TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Ptr baieti: ce va deranjeaza la unele fete? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 22
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
va invit sa scrieti aici ce anume va deranjeaza la unele fete ce fac parte din biserica voastra sau din cercul vostru de prieteni/cunoscuti..

19/03/05 19:01

petru
membru

Inregistat: 18/03/05
Imbracamintea MULATA sau/si DECOLTATA si mai ales inexistenţa unui pudism (rusine) normal.

Cel mai grav e ca, chiar daca nu simt ca sunt pricina de poticnire/pacatuire/slabire nici macar nu-i asculta pe baietii care se plang si le cer o schimbare.  Va rog in numele scump al lui Isus Hristos fetelor ingaduinti-ne pe noi cei slabi, baietii. Ajutati-ne: scuti-ti-ne de o ispita in plus.

21/03/05 21:40

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
:D
Intr-adevar......vine primavara....si fetele se dezbraca.
OOOPPSSSS! Dar stati, stati putin! Cand un baiat vede o fata si preacurveste cu ea in inima lui a cui este vina? a fetei sau a baiatului cu o minte pervertita? Sa nu ne inselam singuri....ca si fariseii. tot timpul dam vina pe fete. de fapt, ca sa nu ne ispiteasca ar trebui sa fie imbracate din cap pana-n picioare si sa li se vada doar ochii.....deci sa fie o chestie de-aia faorte larga.....
cred ca daca Duhul Sfant este in noi, El ne poate ajuta sa trecem peste pofta asta trupeasca, si sa ne abtinem. Faceti toate gandurile voastre roabe ale ascultarii de Cristos......nu?

08/04/05 13:47

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
in sfarsit un baiat care recunoaste ca si baietii sunt vinovati in privinta aceasta ;)

08/04/05 17:57

gfod
membru

eu unul pledez vinovat........

09/04/05 00:52

Site web  
petru
membru

Eu nu zic ca baietii nu-s vinovati DELOC, dar alta e cand te dai pe topogan si alta cand cazi pe scari. Calculati voi timpul de oprire!

Fetelor stiu ca va e greu sa fiti altfel decat majoritatea dar imi pare bine sa va zic: La asta a-ti fost chemate! Daca n-aveti putere atunci cereti-o si Dumnezeu nu va refuza o inima sincera insa daca stati nepasatoare si dati neputincioase din umeri Dumnezeu are tot dreptul sa va judece.
Ganditi-va ca ce e strans lipit de trup, mulat( apropiere mare de original, copie) face sa sporeasca imaginatia baietilor cu o viteza f. mare ( exponentiala- creste f. rapid in intensitate). Ganditi-va la atati baieti care nu au Duhul Sfant care sa-i ajute ci au doar firea care va "ajuta" pe voi. Ganditi-va la cei din lume care nu-si pot ridica privirea pana in ochii vostrii "plini de pace" pt ca nu au trecut de mijloc.
Aceasta "mare" acuza care o aduc aici e pentru fetele carora nu le pasa si nu-i cred pe baieti.

11/04/05 22:31

PrograMMeR
membru

Inregistat: 16/04/05
Nu inteleg de ce nu va plac fetele ? ... :p daca ele vor sa ne dea un bonus nu e decat vina lor nu am dreptate?...astept raspuns...si nu de la o moderatoare...

16/04/05 23:05

PrograMMeR
membru

Inregistat: 16/04/05
prea sfintzi va datzi voi...nu stiu io care e fraza...da nici alea pocaite nu stau prea departe de celelalte...la biserica sunt ingerasi...si pe strada sau la scoala trec de partea cealalta...poate ne da o ezplicatie domsoara moderatoare...
am io la scoala specimene ditr-astea...

16/04/05 23:06

gfod
membru

cine o zis ca nu-mi plac fetele? imi plac......numai ca aici se ridica problema mintilor bolnave si perverse, alimentate tot timpul, pentru care se da vina pe fete. Iov zicea ca o facut un legamant sa nu se uite la fecioare. daca va ispitesc, baieti, de ce nu faceti la fel? :D

Petru, vezi cumva vreo problema in versetul ala care zice "faceti toate gandurile voastre roabe ale ascultarii de Cristos"? si ce inseamna asta? ca si imaginatia aia(care tot ganduri ii pan' la urma, nu?) intra in categoria gandurilor care trebuiesc supuse.

16/04/05 23:50

Site web  
anca4j
membru

PrograMMeR a scris:

nu stiu io care e fraza...da nici alea pocaite nu stau prea departe de celelalte...la biserica sunt ingerasi...si pe strada sau la scoala trec de partea cealalta...poate ne da o ezplicatie domsoara moderatoare...
am io la scoala specimene ditr-astea...

domnisoara moderatoare :D de fapt nu e doar una ...mai este si lauryka ;)...pai, ce pot eu sa spun, tu vrei ingerasi sau vrei altceva?
     pt ca daca vrei ingerasi, nu trebuie sa te uiti numai in biserica la fete, ci sa incerci sa le cunosti si cu alte inprejurari ;).....si fii mai explicit...cum adica trec de partea cealalta?
   si sincer, alea pocaite cu adevarat au ceva special, care vine din interior, si le deosebeste de celelalte......iar cele care sunt pocaite doar cu numele :(  e o problema...dar daca iti pasa, ai putea sa le ajuti ?
     a.r..si fii binecuvantat!

17/04/05 00:11

monica
membru

Inregistat: 16/03/05

PrograMMeR a scris:

Nu inteleg de ce nu va plac fetele ? ... :p daca ele vor sa ne dea un bonus nu e decat vina lor nu am dreptate?...astept raspuns...si nu de la o moderatoare...

Care e scopul tau in viata?
Al meu e sa caut sa traiesc o viata in Isus, o viata care nu e usoara, dar in care ai biruinta prin El.
Oamenii nu sunt perfecti-si aceasta propozitie o stie toata lumea pe de rost- dar, inainte de a-i critica pe ceilalti, sa ne uitam in inima noastra si sa vedem ce este acolo.
In privinta fetelor cu decolteuri, ele vor sa se faca placute. De cine? De baieti, bineinteles.
Ce intelegi tu prin bonus?
Orice ar insemna, tu ai putea foarte bine sa le refuzi decat sa dai vina pe ele. Poate asa, le-ai da de gandit si si-ar schimba atitudinea si, de ce nu, imbracamintea.
"Asa dar, sa urmarim lucrurile cari duc la pacea si zidirea noastra." Romani 14:19
O saptamana cu multa pace si bucurie!

18/04/05 12:29

gfod
membru

stii care-i o chestie care m-a surprins? multe fete nici nu stiu(sau poate doar ascund asta) ca baietii sunt atrasi de ce vad.....de fizic. si in concluzie nu vad nici o problema in legatura cu vestimentatia. dupa cum spuneam, mare parte din vina o au baietii.....dar exista si acea "cauza".....care ii bine sa nu mai existe.

naivitatea distruge de multe ori. si ma gandesc, daca multe fete nu sunt constiente de efectul pe care il poate avea un decolteu asupra colegilor sa zicem, care-s impreuna vreo jumatate de zi......care-i faza? tine de subconstient? ca vor sa primeasca atentie si tocmai metoda asta au ales-o.....

19/04/05 12:59

Site web  
scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Petre daca ai timp te-as ruga sa-mi explici mai clar ce este cu:
"Eu nu zic ca baietii nu-s vinovati DELOC, dar alta e cand te dai pe topogan si alta cand cazi pe scari. Calculati voi timpul de oprire!"

Eu nu am inteles si mi s-a parut nostima , am ras si apoi am avut mustarea ca am ras de ceva ce nu am inteles.

efectul pe care il poate avea un decolteu asupra colegilor.
Crezi ca sunt afectati numai baietii, barbatii, barbatii mai in varsta?????

Ultima modificare de m3diator (19/04/05 15:57)

19/04/05 14:57

Fyn
membru

Ioi ioi...ma doare capul...
  Nu stiu ce sa cred si cum sa inteleg lucrurile. Nu vreau sa merg nici intr-o extrema.
  De ce este important pentru o fata sa se imbrace cat mai atragator pentru un baiat. Ma refer la atragator in sensul de a-si expune corpul (sexualitatea). Vad ca sunt sustinatori pentru chestia asta. Cred din toata inima ca o fata poate sa fie atragatoare fara sa-si expuna sexualitatea. De multe ori nu te poti uita la o fata sau nu poti sta de vorba cu o fata pentru felul in care este ea imbracata.
  Fetelor si baietilor suntem baieti si putem fi oricat de spirituali am vrea noi, dar in noi este aceasta lege lasata de Dumnezeu, exista aceasta sexualitate, care la vederea unei persoane de sex opus actioneaza. Nu fitzi naivi fratilor si surorilor. Or cazut oameni mari ai lui Dumnezeu datorita acestui pacat (al curviei), oameni super spirituali.
  Fetelor, fitzi o BINECUVATARE pentru baietzi si nu o provocare.
  Si am o intrebare pentru voi fetelor: De ce este o placere pentru o fata sa-si afiseze corpul? Pentru una necrestina as intelege, dar pentru una crestina?

19/04/05 17:13

anca4j
membru

am observat in general lucrul asta...si am incercat sa gasesc o explicatie....si una din ele ar fi ca la asta se uita mai intai baietii :D...la frumusetea exterioara...am spus in general...si unele fete, dorind sa fie apreciate...incearca sa scoata in evidenta mai mult exteriorul...
        dar, sa fim seriosi...sunt si fete crestine cu adevarat....si totusi de ce nu prea vor baietii sa aiba relatii cu ele? pt ca vor fete care sa arate bine...
        acum, voi veti spune ca nu sunteti asa....si de asta specific: exista tendinta asta in GENERAL...si la fete de a-si pune mai mult in evidenta exteriorul...si la baieti de a aprecia mai mult exteriorul :|
     ce e de facut?...pai...asta va dati si voi seama ;)

19/04/05 19:53

gfod
membru

Decolteul.....cred ca poate avea efect asupra tuturor din sexul "tare".....

despre asta vorbim aici, despre atractia sexuala......si chiar daca am spus ca mare parte a vinei o au baietii, a sustine "afisarea" la fete ii ca si cum ai amesteca cu degetul uleiul incins......

eu recunosc....baietii se uita la ce vad:D.....si fac si categorizarea in functie de asta. dar cine reuseste sa treaca de faza asta(aia cu mai multa minte), o sa fie atrasi de alte frumuesti...mult mai frumoase.....ca pana la urma, dorinta sexuala este o dorinta, care vrea sa fie implinita, ca un monstru din interior(sinele lui Freud) si tine de trup si pofta carnala....de-aia nu-i nici constructiva in contextele gresite, si de-aia da vinovatie, si de-aia degradeaza moralul, etc.

20/04/05 00:14

Site web  
Fyn
membru

Cred ca aici discutam nu despre atractia sexuala ci despre ce nu-s multumiti baietii la fete. Poate or mai fi si altele. ... nemultumiri

20/04/05 09:01

gfod
membru

ok, nu discutam despre asta dar despre asta ii vorba....:)

20/04/05 10:27

Site web  
Fyn
membru

Ai dreptate anca4j. Cred ca o fata, ca sa atraga putin atenti va recurge mai intai la un tertip de acesta, dar cum spunea si g<fod>, nu ramane chestia asta. Ca un baiat poate sa vada o fata care e mai "expusa" si sa spuna...."Vai, ce m-am indragostit!!!...:rolleyes:" poate sa fie numai o atractie fizica, da nu o apreciere a ceea ce conteaza cu adevarat.
  Cred ca mai devreme sau mai tarziu orice baiat va ajunge sa aprecieze caracterul mai mult decat fizicul, si va aprecia el in interiorul lui, chiar daca nu declara.
  Dar cum spune un verset: "Intai vine ceea ce e firesc si apoi ce e duhovnicesc." sau "Duhul este plin de ravna, dar carnea e neputiincioasa"

20/04/05 14:07

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
nu stiu altii cum sunt.. dar eu imi schimb total parerea despre o fata
care apeleaza la chestii din astea, poate sa arate ea cat de bine
(dupa standardele unora), dar imi dau seama ca nu e si asa desteapta
daca apeleaza la astea...
am tot respectul pentru fetele care stiu sa arate bine si sa se aranjeze
fara sa apeleze la machiaj, haine mai putine sau alte faze care sa le
scoata in evidenta ptr ca pana la urma.. intr'o lume care e intoarsa
pe dos tocmai ele ies in evidenta.. nu'i asa? si e bine sa fii diferit in
sensul asta :P sper ca m'ati inteles..

20/04/05 14:48

petru
membru

Petru, vezi cumva vreo problema in versetul ala care zice "faceti toate gandurile voastre roabe ale ascultarii de Cristos"? si ce inseamna asta? ca si imaginatia aia(care tot ganduri ii pan' la urma, nu?) intra in categoria gandurilor care trebuiesc supuse.

Exista marea problema a celor care habar nu au de acest verset, adica necrestini care-s MULTI. Exista mai mica mare problema a existentei firii noastre pacatoase care se LUPTA. Si aceste ganduri odata facute roabe se lupta sa fie eliberate, deci LUPTA.

Petre daca ai timp te-as ruga sa-mi explici mai clar ce este cu:
"Eu nu zic ca baietii nu-s vinovati DELOC, dar alta e cand te dai pe topogan si alta cand cazi pe scari. Calculati voi timpul de oprire!"

Ok...O fata imbracata bine( fara "decolteuri", sus sau/si jos si fara haine mulate si fara machiaj ), adica simplu, il va face pe un baiat sa aiba o munca grea sa ajunga sa-si imagineze cum arata ea fara haine si in niste ipostaze urate. O fata imbracata nepotrivit, adica cu cat are mai multe din cele scoase la exemplul anterior cu atat e imbracat mai nepotrivit, il va ajuta si-l va calauzi pe baiatul ,care nu vrea neaparat sa se uite la ea, sa-si intoarca capul si gandul si sa viseze usor multe chestiuni. Baiatul din exemplu e cu atat mai expus unei imaginatii bogate cu cat e mai departe de Hristos (certat cu familia, fara prieteni adevarati, sub influenta alcoolului, etc).
   Deci primul exemplu e caderea pe scari, care iti mai da sanse sa te trezesti, si al doilea exemplu e voiajul pe topogan din care doar smuls mai poti scapa, altfel ajungi jos si te zdrobesti.
    Si ca sa fiu mai exact la haine mulate, le-as intreba pe fete de ce poarta pantaloni(blugi) mulati? Sunteti mai friguroase? De ce purtati bluze scurte ? Voi nu simtiti ca va descoperiti cand va aplecati? Voua vi-i rece la picioare si cald la burtica? Nu mai intreb de ce mai sunt si mulate, ca nu stiu sa rezolv bine "integrale": si scurte si mulate= si cald si frig? Sau poate sunt prea grele hainele?
  obs: scurte=exact pana unde se termina pantalonii, deci la aplecare= prea scurte.
   Cine se simte ca a intrat la vreo categorie de haine mentionata: 1.pantaloni(blugi) mulati 2.bluze scurte3. bluze mulate.4. bluze scurte si mulate., m-as bucura sa ne dea o explicatie.

ps: Am omis machiajul....nu am timp pt el dupa cum nici fetele nu ar trebui.      SA FITI SANATOSI si SANATOASE! Nici suferinzi de FRIG nici sufocati de CALDURA.
Apropo...despre imbracat bine...era o vorba ca in Anglia, in Londra un om e imbracat elegant daca trece pe strada neobservat, adica nu se intorc capete dupa el, adica nici zdrenturos, nici extravagant.

Ultima modificare de petru (24/04/05 03:45)

24/04/05 03:39

gfod
membru

Petru, deci acuma ii vorba de necrestini? cu sau fara fetele noastre mai imbracate, se gasesc mii de alte fete dupa care sa pofteasca.

si in privinta machiajului, eu am renuntat de mult la comentarii, pentru ca n-o sa ajute pe nimeni, serios. sunt niste lucruri pe care eu nu le vad cu posibilitate de restaurare in generatia naostra. ar trebui sa te consolezi si tu cu asta.

ba frate, pe bune, daca erai fata, serios ca te credeam. da' asa, pur si simplu imi dai un gust amar cand te vad asa strict la haine, serios. du-te ma intr-un loc retras si imbraca-te si tu cu fusta si toate alea sa vezi cum ii. si vorbim dup-aia. :D

24/04/05 13:55

Site web  
petru
membru

du-te ma intr-un loc retras si imbraca-te si tu cu fusta si toate alea sa vezi cum ii. si vorbim dup-aia.

Ce tu ai incercat? Sau din cauza plangerilor fetelor zici asa?

Aici nu e vorba doar de necrestini sau doar de crestini, ci de toti oamenii care te privesc. Asupra tuturor ai o influenta.

cu sau fara fetele noastre mai imbracate, se gasesc mii de alte fete dupa care sa pofteasca.

Aloo??? De lumina ai auzit? E ceva ce se vede in intuneric, ca o antiteza, ca fiind altceva? sau zici si tu ca vaxaly:" si orisicum nu e nici un om neprihanit". De ce atat efort? Pentru ca ni se cere si din dragoste pt Isus ascultam.

sunt niste lucruri pe care eu nu le vad cu posibilitate de restaurare in generatia naostra. ar trebui sa te consolezi si tu cu asta.

Bine, eu le vad si posibile si existente ...prin credinta in Cel care are toate puterea. Ar trebui ca tu sa nu faci compromisuri in credinta ta.
    Fiti binecuvantati cu dragoste pt Isus ascultand de El, de Cuvantul Lui!

24/04/05 14:49

gfod
membru

compromis in credinta mea? ma, hai sa fim seriosi. una ii realismul si alta ii cand mergi cu ochii-nchisi prin toata lumea asta. da, probabil ca exista posibilitatea restaurarii unor lucruri....dar astea sunt cazuri izolate. sa dea Domnul sa gresesc in cazul asta!

nu, eu nu am incercat. dar ma gandeam ca tie ti-ar prinde tare bine. nu eu-s ala care se oboseste sa le gaseasca fetelor imbracamintea potrivita.

:) da, de lumina am auzit. eu stiu ca nu se vede in intuneric.....si da, zic si eu - oricum nu este nici un om neprihanit. dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne straduim totusi.

24/04/05 19:08

Site web  
anca4j
membru

intr-adevar, voi sunteti afectati de modul in care ne imbracam, dar  baietii cum se imbraca??
    apropo, fetele crestine nu poarta pantaloni ( blugi) ca sa aveti voi motiv sa fiti ispititi, ci pt ca este mult mai comod ... sincer, nu stiu daca voi, sa fiti fete, ati rezista sa stati la scoala 7 ore pe zi...cu fusta :| ...si referitor la genul hainelor, fiecare se imbraca cu ce gaseste...si cu ce-i place
    ca imbracamintea trebuie sa fie decenta, de acord!!!!...dar nu de calugarita... si cred ca nu e nimeni absurd ca noi sa ne imbracam pana in gat si cu fuste pa'n la pantofi si voi sa umblati cu blugi moderni, mai stramti , bluze pe corp, geci scurte etc...
    nu vreau sa generalizez...ma refer doar la cei care sunt f stricti in privinta asta...si va rog pe toti nu generalizati...ca sincer, din cate fete crestine  cunosc, putine se incadreaza la descrierea facuta de petru :|
      si gfod are dreptate...nu e faza ca fetele sunt nemultumite, ci doar ca unora li se pare usor sa zica ceva ce e uneori f greu de realizat ;)...oricum, ce avem in inima se vede si in afara, si lumina nu vine de la imbracaminte, ci din inima .

25/04/05 17:30

Pagini:  1 2 3 4 ... 22    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la