TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Maxime si cugetari/Prietenie / dusmanie Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
rara^avis
membru

Inregistat: 21/10/05
Prieten este cel ce stie sa-ti citeasca tacerile.

Prietenii sunt ca stelele.Nu-i vezi mereu dar stii ca exista!

Prietenul adevarat iubeste oricand si-n nenorocire ajunge ca un frate.( Pv 17:17)

30/11/05 01:14

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
A putea face bine prietenilor este avantajul prosperitatii. (Danyin)

Cand iti faci un nou prieten, nu-i uita pe cei vechi. (D. Erasmus)

Nimic nu pretuieste mai mult decat un prieten credincios. (Septuaginta)

Amore, more, ore, re probatur amicitia - prin dragoste, prin morala, prin vorba, prin fapta se incearca prietenia. (Anonim)

Prietenia sfarseste acolo unde incepe neincrederea. (Seneca)

Prietenia unui om destept e mai de pret decat prietenia tuturor prostilor.(Democrit)

A scoate prietenia din viata, e ca si cum am scoate soarele din lume. (Cicero)

La suparari eu uit indatorirea, caci intr-o vrednica prietenie mii de placeri nu sterg o tulburare. (Michelangelo)

Fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului. (Nicolae Iorga)

30/11/05 03:26

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Dusmanii se fac, nu se nasc.

Prietenia este ca banii, e mai usor de facut decat de pastrat.

Prietenul este cel ce stie totul despre tine si te pretuieste la fel.

Adevarata prietenie este aceea in care mori sau pentru care primesti sa mori. (Seneca)

Nu rupe firul unei prietenii, caci chiar daca il legi din nou, nodul ramane. (Gh.Spulber)

Prietenul adevarat este acela care te sfatuieste spre bine, nu acela care-ti lauda nebuniile. (A.Pann)

Este mai greu sa fii arbitru intre prieteni decat intre dusmani. (S.Publius)

30/11/05 19:08

Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Nu-ti dai seama de valoarea unui prieten, numai dupa ce il pierzi!!

Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima!!

Prietenia este aceea care face sa se nasca, hraneste si întretine cele mai frumoase sentimente de generozitate de care este capabila inima omeneasca. (Bocaccio)

Prietenia e o transformare a iubirii, ea nu depinde de sex, de aceea e mai pura.

Sunt prieteni pentru nevoie, prieteni de nevoie si prieteni în afara de orice nevoie.(N. Iorga)

Prietenul meu nu poate fi prietenul întregii lumi. (G. Lessing)

Numai mâna unui prieten poate smulge spinul din inima!

Prietenia e o haina valoroasa, care se curata când se murdareste, nu se arunca la prima pata! (Cato cel Batrân)

09/03/06 00:47

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
Prietenii sunt felul in care ne poarta de grija Dumnezeu.

Daca toti prietenii mei ar sari de pe un pod, eu n-as sari impreuna cu ei, ci m-as duce jos sa-i prind in brate.

Toti oamenii te aud cand vorbesti; prieteni insa inteleg ce spui, iar cei mai buni prieteni sunt cei care pricep si ceea ce n-ai spus in cuvinte.

Luam cai diferite in viata, dar oriunde am merge, luam cu noi si cate o particica din fiecare.

"My father always used to say that when you die, if you've got five real friends,
then you've had a great life." ( Lee Iacocca)

Tatal mereu obisnuia sa spuna ca, daca atunci cand mori, daca ai avut cinci prieteni adevarati, atunci "ai stiut cum sa traiesti.( Lee Iacocca)

Unii oameni vin si pleaca repede din viata noastra, altii stau o vreme, punandu-si amprenta pe inima noastra. Dupa plecarea lor, nu vom mai fi niciodata aceiasi.

28/03/06 21:54

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
Adevaratii prieteni au inimi care bat la unison.

Prietenul la nevoie se cunoaste, daca e nevoie pentru prieten.(Rotaru Ion)

Prietenii se ajuta intre ei pentru ca sa creasca in Hristos.

Cind trupul iti patimeste alearga la doctor, iar cind sufletul iti patimeste cheama un prieten, caci dulcele glas al prietenii este cel mai bun leac al durerii. (I. Golescu)

La bine nu pot rasufla de prieteni, la greu ramin singur. (Epictet )

Ale prietenului tau necazuri ca pe ale tale sa le socotesti. (I.Golescu)

Vei fi intelept daca intelegi de acuma, ce lucru mare e-n veselie sa-ti alegi, prieteni de-ntristare. (Traian Dorz )

Firea omului fuge de singuratate, cauta totdeauna un sprijin si nu este altul mai mare decit inima unui prieten bun. (Cicero)

Bucuria omului e in om, intre ei se infripta prietenia care umple cel mai intins deshert al sufletului omenesc. A iubi si a fi iubit, iata taina fericirii. (Cicero)

Un prieten intr-o viata e mult, doi e foarte mult, trei e aproape imposibil. (Henri Adams)

31/03/06 15:17

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile. (Fr.Bacon)

Nu stim niciodata daca o prietenie se naste mai curand din contraste decat din asemanari. (H.de Balzac)

E mare mangaiere la vreme de restriste sa te afli langa cineva pe care sa-l doara inima pentru tine. (S.M.de Cervantes)

Du-te la prieteni mai curand cand sunt nefericiti decat cand sunt fericiti. (Chillon)

Prietenul sigur il cunosti in imprejurari nesigure. (Cicero)

Cel mai inalt semn de prietenie este sa te socotesti egal cu cel inferior tie..numai coborandu-ne  noi, ridicam pe altii. (I.Ducici)

Prietenul nu trebuie pretuit dupa dreptate, ci dupa inima. (I.Ducici)

Cine comenteaza si analizeaza prietenul, acela nu-l iubeste. (I.Ducici)

Nu avem nevoie de ajutorul prietenilor, cat mai ales de increderea in ajutorul lor. (Epicur)

Un prieten sa-si jertfeasca faima lui, greu vei gasi. (M.V.Martial)

17/04/06 18:45

Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Vorbe dulci sunt usor de spus, lucruri dragute sunt usor de cumparat, dar oameni de treaba sunt greu de gasit, viata se termina cand tu incetezi sa visezi, speranta moare cand tu incetezi sa crezi, dragostea se termina cand tu incetezi sa mai tii la cineva, prietenia se sfarseste cand tu nu mai imparti, asa ca imparte cu cine crezi ca iti este prieten, sa iubesti fara conditii, sa vorbesti fara intentii, sa daruiesti fara motive, sa tii la cineva fara explicatii, e inima adevaratei prietenii.

21/04/06 17:26

deliamm
membru

Inregistat: 07/07/06
Niciodata sa nu lasi un prieten vechi pentru unul nou! Niciodata!

Ranile facute de un prieten dovedesc credinciosia lui, dar sarutarile unui vrajmas sunt mincinoase! (Proverbe 27:6)

Prieten se numeste omul care te ajuta fara ca verbul sa fie urmat de un complement circumstantial de timp sau de loc sau de mod. (Nicolae Steinhardt - Jurnalul fericirii)

Ultima modificare de deliamm (08/07/06 00:20)

Daca este cineva in Hristos,este o faptura noua.Cele vechi ...s-au dus. 2 Corinteni 5:17

08/07/06 00:15

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Prietenii sunt precum conservele: rezista mai mult daca nu le deschizi usa prea des.
(Henry Becque)

26/09/06 16:12

rubenK2
membru

Inregistat: 15/09/06
Prietenul adevarat este cel care cunoaste cantecul inimii tale si ti-l poate canta atunci cand tu ai uitat cuvintele

26/09/06 17:50

Site web  
dana21
membru

Inregistat: 24/09/06
"O prietenie adevarata, este in viata ceea ce este o oaza in pustiu: un colt verde de umbra in infernul fierbinte si galben al nisipului nestatornic."

Nu merge in spatele meu pentru ca s-ar putea sa nu te conduc bine; nu merge in fata mea pentru ca s-ar putea sa nu te urmez; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu

"Una dintre cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina."

24/10/06 20:32

kristinik
membru

Inregistat: 04/02/06
"Un adevarat prieten este acela care te tine de mana si iti atinge inima."

11/11/06 21:47

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Disciplina e cel mai bun prieten al omului! (Hector Cuper)

Prietenii si rudele au privilegiul de a fi mai nesuferiti decat ceilalti oameni. (Jerome K. Jerome)

Dusmanii se recruteaza dintre prieteni. (Grigore Moisil)

Sa nu-ti faci prieten din omul care nu ti-e pe potriva. Sa ai legaturi cu cel care te merita si sa-i tii departe pe cei care nu te merita. (Confucius)

Prietenia nu poate exista decat intre oameni cinstiti.

Prietenia nu se cumpara in targ.

Fereste-ma, Doamne, de prieteni, ca de dusmani ma feresc singur!

In viata e nevoie sa ai un prieten adevarat.

Prietenii vin si pleaca, dusmanii raman. (Mottoul lui Jones)

Cine are un prieten bun nu mai are nevoie de oglinda. (Proverb indian)

Cand nu esti sigur de caracterul unui om, priveste-i prietenii. (Proverb japonez)

Drumul catre casa unui prieten nu este niciodata lung. (Proverb danez)

13/04/07 13:07

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Prieten iti este cel ce stie totul despre tine si totusi te place.

Prietenii sunt ca si curcubeul:  iti lumineaza viata cand ai trecut printr-o furtuna.

Prientenia este ca si vinul:  se face mai buna cu trecerea timpului.

14/04/07 00:53

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Un om si cainele lui mergeau de-a lungul unui drum. Omul admira imprejurimile,cand deodata isi dadu seama ca nu mai este pe pamant, ci in lumea celor drepti.Isi aduse aminte cum a murit si ca prietenul sau necuvantator murise de cativa ani. Se mira si merse mai departe,gandindu-se unde duce drumul pe care mergea.Dupa putin timp, ajunsera la o stanca alba si inalta ce se intindea pe o parte a drumului. Parea ca este facuta dintr-o marmura foarte fina. La capatul unui deal, stanca era impartita in doua de un arc care stralucea in lumina apusului.Cand ajunse in fata arcului, vazu o poarta imensa, iar strada pe care mergea era facuta din aur.Omul se indrepta spre poarta si in timp ce se apropia vazu un om care statea la un birou in fata intrarii.
Cand ajunse destul de aproape ii striga omului:
- "Scuzati-ma, unde ma aflu?"
- "Acesta este Raiul , domnule" raspunse omul de la birou.
- "Wow! Imi puteti da si mie niste apa, va rog?"
- "Bine-nteles. Intrati va rog, si o sa va aduca cineva apa imediat."
Omul de la poarta facu un semn si poarta se deschise.
- "Prietenul meu poate intra si el?" intreba calatorul si arata spre cainele sau.
- "Imi pare rau dle, nu aveti voie cu animale."
Calatorul se gandi o clipa si apoi se intoarse si isi continua drumul pe care mergea impreuna cu cainele sau. Dupa o buna bucata de vreme si dupa ce strabatu o distanta considerabila, ajunse la un drum noroios care ducea spre o ferma, poarta fermei aratand ca si cum nu ar fi fost niciodata inchisa. Nu erau garduri,si cand se apropie vazu inauntru un om sprijinit de un copac, citind o carte.
- "Scuza-ti-ma, aveti putina apa?" intreba calatorul.
- "Da sigur, este o pompa chiar aici, intrati va rog."
- "Dar prietenul meu, poate intra?"
- "Cred ca este un castron langa pompa."
Calatorul intra impreuna cu cainele sau si gasi o pompa veche,de mana,cu un castron langa ea. O umplu, bau pana se satura si apoi o dadu cainelui sau. Dupa aceea, calatorul se indrepta catre omul care citea in continuare o carte langa copac si il intreba: "Cum se numeste acest loc?"
- "Acesta este Raiul ", raspunse omul.
- "Hmm, este destul de ciudat, omul de mai inainte mi-a spus,de asemenea,ca acela este Raiul ."
- "Ahh, locul acela cu poarta de sidef si drumul pavat cu aur? Acela este Iadul ."
- "Si nu va deranjeaza ca se folosesc de numele dvs?"
- "Nuu, ne bucuram ca ei departajeaza oamenii:cei buni de cei care si-ar lasa cel mai bun prieten in urma."

29/05/07 10:55

cazacika
membru

Inregistat: 22/04/07
Daca fiecare ar judeca pe aproapele sau ca pe sine, n-ar mai fi dusmani!!!

17/06/07 10:53

andreya
membru

Inregistat: 07/03/07
cel mai aprig dusman=candva cel mai bun prieten
nu te increde in oameni

19/10/07 15:49

lidya
membru

Inregistat: 16/10/07
Judecati prietenii ca pe tine insuti,poarta-te cu ei precum ai vrea sa se poarte ei cu tine.(Conficius)

Eu numesc prieten al meu nu numai pe acela care ma lauda,ci si pe acela care ma mustra pt a-mi indrepta greseala

23/10/07 10:59

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
Un prieten este cineva care are aceeasi dusmani ca si tine - Abraham Lincoln

07/02/08 08:45

andreya
membru

Inregistat: 07/03/07
nu renunta sa crezi ca un prieten sincer si loial este o comoara rara ce merita apreciata si pretuita la adevarata ei valoare

07/02/08 17:59

Magdy
membru

"Adevăraţii prieteni sunt alături de tine când îi chemi în momentele frumoase ale vieţii şi în cele rele...când vin nechemaţi." :)

11/04/08 10:19

Magdy
membru

Nu lăsa o mică ceartă să distrugă o mare prietenie!

12/05/08 11:27

crys_tyna
membru

Inregistat: 09/06/06
Este o diferenta enorma intre a fi prietenos cu cineva pentru ca este spre avantajul tau si a fi prietenul cuiva.

03/07/08 18:11

simo
membru

Inregistat: 13/04/08
Nu rupe firul unei prietenii, caci, chiar daca il legi din nou, nodul ramane.
Prietenia indoieste bucuriile si injumatateste necazurile.
Un prieten adevarat te prinde de mana si iti atinge inima.

24/07/08 22:01

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la