TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Homeschooling? Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
In ultima vreme devine din ce in ce mai "la moda" homeschooling-ul intre crestini. Motivul invocat este de obicei acela ca nu ar trebui sa-ti arunci copilul intr-o lume dominata de cel rau inainte sa sedimentezi Adevarul si Binele in inimioara lui. Metaforic vorbind, nu plantezi un copacel in miezul iernii. Nici chiar scoala crestina nu e privita cu ochi buni (intr-adevar, personal am fost la gimnaziu la o scoala crestina, dar asta nu m-a impiedicat sa fiu ranita sau sa invat o gramada de rautati si prostii de la alti copii crestini).
Asadar, solutia cea mai buna, considera unii, este homeschooling-ul.
Sau...? Voi ce credeti?

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

22/02/15 01:48

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Nu cred ca homeschooling-ul sau o scoala crestina ii face pe copii mai buni. Familia are un rol important in educatia copilului, insa si educatorul de la scoala. Nu poti trai izolat de ceilalti, doar ca e impanzita lumea de rau. Pana la urma, copiii se vor face mari, vor merge la serviciu si acolo ce vor face? Cum vor reactiona, daca ei au trait izolati de altii, ani buni? Cum vor face fata problemelor ce vor aparea acolo? Eu cred ca in mijlocul luptei, se formeaza caractere frumoase, asta daca parintii vegheaza indeaproape ca acest lucru sa se indeplineasca.

22/02/15 11:44

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la