numele Meu si atunci?"
>
>Cum L-as putea lauda fara glas? Am inteles din nou:
>Dumnezeu vrea sa-i cantam din inima si din suflet.
>Sunetele nu au mare importanta. si noi nu il laudam pe Dumnezeu doar cu cantari, ci chiar si atunci cand suntem persecutati si aducem slava lui Dumnezeu prin recunostinta noastra.
>
>I-am raspuns: " Chiar daca nu as putea canta cu cuvinte, tot as lauda Numele Tau!" si Dumnezeu m-a ntrebat: " Ma iubesti cu adevarat? Cu curaj si convingere ferma I-am raspuns: "Da,
>Doamne! Te iubesc pentru ca esti singurul Dumnezeu adevarat!"
>
>Am crezut c-am raspuns bine, dar Domnul m-a intrebat:
>"Daca ma iubesti, de ce pacatuiesti? si I-am raspuns:
>"Doamne, sunt doar un om, nu sunt perfect!"
>Dar Domnul m-a intrebat: "De ce in vremuri de pace si bunastare te indepartezi cel mai mult de mine? De ce
>numai in vremuri de necaz te rogi din toata inima?"
>Nu am putut da nici un raspuns! Doar lacrimi.
>Domnul a continuat: "De ce canti numai la adunare? De ce canti numai in ceasul de inchinare? De ce te rogi atat de egoist? De ce imi esti necredincios?" si lacrimile au continuat sa curga pe obraz!
>
>De ce ti-e rusine de Mine? De ce nu raspanditi Vestea Buna? De ce in vremuri de prigoana ceri ajutor de la oameni si nu alergi la Mine? De ce cauti scuze atunci cand iti dau ocazia sa slujesti in Numele Meu?"
>
>Am incercat sa raspund, dar nu am gasit nici un rspuns. "Esti binecuvantat cu viata. Te-am creat sa n-o irosesti. Te-am binecuvantat cu talente ca sa Ma servesti, dar tu fugi de Mine.
>Ti-am revelat Cuvantul Meu, dar nu te adancesti in el.
>Ti-am vorbit, dar urechile ti-au fost inchise. Ti-am aratat binecuvantarile Mele, dar ti-ai intors privirile de la Mine. Ti-am trimis slujitori ai Mei si tu ai stat nepastor cand ei erau respinsi.
>  Ti-am auzit rugaciunile si Ti-am raspuns la toate! Dar Ma iubesti tu cu adevarat?"
>N-am putut raspunde. Cum sa-I raspund? M-a coplesit
>rusinea!
>N-am nici o scuza! Cu inima zdrobita si lacrimi pe obraz am spus: "Doamne,iarta-ma! Nu sunt vrednic sa fiu copilul Tau!"
>si Domnul mi-a raspuns: " Tu esti al Meu prin har si nu prin merit!"
>
>Am spus: " Doamne, oare vei continua sa ma iubesti? De ce ma ierti?" Domnul mi-a raspuns: "Te iubesc pentru ca te-am creat. Tu esti copilul Meu si Eu nu te voi parasi niciodata! Cand plangi, Mi-e mila de tine si plang cu tine! Cand strigi de bucurie, rad si eu cu  tine! Cand esti descurajat, Eu te incurajez! Cand cazi, Eu te ridic! Cand esti obosit, Eu te port pe
>brate! Eu voi fi cu tine pana la sfarsitul zilelor si te voi iubi intotdeauna!"
>
>Niciodat nu am plans cu atata amar. Cum am putut fi atat de nepastor? Cum am putut zdrobi atat de mult inima lui Dumnezeu?
>L-am intrebat pe Dumnezeu: "Doamne, cat de mult ma iubesti?" Domnul mi-a intins bratele si am vazut urmele cuielor in palmele Sale. M-am inchinat la picioarele Domnului
Isus Cristos, Mantuitorul meu si pentru prima oara m-am rugat cu adevarat.
"Viata fara dragoste este o umbra a lucrurilor care ar putea fi ...."


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

20/12/05 00:16

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ma rog ca meditatiile astea sa miste inimile celor ce le citesc si sa produca o schimbare in viata lor. Amin!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

20/12/05 00:50

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Am invatat…
Ca nu poti sa-I obligi pe altii sa te iubeasca.Tot ceea ce poti sa faci este sa te lasi iubit.

Am invatat…
Ca uneori,oricat de mult iti pasa tie de altii,altora nu le pasa de tine.

Am invatat…
Ca ai nevoie de ani de zile sa-ti construiesti increderea si de cateva secunde ca sa o distrugi.

Am invatat…
Ca nu conteaza ce ai in viata,ci pe cine ai in viata.

Am invatat…
Ca te poti baza pe noroc pentru vreo cateva minute,dar ai face bine sa ai si cunostinte.

Am invatat…
Ca nu e bine sa faci comparatie intre ceea ce ai facut tu si ceea ce altii au facut mai bine ca tine,ci e bine sa faci comparatie intre ceea ce ai facut tu si cum poti sa faci acelasi lucru mai bine.

Am invatat…
Ca nu e atat de important ce li se intampla oamenilor,ci ceea ce fac ei in legatura cu acel lucru.

Am invatat…
Ca doar intr-o clipa poti sa-ti faci necaz pe viata.

Am invatat…
Ca indiferent cat de subtire tai felia, ea are intotdeauna 2 parti.

Am invatat…
Ca am nevoie de mult timp ca sa devin ceea ce doresc.

Am invatat…
Ca e mai usor sa reactionezi fara sa gandesti.

Am invatat…
Ca e bine sa vorbesti frumos cu cei dragi,pentru ca poate e ultima data cand ii vei vedea.

Am invatat…
Ca poti face mai mult decat crezi tu ca poti sa faci.

Am invatat…
Ca raspundem de ceea ce facem indiferent de sentimentele pe care le avem.

Am invatat…
Ca daca nu-ti controlezi comportamentul te va controla el pe tine.

Am invatat…
Ca indiferent cat de aprinsa si de fierbinte e o relatie la inceput,pasiunea dispare cu timpul si ar fii bine sa mai existe ceva care sa-I ia locul.

Am invatat…
Ca eroii sunt acei oameni care fac ceea ce trebuie facut,atunci cand trebuie facut indiferent de consecinte.

Am invatat…
Ca e bine sa inveti sa ierti.

Am invatat…
Ca sunt oameni care te iubesc mult dar nu stiu sa o arate.

Am invatat…
Ca banii sunt o modalitate proasta de a tine evidenta.

Am invatat…
Ca prietenii se pot distra de minune chiar si atunci cand nu fac nimic.

Am invatat…
Ca acei oameni de la care te astepti sa te paraseasca atunci cand ai mai multa nevoie,te ajuta sa te redresezi.

Am invatat…
Ca am dreptul sa ma enervez dar nu am dreptul sa ma port cu cruzime.

Am invatat…
Ca adevaratii prieteni raman prieteni indiferent de distanta care-I desparte.Uneori totul se datoreaza dragostei adevarate.

Am invatat…
Ca, chiar daca unii oameni nu te iubesc asa cum ai dori tu sa o faca,nu inseamna ca nu te iubesc din tot sufletul lor.

Am invatat…
Ca maturitatea se dobandeste din experientele prin care ai trecut si din care ai invatat si nu din numarul anilor pe care i-ai trait.

Am invatat…
Ca nu e bine niciodata sa-I spui unui copil ca visele lui sunt nepotrivite sau nefiresti.Exista si lucruri mult mai umilitoare si ce tragedie ar fii daca ei le-ar crede.

Am invatat…
Ca familia ta nu-ti va fii mereu alaturi.Poate ti se va parea amuzant,dar si cei ce nu-ti sunt rude te pot ingriji,te pot iubi, si te pot ajuta sa ai din nou incredere in oameni.Familiile nu sunt rude biologice.

Am invatat…
Ca oricat de apropiat iti este un prieten,el te va rani odata si va trebui sa-l ierti pentru acel lucru.

Am invatat…
Ca uneori nu e de ajuns sa fii iertat de altii,ci trebuie sa ierti si tu insuti.

Am invatat…
Ca indiferent cat suferi uneori,viata merge mai departe.

Am invatat…
Ca trecutul nostru si anumite circumstante poate ne-au influentat formarea caracterului,insa noi ramanem raspunzatori pentru ceea ce vom deveni.

Am invatat…
Ca atunci cand prietenii mei se cearta nu demonstreaza ca nu se iubesc.Asa cum nici doi oameni care nu se cearta nu demonstreaza ca se iubesc.

Am invatat…
Ca uneori trebuie sa pui persoana in fata faptelor.

Am invatat…
Ca trebuie sa-ti schimbi prietenii,daca intelegi ca si ei se mai schimba.

Am invatat…
Ca nu e bine asa de mult sa afli un secret pentru ca-ti poate schimba viata pentru totdeauna.

Am invatat…
Ca oamenii pot avea pareri diferite despre acelasi lucru.

Am invatat…
Ca oricat de mult incerci sa-ti protejezi copiii,ei tot vor fii raniti,in cele din urma,si vei suferi si tu alaturi de ei.

Am invatat…
Ca exista multe cai de a te indragosti si de a ramane indragostit.

Am invatat…
Ca indiferent de consecinte cei ce sunt sinceri ajung departe in viata.

Am invatat…
Ca indiferent cati prieteni ai si cat de multi ii ajuti,atunci cand vei avea mai multa nevoie de ei,ei te vor parasi.

Am invatat…
Ca viata ta poate fii schimbata doar in cateva ore,de oameni care nici macar nu te cunosc.

Am invatat…
Ca poti sari in ajutorul unui prieten care e la nevoie,chiar si atunci cand nu prea ai cu ce sa-l ajuti.

Am invatat…
Ca scrisul si vorbitul pot iti pot usura sufletul aflat in suferinta.

Am invatat…
Ca paradigma in care traim nu este tot ceea ce ne este oferit.

Am invatat…
Ca diplomele de acreditare de pe pereti nu fac din tine un om mai bun.

Am invatat…
Ca cei pe care-I iubesti cel mai mult in viata sunt luati de langa tine cel mai repede.

Am invatat…
Ca indiferent de semnificatiile cuvantului “dragoste” el isi pierde valoarea cand e folosit in mod excesiv.

Am invatat…
Ca e greu sa stabilesti o limita intre faptul de a fi dragut si de a nu-I rani pe altii si faptul de a ramane ferm in credinta ta.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

21/12/05 21:50

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Ce s-ar intampla daca…

…Dumnezeu nu si-ar face timp sa ne binecuvinteze astazi deoarece noi nu ne-am facut timp sa-I multumim ieri?
…Dumnezeu s-ar hotara sa nu ne mai conduca maine deoarece noi nu-L urmam pe El azi?
…nu am mai vedea inflorind nici o floare deoarece noi am murmurat atunci cand Dumnezeu a trimis ploaie?
…Dumnezeu ne-ar lua maine Biblia deoarece noi nu am citit-o azi?
…Dumnezeu nu ne-ar mai trimite nici un mesaj deoarece noi nu il ascultam intotdeauna?
…Dumnezeu nu ar mai fi trimis pe Fiul Sau, deoarece noi credem ca putem plati pretul pacatului nostru?
…usa bisericii s-ar inchide deoarece noi am lipsit de atatea ori atunci cand a fost timp de partasie?
…Dumnezeu nu ne-ar mai iubi deoarece noi nu-i iubim pe cei din jurul nostru?
…Dumnezeu nu ne-ar auzi pe noi azi deoarece noi nu L-am ascultat pe El ieri?
…Dumnezeu ar raspunde rugaciunilor noastre asa cum ii raspundem noi Lui atunci cand El ne cheama in lucrarea Sa?
…Dumnezeu ne-ar indeplini nevoile noastre dupa cum suntem noi de dispusi de a trai pentru El?


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

23/12/05 15:42

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Daca Dumnezeu...
           Daca Dumnezeu ar avea un frigider, poza ta ar fi prinsa cu un magnet de usa lui.

           Daca ar avea un scrin, fotografia ta ar fi cu siguranta pe el.

           Daca ar avea un portmoneu, ai ghicit, fotografia ta ar fi si acolo!

           El iti trimite flori in fiecare primavara!

           El iti trimite un rasarit de soare in fiecare dimineata!

           El iti reaminteste de promisiunile Sale neschimbatoare cu fiecare curcubeu pe care il
           arcuieste pe cer dupa ce trece furtuna!

           Ori de cate ori vrei sa-I vorbesti, te asculta.

           Ziua ta de nastere este insemnata cu rosu pe calendarul Lui.

           Se intristeaza cand pleci fara sa-I spui nici un cuvant;
           nu-si gaseste niciodata linistea cand stai prea mult departe de El fara sa-L "suni";
           iar cand te intorci vrea sa stie neaparat cum a fost - desi stie totul!

           Este fericit cand citesti Cartea Sfanta - scrisoarea Lui de dragoste pentru tine;
           se bucura cand ii ceri ajutor si ai incredere in deciziile Lui pentru viata ta
           si se umple de veselie cand te vede pe deplin multumit cu ceea ce-ti daruieste.

           Daca ar folosi un telefon mobil, ti-ar trimite bip-uri ca sa-ti aduca aminte ca se gandeste
           la tine, si SMS-uri cand esti prea ocupat ca sa-I vorbesti.

           Dumnezeu poate trai oriunde in acest vast univers, si totusi ... prefera inima ta.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

23/12/05 15:47

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Ghemul de ata

       Ati auzit vreodata afirmatia: "Mult mai bine a fost pe timpul lui Ceausescu! Atunci cel putin aveai un serviciu, o locuinta, iar oamenii parca erau ceva mai buni decat acum."
       Inteleptul Solomon a spus ceva, care mie mi-a dat mult de gandit: "Nu zice: Cum se face ca zilele de mai inainte erau mai bune decat acestea? Caci nu din intelepciune intrebi asa." (Eclesiastul 7:10). Cum asa, Doamne, din ce cauza nu am voie sa spun acest lucru? E doar evident fapul ca:
       Inainte am fost tanar si puternic, iar acum sunt batran si garbovit;
       Inainte am fost sanatos, iar acum sunt bolnav;
       Inainte am fost bogat si am avut de toate, iar acum sunt sarac si nu am nici ce manca;
       Inainte am fost iubit, iar acum sunt urat;
       Inainte am fost apreciat si aveam o multime de prieteni, iar acum sunt dispretuit si singur;
       Viata fiecarui om are forma unui ghem de ata. Fiecare dintre noi este conceput de Dumnezeu, iar lungimea acestui fir este stabilita dinainte de Creatorul nostru.
       "Cand nu eram decat un plod fara chip, ochii Tai ma vedeau; si in Cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte de a fi fost vreuna din ele. (Psalm 139:16)
       Pe langa aceasta, noi nu suntem in stare sa adaugam nici macar o zi la lungimea vietii noastre. Domnul Isus a spus: "Si apoi, cine dintre voi, chiar ingrijorandu-se, poate sa adauge un cot la lungimea vietii lui?" (Luca 12:25)
       Asadar, fiecare dintre noi aratam ca un astfel de ghem: unul mai mare, altul mai mic. Din momentul in care Dumnezeu ne-a conceput in pantecele mamei noastre, iar inima incepe sa bata, un capat al sforii ramane la Dumnezeu, iar ghemul incepe sa se rostogoleasca la vale. Toata viata noastra presupune o continua rostogolire. Zilele se scurg una dupa alta iar firul vietii noastre se desfasoara in timp.
       Poate ca au fost ani in viata ta, in care coborarea a avut loc pe un plan neted si fin, iar acum te lupti cu obstacole, pietre, stanci, foc si apa. Ajungem asadar in situatia in care ne vedem indreptatiti sa ne punem aceasta intrebare: "Cum se face, ca zilele de mai inainte au fost mai bune decat acestea?" Solomon zice ca aceasta intrebare nu este inteleapta. De ce oare?
       Raspunsul il da ap. Pavel in Romani 8:28: "De alta parte stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu ..." , iar tot Solomon, la cap. 3 din Eclesiastul spune: "Toate isi au vremea lor, si fiecar lucru de sub soare isi are ceasul lui: nasterea isi are vremea ei si moartea isi are vremea ei; saditul isi are vremea lui si smulgerea celor sadite isi are vremea ei. Uciderea isi are vremea ei si tamaduirea isi are vremea ei; daramarea isi are vremea ei si zidirea isi are vremea ei ..." In felul aceste el enumera cateva dintre evenimentele normale ale vietii noastre: plansul si rasul, bocitul si jucatul, aruncarea cu pietre si strangerea pietrelor, imbratisarea si indepartarea de imbratisari, cautarea si pierderea, ruptul si cusutul, tacerea si vorbitul, iubitul si uratul, razboiul si pacea. Nu se opreste insa aici, ci continua spunand: "Orice lucru El il face frumos la vremea lui; a pus in inima lor chiar si gandul vesniciei, macar ca omul nu poate cuprinde, de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu." (Eclesiastul 3:11)
       In momentul in care vin greutatile, suntem chemati sa ne uitam doar inainte si nu inapoi. Daca te vei uita inapoi si te vei gandi la timpurile frumoase din trecut, vei fi ispitit sa cartesti. Esti chemat insa sa te uiti inainte, caci numai gandul vesniciei iti va da putere de biruinta si bucurie pentru prezent. Dumnezeu face fiecare lucru frumos la vremea lui, iar daca nu prea pare frumos, atunci gandul vesniciei va face ca totul sa fie frumos.
       Te bucuri si tu la gandul vesniciei? Te bucuri atunci cand vezi ca firul vietii se scurge? In momentul in care ghemul va ajunge la capat, viata va inceta, iar Creatorul tau, Cel care te-a conceput, te va chema inapoi, indiferent de ce-ai facut si de cum ai trait pe pamant. Fiecare om va trebui sa stea odata in fata lui Dumnezeu, pentru a da socoteala de faptele lui.
       Inchei aceste ganduri cu o povestire adevarata: Un om batran, cu ocazia implinirii varstei de 100 de ani, si-a invitat toti prietenii, pentru a sarbatori impreuna acest eveniment. Pe langa acestea el a mai chemat si pe primarul satului, impreuna cu multe alte oficialitati. Unul dintre invitati, care urma sa coordoneze programul si sa urmareasca buna desfasurare a acestei aniversari, a venit la acest batran si l-a intrebat cam cum ar dori sa aiba loc aceasta ceremonie. Acesta i-a raspuns: "Dragii mei, nu ma intereseaza ce ve-ti face. Puteti spune ce doriti, puteti canta si recita tot ce credeti de cuviinta. Un singur lucru insa vi-l interzic: Cand va fi vorba de persoana mea, sa nu cumva sa pomeniti ceva despre moarte!"
       Asadar, ghemul acesta ajunsese aproape la capat si inca nu se putea impaca cu gandul vesniciei.
       Ia-ti timp pentru a medita putin la viata ta si daca nu te bucuri sa-l intalnesti pe Dumnezeu, cauta sa te imprietenesti acum cu El. Citeste Cuvantul Lui, care este scrisoarea Lui de dragoste pentru Tine. El te iubeste si are ganduri de pace fata de tine.
       "Astazi, daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile!" (Evrei 4:7)

       Ady Stoica


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

23/12/05 15:53

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Dragul meu fiu



Acum cativa ani am devenit Tatal tau.Multe lucruri s-au intamplat de atunci intre noi.Oricum prin mesajul acestei scrisori de dragoste as dori sa iti spun ca nu imi pare rau ca am un astfel de fiu.Sa stii ca te iubesc foarte tare si sunt alaturi de tine in momentele tale de fericire,tristete ,bucurie,singuratate,suparare si in momentele cand esti foarte sigur
pe tine si cand esti foarte slab,confuz,nestatornic si gol.De asemenea sunt cu tine in reusitele tale.
Sunt chiar si in falimentele tale alaturi.Nu-mi este straina nici o povara sau zbatere cea mai adanca din inima ta.Stiu cand esti curajos,dar sunt cu tine si-ti vad si cele mai adanci frici,fie ele mari sau mici .
Te asigur ca toti cei din jurul tau au astfel de stari.
Ma bucur pentru ca in ultimul timp progresezi in a fi mai sincer cu Mine
Te incurajez sa perseverezi in a avea curajul de a fi tu insuti.Si stii de ce ? Pentru ca esti fiul Meu,fiu de Imparat si Eu am un plan cu viata ta.Eu te-am inzestrat cu toate capacitatile,de care ai nevoie pentru a izbuti in viata.
Esti tanar , ti-e frica uneori sa nu gresesti ,insa chiar si greselile tale au un scop in viata ta, cel de a te maturiza,de a capata experienta de viata.DE aceea sa nu-ti fie frica sa inaintezi in hotararile tale.
Dar inainte de aceasta doresc sa iti aduc aminte de faptul ca in jurul tau sunt cativa oameni,pe care i-am lasat sa faca parte din viata ta ca sa iti fie prieteni adevarati si prin ei sa cunosti dragostea Mea adanca.
Tie doar iti revune responsabilitatea de a-i descoperi.Oricum,Eu voi fi cu tine si in aceasta cautare.Acesti oameni seamana cu Mine,ei pot sa te sfatuiasca in multe privinte,insa,tine minte,ca si ei sant oameni.
De aceea cand le ceri un sfat,sa ai grija sa nu iei hotarari,bazandu-te pe sfaturile lor doar.tine minte,tu ai capacitati de a gandi si de a lua hotarari,mai ales ca pentru ultimele Eu te voi intreba pe tine,si nu pe prietenii tai.Deci,fii responsabil cerceteaza bine lucrurile,cere sfaturi,ia decizii si mergi inainte.
Uneori te privesc din inaltul cerului si mi se bucura inima de tine.Esti un ucenic al Meu sarguincios ,sincer,dornic pentru schimbare si datorita acestui fapt voi reusi sa realizez planul Meu cu viata ta,daca vei ramane si ascultator.
As dori sa relatez cateva lucruri concrete pe care le lucrez Eu in tine datorita dorintei tale firbinte de a creste si a te asemana tot mai mult cu Mine.
In primul rand,apreciez faptul ca esti sincer cu Mine.stiu ca in inima ta sunt inca multe lucruri,pe care nu mi le-ai spus insa eu astept cu nerabdare fiecare intalnire cu tine,cand putem sa destelenim noi domenii ascunse ale inimii tale.
Sa stii ca aceasta va dura o viata intreaga.
In al doilea rand,apreciez dorinta si disponibilitatea ta de a-i ajuta pe oameni.Este o calitate rara in zilele in care traieste, de aceea dezvolta
aceasta capacitate si persevereaza in ea Doar sa ai grija sa fii sincer in asta .Nu cauta sa fii rasplatit aici pe pamant.
Bravo tie de asemenea pentru capacitatea ta de a fi respomsabil pe ceea ce ti se incerdinteaza sa faci.
Imi place si de taria ta de caracter,faptul ca nu te lasi de obicei dus de imprejurari,ci esti stapan pe ele.Aceasta iar este o calitate deosebita.Inca odata vreau sa iti spun ca esti importyant pentru Mine si pretios ,daca oamenii di jurul tau cred uneori altceva,sa stii ca pana in ziua intalnirii tale cu Mine fata in fata te voi iubi si vui lucra  in viata ta si prin viata ta.
Sper sa imi raspunzi si relatia noastra sa se adanceasca tot mai mult pe zi ce trece.



Te iubesc cu o iubire vesnica,
DUMNEZEU,Taticul tau.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

04/01/06 11:29

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
„ Cautati mai întîi Împaratia lui Dumnezeu si neprihanirea Lui , si toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra . Mat 6:33

Am auzit o întîmplare deosebita traita de un conductor al unei companii ce presta servicii de telegrafie. Acesta a plecat într-o calatorie , ajungînd într-un oras dintr-o zona periferica a tarii . Aici a cautat un oficiu de telegraf , de unde dorea sa trimita o telegrama la biroul central de acasa.

Afara era foarte frig, de aceea se grabea sa ajunga la acel oficiu , unde astepta sa se încalzeasca în timp ce urma sa transmita telegrama. Cînd a intrat în cladire a fost surprins sa descopere ca înauntru era la fel de frig ca si afara. Un tînar lucra la telegraf, iar în soba nu era nici un fel de foc !

Vazînd cît este de frig înauntrul oficiului, acel conducator l-a întrebat pe tînar : „ Tinere de ce nu aprinzi focul ca sa fie cald în acest oficiu ?” Surprins de critica care i-a fost adusa, tînarul s-a întors spre acel necunoscut si i-a raspuns : „ Asculta domnule ; dupa cum vezi sunt prea ocupat cu trimisul telegramelor ; de aceea nu mai am timp sa aprind focul „!

Auzindu-i raspunsul omul i-a zis : „Eu sunt vicepresedintele companiei la care esti angajat si doresc sa trimiti o telegrama la biroul central ,urgent !

Vicepresedintele a luat locul tînarului la masa la care acesta lucra si-a scris : „Domnule presedinte; concediaza acest tînar imediat !”

În acest timp, tînarul operator a parasit oficiul si dupa cîteva minute a aparut pe usa cu un brat mare de lemne. A început sa le aseze în soba si sa le pregateasca pentru a aprinde focul. În acele momente vicpresedintele l-a întrebat : „Tinere ai trimis telegrama ?”
Auzindu-i noua întrebare tînarul i-a raspuns : „ Asculta domnule; dupa cum vezi sunt prea ocupat cu aprinderea focului , de aceea nu mai am timp sa trimit telegrama !

Învatatura acestei experiente este ca într-un anume moment al vietii, trebuie sa ne fixam prioritati corecte. Trebuie sa stabilim care sunt lucrurile care sunt cu adevarat importante si care este ordinea în care urmeaza sa le împlinim. Ce timp acorzi familiei, serviciului , odihnei, studiului Bibliei si slujirii lui Dumnezeu ?

În mijlocul tuturor acestor respomsabilitati trebuie sa tragem o linie si sa stabilim ce anume este important pentru noi si care este ordinea în care aceste responsabilitati vor fi împlinite .

Rug. Dumnezeul dragostei ; ajuta-ma sa-mi fixez o corecta ordine a prioritatilor , punînd pe primul loc lucrurile de sus . Amin


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

09/01/06 11:25

   
kristisha
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 19/05/05
Fii multimitor…

…ca nu ai deja tot ce iti doresti, pentru ca daca ai avea totul, ce motiv te-ar mai indemna sa faci ceva?
…cand nu stii ceva, pentru ca atunci ai prilejul sa inveti!
…pentru momentele dificile; in aceste momente tu poti sa cresti!
…pentru limitele tale, astfel poti sa realizezi imbunatatiri!
…pentru orice noua provocare, pentru ca atunci iti demonstrezi puterea si caracterul!
…pentru greselile tale, pentru ca ele te vor invata lectii valoroase!
…atunci cand esti obosit; asta inseamna ca ai facut ceva!
Este usor sa fii multumitor pentru lucrurile bune! O viata implinita o vor avea acei care vor fi multumitori si in momentele dificile! Multumirea poate transforma negativul in pozitiv! Gaseste deci o cale de a multumi pentru probleme si atunci ele vor deveni binecuvantari! ???jocul multumirii???


_______________________________________
stiu ca Dumnezeu nu ma va dezamagi niciodata!

22/01/06 15:07

   
kristisha
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 19/05/05
Niciodata…

…sa nu amani pentru maine datoria ta de astazi!
…sa nu osandesti ceea ce nu intelegi, ceea ce n-ai incercat!
…sa nu fii cel din urma pentru a spune din toata inima, oricui care sufera, ca iei parte la suferinta sa!
…sa nu-ti fie rusine a cere o lamurire, o explicatie pentru orice lucru pe care n-ai avut prilejul sa-l inveti!
…sa nu fii posomorat sau sa cicalesti, aceasta nu-ti va face bine nici tie, nici altora!
…sa nu spui ca iubesti pe aproapele tau, daca nu esti in stare sa suferi pentru el!
…sa nu zici: "Eu nu pot!" daca n-ai incercat de cateva ori sa faci lucrul acela!
…sa nu treci pe langa o nevoie, sau o cerere la care poti raspunde!
…sa nu faci datorii pe care nu esti sigur ca le-ai putea plati!


_______________________________________
stiu ca Dumnezeu nu ma va dezamagi niciodata!

22/01/06 15:08

   
kristisha
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 19/05/05
Sfaturi vrednice de luat in seama

Sa nu faci nici o fapta pe care ai dori sa n-o vada Dumnezeu.
Sa nu vorbesti nici un cuvant pe care ai vrea sa nu-l auda Dumnezeu.
Sa nu scrii nimic pe care ai dori ca Dumnezeu sa nu-l citeasca.
Sa nu te duci nicaieri unde te-ai teme sa te intalnesti cu Dumnezeu.
Cand esti intre oameni, vegheaza asupra cuvintelor tale.
Cand esti in familie, vegheaza asupra faptelor tale.
Cand esti singur, vegheaza asupra gandurilor tale.


_______________________________________
stiu ca Dumnezeu nu ma va dezamagi niciodata!

22/01/06 15:10

   
kristisha
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 19/05/05
Cel mai mare dar Ioan 3:16

Fiindca atat de mult - superlativ de intensitate
A iubit Dumnezeu - iubirea la superlativ
Lumea - decadenta la superlativ
Ca a dat - cea mai mare oferta
Pe singurul sau Fiu - cel mai mare dar
Pentru ca oricine - cea mai mare oportunitate
Crede - cea mai mare simplitate
In El - cea mai mare atractie
Sa nu piara - cea mai mare promisiune
Ci - cea mai mare diferenta
Sa aiba - cea mai mare certitudine
Viata vesnica - cea mai mare posesiune


_______________________________________
stiu ca Dumnezeu nu ma va dezamagi niciodata!

22/01/06 15:11

   
kristisha
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 19/05/05
Nu ma numi…

…Bunatate, daca nu te increzi in mine.
…Stapan, daca nu-mi slujesti.
…Tata, daca nu ma asculti.
…Lumina, daca nu ma vezi.
…Cale, daca nu ma urmezi.
…Intelepciune, daca nu-mi asculti sfatul.
…Frumusete, daca nu ma iubesti.
…Bogat, daca nu vrei sa te ajut.
…Vesnic, daca nu ma cauti.
Daca te condamni tu insuti, nu da vina pe mine.

(inscriptie pe o catedrala din Lubeck, Germania)


_______________________________________
stiu ca Dumnezeu nu ma va dezamagi niciodata!

22/01/06 15:12

   
kristisha
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 19/05/05
Cand…

…iti este sete, iti dai mai bine seama cat de importanta este apa.
…arde soarele, iti dai mai bine seama cat de importanta este umbra.
…e frig, iti dai mai bine seama cat de important e focul.
…e intuneric, iti dai mai bine seama cat de importanta e lumina.
…esti inchis intr-o incapere, iti dai mai bine seama cat de important e aerul.
…esti cazut, iti dai mai bine seama cat de importanta e puterea Duhului Sfant.
…te apasa pacatul, iti dai mai bine seama cat de importanta este iertartea lui Cristos.
…nici un alt ajutor nu-ti foloseste, iti dai mai bine seama cat de importanta e dragostea lui Dumnezeu.
Johnson Ganabaranam


_______________________________________
stiu ca Dumnezeu nu ma va dezamagi niciodata!

22/01/06 15:15

   
brightsky
membru

Locatie: Pontypridd, Wales
Inregistat: 01/07/05
Scumpul Meu,
>Iti trimit aceasta scrisoare prin unul din ucenicii Mei. Vreau sa-ti spun cat de mult te iubesc, ca ma intereseaza soarta ta si as dori sa comunicam.
>
>
>Azi dimineata, cand te-ai trezit, eram langa patul tau in lumina minunatului Meu rasarit care a inundat odaia. Am sperat ca-mi vei spune: “Buna dimineata!”, dar n-ai facut-o. M-am gandit ca poate era prea devreme si de aceea nu M-ai observat. Am incercat sa-ti atrag atentia cand ai deschis usa grabit. Ti-am sarutat fata cu boarea diminetii. Am revarsat asupra ta mireasma dulce si parfumata a florilor. Ti-am fredonat o melodie de dragoste prin ciripitul pasarilor. Ai trecut pe langa Mine grabind pasul.
>
>Mai tarziu, te-am privit mergand si discutand aprins cu prietenii. Ah! Cat as fi dorit sa schimbi cateva cuvinte si cu Mine! M-am apropiat si am sperat sa-Mi vorbesti. Ai trecut pe langa Mine, fara sa Ma bagi in seama.
>
>Dupa-amiaza ti-am trimis o ploaie invioratoare si ti-am stralucit prin fiecare picatura. Am strigat din ceruri cu glas de tunet, doar, doar, Ma vei auzi. Apoi ti-am pictat un curcubeu fermecator in mijlocul norilor Mei aurii. Mi-am zis: “Cu siguranta Ma va vedea!”, dar,  nu M-ai vazut.
>
>Seara, la sfarsitul zilei, ti-am trimis un minunat apus de soare. Apoi ti-am facut cu ochiul de mii de ori prin stelele Mele stralucitoare, nadajduind ca Ma vei vedea si-Mi vei raspunde dar n-ai facut-o!
>
>Apoi la culcare, am revarsat lumina lunii pe fata ta ca sa-ti amintesc ca nu te-am uitat. Am nadajduit ca, macar acum, sa-Mi vorbesti. Nu Mi-ai spus nici un cuvant. M-a durut mult lucrul acesta; totusi am continuat sa stau de veghe la capataiul tau, sperand ca macar a doua zi dimineata vei observa prezenta Mea.
>
>Tot astfel, in fiecare zi am continuat sa Ma descopar prin tot felul de cai, sperand ca vei dori sa fiu Pastorul tau. Eu pot sa-ti port de grija ca nimeni altul. Eu sunt Pastorul cel bun care Isi da viata pentru oile Lui. Eu am venit ca oile Mele sa aiba viata si s-o aiba din belsug. Dragostea Mea pentru tine este mai adanca decat marea si mai inalta decat cerul. Te iubesc cu o iubire vesnica, de aceea iti pastrez bunatatea Mea. Vreau sa Mi te daruiesti si am atatea sa-ti impartasesc. Pentru binele tau, te rog sa-Mi raspunzi.
>
>“Iata, Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el si el cu Mine.”
>
>Al tau prieten care te iubeste,
>
>ISUS HRISTOS
>


_______________________________________
I have seen Jesus, for He is in everything I touch!

03/02/06 21:21

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05

doitili a scris:

Dragul meu fiu


Este o meditatie superba, ori de cate ori trec printr-o incercare o recitesc.


15/02/06 10:32

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
Dumnezeu este mort?
NU!!
Am vorbit cu El dimineata!


Toti oamenii zambesc in aceeasi limba.
Fa-ti timp sa razi. Rasul este muzica sufletului.


15/02/06 10:36

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
„ Domnul se va lupta pentru voi ; dar voi , stati linistiti.” Exod. 14:14

  O doamna din Oklahoma numita Ruth Andrew, atunci cînd a ramas vaduva a trebuit sa ia o mare decizie.  Pensia ei de fosta profesoara , nu-i mai ajungea sa plateasca taxele pentru apartamentul în care locuise. A cautat sa-si mai ia o slujba îngrijind o batrîna, dar familia acesteia n-a vrut s-o angajeze.

    De aceia lucrul care o îngrijora  cel mai mult,  era cum sa gaseasca   banii pentru a-si achita cheltuielile apartamentului  în care  locuisera atîtea ani si pe care n-ar fi vrut sa-l paraseasca.

    A tot nadajduit ca-si va gasi o slujba si nu va trebui sa se mute, dar timpul a trecut foarte repede  si pentru ca urma sa-si plateasca  cheltuielile a intrat în panica.

    În acele momente de framîntare  cînd nu mai stia ce sa faca , a deschis însa Biblia  pentru a primi un raspuns din partea lui Dumnzeu. Ea a început sa citeasca din cartea Exodului capitolul 14. Ajungînd la versetul 14,  a fost profund miscata  de cuvintele : „ Domnul se va lupta pentru voi , dar voi stati linistiti.”

     Cercetata de aceste cuvinte , Ruth a înteles ca pîna atunci s-a încrezut în oameni  si-a asteptat ajutorul acestora  mai mult decît pe cel a lui  Dumnezeu.   Actionase ca si cum situatia ei L-ar fi luat pe Dumnezeu prin surprindere  si Acesta nu mai avea nici o slutie pentru ea.

    Citind  acest verset al Scripturii  si-a dat  seama  cît de gresita  îi era aceasta atitudine . A înteles ca a ajuns în sfîrsit  momentul  cînd trebuie sa se linisteasca   si sa astepte cu credinta raspunsul lui Dumnezeu N-au trecut  decît cîteva zile si Dumnezeu i-a  pregatit o slujba,  prin care a reusit sa cîstige banii cu care sa-si plateasca taxele, ramînînd în acelasi apartament .

     Primind raspunsul lui Dumnezeu , Ruth a  înteles ca toate  framîntarile de pîna atunci i- au fost zadarnice.Numai Dumneuzeu  a fost Cel ce I-a pregatit ajutorul ,  care i-a venit în momentele în care   nu mai vedea nici o posibilitate   de salvare.

   Daca treci prin aceiasi situatie si nu mai vezi nici o posibilitate de  solutionare a problemelor tale, încrede-te în Dumnezeu si apoi stai linistit, pentruca El are un raspuns si pentru tine.

Rug. Doamne Dumnezeule ; în mijlocul necazurilor mele,  ajuta-ma sa ma încred în Tine si sa ramîn linistit,  pentru ca sa  pot sa înteleg mesajul prin care îmi comunici  calea biruintei. Amin


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

20/02/06 17:24

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Constientizati ca singura data in viata cand ne place sa "imbatranim" este in copilarie? La mai putin de 10 ani, suntem asa de incantati de asta, incat gandim si in fractiuni de an.
"Cati ani ai?" "Am patru ani si jumatate!" Nu vei spune niciodata ca ai 36 ani ...si jumatate. Da, dar ai patru ani si  jumatate... Asta e diferenta!
Ai ajuns adolescent, acum nu te mai pot opri. Sari de bunavoie la numarul urmator sau chiar putin mai departe.
"Cati ani ai?" "O sa am 16!" Poate ca ai 13, dar vei avea 16! Si vine si cea mai grozava zi din viata ta.... ai 18.Chiar si cuvintele suna ca o ceremonie: ai devenit major, ai 18 ani! YESSSS!!!
Apoi, faci 30. Oooohh, ce se intampla aici? Parca ai fi lapte batut! Ala "se face" si e numai bun de aruncat, nu mai e amuzant, te-ai acrit. Ce nu e in regula? Ce s-a schimbat?
Ai DEVENIT major, FACI 30, MERGI PE 40. Whoa! Pune frana, o iei razna.
Pana sa bagi de seama, AJUNGI de 50 si toate visele s-au spulberat.
Dar, asteapta!!! IMPLINESTI 60. Nici tu nu credeai ca vei face si asta!
Deci: DEVII major, FACI 30, MERGI pe 40, AJUNGI de 50 si IMPLINESTI 60.
Asa viteza ai luat, incat ATINGI 70. Dupa asta este "de pe o zi pe alta": astepti "SA O DUCI PANA MIERCURI".
In varsta de 80 ani, fiecare zi e un ciclu complet: O TII pana la pranz. AI PRINS si 4:30; AI AJUNS si seara asta. Si nu se opreste aici !
In anii 90, o iei usurel inapoi: "Abia am avut 92"
Apoi se intampla cel mai straniu lucru: dupa 100, devii iar copil "Am 100 si ...jumatate!"
Va urez tuturor sa prindeti 100 si jumatate cu sanatate!


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

24/02/06 01:54

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
CUM SA RAMAI TANAR

1. Ignorati numerele ne-esentiale. Inclusiv varsta, greutatea si inaltimea. Lasati doctorii sa-si faca griji in legatura cu astea. De asta ii platim.
2. Inconjurati-va de prieteni veseli. Aia mohorati va deprima.
3. Invatati. Studiati computerul, mestesugurile, gradinaritul, orice. Nu lasati creierul sa leneveasca. "O minte inceata este atelierul diavolului." Si numele diavolului este Alzheimer.
4. Savurati lucrurile simple.
5. Radeti des, mult si din toata inima. Radeti pana nu mai puteti si va  trebuie aer.
6. Mai apar si lacrimi. Indurati, suferiti si treceti nai departe. Singura persoana care va insoteste toata viata, suntem NOI INSINE. Fiti "VII", cat sunteti in viata.
7. Inconjurati-va cu dragoste, indiferent ca asta inseamna familia, animalutele dragi, muzica, plante, hobbi-uri, ce-o fi. Casa voastra este refugiul vostru.
8. Pretuiti-va sanatatea. Daca este buna, pastrati-o. Daca mai are "hibe", reparati-o. Daca nu tine de voi  "reparatia", cautati sprijin.
9. Nu va cautati vina. Faceti vizita la mall, in alt judet, in alta tara, dar NU unde este vina.
10. Spuneti-le oamenilor pe care ii iubiti, ca ii iubiti, cu orice ocazie.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

24/02/06 01:58

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

vaxaly a scris:

Saptamana prieteniei

Daca ai putea reduce populatia din intreaga lume la un sat de 100de persoane,mentinand proportiile tuturor popoarelor existente pe pamant,acest sat ar fi compus in felul urmator:
   57de asiatici
   21de europeni
   14americani
    8 africani
   52de femei
   48de barbati
   70nu ar fi albi
   30albi
   70nu ar fi crestini
   30crestini
   89ar fi heterosexuali
   11ar fi homosexuali
    6 persoane ar avea 59%din bogatiile lumii si toate 6 ar fi din Statele Unite
    80ar ata in case de locuit
    70ar fi analfabeti
    50 ar suferi de malnutritie
      1ar fi pe moarte
      1ar fi pe punctul de a se naste
      1 ar avea un computer
      1 (da,numai 1 ar avea diploma de studii )
           Si mai gandeste-te si la urmatoarele:
     Daca te-ai trezit azi-dimineata mai mult sanatos decat bolnav,inseamna ca ai mai mult noroc decat milioane de persoane care nu vor apuca sa traiasca saptamana viitoare.
     Daca nu ai trait pericolul unei lupte,singuratatea unei inchisori,agonia torturii sauchinurile foamei
-    esti inainea altor 500 de milioane de oameni de pe lumea aceasta.
      Daca poti sa intri in biserica fara teama ca vei fi amenintat,areatat,torturat sau omorat
-    esti mai norocos decat  3 miliarde de persoane
Daca ai mancare in frigider, haine cu care sa te imbraci,un loc unde sa dormi si o casa in care sa locuiesti\
-    esti mai bogat decat 75%din populatia lumii.
Daca ai bani in banca,in portofel sau cateva monede intr-o pusculita
-    esti printre cele 8 procente ale persoanelor care traiesc bine.
Daca parintii tai sunt inca in viata si inca impreuna
-    esti , intr-adevar o persoana rara chiar si in Statele Unite si Canada
Daca poti sa citesti acest mesaj esti de doua ori binecuvantat:pentru ca cineva sa gandit la tine si pentru ca nu te numeri printre cele doua miliarde de persoane care nu stiu sa citeasca
        Cineva a spus odata :
               Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani
               Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi .
               Danseaza ca si cand nimeni nu te-ar vedea.
               Canta de parca nu te-ar auzi nimeni.
               Traieste ca si cum Paradisul ar fi pe pamant.

       Este saptamana internationala a prieteniei.Trimite acest e-mail tuturor celor pe care ii consideri prieteni.Daca nu il trimiti ,nu se va inampla nimic.Totusi, daca o vei face,cineva s-ar putea sa zambeasca atunci cand il primeste.
                       O saptamana frunmoasa!


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/03/06 20:43

   
itiself
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 12/03/06
Ingrijorari...?

"De aceea va spun: Nu va ingrijorati de viata voastra,gandindu-va ce veti manca,sau ce veti bea;nici de trupul vostru,gandindu-va cu ce va veti imbraca.Oare nu este viata mai mult decat hrana,si trupul mai mult decat imbracamintea?"(Matei 6,25)

Poti sa fii fericit atunci cand totul iti merge prost? Poti sa crezi ca Dumnezeu e Domn chiar si atunci cand tu nu Il simti sau nu Il vezi in jurul tau? Chiar trece dragostea prin stomac? Ce va fi in tara asta ...? Cum sa mai fac rost de niste bani de paine?

Sunt intrebari cu care unii se lupta in fiecare zi iar raspunsul se afla asa da aproape de ei - Dumnezeu ne da uneori bucuria cu "lingurita" si greutatile cu "polonicul" ca sa simtim diferenta ... si ca sa schimbe ceva in noi. Cel care trece prin multe greutati se poate bucura de lucrurile marunte mult mai usor, pe cand cel care se vede pe sine ca fiind fericit sfarseste uneori realizand faptul ca nu este si ca nu a fost niciodata fericit.

Este de stiut ca cele mai mari fericiri vin, de obicei, in urma celor mai mari necazuri, esecuri, probleme... tocmai pentru a ne readuce pe linia de plutire, a nosrmalitati, pentru a ne da din nou motive pentru a trai si pt a crede in Dumnezeu. Pentru unii viata este o povara si cred ca nu se vor obisnui niciodata cu ea pentru ca singurul mod in care o pot trai e luptandu-se sa isi faca "chef de viata".

Fericirea si Cheful de viata le da Dumnezeu celui care le cere si / sau celui care "rabda pana la sfarsit".

Daca astazi pentru tine e o zi in care cheful de viata si fericirea te-au parasit adu-ti aminte ca exista o persoana care poate sa ti le aduca inapoi, dar care asteapta ca tu sa Il rogi nu sa schimbe circumstantele in care te afli ci inma ta. Asa ca te incurajez sa ii ceri Lui putere si bucurie... si El promite celui ce va cere in Numele Fiului Sau ca Ii va da. Iar daca esti dintre cei care se bucura impreuna cu Domnul continua sa te bucuri si nu uita sa incurajezi pe cei de langa tine, si chiar mai mult - nu uita sa veghezi la tot ce ti se intampla si sa continui sa mergi pe calea Lui Dumnezeu.


_______________________________________
Stop telling God how big your storm is, instead tell your storm how big your God is!

14/03/06 14:24

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Ca o rugaciune... ca o declaratie de dragoste:

Domnul ISUS Cristos este MINUNEA MEA. Il cunosc doar de cca 4-5 ani in mod personal si intim si sunt uimit mereu de ceea ce am descoperit in El in tot acest timp. Acest raspuns al meu implica mai multa descoperire personala decat generala. General vorbind, pentru fiecare dintre noi ISUS este Domnul si Mantuitorul acceptat prin credinta si pe care il marturisim inaintea oamenilor. Totusi, sunt nevoit sa marturisesc, dupa ce L-am cunoscut personal a trebuit sa treaca mai mult timp pana El a ajuns cu adevarat sa fie Domnul si sa-I fie supus Lui oricare din domeniile vietii mele.

El e totul pentru mine: viata mea si scopul pentru care traiesc, cunoasterea mea (momentan in parte), toate resursele si bogatiile mele, Harul urias ce l-am primit, Adevarul in care vreau sa raman, Sabatul in care ma odihnesc, Dumnezeul inaintea caruia ma inchin pana la pulberea pamantului, seiful unde-mi sunt toate intimitatile.
Este Cel care are un plan pentru fiecare din copii Sai si doresc in dreptul meu ca acest plan personal sa fie implinit.
Este Cel ce imi zambeste si simt ca ma topesc de dragul Lui atunci cand o face! Ma iubeste cu o iubire vesnica si sincera, atat de mult incat daca as fi fost singurul pacatos de pe lume... ar fi murit numai pentru mine.
Este Cel care imi atrage atentia atunci cand gresesc si cand ma abat din drum, Lui ii dau socoteala in fiecare clipa de toate actiunile si faptele mele. El mustra si da cu nuiaua dar tot El vindeca inapoi.
Este Cel care ma mangaie si ma imbarbateaza atunci cand in jurul meu totul este prabusit si nu mai vad nici o iesire, cu cat mai mare este negura in jurul meu cu atat mai mare va fi lumina mai apoi, cu cat mai mare este tristetea  si singuratatea cu atat mai mult va fi bucuria si plinatatea.
Este Cel care se implica minunat in viata mea si care ma binecuvinteaza la fel de mult ca pe oricare dintre copii Sai.
Este Cel pentru care inima mea canta MARIRE si OSANA si ALELUIA. Inima mea refuza sa faca asta pentru altceva si altcineva.
Este Cel ce este!

E prietenul meu cel mai bun de care ma pot apropia in orice vreme, singurul care ma intelege total asa cum sunt si care ma accepta si ma doreste cu gelozie pentru Sine, schimbandu-ma in ceea ce vrea El.

Dorinta mea este sa il cunosc pe El si sa fiu plin de El zilnic. De cand L-am intalnit in mod personal, ma vad prea slab si neputincios ca sa pot pasi singur spre imparatia Sa. Depind de Dumnezeu in absolut orice lucru si asta este totusi o sursa de siguranta si mare binecuvantare, voi sti astfel ca nu voi primi niciodata ceva care sa nu fie testat si probat de El. Minunile pe care le-a facut in viata mea si pe care le va face conform planului Sau m-au facut sa-L cunosc si prin experienta personala, trairea zilnica pe care o am cu El nu este intotdeauna de nota 10, dar stiu ca toate lucrurile lucreaza inspre binele celor ce il iubesc pe Dumnezeu si sunt chemati dupa planul Sau.

Uneori tind sa vorbesc singur si sa ajung la monopol in discutie, Domnul ma cunoaste ca sunt asa... de aceea vreau sa ma opresc aici, vreau sa las si pe altii sa mai vorbeasca. In Scriptura scrie ca daca s-ar scrie toate lucrurile pe care le-a mai facut ISUS nu ar incapea toate cartile din lumea intreaga. ESTE ADEVARAT! Stiti de ce zic asta ? Pentru ca stiu ca prin toate aceste carti mi-ar vorbi si mie :) ... atat de mult ma iubeste!

Gustati si vedeti ce bun este Domnul!

Doamne ISUSE, eu stiu ca TU NU TE SCHIMBI ! Dar eu sunt un om si e posibil sa ma schimb de multe ori.. TE ROG TINE-MA LANGA TINE PE VECI! AMIN!


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

14/03/06 14:51

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

doitili a scris:

Imparte…

…painea cu altii, ea are gust doar daca-i franta.
…painea cu altii, painea taiata intareste.
…Cuvantul cu altii, este prea bogat pentru unul singur.
…Cuvantul cu altii, va fi spre eliberarea multora.
…suferinta cu altii, este incercarea fratilor tai.
…suferinta cu altii, porunca Domnului este dragostea.
…Lumina cu altii si va fi alungat intunericul.
…Lumina cu altii pentru ca nimeni sa nu ramana in noapte.
J. Hansen


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/03/06 14:30

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 16    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net