TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Baietii intreaba, fetele raspund... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 82
winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

Zildjian a scris:

E adevarat,nu toate fetele se imbraca,dar 90% o fac. Si nu neaaparat la mine in biserica,ci in majoritatea bisericilor. Si nu cred ca e cazul politetii aici, pentru ca lucrurile astea sunt strigatoare la cer. April, nu crezi ca diavolul isi face de cap prin "surorile" astea cu coapse puternice...chiar crezi ca ar trebui sa fim politicosi cu dracul? In fond, e lucrarea lui, si vina nu e a "surorilor'. Ca de..noi nu avem personalitate. Noi suntem credinciosi si mergem la'dunare.

ma sincer sa fiu o dai in sf-uri!!! poate in biserica ta se imbraca fetele asa, dar eu am fost in destule biserici in care fetele se imbraca decent....tu vb cam vulgar si toata problema e k n-ai unde sa te afirmi.....SUBJECT CLOSE!!!

28/12/05 18:07

Site web  
Zildjian
membru

Inregistat: 19/12/05
Daca cititi mai atent primul meu post,nu ma refer la fuste scurte, ci la fustele tipice penticostalelor. Ma bucur ca in bisericile voastre nu sunt "deselate" d'astea, dar sustin ideea mea...In MAJORITATEA bisericilor tre' sa lasi capul jos daca vrei sa ramai sfant.

28/12/05 19:57

winnetou
membru

mai nu tre sati lasi capu in jos ... poti sa te uiti din greseala, asta inseamna k numai esti sfant? poti sa te uiti dar sa nu gandesti...adik sa ai o atitudine contra....eu reusesc asta....ce bine k nu sunt dintro biserica penticostala :)...si numai generaliza pls, toti trebuie sa se pocaiasca,. si tu chiar dak nu esti fata,....e destul sa te gandestii la prostii si deja ai pacatuit mai rau decat fetele alea kre se imbraca "deselate". ai un stil frumos de a critica dar un sfat k de la un prieten ar fi sa te uiti la barnalaul din ochiul tau si nu la paiul din ochiul fetelor ... GBU >:D<

28/12/05 20:06

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
De la baietii intreaba si fetele raspund am ajuns la baietii intreaba si tot baietii raspund...Poate ca fetele considera ca o asemenea intrebare nu merita un raspuns...mai ales daca tinem cont si de felul in care a fost pusa.

Deci, as considera intrebarea inchisa. Si multumiri baietilor care au intervenit in favoarea...fetelor :)

Daca aveti alte intrebari, va raspundem cu placere. Asteptam insa ...seriozitate.

Si pt. zildjian: poate te afli intr-un loc gresit...si ar trebui sa-ti schimbi biserica sau...atitudinea.

Ultima modificare de april (29/12/05 00:35)

28/12/05 22:09

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
sau cum a spus winnetou, sa-ti scoti "barnalaul"

am o intrebare: ce se intampla ca fetele astea alterneaza de la o stare la alta, de nici nu mai sti cum sa te comporti.cand crezi ca e totul ok...ups nimica nu mai e cum trebuie.

28/12/05 23:33

april
admin forum

Hm...interesanta intrebare. Si recunosc ca asa e uneori, ne cam schimbam starea destul de repede. Dar asta ar fi si ceva bun: putem trece repede si de la o stare negativa la una pozitiva :)

As avea o explicatie fiziologica: schimbarea asta tine in mare parte si de hormonii feminini, care sunt 2 ( barbatii au doar unul masculin). Si nu numai ca sunt 2 , dar cei doi nu se mentim constanti de loc . In functie de cresterea si scaderea valorilor lor, poate varia si starea de spirit "feminina". As putea da o explicatie mai...ampla, dar nu stiu cat ar fi cazul...si daca e vorba de o fata la care tii, ai putea vorbi cu ea si poate iti explica ea mai bine...

Si ar mai fi si alte explicatii...motive...etc....

Ultima modificare de april (29/12/05 15:09)

29/12/05 00:02

ionelcim
membru

ok, si atunci cum trebuie procedat.....(va rog spunetimi pana nu innebunesc)

29/12/05 00:06

april
admin forum

Mi-am modificat putin mesajul anterior, dar probabil ca nu ai apucat sa-l citesti.

Te referi la fete in general, sau la una in mod special? Daca este vorba de una anume, treaba asta ai putea sa o discuti cu ea. Poate te lamureste ea mai bine. :) Daca este vorba de fete in general, nu prea ai de unde sti cum stau cu "hormonii". Ai putea observa ca sunt intr-o stare mai instabila si sa fii putin mai atent ce spui sau faci. Uneori nu e nevoie decat de putina atentie si delicatete, si totul e ok. Hm, recunosc, nu e asa usor. Dar sunt impresionata ca te intereseaza si ca recunosti ca te intereseaza.

29/12/05 00:12

winnetou
membru

april a scris:

Si pt. zildjian: poate te afli intr-un loc gresit...si ar trebui sa-ti schimbi biserica sau...atitudinea.

sau amandoua

29/12/05 18:30

Site web  
klauddyou
+

Inregistat: 23/12/05
Intrebare: fetele se inteleg pe ele insele? Si va ro nu evitati raspunsul, intreband daca baietii se inteleg pe ei insisi. Se inteleg fetele pe ele insele? Stiu ce vor de la viata?
Intrebare: de ce sunteti atat de lipsite de pragmatism si puneti accent pe estetic?
Intrebare: de ce sunt fetele nemaritate atat de "constipate"?
Intrebare: de ce va este asa greu sa verbalizati ceea ce simtiti?
Intrebare: de ce ascundeti anumite sentimente in speranta ca baietii/ barbatii vor ghici?
Intrebare: de ce ati sarit pe baiatul ala cu tobele? Eu stiu foarte bine la ce se refera. Sau vreti sa spuneti ca nu ati vazut fete cu fuste stramte, in culori maronii sau oricum lipsite de eleganta, care sunt lipite pe partile moi si dorsale? Nu stiu unde mergeti voi la biserica, dar eu vad asta.
Intrebare: ce aveti in cap cand va luati tricouri mulate, pantaloni cu talie joasa si veniti cu ei la biserica? Nu spun ca faceti toate asta, dar spuneti-mi si mie ce le trece fetelor alora prin cap atunci, daca le trece ceva...
Intrebare: de ce va barfiti una pe alta asa de dur? De ce va impungeti, cand aflati ca una din voi se casatoreste?
Baietii de mai adineauri: ciocu' mic, va rog. Lasati fetele! Nu v-a facut nimeni apologetii lor.
Ah, si inca un cuvant: "Femeile care vor sa fie egale cu barbatii nu au pic de ambitie".
Sa fiti sanatoase! ;)
C

Ultima modificare de klauddyou (30/12/05 17:59)

30/12/05 17:58

ionelcim
membru

klauddyou a scris:

Baietii de mai adineauri: ciocu' mic, va rog. Lasati fetele! Nu v-a facut nimeni apologetii lor.

sper sa fie o fata care sa-ti dea raspunsul care se cuvine, dc nu promit ca ma fac "apologetul lor".

30/12/05 18:06

april
admin forum

Mda...se pare ca am cam ramasa singura pe aici....nu le inteleg pe fetele care nu ma ajuta sa fac fata intrebarilor voastre!

Cu ce sa incep? Cred ca mi-e greu sa "verbalizez ceea ce   simt"...poate "ghiciti" voi :D..."baietilor/barbatilor"!

Poate era mai bine sa numerotezi intrebarile, klauddyou..asa, ca sa dai dovada de "pragmatismul" care noua ne lipseste, se pare...

Mi se pare mie, sau tu ai ceva impotriva fetelor? Ca ne cam bagi pe toate in aceeasi oala si ne ataci destul de dur. Cred ca ar fi bine sa-ti modifici tonul si "esteticul" intrebarilor.

La care din intrebarile puse te intereseaza sincer sa primesti un raspuns?

Semnat, o fata"constipata", care nu le barfeste pe celelalte "constipate"care se casatoresc, care se imbraca decent si pe strada si in biserica  si care nu are nici cea mai mica ambitie sa fie in totalitate egala cu barbatii. (cu care barbati?)

Ultima modificare de april (30/12/05 18:58)

30/12/05 18:57

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu stiu exact ceea ce vreau de la viata. Eu sunt o tipa pragmatica. Fetele asteapta sa fie luate si cand esti in starea de asteptare poti sa pari un pic constipat, dar nu cred ca e cel mai bun cuvant. In general fetele nemaritate care depasesc o anumita varsta sunt pretentioase. Fetelor le vine greu sa verbalizeze ceea ce simt in momentul in care nu sunt in siguranta, in momentul in care toti cei din jur sunt reci. Se ascund lucrurile din  cauza ideii de psihologie inversa. Foarte rar ma imbrac cu bluze mulate la biserica. In general ma gandesc la versetul care zice: "vai de cel prin care vine prilejul de pacatuire" si nu sunt adepta fustelor scurte. In general iti iei haine mulate cand vrei sa fii sexoasa, cand vrei sa atragi atentia. De la biserica mea din Suceava, din generatia mea m-am casatorit numai eu. Stiu ca au fost cateva fete care ar fi vrut pasaport albastru, dar nu a fost sa fie. Chiar nu stiu ce inseamna sa ne impungem cand una din noi se casatoreste. Sper sa fii multumit Klauddyou cu raspunsurile.

30/12/05 19:23

Site web  
winnetou
membru

klauddyou a intrebat foarte clar si a zis k nu pune toate fetele "in aceeasi oala" dar se pare k sunt prea putine fete si pe aici si cele kre sunt ocolesc si se invart in jurul intrebarilor degeaba....dati raspuns la intrebari fara prea multa abureala. Sincer m-as bucura sa vad o fata care raspunde la TOATE intrebarile alea si cred k si klauddyou asteapta raspuns la toate intrebarile

cred k intrebarile pus de klauddyou sunt de ajunse k sa avetzi la ce raspunde si sa nu ne invartim in jurul cozii...incercatzi sa raspundetzi (*stiu k nu o sa reusitzi) la intrebari....tot repetatzi si parafrazatzi intrebarile pe care le punem in loc sa facetzi o tentativa de a da un raspuns

30/12/05 21:03

Site web  
april
admin forum

Ok. Larisa a raspuns deja, dar se pare ca vreti mai mult. O sa incerc sa fiu mai "pragmatica".Hai sa le luam pe rand.

klauddyou a scris:

Intrebare: fetele se inteleg pe ele insele? Si va ro nu evitati raspunsul, intreband daca baietii se inteleg pe ei insisi. Se inteleg fetele pe ele insele? Stiu ce vor de la viata?

As zice ca nu se inteleg mai putin bine pe ele insele decat se inteleg baietii pe ei insisisi. Cred ca fetele stiu ce vor de la viata poate chiar mai bine decat stiu baietii. Eu, de exemplu, cam stiu ce vreau si cunosc destule fete care stiu ce vor.

Intrebare: de ce sunteti atat de lipsite de pragmatism si puneti accent pe estetic?

Cunosc multe fete/femei care sunt mai pragmatice decat /prietenii/sotii lor si invers.Dar cred ca in general e adevarat ca fetele pun mai mare pret pe estetic decat baietii. Si as zice ca e foarte bine asa, deoarece ne completam reciproc.

Hm, aici termenul nu mi-a placut. Eu insami sunt nemaritata si nu cred ca m-a facut cineva pana acum " constipata" din cauza aceasta. As subscrie la ce a spus Larisa. Cu varsta, avem mai multe pretentii si din cauza aceasta poate parem mai...ciudate.

Hm...la capitolul comunicare fetele stau mai bine ca baietii si cred ca le este mai usor sa "verbalizeze" ceea ce simt. Sentimentele sunt specialitatea lor. Unii baieti au probleme tocmai ca ele "verbalizeaza" prea mult....dar depinde si ce "verbalizeaza"

Intrebare: de ce ascundeti anumite sentimente in speranta ca baietii/ barbatii vor ghici?

Aici cred ca e vorba despre sentimente profunde. Poate le este pur si simplu teama sa le descopere, ca sa nu fie ranite. Cum zicea si Larisa, daca nu se simt in siguranta, nu vorbesc despre ce le doare mai mult.

Intrebare: de ce ati sarit pe baiatul ala cu tobele? Eu stiu foarte bine la ce se refera. Sau vreti sa spuneti ca nu ati vazut fete cu fuste stramte, in culori maronii sau oricum lipsite de eleganta, care sunt lipite pe partile moi si dorsale? Nu stiu unde mergeti voi la biserica, dar eu vad asta.

Eu sunt singura fata care a "sarit" la "baiatul" ala, si nu am folosit nici o toba! Aia o folositi voi pe alte topicuri. Si eu stiu foarte bine la ce ma refer. La mine in biserica de acasa si in cea de aici nu se imbraca fetele asa. Nu stiu unde mergi tu la biserica si vezi asta.

Intrebare: ce aveti in cap cand va luati tricouri mulate, pantaloni cu talie joasa si veniti cu ei la biserica? Nu spun ca faceti toate asta, dar spuneti-mi si mie ce le trece fetelor alora prin cap atunci, daca le trece ceva...

Nu ma regasesc in aceasta categorie. Probabil ca le trece ceva prin cap, ceva ce este provocat de. ..baieti.

Intrebare: de ce va barfiti una pe alta asa de dur? De ce va impungeti, cand aflati ca una din voi se casatoreste?

Nici in aceasta categorie nu ma regasesc. Probabil ca fetele barfesc mai mult decat baietii. Dar de unde stii tu? Ai luat parte la...barfe?

Baietii de mai adineauri: ciocu' mic, va rog. Lasati fetele! Nu v-a facut nimeni apologetii lor

Poate baietii respectivi au vrut sa ne arate ca nu sunt toti de acord cu ceea ce se intreba. Poate ca nu le place sa fie bagati in aceeasi oala...

Ah, si inca un cuvant: "Femeile care vor sa fie egale cu barbatii nu au pic de ambitie".

Poate ar trebui sa explici ce intelegi tu prin egalitate.Nu toate femelie vor sa fie egale cu barbatii. Nu exista egalitate absoluta. Suntem, pur si simplu diferiti, nu unii mai buni decat...altele.

Sa fiti sanatoase! ;)
C

Multumim. Sa fii si tu sanatos.

Ah, si inca un cuvant : felul in care ai pus intrebarile nu a fost prea frumos, sa nu folosesc alt cuvant mai inestetic. Repet , ataci si ne cam bagi pe toate in aceeasi oala, ceea ce nu e cazul. Ai putea intreba: de ce unele fete...etc....

Ultima modificare de april (30/12/05 21:39)

30/12/05 21:35

april
admin forum

winnetou a scris:

cred k intrebarile pus de klauddyou sunt de ajunse k sa avetzi la ce raspunde si sa nu ne invartim in jurul cozii...incercatzi sa raspundetzi (*stiu k nu o sa reusitzi) la intrebari....tot repetatzi si parafrazatzi intrebarile pe care le punem in loc sa facetzi o tentativa de a da un raspuns

Ce le stii tu pe toate...uite ca  raspuns cineva. Si cred ca ar trebui sa citesti ce s-a postat pana acum: s-au dat destule raspunsuri, dar poate nu v-au placut aceste raspunsuri.

30/12/05 21:41

winnetou
membru

.... amin

Ultima modificare de winnetou (30/12/05 21:46)

30/12/05 21:44

Site web  
april
admin forum

Pe germana avem o vorba:
Ein Mann, ein Wort. Eine Frau, ein Wörterbuch! Adica un barbat un cuvant, o femeie un dictionar (carte de cuvinte).

La ce te-ai referit cu "aminul" respectiv?

30/12/05 21:53

winnetou
membru

april a scris:

Pe germana avem o vorba:
Ein Mann, ein Wort. Eine Frau, ein Wörterbuch! Adica un barbat un cuvant, o femeie un dictionar (carte de cuvinte).

La ce te-ai referit cu "aminul" respectiv?

amin adik sunt foarte multumit k s-a gasit cineva kre sa raspunda la intrebari....sper sa le vada si kklaudio sau cum ii zice....sunt multumit k a raspuns cineva nu k as fi de acord cu raspunsurile tale....majoritatea sunt credibile :P

30/12/05 21:59

Site web  
winnetou
membru

Adica un barbat un cuvant, o femeie un dictionar (carte de cuvinte).

vrea sa explice careva chestia asta? sa nu ne abatem de la subiect totusi....revenim imediat....de preferat ar fi sa zik "april" k tu l-ai pus

30/12/05 22:03

Site web  
april
admin forum

(adica un barbat are nevoie de un cuvant sa spuna ceva, o femeie...de prea multe....apropos  de "verbalizarea sentimentelor")

30/12/05 22:12

winnetou
membru

april a scris:

(adica un barbat are nevoie de un cuvant sa spuna ceva, o femeie...de prea multe....apropos  de "verbalizarea sentimentelor")

da de ce fetele au nevoie "de prea multe"? nu stiu sa verbalizeze?

Ultima modificare de winnetou (30/12/05 22:16)

30/12/05 22:15

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Hai sa nu ma mai invart in jurul cozii si sa raspund la inteleptele intrebari ale Domnului Claudiu:

Intrebare: fetele se inteleg pe ele insele?
Eu ma cunosc destul de bine, ca sa stiu de ce reactionez intr-un fel sau altul.

Stiu ce vor de la viata?
Yes, I do.

Aici recunosc ca uneori sunt cu capul in nori, las' ca sunteti voi pragmatici si pentru noi. Punem accent pe estetic, dar nu numai...serios vorbesc.

Termenul de "constipate" mi se pare ironic si, mai ales, nefondat in privinta mea si a fetelor pe care le stiu.

Poate de teama sa nu fim luate in ras sau sa fim respinse.

Intrebare: de ce ascundeti anumite sentimente in speranta ca baietii/ barbatii vor ghici? Speranta moare ultima...

Intrebare: ce aveti in cap cand va luati tricouri mulate, pantaloni cu talie joasa si veniti cu ei la biserica?
Incer sa ma imbrac cat mai decent posibil. Fetele care se imbraca astfel, doresc sa atraga privirile celorlalti-in special, ale baietilor- asupra lor. E o tactica a lor de a-l cuceri pe baiatul care le place. Si, de cele mai multe ori, reusesc.

Eu ma bucur pentru prietenele mele care se casatoresc. Casatoria e un motiv de bucurie, nu de barfa.
Barfa e un defect pe care musai trebuie sa-l lasam in urma. Asa sa ne ajute Dumnezeu!!!

Ultima modificare de monica (30/12/05 23:20)

30/12/05 23:16

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Citind ce s-a scris în ultima vreme pe aici am ajuns să o compătimesc pe April. Au fost veo doi inşi care au postat nişte întrebări într-o manieră total  mârlănească, fără o dorinţă sinceră de a purta o dezbatere sau de a auzi şi o altă versiune, ci cu dorinţa de a acuza, în urma unor păreri preconcepute.

Consider că e o mare pierdere de vreme din partea celei care a răspuns, dar a dat dovadă de o inimă deschisă pe care or avut alţii grijă să încerce să i-o acrească pe parcurs. Pentru că nu s-a purtat aici o dezbatere ci s-au pus fetele la zid, mai ales cele care au nefericita inspiraţie de a sta de vorbă cu cei de pe aici, pentru că celelalte, care ar justifica acuzele scrise, sunt destul de vedete ca să nu-i bage în seamă pe "spumegoşii" care fac atâta agitaţie tocmai de ciudă.

Mai daţi-vă o pauză şi reveniţi când doriţi să purtaţi o discuţie, având inima deschisă pentru schimbarea preconcepţiilor. Sau măcar treceţi pe "entertainment" ca să ne distrăm, nu să ne acrim de ce citim pe aici. Forumul e al tuturor.

30/12/05 23:25

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Asa mi s-a parut si mie: Claudiu si-a facut deja o parere si nu cred ca ce a raspuns April, Larisa sau eu il va face sa-si schimbe parerea, poate preconceputa pe care o are despre fete.
Si, Filip, nu o compatimi pe April, cred ca s-a descurcat foarte bine si a dovedit ca e o adevarata lady. Mi-a placut mult ce a scris.

30/12/05 23:33

Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 82    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la