TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Retete culinare Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 30
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

OLD TRAIAN a scris:

Da' se cunoaste pe tine, sau faci risipa mancand?

Mananc cumpatat, si risipa nu cred ca fac :).  Inca nu se cunoaste pe mine :D.  De fapt, multi imi zic ca arat bine de o vreme incoace.  Se pare ca m-am mai rotunjit putin la fata ca eram prea slab :D.

05/02/08 04:39

Joseph7
membru

fluflu a scris:

eu am o intrebare intrebatoare!! stiti ca in filme, la micul dejun de obicei se mananca 'pancakes'-uri. adica clatite.dar cum se face ca clatitele lor nu seamana deloc cu ale noastra! si alea asa de bine arataaaa! :D :D

Pentru ca nu sunt ceea ce numim noi clatite :).  Si crede-ma, clatitele noastre romanesti sunt cu mult mai bune decat pancakes :).

05/02/08 04:42

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Joseph, eu as vrea reteta de eclere :D.

Cine o scrie ? Tu sau Joseph's :D ?

05/02/08 08:08

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
x

Ultima modificare de Magdy (02/03/16 18:11)

05/02/08 14:33

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
pune 2 kg de faina ca vin si io cu "mustarul" care mai sare pe aici pe forum :):):)

am facut o data niste clatite si in 2 clatite am pus si mustar sa fac misto de cei ce le mananca ... ne-am distrat ...

Ultima modificare de giany_v (05/02/08 14:50)

05/02/08 14:47

Magdy
membru

x

Ultima modificare de Magdy (07/11/17 16:53)

05/02/08 14:53

giany
membru

pai "mustarul" se pune doar 2 - 3 clatite nu in toate .... vedem la cine pica clatita si ... asta e ...

05/02/08 14:59

Magdy
membru

Ahaaaaa,acu' pricepui şi eu toată şarada asta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;) ;)
Ca să traduc.....ai 2-3 persoane vizate,restul...se bagă în seamă!Aşa-i?????????????????

05/02/08 15:11

giany
membru

se pun toate "clatitele" in acelasi vas ... nu se stie la cine pica cele cu "mustar"... eu nu vizez pe nimeni ... important e sa stiu eu care sunt cele cu "mustar" sa nu pice la mine ... :)

05/02/08 15:15

Magdy
membru

x

Ultima modificare de Magdy (02/03/16 18:12)

05/02/08 15:19

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Daca tot vorbim de clatite hai sa va dau o reteta pentru ele:

- 100 g. faina
- 2 oua, batute usor
- 300 ml. lapte obisnuit sau batut
- 15 g. unt, topit
- ulei pentru prajit

Puneti faina intr-un castron. Faceti o gaura in centru, adaugati ouale si jumatate din lapte si bateti bine astfel incat sa obtineti o compozitie semi-lichida. Lasati sa stea 1 ora.
Prajiti cate un polonic de compozitie intr-o tigaie de teflon cu fundul gros. Intoarceti dupa 40- 60 secunde, apoi mai lasati-le inca 30- 40 secunde.

Obs. Daca vreti puteti sa folositi si cacao ca sa mancati clatite maronii.

08/02/08 05:56

Site web  
Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

Larisa a scris:

Obs. Daca vreti puteti sa folositi si cacao ca sa mancati clatite maronii.

Ce tare sună ...nu am încercat niciodată,dar cu prima ocazie...iam iam :D

12/02/08 12:14

giany
membru

si daca puneti zahar pudra peste ele si le dati cu un fier incins o sa miroase f fain ...

12/02/08 12:16

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
mda...a ars! :D .Nu am curajul necesar să încerc..dar poate alţii/altele...

Ultima modificare de Andreea (12/02/08 12:28)

12/02/08 12:18

giany
membru

uite daca nu ma crezi incearca sa vezi ce iese ... eu am facut o data asa si mirosea fff tare ... lucram ca bucatar ... si sa vezi dupa aceea ... au venit comenzi multe ca mirosea bine ...

12/02/08 12:24

Joseph's
membru

Inregistat: 14/11/07
Aveti reteta de eclere mai jos. :)

Ultima modificare de Joseph's (12/02/08 16:22)

12/02/08 16:19

Joseph's
membru

april a scris:

Joseph, eu as vrea reteta de eclere :D.

Cine o scrie ? Tu sau Joseph's :D ?

De fapt sunt "choix a la creme", adica astea pe care le fac eu nu sunt lunguiete, ci rotunde.

GOGOSILE
100-125g margarina, 10 linguri de apa si putina sare se pun intr-o craticioara si se fierb. Cand clocoteste se adauga 125 g faina (3 linguri cu varf). Se ia de pe foc si se amesteca rapid pana se desprinde de pe vas si se aduna gramada. Se lasa la racit.
Cand e de jumatate rece se amesteca treptat cu 3 oua batute. Se amesteca pana devine ca un chec.
Se lasa la rece 2 ore.
Se unde tava si se pun cu lingurita bucati de aluat de marimea unei nuci (eu le modelam cu mana, le faceam asa, rotunjoare).
Se pun la copt in cuptorul bine incins. Focul se reduce dupa ce se umfla gogosile (dar nu deschide cuptorul, uita-te prin geam, dar in g-ral cam dupa 10 min se reduce focul). Se mai lasa la foc potrivit cam 20 -30 min. (Dupa 20 de minute de cand le-ai bagat in cuptor poti deschide sa le verifici, dar nu mai repede, ca atunci se pleostesc.)
Se taie un capac si se umplu cu crema de cremes. Peste crema se pune frisca sau spuma de albuse batuta pe aburi.

Din cantitatile astea ies cam 25-30 buc.

CREMA
2 galbenuse se amesteca cu
125g zahar
6 linguri faina
500 ml lapte
Se pun toate la foc.
Se adauga 1 vanilie si 50g unt.
Compozitia racita se amesteca cu spuma din 2 albuse batuta pe aburi.

Crema asta este cea folosita si la cremes. Cui ii place, poate umple gogosile astea si cu budinca de ciocolata, sau alt fel de budinca.
Gogosile pot fi folosite si pentru aperitive. De exemplu mie imi plac umplute cu o crema de branza.

Incercati si o sa vedeti ca nu e greu. Daca respectati reteta ies. E importanta si faina. Mama, care e experta la eclere, a facut ultima data cu ceva faina ungureasca si nu i-au iesit, adica au iesit prea moi. Gogosile trebuie sa iasa cumva mai tari, crocante.

Pofta buna!
(Daca incercati reteta, sau ati incercat-o, sunt curioasa sa aud impresii. La noi in familie mama se ocupa de eclere, si pentru ca sotului meu ii plac foarte mult, am zis ca invat si eu. De Craciun mama a zis sa merg la ea sa facem impreuna, dar eu am zis ca vreau sa incerc singura, cu riscul de a da gres, ca daca merg la ea, ma tot dadaceste si pana la urma nu invat ca ea tot face si tot imi da indicatii. Deci am incercat eu singura de la A la Z si mi-au iesit bine din prima.)

12/02/08 16:21

Magdy
membru

x

Ultima modificare de Magdy (07/11/17 16:54)

12/02/08 16:38

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
mie mi-ar place sa fac niste spaghete cu ceva.o reteta buna aveti? ca eu numai una stiu.si anume:

se fierb spaghete(cate doriti).intr-o tigaie se pune ulei si se prajesc nista carnaciori cabanosi(cat doriti).apoi adaugati bulion, ketch-up picant si dulce si piper.se mai lasa pe foc vreo 4-5 minute dupa care se pun spaghetele peste. ;)

12/02/08 18:30

Joseph's
membru

Fluflu -este la plic sos de spaghete Bolognese de la Maggie. Iti trebuie 300g de carne tocata, adaugi continutul plicului (ai indicatii pe plic) si iese un sos foarte bun.

12/02/08 18:49

Joseph's
membru

Magdy a scris:

Joseph's(a) ;) ,mi-ai dat de lucru. :)

Când le voi face,o să-ţi spun cum au ieşit! ;)

ok. Sunt sigura ca o sa-ti iasa, dar abia astept sa imi spui cat de tare le-a placut alor tai. :)

12/02/08 18:50

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Joseph's a scris:

"choix a la creme"

VREAU NEVASTĂĂĂĂĂĂ!

12/02/08 21:45

Site web  
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
mmm Filip. nu se simte bine

mai cum se schimba lumea...

Ultima modificare de dodo86 (12/02/08 22:05)

12/02/08 22:03

Joseph7
membru

Filip. a scris:

Joseph's a scris:

"choix a la creme"

http://www.mysmilies.net/smiley.php?bil ... UyKS5naWY= VREAU NEVASTĂĂĂĂĂĂ!

No uite ca in sfarsit si-o revenit si Filip din nebunia lui de a incerca sa traiasca fara nevasta.  Toata filozofia si versetele Biblice si alte lucruri nu a mers.  Dar, niste eclerase l-o adus pe drumul cel bun :D:D:D.

Multumesc iubito pentru ajutor :).

Ultima modificare de Joseph7 (13/02/08 05:18)

13/02/08 05:12

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eh, pentru şoalacrem renunţa la tot! Arunc tot în... Marea Uitării! Inclusiv pă cea de mi-o făcut şou'! :D

Ca şi-n bancu' ăla de pe vremea fostului: "dă-stea e destule pe la noi..." :D

13/02/08 22:57

Site web  
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 30    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la