TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Fetele intreaba, baietii raspund Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 124 125 126 127 128 129 130 ... 134
felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

+Archangel+ a scris:

Multi au stiut si au dat-o in bara. Au stiut ca o persoana este de la Domnul, iar dupa aceea au stiut ca nu este de la Domnul. Ori Dumnezeu se razgandeste destul de mult ori criteriul "stiutului" cam scartaie.

Uneori lucurile mi se par foarte contradictorii
Sunt familii care spun ca au ales dupa voia Domnului si totusi nu au ales bine.....eu personal cred ca pe undeva s-au strecurat mici greseli pe care nu le-au sesizat

cand Dunezeu iti da ceva, El nu iti da ceva "nepotrivit", marea prolbema e cum stiu ca e "potrivit"

Eu personal nu mi-am batutu capul cu asta foarte mult, nu am asteptat minunii....m-am rugat sa fiu calauzita in asa fel incat sa-l gasesc pe cel care trebuie.....cand a fost sa fie cel potrivit....toate lucruile s-au potrivit de minune chiar daca la inceput paream atata de diferiti, veneam din medii diferite, biserici diferite si totusi am ajuns impreuna si avem o casnicie minunata
Nici nu pot sa gandesc ca mi-ar fi fost mai bine cu altul sau ca sotul meu nu e cel potrivit....eu nu as fi putut sa ma casatoresc de dragul sa fi casatorita....probabil unii ma cred naiva, sunt incepatoare (aproape 3 ani)
Ca sa traiesti o viata cu cineva in primul rand tr sa iubesti persoana repectiva....cat ar fi el de credincios daca nu il iubesti te vei injuga la un jug nepotrivit.

Nu cred ca Domnul vine si zice  "uite X pentru tine"
Zicea cineva o vorba "tot alegi pana culegi" uneori noi ca fete avem criterii cam exagerate...tr sa fi atent sa nu treaca sansa pe langa tine...ca apoi iei ce vine la mana si te plagi ca nu esti fericit in casnicie

Sunt familii in care sotul sau sotia au murit....unii s-au recasatorit, si  sunt fericiti.
Cum ramane cu persoana potivita...pentru unii exista 2 persoane potrivite?

26/01/13 17:15

felyy
membru

pagina

26/01/13 17:15

felyy
membru

pagina...

26/01/13 17:16

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
hey, am scris un raspuns destul de lung. A disparut? De ce?

26/01/13 19:14

felyy
membru

april nu merge pagina :(

edit...uite ca merge intr-un final

Ultima modificare de felyy (26/01/13 19:31)

26/01/13 19:30

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

felyy a scris:

...Sunt familii in care sotul sau sotia au murit....unii s-au recasatorit, si  sunt fericiti.
Cum ramane cu persoana potivita...pentru unii exista 2 persoane potrivite?

Da. Pentru unii exista.

Sa nu intrebi acuma de ce nu li s-au dat de la bun inceput ambele persoane potrivite. :D

Ultima modificare de Old (27/01/13 13:32)

27/01/13 13:32

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Oblio a scris:

Nu stiu daca exista altcineva mai bun pentru mine, ori mai bun pentru sotia mea pe acest pamant. Dar stiu ca e cea mai productiva combinatie pentru ambele suflete.

Pai si pana la urma care-i scopul unei casatorii, nu cea mai productiva combinatie pentru doua suflete, ca sa folosesc exprimarea ta? Si daca aceasta combinatie de defecte si calitati produce acea slefuire/desavarsire la care sintem chemati, de ce spui ca nu stii?

Oblio a scris:

El urmareste nu cresterea cuiva anume ci a tuturor.

Urmareste cresterea tuturor si a fiecaruia in parte.

Oblio a scris:

Daca Dumnezeu ar fi ales doar de dragul sotiei, atunci cred ca ar fi gasit si persoane mai bune decat mine pentru ea. E cu mine pentru ca alte combinatii gen "ea si un altul mai bun decat mine" nu ar fi fost echitabil si pentru celalalt, ori nu s-ar fi gasit altcineva care sa sprijine la fel de eficient sufletul meu.

CAnd lui Dumnezeu i se permite sa faca alegerea perfecta pentru noi, o va face de dragul amandorura si astfel stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu. Si daca ai ales sa aleaga Dumnezeu, sa fii convins ca nu exista o alta persoana mai buna pentru sotia ta. Dumnezeu nu lucreaza cu jumatati de masura atunci cand este lasat sa lucreze cum vrea El.

Oblio a scris:

Imperfectiunea continuta de acea alegere nu se datoreaza contributiei lui Dumnezeu ci calitatii omului... nu suntem cum ar fi vrut Dumnezeu sa fim. Prin urmare, noi nu-I oferim posibilitatea de a realiza alegerea perfecta ci doar potrivita.

Imperfectiunea noastra nu catalogheaza niciodata ca imperfecte, mai putin perfecte sau doar potrivite actiunile lui Dumnezeu pentru noi.

Cand Dumnezeu a ales sa ne rascumpere din pacat si faradelege s-a impiedicat de imperfectiunea noastra ca sa nu duca la indeplinirea perfecta, fara cusur  a alegerii Sale?

Oblio a scris:

Dumnezeu nu are jumatati perfecte pentru a realiza intreguri perfecte. El vrea mai mult de la aceste uniri dar firea noastra limiteaza calitatea alegerii in ansamblu.

Cum spuneam, imperfectiunea noastra nu stirbeste din perfectiunea voii/hotararilor/alegerilor lui Dumnezeu.

Oblio a scris:

(perspectiva nu disociaza actiunea lui Dumnezeu de calitatea materialului folosit).

Actiunile lui Dumnezeu perfecte trebuie disociate de imperfectinunea noastra. Adica daca noi sintem imperfecti automat si actiunile Lui sint imperfecte?

Aminteam mai sus de planul Lui Dumnezeu de mantuire a omului. Pai daca nu disociem acest plan, de beneficiarii/de materialul folosit il putem incadra in alegerea imperfecta? Ii limiteaza cumva perfectiunea lui Dumnezeu si a planului Sau?

Oblio a scris:

Desi simt usorul iz de suflet intrigat si tonul mustrator, raspund cu drag stiind ca nu esti animata decat de intentii bune: intrebarea e retorica

Multumesc.

Deci, daca ii dam voie lui Dumnezeu sa-si implineasca voia Sa, in/cu vietile noastre El va face cele mai perfecte alegeri pentru noi.

Ultima modificare de irlanda (28/01/13 00:57)

28/01/13 00:21

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

antonela a scris:

Stiutul meu se bazeaza pe relatia mea cu Dumnezeu si nu pe teorii. Ce afirm, am trait, experimentat.

Unii au experimentat ca au fost rapiti de extraterestri. Altii au experimentat calatorii astrale. De ce experientele lor ar fi mai putin valabile decat experienta ta daca singurul criteriu de evaluare este experienta, trairea?

antonela a scris:

Eu nu-mi raportez viata la altii, la ce au facut ei. Eu am relatia mea cu Dumnezeu si propria viata.

La fel cum au si altii. De ce relatia ta este mai buna decat a altora? Pentru ca experimentezi altfel? La fel si ei.

antonela a scris:

Si sunt multe semne de intrebare legate de ce au facut altii, daca stai sa te gandesti. Eu una nu as lua de buna tot ce relateaza altii, doar ca sa-si justifice noua alegere, care culmea e dupa voia Domnului.

Dar in dreptul tau de ce nu ar fi semne de intrebare? Sau in dreptul meu? De ce am lua de bun ce relatezi tu sau eu?

antonela a scris:

Problema nu e la Dumnezeu, ci la oameni. Si daca au dat-o in bara, e un semn mare de intrebare cu privire la relatia lor cu Dumnezeu.

Mare adevar grait-ai. Avem atat de multe probleme incat ar trebui sa fim mai precauti atunci cand vorbim despre subiecte care au la baza doar experienta noastra.

antonela a scris:

Consider ca mi-am spus parerea indeajuns legat de acest subiect. Ii las si pe altii sa-si exprime propriile opinii.

Sper ca nu te-am suparat cu ceva. Imi cer scuze. Doar am vrut sa aflu niste raspunsuri.

irlanda a scris:

Credeti ca atunci cand v-ati insurat s-a realizat prin/cu  sotiile voastre acea perfecta potrivire?

Se vede ca nu esti maritata. :)

Potrivire perfecta? Nici pe departe. Intotdeauna vor mai exista certuri. Intotdeauna vor fi momente cand il vei jigni pe celalalt sau el te va jigni pe tine. Din moment ce nu suntem perfecti nu ne putem potrivi perfect. Daca vorbesti despre dragoste asta este altceva. Ea este cea care ne face sa trecem peste imperfectiunile noastre si sa mergem mai departe impreuna.

irlanda a scris:

Credeti ca in afara sotiilor voastre, se poate sa mai exista o alta persoana sau alte persoane cu care v-ati fi potrivit mai bine, intr-o relatie de casatorie?

Din punct de vedere strict rational se poate.

irlanda a scris:

Credeti ca la ceea ce face/alege Dumnezeu mai este ceva de adaugat sau de scazut ca sa nu putem folosi cuvantul de perfect-perfectiune?

Buna intrebare. Dar pentru asta trebuie sa stim cu siguranta daca Dumnezeu este Cel ce ne alege partenerul.

28/01/13 11:58

irlanda
membru

Arch a scris:

Unii au experimentat ca au fost rapiti de extraterestri. Altii au experimentat calatorii astrale. De ce experientele lor ar fi mai putin valabile decat experienta ta daca singurul criteriu de evaluare este experienta, trairea?

Diferenta o face faptul ca noi sintem "calauziti cu sfatul Lui"

Arch a scris:

La fel cum au si altii. De ce relatia ta este mai buna decat a altora? Pentru ca experimentezi altfel? La fel si ei.

Relatia e mai buna decat alta dupa ce roade aduce fiecare relatie. Daca te bati cu pumnul in piept ca ce dulce si frumoasa e relatia ta cu Domnul dar te trezesti intr-un divort, o pot numi o relatie prosta in comparatie cu o relatie care rodeste binecuvantare.Simplu.

Arch a scris:

Avem atat de multe probleme incat ar trebui sa fim mai precauti atunci cand vorbim despre subiecte care au la baza doar experienta noastra.

Alegerea partenerului de viata are la baza principiile si Cuvantul lui Dumnezeu pe care fiecare le experimenteaza functie de dorinta fiecaruia de a se alinia dupa Ele.

Arch a scris:

Potrivire perfecta? Nici pe departe.Intotdeauna vor mai exista certuri. Intotdeauna vor fi momente cand il vei jigni pe celalalt sau el te va jigni pe tine. Din moment ce nu suntem perfecti nu ne putem potrivi perfect.

Ne putem potrivi perfect in limitele imperfectiunii noastre.

arch a scris:

Daca vorbesti despre dragoste asta este altceva. Ea este cea care ne face sa trecem peste imperfectiunile noastre si sa mergem mai departe impreuna.

Vorbesc despre orice inseamna o convietuire in doi. O potrivire pe toate planurile.

De ex: personal am oroare de acea supunere a sotiei fata de sot.Daca as alege eu  cu cine sa ma casatoresc, mi-as lua un papa lapte din care sa fac ce vreau.Dar daca il las pe Domnul sa aleaga, sint convinsa ca mi-ar alege un om cu o personalitate in asa fel incat sa-mi corecteze aceasta gresita atitudine a mea fata de aceasta randuiala si porunca a Domnului.

Si pentru ca familia este un cadru perfect de modelare a caracterelor noastre, chiar daca nu sint numai flori pe cale, daca d.p.d.v. spiritual se avanseaza inseamna ca este alegerea perfecta.

arch a scris:

Din punct de vedere strict rational se poate.

Nu inteleg.

Arch a scris:

Dar pentru asta trebuie sa stim cu siguranta daca Dumnezeu este Cel ce ne alege partenerul.

Daca-L lasi pe El inainte, ai siguranta ca alegerea Ii apartine.

28/01/13 15:40

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Diferenta o face faptul ca noi sintem "calauziti cu sfatul Lui"

Daca prin "sfatul Lui" te referi la Biblie atunci ai dreptate dar daca te referi la Duhul Sfant atunci Biblia ne invata sa judecam ceea ce primim de la altii. Adica, daca eu cred, prin Duhul Sfant, ca exista o singura persoana aleasa pentru mine atunci asta este valabil numai pentru mine. Daca o spun si altora atunci ei au datoria, conform Bibliei, sa judece ceea ce eu le zic. De aceea vreau sa facem privitor la aceasta discutie distinctie intre incredintare personala si ceea ce ne spune Dumnezeu tuturor.

irlanda a scris:

Relatia e mai buna decat alta dupa ce roade aduce fiecare relatie. Daca te bati cu pumnul in piept ca ce dulce si frumoasa e relatia ta cu Domnul dar te trezesti intr-un divort, o pot numi o relatie prosta in comparatie cu o relatie care rodeste binecuvantare.Simplu.

Excelent. Eu am o relatie minunata si plina de binecuvantari cu sotia mea. Si eu nu cred ca exista o persoana special pentru mine. In cazul asta esti de acord cu ce am spus pana acum? Nu cred. Deci, roadele nu conteaza prea mult.

irlanda a scris:

Alegerea partenerului de viata are la baza principiile si Cuvantul lui Dumnezeu pe care fiecare le experimenteaza functie de dorinta fiecaruia de a se alinia dupa ele.

Iar ele nu vorbesc nicaieri despre faptul ca exista o persoana creata anume pentru mine si eu pentru ea. Daca ar fi fost asa nu am mai fi discutat atat.

irlanda a scris:

Ne putem potrivi perfect in limitele imperfectiunii noastre.

Perfectiunea incadrata de limite nu prea mai e perfectiune. Parerea mea.

irlanda a scris:

Vorbesc despre orice inseamna o convietuire in doi. O potrivire pe toate planurile.

Iar aceasta potrivire nu este neaparat cu o singura persoana.

irlanda a scris:

Dar daca il las pe Domnul sa aleaga, sint convinsa ca mi-ar alege un om cu o personalitate in asa fel incat sa-mi corecteze aceasta gresita atitudine a mea fata de aceasta randuiala si porunca a Domnului.

Eu zic ca sunt multi barbati care se incadreaza. Nu foarte multi dar sunt.

irlanda a scris:

Si pentru ca familia este un cadru perfect de modelare a caracterelor noastre, chiar daca nu sint numai flori pe cale, daca d.p.d.v. spiritual se avanseaza inseamna ca este alegerea perfecta.

O poti privi si asa. Dar esti 100% sigura ca nu poti avansa spiritual decat alaturi de un singur barbat din aceasta lume? Ce le recomanda Pavel tinerelor vaduve? Sa se recasatoreasca. Inseamna ca, pentru ele, erau mai multe alegeri perfecte?

irlanda a scris:

Nu inteleg.

Pentru a sti cu siguranta daca mai exista si alte persoane cu care te-ai potrivi nu poti decat sa le incerci pe toate si apoi sa vezi daca exista o persoana perfecta sau exista doar grade diferite de compatibilitate. Asta din punct de vedere rational. Din punct de vedere emotional si afectiv, si am mai zis asta, nu cred ca mai exista o alta persoana cu care m-as fi potrivit mai bine.

29/01/13 11:39

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
As vrea sa stiu opinia baietilor cu privire la urmatoarea situatie:

Sa presupunem ca simpatizati o fata si, drept urmare, ii acordati mai multa atentie, vorbiti mai des etc.
Sa mai presupunem ca si fetei ii e simpatic baiatul respectiv, doar ca ea nu ii arata ce simte pentru el in aceeasi masura in care o face el.

Intrebarea mea e: Ati continua sa insistati? Cam dupa cat timp renuntati? V-ati gandi ca nu are rost si e mai bine sa va retrageti?

31/01/13 16:01

cami
membru

Sa inteleg ca renuntarea survine inevitabil pentru ca nu ati primit o oarecare confirmare din partea fetei, a faptului ca sunteti pe drumul cel bun si sa mergeti inainte?

Cat de important e feedback-ul intr-o astfel de situatie?

PS: Hey, nu am zis ca ma refer neaparat la mine :P :)

31/01/13 16:43

mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13
cami, eu am vorbit in numele meu, pt. ca eu nu mai am 15 ani, deci nu o sa "atarn" dupa o fata 5 luni, care imi da mereu cu flit. (a se scuza limbajul) adica tatonez terenul, incerc, fac niste glume, ceva aluzii, apoi o spun si direct. daca sunt "refuzat" mereu, renunt.

31/01/13 16:46

cami
membru

Inteleg, in fond si varsta joaca un rol important.
Dar oricum, exista si fete care se comporta perfect normal, firesc cu acei baieti fata de care nu simt nimic mai mult decat pura prietenie ori amicitie si o cam dau in bara cand vine vorba de persoana pentru care simt ceva mai mult de atat...Iar asta, nu stiu daca tine chiar atat de mult de varsta, o fi, nu stiu.

Multumesc pentru raspunsuri, mohicane. :)

31/01/13 16:53

mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13
ma refeream ca tine de varsta (cel putin in cazul meu) pt. ca eu la 17ani de exemplu, eram mai timid, acum ii dau de inteles mult mai repede ca-mi place de ea. nu din cauza faptului ca wow, as fi disperat sa nu raman singur sau ceva de genul, ci doar ca sunt ceva mai sigur pe mine, mai matur, etc.

acum ce zici tu, e cam cu dus si intors, de genul o fata care ma "ignora" ma poate intriga si ma poate face sa vreau sa fiu cu ea si mai mult, dar totul are o limita, daca o face la nesfarsit......

adnotare foarte importanta: nu "multumesc pentru raspunsuri" ci vreo 20 de euro asa, pe care sa-i donez in scopuri caritabile (pizza, o cartela de telefon, un taxi, etc :D )

31/01/13 17:04

cami
membru

mohicanul a scris:

ma refeream ca tine de varsta (cel putin in cazul meu) pt. ca eu la 17ani de exemplu, eram mai timid, acum ii dau de inteles mult mai repede ca-mi place de ea. nu din cauza faptului ca wow, as fi disperat sa nu raman singur sau ceva de genul, ci doar ca sunt ceva mai sigur pe mine, mai matur, etc.
Si atunci, schimband rolurile, daca o fata cam trage de timp, un baiat ajunge la concluiza ca nu e foarte sigura pe ea, suficient de matura etc.? :) Asta intelege el?

mohicanul a scris:

dar totul are o limita, daca o face la nesfarsit......
Da, dar ideea e ca ea nu face chestia asta in mod intentionat.. intelegi :) ? Ii vine mai natural sa nu-l lase pe calalalt sa vada care-i sunt sentimentele, in pofida faptului ca el ii arata ca o place. Noah, care e explicatia? :D

Does it make any sens? :P 

mohicanul a scris:

adnotare foarte importanta: nu "multumesc pentru raspunsuri" ci vreo 20 de euro asa, pe care sa-i donez in scopuri caritabile (pizza, o cartela de telefon, un taxi, etc :D
As fi chiar mai generoasa daca n-ar fi criza :D :P . Asteptam vremuri mai bune. :P

Ultima modificare de cami (31/01/13 17:26)

31/01/13 17:18

irlanda
membru

Arch a scris:

Daca prin "sfatul Lui" te referi la Biblie atunci ai dreptate dar daca te referi la Duhul Sfant atunci Biblia ne invata sa judecam ceea ce primim de la altii.

Ma refer la ambele.

Arch a scris:

Adica, daca eu cred, prin Duhul Sfant, ca exista o singura persoana aleasa pentru mine atunci asta este valabil numai pentru mine. Daca o spun si altora atunci ei au datoria, conform Bibliei, sa judece ceea ce eu le zic.

Incredintarea data de Duhul Sfant este un bonus pe langa cea data de Cuvantul lui Dumnezeu ca sa ne lumineze cugetul si sa intelegem ca toate lucrurile lucreaza spre cel mai mare bine al nostru(nu relativ un bine relativ sau pe jumatate si cealalta jumatate este undeva in lumea mare)si hotararea este a Domnului cea care se va implini, si nu are cum sa nu fie cea mai potrivita/perfecta pentru noi.

Arch a scris:

De aceea vreau sa facem privitor la aceasta discutie distinctie intre incredintare personala si ceea ce ne spune Dumnezeu tuturor.

Nu este (doar) o incredintare personala sa crezi ca Dumnezeu a ales o singura persoana pentru fiecare in parte. Ca altfel nu intrezicea casatoriile poligame.

Arch a scris:

Excelent. Eu am o relatie minunata si plina de binecuvantari cu sotia mea. Si eu nu cred ca exista o persoana special pentru mine. In cazul asta esti de acord cu ce am spus pana acum? Nu cred.

Nu sint, ca doar nu te doare gura sa spui asta.

Arch a scris:

Deci, roadele nu conteaza prea mult.

Cum sa nu conteze. Conteaza cel mai mult. Poate o casatorie nepotrivita sa faca roade bune? Sau poate una potrivita sa faca roade rele? Si nu dupa roade le vom cunoaste/deosebi?

Arch a scris:

Iar ele nu vorbesc nicaieri despre faptul ca exista o persoana creata anume pentru mine si eu pentru ea. Daca ar fi fost asa nu am mai fi discutat atat.

Faptul ca Dumnezeu a creat o singura Eva, nu mai multe  ca si un ajutor potrivit mie imi spune ca Dumnezeu merge pe principiul "una si buna". Si daca ma mai gandesc ca a fost luata din coasta lui Adam apai chiar fix coasta aia, pe care o alege Domnul, trebuie s-o caute si s-o ia, ca o alta il va incomoda.

Arch a scris:

Avand in vedere ca vorbim de ce-i uman/limitat trebuie sa ne raportam si parerile.

Arch a scris:

Iar aceasta potrivire nu este neaparat cu o singura persoana.

Cum spuneam, daca era cu mai multe, aveam liber la mai multi parteneri.

Arch a scris:

Eu zic ca sunt multi barbati care se incadreaza. Nu foarte multi dar sunt.

Nu exista doi la fel.Unul singur se incadreaza.Ceilalti doar se aseamana.

Arch a scris:

O poti privi si asa. Dar esti 100% sigura ca nu poti avansa spiritual decat alaturi de un singur barbat din aceasta lume?

Absolut. Sa crestem d.p.d.v spiritual este scopul vietii noastre ca in cele din urma sa ajungem ca El. Prin urmare acest cel mai mare bine pe care Domnul il doreste sufletelor noastre, daca s-ar fi putut implini alaturi de mai mai multi/multe, nu ne-ar fi dat Domnul si luna dupa cer numa' sa putem ajunge in aceea stare?

Arch a scris:

Ce le recomanda Pavel tinerelor vaduve? Sa se recasatoreasca. Inseamna ca, pentru ele, erau mai multe alegeri perfecte?

Da.

Arch a scris:

Pentru a sti cu siguranta daca mai exista si alte persoane cu care te-ai potrivi nu poti decat sa le incerci pe toate si apoi sa vezi daca exista o persoana perfecta sau exista doar grade diferite de compatibilitate.

Sint convinsa ca inaintea mea le-a "incercat" Domnul pe toate si se pare ca  numa' cu una  se poate potrivi un om.

Arch a scris:

Asta din punct de vedere rational. Din punct de vedere emotional si afectiv, si am mai zis asta, nu cred ca mai exista o alta persoana cu care m-as fi potrivit mai bine.

Eu cred ca Domnul cauta si vrea  sa ne potrivim din toate punctele. Dar nu emotional si afectiv cu una, spiritual cu alta, rational cu alte doua trei...e absurd.

01/02/13 00:57

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Nu este (doar) o incredintare personala sa crezi ca Dumnezeu a ales o singura persoana pentru fiecare in parte. Ca altfel nu intrezicea casatoriile poligame.

Daca ar fi fost asa atunci ar fi interzis si recasatorirea.

irlanda a scris:

Nu sint, ca doar nu te doare gura sa spui asta.

Banuiesc ca ai vrut sa fii rautacioasa. :) Chiar am o casnicie minunata si plina de binecuvantari si ne intelegem tot mai bine.

irlanda a scris:

Si daca ma mai gandesc ca a fost luata din coasta lui Adam apai chiar fix coasta aia, pe care o alege Domnul, trebuie s-o caute si s-o ia, ca o alta il va incomoda.

Iar Eva nu l-a incomodat deloc pe Adam, nu? :D

irlanda a scris:

Arch a scris:

Avand in vedere ca vorbim de ce-i uman/limitat trebuie sa ne raportam si parerile.

In cazul asta sensul se diminueaza foarte mult. Raportandu-ne la ce-i uman si limitat orice alegere se poate constitui intr-o alegere perfecta.

irlanda a scris:

Nu exista doi la fel.Unul singur se incadreaza.Ceilalti doar se aseamana.

Mai, da' exigenta mai esti. :D

irlanda a scris:

Arch a scris:

Ce le recomanda Pavel tinerelor vaduve? Sa se recasatoreasca. Inseamna ca, pentru ele, erau mai multe alegeri perfecte?

Da.

Deci nu exista numai o singura persona cu care te poti potrivi perfect? Pai, asta ziceam si eu.

irlanda a scris:

Eu cred ca Domnul cauta si vrea  sa ne potrivim din toate punctele. Dar nu emotional si afectiv cu una, spiritual cu alta, rational cu alte doua trei...e absurd.

Cred ca nu m-am exprimat clar. Cand am zis emotional si afectiv sau rational nu ma refeream la tipare de potrivire ci la moduri de a privi aceasta problema.

01/02/13 15:04

irlanda
membru

Arch a scris:

Daca ar fi fost asa atunci ar fi interzis si recasatorirea.

Poligamia si racasatorirea ti se par acelasi lucru?

Arch a scris:

Banuiesc ca ai vrut sa fii rautacioasa.  Chiar am o casnicie minunata si plina de binecuvantari si ne intelegem tot mai bine.

Altu' banuitor.... Nu, nu am vrut sa fiu rautacioasa. Vorbesc la modul general, nu dezbat casnicia cuiva anume. Si spuneam ca nu dupa vorbe, ci dupa roade.

Arch a scris:

Iar Eva nu l-a incomodat deloc pe Adam, nu?

Pai s-au incomodat reciproc. O potrivire perfecta :D

Arch a scris:

In cazul asta sensul se diminueaza foarte mult. Raportandu-ne la ce-i uman si limitat orice alegere se poate constitui intr-o alegere perfecta.

Orice alegere a lui Dumnezeu pentru noi/cu noi, cei imperfecti, este o alegere perfecta.

Arch a scris:

Deci nu exista numai o singura persona cu care te poti potrivi perfect? Pai, asta ziceam si eu.

Eu vorbeam strict de cei vaduvi/e. Tu vorbesti de toti oamenii.

Arch a scris:

Cred ca nu m-am exprimat clar. Cand am zis emotional si afectiv sau rational nu ma refeream la tipare de potrivire ci la moduri de a privi aceasta problema.

Eu aleg sa privesc din perspectiva planului pe care Dumnezeu ne spune ca il are cu fiecare in parte. Daca eu cred ca m-as potrivi cu mai multe persoane in vederea casatoriei, neutralizez, intr-un fel, planul pe care Dumnezeu il are pentru mine.

01/02/13 16:53

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Poligamia si racasatorirea ti se par acelasi lucru?

Din punct de vedere al numarului de persoane, da. Exceptie facand cazul cand te recasatoresti cu aceeasi persoana. Discutia era daca exista o singura persoana pentru noi sau mai multe.

irlanda a scris:

Altu' banuitor....

Eeeei... asa ma stii tu pe mine? :D

irlanda a scris:

Orice alegere a lui Dumnezeu pentru noi/cu noi, cei imperfecti, este o alegere perfecta.

Perfect. De unde stii care este alegerea lui Dumnezeu? Si ma refer dincolo de orice dubiu.

irlanda a scris:

Eu vorbeam strict de cei vaduvi/e. Tu vorbesti de toti oamenii.

Vaduvii/ele nu e si ei oameni? Deci, pentru unii oameni Dumnezeu a creat o singura alegere perfecta, iar pentru altii a creat mai multe alegeri perfecte? Deja discutia se ramifica.

irlanda a scris:

Eu aleg sa privesc din perspectiva planului pe care Dumnezeu ne spune ca il are cu fiecare in parte.

Eu stiam ca planul pe care Dumnezeu il are cu fiecare in parte este sa ne asemanam cu Isus. Nu am citit nicaieri si ca are o anume persoana pregatita pentru noi in vederea casatoriei. Si daca toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Domnul de ce n-ar fi bine si daca m-as casatori cu oricine?

irlanda a scris:

Daca eu cred ca m-as potrivi cu mai multe persoane in vederea casatoriei, neutralizez, intr-un fel, planul pe care Dumnezeu il are pentru mine.

Asta pentru ca pleci de la premisa ca Dumnezeu are pregatita pentru tine o singura persoana. Pe cand noi tocmai aceasta premisa o discutam. Daca este o axioma atunci ea nu mai poate fi discutata.

04/02/13 13:22

irlanda
membru

Arch a scris:

Din punct de vedere al numarului de persoane, da. Exceptie facand cazul cand te recasatoresti cu aceeasi persoana. Discutia era daca exista o singura persoana pentru noi sau mai multe.

Nu este acelasi lucru nici macar d.p.d.v al numarului. Un poligam are concomitent mai multi parteneri. Pe cand cel recasatorit, nu.

Da, exista o singura persoana pentru noi. Asa cum a existat o singura Eva pentru Adam, nu mai multe.

arch a scris:

Perfect. De unde stii care este alegerea lui Dumnezeu? Si ma refer dincolo de orice dubiu.

Tu de unde stii ca anomis a fost alegerea lui Dumnezeu?

Arch a scris:

Vaduvii/ele nu e si ei oameni?

Ba da, dar sint intr-o situatie mai aparte decat tine, om caruia ii traieste nevasta.

arch a scris:

Deci, pentru unii oameni Dumnezeu a creat o singura alegere perfecta, iar pentru altii a creat mai multe alegeri perfecte? Deja discutia se ramifica.

Exact.Atata vreme cat a hotarat sa ti-o ia pe prima, cred ca tot in treaba si hotararea Lui intra si a doua, care bineinteles ca nu poate fi decat perfecta.

Arch a scris:

Eu stiam ca planul pe care Dumnezeu il are cu fiecare in parte este sa ne asemanam cu Isus. Nu am citit nicaieri si ca are o anume persoana pregatita pentru noi in vederea casatoriei.

Dar ca scrie ca exista mai multe persoane ai citit? Nu ai vazut pentru ca nu scrie negru pe alb...dar casatoria este urmatorul pas ca importanta si efect vesnic al omului credincios. Daca persoana cu care te casatoresti nu este cea pregatita anume pentru tine, cum crezi ca vei putea vreodata sa te asemeni cu Domnul Isus?

Arch a scris:

Si daca toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Domnul de ce n-ar fi bine si daca m-as casatori cu oricine?

Pentru ca atunci toate lucrurile ar lucra spre binele oricui, nu doar spre binele celor ce iubesc pe Domnul.

Arch a scris:

Asta pentru ca pleci de la premisa ca Dumnezeu are pregatita pentru tine o singura persoana. Pe cand noi tocmai aceasta premisa o discutam. Daca este o axioma atunci ea nu mai poate fi discutata.

Si cu ce gresesc daca plec de la aceasta premisa?

05/02/13 00:30

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Tu de unde stii ca anomis a fost alegerea lui Dumnezeu?

Eu stiu ca Dumnezeu a binecuvantat si binecuvanteaza relatia noastra. Eu nu cred ca El a ales-o pe ea pentru mine sau pe mine pentru ea. Este, mai degraba, binecuvantarea unui parteneriat intre 2 fiinte libere care pot sa aleaga.

irlanda a scris:

Si cu ce gresesc daca plec de la aceasta premisa?

Nu gresesti cu absolut nimic. La fel cum nici cei care pleaca de la alta premisa nu gresesc cu absolut nimic.

irlanda a scris:

Exact.Atata vreme cat a hotarat sa ti-o ia pe prima, cred ca tot in treaba si hotararea Lui intra si a doua, care bineinteles ca nu poate fi decat perfecta.

Si uite asa am banalizat subiectul. Daca Dumnezeu are un sir de alegeri perfecte cum mai putem vorbi despre o alegere perfecta?

07/02/13 15:15

irlanda
membru

Arch a scris:

Eu stiu ca Dumnezeu a binecuvantat si binecuvanteaza relatia noastra. Eu nu cred ca El a ales-o pe ea pentru mine sau pe mine pentru ea. Este, mai degraba, binecuvantarea unui parteneriat intre 2 fiinte libere care pot sa aleaga.

Daca Dumnezeu nu este implicat in alegerea ta, ce te face sa crezi, de unde stii ca ai binecuvantarea Lui?

Si daca alegea Dumnezeu in locul tau, nu mai erai o fiinta libera? Nu aveai posibilitatea sa alegi sau sa respingi ce a ales El?

Sau crezi ca alegerea Lui nu ar fi fost asa de buna ca a ta?

Arch a scris:

Nu gresesti cu absolut nimic. La fel cum nici cei care pleaca de la alta premisa nu gresesc cu absolut nimic.

Eu stiu ca nu gresesc, dar cei care pleaca de la premisa ca in lumea larga este posibil sa mai exista alte cateva persoane cu care s-ar fi potrivit la fel de bine, sau chiar mai bine decat cu persoana de langa ei, gresesc prin necredinta intr-un Plan pe care si prin care toate lucrurile lucreaza spre binele nostru, subestimand astfel capacitatea Arhitectului.

Arch a scris:

Si uite asa am banalizat subiectul. Daca Dumnezeu are un sir de alegeri perfecte cum mai putem vorbi despre o alegere perfecta?

Eu vorbesc despre o singura alegere perfecta din momentul in care o alta a incetat sa mai existe. Deci, o singura alegere perfecta. Unde-i banalizarea? Unde-i siru'

08/02/13 01:19

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Daca Dumnezeu nu este implicat in alegerea ta, ce te face sa crezi, de unde stii ca ai binecuvantarea Lui?

In primul rand nu sustin ca Dumnezeu nu ar fi implicat in alegerea mea. Daca nu ar fi fost Dumnezeu sa mi-o scoata in cale pe anomis plaja mea de alegeri cu siguranta nu se extindea pana in Arad. Dar eu am fost cel care a ales-o pe ea si nu pe alta. La fel si in cazul ei.

In al doilea rand stiu ca am binecuvantare Lui dupa roadele casniciei noastre. Desi am fost mult timp despartiti si chiar si acum programele noastre de lucru ne impiedica sa fim prea mult impreuna relatia noastra este foarte buna si foarte puternica.

irlanda a scris:

Si daca alegea Dumnezeu in locul tau, nu mai erai o fiinta libera?

Nu cred ca Dumnezeu alege in locul meu. Cred ca Dumnezeu iti ofera oportunitati dar nu alege El.

irlanda a scris:

Eu vorbesc despre o singura alegere perfecta din momentul in care o alta a incetat sa mai existe. Deci, o singura alegere perfecta. Unde-i banalizarea? Unde-i siru'

Daca in momentul in care una ar inceta sa existe atunci s-ar naste alta, da, as fi de acord. Dar aceste alegeri perfecte exista in acelasi moment.

Si daca o persoana ar alege sa sara peste prima alegere perfecta si s-ar casatori direct cu a doua alegere perfecta si nu mai trece prin chinul despartirii de persoana iubita? Ar fi posibila si o astfel de varianta. De aici siru'.

08/02/13 13:45

irlanda
membru

Arch a scris:

Daca nu ar fi fost Dumnezeu sa mi-o scoata in cale pe anomis plaja mea de alegeri cu siguranta nu se extindea pana in Arad. Dar eu am fost cel care a ales-o pe ea si nu pe alta. La fel si in cazul ei.

Deci Dumnezeu a ales-o pe anomis pentru tine si tu ai ales sa alegi ce a ales Dumnezeu, nu altceva. De acord.

Arch a scris:

In al doilea rand stiu ca am binecuvantare Lui dupa roadele casniciei noastre.

Pai daca Dumnezeu ti-a ales-o si tu ai ales alegerea Lui, te cred si eu.

Arch a scris:

Nu cred ca Dumnezeu alege in locul meu. Cred ca Dumnezeu iti ofera oportunitati dar nu alege El.

Oportunitatile nu trebuie sa ti le ofere Dumnezeu, ca sint la indemana oricui. Dumnezeu ne pune in fata alegerea Sa, vi-s-vis de oportunitati. Noi trebuie sa alegem intre cine este ales dupa voia Sa, sau cine este o oportunitate.

Arch a scris:

Daca in momentul in care una ar inceta sa existe atunci s-ar naste alta, da, as fi de acord. Dar aceste alegeri perfecte exista in acelasi moment.

Pai e vorba de planul B a lui Dumnezeu, care intotdeauna exista si care bineinteles ca nu poate fi decat perfect. Cu ce nu esti de acord?

arch a scris:

Si daca o persoana ar alege sa sara peste prima alegere perfecta si s-ar casatori direct cu a doua alegere perfecta si nu mai trece prin chinul despartirii de persoana iubita?

Eu asociez despartirea cu moartea. Ori eu nu cred ca este in puterea vreunei persoane sa cunoasca dinainte daca va trece prin chinul despartirii sau nu. Deci varianta nu-i posibila.

13/02/13 00:13

Pagini: 1 ... 124 125 126 127 128 129 130 ... 134    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la