TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Socializarea Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

zambezi a scris:

de ce crezi ca pe facebook poti socializa si pe o terasa la un suc, sau intr-o librarie, nu? Sa nu crezi ca-s fan al mall-urilor, dar decat sa discut cu 100 de prieteni virtuali, prefer 2-3 in carne si oase, cum se zice :) si putina miscare nu strica nicicum :) . Ideal ar fi din fiecare cate putin: nici prea, prea nici foarte, foarte.
PS. sorry de formularea 'maidan'. A tot fost pomenit termenul de cand cu galceava din Ucraina.



edi.theraven a scris:

Nu, eu chiar am fost ironic. Nu cred ca poti socializa nici pe facebook nici in malluri. Adica poti petrece timp in malluri cu prieteni dar cu care deja poti spune ca socializezi.




zambezi a scris:

dupa tine cum ar arata locul ideal in care poti socializa cel mai bine?

hang out? aha, cred ca am ramas putin in urma :) .



edi.theraven a scris:

Nu exista "a socializa cel mai bine". O faci sau nu. Socializarea de obicei nu e scopul a ceva ci mijlocul. Socializezi la iarba verde cu tinerii, in parc, la kfc chiar, la mec [in cazuri extreme], la o cafenea, la un restaurant, la o pizza. Dar cum poti socializa intr'un magazin? De obicei socializare e un lucru intim al unui grup. Sau interactionarea cu alte grupuri. Prin diverse jocuri, discutii de o anumita factura etc. Chiar am gasit ceva pe tema asta:

http://risu-plinsu.blogspot.ro/2009/08/socializa.html



edi.theraven a scris:

Socializezi la iarba verde cu tinerii, in parc, la kfc chiar, la mec [in cazuri extreme], la o cafenea, la un restaurant, la o pizza. Dar cum poti socializa intr'un magazin? De obicei socializare e un lucru intim al unui grup. Sau interactionarea cu alte grupuri.



antonela a scris:

Poti socializa si in mall. A socializa nu implica doar un grup. Poti socializa si cu o persoana cunoscuta pe care o intalnesti din intamplare in mall. Nu trebuie sa mergi la iarba verde etc. ca sa vorbesti cu ea.

Socializarea implica mai multe sfere de activitate. Nu cred ca trebuie s-o ingradim.



edi.theraven a scris:

A socializa nu inseamna doar a vorbi.

http://www.businessdictionary.com/defin ... ation.html
http://dictionary.reference.com/browse/socialization
http://www.soc.ucsb.edu/faculty/baldwin ... znDEF.html



edi.theraven a scris:

A socializa nu inseamna doar a vorbi.


feedback a scris:

subscriu



edi.theraven a scris:

A socializa nu inseamna doar a vorbi.

http://www.businessdictionary.com/defin ... ation.html
http://dictionary.reference.com/browse/socialization
http://www.soc.ucsb.edu/faculty/baldwin ... znDEF.html



antonela a scris:

Logic ca nu inseamna doar a vorbi. Nici nu am spus ca inseamna doar asta.



antonela a scris:


Nu trebuie sa mergi la iarba verde etc. ca sa vorbesti cu ea.

Socializarea implica mai multe sfere de activitate. Nu cred ca trebuie s-o ingradim.


edi.theraven a scris:

Socializarea trebuie ingradita intre limitele a ceea ce inseamna ea.




edi.theraven a scris:

Nu exista "a socializa cel mai bine". O faci sau nu. Socializarea de obicei nu e scopul a ceva ci mijlocull

Eu zic ca se poate si mai bine si mai putin bine pentru ca poti alege dintre metode multiple de socializare. Fiecare poate acoperi aspectele benefice ale socializarii mai mult ori mai putin.


Oblio a scris:

Mai intai depinde la cine raportezi socializarea (pentru cine socializezi si cat se castiga cu adevarat) De ex: binele/avantajul tau obtinut prin acea integrare, pe care poti sa-l identifici corect ori sa te inseli, sau binele celorlalti (iei in calcul un eventual aport pe care l-ar auce integrarea ta) pe care deasemeni poti sa-l intrevezi mai mult ori mai putin corect.

  Apoi te poti raporta la mediul/spatiul pe care-l alegi (cum ar fi comunicarea limitata doar la mediul virtual) ce ofera beneficii prin potentialul sau mare dar si deficite ce nu pot fi compensate decat prin combinarea metodei.Uneori poate fi suficient un spatiu mai limitat, cum ar fi mall-ul, dar cand este urmarit a socializa pe teme/domenii care pot fi satisfacute de acel mediu.

Mai poti socializa bine sau mai putin bine in functie de calitatea interlocutorilor alesi.
...Sau...calitatea sociaizarii la un moment dar sa fie mai buna sau mai rea in functie de dispozitia sufleteasca in care te afli, lucru ce conduce spre un rezultat pozitiv ori negativ al socializarii, etc.

Asa cum ai zis si tu, socializarea e bine sa fie nu scopul ci milocul care ne ofera implinirea unor deziderate, dar cum insasi socializarea ofera mai multe mijloace, putem sa alegem intre unele mai ptrivite si altele mai putin potrivite (functie de caracterul grupului cu care te socializezi, deci temele pe care se face socializarea poate restrange si/sau clasifica variantele disponibile ca fiind mai oportune sa nu)...  ;) :)



edi.theraven a scris:

Nu poti spune ca socializezi mai bine sau nu fiindca nu exista o masura pentru asta. Indiferent de cum o faci (si nu in mall :)). Socializarea are ca scop cresterea ta si a altora. Care niciodata nu poate fi previzionata. Nu poti spune : "se putea si mai bine" fiindca nu stii daca se puteau sau nu "Si mai bine". Iar comparand diverse experiente iar nu ne pot da un indice al calitatii fiindca fiecare situatie e influentata de un infinit de factori. Asta fiindca conteaza calitatea nu cantitatea. Deci : socializarea e doar un mijloc. Care in functie de circumstante, este maximizat sau nu. Dar tu nu ai de unde stii asta!!. Deci nu ai de unde stii daca se putea si mai bine sau nu.

Si in mall? :D Hai sa fim seriosi. Mai mult de a sta de vorba si a bea o cafea sau a te plimba printe haine ce poti face?



Socializarea e un mijloc pentru...?!

edi.theraven a scris:


Si in mall? :D Hai sa fim seriosi. Mai mult de a sta de vorba si a bea o cafea sau a te plimba printe haine ce poti face?


adriana a scris:

Nu poti judeca pe toti dupa masura ta.
Imi aduci aminte de "traind in cercul vostru stramt[...]" :D



edi.theraven a scris:

Socializarea e procesul prin care, prin felurite activitati comune, 2..n indivizi isi cultiva sau cresc anumite calitati si se slefuiesc intre ei, pentru a se cunoaste mai bine pe ei insisi, a comunica si relationa mai bine cu cei asemenea lor etc. Socializarea e insasi interaciunea dintre indivizi. Este, deci, un mijloc de a-ti crea tie si altora, identitatea.

Pai nu judec ci doar observ. In mall mai mult de a sta de vorba la o pizza, cola, cafea, sau plibat printre raioane nu am vazut ca se face. Ce vorbesc eu e masura celorlalti, nu a mea :D. Eu doar observ.




adriana a scris:

Nu prea sunt de acord. Socializarea este procesul prin care un individ se integreaza intr-un grup.Omul este o fiinta sociala.
Scopul individului este integrarea. Este adevarat ca prin integrare, un individ isi dezvolta personalitatea. Dar nu socializeaza pentru a-si cultiva anumite calitati.

Chiar si legislatia in vigoare prevede ca obiectiv pentru copiii cu masura de potectie speciala(din centrele de plasament) integrarea in familie sau socio-profesionala. Deci...integrarea intr-un grup(de apartenenta).




Old a scris:

In realitate, prin socializare isi cultiva si...calitati, sau poate...defecte. Tot socializare e. Din nefericire sau nu, cel mai adesea, cand vorbim de socializare vorbim de ceva superficial.




adriana a scris:

Pai da...pentru ca societatea se afla intr-o criza de valori(sociale).



edi.theraven a scris:

Pai se integraza intr-un grup dar scopul este cresterea personala. Socializarea (care imbraca si forma integrarii) este mijlocul.

le : asa e. Din pacate pe multi socializarea ii "detelioreza".




adriana a scris:

Nu. Eu zic ca este nevoia de celalalt. :D
Pai...indirect imi dai dreptate. De ce ii deterioreaza? Pentru ca de fapt nevoia lor nu este de autodepasire ci de integrare(acceptare, apartenenta, apreciere).
Daca scopul ar fi progresul personal, in momentul in care vezi ca grupul de apartenenta nu mai este si grupul de referinta l-ai schimba, nu? In realitate nu este deloc asa.Gandeste-te la dependentii de droguri. De ce intra intr un astfel de grup?




edi.theraven a scris:

Este nevoie de celalalt, dar pentru tine. Un grup evolueaza prin evolutia indivizilor sai. Scopul nu este socializarea, ci prin asta evoluezi. Abia dupa ce ai trecut de stadiul nevoii de integrare poti zice ca vrei sa te socializezi.



adriana a scris:

Mda...un grup evolueaza sau nu prin evolutia membrilor. Daca esti prea evoluat pentru un grup s-ar putea sa fii dat jos din cuib. :D




edi.theraven a scris:

Ma refeream ca asta e scopul socializarii :D

In Romania mai ales, chiar si la locurile de munca (poate mai ales acolo) daca scoti prea tare capul din cuib te baga restul la fund. Din pacate.




adriana a scris:

Nu o scot la capat cu tine...
Eu socializez pentru ca asta imi da o stare de bine. Si normal ca simtindu-ma bine in pielea mea, am randament mai bun in orice fac si da...pot spune ca evoluez. Dar nu socializez ca sa evoluez.In fine. :)




edi.theraven a scris:

Pai nu e nevoie sa o scoti la capat :D Tot ce zic ca a socializa nu inseamna a discuta si a sta de vorba ci e procesul prin care te slefuiesti si te formezi ca om. Adica nu este niciun alt scop. Si nu trebuie neaparat sa fie o experienta placuta, fiindca orice interactiune ne formeaza.
http://vcampus.uom.ac.mu/soci1101/321de ... ation.html




adriana a scris:

Tu crezi ca imi luam licenta in Asistenta Sociala fara sa fii stiut definitia socializarii?:D




edi.theraven a scris:

In Romania mai ales, chiar si la locurile de munca (poate mai ales acolo) daca scoti prea tare capul din cuib te baga restul la fund. Din pacate.


Oblio a scris:

Deci acolo poti socializa mai putin pentru ca nu te poti integra in acel grup, in altul insa, unde preocuparile converg cu ale tale socializarea decurge mai bine, desi pot sa apara altercatii si acolo. Insa tocmai sansa rezolvarii disensiunilor te socializeaza. Un numar mai mic al acestora ne permite trecerea mai usoara peste barierele pe care le punem. Diferendele fiind mai mici, disponibilitatea de a intelege si invata sa privesti si prin ochii altora are sanse mai mari sa se instaleze. In marimea acestei disponibilitati sta eventual nu doar calitatea ci chiar si cantitatea socializarii tale. Ea poate decurge mai bine (poate fi mai eficienta/fructuoasa) sau mai rau (cu rezultate ineficiente). E mai realizabila intre oameni cu viziuni apropiate decat intre oameni mult mai indeparti in conceptii.

Concluzia... Socializarea in mijlocul grupurilor cu viziuni apropiate e mai eficienta decat in mijlocul altor grupuri cu viziuni opuse. Deci socializezi mai bine sau mai rau si in functie de acest aspect.


Si in mall? :D Hai sa fim seriosi. Mai mult de a sta de vorba si a bea o cafea sau a te plimba printe haine ce poti face?

Unii reusesc sa socializeze bine si intr-un mall la o cafea unde pot impartasi vrute si nevrute, sau discutand despre moda in fata rafturilor, etc. Unii se aduna la un joc de billiard, unde invata sa concureze si sa coopereze (cand joaca in echipe)iar altii stau cu o bere-zece si trec prin diferite stari si stadii de comunicare la care a doua zi vor medita. :)


...nu trebuie neaparat sa fie o experienta placuta, fiindca orice interactiune ne formeaza.
Vezi, tu zici asta. Deci si la mall interactionam daca nu suntem singuri ;)

Ne formeaza, ne mai si deformeaza, dar in mod cert, ne socializeaza ;)




edi.theraven a scris:

La faza cu locul de munca nu ma refeream la socializare. Era adiacent.

Nu inteleg forumlarea : rezultate ineficiente. Adica rezultatul socializarii poate fi negativ sau pozitiv, dar este. Intrinsec socializarea are un rezultat. Poate fi deficient, sau eficient. Dar in mod sigur te schimba. Asta nu inseamna Ca socializezi mai bine sau mai rau. Ci, pur si simplu, o faci. Este o latura a vietii. Rezultatul este clar eficient, chiar daca este pozitiv sau negativ pentru tine.

Nu, ma refeream ca socializand, interactionezi. Nu ziceam ca poti socializa la mall. De obicei socializarea implica consum de energie, la mall insa te duci sa te destinzi, sa stai la o vorba etc. Asta e mai mult rezultatul socializarii tale, a ceea ce esti tu. Faptul ca noi ne'am socializat in prealabil ne ajuta in micile discutii de la o cafea sa aratam ca suntem oameni. Dar nicidecum nu ne formam acolo.

Deci, socializarea este cu mult mai mult traierea de experiente comune, nu impartasirea lor. Asta inseamna interactionare.




edi.theraven a scris:


Nu inteleg forumlarea : rezultate ineficiente. Adica rezultatul socializarii poate fi negativ sau pozitiv, dar este.

Oblio a scris:

Inteleg perspectiva ta.. si cu integrare si fara tot e socializare
Intrinsec socializarea are un rezultat. Poate fi deficient, sau eficient. Dar in mod sigur te schimba.
Da, te integreaza sau nu prea, oricum socializezi (asta vrei sa spui, nu?). Pai nu-I oarecum ilogic sa le privesti disociat daca in dex socializare este definit drept un proces de integrare? Gandesc ca felul cum decurge acel proces arata in ce masura socializezi. Daca te certi cu grupul se cheama ca are loc procesul? Nu esti in afara lui?
Daca discutiile conduc spre un final opus si te izolezi definitiv de acel grup?... se mai cheama ca ai socializat doar contrandu-te? (Intreb doar, nu sustin ca e musai cum inteleg eu)

Asta nu inseamna Ca socializezi mai bine sau mai rau. Ci, pur si simplu, o faci. Este o latura a vietii. Rezultatul este clar eficient, chiar daca este pozitiv sau negativ pentru tine.
La fel intreb, daca in loc de integrare se obtine o excludere...?


Deci, socializarea este cu mult mai mult traierea de experiente comune, nu impartasirea lor. Asta inseamna interactionare.

Aici e nevoie de ceva corecturi ca sa identific clar ce sustii in ea (pot intelege in doua moduri), daca vrei sa reformulezi te rog...




edi.theraven a scris:


In Romania mai ales, chiar si la locurile de munca (poate mai ales acolo) daca scoti prea tare capul din cuib te baga restul la fund. Din pacate.


Old a scris:

Depinde cum il scoti.
In Romania, da pentru ca suntem la interferenta a doua culturi: cea vestica si cea rasariteana.

In general, in psihologia grupului e cam asa: te conformezi, bine; nu te conformezi, te izolam. Esti unul dintre...sau nu esti!




edi.theraven a scris:

Nu poti spune ca socializezi mai bine sau nu fiindca nu exista o masura pentru asta. Indiferent de cum o faci (si nu in mall :)). Socializarea are ca scop cresterea ta si a altora. Care niciodata nu poate fi previzionata. Nu poti spune : "se putea si mai bine" fiindca nu stii daca se puteau sau nu "Si mai bine". Iar comparand diverse experiente iar nu ne pot da un indice al calitatii fiindca fiecare situatie e influentata de un infinit de factori. Asta fiindca conteaza calitatea nu cantitatea. Deci : socializarea e doar un mijloc. Care in functie de circumstante, este maximizat sau nu. Dar tu nu ai de unde stii asta!!. Deci nu ai de unde stii daca se putea si mai bine sau nu.

Si in mall? :D Hai sa fim seriosi. Mai mult de a sta de vorba si a bea o cafea sau a te plimba printe haine ce poti face?



antonela a scris:

Hai sa fim seriosi. :D Nu-ti dau dreptate. Nu e chiar asa cum zici. Prea ingradesti socializarea. Nu ai de unde stii cum se socializeaza in mall, daca tot veni vorba. De unde stii tu ce anume poti invata de la o anumita persoana, cu care vorbesti, chiar si in locuri mai putin incoveniente?




edi.theraven a scris:


Nu inteleg formularea : rezultate ineficiente. Adica rezultatul socializarii poate fi negativ sau pozitiv, dar este.

Nu, ma refeream ca socializand, interactionezi. Nu ziceam ca poti socializa la mall. De obicei socializarea implica consum de energie, la mall insa te duci sa te destinzi, sa stai la o vorba etc. Asta e mai mult rezultatul socializarii tale, a ceea ce esti tu. Faptul ca noi ne'am socializat in prealabil ne ajuta in micile discutii de la o cafea sa aratam ca suntem oameni. Dar nicidecum nu ne formam acolo.


adriana a scris:

Unul din primele lucruri intr-un plan de interventie pentru a asista o persoana este sa-i identifici reteaua sociala. Un om cu o retea sociala puternica are mai multe sanse de a depasi problemele cu care se confrunta.

Un om care dimpotriva, este implicat in conflicte(aici poate fi si deficienta personala: lipsa abilitatilor sociale) este predispus la izolare sociala.
Izolarea sociala te predispune la dezechilibre emotionale, depresie. Iar daca intri in depresie, legatura ta cu lumea se cam rupe(de exemplu in depresia anxioasa individul este centrat foarte mult pe el si este ingrozitor "de dus")...si uneori chiar cu viata.

Despre modul in care grupul iti influenteaza imaginea de sine(si implicit personalitatea), am scris la subiectul respectiv. Si nu s ideile mele. Sunt ale unuia care chiar merita citit. :D


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

03/05/14 11:48

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
" SOCIALIZÁRE, socializări, s. f. 1. Faptul de a (se) socializa. 2. Proces de integrare socială a unui individ într-o colectivitate. [Pr.: -ci-a-] — V. socializa.
Sursa: DEX '09 (2009)"

"INTEGRÁRE s. f. 1. acțiunea de a (se) integra; integrație. ◊ reuniune a mai multor părți într-un singur tot. "

" A SE INTEGRÁ mă ~éz intranz. A intra într-un ansamblu ca parte integrantă; a se uni cu alte elemente formând un corp integral; a se încorpora. [Sil. -te-gra] /<fr. intégrer, lat. integrare
Sursa: NODEX (2002) "

eu as face o distinctie totusi intre socializare si integrare.

da, socializarea este integrarea intr-o colectivitate, dar prin colectivitate pot intelege si familia mea, si grupul meu de prieteni, si orasul in care traiesc, si tara in care traiesc, si continentul in care traiesc.
socializarea este integrare, dar la o scara mai mare.

integrarea insa este la o scara mai mica, "reuniune a mai multor părți într-un singur tot." ma pot alatura, astfel, unui grup de oameni care sint pe aceeasi lungime de unda cu mine, cu aceleasi principii, valori; ma pot integra, include, intr-un grup cu oameni asemeni mie, care gandesc/ traiesc ca mine, formand un "tot" unii langa altii.

cred ca la asta, la cel de-al 2-lea aspect se referea edi, si sint absolut de-acord.

adriana a scris:

Unul din primele lucruri intr-un plan de interventie pentru a asista o persoana este sa-i identifici reteaua sociala.

de asistenta sociala beneficiaza persoane cu anumite probleme/ dificultati, si care singure nu vad/ sau efectiv nu pot vedea, o iesire sau o rezolvare.
aici nu ne refeream la situatii, cazuri speciale.

Oblio a scris:

Daca te certi cu grupul se cheama ca are loc procesul? Nu esti in afara lui?
Daca discutiile conduc spre un final opus si te izolezi definitiv de acel grup?... se mai cheama ca ai socializat doar contrandu-te? (Intreb doar, nu sustin ca e musai cum inteleg eu)

daca ma cert cu grupul inseamna ca sintem prea diferiti pt a putea face eu parte din grup, sau pt a putea eu forma un grup cu ei. :)

daca ma izolez de un grup, inseamna ca am motive sa o fac :)

Ultima modificare de feedback (03/05/14 13:50)


03/05/14 13:50

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

feedback a scris:


de asistenta sociala beneficiaza persoane cu anumite probleme/ dificultati, si care singure nu vad/ sau efectiv nu pot vedea, o iesire sau o rezolvare.

De asistenta sociala beneficiaza persoane care prin resurse proprii nu reusesc sa se integreze social.

Eu sunt de parere ca ceea ce numesti tu si edi socializare este mai degraba formarea unor abilitati sociale.
Oricum ar fi, nu cred ca socializare este un mijloc. :D

Cred ca ar fi bine sa facem o distinctie. Intre socializarea reala si  cea virtuala, realizata prin "retelele de socializare". Reteaua de socializare...e un mediu artificial si superficial. Si dintr-un anume motiv da dependenta. Probabil pentru ca e mai usor sa-ti creezi o imagine pozitiva in lumea virtuala decat in cea reala.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

03/05/14 15:06

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

adriana a scris:

De asistenta sociala beneficiaza persoane care prin resurse proprii nu reusesc sa se integreze social.

pai... cred ca spunem acelasi lucru folosind alte cuvinte.

adriana a scris:

Eu sunt de parere ca ceea ce numesti tu si edi socializare este mai degraba formarea unor abilitati sociale.

o precizare. nu sint convinsa ca edi imi impartaseste ideea, eu credeam doar ca (in baza dialogului anterior) el se referea la socializarea in cadru mai restrans, iar ceilalti la socializare in cadru mai amplu, si de acolo micile diferente.

eu n-am facut decat sa fac o distinctie in baza definitiilor.

abilitatile sociale... eu le-as pune pe o treapta mai sus (intr-un cadru si mai restrans)  socializarii si integrarii.

pt mine treaba asta e ca un soi de piramida.
la baza - cadru larg -  socializarea- integrarea individului in locul in care traieste, cu tot ce implica (respectarea regulilor, loc de munca si de joaca, biserica, magazine, scoli, etc)
pe o treapta mai sus - cadru mai restrans - integrarea - includerea in grupuri mai restranse si mai  potrivite standardelor noastre (familie, prieteni, cunostinte)
pe o treapta mai sus- cadru si mai restrans - abilitatile sociale - capacitatea individului de a ajunge la nivele mai putin accesibile majoritatii.

adriana a scris:

Oricum ar fi, nu cred ca socializare este un mijloc. :D

oricum ar fi, fiecare crede ce vrea :D si fiecare crede altceva :D

adriana a scris:

Cred ca ar fi bine sa facem o distinctie. Intre socializarea reala si  cea virtuala, realizata prin "retelele de socializare". Reteaua de socializare...e un mediu artificial si superficial. Si dintr-un anume motiv da dependenta. Probabil pentru ca e mai usor sa-ti creezi o imagine pozitiva in lumea virtuala decat in cea reala.

cred ca asta ar fi subiect pt alt topic :)


03/05/14 16:02

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

feedback a scris:

" SOCIALIZÁRE, socializări, s. f. 1. Faptul de a (se) socializa. 2. Proces de integrare socială a unui individ într-o colectivitate. [Pr.: -ci-a-] — V. socializa.
Sursa: DEX '09 (2009)"


Omul este creat pentru a trai intre oameni, nu singur. De aici rezulta nevoia de a se integra in societate.

Daca stam putin sa analizam cuvantul "socializare", rezulta ca se refera la societate (socio= societate), iar "lizare", consider ca se refera la un liant, o legatura intre oameni.

Asadar, se foloseste acest cuvant "socializare", pentru a scoate in evidenta stabilirea de contacte umane. Aceste legaturi intre oameni se pot realiza in diverse situatii, in diferite grupuri, la scale mai mari sau mai mici.

Logic ca la baza socializarii sta comunicarea, insa nu inseamna doar discutie, ci mult mai mult.

De aceea cred ca socializarea nu trebuie ingradita. Omul, pe tot parcursul vietii socializeaza, in diferite sfere de activitate.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

03/05/14 21:54

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
anto, daca nu esti de-acord cu definitia din DEX, scrie-le lor. :)  (vad ca m-ai citat pe Mine, dar ai folosit in citat doar definitia data de Ei, de autorii Dex-ului)
eu iau cuvintele, si definitiile lor, asa cum sint.

mi se pare ciudat sa-mi spui ca "socializarea nu trebuie ingradita" in conditiile in care eu am plasat-o in cadrul cel mai larg cu putinta, la baza piramidei.

mi se pare ciudat sa-mi spui  "Omul, pe tot parcursul vietii socializeaza, in diferite sfere de activitate." in conditiile in care eu anterior am spus: "socializarea- integrarea individului in locul in care traieste, cu tot ce implica (respectarea regulilor, loc de munca si de joaca, biserica, magazine, scoli, etc)"

:)


03/05/14 23:03

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

antonela a scris:



Logic ca la baza socializarii sta comunicarea, insa nu inseamna doar discutie, ci mult mai mult.


Normal ca e mai mult decat discutie. Comunicam mai mult decat idei si mai mult decat prin cuvinte.

Ultima modificare de Old (03/05/14 23:06)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

03/05/14 23:04

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

feedback a scris:

anto, daca nu esti de-acord cu definitia din DEX, scrie-le lor. :)  (vad ca m-ai citat pe Mine, dar ai folosit in citat doar definitia data de Ei, de autorii Dex-ului)
eu iau cuvintele, si definitiile lor, asa cum sint.

mi se pare ciudat sa-mi spui ca "socializarea nu trebuie ingradita" in conditiile in care eu am plasat-o in cadrul cel mai larg cu putinta, la baza piramidei.

mi se pare ciudat sa-mi spui  "Omul, pe tot parcursul vietii socializeaza, in diferite sfere de activitate." in conditiile in care eu anterior am spus: "socializarea- integrarea individului in locul in care traieste, cu tot ce implica (respectarea regulilor, loc de munca si de joaca, biserica, magazine, scoli, etc)"

:)


Am luat definitia socializarii de la tine. (adica ai postat-o tu)

Nu am spus ca nu sunt de acord cu definitia data de DEX.

Nu ti-am comunicat tie, in mod special, mesajul meu, ci tuturor celor care au vorbit pana acum, respectiv celor care vor citi ceea ce s-a scris la acest subiect.


Mi-am spus si eu punctul de vedere cu privire la socializare. Am facut o scurta prezentare a ceea ce cred ca eu ca semnifica ea.

Imi cer scuze, daca te-am deranjat cu ceva. :)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

04/05/14 14:04

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
am citit ceea ce s-a scris la socializare ... :) ... sper ca nu o sa fiu acuzat ca am intentionat sa bag cearta intre voi ... voua ... excluzandu-ma pe mine ... si faptul ca va adresati cat de cat cu "diplomatie" unul la adresa celuilalt ... voua va place ce va scrieti unul altuia ? pe mine ma distreaa cum va exprimati ... cu mici exceptii ... :) ... vedeti mai ca si eu pot sa exprim frumos ceva ... numai ca nu prea vreau ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

04/05/14 14:32

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Noi socializam. Nu ne certam. Sigur ai citit tot? :D

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

04/05/14 15:21

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07

adriana a scris:

Noi socializam. Nu ne certam. Sigur ai citit tot? :D

tu ce parere ai ... am citit tot sau nu ? :)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

04/05/14 16:01

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Intrebarea  nu e daca ai citit tot ci daca ai inteles. :)

Ultima modificare de Old (04/05/14 16:17)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

04/05/14 16:17

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07

Old a scris:

Intrebarea  nu e daca ai citit tot ci daca ai inteles. :)

fiecare are impresia ca e pe o treapta unde nu poate celalalt sa priveasca ... sau sa inteleaga ... multumiti de raspuns ? ... eu sunt antisocial ... asa ca ... :)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

04/05/14 16:22

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
giany, eu nu cred asta. Eu cred ca toti suntem egali, ca valoare.

Daca suntem diferiti ca mod de exprimare si ca intelegerea lucrurilor, asta da farmec vietii.

La ce ne-ar ajuta sa fim croiti toti pe un calapod? Suntem unici fiecare dintre noi.

Deci... si asta e socializare. :)

Nici tu nu esti antisocial. Doar ca esti nonconformist uneori iar asta nu e neaparat rau. Poate deveni ceva bun.

Ultima modificare de Old (04/05/14 16:28)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

04/05/14 16:27

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

antonela a scris:

Nu ti-am comunicat tie, in mod special, mesajul meu, ci tuturor celor care au vorbit pana acum, respectiv celor care vor citi ceea ce s-a scris la acest subiect.

anto, si eu (ca si tine, si ca toti userii, in esenta) cand sint citata inteleg ca mesajul imi este adresat, Mie. :)

cand sint citata inteleg sa se raspunda la parerile mele, la ideile scrise de mine, si m-as fi asteptat sa vad in citat cuvinte folosite de mine. cum tu m-ai citat folosind doar definitia din dex, mi-a dat cumva senzatia ca trebuie sa raspund Eu pt ce scriu Altii. :)

antonela a scris:

Mi-am spus si eu punctul de vedere cu privire la socializare. Am facut o scurta prezentare a ceea ce cred ca eu ca semnifica ea.

daca era fara citat cred ca ar fi fost limpede din start :)

antonela a scris:

Imi cer scuze, daca te-am deranjat cu ceva. :)

nu, nu trebuie sa te scuzi, nu m-ai deranjat cu nimic, doar m-au derutat elementele mai sus explicate :)


adriana a scris:

Noi socializam. Nu ne certam.

daca scriem la topicul socializare inseamna ca socializam. daca scriem la topicul "clonarea" inseamna ca ne clonam? :D

si nu, nu ne certam. a fost o nedumerire, a fost lamurita.

Ultima modificare de feedback (04/05/14 16:32)


04/05/14 16:30

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

feedback a scris:


daca scriem la topicul socializare inseamna ca socializam. daca scriem la topicul "clonarea" inseamna ca ne clonam? :D

Am putea sa vorbim si despre rezultatele socializarii, pentru ca azi inca nu am ras asa de bine pana acuma. :D


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

04/05/14 16:40

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

feedback a scris:

anto, si eu (ca si tine, si ca toti userii, in esenta) cand sint citata inteleg ca mesajul imi este adresat, Mie. :)

Am citat doar definitia de la tine, ca sa imi expun si eu parerile. Daca voiam sa raspund la ce ai scris, citam si mesajele tale.

feedback a scris:

cand sint citata inteleg sa se raspunda la parerile mele, la ideile scrise de mine, si m-as fi asteptat sa vad in citat cuvinte folosite de mine. cum tu m-ai citat folosind doar definitia din dex, mi-a dat cumva senzatia ca trebuie sa raspund Eu pt ce scriu Altii. :)

Am folosit doar definitia, pe care ai postat-o, ca s-o explic. Am vrut sa scot in evidenta ca acest termen trebuie explicat altfel, nu mot a mot, ca in DEX.

feedback a scris:

daca era fara citat cred ca ar fi fost limpede din start :)

Imi cer scuze pentru confuzie. O sa fiu mai atenta data viitoare.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

04/05/14 21:52

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Eu raman la parerea mea ca in situatii si locuri "de relaxare" mergi cu persoane cu care deja ai socializat si te'ai format.
Legat de "cat de bine socializezi" iarasi nu cred ca este o masura, indiferent de rezultatul socializarii. E ca o sita, sau ca niste roci care se asaza unele peste altele astfel incat energia interna sa fie minima : adica totul se desfasoara dupa un firesc al lucrurilor. Daca socializarea ta cu cineva are ca rezultat ruperea relatiei, asta nu inseamna ca ai socializat "mai putin bine". Ai socializat si atat. Si... parca mai voiam sa zic ceva. Dar cred ca tot ce am vrut sa zic, e deja zis :D


04/05/14 23:11

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

feedback a scris:

" SOCIALIZÁRE, socializări, s. f. 1. Faptul de a (se) socializa. 2. Proces de integrare socială a unui individ într-o colectivitate. [Pr.: -ci-a-] — V. socializa.
Sursa: DEX '09 (2009)"
...........
da, socializarea este integrarea intr-o colectivitate, dar prin colectivitate pot intelege si familia mea, si grupul meu de prieteni, si orasul in care traiesc, si tara in care traiesc, si continentul in care traiesc.
socializarea este integrare, dar la o scara mai mare.
Totusi zice si definitia zici si tu ca... "intr-o"... ceea ce presupune ca, fie raportandu-ne la un grup fie la mai multe, procesul in sine daca are loc se numeste socializare. Daca socializarea cuiva este restransa, doar la un grup/comunitate sau doua putem spune ca socializarea aceluia este relativ deficitara. Pe de alta parte, e limpede ca nu poti socializa cu toate grupurile (de exemplu un crestin nu socializeaza cu un grup de infractori), dar se cheama ca socializezi foarte bine cand reusesti sa faci asta in cat mai multe domenii de preocupare sociala.

Oblio a scris:

Daca te certi cu grupul se cheama ca are loc procesul? Nu esti in afara lui?
Daca discutiile conduc spre un final opus si te izolezi definitiv de acel grup?... se mai cheama ca ai socializat doar contrandu-te? (Intreb doar, nu sustin ca e musai cum inteleg eu)


feedback a scris:

daca ma cert cu grupul inseamna ca sintem prea diferiti pt a putea face eu parte din grup, sau pt a putea eu forma un grup cu ei. :)
Adica nu te integrezi in acel grup, deci procesul de care vorbeam nu are loc in acel mediu. ;)

feedback a scris:

daca ma izolez de un grup, inseamna ca am motive sa o fac :)
Si aici o observatie importanta spre care si old si tu si altii au sesizat-o: a nu socializa cu un anume grup nu trebuie obligatoriu perceput ca un minus/dezavantaj/problema.

Ultima modificare de Oblio (11/05/14 19:52)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

11/05/14 19:23

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Eu vad asa lucrurile:
Integrarea sociala presupune dobandirea unor statusuri sociale(sot, sotie,mama, prieten, functionar, profesor etc.).
Putem vorbi despre socializare doar cand interactionam prin prisma statusurilor dobandite intr-un grup formal sau informal. Deci...nu poti socializa cu un grup din care nu faci parte. In cel mai rau caz vorbesti. Nu poti pune semnul egalitatii intre socializare si contactele pasagere pe care le ai cu anumite persoane.

sau cu alte cuvinte...


Eu raman la parerea mea ca in situatii si locuri "de relaxare" mergi cu persoane cu care deja ai socializat si te'ai format.

:D

Ultima modificare de adriana (11/05/14 20:05)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

11/05/14 19:49

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net