TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Fetele intreaba, baietii raspund Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 134
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
+/- 3,4 ani

01/02/06 15:50

adina_nsd
membru

Inregistat: 21/01/06
bine...vad ca unii raspundeti la intrebarea pusa de april... +/- 3,4ani, altii...+/-8, dar...luand situatia in care ea ar avea mai multi ani decat voi, nu credeti ca v-ar deranja, mai tarziu, faptul ca ea ar putea arata putin mai invarsta decat voi?Credeti ca acest lucru v-ar putea schimba sau influenta oarecum modul in care va raportati la sotia voastra?

O inima vesela insenineaza fata...Prov.15:13

04/02/06 15:55

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
O vecina de-a mea avea 30 de ani cand s-a casatorit cu un tip de 20. Dupa cativa ani de la casnicie deja tipul a inceput sa se uite in alta parte pentru ca el abia intra in viata - nu avea nevoie de o femeie care era pe cale sa se ofileasca. Ea este foarte frumoasa, dar se cunoaste ca inainteaza amenintator spre riduri si oboseala. Au un pusti impreuna si cred ca asta e ceea ce ii mai tine impreuna. Uneori tre sa mai si gandesti ce vrei si sa accepti si sfaturile celor din jur.

05/02/06 03:21

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
tine mult de amandoi ...de prejudecatile fiecaruia....nu stiu dak conteaza varsta atat de mult....dak amandoi sunt pe aceeasi lungime de unda si stiu ce isi doresc....eu una prefer ca el sa fie mai mare ca mine, dar pot sa ies din tiparul acesta dak ar fi sa intalnesc pe cineva mai mic ca mine...;)dar tine de mai multe...intr-o relatie nu conteaza varsta atat de mult, cat altele.....

05/02/06 06:34

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Fetelor, putem lasa baietii sa raspunda aici? Aceeasi intrebare a fost pusa fetelor la celalalt topic ;) .

05/02/06 09:31

Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05

Ce rol are varsta fetei in inceperea unei "relatii"? Adica ce diferenta de varsta ati prefera sa fie intre voi? Si de ce?

conteaza vastra , pentru ca ea este [in unele cazuri] si expresia maturitatii , vastra intr-o relatie mai are si rolul de a apropia partenerii , ii foarte normal ca un individ de 20 de ani casatorit cu o femeie de 30 de ani sa vada cu totul altfel viata , incompatibilitatea este absoluta , daca exista o compatibilitate in cazul de fata intre parteneri ea este data de relatiile fizice si nimic mai mult . Eu cred ca e bine sa exista o apropiere ca vastra intre parteneri, pentru ca aceasta apropiere  vizeaza si teluri comune si poti comunica mult mai usor cand partenera/ul sunt de vastre apropiate.

05/02/06 10:20

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
am o mica nelamurire la baieti ... considerati ca un baiat cu plete arata bine? fara suparare, dar mie mi se par scarbosi... fara "", in adevaratul sens al cuvantului. Sa nu ma luati acum cu moda, personalitate , etc...nu tine. Mai nou, am obs o moda in trupele crestine ca baietii sa fie pletosi sau cu parul mai lung si frezati in stilul artistilor straini. Oare un chitarist nu poate canta rock daca nu are plete? sau o trupa crestina nu ii pot canta lui Dumnezeu daca nu apeleaza la cine stie ce freze?chiar trebuie sa se imite formatiile si in modul in care arata?  si cu simplitatea la baieti cum ramane ...ca tot vb de decenta la fete?
         si daca unii din voi au parul lung, care ar fi motivatia si ce v-a deteminat sa faceti asta? vi se pare ca aratati mai bine sau...?

cam atat deocamata
voi mai reveni cu intrebari :) fiti sinceri si la obiect

05/02/06 20:06

adina_nsd
membru

Inregistat: 21/01/06
no...acu'i atunci! ia sa va vedem!

(cel mai mult mi-a placut intrebarea referitoare la simplitate si precizarea:"ca tot vb de decenta la fete"hehehe)

O inima vesela insenineaza fata...Prov.15:13

05/02/06 21:16

april
admin forum

Buna intrebare. Hai sa fac cateva completari : cum e cu baietii care isi fac tot felul de freze, cu sau fara tone de gel, care se parfumeaza mai rau decat fetele, isi fac manichiura, se penseaza, depileaza, etc?

Nu prea cred ca avem din astia pe aici, dar niste raspunsuri din partea celorlalti poate ca nu ar strica ;)

05/02/06 22:56

rictus_nervos
membru

Inregistat: 09/01/06
tare... bravo, fetelor... vad ca incepeti sa intrebati si voi lucruri care izbesc privirea... ma bucur ca exista si fete care isi pun problema asta... luand-o "langsam aber sicher"... pletele la baieti... sunt o chestiune de... hm... asa cum voi va saturati de o tunsoare, de o bluza, de o pereche de pantaloni, asa se satura baietii de parul scurt, ar putea spune unii... evident ca vor fi cei care vor face apologia pletelor si vor spune ca nu este important si ca inima este cea care e importanta; nimic mai adevarat... acum, lasand la o parte scuzele si motivele puerile, baietii isi lasa plete ori pt ca li se pare ca le sta mai bine (de gustibus...), ori pt ca vor sa atraga atentia... e la fel ca la fete (oare?)
apoi... de ce isi fac baietii freze, folosesc tone de gel? pai... pt ca nu i-a educat nimeni , spunandu-le ca gelul strica parul... cat despre creasta si alte... cocosenii capilare, noi avem o vorba aici: "suferintze", adolescenta tarzie, dorinte de aspirator (de fete adica) si tot asa... multi o vor da de gard, dar - daca sunteti pe faza - veti vedea dincolo de... gard ;) plus de asta, mai ganditi-va si voi: nu iese in evidenta prin idei, nici prin cuvinte, nici prin nimic special... poate ca daca isi face asta o sa iasa in evidenta... io zic ca baietii astia sunt de plans: interiorul lor sufera cumplit... asa ca draga anca, atunci cand vezi un baiat care iese in evidenta cu pletele sau cu o freza ciudata (pt april) roaga-te pt el ca sa ii arate Domnul un model echilibrat de urmat din biserica...
cat despre parfum... nu stiu... e adevarat ca unii sunt cocote masculine... asa miroase pe langa ei... nu sunt educati la capitolul asta, ce vreti?
dar despre manichiura, pensat si epilat... tre' sa va contrazic... astea nu sunt obiceiuri rele; a persista in ele in defavoarea celor mai importante, da, e gresit... dar nu stiu cate din voi ati vrea sa aveti langa voi un "ursulet" sau unul cu mizerie sub unghii... astea sunt chestiuni de igiena elementara... si va spun ca unu care stie care sunt pretentiile unei femei in materie de curatenie corporala ;)
radeti cat mai puteti, fete si baieti!

05/02/06 23:26

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

anca4j a scris:

am o mica nelamurire la baieti ... considerati ca un baiat cu plete arata bine? fara suparare, dar mie mi se par scarbosi... fara "", in adevaratul sens al cuvantului. Sa nu ma luati acum cu moda, personalitate , etc...nu tine. Mai nou, am obs o moda in trupele crestine ca baietii sa fie pletosi sau cu parul mai lung si frezati in stilul artistilor straini. Oare un chitarist nu poate canta rock daca nu are plete? sau o trupa crestina nu ii pot canta lui Dumnezeu daca nu apeleaza la cine stie ce freze?chiar trebuie sa se imite formatiile si in modul in care arata?  si cu simplitatea la baieti cum ramane ...ca tot vb de decenta la fete?
         si daca unii din voi au parul lung, care ar fi motivatia si ce v-a deteminat sa faceti asta? vi se pare ca aratati mai bine sau...?

cam atat deocamata
voi mai reveni cu intrebari :) fiti sinceri si la obiect

in urma cu cateva saptamani, ne-am sunat noi baietzii din cartier, sa mergem la fotbal, si unul spunea ca nu poate venii, pt k abea cuma a venit de la stilist, si nu vrea sa-si strice freza,...ei ce sa mai spun ca avea o vreza de parca....la lins ursu...si sa nu mai spun ca doarme numai in anumite pozitii timp de o saptamana,...si ca il costa1.600.000, in fiecare saptamana,....greu de crezut, dar....se intampla...si la pocaitzi

si ce sa mai spun despre cei care apar pe scena unde se canta muzica crestina sau in biserica, la grupul de lauda si inchinare,...ei sunt deosebitzi,...ca ei nu mai este nimeni,...tre sa aiba si ei stil,...si fanii lor sa-si faca si ei freza ca si ei, ca tare le mai place,...ei sunt nascutzi din nou...dar ma tot intreb din ce duh...

06/02/06 15:10

Ste.fan
membru

si eu care vroiam sa imi las parul putin mai lung de 5 cm ... ;) ... daca iti sta bine e ceva rau? e pacat sa vrei sa arati bine? (aaa bineinteles nu ca fi atragi atentia sau sa fii mai tare decat altul....) ?! fiecare cu ce primeste ...

va dau un exemplu. un prieten,student la teologie are barbutza... daca se rade,pe langa mine pare un copil,cu toate ca are cu 6 ani mai mult... e gresit ca el sa aiba grija de aspectul lui?! ...

ps:fiecare cu incredintarea lui

06/02/06 15:26

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
sincer, asta nu cred ca tine de incredintare, ci de bun simt !!! Cand esti pletos si baiat ii faci pe cei din jur sa intoarca capul dupa tine, sau daca ai o freza mai ciudata. Nu tine de incredintare, ci de cultura, de bun simt. Fara suparare, asta e parerea mea si nu cred ca numai a mea.astept si alte raspunsuri. si cu simplitatea cum ramane ?

pt a-mi intelege punctul de vedere cititi si mesajul de mai sus.
GBU

06/02/06 15:35

Ste.fan
membru

NU PORT SI NU VOI PURTA PLETE

dar...ca intotdeauna nu pot ramane dator,ca de obicei, (iar incepe asta va ganditi deja) ... fetelor,nu am vazut pe una sa sara in capu' alteia cand am spus de parul vopsit,pe cand aici tot baietii is teroristi...ce sa inteleg?

anca ai dreptate in tot ce ai spus! ... dar va rog fiti fairplay ...

Ultima modificare de Seraphim (06/02/06 15:59)

06/02/06 15:57

Larisa
membru

Eu zic sa se bucure studentul teolog de copilul cu care seamana acum ca mai tarziu o sa-i para rau ca a vrut sa para mai in varsta. Cat despre plete - cred ca fiecare cu gusturile lui! A fost o data un tip la biserica cu sotia lui si eu in primele 5 minute nu mi-am putut da seama daca este femeie sau barbat. Avea parul pana la talie, era brunet si avea parul cret si purta si cercei. Asta e deja exagerare. Stiu ca cei din jungla mai poarta urechile "stantate", dar nu e dreptul meu sa judec. Oricum mi s-a parut ciudat si intr-adevar tine de cultura, de mediul in care te balacesti!

06/02/06 19:07

Site web  
Ste.fan
membru

faza cu prietenul meu e ca si cum eu te-as sfatui pe tine sa te duci la biserica imbracata ca si bunica...

exemplul meu vroia sa sublinieze ca uneori chiar e nevoie de barba (cioc) sau de parul putin mai lung la baieti ... voi ati venit si mi-ai dat in cap cu par lung de 1 m si cercei ...

06/02/06 19:29

rictus_nervos
membru

Inregistat: 09/01/06
asa e barbate... va sa zica esti de acord cu principiul echilibrului si in aspectrul estetic, nu?
de fap[t, asta vroiau fetele sa sublinieze, daca nu ma insel... excesul... eu am parul mare, nu lung, si foarte ondulat, aproape cret si pt mine este o pacoste in majoritatea timpului... dar stiti cum zice Pavel... nu tre sa imi plac mie acu', ci sa fac astfel incat sa ii plac... ei ;)
asa ca: echilibru, baieti si fete!

06/02/06 22:00

Larisa
membru

Intr-adevar cand esti tanar si nelinistit vrei sa faci de toate, dar o data cu varsta incepi sa te calmezi si daca mai ai si nevasta in general vei face cum o sa-i placa ei ca sa-i arati ca iti pasa mai mult de ea decat de tine! Si hai sa recunoastem ca nici un barbat insurat nu e neingrijit! Are cine sa aiba grija sa fie imbracat, incaltat bine, aranjat, parfumat, tuns,  ...

06/02/06 23:06

Site web  
Shilo
membru

considerati ca un baiat cu plete arata bine? fara suparare, dar mie mi se par scarbosi... fara "", in adevaratul sens al cuvantului.

eu am parul lung , iar ce ai spus tu legat de baietii cu parul lung nu ii decat o opinie personala si foarte subiectiva, daca o persona cu parul lung iti creeaza o repulsie , acest lucru se datoreaza tie si nu lui .

sincer, asta nu cred ca tine de incredintare, ci de bun simt !!! Cand esti pletos si baiat ii faci pe cei din jur sa intoarca capul dupa tine, sau daca ai o freza mai ciudata. Nu tine de incredintare, ci de cultura, de bun simt. Fara suparare, asta e parerea mea si nu cred ca numai a mea.astept si alte raspunsuri. si cu simplitatea cum ramane ?

o chestiune de bun simt ii sa nu judeci gresit oamenii din jurul tau , oamenii care "intorc capul" fac acest gest mecanic datorita prejudecatilor,  prejudecati care le alimenteaza existenta si rationamentele , fiecare are dreptul sa se prezinte in exterior asa cum este , fiecare este constient ca modul in care se prezinta in exterior determina reactia celor din jurul sau , dar a spune ca un baiat cu parul lung este "scarbos" este o chestiune care tine de "cultura" bunului simt.

Ultima modificare de Shilo (07/02/06 12:30)

07/02/06 11:55

Ste.fan
membru

te-ai trezit cam greu domnu' shilo ... si asta ca sa iti iei apararea,dar cred ca ai dreptate.

07/02/06 12:09

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Cand eram ceva mai mica, imi placeau numai baietii cu par lung.
In prezent, nu pot fi atat de categorica ca si Anca, pot spune doar ca, odata cu trecerea anilor, nu ma mai uit atat de mult la aparentele astea, sunt alte lucruri mai importante pe care le observ la un baiat decat ca are sau nu plete...
Ionelcim, baiatul de care ne-ai povestit, este un exagerat, parerea mea.
rictus_nervos, nici mie nu-mi plac "ursuletii", dar daca ar sta sa se admire in oglinda mai mult decat mine, m-ar enerva, ar fi tot timpul concurenta intre noi, care e mai pedant, mai cu unghiii aranjate,etc. Ce cosmar!!!
Dar, pentru ca aici baietii raspund, ma retrag si-i las pe ei sa-si asume raspunsurile la intrebarile noastre.

07/02/06 12:12

Shilo
membru

si asta ca sa iti iei apararea,dar cred ca ai dreptate

nu am ce sa apar ,dar cred ca ii gresit sa judecam oamenii dupa infatisarea exterioara , daca merita o judecata celalalt , care intodeauna ne este exterior noua , atunci aceasta judecata [obiectiva] ar trebuie sa se intemeieze pe faptele lui si nu pe aspectul lui exterior .

07/02/06 12:36

Ste.fan
membru

cu toate astea daca vad pe cineva pe strada,care ma face sa intorc capul,si nu il cunosc...?! ... nu il pot judeca decat dupa infatisare...daca mai poarta si un tricou cu semne "satanice" cum zice tata, si pe deasupra si o geaca de piele e cam clara treaba...

diferanta este atunci cand vad spre exemplu un baiat cu par lung,dar imbracat decent ... alta e treaba ... nu cred fetelor ca ar trebuie sa fiti asa de dure cu cei care poarta parul lung...si apoi nu am citit nicaieri in biblie ca barbatii trebuie sa se tunda,banuisc chiar ca Domnul Isus nu avea parul chiar de 2 cm ... fiti realiste ;)

07/02/06 13:06

april
admin forum

Ce intorsatura a luat discutia...Probabil ca intrebarile puse au fost luate cam personal si anumite raspunsuri la fel. Este normal ca fiecare sa aiba anumite preferinte, dar nu trebuie sa judecam pe nimeni din cauza lor.

Sa nu imi sariti in cap, dar am gasit un text biblic despre parul lung la barbati:
1 Corinteni 11:14 :" Nu va invata chiar si firea ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung, pe cand pentru o femeie este o podoaba sa poarte parul lung?".
Era ceva cu legea nazireatului, cand un barbat nu se tundea...poate stie cineva mai multe despre asta.

Aici baietii ar putea veni cu replica ( pe celalalt topic sper), si pe buna dreptate  : de ce se tund unele fete?

Acum, cat de lung este parul lung? Mie nu mi-ar placea un barbat care sa aiba parul mai lung decat mine, dar parca nici sa fie tuns periuta. Depinde si cum ii sta cu tunsoarea respectiva.

Si sa inchei cu o intrebare pentru BAIETI, bineinteles :
Cum va place parul fetelor in general: scurt, mediu, lung? Si de ce? Si natural sau...vopsit? ;)

07/02/06 17:10

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
pai,.... cum imi place parul fetelor? cretz natural,...acuma de ce....nu stiu sa-ti spun,...probabil maine o sa-mi placa cel scurt,...

07/02/06 17:35

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 134    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la