TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/In prag de divort - casatorie nefericita Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
vialytds
membru

Inregistat: 30/09/12
Ce e  de facut in cazul in care o casatorie a fost intemeiata pe minciuna ?

Nu as vrea sa plictisesc prea mult cu povestea mea , asa ca voi fi scurt si la obiect .
Imi iubesc sotia dar ea nu ma iubeste ( suntem casatoriti de mai putin de 1 an ). S-a casatorit cu mine crezand ca pofta ( dragostea ) vine mancand . Din pacate nu a fost asa.
Este lipsita de afectiune este rece, arunca mereu cu vorbe dureroase si prezinta un mare dezinteres fata de mine dovada ca nu ma iubeste .
Pentru ca m-am simtit neamplinit si frustrat mereu am incercat sa discut cu ea aceste probleme , dar aceste discutii au degenerat in scandaluri uriase. Niciodata nu am reusit sa ajungem la un numitor comun . Certurile se incheiau  in momentul in care lasam ca lucrurile sa se faca dupa voia ei. Mandria si orgoliul ei erau pe primul loc .

Acum stam separati iar eu am ganduri de divort .

30/09/12 12:49

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
In primul rand bine ai venit pe acest forum! Domnul sa te binecuvanteze!
In al doilea rand poate ne dai mai multe detalii despre voi doi, in masura in care se poate.Sunteti crestini?Sau este vreunul dintre voi?

30/09/12 16:32

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Bine ai venit pe forum, vialytds!

Mai intai, povestea ta nu ne plictiseste ci ne face partasi la ceea ce este in inima ta. Asa putem oferi un sprijin moral si un sfat daca si tu vrei.

In al doilea rand,  zici ca unirea voastra e intemeiata pe minciuna... Cum stii asta, din ce observi si ceea ce ea declara, adica contrariul... ca te iubeste totusi?

01/10/12 06:57

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

vialytds a scris:

Bine ai venit pe acest forum. Iti doresc  sa ai o sedere folositoare aici.

La ce minciuna te referi?
Vrem sa te ajutam sa iei cea mai corecta decizie.

01/10/12 07:13

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

vialytds a scris:

Nu as vrea sa plictisesc prea mult cu povestea mea , asa ca voi fi scurt si la obiect .
Imi iubesc sotia dar ea nu ma iubeste ( suntem casatoriti de mai putin de 1 an ). S-a casatorit cu mine crezand ca pofta ( dragostea ) vine mancand . Din pacate nu a fost asa.
Este lipsita de afectiune este rece, arunca mereu cu vorbe dureroase si prezinta un mare dezinteres fata de mine dovada ca nu ma iubeste .
Pentru ca m-am simtit neamplinit si frustrat mereu am incercat sa discut cu ea aceste probleme , dar aceste discutii au degenerat in scandaluri uriase. Niciodata nu am reusit sa ajungem la un numitor comun . Certurile se incheiau  in momentul in care lasam ca lucrurile sa se faca dupa voia ei. Mandria si orgoliul ei erau pe primul loc .

Acum stam separati iar eu am ganduri de divort .

Bun venit!

EU cred ca:... chiar si aceasta casatorie poate fi una reusita daca voi amandoi va veti intoarce spre Dumnezeu, Dumnezeu poate sa iti de-a dragoste si pentru cine nu ai daca iti doresti acest lucru, pentru asta in primul rand tr sa ai o relatie cu El si apoi sa crezi ca El poate face asta si chiar o va face, asta e parerea mea.

Se spune ca dragoste cu forta nu se poate dar daca ai intrat in joc tr sa joci...eu nu vad cale de intoarcere, divortul nu mi se pare rezolvarea problemelor.

Nu pot sa cred ca un om este atat de dur cu el insusi incat sa se injuge la o casatorie care nu e din dragoste....adica vrei sa te pedepsesti singur, sau esti confuz, nu iti cunosti sentimentele...

Si daca unul din soti nu isi doreste rezolvarea problemelor impreuna cu Dumnezeu probabil cea mai usoara varianta este divortul.

....nu cunosc situatia ta detaliata...mi-ar place s ane spui mai multe.

01/10/12 09:53

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Daca nu te iubeste, de ce s-a casatorit cu tine?

01/10/12 11:18

vialytds
membru

Roxana a scris:

In primul rand bine ai venit pe acest forum! Domnul sa te binecuvanteze!
In al doilea rand poate ne dai mai multe detalii despre voi doi, in masura in care se poate.Sunteti crestini?Sau este vreunul dintre voi?

Da suntem crestini amandoi . Ne-am inceput relatia de prietenie in lume dupa care am luat decizia impreuna de a urma calea Domnului ca mai apoi sa ne casatorim , amandoi eram familiari cu credinta intrucat proveneam din familii crestine .
Eu am fost un Gica Contra mereu in privinta incheierii legamantului  - ma gandeam ca va fi destul timp la batranete pentru slujire dar in adancul inimii mele stiam ca Domnul ma poate pedepsii in orice clipa din cauza repetatelor mele refuzuri de a-L accepta in inima mea .
Asa ca am ajuns din nou in biserica cu o inima curata si am reusit sa-l cunosc pe Dumnezeu .

Luand hotararea botezului am facut lucrurile in lumina in care trebuiau ele facute . Fiecare a plecat la casa lui avand o relatie obisnuita intre 2 crestini ( fara relatii intime ). Aceasta plecare am vazut ca a produs o leziune in comportamentul ei devenind in fiecare zi mai rece si mai nepasatoare .

Lunile au trecut si am inceput sa avem tot mai multe certuri marunte in privinta organizarii nunti pana intr-un moment in care ea a dat fuga la proroci sa vada daca intradevar eu sunt partea ei .

Cu toate ca mi-a spus-o direct cu cateva saptamani inainte de nunta ca ma place dar nu simte ceea ce ar trebuii sa simta pentru viitorul ei sot dar totodata dadea vina pe faptul ca este din cauza ca ne-am departat trupeste unul de celalalt iar lucrurile vor revenii la normal in momentul in care vom ajunge din nou sa locuim impreuna .

01/10/12 12:15

vialytds
membru

Oblio a scris:

Bine ai venit pe forum, vialytds!

In al doilea rand,  zici ca unirea voastra e intemeiata pe minciuna... Cum stii asta, din ce observi si ceea ce ea declara, adica contrariul... ca te iubeste totusi?

In ziua nunti la biserica si inaintea Domnului ea a declarat ca face acest pas din dragoste si nesilita de nimeni dar dupa cum am mentionat in postul anterior chiar ea a fost cea care mi-a zis ca sentimentele pentru mine nu sunt bine definite .

01/10/12 12:20

vialytds
membru

+Archangel+ a scris:

Daca nu te iubeste, de ce s-a casatorit cu tine?

Poate ca provin dintr-o familie respectata atat in viata cotidiana cat si in biserica sau poate se gandea ca are viitorul material asigurat , eu avand si casa . Tot eu am fost acela care a platit integral si nunta .
Deci ... poate stabilitatea financiara poate fi raspunsul

01/10/12 12:29

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Nu stiu ce varsta aveti, dar cred ca atunci cand v-ati casatorit ati cam fost imaturi din punct de vedere spiritual, fara nicio suparare. As avea niste intrebari suplimentare, daca se poate:

1. tu ce ai declarat la biserica si inaintea Domnului in ziua nuntii ?
2. esti dispus sa iti respecti declaratia ?
3. ea nu se gandeste la divort, ci doar tu ?
4. ce doresti tu de fapt sa se intample si de ce ?

01/10/12 12:35

vialytds
membru

felyy a scris:

Bun venit!

EU cred ca:... chiar si aceasta casatorie poate fi una reusita daca voi amandoi va veti intoarce spre Dumnezeu, Dumnezeu poate sa iti de-a dragoste si pentru cine nu ai daca iti doresti acest lucru, pentru asta in primul rand tr sa ai o relatie cu El si apoi sa crezi ca El poate face asta si chiar o va face, asta e parerea mea.

Se spune ca dragoste cu forta nu se poate dar daca ai intrat in joc tr sa joci...eu nu vad cale de intoarcere, divortul nu mi se pare rezolvarea problemelor.

Nu pot sa cred ca un om este atat de dur cu el insusi incat sa se injuge la o casatorie care nu e din dragoste....adica vrei sa te pedepsesti singur, sau esti confuz, nu iti cunosti sentimentele...

Si daca unul din soti nu isi doreste rezolvarea problemelor impreuna cu Dumnezeu probabil cea mai usoara varianta este divortul.

....nu cunosc situatia ta detaliata...mi-ar place s ane spui mai multe.

Omenesc nu cred ca se mai poate face nimic pentru aceasta casatorie  . A plecat de acasa cu gand de divort . Acum nu-l mai vrea dar nici nu doreste sa se intoarca acasa . Acum regreta ca s-a luat dupa proroci . Iar in tot acest timp plecata fiind de acasa a facut lucruri nedemne de un copil al Domnului .
A luat legatura cu rudele mele spunandule tot felul de lucruri neadevarate despre mine : cum ca ma droghez  , ca am sarit cu picioarele pe ea , ca o bat mereu , ca sparg usile cu ea prin casa etc..
Multe mizerii peste care eu in orice moment as putea sa trec pentru ca o iubesc .
Pana si vecinii si rudele care ne-au vazut impreuna erau neancrezatori in aceasta casatorie . Se observa atitudinea ei si aerul de superioritate pe care il afisa de fiecare data , lipsa ei de draoste se putea citii foarte usor. Bineantales de fiecare data daca avea ocazia nu ezita sa ma injoseasca .

01/10/12 12:51

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Imi pare sincer rau pentru situatia ta.
Imi inchipui cam prin ce treci. Dar daca vrei sa treci peste acest impas, eu zic ca e important sa lasi deoparte suferinta ta, sa-te increzi in Dumnezeu, sa incerci sa ti analizezi comportamentul tau intr-un mod critic si sa faci eforturi sa-ti intelegi si sotia.

vialytds a scris:

Deci ... poate stabilitatea financiara poate fi raspunsul

Tie ti se pare de apreciat ca o femeie sa se marite cu un terchea berchea?! Orice femeie isi doreste stabilitate...un om chivernisit, prezinta o anumita garantie pentru un viitor in doi/trei. Nu cred ca e ceva de condamnat la ea din punctul asta de vedere. Asa cum un barbat doreste sa aiba o sotie frumoasa, atragatoare, asa si o femeie isi doreste un barbat care "contruieste" si "nu risipeste"...

Nu cred ca comunicarea este cheia rezolvarii in toate. Mai ales fara rugaciune. Poate ca ai presat-o prea tare sa vorbeasca despre sentimentele ei, fara ca ea insasi sa si fi clarificat exact ce simte. Trebuie sa intelegi ca daca nu lucrezi impreuna cu Dumnezeu, tot ce vei face va fi sa o indepartezi.

Tu ai scris ca stiai de confuzia sentimentelor ei inainte de nunta. Esti la fel de vinovat.
Gandurile de divort daca vin, lasa-le si sa plece. Concentreaza-te pe realatia ta cu Dumnezeu. Mai trimite-i si ei cate un semn de viata(flori) sau ce si cum vei primi calauzire de Sus. Trebuie sa accepti si ca intr-o casnicie, nu intodeauna cei doi soti iubesc la fel. Asta si pentru ca fiecare dintre noi are o capacitate diferita de a iubi.

Cred ca separarea asta nu cred ca face bine. Doar va obisnuieste cu ideea de a fi si divortati.

Iti recomand sa citesti cartea "Dragoste si respect", "cele 5 limbaje ale iubirii". Le gasesti la librariile crestine online. Iti  recomand sa vezi si filmul Fireproof.

vialytds a scris:

Omenesc nu cred ca se mai poate face nimic pentru aceasta casatorie  . A plecat de acasa cu gand de divort . Acum nu-l mai vrea dar nici nu doreste sa se intoarca acasa . Acum regreta ca s-a luat dupa proroci . Iar in tot acest timp plecata fiind de acasa a facut lucruri nedemne de un copil al Domnului .

Tot ce e la oameni imposibil, la Dumnezeu este posibil. Roaga-te sa o poti ierta din toata inima si asteapta. Incearca sa nu i faci reprosuri(asta nu este comunicare! e o concluzie pe care am tras-o singura din greselile mele) si sa n-o vorbesti de rau(in fata nimanui).

E diferenta de varsta intre voi?...

Ultima modificare de MRU (01/10/12 13:42)

01/10/12 13:15

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

vialytds a scris:

A plecat de acasa cu gand de divort . Acum nu-l mai vrea dar nici nu doreste sa se intoarca acasa .

a plecat cu gand de divort si acum nu-l mai vrea....s-ar putea sa nu fie o cauza pierduta
daca tu o iubesti asa cum susti te vei ruga si Dumnezeu poate face minuni

vialytds a scris:

Acum regreta ca s-a luat dupa proroci . Iar in tot acest timp plecata fiind de acasa a facut lucruri nedemne de un copil al Domnului .
A luat legatura cu rudele mele spunandule tot felul de lucruri neadevarate despre mine : cum ca ma droghez  , ca am sarit cu picioarele pe ea , ca o bat mereu , ca sparg usile cu ea prin casa etc..
Multe mizerii peste care eu in orice moment as putea sa trec pentru ca o iubesc .
Pana si vecinii si rudele care ne-au vazut impreuna erau neancrezatori in aceasta casatorie . Se observa atitudinea ei si aerul de superioritate pe care il afisa de fiecare data , lipsa ei de draoste se putea citii foarte usor. Bineantales de fiecare data daca avea ocazia nu ezita sa ma injoseasca .

e dureros ca cel de la care astepti iubire sa te vb de rau dar daca numai astea le-a facut si tu poti sa o ierti pentru ca o iubesti e un lucru mare si daca te vei ruga pentru calauzire Dumnezeu nu ramane dator.

Cunosc atatea cazri....stiu pe cineva care atat de mult a rabdat din partea sotiei care practic il tortura, aducea barbati in casa lui, in camera vecina ea statea cu altul si el nu a divortat, pana la urma a divortat ea de el dar Dumnezeu nu a ramas dator....pe el la binecuvantat insutit.

Daca vei lupta pentru casnicia ta si vei dori sa faci conform planului lui Dumnezeu El te va binecuvanta, pe cei care se incred in El ii va face cap si nu coada.
Uneori suferinta e drumul spre sfintire, El stie de ce-i asa.

Eu daca nu as fi fost sigura de sentimentele viitorului sot, sau daca se purta cum s-a purtat sotia ta cu tine imi puneam nise intrebari inainte de-a ma casatori. O singura data sa ma fi injosit doar intre patru ochi nu in public ca imi vedeam de potece....ce folos sa te intelegi bine in pat si in fata altora sa arunci cu vorbe urate, sa-ti bati joc unul de altul....unde-i respectul?
Intr-o casnicie sunt foarte importante si relatiile intime dar pe langa aste sunt multe altele care conteaza. Rspect, drgoste, intelegere, comunicare....

Sti uneori tr sa ne platim greselile....intr-un fel sau altul, cand calcam pe bec nu avem mustrari dar cand platim ne plangem....ca sa ajungi aur curat tr sa fi incercat in foc.

Daca tu iti vei face partea Dumnezeu si-o va face pe a lui...El te va rasplati intr-un fel sau altul. Nimic nu-i la intmplare.

Iti doresc multa calauzire de sus, sa poti trece cu bine ptin toate.

Ultima modificare de felyy (01/10/12 14:31)

01/10/12 14:25

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
bre, e o singura chestie: daca te (mai) iubeste sau nu. daca e varianta nefericita, atunci oricat vei suferi acum, e mai bine sa divortezi.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/12 14:31)

01/10/12 14:30

vialytds
membru

ultimul mohican a scris:

bre, e o singura chestie: daca te (mai) iubeste sau nu. daca e varianta nefericita, atunci oricat vei suferi acum, e mai bine sa divortezi.

Da , la decizia asta am ajuns si eu , chiar maine voi merge la avocat.
Ce e cel mai rau este ca va trebui sa o vad in fiecare zi deoarece am pus o vorba si acum lucram sub acelasi acoperis :( .

01/10/12 15:03

+Archangel+
Moderator

Nasol. De gresit ati gresit amandoi. Nu trebuia sa va casatoriti.

Dar, nu repara o greseala printr-o greseala si mai mare: divortul.

„Căci Eu urăsc despărţirea în căsătorie – zice Domnul Dumnezeul lui Israel – şi pe cel ce îşi acoperă haina cu silnicie – zice Domnul oştirilor. De aceea, luaţi seama în mintea voastră şi nu fiţi necredincioşi!” Maleahi 2:16

Acum, se pune intrebarea: Mai ai vreo relatie cu Dumnezeu? Daca raspunsul e nu, atunci poti divorta linistit. Oricum, esti la capatul drumului. Daca raspunsul este insa da atunci trebuie sa te pregatesti de un razboi de uzura. Te inarmezi cu harul lui Dumnezeu, cu rugaciunile familiei, prietenilor si ale bisericii tale si lupti pentru familia ta. Ai luat o decizie, fii barbat si respect-o. In loc sa te gandesti ce avocat sa angajezi mai bine angajeaza Duhul Sfant care mai si lucreaza pro bono si fa o minune in viata ta si a familiei tale.

P.S. Eu i-as trimite la munca in folosul comunitatii pe asa-zisii astia prooroci care nu sunt altceva decat niste datatori in ghioc si cititori in cai verzi pe pereti si care fac de rusine si batjocura darul proorociei.

Ultima modificare de +Archangel+ (01/10/12 15:29)

01/10/12 15:23

ultimul mohican
membru

vialytds, (un nick mai simplu nu puteai sa-ti alegi si tu? :P ) ajungem la un subiect in care eu contrazic pe fata Biblia: nu este singurul motiv de divort curvia. mai sunt multe altele. deci tu poti divorta linistit. (cre'ca o sa se supere careva pt. afirmatiile mele) dar, ideea e cam asa: crezi ca o poti face sa te iubeasca? aici e esentialul. merita sa lupti, cum a zis si arch, sa fii barbat etc. dar daca ea nu simte nimic pt tine (si aici ai gresit ca te-ai casatorit cu ea, stiind ca nu te iubeste) si nu o sa simta nimic pt tine nici in viitor orice ai face tu, atunci singura solutie viabila ramane divortul.dar tu mai poti amana si sa vezi ce se intampla.

arch* : mare off-topic- ma duc acum vreo 12 ani cu mai multi crestini la o rugaciune la o sora. eu necrestin fumator etc... dar cunosteam biblia bine si eram obisnuit cu ce se intampla la o rugaciune. am vorbit pe acolo de Dumnezeu, dar nu am zis ca sunt agnostic. cand a fost rugaciunea propriu-zisa, a proorocit sora respectiva ca sunt un exemplu pt tineri in biserica si etc. nu i-am zis nimic, am lasat-o in pacea ei :P

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/12 16:10)

01/10/12 16:10

+Archangel+
Moderator

mohicane, stai bre linistit ca nu se supara nimeni. Dupa cum zicea Dostoievski: "Dacă Dumnezeu nu există, înseamnă ca totul este permis"

01/10/12 16:20

ultimul mohican
membru

nu bre, eu nu cred ca Dumnezeu i-ar zice (ca si exemplu) unei femei, sa stea cu barbatul ei desi acesta o bate si pe ea si pe copii, in fiece zi. :) . am vazut multi oameni nefericiti pt. ca nu au divortat.

sa nu ne intelegem gresit, nu sustin divortul la primul obstacol aparut in casnicie, dar in niciun caz nu o sa sfatuiesc vreodata pe cineva sa sufere si sa-si distruga viata, ca a facut o greseala cand s-a casatorit.

si dostoievski e greoi, mult prea subliminal si prea psihologic. si a gresit.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/12 16:26)

01/10/12 16:25

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
vialytds, interesant ca din tot ce s-a scris aici ai acceptat imediat sfatul  de a divorta...
in caz ca nu ti-ai dat seama, userul ultimul mohican nu este credincios, asa ca eu as fi mai rezervata in a-i accepta parerile care, cum zice si el, contrazic pe fata Biblia.

april a scris:

Nu stiu ce varsta aveti, dar cred ca atunci cand v-ati casatorit ati cam fost imaturi din punct de vedere spiritual, fara nicio suparare. As avea niste intrebari suplimentare, daca se poate:

1. tu ce ai declarat la biserica si inaintea Domnului in ziua nuntii ?
2. esti dispus sa iti respecti declaratia ?
3. ea nu se gandeste la divort, ci doar tu ?
4. ce doresti tu de fapt sa se intample si de ce ?

sa mai astept raspuns la intrebarile mele ? sau incheiem subiectul ?

01/10/12 16:32

ultimul mohican
membru

ca sa fiu rautacios, vialytds (si schimba-ti nickul asta greoi :P ) multi se considera credinciosi si nu sunt, asa ca ai grija la orice sfat primesti :)

pana la urma tu trebuie sa decizi, cum mi-a zis o amica crestina zilele astea "singuratatea in doi e mai grea decat cea in care esti singur" :)

01/10/12 16:38

vialytds
membru

april - nu cred ca ai idee cum e sa stai cu cineva in casa care te respinge mereu , nu apreciaza nici un gest, nu iti zambeste , te priveste ca si pe un ultim om .

Sunt constient ca am facut greseala si nu trebuia sa ma casatoresc . Am luat decizii gresite in naivitatea mea si acum platesc pentru toata neascultarea mea .

Ca raspuns la intrebarile tale :
1 - Am declarat ca o voi iubii la bine si la rau pana cand moartea ne va despartii. ( daca juramantul ei nu e valabil atunci de ce al meu ar mai trebuii sa conteze ? )
2 - Absolut in orice clipa as da o noua sansa acestei casnicii cu conditia in care Domnul va face o schimbare majora in viata si in inima ei . ( nu este prima data cand pleaca de acasa iar o impacare nu este benefica daca spre exemplu peste o luna ar pleca iar )
3 - Ea si-a creat tot felul de iluzii ( filme ) prin care crede ca e absolvita de pacat din fata lui Dumnezeu daca nu ea este cea care merge sa bage actele .
4 - Doresc reintregirea familie si sustin acest lucru cu resursele pe care le pot pune eu inaintea lui Dumnezeu ( post si rugaciune ) pentru a ma lumina ce e de facut in continuare .

Ca si concluzie : Eu cu toate ca merg sa bag actele de divort am credinta ca Domnul poate face o minune si ma rog pentru asta  . Am mai spus - omenesc noi nu mai putem fi impreuna la cate s-au zis si s-au facut . IN timpul care urmeaza de aprox 3 luni voi lasa ca voia Lui sa se faca in viata mea  .

01/10/12 16:51

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Oblio a scris:

...  zici ca unirea voastra e intemeiata pe minciuna... Cum stii asta, din ce observi si ceea ce ea declara, adica contrariul... ca te iubeste totusi?

vialytds a scris:

In ziua nunti la biserica si inaintea Domnului ea a declarat ca face acest pas din dragoste si nesilita de nimeni dar dupa cum am mentionat in postul anterior chiar ea a fost cea care mi-a zis ca sentimentele pentru mine nu sunt bine definite .

Fara suparare dar esti complice la minciuna ei in fata Domnului, iar in ce te priveste ai acceptat de buna voie si constient riscul de a nu beneficia de dragostea ei. Daca nu ai actionat  cu intelepciune (probabil motivat de alte nevoi care ti le-ar fi acoperit relatia), nu poti fugi de responsabilitatea pe care o ai. Cere interventia  Domnului cerandu-i iertare pentru modul in care ai actionat si roaga-L sa  lucreze in inima ta si a ei, iar daca El considera ca altceva trebuie sa se intample cu relatia voastra, atunci sa faca dupa voia Sa.

Ma surprinde totusi ca o fiinta crestina, care tine sa iasa nepatata in fata Domnului din aceasta relatie (la ea ma refer) este in stare sa improaste cu mizeriile descrise de tine fara a exista macar un dram de adevar in cele relatate. Tu poti sa spui cu mana pe inima ca nu ai fost violent cu ea?

Daca este in stare de un asemenea joc dublu in care tu esti doar o victima cred atunci si eu ca numai o minune a lui Dumnezeu care sa intoarca inima ei la 180° mai poate face relatia voastra viabila. Reflecteaza insa la responsabilitatea ta, asuma-ti partea ta de vina caindu-te si acceptand consecintele, nu o condamna ci priveste-o ca pe o victima a celui necurat cand face ce face, constientizeaza ca are nevoie de sprijin si lasa-L pe Dumnezeu sa actioneze cum va gasi de cuviinta daca tu nu mai poti face ceva pentru voi.  De ce ai dori sa divortezi daca nu ai in gand sa o iei de la capat inca? Eu cred ca timpul fie va veni cu o minune fie va aduce rezolvarea de la sine

01/10/12 18:15

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
vialytds este ceva ce nu pricep sau ascunzi tu.Din punctul meu de vedere, adevarul este la mijloc.Esti crestin pocait? Daca spui ca poti sa treci peste toate mizeriile pe care ti le-a facut, pentru ca o iubesti, cum de te gandesti la divort si nu la refacerea casatoriei?
Daca da, atunci cum spui tu ca depui actele pentru divort?! Cu tot respectul dar ar trebui sa stii ca Dumnezeu este impotriva despartirii in casatorie!
Sotia ta este pocaita, intoarsa la Domnul? Daca da, spuneai ca voi slujiti Domnului, poti sa-mi detaliezi in ce fel slujeste sotia ta?
Si inca o intrebare, spuneai ca sotia ta iti arunca vorbe dure..poti sa-mi dai un exemplu?

Ultima modificare de Roxana (01/10/12 18:31)

01/10/12 18:26

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
vialytds, ai inceput discutia cu intrebarea "Ce e  de facut in cazul in care o casatorie a fost intemeiata pe minciuna ?", iar ulterior spui "Cu toate ca mi-a spus-o direct cu cateva saptamani inainte de nunta ca ma place dar nu simte ceea ce ar trebuii sa simta pentru viitorul ei sot", sau ca "nu are sentimentele bine definite";

spui ca o iubesti, dar continui "chiar maine voi merge la avocat";

spui ca vrei sa lupti pt familia ta, dar continui ca "omenesc noi nu mai putem fi impreuna la cate s-au zis si s-au facut".

pt gustul meu te contrazici cam mult :) ori o iubesti si lupti, ori n'o iubesti, nu se mai poate si gata, dar nu afirma c'o iubesti in timp ce te grabesti sa dai divort.

01/10/12 18:31

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la