TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Ptr fete: ce va deranjeaza la unii baieti? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 34
oanaforgaci
membru

Inregistat: 19/03/05
nu te contrazic april. eu stiu ca asa se procedeaza aici in ro. dar tu cum esti in germania :) cred ca stii mai bine caci e alta lume acolo, cu totul alta lume. merci ca mi-ai zis si mie ptr ca ma intereseaza tot ce tine de bunele maniere. :)
o zi buna!

22/10/05 14:38

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Oana, stii de ce barbatul intra primul in restaurant? El trebuie sa vada care e atmosfera acolo si sa decina repede daca raman sau nu la acel restaurant. Si April, iubitul se educa, iti spun eu! Trust me!

22/10/05 18:52

Site web  
oanaforgaci
membru

Inregistat: 19/03/05
stiam asta lari. dar nu stiam varianta zisa de april.

24/10/05 00:59

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Am citit in " Codul bunelor maniere astazi ", de Aurelia Marinescu, de la Editura Humanitas,  faza cu restaurantul. Nu prea inteleg ce a vrut sa spuna Larisa : intra barbatul sa hotarasca daca raman acolo? Si femeia ce face in timpul asta? Asteapta afara? Se intoarce barbatul dupa ea? Daca da, in ce ordine intra apoi in restaurant? Si inca ceva, Larisa : iubitul se educa...?

24/10/05 15:42

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Bărbatul nu se consultă cu femeia dacă vrea să rămână acolo? Decide el pentru ea?

24/10/05 16:23

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Larisa, ar fi bine ca iubitul sau sotul sa fie deja educat, mi se pare cam greu sa mai educi pe cineva dupa 20 si ceva de ani...

24/10/05 16:36

Larisa
membru

Monica, e cel mai fericit caz cand iubitul sau sotul e deja educat, dar sa nu uiti ca unele pot avea soti/prieteni care vin din culturi diferite sau chiar din zone geografice diferite de cea in care tu ai crescut. E greu sa-l educi dupa 20 de ani, dar nu este imposibil. Cu dragoste, in dragoste se fac toate lucrurile si cand intra in obisnuinta se uita de faptul ca a fost asa de greu la inceput, se uita pana si faptul ca a fost un inceput. Ma bucur ca tu esti binecuvantata si traiesti intr-o zona in care, dupa principiile tale, bajetii(asa-mi place mie sa le spun) sunt manierati. Bucurate de asta!

02/11/05 21:19

Site web  
mirella
membru

Inregistat: 18/03/05
dap. barbatul se poate educa :) pe moment ce iti incepi viata alaturi de el si incepi sa il cunosti stii si cum il poti educa. exemplu: isi lasa hainele imprastiate pe pat etc. ii zici de cateva ori asa ca unui copil mic si apoi el invata :P

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

20/11/05 16:29

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Sigur, sigur. va cred pe toti. Si sotia se poate educa:-p

20/11/05 18:19

Site web  
Larisa
membru

Gabi, ai perfecta dreptate! Suntem intr-un proces de crestere pana murim! Deci si noi tre sa punem osul la treaba!

20/11/05 18:27

Site web  
Larisa
membru

mirella a scris:

dap. barbatul se poate educa :) pe moment ce iti incepi viata alaturi de el si incepi sa il cunosti stii si cum il poti educa. exemplu: isi lasa hainele imprastiate pe pat etc. ii zici de cateva ori asa ca unui copil mic si apoi el invata :P

Pedeapsa e cel mai bine sa si-o alega el pentru ca atunci nu mai da vina pe tine. Eventual stabiliti niste ore in care sa nu lasati haine pe jos si trebuie sa fie valabila si pentru tine pedeapsa. Incetul cu incetul sa fabrica otetul!

20/11/05 18:30

Site web  
filip
membru

Larisa a scris:

Incetul cu incetul sa fabrica otetul!

Adică bărbaţii e acri? :D

20/11/05 21:47

Site web  
Larisa
membru

Nu, Lupea_Filip, bajetii nu e acri e multi M-am referit la faptul ca in timp se aseaza lucrurile daca stii sa pui o temelie buna de la inceput si sa te inradacinezi in Hristos!

20/11/05 23:01

Site web  
filip
membru

Hai, acuma, şi tu... Mi-o plăcut ideea, şi am râs un pic de ea... :D

20/11/05 23:06

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
apropo de educatul baietilor si a fetelor,
spunea cineva ca un baiat cauta o fata frumoasa si care sa ramana tot asa, i-ar fetele cauta baieti pe care sa-i poata schimba, dar culmea este ca pana la urma fetele se schimba si barbatii raman tot asa.

21/11/05 14:07

mirella
membru

Inregistat: 18/03/05
dap, clar ca si fetele/femeile pot fi educate :P cum zicea larisa :"Suntem intr-un proces de crestere pana murim!" .
dar ce ziceai tu ionelcim, hmm...si barbatii se schimba dupa ce se insoara :P hehe...

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

21/11/05 15:17

Larisa
membru

ionelcim a scris:

apropo de educatul baietilor si a fetelor,
spunea cineva ca un baiat cauta o fata frumoasa si care sa ramana tot asa, i-ar fetele cauta baieti pe care sa-i poata schimba, dar culmea este ca pana la urma fetele se schimba si barbatii raman tot asa.

Fetele nu cauta bajeti pe care sa-i schimbe - asta vine de la sine, dar cineva zicea ca daca vrei sa te casatoresti cu o fata sa te uiti cum arata mama ei pentru ca mai devreme sau mai tarziu va samana cu ea si la proportii si la trasaturile fetzei.  Si peste cativa ani de casnicie cei doi incep sa se asemene unul cu altul in ceea ce privesc trasaturile fizice. Este un cuplu la noi la bise care au sarbatorit ieri a 23-a aniversare si zici ca tipii sunt frati. Si mai avem ceva exemple in directia asta. E ca si cand stapanii incep sa semene cu animalele pe care le au! Succes!

21/11/05 19:11

Site web  
Larisa
membru

mirella a scris:

si barbatii se schimba dupa ce se insoara :P hehe...

Ai perfecta dreptate, Mirela. N-ai idee cat de mult se schimba dupa ce se insoara! Si e normal ca cei doi sa se schimbe pentru ca exista frecusuri la inceput pana cei doi se slefuiesc destul de bine. Nu e ideea ca unul e mai bun decat celalalt ci ca unul a fost educat mai bine si nu fuge de lume ci traieste in mijlocul ei. Si acum depinde si de sotia pe care o are.

Ultima modificare de Larisa (21/11/05 19:16)

21/11/05 19:15

Site web  
ionelcim
membru

Larisa a scris:

E ca si cand stapanii incep sa semene cu animalele pe care le au! Succes!

wow.........nu stiam de ce unele fete parca latra!  Dne tine-mi-o departe de animale!!!

Ultima modificare de ionelcim (22/11/05 13:47)

22/11/05 13:44

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05

oanaforgaci a scris:

mi-a placut ceea ce ai sc larisa. normal ca baiatul intra primul in scara blocului. la fel si in restaurant. si mai este o regula: cand mergi pe trotuar baiatul sa mearga catre strada, ptr ca in caz de accident sau de soferi nebuni, beti si iresponsabili, fata sa fie protejata. de obicei nu se respecta asta, nici chiar iubitul nu respecta asta.:(

No offence... dar nu crezi k esti putin cam sadik? :D Eu nu cred k intr-o relatie in care se pune puternic accent pe sentimente si este cat se poate de serioasa, astfel de lucruri deja devin detalii... Nu spun k baietii nu trebuie sa fie politicosi sau protectori, dar totusi fetele ce rol au intr-o relatie? Nu-mi plac fetele care asteapta totul de partenerul lor... Adik, sa nu ia niciodata initiativa, sa asptepte mereu k celalat sa faca primul pas. Nush dc se crede k baietii tre sa faca tot timpul totul, sunt unele lucruri pe care baietii sa asteapta sa le fa ca fetele mai intai (sunt sigur k baietii ma inteleg :D)

01/12/05 17:46

Larisa
membru

Parerea mea este ca fetele nu fac primul pas de cele mai multe ori pentru ca sunt luate in ras si sunt unii bajeti care nu vor ca fetele sa ii ceara in casatorie! Intelegi? Ca un baiat sa fie politicos tine de cei 7 ani de acasa si daca nu este se poate lucra la asta. Eu cred ca nici nu ar trebui sa discutam despre politete, asta ar trebui sa fie de la sine. Fetele au rolul de a intretine relatia, de a face ca barbatul cu care ea este sa fie bine vazut in lume si in ochii lui Dz. Femeia e cea atenta la detalii, rolul ei este sa studieze terenul - sa vada daca exista un viitor acolo sau nu, rolul ei este sa incurajeze si sa-l ajute sa se ridice. Care ar fi lucurile pe care bajetii asteapta ca fetele sa ia initiativa?

01/12/05 18:01

Site web  
Ste.fan
membru

Larisa a scris:

Parerea mea este ca fetele nu fac primul pas de cele mai multe ori pentru ca sunt luate in ras si sunt unii bajeti care nu vor ca fetele sa ii ceara in casatorie!

K.. sunt de acord cu tine... dar numa partial.. Yo cred k cea mai mare problema e din cauza k voi fetele nu aveti incredere in voi, in puterile voastre (no offence). De obicei noi baietii suntem "morti" dupa voi fetele si de cele mai multe ori ne aveti la degetul mic! Isn't that true, boyz? :D Numa k, precum spuneam si data trecuta, e problema de initiativa ;)

01/12/05 18:41

ionelcim
membru

ionut, cred ca-r fi bine sa vb in numele tau

01/12/05 21:16

Ste.fan
membru

pai nu in numele meu am vb? doar nu apare la post la autor TOTI BAIETII ... apare seraphim...daca nu esti de acord cu mine cu atat mai bine,dar nu vrem sa ne contrazicem in fata fetelor,da-mi un msg pe private si modific mesajul anterior...si o sa fim toti happy...:p

01/12/05 21:26

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Wow, Ionel, tu esti un mascul feroce, care se tine departe de "farmecele" femeiesti si se tine tare pe pozitie. Mai omul, ii clar ca te au la mana din moment ce inca te consideri invulnerabil. tocmai aici ii secretul - femeia dominca barbatul, dar in asa fel incat sa-l faca sa creada ca el are situatia sub control! Si uite-asa traim noi intr-o mare minciuna care ne maguleste orgoliul...   
aaa, si daca tu esti diferit de noi toti ceilalti, ar fi cazul sa-ti pui unele intrebari...

01/12/05 21:43

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 34    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la