TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Baietii intreaba, fetele raspund... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 82
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu am vrut ca iubitul meu sa fie destept(mai destept decat mine), sa fie politicos, sa fie un om al lui Dumnezeu. Astea au fost cerintele de baza pentru mine si vreau sa zic ca am primit mai mult decat am gandit sau visat vreodata. Nu am intrebat pe nimeni cum vreau sa fie sotul meu si m-am rugat, dar nu ore in sir. I-am incredintat Domnului dorintele mele si eu m-am apucat de lucrat in ogorul Lui si la timpul potrivit El l-a adus pe cel care urma sa-mi fie ajutorul potrivit.

02/12/05 18:11

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
ce fain ca tu poti vb din experienta.
oricum fetelor intrebarea ramane valabila si pt cele care n-ati raspuns.

02/12/05 21:34

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Ionelcim..intrebarea ta ar trebui sa sune:

" Cum VA VETI alege partenerul de viata?"

Ultima modificare de april (02/12/05 23:45)

02/12/05 23:44

ionelcim
membru

ok, cum vreti voi numa raspundeti odata

03/12/05 00:23

april
admin forum

Vad ca nu a raspuns inca nimeni.....

Ok...nu vreau sa-mi aleg eu partenerul de viata....vreau sa-L las pe Dumnezeu sa o faca...El stie mult mai bine decat mine cine mi se potriveste cel mai bine...

05/12/05 19:59

Larisa
membru

Pe de o parte Dz isi va face partea Lui, dar El nu va decide niciodata pentru tine. Si in general diferentele fac casa buna in casnicie daca stii cum sa te bucuri de faptul ca celalalt e diferit!

06/12/05 00:33

Site web  
robert.ion
membru

Inregistat: 06/12/05
Salut! am citit si eu acest topic pentru prima oara si mi-a sarit in ochi o expresie a Larisei: " ... El l-a adus pe cel care urma sa-mi fie ajutorul potrivit."
stiti de ce mi-a sarit in ochi ? pentru ca eu ma gandeam ca sotia imi va fi ajutor potrivit mie, si nicidecum eu ajutor potrivit pentru ea. :)
sigur in lumina Scripturii sotia este ajutor potrivit pt sot., si asta desemneaza o ordine in casatorie, dar omeneste vorbind si sotul este un ajutor pentru sotia lui. Ajutorul si sprijinul sunt reciproce! In sensul acesta sunt de acord si eu cu Larisa ;) !

06/12/05 10:37

Site web  
ionelcim
membru

insfarsit te-ai prins.............

april a scris:

Vad ca nu a raspuns inca nimeni.....

Ok...nu vreau sa-mi aleg eu partenerul de viata....vreau sa-L las pe Dumnezeu sa o faca...El stie mult mai bine decat mine cine mi se potriveste cel mai bine...

cum poti sa-ti dai seama ca baiatul care este interesat de tine este sau nu este cel pa care l-a ales Dzeu? pui semne?

11/12/05 15:02

Larisa
membru

Daca esti incepator in credinta poti sa pui semne si Dumnezeu le onoreaza, dar uneori sunt periculoase. Eu cred ca atunci cand crezi ca cineva este interesat de tine trebuie sa te rogi si sa astepti sa vezi care este urmatoarea miscare. Sunt sigura ca cei din jurul tau o sa-ti zica ceva in cazul in care tu faci prima mutare sau a doua. E bine sa asculti de cei din jurul tau, dar cel mai important este sa verifici pacea sau nelinistea din duhul tau care oricum o sa fie oscileze, dar o sa ai pace. Si o sa stii! Nu este alegerea lui Dz pentru tine este alegerea ta pentru Dz. "Eu si casa mea vom sluji Domnului".

12/12/05 01:02

Site web  
ionelcim
membru

dc bine imi amintesc. dr jhonson dobson, spunea ca si-a pus un semn, si anume dc este fata pe care o vrea DL atunci sa-i spuna ca i-a facut o placinta. si se pare ca prima placinta pe care a facut-o sotiia lui a fost aceea pt care s-a rugat el.

eu cred ca este bine sa pui semne, insa dc Dzeu iti vorbeste contrar voiei tale, sa nu te trezesti ca-L ispitesti pe Dzeu, punand semne incontinuu.

13/12/05 02:06

Larisa
membru

ionelcim a scris:

eu cred ca este bine sa pui semne, insa dc Dzeu iti vorbeste contrar voiei tale, sa nu te trezesti ca-L ispitesti pe Dzeu, punand semne incontinuu.

Exact ca ala care a deschis biblia la nimereala si a citit: "Iuda s-a spanzurat" si pentru ca nu i-a convenit versetul a mai deschis o data Biblia si a citit: " du-te si fa si tu la fel" si pentru ca era strigator la cer versetul asta a deschis din nou Biblia si a citit: "ce ai de facut, fa repede".

13/12/05 02:29

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

ionelcim a scris:

dc bine imi amintesc. dr jhonson dobson, spunea ca si-a pus un semn, si anume dc este fata pe care o vrea DL atunci sa-i spuna ca i-a facut o placinta..

Oare dacă cer o oală cu sarme de cea mai bună calitate o să-mi dea nevastă care ştie să facă aşa ceva? Renunţ şi la calităţile de fotomodel pentru asta...
:D :D :D

13/12/05 08:58

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
si rebeca a fost aleasa tot dupa un semn nu? filip ai totusi grija ce semne pui...nu cred ca e o idee prea buna ... daca nu sunt bune? itzi aduce ea oala,da...

Ultima modificare de Seraphim (13/12/05 18:16)

13/12/05 18:13

Larisa
membru

Oricum se stie ca bajetii sunt cei mai buni bucatari! Cat despre semne pot sa zic: nu va jucati cu focul! S-ar putea ca si diavolul sa se transforme in inger de lumina. Stiu o tipa care a pus un singur semn si s-a adeverit si acum este casatorita si are o minunatie de pustoaica si este fericita! Risti si castigi!

Ultima modificare de Larisa (13/12/05 18:23)

13/12/05 18:21

Site web  
ionelcim
membru

Lupea_Filip a scris:

Oare dacă cer o oală cu sarme de cea mai bună calitate o să-mi dea nevastă care ştie să facă aşa ceva? Renunţ şi la calităţile de fotomodel pentru asta...
:D :D :D

mai io zic sa incerci, insa tre sa-ti asumi riscul sa astepti pana pe la 70,80 de ani, pt ca cu cat imbatranesc capata mai multa experienta, da oricum ziceai ca renunti la calitatile de fotomodel, asa ca...........succes!

13/12/05 23:35

filip
membru

Păi io zic să nu mai aştept. S-o iau direct de 80 de ani! Cu o penzie bună... :D

Cât despre semne... mă gândesc să nu-mi lase ea semne cu oala după aia, dacă o supăr... :D

14/12/05 08:38

Site web  
jla3_6alj90
membru

Inregistat: 18/03/05
daca ai credinta ca tio va da  dl stie cel mai bine ...

Ultima modificare de jla3_6alj90 (14/12/05 12:52)

14/12/05 12:48

andreeea
membru

Inregistat: 14/12/05
parerea mea e ca fetele care cauta tipii cu tupeu sunt si ele la fel....
Asa ca  baietii seriosi sa nu-si faca probleme pt ca o fata serioasa va cauta altceva la un baiat,caracterul,felul lui de a fi,lucrurile ascunse ale inimii!!!!=)

14/12/05 15:12

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Filip, mi se pare mie sau tu esti un pic mai mult robul stomacului tau?
Atentie ca poate ti se va ceea ce-ti doresti: o oala plina cu sarmele zilnic si o nevasta, cu calitatile si cu defectele unei venerabile doamne de 80 de ani.
Ma intreb cum e sa pui pe primul loc in viata o oala de sarmale ...gusturile nu se discuta, oricum!!! LOLIC =)

14/12/05 15:17

filip
membru

Filip a văzut că sarmele erau bune de mâncat şi plăcute de adulmecat, şi că oala cu sarme era de dorit ca să potolească cuiva flămânzeala. A luat deci din oala cu sarme şi a mâncat; a dat şi... HEI! NU A MAI DAT NIMĂNUI! :x

Calea spre inima mea a foarte simplă... :D

Ultima modificare de Lupea_Filip (14/12/05 16:54)

14/12/05 16:46

Site web  
april
admin forum

[ Filip s-a intors de la "camp" , lihnit de foame, si a zis: "cine imi da si mie sa mananc din oala ei cu sarmale? Sau a zis : vreau o oala cu sarmale numai pentru mine!!!! In schimb, ma vand pe mine si binecuvantarea celei care va face oala cea mai mare cu sarmale!!!! Nu conteaza inaltimea, adancimea, lungimea, latimea bucataresei, ci doar inaltimea si adancimea oalei si lungimea si latimea sarmalelor!!!!
Deci fetelor....pe oale, fiti gata si ........??? Ooooopssss.....Nici o amatoare???Mai fetelor, lasati baiatul nemancat???
Hm...de fapt, omul nu traieste numai cu sarmale, ci cu......(de gasit continuarea). ]

Alte intrebari/curioziotati nu mai aveti, baietilor?
Sau va  e teama sa nu muriti prea repede de atata curiozitate, si sa ramana fetele cu ...sarmalele??

14/12/05 21:30

filip
membru

Eh, cine-i atât de fraieră în ziua de azi ca să-i gătească sarmale când poate fain frumos să-l determine s-o scoată la un restaurant...

Aşa că, tot cartofi pai pe-un colţ de plită mă aşteaptă la găurile care le am prin buzunare... :D

14/12/05 22:40

Site web  
ionelcim
membru

andreeea a scris:

parerea mea e ca fetele care cauta tipii cu tupeu sunt si ele la fel....
Asa ca  baietii seriosi sa nu-si faca probleme pt ca o fata serioasa va cauta altceva la un baiat,caracterul,felul lui de a fi,lucrurile ascunse ale inimii!!!!=)

Ohhh Doamne ce usurare!!!  in sfarsit!!! aleluia!!!

14/12/05 22:45

april
admin forum

Hm...sau poate tocmai fiindca nu au tupeu, fetele respective cauta baieti cu tupeu....si in ce sens va referiti de fapt la tupeu? Ca la ceva 100% negativ?

Ultima modificare de april (19/12/05 21:01)

19/12/05 21:00

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
ma puteti lamuri si pe mine cu ceva?
ce vor femeile (fetele) de la un baiat.? dar sincer!

20/12/05 00:14

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 82    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la