TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Cei 144000 din Apocalipsa 14 Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Lucian494
membru

Inregistat: 19/06/14
Am deschis acest topic cu scopul de a cerceta mai amanuntit imaginea pe care o avem in Apocalipsa 14, anume cei 144000.

Care este identitatea lor si ce cunoastem despre ei?

Sa incercam sa raspundem la aceste intrebari...

09/07/14 16:33

valeriu
membru

Inregistat: 02/01/11
Ai ales un subiect sensibil, Luciane! Oricum, merită discutat.

Răspund pe scurt la întrebările tale şi dacă doreşti o să revin. Încă nu le putem cunoaşte identitatea deoarece ei sunt aleşi la ordinul lui Dumnezeu (Apoc. 7:3). Ei nu sunt aleşi de oameni, înciuda faptului că unele religii  s-au apucat (ca Nimrod) să-i aleagă, ceea ce Dumnezeu nu le-a cerut să facă, şi ca urmare le-au greşit identitatea celor 144000.   Nişte repere ca să-i cunoaştem, tot avem, şi acestea vor deveni tot mai sigure. În cele din urmă se va cunoaşte ce a ales Dumnezeu.

Ce cunoaştem despre ei? Din cele două capitole (7 şi 14), deja cunoaştem destul de multe despre ei: răscumpăraţi dintre oameni ca cel dintâi rod, ei învaţă o cântare nouă, ei vin din necazul cel mare şi multe altele. Fiecare aspect se poate discuta.

11/07/14 23:36

Lucian494
membru

Ok sa incepem cu inceputul.

Din ce neam fac parte? Din poporul evreu sau din toate neamurile?

12/07/14 00:25

valeriu
membru

În înţeles duhovnicesc cei 144000 sunt „Iudei”, iar fizic  sunt din toate seminţiile pământului. Vezi Apoc. 7:9, şi 5: 9.

12/07/14 22:28

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Fizic cum? De exemplu tu în care dintre cele 12 semintii te incadrezi? Sau eu?

13/07/14 16:14

Lucian494
membru

Uite cum ne incadram...ai observat oridinea ciudata a insiruirii numelor fiilor lui Iacov?

Sa schimbam putin numele lor cu semnificatiile numelor.

1. Iuda înseamnă “Voi lăuda pe Domnul”
2. Ruben înseamnă “El s-a uitat la mine”
3. Gad înseamnă “Mi-a adus noroc”
4. Aşer înseamnă “Fericit sunt eu”
5. Neftali înseamnă “Lupta mea”
6. Manase înseamnă “Mă face să uit”
7. Simeon înseamnă “Dumnezeu mă aude”
8. Levi înseamnă “Unit cu mine”
9. Isahar înseamnă “Mi-a cumpărat”
10. Zabulon înseamnă “Locuinţă”
11. Iosif înseamnă “Se va adăuga la mine”
12. Beniamin înseamnă “Fiul de la dreapta Sa”

"Voi lăuda pe Domnul pentru că El s-a uitat la mine şi mi-a adus noroc. Fericit sunt eu, pentru că în lupta mea, Dumnezeu mă face să uit. Dumnezeu mă aude şi este unit cu mine. El mi-a cumpărat o locuinţă şi se va adăuga la mine Fiul de la dreapta Sa".

Cred ca acum te gasesti si tu este?

Ultima modificare de Lucian494 (13/07/14 17:11)

13/07/14 17:07

Old
Moderator

Eu cred ca nu. Nu o dam pe nimerite, unde mi s-ar potrivi. Eu vreau sa-mi spună Domnul unde mă incadrez.

13/07/14 22:05

valeriu
membru

Old a scris:

Eu cred ca nu. Nu o dam pe nimerite, unde mi s-ar potrivi. Eu vreau sa-mi spună Domnul unde mă incadrez.

Eu cred că mai întâi ar trebui să-L întrebi pe Domnul dacă te numeri printre cei 144000.

13/07/14 22:29

Old
Moderator

Eu cred ca trebuie citita Biblia in primul rand.
:)

13/07/14 23:14

Lucian494
membru

Old a scris:

Fizic cum? De exemplu tu în care dintre cele 12 semintii te incadrezi? Sau eu?

Offtopic:Eu nu inteleg. Intr-un loc intrebi in care semintie te incadrezi si intr-un loc vrei raspuns de la Domnul.Aici este o discutie in care ne spunem parerile. Sunt perfect de accord cu tine, doar Dumnezeu ne poate da raspunsul. Totusi am deschis acest subiect pentru a ne exprima propriile pareri. Cinstit ar fi fost ca tu sa-mi spui ceva despre ce-am scris.

Si acu sa ne intoarcem.
Cei 144000 sunt niste oameni deosebiti pe care Dumnezeu ii va folosi in zilele din urma.

Totusi mai sunt si altii, priveste acest verset:
"Aceştia, care sunt îmbrăcaţi în haine albe cine sunt oare?(se refera la multime) Şi de unde au venit?" În versetul 14, el răspunde la propria întrebare: "Aceştia vin din necazul cel mare; ei şi-au spălat hainele, şi le-au albit în sângele Mielului."

14/07/14 10:47

Old
Moderator

Nu ai fost atent la postari. A mai fost si altcineva nu doar tu si eu. Nu am spus eu ca vreau raspuns de la Domnul. Intrebarea pusa facea parte din discutia la subiect. Ideea era asta: daca noi, crestinii dintre neamuri ne incadram acolo, trebuie sa ne incadram intr-o semintie anume. Ideea este ca eu ma gandesc ca crestinii dintre neamuri nu se incadreaza acolo.
Deci, discutam la subiect, dar am inceput sa elimin ce cred ca nu este.

Mai sunt si altii in afara de cei 144 mii, dar tema deschisa de ține nu ne permite sa discutam si de altii, ci doar de cei 144000. Doar daca numeai altfel tema, sau daca o schimbam să fie mai permisiva. ;)

Deci, inca suntem la subiect. Cred ca nu te superi, dar eu asa discut. Uneori discut si polemic, dar incerc mereu sa respect partenerul de discutie. Discut ideea, de aceea o idee o poti explica, aprecia sau combate. Asta nu inseamna sa insulti persoana, ci sa dezbati ideea. Fac eparte din dialogul civilizat.

14/07/14 18:27

Lucian494
membru

Am citat versetul pentru a evidentia faptul ca nu doar cei 144000 vor fi mantuiti.

14/07/14 18:44

Old
Moderator

Oooo, da.
Pai, Apocalipsa nu este locul cel mai potrivit unde gasim cine va fi mantuit.

„Cine va crede și se va boteza va fi mantuit!”

14/07/14 20:19

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Si cine e botezat??? :)

14/07/14 21:42

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Cine vrea, nu neaparat cine crede. Si asta, din pacate, e o realitate tot mai 'deasa'.

14/07/14 22:10

Site web  
Oblio
membru

Botezul e o stare edi... iar asta e mai presus decat ritualul care trebuie si el implinit. De aceea intrebam cine este pana la urma botezat... cine este renascut/transformat in duh ori cine a implinit un ritual?

Talharul smerit de pe cruce era botezat din punctul tau de vedere? Dar Avraam, Iacov si toti care au vietuit in duhul credintei?

144000 poate fi  un numar (fix sau simbolic) stabilit pentru credinciosi evrei dar la fel de bine si unul care vizeaza doisprezece tipuri de caractere binecuvantate in tot Israelul spiritual.

Ultima modificare de Oblio (14/07/14 22:31)

14/07/14 22:22

edi.theraven
membru

Continuarea este "Dar cine nu va crede va fi osandit" parca. Nu zice si cine nu va fi botezat va fi osandit. Ce numesti tu este nasterea din nou.
Nu gasesc nicaieri in Biblie ca botezul este o stare. Pana si cuvintele "cine va crede...cine se va boteza" arata ca, ma rog, credinta e o stare. Si botezul e o stare? Unde scrie?

Ultima modificare de edi.theraven (14/07/14 22:33)

14/07/14 22:27

Site web  
Oblio
membru

edi.theraven a scris:

Continuarea este "Dar cine nu va crede va fi osandit"

Pentru ca botezul inseamna credinta nu doar declarata ci si lucratoare.

Cu alte cuvinte, versetul lui Old ar trebui inteles si : Cine crede dar si urmeaza/manifesta credinta va fi mantuit. Aceasta conditie este vizata si de apostolul Iacov care verifica in fapte credinta

Ultima modificare de Oblio (14/07/14 22:35)

14/07/14 22:35

edi.theraven
membru

Se poate. Eu nu gasesc baza Biblica pentru asta.

14/07/14 22:36

Site web  
Oblio
membru

edi.theraven a scris:

Nu gasesc nicaieri in Biblie ca botezul este o stare. Pana si cuvintele "cine va crede...cine se va boteza" arata ca, ma rog, credinta e o stare. Si botezul e o stare? Unde scrie?

Nu suntem la subiectul potrivit...
Credinta este constientizarea Adevarului pe care il descoperi prin ea, botezul este angajamentul/daruirea. Poti sa crezi dar sa iubesti lumea mai mult si sa nu vrei sa incepi lupta, sa-i urmezi chemarea.

Nasterea din nou este botezul, si este o stare (vezi episodul cu Nicodim). Ea iti da si pace sufleteasca dar si o lupta noua, alta decat framantarile/preocuparile dinainte de intrarea in legamant...

Ultima modificare de Oblio (14/07/14 22:57)

14/07/14 22:42

Lucian494
membru

Va rog daca se poate sa revenim la subiect. Foarte frumoase ideei legate de botez insa sa ne intoarcem la aceasta imagine din Apocalipsa.

Ultima modificare de Lucian494 (15/07/14 13:23)

15/07/14 13:23

valeriu
membru

Este interesant aspectul cu semnificaţia numelor  celor 12 seminţii. Nu mi-a venit niciodată în minte acest lucru. Deci,  se merită să discutăm căci învăţ lucruri noi.

Lucian494 a scris:

Am citat versetul pentru a evidentia faptul ca nu doar cei 144000 vor fi mantuiti.

Sigur că nu doar cei 144000 vor fi mântuiţi. Aceştia tot au un avantaj căci vor fi „primul rod”, apoi urmează şi alţii.
Despre cei descrişi în Apoc.7:9 – 17, sunt două posibilităţi de a înţelege (cel puţin două):
1.    că aceşti „o mare gloată”  sunt alţii decât cei 144000.
2.     că de la versetul 9 – 17 sunt descrişi chiar cei 144000.

Eu o cred pe cea de a doua, adică, după ce îngerul a ales pe cei 144000, apostolul se uită şi-i vede pe aceştia strânşi la un loc formând o mare gloată.

15/07/14 22:03

Lucian494
membru

Citind pe un site web am gasit aceasta afirmatie.

"Dacă acest număr nu este doar un simbol, vor fi cei 144.000 singurii mântuiţi în ultimele zile, şi, în cazul în care numai 144.000 vor fi mântuiţi, care sunt şansele mele?" Haideţi să facem câteva calcule simple. În cazul în care există 6 miliarde de oameni în lume atunci când vine Domnul Isus (aproximativ populaţia globală de azi),aceasta ar însemna că 1 din 41.666 ar putea fi mântuit. Este încă mult mai bine decât cotele oferite de cele mai multe loterii de stat, dar oferă în continuare o speranţă de mântuire destul de "subţire"!"

16/07/14 12:10

valeriu
membru

În Apoc. 15:2, se vorbeşte de „biruitorii fiarei”. Sunt sigur că ordinea împlinirii acestui capitol este înainte de capitolul 14. Evenimentele din capitolul 14 se derulează undeva după capitolul 16, poate chiar 18 (se poate demonstra). Şi atunci rezultă că: biruitorii fiarei cântau cu alăutele lor Cântarea lui Moise şi a Mielului, aceasta este o cântare nouă (la fel şi această afirmaţie se poate demonstra), iar de la ei o învaţă cei 144000. Deci, pe lângă cei 144000, îi mai avem şi pe biruitorii fiarei. La aceştia nu li se arată numărul, dar comparat cu locuitorii pământului şi nu numai, tot „subţire” iese.

16/07/14 22:58

mihai33
membru

Inregistat: 25/06/10
Eu merg pe prima varianta in care acea mare gloata e un rod succesiv dar care se adauga si ei cetei celor 144000 convertindu.se la religia lor.
insa in momentul cintarii acea mare gloata inca nu sa alaturat iar faptul ca altii nu pot invata trebuie sa fie atit o cauza concreta de ex sa fie cintate in alta limba fara curculatie internationala si sa necesite un studiu prealabil care e posibil doar aderind ulterior la religia lor. Iar acest amanunt al cintarilor nemaiauzite sa constituie un indiciu important in recunoastere.
Ceata lor constituie scheletul viitoarei religii mireasa care deocamdata e formata de ei care vor chema acel Vino! asadar rolul lor e unul de apostolat in intreaga lume si tocmai de aceea fac parte din mai toate popoarele crestine sau necrestine.
Numarul e unul simbolic facind cumva trimitere la cele 12 cete de osti ale celor 12 semintii triburi din vremea lui David.
Acolo cind vor fi prezenti pe muntele Sion intro anumita zi e posibil sa nu fie exact acest numar desi nu am vazut cit de larg e locul pajistii Sionului dar pot ramine altii din aceeasi ceata care sa nu mearga fiind inca in sfintire ca rod succesiv.
Aceasta religie mireasa insa contine tronul lui Dumnezeu si al Mielului adica pe Dumnezeu insusi care este cu ei intrupat sub forma lui Cineva si al lui Iisus revenit si anonim vom vedea inca outin.
Cineva se va prezenta ca fiind Duhul Sfint promis insa prin faptul ca in inima poarta spirit acesta fiind de esenta Paterna il poarta deci si pe Tatal desi pe de alta parte tine si de nr instantelor continute insa trimiterea la spirit e facuta pe ocolite cu ajutorul simbolisticii celor patru fapturi vii care nu pot fi talmacite decit cu ajutorul simbolisticii hinduse de care ar trebui sa ne apropiem cu intelegere in acel moment prin cercetare si pastrare a ce e bun fiind la rindul ei in pofida aparentelor un momoteism binecuvintat in ciuda sectelor si derapajelor unora care nu ar trebui generalizate ori absolutizate .
Sfintirea primului rod are loc teoretic inainte de vatamarea pamintului si a oceanelor de la urgia catastrofica justitiara ca borna importanta temporala in evolutia numerica a religiei de la minoritara la majoritara dar de fapt sfintirea acestor alesi are loc pina la intrarea la judecata care e un moment anterior urgiei si al razboiului (cu alde Gog asiria etc.) inainte de pustiirea locasului sfint crestin din Ierusalim mai exact chiar la inceputul acelei saptamani in care conf Dan.9.27 are loc un nou legamint cu multi adica un prim val de mare convertire care da o oarecare consistenta numerica desi inca minoritara.
Sfintirea celor alesi si pregatirea ospatului din partea lui Dumnezeu cere liniste si tacere in fata lui Dumnezeu caci e aproape ziua Sa ..deci sfintirea se incheie inainte de intrarea la judecata. Dupa care urmeaza pedepsirea lui Israel prin Gog jihadist
Ei fiind aceiasi biruitori ai fiarei desi aici se deschide un subiect mai complicat pt ca in realitate fiara nu e una singura si nu toate sint simultane dintre care va mai ramine doar a opta care e a saptea come beack in.mod miraculos sau aparent miraculos. aceasta fiind fara proroc fals fara 666 fara dictatura ci doar ca fals Iisus .
E legata de biserica cea mare adica catolicitatea papalitatea iar momentul temporal al intrarii la judecata surprinde istoria papalitatii in vremea penultimului papa acel al saselea dupa care al saptelea are putina vreme.
Papalitatatea pina sa dispara cu totul se va scinda in trei dintre care o parte sceptica nehotarita fara papa iar celelalte doua cu cite un papa antagonic unul altuia dintre care unul va desfiinta institutia papala imediat asa incit va ramine la vatican doar unul in vreme ce factiunea revolutionara paraseste sediul.
Cei zece imparati insa sint jihadisti si cu factiunea ramasa au un inamic comun si anume revolutia religioasa si intrun fel inerent lupta si pt ea dar de fapt jihadistii lupta impotriva tuturor ca tinte secundare. Vor detona un perete vatican nestiind ca in orele anterioare factiunea revolutionara vizata tocmai va fi parasit sediul definitiv dar explozia nu va rani oameni dar de frica si restul vor parasi locatia si nu vor mai apuca sa se intorca incit Vaticanul va ramine pustiu.
  Femeia din Ap.12 se refera indirect la Cineva care desi va fi Mahdi convertind totodata din interior o importanta parte a islamului totusi nu e barbat caci vine in chip de Mama iar cele 42 de luni legate de balaur si de tentativa lui de ucidere vor fi trecut deja intro majoritara anonimitate ca si alte impliniri ce pareau biblic a fi mai intergalactice* ...cum ar fi invierea celor doi martiri in 1910 in aceeasi Grecie acuzati tot la fel ca ar fi fiara si prorocul acuza chiar din sinul bisericii ortodoxe din Creta Iraklyon. Sau purtarea cifrei 666 in Renania franceza ocupata de nemti care a coalizat rusinos cu germanii lucru care daca sint intrebati si ei pot confirma ca si intregul popor grec crestin despre acea inviere cu acel cutremur si urcare la cer in vazul dupa ce pina sa fie ucisi au activat ca propovaduitori cu dar de cunoastere trei ani si jumatate in orasul port cosmopolit.
In scolile de ofiteri fasciste au fost unele interdictii alimentare arbitrare ale unor sortimente de mincare buna de mincat. Icoana criminala au fost imagini tv cu ordine de inarmare si atac acesta fiind si cornul cel mic care a darimat inca trei sefi de stat incepind cu cel polonez dar si trei contracandidati in vreme ce al patrulea a renuntat singur. A avut si el un profet si o rana vindecata
ca si Bin Laden +icoana video. insa doar al ultimului a facut semne mincinoase iar rana primului a fost doar marturisita de istoricul evreu nu si consemnata asta la porunca lui Iisus venit lui in vedenie el fiind crestin.
Despre Ilie si Mihail sau Enoh ..au fost tot ei ca reprezentanti de Arhangheli dar promisiunea lor separata e implinita si diferit de aceea existind indicii extrabiblice ca sint rusi cu relatii la Ierusalim.
Despre ceata celor 144000 trebuie coroborat tot ce scrie de Noul Ierusalim dar celelalte 42. de luni date neamurilor au mai ramas si vor incepe mai degraba la urgie durind pina in ziua 1290 ceea ce ar insemna ca razboiul sa nu dureze mai mult de o luna.
Coroborat si cu tot ce scrie despre orice alesi in VT cum ar fi in contextele din Isaia 65 si apoi 66 precum si acel context care anunta judecata adaugind ca Domnul.a sfintit pe cei alesi si a pregatit ospat eventual pe o pajiste. dar care e un ospat diferit fata de cel pt toate popoarele cind se da laoparte valul care acopera toate popoarele ca ridicare a incercarilor si concretizarea noului legamint acela din Ier 31 aparent doar cu evreii. care tine de ultimul inger si ultima trimbita Ap.10 sfirsitul tainei lui Dumnezeu.
Adunind toate contextele care ar putea face referire la situatia religioasa viitoare de lacumpkerea pamintului de cunoasterea de Domnul si pina la faptul ca evteii vor sta pe locul lor si in pace se vor inchina la Dumnezeul lor iar restul popoarelor in pace la dumnezeii lor rezulta ca din moment ce toate popoarele vor avea aceeasi religie aparent cu mai multi dumnezei inseamna ca ea acceptind si alte nume va avea un oarecare caracter sincretist care nu putea fi decit asa indicat indirect.
In versiunea NT Gideios prima editie exista intre altele nescoase si versetul Cunoasterea vine de la rasarit. ceea ce ar outea insemna ca tara de provenienta a noii religii sa fie una din estul Israelului.

Daca avem in.minte posibilitatea ca Dumnezeu cel Preaputernic sa fie astfel intrupat ca un fel de rege pe pamint care se va stradui sa fie recunoscut de cei scrisi multe din versetele profetice cel putin din VT ne vor apare in.alta lumina ..de ex arderea cu mina sa a unei paduri din Israel pt a.si da seama oamenii ca e Domnul apoi despicarea muntelui maslinilor in doua .
apoi rastalmacirea cuvintului in Ier.23 negarea iminentei razboiului si urgiei de falsi profeti si chiar si furtul din cuvintul sau ca un plagiat si alte elemente glas puternic ca un leu si privirea incruntata cu care va speria neamurile   apoi semn cu bratul de sus in jos . implicarea in razboi ca in vreme de razboi. localizarea in Sion si Ierusalim si in valea Iosafat mentuinarea vederii slavei sale inteleasa ca prezenta vizibila asemuita in 2Macabei 2.4-12 cu alte doua cazuri de vedere cu aparitie teofanica. 
Apoi mentionarea mortii pacatosilor "ca sa nu.mai.vada slava/chipul Celui Preainalt" cit si mentionarea vederii si prezentei lui Dumnezeu cu ei in Ap21 si 22.
desigur fiind asociata temporalitatea cu diferite momente dinaintea venirii lui.Iisus cit si indicii privind o dubla prezenta divina vizibila in.care Iisus nu e numit Domnul Dumnezeu nici Savaot.
in total am adunat 56 de contexte in intreaga biblie care fac referire la Dumnezeu insusi intrupat in vremurile judecatii iar pt prezenta lui Iisus inainte de implinirea semnelor venirii doar 2-3.  Aici nu.am.adaugat mentionarea misiunii lui Iisus de a pregati calea lui Dumnezeu.
Nici mentionarea trimiterii unui om care va purta in el numele lui Dumnezeu care se poate referi la prima venire a lui Iisus desi nu obligatoriu

Daca doriti pot lista nr versetului sau capitolului fiecarui context din cele 56 sau alte liste pe diferite teme cum ar fi
Cei 70 ani de robie/ diaspora evreiasca
Judecata paganilor
Semnele venirii lui Iisus
O singura religie unica 18 contexte
Ziua anuntarii ceasului.Judecatii ca sosit si ce se mai intimpla in aceeasi zi.
Lupta dogmatica potrivnica plus Pustiirea locasului.
Razboi promis lui Israel ca tara fara diaspora.
Mustrare si urgie.
Marea convertire inclusiv cea ulterioara obligatorie.
Repopulare plus ajutoare pt Israel 16 contexte
Prezentarea lui Iisus (acei in alb sint tot din "mireasa" albul fiind portul religios al barbatilor la sarbatorile religioase din luna noua in luna noua si care vor fi prezenti in acea piata posibul din Bucuresti dupa cum au avut vedenie mai.multe persoane din.medii religioase si nereligiose dind anumite amanunte unele inca inexistente in acel moment dar implinite intre timp cum.ar fi disparitia statuilor ecvestre din piata Universitatii numita in o profetie franceza a oamenilor de stiinta nume inexistent in nici o tara din lume. fiind si inca un indiciu care si el a fost impkinit. )
Pace +credinta+ dreptate sociala prosperitate socialism 19 contexte
Pastorire nemijlocita 16 contexte

Ultima modificare de mihai33 (23/09/14 10:21)

21/09/14 14:40

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la