TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Glume si chestii amuzante/Trist, dar adevarat Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Biscuitii tai sau ai altuia?

O tânara se afla în asteptarea avionului pe un mare aeroport. Pentru ca trebuia sa astepte destul de mult, îsi cumparase o carte si un pachet de biscuiti, ca sa-i treaca timpul mai usor. S-a asezat pe un scaun din sala de asteptare si a început sa citeasca. Lânga ea, pe un scaun alaturat - biscuitii, iar pe urmatorul scaun - un domn care citea ziarul.Când a început pachetul si a luat primul biscuite, domnul de alaturi a luat si el unul. Indignata, n-a spus nimic si a continuat sa citeasca, dar în sinea ei si-a zis: "Doamne, ce om mai e si asta! De-as avea numai putin curaj, i-as zice vreo doua, de sa ma tina minte..." Si asa de fiecare data, când ea lua un biscuite, lua si el unul, pâna când a mai ramas un singur biscuite în pachet. "Ah, sunt curioasa sa vad ce va zice acum, când se termina biscuitii", se gândi tânara. Barbatul a luat ultimul biscuite, l-a rupt în doua si i-a dat jumatate tinerei.
"Asta e culmea!" - îsi zise fata indignata, îsi lua cartea si geanta si se îndrepta spre iesirea salii de asteptare. Dupa ce se linisti cât de cât, se aseza pe unul dintre scaunele ce se aflau de-a lungul coridorului si care era ceva mai ferit de priviri indiscrete.
Deschise geanta ca sa puna acolo jumatatea de biscuite ramasa, când... constata cu stupoare ca pachetul ei de
biscuiti se afla în geanta - întreg! I se facu rusine, amintindu-si cum se comportase si întelegând ca pachetul de biscuiti pe care îl mâncase nu a fost al ei, ci al domnului de alaturi, care împartise cu ea pâna si ultimul biscuite, fara a se simti indignat sau nervos, si fara a afisa un aer de superioritate fata de ea, care se comportase deloc laudabil.

De câte ori în viata nu am mâncat biscuitii altcuiva fara sa ne dam seama?
Înainte de a trage o concluzie si de a judeca pe cineva, uita-te atent la ceea ce se afla în jurul tau - nu de putine ori, ceea ce vezi tu nu este si realitatea situatiei.

Ultima modificare de Larisa (01/12/05 02:30)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

01/12/05 02:19

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Hmmm. interesantă fază... io dacă eram în locul acelei tinere poate că-i şi dădeam una la ăla... (chipurile. că în realitate dacă se uită cineva un pic mai strâmb la mine o şi iau la fugă ca să fiu sănătos...) Însă în sinea mea aşa aş fi făcut...

01/12/05 12:21

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Daca ai bani: poti cumpara cu ei o Casa, dar nu un Camin. Poti cumpara un Pat, dar nu si Somn. Poti cumpara un Ceas, dar nu si Timp. Poti cumpara o Carte, dar nu stiinta. Poti cumpara o Functie, dar nu si Respect. Poti cumpara Medicamente, dar nu Sanatate. Poti cumpara Sange, dar nu si Viata. Deci, dupa cum vezi, banii nu sunt totul. Si chiar daca-i ai iti pot provoca suferinta. Iti spun asta pentru ca sunt prietenul tau, si ca prieten, vreau sa te feresc de suferinta! Asa incat, trimite-mi mie toti banii, iar eu voi suferi in locul tau. Doar cash te rog. accept si valuta.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

02/12/05 17:52

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
daca itzi mai raman ceva banutzi,trimite si mie sa sufar alaturi de tine ;)

02/12/05 20:31

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Dacă ai bani poţi întreţine un site?

02/12/05 21:45

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
cum adica sa intretin?! sa contruiesc unu si cu  cu banii sa cumpar domeniu,sau sa il administrez contra-cost?!

02/12/05 21:58

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Pă întreb şi io, scuzaţi, săr'na. Da' vreau să vă zic pentru că Larisa o zis că cu banii se poat face atâtea. Eram curios şi io dacă de fapt se pot face mai multe...
:D


02/12/05 22:19

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Sotia: Ai facut cumparaturile? Sotul: Bad command or filename. Sotia: Dar te-am rugat de dimineata... Sotul: Syntax Error. Abort? Sotia: Nici macar noul televizor? Sotul: Variable not found.... Sotia: Bine, da-mi cartea de credit, merg eu la cumparaturi... Sotul: Sharing Violation. Access denied! Sotia: Tu vorbesti serios, glumesti sau incerci sa ma enervezi? Sotul: Too many parameters... Sotia: Cum de m-am maritat eu tocmai cu tine? Sotul: Data type mismatch. Sotia: Dar salariul cand il iei? Sotul: File in use... Try later. Sotia: Ma faci sa ma intreb... ce insemn eu pentru tine? Sotul: Unknown Virus.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

04/12/05 18:22

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Nu e ciudat cum 200.000 de lei par o suma asa de mare cand o donam unei biserici, dar asa de mica cand mergem la cuparaturi?
Nu e ciudat cum o ora pare interminabila atunci cand Ii slujim lui Dz, dar pare asa scurta cand ne uitam la un meci?
Nu e ciudat cum doua ore par asa de lungi cand esti la biserica si asa de scurte cand vezi un film bun?
Nu e ciudat cum nu gasesti un cuvant de spus atunci cand te rogi, dar nu ai nici o problema cand te gandesti ce sa vorbesti cu un prieten?
Nu e ciudat ce dificil si plictisitor este sa citesti un capitol din Biblie, dar ce usor este sa citesti 100 de pagini dintr-un roman?
Nu e ciudat cum toti doresc bilete in primul rand la concerte sau meciuri, dar fac tot ce le sta in putinta sa stea pe ultimul rand in biserica?
Nu e ciudat cum trebuie sa stim cu 2-3 saptamani inainte despre un eveniment al bisericii ca sa il includem in programul nostru, dar putem sa ne ajustam programul in ultimul minut pentru alte evenimente?
Nu e ciudat cum credem tot ceea ce spun ziarele si revistele, dar putem pune la indoiala cuvintele Bibliei?
Nu e ciudat ce dificil este sa inveti un lucru despre Dz pe care sa-l spui altora si ce usor este sa inveti, sa intelegi, sa raspandesti si sa repeti barfa?
Nu e ciudat cum toti vor un loc in cer, dar nu vor sa creada. sa faca sau sa spuna ceva ca sa ajunga acolo?

ESTE CIUDAT, NU-I ASA?


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

05/12/05 08:10

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Predica un tip mai in etate intr-o biserica si a facut o afirmatie de genul acesta:"Asa cum ziarele nu mint, asa nu minte nici cuvantul lui Dz"! Saracu!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

05/12/05 08:11

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Cum sa devii un crestin de forma:

1) Inscrie-te ca membru in biserica, dar fa ca toti sa stie ca nu te implici cu nimic in viata ei.
2) Aranjeaza-ti toate sfarsiturile de saptamana astfel ca sa te poti inchina Domnului in aer liber si nu in cladirea imbacsita a adunarii.
3) Fa tot ce-ti produce placere. In definitiv poti sa te rogi pentru a fi iertat mai tarziu.
4) Bombaneste zgomotos atunci cand unii abordeaza subiectul banilor. Isus n-a cerut nici o donatie de la nimeni.
5) Critica aspru pe conducatorii bisericii. Probabil ca au nevoie de cineva sa-i tina in umilinta.
6) Nu-ti asuma nici o responsabilitate in viata bisericii, iti cere prea mult timp sa-ti cheltuiesti deoparte de familie.
7) Du-ti copiii cu masina la scoala duminicala si ia-i apoi tot cu masina. Pana si Domnul o sa vada ca faci totul pentru a fi un parinte crestin model.
8) Nu vorbi niciodata despre credinta ta in familie sau la lucru. Oamenii te pot eticheta drept fanatic.
9) Viseaza cu ochii deschisi atunci cand pastorul predica. Ai mai auzit tu destule chestii de acestea.
10) Tine Biblia la vedere in camera de zi. Arata bine atunci cand iti vin musafiri.
11) Roaga-te atunci cand esti in aglomerari de trafic. Aceasta Il face pe Dumnezeu sa stie ca esti pe aproape.
12) Petrece-ti duminicile dimineata stand acasa. Cum sa te asociezi cu acei "ipocriti" care merg la biserica? Vei fi obisnuit sa fii departe de ei cand va veni Domnul.

................................................................................


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/12/05 21:39

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
13) Vine numai cand aude ca vine vreun frate vestit sau ceva de genu.
14) Nu rateaza taberele, excursiile si orice de genul asta.
15) Intotdeauna are o parere f buna despre el.
16) Stie totul la suprafata si vre sa dea impresia ca gandeste adanc.
17) Mereu exista o data urmatoare.
18) Mimeaza rugaciunea.
19) Nu predica niciodata sau predica ui etse lipsita de consistenta.

Ultima modificare de mit4jc (06/01/06 23:50)


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

06/01/06 23:43

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
"portofelul e ultima parte din om care se pocaieste"

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

16/01/06 12:18

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
CE CONTINE BEREA

Saptamana trecuta eram impreuna cu niste amici. Discutam despre una despre alta,cand unul din noi zice:"Hei am citit undeva ca ar fi hormoni feminini in bere!"
      Avand in vedere ca suntem dotati cu un oarecare spirit stiintific am decis sa verificam.
Rezultatul acestei experiente a fost stupefiant: Dupa 20 de doze:
1.Toti am prins ceva greutate in plus;
2.Vorbeam prea mult fara sa spunem nimic;
3.Am intampinat dificultati in a conduce;
4.Ne era imposibil sa efectuam chiar cel mai simplu rationament;
5.Refuzam cu incapatanare sa recunoastem ca nu avem dreptate,chiar daca e evident;
6.Ca sa fie complet,mergeam la toaleta la fiecare 5 min,si in plus impreuna!
Cred ca e inutil sa mai experimentam acest subiect. E clar berea contine hormoni feminini! De aceea barbatilor le place berea atat de mult!


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

29/03/06 16:58

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Sa inteleg ca dragele de femei prezinta simptomele de mai sus? ;)

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

29/03/06 19:10

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
tareeeeeeee!!!

29/03/06 20:31

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Hm.. am vazut recent, intamplator, o emisiune la nemti in care se sustinea ca femeile sunt niste "degustatoare" de bere mai bune decat barbatii! Culmea! Ele stiu ce beau mai bine decat barbatii :D
Si inca ceva: s-a mai facut un test: femeile au primit  poze cu chipuri de barbati si barbatii au primit poze cu chipuri de femei. Fiecare a trebuit sa dea note pozelor respective. Zis si facut. Apoi li s-a dat tuturor sa bea...bere :D . Dupa aceea au trebuit sa dea note iarasi. Rezultatul? Notele date de barbati cresteau proportional cu numarul de pahare de bere baute , iar cele date de femei ramaneau la fel sau scadeau :D
Deci barbatilor, mai incet cu...berea. Ca nu sunteti...femei ;)

Ultima modificare de april (29/03/06 21:01)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

29/03/06 21:00

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Cele trei femei intelepte



Stiti ce s-ar fi intamplat daca in loc de cei trei magi barbati ar fi fost trei femei, nu-i asa? Ar fi cerut indicatii pe drum si ar fi ajuns la timp, ar fi ajutat la nasterea baiatelului, ar fi maturat staulul, aranjat ieslea si ar fi adus scutece ca daruri.


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

29/03/06 21:07

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Dragut! Nu m-am gandit la varianta asta pana acum, dar acum ma gandesc ca ar fi fost mai interesanta povestea asta!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

30/03/06 03:37

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

nascutinvingator a scris:

Stiti ce s-ar fi intamplat daca in loc de cei trei magi barbati ar fi fost trei femei, nu-i asa?


HAOLIO! Ştiu că probabil e off-topic, dar nu pot să nu mă întreb ce-ar fi fost dacă Dumnezeu ar fi făcut-o prima pe EVA... Nici n-am ştiut să-i mulţumesc până acum lui Dumnezeu că a făcut lumea aşa cum e... Nu ştiu să apreciez cu adevărat ce avem...
    :D


30/03/06 12:54

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Dc Dumnezeu ar fi facut-o pe Eva prima, cred ca lucrurile erau mult mai simple pt ele, femeile ar fi condus lumea direct, fara sa se mai foloseasca de barbati pe post  de paravan.....

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

30/03/06 13:21

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
Un predicator s-a ridicat intr-o duminica dimineata si a spus audientei: "Duminica viitoare voi predica pe subiectul minciunii. Asa ca in legatura cu aceasta, ca pregatire pentru predica mea, as vrea sa cititi capitolul 17 din Marcu".
Duminica urmatoare, predicatorul s-a ridicat in picioare si a spus: "Toti care ati facut ceea ce am cerut, si anume, toti care ati citit capitolul 17 din Marcu, va rog sa ridicati mana".Atunci aproape fiecare mana din acea adunare a fost ridicata.Apoi predicatorul a spus: "Voi sunteti oamenii carora vreau sa le vorbesc.Nu exista capitolul 17 in cartea Marcu."


06/09/06 09:25

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Lawrence Ellison, presedintele Oracle a tinut urmatorul discurs studentilor care au terminat facultatea Yale. N-a putut sa-si termine discursul deoarece a fost dat jos de pe scena.

"Daca ma uit la voi nu vad nici un viitor fericit, nu vad nici un director  proeminent. Acuma sigur sunteti bulversati. Asta e normal. Totusi, va puteti intreba, cum vin eu Larry Ellison, care n-am terminat facultatea ca sa va judec pe voi, studentii celei mai renumite facultati? Stati sa va explic.

Deoarece eu, Lawrence Ellison, al 2-lea cel mai bogat om a planetei, am cazut la facultate si voi nu. Deoarece Bill Gates, cel mai bogat om al planetei a cazut la facultate si voi nu. Deoarece Paul Allen, al 3-lea cel mai bogat om al planetei a cazut la facultate si voi nu. Si deoarece Michael Dell, care momentan este doar pe locul 9, a cazut si el de la facultate si voi nu. Si domnul respectiv este in ascensiune.

Acuma sunteti foarte bulversati. Si asta este foarte normal. Dati-mi voie sa va incurajez, n-ati terminat degeaba facultatea si n-ati facut degeaba rost de o diploma. N-ati pierdut 5 ani degeaba, ati invatat sa munciti pentru bani putini, sa va faceti cunostinte si sa faceti cunostinta (mai deaproape) cu cuvantul TERAPIE. Toate acestea sunt foarte utile. O sa aiba lumea nevoie si de salahori ca voi. O sa aveti nevoie de cunostinte, de programare la terapie la un psiholog. Fiindca voi n-ati cazut la facultate n-o sa fiti niciodata printre primii 10 cei mai bogati oameni de pe pamant. Si va trebui sa va impacati cu un salar patetic de 200.000 dolari pe an, unde salariul il veti primi de la un fost coleg de facultate care a cazut la examene si a fost dat afara.

Acuma, probabil va ganditi daca mai e vreo speranta pentru voi? Nici o sansa. Voi sunteti deja pierduti. deja aveti creierul distrus in proportie foarte mare, irecuperabila. Acu' ma adresez celor care inca nu au terminat facultatea:
LASATI BALTA FACULTATEA, FACETI-VA BAGAJELE SI PLECATI! Nu reveniti! Indepliniti-va visurile! Fiindca sigur va spun ca daca vi se distruge creierul veti disparea mai repede de pe scena afacerilor, decat dispar eu acuma de pe aceasta scena datorita agentilor de paza ....."

---------
:D Acuma fie vorba între noi, pentru 200.000 de dolari pe an... eu nu m-aş supăra să fac o facultate.


26/03/07 15:12

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Are mare dreptate nenea asta. Nu prea poti impaca si scoala si pasiunea cea mare mare {care evident te poate duce si la faliment}. Nu e prea indicat sa risti, chiar daca exista posibiltatea sa ajungi printre cei mai bogati oameni din lume, la fel de bine poti ajunge si unul din miile de cersetori...

26/03/07 21:13

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Pe de alta parte nu stiu unde tre sa lucrezi ca sa ai 200.000$ pe an ca eu am numai 15-18.000, dar eu nu sunt nici doctor, nici director de banca, nici avocat, nici director la una din cele mai tari companii din lume si nici nu sunt presedintele Americii care are numai 300.000$ pe an. Bai, frate, dar asta inseamna o caruta de bani. Nici nu stiu ce as face cu atatea bani,

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/03/07 04:50

Site web  
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net