TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Ptr baieti: ce va deranjeaza la unele fete? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Prietenia: intrebari si raspunsuri

05/07/08 16:07

marytaby
membru

Inregistat: 11/07/08
...am citit de curand cartea "Lupta fiecarui tanar"...si sincer pe mine m-a marcat..luptele care le duc baietii cu ispita is ff serioase...si sunt multi baieti care is slabi si cad ff usor si sunt oameni mari ai Lui Dumnezeu care din cauza nevegherii au cazut prin ispita...nu cred ca avem dreptul sa-i judecam..dar cred ca noi fetele le putem da o mana de ajutor..sa renuntam la decolteuri..si fuste prea scurte si tansparente..sincer is dezgustatoare..daca vrem sa-i ajutam sa se sfinteasca..sfintirea tre sa inceapa cu noi...ca nu te face un decolteu..ci te strica..sincer si mie mi s-a intamplat sa am decolteu..dar nu ca-mi place ci din greseala..pentru ca bluzele din ziua de azi nu-s prea decente din pacate..poate nu toate fetele o sa renunte la decolteuri si asa mai departe care starnesc poftele baietilor...dar cred ca voi baietii ati putea face legamant cu ochii vostrii ca si Iov...sa nu va opriti privirea asupra unei imagini care va afecteaza...daca fetele din jur va provoaca..si daca voi chiar vreti sa va sfintiti..face-ti legamnat cu ochii vostri si rugati-va sa nu cadeti in ispita...cititi cartea "Lupta fiecarui tanar "..indiferent daca esti fata sau baiat..daca esti fata..te va provoca sa te imbraci decent..si daca esti baiat..te va ajuta sa te protejezi...imi pare rau ca nu va pot ajuta mai mult baieti..da stiu ca o sa biruiti cu Domnul;)...bafta..si noi fetelor..tre sa-i intelegem si cred ca sunt haine ff dragute si decente..sa le luam pe alea..;)..sa renuntam de dragu lor..pt ca facand ce ii ajuta le aratam ca ii iubim...tre sa ne armonizam..pt a lupta impotriva ispitei..cu Domnu inainte

11/07/08 12:24

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

marytaby a scris:

...am citit de curand cartea "Lupta fiecarui tanar"...si sincer pe mine m-a marcat..luptele care le duc baietii cu ispita is ff serioase...si sunt multi baieti care is slabi si cad ff usor ...

Chiar daca femeile emit prin constructia lor semnale sexuale mai evidente, este dificil pentru orice tanar sa se mentina curat(inclusiv la nivelul gandurilor ), fie baiat, fie fata!
Eu nu cred ca e cazul sa-i vedem acum pe barbati victimele noastre inocente...asta nu inseamna ca nu trebuie sa pastram un minim de decenta...fetele din biserica nu sunt singurele femei pe care le vad baietii crestini...cat timp petrec cu fetele crestine? sigur, acum, daca e vorba de iubitul tau...da...cred ca nu e cazul sa-l ispitesti imbracandu-te prea provocator mai ales cand sunteti doar voi doi(...soarele apune...si in surdina se aude cipitul pasarilor...:D). Cred ca fiecare dintre noi isi doreste, in fond, sa fie, nu piedica in relatia iubitului/prietenului cu Dumnezeu...ci viitorul ajutor potrivit de la El...;)

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (11/07/08 18:01)

11/07/08 17:30

marytaby
membru

Inregistat: 11/07/08
...bine acuma..nu ii tratez pe baieti ca si victime...dar no..asta e realitatea..si fetele is la fel suntem cu totii inconjurati de ispite..numa no..poate m-am exprimat cam ciudat..am vrut sa zic ca baietii functioneza diferit de fete..si noi fetele..ii putem ajuta cu decenta:P

Ultima modificare de marytaby (11/07/08 19:31)

11/07/08 19:30

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

marytaby a scris:

dar cred ca voi baietii ati putea face legamant cu ochii vostrii ca si Iov...sa nu va opriti privirea asupra unei imagini care va afecteaza...daca fetele din jur va provoaca..si daca voi chiar vreti sa va sfintiti..face-ti legamnat cu ochii vostri si rugati-va sa nu cadeti in ispita.

Cred ca pe vremea lui iov era cu totul altceva. bine te-ai exprimat: sa nu va opriti privirea asupra unei imagini care va afecteaza,  trebuie sa mergem mai departe de fiecare data si sa uitam ce am vazut. :D

15/07/08 10:58

The_sense_of_life
membru

Inregistat: 25/05/08
este greu pentru baietii, dar si fetele sunt puse la incercare :)

17/07/08 11:08

monyky
membru

Inregistat: 21/08/08
aveti dreptate baietilor...fetele sunt o ispita...si le place cand sunt privite de baieti...fluerate pe strazi...sa fim seriosi acuma..si mie imi place de multe ori;P...

22/08/08 01:18

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Iti place rolul de "ispita"? :|

Vai de acela prin care vine prilejul de pacatuire.

Apreciez sinceritatea . ;)

23/08/08 15:34

soso_zizou
membru

Inregistat: 29/07/07
ce ma deranjeaza la unele fete, am obs ca generatia 91, 92 etc, deja s-a stricat, adica ma refer ca majoritatea au luat-o razna, toata lumea zice ca is mai mature ca bla bla, si cand le vezi cat de disperate uneori dupa unele chestii, aproape toate adopta stilul vestimentar EMO, toate cu aparatul permanent dupa ele si fac poze la orice...se comporta ca niste copii scapati din tarc, ma cam lasa sec unele, unele poate se comporta asa ca sa nu fie respinse poate cine stie, sprittul de turma...

si inca un liucru ce nu imi place la fete: Cand vb despre alti baieti in prezenta baietilor! nici macar baietii nu vb despre fete cum vb ele despre baieti...sa fime seriosi :D

29/08/08 17:29

Site web  
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

soso_zizou a scris:

ce ma deranjeaza la unele fete, am obs ca generatia 91, 92 etc, deja s-a stricat

Pffffui , ce bine ca sunt din '90. :D

29/08/08 18:24

soso_zizou
membru

Inregistat: 29/07/07
:)) nu am zis nimic de 90 ca am avut prietena din 90 :))...glumeam dar toate au tendinte emo si par ffff puerile, mai mult deca trebe

29/08/08 20:39

Site web  
daniel
membru

Azi am vazut o tipa...avea creasta cam de 23 cm (aprox 2 CD-uri lipite ) :D :D :D  Era exact c-a in filme..si in rest cheala . Daca ar fii toate fetele asa nu m-as insura niciodata :D :D :D

Ultima modificare de daniel-l (02/10/08 00:23)

01/10/08 23:28

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Pe mine ma deranjeaza fetele care-si pierd feminitatea. Mi-i urat si sa vorbesc cu ele si sa le vad. Genul asta teribilistic, emo, gothic...etc..care par naintelese, neconsolate, retrase intr-un colt cu castile pe urechi nu sunt decat niste victime ale propriei mentalitati. Tinerii din nevoia de a trai un fel de drama si-o confectioneaza singuri si multi ajung chiar rau:crime, droguri..etc.

02/10/08 07:18

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
ioai daniel..ce tare esti:))
da..aveti si voi dreptate..fetele tre sa fie feminine..da nu excesiv ;)

01/12/08 20:26

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Sword a scris:

Pe mine ma deranjeaza fetele care-si pierd feminitatea. Mi-i urat si sa vorbesc cu ele si sa le vad. Genul asta [...] emo, [...] care par naintelese, neconsolate, retrase intr-un colt cu castile pe urechi nu sunt decat niste victime ale propriei mentalitati. Tinerii din nevoia de a trai un fel de drama si-o confectioneaza singuri si multi ajung chiar rau:crime, droguri..etc.

crede-ma, nu e greu sa (abordezi e nepotrivit spus, suna artificial) socializezi cu o fata emo... u need just the right time and the right circumstance... [ai nevoie doar de timpul potirvit si circumstanta potrivita] si nu e greu de gasit "combinatia" ;) trebuie doar sa fii diferit fata de ceilalti, restul vine de la sine. asta mi s-a intamplat la mare... fara macar sa vreau sa fac lucrul asta. de-aia am pierdut eu o noapte. dar s-a meritat, a fost incurajata :D

01/12/08 23:53

nikku
membru

Inregistat: 26/11/08
Daca nu citeam ultimele trei cuvinte din mesaj, credeam ca ai pierdut noaptea altcumva, stii tu cum :)
Oricum nu sunt sigur ce inseamna "a fost incurajata",e ambiguu cuvantul, ne baga la banuieli :)
Apropo: imi spune si mie cineva cum ar arata o fata ne-feminina?

02/12/08 10:01

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

e prea tare imaginea asta ca sa nu o pun :D

02/12/08 10:58

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08

soso_zizou a scris:

ce ma deranjeaza la unele fete, am obs ca generatia 91, 92 etc, deja s-a stricat, adica ma refer ca majoritatea au luat-o razna, toata lumea zice ca is mai mature ca bla bla

nu cred ca toate :D:D mai sunt si exceptii:)

Ultima modificare de FiicaDeRege (11/12/08 16:08)

11/12/08 16:07

abelusca
membru

Inregistat: 20/03/08
Ma enerveaza la culme ca fetele in ziua de azi ...cum zic ca e important cel interior si ma trezesc ca de fapt nu e asa,pun mult "pret" pe cel fizic,ca esti imbracat bine etc citez" moama,ce bine arata,ce nu stiu ce ..bla bla!?" " nu conteaza ca nu este pocait..nu conteaza ca nu mai mere la bise etc ,conteaza ca arata bineeee!" :-|

Ma si enerveaza ideea fixa din cap care o au despre persoanele care au o dizabilitate,un handicap fizic ,ca nu stiu ...parca suntem drojdia societatii...marginalizati !

20/01/09 01:18

Site web  
maranata
membru

Inregistat: 19/03/06
Fetele de astăzi au nevoie mai mult de frumuseţe, decat de inteligenţă, deoarece băieţii pot să vadă mult mai bine decat să gandească.

O maxima trista dar adevarata.

Baietilor, nu ne provocati sa ne imbracam necuviincios.
Fetelor, ignorati baietii ipocriti care apreciaza exteriorul.

Ar fi bine daca ne am ajuta reciproc nu ? Domnul sa ne ajute la aceasta. Amin !!!

Cand esti daramat pentru nimic,Dumnezeu te ridica pentru ceva!Cand ti se inchide o usa Dumnezeu itzi deschide una mai binecuvantata!Credinta vede INVIZIBILUL, crede INCREDIBILUL&primeste IMPOSIBILUL !

20/01/09 01:41

daniel
membru

abelusca a scris:

Ma enerveaza la culme ca fetele in ziua de azi ...cum zic ca e important cel interior si ma trezesc ca de fapt nu e asa,pun mult "pret" pe cel fizic,ca esti imbracat bine etc citez" moama,ce bine arata,ce nu stiu ce ..bla bla!?" " nu conteaza ca nu este pocait..nu conteaza ca nu mai mere la bise etc ,conteaza ca arata bineeee!" :-|
Iti dau dreptate :D, poate multe nu-si dau seama cum sunt, cred ca nici eu nu-mi dau seama cum sunt de fapt.  Sincer nu ii doresc nici unei fete sa aiva prieteni deaia sau sa se casatoreasca cu ei dar majoritatea aia fac. 

maranata a scris:

Fetele de astăzi au nevoie mai mult de frumuseţe, decat de inteligenţă, deoarece băieţii pot să vadă mult mai bine decat să gandească.
Hmmm...deasta ne simtim noi (de multe ori) superiori ?   :D 

Sa zicem ca o fata frumoasa si neinteligenta se casatoreste cu unu superbarbat (:P).  Ce se intampla dupa cativa ani cand ea isi pierde frumusetea ?  Divort, inselatorii, astea nu se intampla des la pocaiti insa e de ajuns sa te simti nedorita/neiubita ca sa simti ca ti-e un chin viata.

tot ea a scris:

Ar fi bine daca ne am ajuta reciproc nu ? Domnul sa ne ajute la aceasta. Amin !!!
Amin !

20/01/09 10:29

eagle eye
membru

Inregistat: 16/09/09
de ce tot timpul trebuie sa ne legam de '' blugii'' fetei???
ajungem ca musulmanii, sa dam cu biciul pe ele. avem multe de invatat despre fete, sau femei, luatio cum vreti voi. :)
de ce nu amintiti de prefacatorie, sau de infumurare, ranchiuna, etc? astea lovesc mult mai mult intrun ''baietel'' deranjat de prezenta unei... prezentatoare de moda.

16/09/09 21:23

inger_pazitor81
membru

Inregistat: 25/11/09
sunt ADRIAN 28 ANI sunt in CANADA caut prietena, id mess. inger_pazitor81

15/12/09 21:10

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
scuze dar

15/12/09 21:43

polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
inger pazitor :)) de ce nu intri pe google, si sa cauti id-uri de fete?

15/12/09 22:45

Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la