TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Retete culinare Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 ... 30
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
x

Ultima modificare de Magdy (07/11/17 16:57)

08/03/08 20:06

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
de ce n-ai pus un pic de budinca sau...faina? =D

08/03/08 20:38

Magdy
membru

x

Ultima modificare de Magdy (07/11/17 16:58)

08/03/08 20:41

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07

fluflu a scris:

da' ceva reteta de shaorma nu aveti? :D am gasit in sfarsit lipie(am cautat prin toate magazinele si azi mami mi-a adus ca stia ca tot cautam ).

Pai,eu chestiile astea,le fac aproximativ cum vad ca arata cand o mamanc.Eu carnea o fac la cuptor,ca nu am voie sa fac gratare pe balcon,si pun carnea pe lipie,cartofi prajiti cand am,ceva salata,maioneza,diferite sosuri pe baza de legume (ranch),si gata.........Sigur nu-i ca cea cumparata,dar e facuta cu manutele mele ;)
Stii,merge bine un sos de usturoi cu lipie.
Fierbi maxim 3 cartofi potriviti,exact ca pentru piure, zbrobesti o capatana de usturoi,o amesteci cu o lingura ulei masline,sare,si dupa ce mixezi cartofii,ii adaugi peste usturoi,si mixezi sa iasa o pasta fina, dupa ce se raceste compozitia asta,pui maioneza,3-4-5 linguri...
mixezi si dai la frigider....dupa cateva ore,are un gust nemaipomenit. Ei,eu coc lipia,si cat e calda pun sosul asta pe ea..DEMENTIALLLL!!!
Sosul asta merge la orice soi de gratare,cat si la fripuri.... Daca te intere. reteta de lipie,o scriu ;)

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

08/03/08 21:04

Old
Moderator

Magdy a scris:

...în ce??
În frişcă???

Da, ma gandeam si eu. ;)
E drept, nu prea le am cu prajiturile.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (08/03/08 21:09)

08/03/08 21:08

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
si sarah carnea aia, adica pieptul de pui il tai prima data bucatele mici si asa in cuptor?sau...il pui asa mare cum e si la sfarsit il tai?

08/03/08 23:25

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

fluflu a scris:

da' ceva reteta de shaorma nu aveti? :D am gasit in sfarsit lipie(am cautat prin toate magazinele si azi mami mi-a adus ca stia ca tot cautam ).

Mai simplu decat a scris Sarah : ai nevoie de cartofi prajiti, piept de pui prajit si taiat fidelutza (fara oase, bineinteles :P), castravete acru taiat rondele, eventual varza (cruda) tocata  +  "sosul" : usturoi pisat amestecat cu smantana ;) .

08/03/08 23:58

Sarah
membru

fluflu a scris:

si sarah carnea aia, adica pieptul de pui il tai prima data bucatele mici si asa in cuptor?sau...il pui asa mare cum e si la sfarsit il tai?

la sfarsit il tai.
april,multumesc de reteta,chiar n-am stiut exact cum se face,eu fac cu ce am de obicei...
Pentru fanii usturoiului,incercati sosul descris mai sus.E f.gustos.

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

09/03/08 01:04

fluflu
membru

eu cred ca si pieptul de pui facut la gratar merge, nu? :D

gata!maine-poimaine fac!am tot ce imi trebuie:cartofii, castraveti, varza, maioneza si ketchup-ul. usturoi nu prea mananc decat fooooarte rar asa ca si de aceasta data ma voi lipsi :)

09/03/08 13:25

Sarah
membru

pe gratar e cel mai bun ;)
nu stii tu ce pierzi,ca nu mananci usturoi ;)

09/03/08 14:21

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

Sarah a scris:

Andreea,asteptam sa ne spui daca ai facut ceva,si cum a iesit.

Deci...am făcut Chanteclaire (parcă aşa se scrie)...şi...şi...adică...ok.Mi-a făcut plăcere să mă "joc" cu făina..cu scobitoarea :D .Rezultatul a fost bunişor..adică pişcotul nu semăna prea tare a pişcot,dar,cred că de dragul meu,toată lumea a mâncat.Aaa..şi să vezi,am uitat să pun făină în cremă...dar mi-am adus aminte şi am pus un pic mai târziu.Merci pt reţetă oricum.Data viitoare o să îmi iasă super.

09/03/08 20:00

Magdy
membru

x

09/03/08 20:54

Andreea
membru

Da,seamănă aproape identic,doar că la mine pişcotul era mai mic şi mai prăpădit săracul...dar in rest...adică eu am facut o floricică din bomboane argintii :P .Ce fain ne-am sincronizat :)

09/03/08 21:20

fluflu
membru

da...io nu inteleg o chestie!piscoturile nu sunt un fel de...fursecuri asa lai lunguiete?in poze eu numai piscot nu vad.vad un fel de budinca si o crema si frisca.

09/03/08 22:04

Old
Moderator

Dar nu inteleg la tortul ala de ce i se zice piscoturi? Pisca la limba? =D

09/03/08 22:30

fluflu
membru

si nu mai inteleg de ce Magdy, ai stres poza cu bucatareasa? :)

09/03/08 22:36

Magdy
membru

x

09/03/08 22:53

fluflu
membru

1.aahh deci denumirea doar! :D inteleg
2.ooofff .... :(

09/03/08 22:58

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Si eu cred ca s-a referit la piscot ca la blat sau pandispan ;) .

10/03/08 00:02

Sarah
membru

LOOOOOOOOOOOL.... piscot,blat,pandispan...etc....cum s-o mai numi,tot una-i!!!
Aici,cate capete,atatea pareri....Scuze ca v-am indus in eroare!!!(dar nici eu nu stiu exact cum sa-i zic... ;) )

10/03/08 16:50

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
Sarah ,nu postezi te rog pt mine reteta de lipie ?Dar sa fie din aia pe care o faci in tigaie nu la cuptor :) multumesc .Aici e vina lu fluflu ,ea e ispititoarea

10/03/08 19:24

fluflu
membru

am facut shaorma!! :D :D asa de buna e!:D yammy yammy!
ce realizare pe ziua de azi ;)

Rainy, dar e mai usor sa cumperi(bineinteles daca gasesti) :)

10/03/08 19:28

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
eu nu am magazinele postate de tine (la chat) in oras ;) Mai bine o fac eu ,ca imi place sa ma murdaresc pe maini :D

10/03/08 19:34

Andreea
membru

uite că pun şi eu o reţetă,împrumutată din caietul lui mami :D

Turtă dulce

Aluat:300 grame zahăr tos se ard(ştiţi cum nu?într-un recipient,pe aragaz), apoi se stinge cu o cană de apă.Se dă la răcit,apoi se adaugă 300 grame zahăr,jumătate cană(ca pt cafea) de ulei, şi 1 cană lapte,şi opţional scorţişoară(cam o linguriţă),3 linguriţe amoniac stins cu oţet,sare ,lămâie,4 gălbenuşuri,făină cât cuprinde.
Glazura: 4 albuşuri se zbat spumă apoi se adaugă 40 grame zahăr până se face spumă.Se aşează pe baie de aburi până se întăreşte(dar nu de tot,să fie ca o pastă),se adaugă 4 linguri de apă călduţă.
Din aluat se fac foi groase de aprox. 1 cm şi se taie diferite forme.Se coc în tavă,la foc potrivit,pe hârtie de copt,sau în taă tapisată cu făină.Se pot pune într-un bol peste care să se toarne glazura şi se amestecă(mai neigienic cu mâinile,sau mai igienic cu o paletă).Se pot face însă tot felul de figuri de ex :) sau :(.
   Poftă bună!

Ultima modificare de Andreea (11/03/08 09:58)

11/03/08 09:53

Sarah
membru

fluflu a scris:

am facut shaorma!! :D :D asa de buna e!:D yammy yammy!
ce realizare pe ziua de azi ;)

Vreau pozaaaaaaaaaa!!!!!!!!!! (daca bineinteles vrei sa ne faci pofta!!! ;)

Ultima modificare de Sarah (11/03/08 14:54)

11/03/08 14:30

Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 ... 30    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la