TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Fetele intreaba, baietii raspund Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 125 126 127 128 129 130 131 ... 134
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

irlanda a scris:

Deci Dumnezeu a ales-o pe anomis pentru tine si tu ai ales sa alegi ce a ales Dumnezeu, nu altceva. De acord.

Si mie mi-ar placea sa cred ca este asa. E mult mai romantic. Dar adevarul este ca nu am nicio dovada pe care sa ma bazez atunci cand afirm ca Dumnezeu a ales-o pentru mine. De asemenea, nu am nicio dovada sa pot afirma cu tarie ca Dumnezeu nu a ales-o decat unele indirecte pe care deja le-am prezentat.

irlanda a scris:

Pai e vorba de planul B a lui Dumnezeu, care intotdeauna exista si care bineinteles ca nu poate fi decat perfect. Cu ce nu esti de acord?

Planul B, C sau D. Concluzia mea este ca in acest caz sunt mai multe alegeri perfecte si eu o pot alege pe care o doresc.

Si daca eu sar peste A si ma casatoresc cu B atunci ce se va alege de A?

13/02/13 10:57

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Arch a scris:

Si mie mi-ar placea sa cred ca este asa. E mult mai romantic.

E mult mai sigur, in primul rand.

Arch a scris:

Dar adevarul este ca nu am nicio dovada pe care sa ma bazez atunci cand afirm ca Dumnezeu a ales-o pentru mine. De asemenea, nu am nicio dovada sa pot afirma cu tarie ca Dumnezeu nu a ales-o decat unele indirecte pe care deja le-am prezentat.

Nasol. N-as putea sa traiesc cu o astfel de incertitudine...Si totusi exista oameni casatoriti care au astfel de dovezi. Dovezi care se pot vedea si de ceilalti, nu doar de ei.

Arch a scris:

Planul B, C sau D. Concluzia mea este ca in acest caz sunt mai multe alegeri perfecte si eu o pot alege pe care o doresc.

De existenta planului B, stie doar Dumnezeu. Petru tine exista doar o singura alegere perfecta.

Arch a scris:

Si daca eu sar peste A si ma casatoresc cu B atunci ce se va alege de A?

Ce tot ii dai ca sari peste A? Cu B te casatoresti daca A nu mai exista, a murit.

13/02/13 14:09

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Nasol. N-as putea sa traiesc cu o astfel de incertitudine...

Si de aceea o creezi. E ok si asa.

irlanda a scris:

Si totusi exista oameni casatoriti care au astfel de dovezi. Dovezi care se pot vedea si de ceilalti, nu doar de ei.

Adica aud voci? Ca asta este singura dovada directa.

irlanda a scris:

Petru tine exista doar o singura alegere perfecta.

Discutia nu este daca pentru mine exista o singura alegere perfecta ci daca pe lume exista una si numai una.

13/02/13 16:36

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Arch, vorbesti uneori de parca tu nu ai comunica cu Dumnezeu.

13/02/13 19:33

irlanda
membru

Arch a scris:

Si de aceea o creezi. E ok si asa.

De aceea o si primesc.Nu creez eu numic. Si mi se pare vital intr-o casnicie sa ai deplina siguranta ca cel de langa tine este alegerea Domnului pentru tine. Si nu alegerea mea. Eu pot sa aleg gresit si sa am langa mine o persoana care ar fi trebuit sa apartina atcuiva. Nu stiu altii cum sint, dar pe mine m-ar innebuni incertitudinea asta.

Arch a scris:

Vocea Domnului poate fi auzita prin rugaciune, prin Cuvant, prin vise, prin proorocie, prin semne. Si nu poti spune ca nu sint indirecte ca doar Biblia spune "ca oile mele asculta glasul Meu".

Se poate bineinteles ca Dumnezeu sa se adreseze si cu voce auzibila oamenilor, asa cum a facut cu Samuel, Ghedeon, dar noi avem acum Biblia prin care auzim cel mai clar vocea Domnului.

Arch a scris:

Discutia nu este daca pentru mine exista o singura alegere perfecta ci daca pe lume exista una si numai una.

Una si numai una exceptand pe cei care se recasatoresc in urma vaduviei.

13/02/13 23:46

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Si mi se pare vital intr-o casnicie sa ai deplina siguranta ca cel de langa tine este alegerea Domnului pentru tine. Si nu alegerea mea.

Mie nu mi se pare deloc vital. Si nici macar important. Pentru ca, sa presupunem ca asa este si m-am casatorit cu cea aleasa, asta nu-mi asigura o casnicie trainica si/sau fericita per se. Dumnezeu nu va indeplini rolul de sot in locul meu si respectiv de sotie in locul ei. Ramane tot in grija si responsabilitatea mea sa ma ocup de familie.

irlanda a scris:

Vocea Domnului poate fi auzita prin rugaciune, prin Cuvant, prin vise, prin proorocie, prin semne.

Diferenta majora este ca in Vechiul Testament se spunea "Asa vorbeste Domnul", iar in Noul Testament ni se spune sa judecam tot ce primim.

irlanda a scris:

dar noi avem acum Biblia prin care auzim cel mai clar vocea Domnului.

Foarte adevarat. Numai ca in cazul acesta Biblia nu ne ajuta prea mult.

14/02/13 11:29

april
admin forum

+Archangel+ a scris:

dar noi avem acum Biblia prin care auzim cel mai clar vocea Domnului.

+Archangel+ a scris:

depinde cum o citesti.

14/02/13 19:37

irlanda
membru

Arch a scris:

Mie nu mi se pare deloc vital. Si nici macar important.

Am impresia ca vorbesc cu Delmoniko...

Arch a scris:

Pentru ca, sa presupunem ca asa este si m-am casatorit cu cea aleasa, asta nu-mi asigura o casnicie trainica si/sau fericita per se.

Iti asigura binecuvantarea si puterea din partea Domnului sa lupti sa ai o casnicie trainica si fericita.

Arch a scris:

Dumnezeu nu va indeplini rolul de sot in locul meu si respectiv de sotie in locul ei. Ramane tot in grija si responsabilitatea mea sa ma ocup de familie.

Daca nu zideste Domnul o casa, degeaba lucreaza cei ce o zidesc; daca nu pazeste Domnul o cetate, degeaba vegheaza cel ce o pazeste. (Ps.127:1)

Arch a scris:

Diferenta majora este ca in Vechiul Testament se spunea "Asa vorbeste Domnul", iar in Noul Testament ni se spune sa judecam tot ce primim.

In Vechiul Testament Dumnezeu vorbea prin lege prin profeti, in Noul Testament ne vorbeste mai ales prin Fiul sau:

"Dupa ce a vorbit in vechime parintilor nostri prin proroci, in multe randuri si in multe chipuri, Dumnezeu, la sfarsitul acestor zile, ne-a vorbit prin Fiul pe care L-a pus mostenitor al tuturor lucrurilor si prin care a facut si veacurile.(Evrei 1:1,2)

Adevart o diferenta moajora...

arch a scris:

O luam de la capat...

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna."(2Timotei 3:16,17)

Cum poti sa spui ca intr-o lucrare cum este casatoria, care ca si rezonanta si importanta vesnica, este urmatoarea dupa legamantul cu Dumnezeu, Biblia nu ne ajuta? Nu exista domeniu al vietii umane in care Biblia sa nu aibe un cuvant de spus. O indrumare. O invatatura. Nu exista!

Dar, asa cum spunea april, depinde cum o citesti. Daca tu o citesti ca pe un oracol, si daca tu nu ai gasit acolo scris ca "Archangel s-o ia de nevasta pe anomis" apai inteleg de unde concluzia ca Biblia nu te ajuta...

14/02/13 23:44

+Archangel+
Moderator

april a scris:

depinde cum o citesti.

De sus in jos si de la stanga la dreapta. Dar tot nu am gasit versete care sa sustina ca exista o persoana anume pentru noi. Daca ai gasit acele versete afiseaza-le si punem punct discutiei.

irlanda a scris:

Cum poti sa spui ca intr-o lucrare cum este casatoria, care ca si rezonanta si importanta vesnica, este urmatoarea dupa legamantul cu Dumnezeu, Biblia nu ne ajuta?

Biblia ne ajuta in ce priveste comportamentul sotilor intr-o casnicie. De asemenea, da si o recomandare pentru cei care vor sa se casatoreasca: sa o faca "in Domnul". Dar mai mult de atat nu scrie. Daca tu ai gasit ceva referitor la o persoana aleasa anume sa ne fie partener atunci iti fac aceeasi invitatie ca lui april.

Dar daca nu exista astfel de versete va rog sa nu trecem peste ce este scris si sa nu completam noi Biblia. Mai ales cu o idee provenita din paganismul grecesc: mitul creatiei (sau androginului) al lui Plato.

15/02/13 13:33

Roxana
membru

Arch, crezi ca este gresit daca o fata/un baiat ii spune Domnului: da-mi-l/da-mi-o pe "x"de sot/sotie sau il vreau pe "y" de sot/de sotie?

16/02/13 07:50

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
El sau ea poate sa spuna ce vrea. :D
Important este ca dupa ce spune asta o data sau de o suta de ori, sa astepte ca Domnul sa-i dea ce cere. :D :D
Nu?

17/02/13 07:57

Damaris31
membru

Inregistat: 08/03/08
Si ceea ce cere poate sa nu fie voia Domnului.

17/02/13 21:56

+Archangel+
Moderator

Roxana a scris:

Arch, crezi ca este gresit daca o fata/un baiat ii spune Domnului: da-mi-l/da-mi-o pe "x"de sot/sotie sau il vreau pe "y" de sot/de sotie?

Sincer, habar n-am. Asta tine de relatia fiecaruia cu Dumnezeu.

Dar sa iti povestesc o intamplare amuzanta de pe vremea cand eram in liceu (undeva prin paleoliticul tarziu). Aveam o colega de care imi placea foarte mult si as fi vrut sa fie prietena mea, ba chiar sotia mea. Iar in rugaciunea de fiecare seara, printre alte subiecte, Il rugam pe Dumnezeu sa mi-o dea de sotie si Ii garantam ca o s-o pocaiesc. Deci, aveam cele mai nobile intentii si idealuri. Acum, poti trage singura concluziile.

18/02/13 12:37

april
admin forum

Arch,
crezi ca este gresit sa ii spui lui Dumnezeu sa-ti dea El persoana care stie El ca este cea mai potrivita pt tine ?

18/02/13 21:45

+Archangel+
Moderator

In niciun caz nu cred ca este gresit. Chiar este de dorit ca Dumnezeu sa-l calauzeasca pe cel care are de luat o asemenea decizie importanta. Mai ales ca acum nu mai vorbim despre persoana creata pentru mine ci despre persoana cea mai potrivita pentru mine.

Dar asta nu iti va asigura si relatia cu persoana respectiva. Trebuie sa actionezi cu incredintarea ca Dumnezeu te va feri sa faci alegeri gresite deschizandu-ti usile corecte si inchizandu-le pe celelalte.

19/02/13 13:26

Roxana
membru

april a scris:

Arch,
crezi ca este gresit sa ii spui lui Dumnezeu sa-ti dea El persoana care stie El ca este cea mai potrivita pt tine ?

Asta este normal si toate sa fie facute in Domnul.Dar daca Domnul nu-i spune ca "x" ii este destinat, nu consideri o normalitate ca el/ea sa aleaga o persoana, in Domnul?
Dau un exemplu:
Maria asteapta raspuns de la Domnul in legatura cu casatoria.Domnul nu-i raspunde concret cu nume sau alte"semne", in schimb, Maria este "curtata" de un numar de baieti de la biserica sau de la intalnirea de tineret(baieti crestini).Ea refuza, din diverse motive...unul e urat, altul nu se imbraca frumos, Domnul nu-i spune pe nume despre nici un baiat, ea tot asteapta.De unde stie ea ca Domnul nu i-a raspuns prin cei cativa pe care i-a trimis?

20/02/13 18:44

Old
Moderator

Ei, si tu!

Se poate si sa nu observe.

Am citit o chestie importanta. O pun aici cu copy/paste, dar am lasat si numele celui ce a publicat-o pe net, ca sa nu fac contraventie.

Candva un om prea trist si suparat pe viata se gandi sa se roage la Dumnezeu. "Doamne, vorbeste-mi!", spune el.
Si o ciocarlie a inceput sa cante, Dar omul nu a auzit. Asa ca omul a strigat: "Doamne vorbeste-mi!" Si bubuitul tunetului a rasunat De la o margine a cerului la cealalta, Dar omul nu a ascultat. Omul a privit in jurul sau si a spus: "Dumnezeule, da-mi voie sa Te vad!" Si o stea a stralucit scanteietoare, dar omul nu a observat-o. Si omul a strigat: "Doamne, arata-mi o minune",si o viata s-a nascut, Dar omul nu a stiut. Asa ca omul a strigat in disperare: "Doamne, atinge-ma ca sa stiu ca esti aici!" Si Dumnezeu s-a aplecat si l-a atins pe om. Insa omul a dat cu mana alungand fluturele, Si si-a vazut mai departe de drum...
.......
Nu lasa sa-ti scape vreo binecuvantare, numai fiindca nu o primesti in felul in care o astepti!
Publicat de Corneliu Nita

21/02/13 22:21

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
O intrebare pt voi, baieti/barbati:
Pe o scala de la 1 la 10, cu 10 nota maxima, cat de important este fizicul fetei pt voi? Intr-o relatie de cuplu.
Nu ma intereseaza un raspuns de bun simt, ci unul de sinceritate maxima.

24/02/13 20:55

Old
Moderator

La ce te referi cand vorbesti de fizic?

25/02/13 09:34

Tanara crestina
membru

Cat de importanta este infatisarea fizica a fetei. Stiu, stiu, frumusetea e in ochii celui ce iubeste, insa majoritatea gasesc atractiv un anume tip de fata.
Poate nu m-am exprimat corect. Ce vroiam sa stiu era cat de importanta e frumusetea fizica a fetei.

25/02/13 10:50

Old
Moderator

Frumusetea de azi sau de maine? (fotografie, sau film? )

25/02/13 10:55

Tanara crestina
membru

Old-ule, te mananca ceafa? :D
Eu sunt serioasa aici. Chiar ma intereseaza raspunsul, dar unul sincer. Prefer niciun raspuns, decat unul ,,sa dea bine".

25/02/13 11:25

+Archangel+
Moderator

Cred ca raspunsul s-ar concentra mai bine in a vrea sa faci sex cu fata respectiva sau nu. Ca daca nu ai vrea sa faci sex cu ea atunci la ce te-ai mai apucat sa faci un cuplu?

25/02/13 13:38

Old
Moderator

Tanara crestina a scris:

Old-ule, te mananca ceafa? :D
Eu sunt serioasa aici. Chiar ma intereseaza raspunsul, dar unul sincer. Prefer niciun raspuns, decat unul ,,sa dea bine".

Io-s si mai serios. :D :D
Si am raspuns sincer :);  si care sa dea bine. :D :D
Raspnsu-i cat se poate de simplu.
Cine crezi ca se multumeste cu mediocritatea? :D :D
Daca se poate 10, de ce nu?
Numai ca nu tu stabilesti daca esti de 10 sau de 1, ci "adversarul". :D :D
Tu poti contribui asa, poate cu un procent sau doua. Cand zic tu, nu ma refer la Tanara Crestina ci asa in generalla orice tanara crestina.

Trebuie sa-ti mai spun ca un baiat serios nu este interesat doar de ambalaj, ci de ansamblu.
Acuma am vazut ca a zis ceva Roxana pe la comentarii ca tu (fata sau baiat) trebuie sa ai grija de alimentatie, de odihna, si multe altele.

+Archangel+ a scris:

Cred ca raspunsul s-ar concentra mai bine in a vrea sa faci sex cu fata respectiva sau nu. Ca daca nu ai vrea sa faci sex cu ea atunci la ce te-ai mai apucat sa faci un cuplu?

Ma gandesc ca relatiile sexuale nu sunt singurul pilon principal in cuplu, si ca un baiat nu ar fi dispus sa se casatoreasca cu oricare fata cu care ar fi incantat de relatie sexuala.
Daca revenim in ograda noastra cred ca lucrurile se mai simplifica. Nu e vorba doar de sex ci e vorba de persoana cu care ai vrea sa stai in casa si sa mergi intre oameni.

25/02/13 18:05

Tanara crestina
membru

Old, apreciez raspunsul. Ai fost sincer si in acelasi timp amuzant spunand: ,,Numai ca nu tu stabilesti daca esti de 10 sau de 1, ci "adversarul". :D :D "

Arch, ce mi-ai zis tu, mi-a zis si o crestina, casatorita.

25/02/13 20:00

Pagini: 1 ... 125 126 127 128 129 130 131 ... 134    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la