TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Baietii intreaba, fetele raspund... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 82
winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

monica a scris:

Asa mi s-a parut si mie: Claudiu si-a facut deja o parere si nu cred ca ce a raspuns April, Larisa sau eu il va face sa-si schimbe parerea, poate preconceputa pe care o are despre fete.
Si, Filip, nu o compatimi pe April, cred ca s-a descurcat foarte bine si a dovedit ca e o adevarata lady. Mi-a placut mult ce a scris.

ar fi bine sa se prasteze atitudinea asta de a se discuta frumos si de a fi gata oricand sa ne schimbam conceptiile sau cel putin kre pe moment ni se par a fi intrun fel.... be blessed all....si ne vedem in 2006.... un an nou fericit....

31/12/05 01:10

Site web  
klauddyou
+

Inregistat: 23/12/05
Oho!
Bravos, natiune! Halal sa-ti fie!
Sunt ferm convins ca ceea ce am intrebat a fost destul de... controversat, sa zicem.
Adevarul este ca vroiam, de fapt, sa vad cata coloana vertebrala au fetele si baietii care posteaza la topicul asta ;) Nu de alta, dar va urmaresc si pe celelalte topicuri.
Felul in care am pus intrebarile nu a fost unul cu intentii vexatoare, ci au fost formulate special putin mai acid, datorita "bazicitatii" posturilor anterioare. Nadajduiesc ca nu imi veti fi luat in nume de rau asta. Si daca ati luat-o, iertare.
Asa. Acum, o lamurire. M-am referit la baiatul cu tobele pentru ca "Zildjian" este o marca celebra in domeniul seturilor de baterie (fabrica, in general, cinele- crash-uri, ride-uri etc.) ;)
Domnule Filip, de ce trebuie neaparat sa consideri ca saracele fete au fost atacate si tratate urat? Daca nu esti casatorit, iti vei pune intrebarea. Daca esti, atunci nu te mai da falos, ca deja ti-ai pus intrebarea. Nu lua remarca mea drept una rau intentionata sau facuta cu malitie. Pur si simplu consider ca fetele se puteau descurca singura si nu aveau nevoie de "intariri".
Sa fiti sanatosi!
C

31/12/05 16:46

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Mda...si te-ai lamurit? Daca tot ne urmaresti si pe la alte topicuri... Care e verdictul? Avem coloana vertebrala sau nu?

Si chiar daca ne descurcam sigure, e un gest frumos cand primim "intariri" din partea baietilor. Daca si unii din ei considera ca e cazul sa intervina in "favoarea" noastra, asta ar trebui sa-ti dea putin de gandit. Ca ceea ce ai intrebat, si mai ales modul cum ai facut-o, a fost mai mult decat "controversat".

31/12/05 17:12

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
fetelor am o intrebare, dupa cum am observat se pare ca baietzii nu inteleg fetele, dar voi intelegeti baietii? adevarul este ca pe unii nici eu nu-i inteleg adica cei de genul cum s-a postat eri

04/01/06 20:50

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Dupa parerea mea, baietii sunt niste fiinte mai usor de inteles decat fetele: sunt mai realisti si nu gandesc atat de complicat ca noi.
Cred ca ne completam perfect unii pe altii.
Nu pretind ca va inteleg perfect, dar, cel putin, fac eforturi in aceasta directie.

04/01/06 22:21

lauryka
membru

Inregistat: 15/03/05
dk inteleg baietii?...hmmm...incerc :D...da as putea spune ..nu pe toti si nu in totalitate, dar pot spune ca am prieteni baieti cu care ma inteleg ff bine , uneori chiar mai bine decat fetele.....si inca ceva , mi se pare ca baietii stiu sa se distreze mai bine ca fetele :)...

05/01/06 00:20

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

lauryka a scris:

....si inca ceva , mi se pare ca baietii stiu sa se distreze mai bine ca fetele:)...

hm...mie asta imi da de ganditit....mai ales ca o fata intreba de ce fetele sunt mai spirituale decat baietzii?

se pare ca in general fetele sunt mai spirituale iar baietzii se distreaza mai bine. sunteti deacord cu concluzia mea?

05/01/06 22:58

Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05

se pare ca in general fetele sunt mai spirituale iar baietzii se distreaza mai bine. sunteti deacord cu concluzia mea?

concluzia ta este subiectiva , spiritualitatea nu este apanajul  femininului , fiecare fiinta rationala poate fii spiritual , indiferent de sex .

05/01/06 23:47

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Bajetii se pare ca nu au prea mult timp pentru lucrurile sfinte. In schimb fetele isi fac timp. Intotdeauna femeile au fost cele mai bisericoase si cu teama de Dumnezeu! Sa nu uitam de Smaranda din Amintiri din copilarie, de Vitoria Lipan si de mine!

06/01/06 00:59

Site web  
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
Larisa sa nu uitam nici de Eva dar nici de Adam. Sa nu uitam de Izabela si nici de Balaam.(astea mi-au sarit in minte). hai sa nu le ridicam in slavi pe femei, dar nici pe barbati. Nu sunt anti feminist dar din punct de vedere biblic barbatul este un pic mai mare (daca vrei standarde)...
sa nu uitam pe nici unu. Lasa tu fetele bisericoase si lasati ceilalti baietii bisericosi. Nu exista cea mai pocaita femeie si cel mai pocait barbat ... exista doar unitatea in Hristos. De ce ati deviat si va impungeti atata: baietii cat si fetele. unii ca noi suntem mai tari, ceilalti nu ca noi gandim mai profund si mai neinteles. ca voi aveti "lag" la creier, etc .... suntem penali.
...deviem disctutia. punem pe unii la zid si ii executam cu inteligenta noastra. dar in fine .... cum vreti.

06/01/06 01:21

Site web  
Larisa
membru

Cel mai fain este momentul in care o femeie accepta punctele ei slabe si le compenseaza cu punctele tari ale barbatului. La punctul asta sunt ei acum. Vreau sa cred ca barbatul este cel care trebuie sa conduca casa si biserica, dar din pacate unii barbati sunt asa de ocupati sa stranga cele necesare vietii ca femeia i-a luat locul. Nu condam baietii, nu ridic fetele in slavi ci privesc realitatea. Eu am inceput de la o bucata de vreme sa sarbatoresc diferentele dintre mine si iubitul meu. Relatia curge mult mai lin cand fiecare stie care sunt punctele lui forte si care sunt cele slabe. Si daca mai este cineva sa completeze pe cele slabe deja esti pe drumul cel bun.

06/01/06 01:27

Site web  
vaxaly
membru

eu nu zic ca femeia este proasta si ca barbatul e desteptul. Eu zic ca e egalitate ... zic ca ambii sunt valorosi in ochii lui Dumnezeu .... dar sa nu facem din cazuri particulare , ceva general. E Normal si e frumos sa se completeze reciproc, doar femeia e jumatatea barbatului si barbatul jumatatea femeii.
si despre barbatii care sunt prea ocupati cu stransul celor necesare, ii compatimesc pt ca unii sunt prea ocupati sa stranga "aur" pt femeile lor care ii iubesc "din inima". dar nu e problema mea sa judec ...

06/01/06 01:35

Site web  
vaxaly
membru

ok. sa revenim la subiect si la intrebari :)

06/01/06 01:41

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
mai ales unde sunt si copii in fam e normal si frumos ca barbatul sa se ocupe de altarul fam binenteles si cu sprijinul femeii

06/01/06 01:44

april
admin forum

Sa revenim la subiect. Sa caut ultima intrebare pusa de baieti in noianul de mesaje off-topic.....:D

Hm....daca ii intelegem pe baieti. As avea o observatie: se pare ca baietii au pus mai multe intrebari in comparatie cu fetele. Tinand cont de asta si de faptul ca in general fetele sunt mai curioase, as putea sa trag concluzia ca fetele ii inteleg si cunosc mai bine pe baieti decat invers.

Ultima modificare de april (06/01/06 17:42)

06/01/06 17:42

vaxaly
membru

chiar crezi april ca ii cunosti mai bine pe baieti? aici pe forum esti tu si inca cateva fete care posteaza in comparatie cu baietii care sunt mai multi.

07/01/06 01:05

Site web  
april
admin forum

april a scris:

as putea sa trag concluzia ca fetele ii inteleg si cunosc mai bine pe baieti decat invers.

Nu am afirmat ca ii cunosc mai bine....am spus ca AS putea trage o concluzie in functie de numarul postarilor....

Eu ma straduiesc sa-i cunosc....sa-i inteleg... si cand nu reusesc, sa-i accept.

Ultima modificare de april (07/01/06 01:12)

07/01/06 01:12

Larisa
membru

Ce inseamna "sa-i cunoastem mai bine pe baieti"? Au ceva in plus fata de ceea ce deja stim?

07/01/06 03:45

Site web  
vaxaly
membru

da Larisa. eu cred ca am multe fata de ce stii tu; dar trebuie sa le decoperi singura :)

si o intrebare pt tine Larisa.
Ce au baietii de tu deja ii cunosti bine (asta se intelege din ce ai scris).?

07/01/06 11:02

Site web  
Larisa
membru

Au un fel aparte de a se da de gol. O fata cu ceva cunostinte in ale temperamentelor si ale limbajului trupului ii poate citi usor pe bajeti. Sunt rationali, sunt mandri, sunt destepti, sunt autoritari, sunt timizi, le poti ghici urmatoarea miscare daca stai putin in preajma lor, se aprind mai usor, dar le trece mai repede, fac un singur lucru o data si-l fac bine, nu au atentie distributiva, vorbesc putin(in general) pentru ca gandesc mai greu, sunt mai puternici, sunt sensibili, dar de cele mai multe ori nu o arata pentru ca "nu e semn de barbatie", sunt lideri buni, etc.

07/01/06 18:33

Site web  
vaxaly
membru

imi place despre ceea ce ai scris Larisa. sincer.
ma intreb pe eminescu l`au inteles fetele?

07/01/06 23:48

Site web  
Larisa
membru

Un unchi de-al meu zicea ca niciodata nu i-a placut in scoala sa comenteze o poezie pentru ca zicea el: "poate ala a avut inspiratia cand statea pe veceu si eu comentez trairi, sentimente, idealurile lui in momentul in care a scris poezia. Sa fim seriosi!" Nu stiu cate poezii a scris Eminescu pe veceu, dar stiu cata inspiratie am avut eu in compartimentul in care nu intra decat o singura persoana. Daca stii ceva despre melancolici - ajungi sa intelegi ca Eminescu a scrie poeziile ca orice melancolic care are o scnateie de inspratie si un dram de succes! Mie nu mi-a placut Eminescu pentru ca poeziile lui sunt prea siropoase. Hai sa va zic tehnica cu pantaloni, fara pantaloni in poezia eminesciana: Daca iei fiecare poezie a lui Eminescu si adaugi  "cu pantaloni" dupa primul vers vei vedea ce bine se potriveste! La al doilea vers adaugi: "fara pantaloni" si tot asa. "Pe langa plopii fara sot(cu pantaloni)/Adesea am trecut(fara pantaloni)/Ma cunosteau vecinii toti(cu pantaloni)/ Tu nu m-ai cunoscut(fara pantaloni). Fiind baiet paduri cutreieram(cu pantaloni)/si ma culcam ades langa izvor(fara pantaloni) ...

Ultima modificare de Larisa (08/01/06 00:21)

08/01/06 00:20

Site web  
vaxaly
membru

deci si lui eminescu i`o dai in freza :))) saracu se misca in mormant acum :P totusi eu il consider un geniu si nu sunt chiar de cu pantaloni fara pantaloni poeziile lui :)

scrisoarea 1 imi place si e interesanta! sunt si altele dar sa il lasam pe eminescu cu a lui veronica !

Ultima modificare de vaxaly (08/01/06 01:31)

08/01/06 01:30

Site web  
Larisa
membru

vaxaly a scris:

dar sa il lasam pe eminescu cu a lui veronica !

Care dintre ele? S-a descoperit dupa revolutie ca de fapt Eminescu a fost homosexual. V-as invita sa cititi mesajele lui catre Ion Creanga: "badita Creanga, de cand te asteptam sa vii ...." Lucrul acesta nu a fost mediatizat de frica de reactia oamenilor. Am zis ca nu imi place Eminescu, dar cele mai multe versuri le stiu de Eminescu! Ciudat, nu? Unul din fostii mei profesori este un descendent din familia Eminovici.

08/01/06 03:36

Site web  
black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
Larisa nu te supara, Eminescu a fost geniu("Ci eu in lumea mea ma simt/Nemuritor si rece!") si sa spui ca nu-ti place Eminescu nu pot comenta, dar sa spui ca poeziile sale sunt siropoase inseamna sa generalizezi si cu asta nu pot fi de acord. Are cateva poezii care pentru mine sunt superbe(Luceafarul, seria scrisorilor, si ceva franturi de versuri ("Ca o spaima impietrita/Ca un vis incremenit" sunt 2 versuri cu esenta)).
P.S.: Geniile nu pot fi intelese! :D

08/01/06 15:07

Site web  
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 82    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la