TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/In prag de divort - casatorie nefericita Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
vialytds pe mne m-ai dezamagit, te credeam indrgostit si ca vei lupta pt sotia ta nu sa iei divortul in brate.....te credeam barbat

Ce minune mai astepti cand tu vrei divortul?
Cum poate Dumnezeu sa iti rezolve problemele cand tu nu ii respecti principiile?

Ultima modificare de felyy (01/10/12 18:48)

01/10/12 18:46

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
pai feed, orice om se contrazice singur cand e vorba de iubire. adica in sensul in care iubesti pe cineva, si vezi ca acea persoana nu te mai iubeste, ti se amesteca sentimentele, o zi nu vrei sa auzi nimic de respectiva fiinta (pt ca devii frustrat si nervos ca ea nu te iubeste) a doua zi o cauti , a treia zi ii simti lipsa etc.

*vialdydts ie greu de dat un sfat pertinent, atata vreme cat stim de fapt doar prea putine lucruri. probabil de aceea si april a pus niste intrebari. ca sa folosesc un limbaj popular, nu stiu ce sa zic frate vorbeste cu ea, vezi ce simte pt tine si in functie de asta vezi ce faci. ie simplu, ai doua solutii: refacerea relatiei si divortul, a treia si anume sa stai casatorit dar fiind singur de fapt, nu ie de luat in calcul, indiferent ca asa te-ar sfatui gresit un pastor sau altcineva.

felyy, feed, etc. mai eu nu va inteleg. serios. daca o fata, femeie imi spune ca nu simte nimic pt mine, ce pot sa-i fac eu? vine Dumnezeu si o face sa ma iubeasca? am mai zis-o pot crede in Dumnezeu, dar nu-l vad cupidon. si daca o femeie dupa vreo doi ani de zile de cand ie cu mine, imi zice ca nu simte nimic.... se poate nu zic nu, dar ie greu sa mai simta ceva mai tarziu.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/12 19:33)

01/10/12 19:02

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

vialytds a scris:

april - nu cred ca ai idee cum e sa stai cu cineva in casa care te respinge mereu , nu apreciaza nici un gest, nu iti zambeste , te priveste ca si pe un ultim om .

Idee pot avea, chiar daca nu am trecut prin asta.

vialytds a scris:

Ca raspuns la intrebarile tale :
1 - Am declarat ca o voi iubii la bine si la rau pana cand moartea ne va despartii. ( daca juramantul ei nu e valabil atunci de ce al meu ar mai trebuii sa conteze ? )

Ai conditionat declaratia ta de implinirea declaratiei ei ? Adica o vei iubi si la bine si la rau pana cand moartea va va desparti sau pana cand ea nu te va mai iubi ?

vialytds a scris:

2 - Absolut in orice clipa as da o noua sansa acestei casnicii cu conditia in care Domnul va face o schimbare majora in viata si in inima ei . ( nu este prima data cand pleaca de acasa iar o impacare nu este benefica daca spre exemplu peste o luna ar pleca iar )

Citisem undeva ca nu conteaza cine trebuie sa se schimbe, ci cine vrea sa se schimbe. Poate Domnul vrea sa inceapa schimbarea cu tine, nu cu ea. Poate si ea ii cere Domnului sa faca o schimbare majora in viata si inima ta.

vialytds a scris:

3 - Ea si-a creat tot felul de iluzii ( filme ) prin care crede ca e absolvita de pacat din fata lui Dumnezeu daca nu ea este cea care merge sa bage actele .

Cand o casnicie se destrama e rar ca vina sa fie doar a unuia. Totusi, ea nu vrea sa fie cea care baga actele de divort. De ce vrea sa stea agatata de tine ?

vialytds a scris:

4 - Doresc reintregirea familie si sustin acest lucru cu resursele pe care le pot pune eu inaintea lui Dumnezeu ( post si rugaciune ) pentru a ma lumina ce e de facut in continuare .

Resursele tale nu vor ajunge, ale lui Dumnezeu insa da.

vialytds a scris:

Ca si concluzie : Eu cu toate ca merg sa bag actele de divort am credinta ca Domnul poate face o minune si ma rog pentru asta  . Am mai spus - omenesc noi nu mai putem fi impreuna la cate s-au zis si s-au facut . IN timpul care urmeaza de aprox 3 luni voi lasa ca voia Lui sa se faca in viata mea  .

Tu sa bagi actele de divort si Domnul sa faca ce minune ? De ce ar face Dumnezeu o minune in viata cuiva caruia nu-i pasa de voia Lui ?

vialytds a scris:

Sunt constient ca am facut greseala si nu trebuia sa ma casatoresc . Am luat decizii gresite in naivitatea mea si acum platesc pentru toata neascultarea mea .

Si e mai usor sa scapi de aceste consecinte facand o alta greseala.

Ce doreai de fapt sa auzi de la noi, cand tu oricum stiai ce vrei sa faci sau sa nu faci ?

01/10/12 19:03

ultimul mohican
membru

april1 a scris:

Ai conditionat declaratia ta de implinirea declaratiei ei ? Adica o vei iubi si la bine si la rau pana cand moartea va va desparti sau pana cand ea nu te va mai iubi ?

pai iubirea e oarecum neconditionata. adica e greu sa zici: nu o mai iubesc pe acea persoana ca mi-a facut rau, ca ea nu ma mai iubeste, ca m-a inselat etc. si inca ceva, oricat de neconditionata e iubirea daca o persoana se poarta urat cu tine zi de zi, in timp, dar in timp ma refer, dragostea va disparea. dar poti sa alegi sa nu stai (si asa e si logic) langa o persoana ce nu te vrea. batranii nu "A" fost prosti: dragoste cu sila nu se poate.

vialytds a scris:

3 - Ea si-a creat tot felul de iluzii ( filme ) prin care crede ca e absolvita de pacat din fata lui Dumnezeu daca nu ea este cea care merge sa bage actele .

inca mai circula niste mituri (in sensul de basme de prostii) crestine, care spun ca daca nu te inseala de ex. sotul, dar te bate mar in fiece seara, sa te desparti de el dar sa nu divortezi. of Doamneeeeee......

Tu sa bagi actele de divort si Domnul sa faca ce minune ? De ce ar face Dumnezeu o minune in viata cuiva caruia nu-i pasa de voia Lui ?

dar de ce zici tu ca baiatului asta cu nick complicat, nu-i pasa de voia Lui? stii tu exact care e voia Lui? sorry.

bre, o mai repet o data si ma opresc. gandeste-te daca te iubeste, sau daca o poate face pe viitor si vorbeste cu ea. deschis si pe fata. eu ce sa zic, ca par gica contra, mai da-i timp chiar daca e greu (dar cand ma refer la timp nu ma refer la 10 ani)

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/12 19:35)

01/10/12 19:25

felyy
membru

ultimul mohican a scris:

felyy, feed, etc. mai eu nu va inteleg. serios. daca o fata, femeie imi spune ca nu simte nimic pt mine, ce pot sa-i fac eu? vine Dumnezeu si o face sa ma iubeasca. am mai zis-o pot crede in Dumnezeu, dar nu-l vad cupidon. si daca o femeie dupa vreo doi ani de zile de cand ie cu mine imi zice ca nu simte nimic.... se poate nu zic nu dar ie greu sa mai simta ceva mai tarziu

mohicaneeee imi pari cam negativist....te credeam mai matur cred ca tr sa iti spun nene si uite ce ma dezamagesti, eu mis copila de 24 de ani si sotul meu la fel dar nu gandim asa

daca iti spune inainte sa te casatoresti e simplu ii dai papuci si te resemnezi, in teorie ca in practica, daca o iubesti, e mai greu

cealalta vrianta cand esti casatorit cu ea si iti spune ca nu simte nimic pt tine situatia e complicata, esti casatorit, divortul e impotriva principiilor lui Dumnezeu deci nu poti sa-i dai papucii asa simplu deoarece pacatuiesti
daca ea sustine ca nu te iubeste si totusi nu vrea sa inainteze divortul cum ti se pare? eu cred ca mai este o sansa

Si stai linistit Dumnezeu e in capul celor mai frumoase povesti de dragoste, cand uneste Dumnezeu si cand ramai in El vei simti pana la sfarsit ceea ce ai simtit la inceput probabil nu chiar toti fluturi din tinerete dar esentialul ramane

...din contra la inceput te mai ciocnest vrei nu vrei pana te mai cizelezi unul dupa altul

01/10/12 19:46

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

vialytds a scris:

april - nu cred ca ai idee cum e sa stai cu cineva in casa care te respinge mereu , nu apreciaza nici un gest, nu iti zambeste , te priveste ca si pe un ultim om .

Platesti sau vrei s-o pui pe ea sa plateasca?

Ca raspuns la intrebarile tale :
1 - Am declarat ca o voi iubii la bine si la rau pana cand moartea ne va despartii. ( daca juramantul ei nu e valabil atunci de ce al meu ar mai trebuii sa conteze ? )

Ai declarat conditionat sau fara sa pui conditii?

2 - Absolut in orice clipa as da o noua sansa acestei casnicii cu conditia in care Domnul va face o schimbare majora in viata si in inima ei .

De ce nu o faci daca ai face-o? Doar la ea trebuie schimbare?

Asta nu schimba principiile lui Dumnezeu.

4 - Doresc reintregirea familie si sustin acest lucru cu resursele pe care le pot pune eu inaintea lui Dumnezeu ( post si rugaciune ) pentru a ma lumina ce e de facut in continuare .
Doar atat?

Ca si concluzie : Eu cu toate ca merg sa bag actele de divort am credinta ca Domnul poate face o minune si ma rog pentru asta.

Ce minune frate?  Minunea sa te impiedice ca sa nu mai mergi?

Ma devreme ma pregateam sa-ti spun ca tu poti sa-ti salvezi casnicia.

Am mai spus - omenesc noi nu mai putem fi impreuna la cate s-au zis si s-au facut .

Ma tem ca tu o consideri singura vinovata. O jumatate de ora sa vorbesc cu tine si poate nici eu nu as vrea sa fii in preajma mea. Crezi ca ea vrea sa stea cu unul care fuge la prima problema? Credeai ca viata de casnicie e numai flori? Inseamna ca esti copil.
Ea vrea unul care lupta pentru casnicia lui, nu un papa-lapte. Nu care lupta impotriva ei ci care o protejeaza.
Iar daca ai spus ca iubesti nu ai spus ca ceri, ci ca oferi!

In timpul care urmeaza de aprox 3 luni voi lasa ca voia Lui sa se faca in viata mea  .

Nu mai spune! Esti asa generos cu Dumnezeu! Voia Lui nu se va infaptui atata vreme cat iei decizii dupa voia ta. Voia Lui se infaptuieste daca tu intai esti gata sa o faci (voia Lui) in ce te priveste. Nu te amagi ca daca tu nu faci voia Lui, nu te va ploua cu voia Lui.

Ultima modificare de Old (01/10/12 19:56)

01/10/12 19:47

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

ultimul mohican a scris:

pai iubirea e oarecum neconditionata. adica e greu sa zici: nu o mai iubesc pe acea persoana ca mi-a facut rau, ca ea nu ma mai iubeste, ca m-a inselat etc. si inca ceva, oricat de neconditionata e iubirea daca o persoana se poarta urat cu tine zi de zi, in timp, dar in timp ma refer, dragostea va disparea.

ori e dragoste neconditionata, ori nu e.

ultimul mohican a scris:

dar poti sa alegi sa nu stai (si asa e si logic) langa o persoana ce nu te vrea. batranii nu "A" fost prosti: dragoste cu sila nu se poate.

De ce nu divorteaza ea, daca nu il (mai) vrea ?

ultimul mohican a scris:

inca mai circula niste mituri (in sensul de basme de prostii) crestine, care spun ca daca nu te inseala de ex. sotul, dar te bate mar in fiece seara, sa te desparti de el dar sa nu divortezi. of Doamneeeeee......

of Doamneeeee......si ea il bate :) ?

ultimul mohican a scris:

dar de ce zici tu ca baiatului asta cu nick complicat, nu-i pasa de voia Lui? stii tu exact care e voia Lui? sorry.

Daca i-ar pasa, nu ar depune intai actele de divort si apoi ar astepta sa faca Dumnezeu o minune, ci intai L-ar intreba care e voia Lui si in cazul lui specific, in care sotia nu-l inseala si nu-l bate etc. Ca voia Lui la general este, oops :

+Archangel+ a scris:

„Căci Eu urăsc despărţirea în căsătorie – zice Domnul Dumnezeul lui Israel – şi pe cel ce îşi acoperă haina cu silnicie – zice Domnul oştirilor. De aceea, luaţi seama în mintea voastră şi nu fiţi necredincioşi!” Maleahi 2:16

01/10/12 19:48

Old
Moderator

ultimul mohican a scris:

, mai da-i timp chiar daca e greu ...

Uite o vorba inteleapta.

Iar in timpul acesta vezi si ce trebuie schimbat la tine vialytds.

bre, o mai repet o data si ma opresc. gandeste-te daca te iubeste, sau daca o poate face pe viitor si vorbeste cu ea. deschis si pe fata.

In mod expres Biblia cere barbatului sa-si iubeasca nevasta ca pe sine, nu o cere femeii in mod explicit. Asta inseamna ca e va fi disponibila sa raspunda cu dragoste la dragoste; dar cum sa raspunda la dragostea de sine?

eu ce sa zic, ca par gica contra

Cate-odata cam da.

Ultima modificare de Old (01/10/12 19:58)

01/10/12 19:55

ultimul mohican
membru

ultimul mohican a scris:

felyy, feed, etc. mai eu nu va inteleg. serios. daca o fata, femeie imi spune ca nu simte nimic pt mine, ce pot sa-i fac eu? vine Dumnezeu si o face sa ma iubeasca. am mai zis-o pot crede in Dumnezeu, dar nu-l vad cupidon. si daca o femeie dupa vreo doi ani de zile de cand ie cu mine imi zice ca nu simte nimic.... se poate nu zic nu dar ie greu sa mai simta ceva mai tarziu

felyy a scris:

mohicaneeee imi pari cam negativist....te credeam mai matur cred ca tr sa iti spun nene si uite ce ma dezamagesti, eu mis copila de 24 de ani si sotul meu la fel dar nu gandim asa
daca iti spune inainte sa te casatoresti e simplu ii dai papuci si te resemnezi, in teorie ca in practica, daca o iubesti, e mai greu

cealalta vrianta cand esti casatorit cu ea si iti spune ca nu simte nimic pt tine situatia e complicata, esti casatorit, divortul e impotriva principiilor lui Dumnezeu deci nu poti sa-i dai papucii asa simplu deoarece pacatuiesti
daca ea sustine ca nu te iubeste si totusi nu vrea sa inainteze divortul cum ti se pare? eu cred ca mai este o sansa

pai hai sa o luam logic, daca m-as gandi ca ea totusi nu vrea sa divorteze ca mai simte ceva pt mine, atunci nu as divorta si as mai da o sansa relatiei, daca ea nu ar vrea sa divorteze desi m-a parasit din cauza acelei prejudecati stupide spuse de tine, atunci clar as divorta. crede-ma nu sunt copil (ba chiar sunt nene :D ) dar tu ai putea sa stai ani de zile cu un om care nu te iubeste? si care nu o sa o faca vreodata (vorbesc in general nu in cazul de fata, despre care vorbim) de ce sa ma chinui eu? de ce sa o chinui pe ea? absurd. cine e copil ?

stiu o sa vii cu dogma biblica. n-am ce sa raspund ca scrie negru pe alb, dar mi se pare si cam este estrem de gresita. iti dau zeci de argumente daca vrei.

01/10/12 20:00

ultimul mohican
membru

april a scris:

ori e dragoste neconditionata, ori nu e.

e neconditionata. cum sa-ti explic, daca tu te porti urat cu mine o zi eu tot te iubesc, ca nu alegi: domne nu mai iubesc persoana respectiva de acum, dar daca o faci in mod repetat, mereu, in timp dragostea va disparea. intelegi?

april a scris:

de ce nu divorteaza ea daca nu il mai vrea

asta am explicat, daca mai simte ceva pt el, e ok ca nu divorteaza, daca nu mai simte nimic si nu divorteaza din cauza unei dogme.... e gresit

ultimul mohican a scris:

april a scris:

......si ea il bate :) ?

era un exemplu. o analogie.

scuze de consecutive, am un calculator mai tembel.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/12 20:46)

01/10/12 20:46

felyy
membru

cu adica acum dupa un an nu il mai iubeste hop ţop s-a dus marea dragoste asa din senin pai inseamna ca a fost cu capul in nori...poate nu l-a iubit niciodata, poate el a facut ceva sa o determine sa nu-l mai iubeasca motive tr sa fie

un lucru e clar daca ai intrat in joc tr sa joci deci daca te-i casatorit  cu ochi inchisi si pe urma i-ai deschis si constati ca nu il mai iubesti iti raman doua variante ori te rogi ca Dumnezeu sa repare lucrurile ba chiar sa sa puna dragoste in inima ta pt aceea persoana (El poate face asta, eu cred asta) ori esti las si te resemnezi PRINTR-UN DIVORT, ceea ce e impotriva regulilor lui Dumnezeu
Dumnezeu nu cere imposibilul el cere sa incerci tot ce-ti sta in putere sa faci, tu impreuna cu EL, sa fie bine.

defapt ce ma obosesc eu sa iti spun cei bine din punct de vedere crestin cand tu vezi punctul tau de vedere in care nu intra verbele a rabda si a suferi....

Si acum sa va povestesc un caz, e vorba de un prieten de-l sotului meu...

La parasit sotia inainte sa se implineasca un an de casnicie...mai era si insarcinata....ii dadea tot felul de motive, ca el nu are destui bani ca nu e cum se astepta ea, ca nu-l mai iubeste....omu a rabdat si s-a rugat, a rabdat mult vre.o 2 ani in care ea nascuse deja un copil la care el avea acces ff rar si cu portia dar a avut incredere in Dumnezeu si acum ei i-a venit mintea la cap si l-a chemat si s-au impacat, acum au o casicie fericita

deci stiu ce vorbesc, Dumnezeu are solutii

Ultima modificare de felyy (01/10/12 21:03)

01/10/12 20:59

ultimul mohican
membru

felyy, avem puncte de vedere diferite, aia e :) dar referitor la ce zici tu, poate a fost o pasiune ce a crezut-o dragoste, intr-adevar ie o greseala ca s-a casatorit dintr-o iluzie, dar merita sa plateasca doi oameni pt. asta? ma refer la ea aici, el zice ca o mai iubeste.

felyy, as putea sa ajung pastor intr-o biserica si tot acelasi punct de vedere l-as avea. acum sa nu se inteleaga gresit, nu-l sfatuiesc sa divorteze, asa acum am zis, sa aiba umpic de rabdare. dar nu zece ani.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/12 21:41)

01/10/12 21:30

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Mohicane, tu vorbesti din perspectiva omului care nu stie ce poate face CREDINTA. Ce gandesti tu pare foarte logic si rational. Dar cand Dumnezeu spune ca cei uniti nu trebuie sa-si calce juramantul si sa se desparta, o spune pentru ca, facand aceasta din credinta fata de El , Ii lasa o usa deschisa Duhului Sau capabil sa transforme/schimbe inimile. Nu stiu cat de constient esti, dar ceea ce te anima acum este mai mult insufletire de la "gica-contra".

Dragostea nu este doar atractia pe care o ai fata de caracterul sau/si fizicul cuiva, dragostea deplina, neconditionata este aceea pe care o simti si fata de fiul sau fiica ta, pe care, oricat de mult ti-ar gresi, tot consideri ca merita macar compasiune si o nevoie inexplicabila rational de a-l (sau a o) ajuta atunci cand este la greu. Intr -o astfel de inima capabila de asa simtaminte Dumnezeu intra cu mare usurinta.

Acum i-a gandestete ce ar face acest Dumnezeu care este si proprietar peste Duhul dragostei (un Dumnezeu in care vad ca nu crezi, dar macar asa, ipotetic) in fata a doua inimi ce stau deschise pentru El si disponibile/binevoitoare/bineintentionate una fata de cealalta?
Hai ca esti profesor si problema, chiar daca nu este doar psihologica ci si teologica, nu-i grea iar tu ai si ceva habar.

02/10/12 01:25

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Cred ca stim marea majoritate dintre noi ce poate face mana Domnului la lucru.Numai ca in cazul lui vialytds nici macar Dumnezeu nu poate face nimic atata timp cat el nu-si doreste acest lucru!
vialytds tu ce astepti sa scrie pe sentinta de divort "Eu Domnul Dumnezeul tau sunt impotriva divortului?" Si atunci ce vei face, cum iti vei readuce sotia acasa? Spuneai de slujire.Degeaba ii slujesti tu lui Dumnezeu in Biserica daca de turma ta de acasa nu ai avut grija.Ai o oaie pierduta in turma pe care numai tu o poti readuce unde-i este locul si unde vrea si Dumnezeu sa fie!
Daca esti sofer ..ti s-a intamplat vreodata sa folosesti GPS? Ei bine, atunci stii ca daca o iei pe un drum gresit fata de cel pe care te ghideaza GPS-ul, o voce o sa-ti spuna sa reconfigurezi traseul!
O schimbare buna incepe cu tine! In primul rand sterge-ti traseul numit divort, nu are ce cauta in capul tau! Este planul diavolului, clar! Tinta ta este refacerea casatoriei tale. Roaga-te Domnului sa te schimbe, sa-ti arate acolo unde gresesti sau unde ai facut greseli si lasa-L sa te slefuiasca.Asta poate sa insemne o luna, un an sau 10.Ai timp acum sa-i arati sotiei  cat de mult ai iubit-o, cat de mult o iubesti, cat de mult o vrei inapoi, arata-i tu ce inseamna sa iubesti cu adevarat daca ea nu stie!
Iubeste-o asa cum te-a iubit Cristos pe tine! Renunta la tine pentru iubirea ei !

Ultima modificare de Roxana (02/10/12 06:08)

02/10/12 06:05

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

ultimul mohican a scris:

pai feed, orice om se contrazice singur cand e vorba de iubire. adica in sensul in care iubesti pe cineva, si vezi ca acea persoana nu te mai iubeste, ti se amesteca sentimentele, o zi nu vrei sa auzi nimic de respectiva fiinta (pt ca devii frustrat si nervos ca ea nu te iubeste) a doua zi o cauti , a treia zi ii simti lipsa etc.

in primul rand, mie nu'mi rezulta de nicaieri ca ea nu'l iubeste. ca i'a spus inaintea nuntii ca nu simte ceea ce ar trebui sa simta pt un viitor sot, nu inseamna ca nu'l iubea. poate standardul ei de iubire era la un anumit nivel, iar sentimentele ei nu erau la acel nivel, dar asta nu inseamna neaparat ca nu era iubire. presupun ca altfel nu s'ar fi casatorit. sau, ar fi ea cea care ar da divort.
faptul ca e rece si distanta si nu inseamna neaparat lipsa de iubire. poate insemna pur si simplu o nemultumire, si atat timp cat acea nemultumire persista, va persista si raceala si detasarea ei.

in al 2'lea rand, eu am senzatia ca spinul acestei situatii este insasi acea marturisire a ei. si nu marturisirea in sine cat interpretarea pe care a dat'o el, si comportamentul pe care l'a avut in baza acelei interpretari. eu cred ca in loc sa se bucure de sotie, de casnicie, s'a lasat macinat de ideea ca "nu ma iubeste", vazand inutil probabil orice gest.
e ca si cum ar fi avut un pahar pe jumate plin, iar el in loc sa incerce sa umple paharul, a golit si jumatea pe care o avea. simtindu'se mereu "neimplinit si frustrat", tot ce facea facea stangaci, fara determinare, fara incredere.

ultimul mohican a scris:

felyy, feed, etc. mai eu nu va inteleg. serios. daca o fata, femeie imi spune ca nu simte nimic pt mine, ce pot sa-i fac eu?

nimic.

iar daca o femeie te iubeste si tu n'o iubesti, ce faci? tot nimic.

dar daca iubesti tu o femeie? atunci faci tot! faci tot ce iti sta in putinta s'o cuceresti, independent de sentimentele ei pt tine, ca te iubeste foarte mult, putin, sau deloc, vei face totul pt a o cuceri.
intelegi unde bat?

nu puneam accent pe asa zisa lipsa ei de iubire, puneam accentul pe faptul ca el o iubeste. (sau ma rog, asa afirma). iar daca (intr'adevar) o iubeste, trebuie sa lupte pt ea si pt casnicia lor.

ea a plecat de'acasa probabil dorind sa'i ofere un pic de liniste, in care el sa reflecte bine la tot ce a fost, sa incerce sa inteleaga unde/ ce s'a gresit, si sa incerce o schimbare. ea are alte asteptari de la el, nu divortul.

02/10/12 12:00

Old
Moderator

vialytds,
de ce nu mai apari pe aici? Te temi ca noi ti-am ridicat pragul prea sus ca sa nu-l treci si sa te intorci?
Trebuie sa consideri serios faptul ca Dumnezeu iti vorbeste prin tinerii de pe aici!
Vrea sa se faca voia Sa in cazul tau!
Te vrea colaborator la infaptuirea voiei sale.

02/10/12 21:29

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Eu am o perspectivă mai optimistă...
A citit, a căzut pe ganduri, s-a autoreevaluat, a început să se căiască, să se roage şi aşteaptă încrezător clipa cand va veni cu veşti îmbucurătoare. :)
Doamne ajută!

02/10/12 22:57

ultimul mohican
membru

Oblio a scris:

Nu stiu cat de constient esti, dar ceea ce te anima acum este mai mult insufletire de la "gica-contra".

nici vorba de asa ceva. si duc discutia la general, pt ca am prea putine amanunte in cazul acestui barbat, ca sa pot afirma cu tarie ca e bine sa nu sa divorteze.  dar in unele cazuri e bine sa divortezi. scurt si la obiect. in altele nu. ideal e sa fii in stare sa faci alegerea corecta, pt ca o alegere gresita (fie divortul fie continuarea casniciei te poate costa. destul.

oblio a scris:

Dragostea nu este doar atractia pe care o ai fata de caracterul sau/si fizicul cuiva, dragostea deplina, neconditionata este aceea pe care o simti si fata de fiul sau fiica ta, pe care, oricat de mult ti-ar gresi, tot consideri ca merita macar compasiune si o nevoie inexplicabila rational de a-l (sau a o) ajuta atunci cand este la greu. Intr -o astfel de inima capabila de asa simtaminte Dumnezeu intra cu mare usurinta.

i-am mai explicat si lui april, dar vad ca nu pricepi. daca sotia ta ti-ar vorbi urat in fiece zi, vreme indelungata, s-ar purta urat cu tine, ti-ar arata pe fata ca nu te mai suporta, ca nu mai simte nimic pt. tine,  iti garantez eu ca ai suferi o buna perioada, ca dragostea e neconditionata,perioada in care ai iubi-o si asa cum am zis s-ar amesteca multe sentimente in inima ta, de la iubire la ura la frustrare etc. dar in cativa ani nu ai mai iubi-o si nu ai mai simtit nimic pt ea..

oblio a scris:

Acum i-a gandestete ce ar face acest Dumnezeu care este si proprietar peste Duhul dragostei (un Dumnezeu in care vad ca nu crezi, dar macar asa, ipotetic) in fata a doua inimi ce stau deschise pentru El si disponibile/binevoitoare/bineintentionate una fata de cealalta?
Hai ca esti profesor si problema, chiar daca nu este doar psihologica ci si teologica, nu-i grea iar tu ai si ceva habar.

ori iubesti pe cineva ori nu o faci. iar Dumnezeu nu o sa vina sa o oblige sa-l iubeasca pe el. poate sa o faca, dar lasa liberul arbitru omului. mie mi se pare extrem de ciudat, si aici vorbesc dpdv crestin, sa ma rog sa ma iubeasca sotia sa sa nu ma insele. ma pot ruga sa fie sanatoasa, sa aiba un job bun, sa ma ierte daca am gresit cu ceva etc.

feed a scris:

iar daca o femeie te iubeste si tu n'o iubesti, ce faci? tot nimic.

dar daca iubesti tu o femeie? atunci faci tot! faci tot ce iti sta in putinta s'o cuceresti, independent de sentimentele ei pt tine, ca te iubeste foarte mult, putin, sau deloc, vei face totul pt a o cuceri.
intelegi unde bat?

de acord, dar dupa ce stau cu o fata/femeie 2 ani sa zicem, daca in aceasta perioada nu am putut sa o fac sa ma iubeasca ma indoiesc ca voi reusi mai tarziu. ca m-ar iubi si are alte nemultumiri legate de mine, asta e altceva, si atunci vad ce pot remedia. pot lupata pt persoana iubita, daca-mi spune ca ea a primit o oferta de stiudii in america si se duce acolo trei ani. fac tot posibilul omenesc sa ma duc si eu sa obtin viza sau macar in vizite in aceasta perioada. nu renunt la ea. lupt pt persoana iubita daca devine dependenta de droguri. incerc si oricat ma costa financiar si moral nu renunt la ea. dar in momentul in care iubita imi spune ca nu vrea sa fie cu mine fara niciun motiv, sau ca nu ma iubeste, nu am ce face. si o stiu pe pielea mea. :P

si il rog pe vladyts sa-mi raspunda si mie la astea:

1. de cate ori a plecat de acasa?

2.te-a inselat vreodata? din ceea ce stii.

3. ai vorbit cu ea direct? adica ai intrebat-o daca mai simte ceva pt tine , ma rog, ai discutat pe fata, despre ce o nemultumeste?

4.nu vrea sa divorteze de tine, ca mai simte ceva,  ca mai se gandeste totusi sa dea o sansa relatiei pe viitor (chiar daca acum e plecata de acasa) sau ca vai doamne sa nu pacatuiasca?

Ultima modificare de ultimul mohican (04/10/12 15:49)

04/10/12 12:49

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

ultimul mohican a scris:

de acord, dar dupa ce stau cu o fata/femeie 2 ani sa zicem, daca in aceasta perioada nu am putut sa o fac sa ma iubeasca ma indoiesc ca voi reusi mai tarziu. ca m-ar iubi si are alte nemultumiri legate de mine, asta e altceva, si atunci vad ce pot remedia. pot lupata pt persoana iubita, daca-mi spune ca ea a primit o oferta de stiudii in america si se duce acolo trei ani. fac tot posibilul omenesc sa ma duc si eu sa obtin viza sau macar in vizite in aceasta perioada. nu renunt la ea. lupt pt persoana iubita daca devine dependenta de droguri. incerc si oricat ma costa financiar si moral nu renunt la ea. dar in momentul in care iubita imi spune ca nu vrea sa fie cu mine fara niciun motiv, sau ca nu ma iubeste, nu am ce face.

de'acord. si casatoria/ casnicia, ca si dragostea, este, intai de toate, un act de vointa.
daca cineva nu vrea sa iubeasca, nu'si deschide inima; daca nu vrea casnicie, la prima problema se gandeste la despartire, etc.
pt ca, pe parcurs, cand/daca iubirea "slabeste", poate interveni respectul, sau prietenia, sau intelegerea, care ajuta la trecerea impasului.
cand se vrea.

05/10/12 11:08

Roxana
membru

ultimul mohican a scris:

i-am mai explicat si lui april, dar vad ca nu pricepi. daca sotia ta ti-ar vorbi urat in fiece zi, vreme indelungata, s-ar purta urat cu tine, ti-ar arata pe fata ca nu te mai suporta, ca nu mai simte nimic pt. tine, iti garantez eu ca ai suferi o buna perioada, ca dragostea e neconditionata,perioada in care ai iubi-o si asa cum am zis s-ar amesteca multe sentimente in inima ta, de la iubire la ura la frustrare etc. dar in cativa ani nu ai mai iubi-o si nu ai mai simtit nimic pt ea..

Daca tu nu intelegi anumite lucruri, nu inseamna ca ele nu sunt adevarate.
Daca eu iti spun ca mierea este dulce si tu nu gusti din ea(nu vrei/nu poti/nu o gasesti), evident ca niciodata nu vei sustine ca este dulce!
Punctul tau de vedere in aceste situatii este unul lumesc, lucru care nu corespunde cu realitatea si principiile crestine.
Orice casatorie, aflata in orice fel de criza/punct critic, inclusiv divort, poate fi salvata (AMIN! SLAVIT SA FIE DUMNEZEU!) prin credinta si prin acceptarea vointei Domnului. Casatoria este o funie impletita in 3..SOTUL, SOTIA SI DUMNEZEU!
Cand al treilea element,evident si cel mai important/factorul decisiv, DUMNEZEU nu isi are locul Sau sau nu este implicat, nici o casatorie nu va rezista, chiar daca din punct de vedere lumesc cei doi vor accepta multe compromisuri de orice fel.

Ultima modificare de Roxana (06/10/12 09:02)

06/10/12 08:59

ultimul mohican
membru

okeiu roxana, Dumnezeu e cupidon, eu trebe sa raman cu sotia mea si sa nu divortez desi ea nu mai simte de multa vreme nimic pt mine etc. :) si da am vazut casnicii fericite fara Dumnezeu, si am vazut altele nefericite la crestini.

08/10/12 19:08

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Mai mohicane de ce bagi bete in roate ? :P  Dumnezeu nu e cupidon, El e dragoste si stie si poate sa puna aceasta dragoste in oameni. E greu dar nu imposibil! Sunt persoane a caror casnicie a fost salvata ? Daca exista cel putin una eu zic ca vialytds trebuie incurajat sa faca ce trebuie pentru a-si salva casnicia. Daca a cucerit-o o data ar trebui sa gaseasca modalitatea de a o avea iarasi alaturi.

08/10/12 21:19

Old
Moderator

Roxana a scris:

...Casatoria este o funie impletita in 3..SOTUL, SOTIA SI DUMNEZEU! Cand al treilea element,evident si cel mai important/factorul decisiv, DUMNEZEU nu isi are locul Sau sau nu este implicat, nici o casatorie nu va rezista, chiar daca din punct de vedere lumesc cei doi vor accepta multe compromisuri de orice fel.

ultimul mohican a scris:

okeiu roxana, Dumnezeu e cupidon, eu trebe sa raman cu sotia mea si sa nu divortez desi ea nu mai simte de multa vreme nimic pt mine etc. :) si da am vazut casnicii fericite fara Dumnezeu, si am vazut altele nefericite la crestini.

Bre mohicane, eu inteleg aici ca vorbeste intr-un anumit context al casatoriilor care tind sa se clatine, nu al casatoriilor in general.
Totusi, nici celelalte casatorii n-au fundament solid daca lipseste Dumnezeu.
Dumnezeu nu in calitate de cupidon, ci in calitate de furnizor de sistem de valori.
Nu ma  refer in ptimul rand la dragoste ce trece prin viscere ci la cea care implica si mintea si vointa.

Daca ai vazut familii nefericite intre crestini este tocmai pentru ca acolo dumnezeu este scos din ecuatieș dar sa fim seriosi. Ponderea familiilor cu priobleme nu este la „crestinii” despre care intuiesc ca vorbesti adica pocaitii, ci la ”crestinii” la care cred ca nu te-ai referit, la crestinii nominali, la ortodocsii mei. Ori, sa fim seriosi: cati dintre acestia din urma il iau in serios pe Dumnezeu.

Acuma, mai sigur ar putea spune ea la ce s-a referit. Si cred ca stie bine ce spune.

Ultima modificare de Old (10/10/12 18:27)

10/10/12 18:25

ultimul mohican
membru

okeiu old, deci lipseste liberul arbitru. daca eu sunt cu adevarat credincios, Dumnezeu imi alege sotia ii pune dragoste sa ma iubeasca, pe mine ma face la fel sa o iubesc pe ea si cam atat. ie bine, nu trebuie sa ma mai agit. :)

14/10/12 13:10

Roxana
membru

Ba iete, ca tre sa te agiti ca sa fii in Domnul, sa fie si casnicia ta in Domnul! Aici e partea grea!

14/10/12 14:07

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la