TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Fetele intreaba, baietii raspund Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 134
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05

Sa nu imi sariti in cap, dar am gasit un text biblic despre parul lung la barbati:
1 Corinteni 11:14 :" Nu va invata chiar si firea ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung, pe cand pentru o femeie este o podoaba sa poarte parul lung?".
Era ceva cu legea nazireatului, cand un barbat nu se tundea...poate stie cineva mai multe despre asta.

Aici baietii ar putea veni cu replica ( pe celalalt topic sper), si pe buna dreptate  : de ce se tund unele fete?

Acum, cat de lung este parul lung? Mie nu mi-ar placea un barbat care sa aiba parul mai lung decat mine, dar parca nici sa fie tuns periuta. Depinde si cum ii sta cu tunsoarea respectiva.

Si sa inchei cu o intrebare pentru BAIETI, bineinteles :
Cum va place parul fetelor in general: scurt, mediu, lung? Si de ce? Si natural sau...vopsit

April obiceiurile poporului evreu au legatura directa cu ceea ce ai spus tu si cu pasajul din Corinteni , podoaba capilara a reprezentat indiferent de cultura o expunere a puterii , ori in vechime prizonierii erau rasi in cap , li se lua podoba capilara , acest lucru reprezenta umilinta invinsului si dispretul invingatorului fata de invins , dupa perioada de exil a poporului evreu , acest obicei a fost preluat si de catre societatea iudaica , atunci cand se  renunta la podoaba capilara , acest gest era perceput ca o actiune de penitenta , de zmerenie .

Ultima modificare de Shilo (07/02/06 17:49)

07/02/06 17:47

Shilo
membru

Cum va place parul fetelor in general: scurt, mediu, lung? Si de ce? Si natural sau...vopsit

admir persoanele care se comporta asa cum sunt , care nu recurg la vopsea si farduri pentru a fii altcineva , nu conteaza din punctul meu de vedere aceste aspecte , atunci cand iubesti , cred ca ii mai putin important daca persona iubita are parul scurt sau lung .

07/02/06 17:52

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
mie imi plac fetele asa cum sunt ele,fara adaosuri "comerciale"...(vopsea prin par,ceva sclipitor pe buze,"intaritor" de unghii, etc ...le stiti voi mai bine)

si sa fie credincioase ;) ... cam atat...

Ultima modificare de Seraphim (07/02/06 19:41)

07/02/06 18:09

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
da, shilo, inteleg ce vrei sa spui, dar o intrebare, doar de curiozitate, ce te determina sa porti parul lung? eu una am zis ca ma deranjeaza pe mine, si de asta am si intrebat, e ceva personal, mai ales cand ii mai vad si cu o tinuta neingrijita sau cu tricouri cu semne f ciudate...si ei sunt crestini... nu stiu de ce, dar imi creaza o repulsie. Nu judec de obicei, si daca mai cunoaste mai bine, ai intelege, dar fiecare are ceva care-l deranjeaza...nu? si as vrea sa stiu cum pot schimba asta la mine... ca poate nu-i bine , nu? dar.. am nevoie macar de o motivatie, de o explicatie ceva. pe altii ce-i determina sa se poarte ca niste fetite... si , cum zicea si ionelcim, sa dea milioane doar pt o freza care numai te chinuie :P?

nu vreau sa par categorica... dar vreau sa rapsundem si la intrebari mai directe, mie sincer mi-ar prinde bine, ca poate imi schimb si eu parerea :P.

Ps. am avut un coleg, era rocker, avea plete, dar era f curat si ingrijit, si imbracat decent ... ok, asta mai inteleg...el era rocker si ii placea parul lung. dar pe unii baieti crestini ce-i motiveaza sa poarte parul lung? trebuie sa fie ceva in spate :)...asta vreau doar sa stiu.

GBU !!!

08/02/06 13:09

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Deci: ce ii motiveaza pe unii baieti crestini sa-si lase parul lung?
Si:
Ce ii motiveaza pe altii sa se tunda la chelie?

09/02/06 00:15

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
Cel mai lung par cred ca l-am avut printr-a VII-a si tin minte asta deoarece stiu ca mi se potrivea versul "Ursan pletos ca zimbrul" din Dan capitan de plai a lui V Alecsandri, dar nici atunci nu cred ca era mai lung de 7-8cm.
Acum avand parul f rar ma tund scurt (zero :p ) pt ca nu-mi place cum imi sta de lungime medie (4-5cm).

09/02/06 00:29

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Sunt curioasa la ce biserica mergi si daca nu se uita astia stramb la tine!

09/02/06 01:09

Site web  
Shilo
membru

ce te determina sa porti parul lung?

pe mine nu m-a determinat "ceva anume" , am ales singur sa port parul lung , poate o fost si  curiozitate , sa vad cum m-ar sta sa am parul lung .

mai ales cand ii mai vad si cu o tinuta neingrijita sau cu tricouri cu semne f ciudate...si ei sunt crestini... nu stiu de ce, dar imi creaza o repulsie.

nu stiu daca persoanele pe care le mentionezi sunt crestine , dar eu nu ascult muzica rock si nici nu port tricouri cu semne ciudate sau sa am o tinuta neglijenta , cred ca aceste aspecte sesizabile din exterior tin de educatia fiecarui individ in parte si de propria sa  conceptie despre sine.

si as vrea sa stiu cum pot schimba asta la mine... ca poate nu-i bine , nu? dar.. am nevoie macar de o motivatie, de o explicatie ceva. pe altii ce-i determina sa se poarte ca niste fetite... si , cum zicea si ionelcim, sa dea milioane doar pt o freza care numai te chinuie :P?

pentru a schimba ceva anume trebuie intodeauna sa recurgi la introspectie , asta in cazul in care consideri ceea ce crezi tu gresit . In ceea ce priveste indivizii care se poarta "ca niste fetite" cred ca ii o problema de natura psihologica sau [in cazuri extreme] psihosomatica , poate pe undeva aceast "obicei" ii si o compensatie , sau o pseudocompensatie fata de Eu a unor instante psihice.

dar pe unii baieti crestini ce-i motiveaza sa poarte parul lung? trebuie sa fie ceva in spate ...asta vreau doar sa stiu.

nu stiu ce ii motiveaza pe alti crestini , dar pe mine nu m-a motivat nimeni doar cuziozitatea a avut un rol important  .

Sunt curioasa la ce biserica mergi si daca nu se uita astia stramb la tine!

eu raspund [cu toate ca nu sunt sigur ca intrebarea imi este adresata mie] , ma privesc cu "putin dispret" dar din lasitate nu indraznesc sa-mi spuna absolut nimic .

Ultima modificare de Shilo (09/02/06 11:58)

09/02/06 11:54

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

april a scris:

Deci: ce ii motiveaza pe unii baieti crestini sa-si lase parul lung?
Si:
Ce ii motiveaza pe altii sa se tunda la chelie?

ok, numai pt extreme aveti intrebari?

10/02/06 00:01

Ste.fan
membru

parerea mea, sa trecem la niste intrebari serioase?! ...

nu conteaza tunsoarea ( :) ) ...

multumesc! ;)

10/02/06 02:41

april
admin forum

Intrebari serioase?

Ce rol are confesiunea unei fete in inceperea unei "relatii" cu ea? Cat de mult conteaza?

10/02/06 07:54

black-panther
membru

sincer personal nu cred ca ma voi casatori cu o fata ce apartine unei grupari/confesiuni religioase cu o doctrina mult diferita de cea la care ader. Mai pe romaneste cel putin la varsta asta nu admit posibilitatea unei casatorii in afara grupului evanghelic(baptisti, penticostali, crestini dupa evanghelie, si care or mai fi). A nu se intelege ca nu sunt deschis pentru o prietenie da' cu specificarea clara ca nu in vederea casatoriei asta.

10/02/06 23:58

Site web  
april
admin forum

Hm...sa fac o specificare: ma refeream in special la aceste confesiuni :) (grupul evanghelic, cum bine ai zis). Sunt diferente intre ele. Cat de  mult conteaza?
Si ce intelegi a fi deschis pentru o prietenie, dar nu in vederea casatoriei?

11/02/06 00:04

april
admin forum

Mda....si raspunsurile???

Intrebare pusa la baieti : Ce este un principiu ?

Si continuarea (reciproca):  Apreciati fetele cu principii? Cu ce fel de principii?

13/02/06 22:52

ionelcim
membru

april a scris:

Intrebari serioase?

Ce rol are confesiunea unei fete in inceperea unei "relatii" cu ea? Cat de mult conteaza?

ce rol are confesiunea?, ei pt mine conteaza prea putin(me refer la conf evanghelice), adica vreu sa spun ca eu sunt penticostal, dar am vazut destule "penticostale" cu care n-as vrea sa am de-aface, nici nu mai zic de casatorie, in schimb, am intalnit o gramada de pers pocaite si care nu erau penticostali, si de la care am avut multe de invatat

13/02/06 22:58

ionelcim
membru

april a scris:

Mda....si raspunsurile???

Intrebare pusa la baieti : Ce este un principiu ?

Si continuarea (reciproca):  Apreciati fetele cu principii? Cu ce fel de principii?

ce este un principiu? o idee de baza, fundamentala, care poate fi personala sau nu.

apreciez fetele cu principii, care stiu ce vor, si care isi formeaza principiile pe baza scripturii. scriptura este plina de principii, asa ca un copil al lui Dzeu tre sa traiasca conf acestor principii, care vor ramane valabile la nesfarsit pt oricine.

13/02/06 23:06

black-panther
membru

ionelcim a scris:

...ce este un principiu? o idee de baza, fundamentala, care poate fi personala sau nu.

wrong! Luigi Mitoi a rostit o predica pe tema principii si incredintari. Principiu = lege fundamentala si universal valabila(adica pt oricine), iar incredintare = lege de conduita personala si aici Luigi dadea ca exemplu "statul picior peste picior" in adunare care afirma ca pt el era de neacceptat si fiind o incredintare nu poate fi impusa altora.

ionelcim a scris:

...scriptura este plina de principii, asa ca un copil al lui Dzeu tre sa traiasca conf acestor principii, care vor ramane valabile la nesfarsit pt oricine.

absolut corect!

In cadrul grupului evanghelic asa-zisa confesiune trece undeva in coada, mai important fiind de luat in calcul cat de bine se pot intelege fratii mei cu fratii ei :D .

13/02/06 23:36

Site web  
Ste.fan
membru

perfect de acord cu voi...as mai completa doar cu ceva. Scriptura este plina de principii,dar doar unele ni se potrivesc,nu toate cum ar putea crede unii ... si asta depinde de fiecare in parte,cum le ia,care se potrivesc cu situatia lui,etc...cu toate astea,principiile raman principii...de obicei nu lasa loc de interpretari, il iei sau nu...nu este varianta in care sa implinesc doar partea care imi convine mie,pentru ca dupa mie cealalta parte nu este potrivita. ;)

13/02/06 23:48

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
as avea si eu o intrebare: Ce parere aveti despre fetele timide?Ce preferati pe cineva "bagaret" sau "mai timid din fire"?

si inca una sau 2: Ce trebuie sa faca o fata ca sa va dati seama ca va simpatizeaza

3:Ce faceti voi ca sa-i aratati la o fata ca o simpatizati?

multumesc dinainte pentru raspunsuri

15/02/06 02:13

Ste.fan
membru

Nu prea am avut ocazia sa cunosc fete timide...poate fete mai retrase putin. La mine in biserica cel putin,nu pot spune ca este vreo fata singura,adica in semnsul de a avea prieten. Toate au grupul lor,si fiecare grup are cel putin 2,3 infumurate ca sa spun asa. Personal as prefera o fata timida,dar care stie ce vrea de la viata,sa fie cat de cat maturizata.Nu m-ar interesa sa stau sa ascult every day lamentarii si alte cele,pe care de obicei le spun cele "cu tupeu",doar ca sa treaca timpul sau ca sa "isi arate dragostea".

Ca sa imi arate ca ma simpatizeaza,pe mine, de obicei o fata face comentarii, mai ales daca participi activ in timpul programului la biserica,mai ales cand se leaga de imbracaminte,sau prestatia mea in general. Stie sigur ca urmeaza o discutie foarte interesanta,dar nu intre 4 ochi,ci in public. Bineinteles ca nu ne facem de miru' lumii,doar ne tachinam si cam atat. E ceva destul de interesant...in ultima vreme se intampla cam des(eh...nici chiar des)

Nu fac nimic ca sa ii arat unei fete ca o simpatizez...adica nu ma leg de viata ei,cred ca atunci ar putea sa isi dea seama...daca o las in pace (de obicei am destule nimicuri de care sa ma leg) ... nu sunt chiar asa de rautacios...;) ... lucrurile astea nu se intampla zilnic,doar nu sunt un badaran...doar cu ocazii speciale,si de obicei nu sunt provocate de mine :)

15/02/06 08:39

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
multumesc frumos pentru raspunsurile tale

15/02/06 23:12

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05

black-panther a scris:

incredintare = lege de conduita personala si aici Luigi dadea ca exemplu "statul picior peste picior" in adunare care afirma ca pt el era de neacceptat si fiind o incredintare nu poate fi impusa altora.

Piciorul peste picior in limbajul trupului este o forma de bariera. Daca persoana aia isi mai incruciseaza si bratele fara sa-si dea seama chiar comunica faptul ca nu o intereseaza ce se zice. Si ati fi surprinsi de cate ori am considera pozitiile astea ca fiind  gesturi obisnuite. Nu ma mir ca ii este greu lui Luigi sa vada ca oamenii nu sunt interesati!

16/02/06 00:55

Site web  
o_fata
membru

Inregistat: 11/02/06
Am auzit pe cineva spunand ca nu sunt foarte indeicate prieteniile/casatoriile intre 2 persoane de confesiuni diferite (crestin dupa ev-penti, penti-bapty, bapty-crestin dupa ev)
Nu sunt in totalitate de acord cu asta, dar intr`o oarecare masura sunt! Invataturi diferite chiar intre culte! Voi ce spunetzi de asta?

16/02/06 01:01

april
admin forum

Chiar , baietilor...asta v-am cam intrebat si eu mai sus...cum este cu confesiunile diferite intr-o prietenie / relatie...care sa duca la o posibila casatorie?

16/02/06 01:04

o_fata
membru

Inregistat: 11/02/06
ce zicetzi de o casatorie dintre un penti si o crestina dupa evanghelie sau bapty?

16/02/06 01:19

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 134    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la