TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Mediu profund necrestin... Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
N-am stiut unde sa pun chestiunea asta... am sa incerc sa fiu scurta si totusi sa cuprind tot...

Va cer ajutorul... sunt pur si simplu la pamant...
Am intrat la facultate si-am primit loc in camin. Speram sa fie totul fain, mi-am adus toate lucrurile, sperante ca cica viata studenteasca e cea mai faina etc. Caminul e necrestin si mixt, cu petreceri noaptea, betie, fum de tigara, unele fete dorm in camera baietilor, baietii la fel. O colega de camera s-a dus la unul, altul a venit la alta colega de-a mea si acum dorm pe patul de jos, sub mine (sunt la etaj). Am spus eu tipului un "sper ca glumesti!", dar el oricum s-a trantit in pat. Incerc sa ma impun, dar sincer, ce era sa mai zic? Am iesit afara si-am plans.
A fost suficient sa-i am pe colegii de liceu ziua, daramite pe astialalti si zi si noapte. Nu pot renunta la camin, ca bani de chirie sau de gazda n-am. Mi-e asa de greu, sunt asa de trista si-mi vine sa plang... chiar simt ca n-o sa rezist 9 luni cu ei. Nu ma incalzeste absolut deloc ideea ca voi fi lumina in intuneric, ba chiar cand se va afla ca-s pocaita, o sa fiu luata de bleaga si fraiera... si oricum relatia mea cu Dumnezeu nu trece printr-o perioada buna, ce lumina sa mai fiu...
Habar n-am ce atitudine sa am... Va rog mult sa-mi dati un sfat :(


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


24/09/12 06:15

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Vorbeste cu biserica din oras. Incearca sa vb cu pastorul vostru sa vorbeasca cu cel din orasul unde faci scoala sa iti gaseasca un loc undeva, cumva, intr'un mediu crestin. Explica'i situatia si roaga'te pt asta. Acum, nu stiu daca sa vb prin pastorul vostru sau sa cauti tu direct :D

Ultima modificare de edi.theraven (24/09/12 08:18)


24/09/12 08:15

Site web  
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

monday_73 a scris:

[...] altul a venit la alta colega de-a mea si acum dorm pe patul de jos, sub mine (sunt la etaj). [...]

bine ca dorm :D bine ca nu dau petrecere in camera voastra, sau ca nu joaca toata noaptea carti, sau... sau... :D

lasand glumele la o parte (ca nu cred ca ai acum chef de ele :) ) desi am fost studenta, n'am experienta "vietii in camin", ca locuiam in orasul in care am studiat, dar eu as incerca sa vorbesc cu conducerea caminului, daca iti cunosti cat de cat colegii, sa te mute intr'o alta camera, cu fete mai cuminti, mai pe gustul tau.

sa'i cumintesti pe toti nu cred ca se poate, dar sa gasesti una/ doua persoane cu care sa te simti in sintonie, cred ca se poate.

succes :)


24/09/12 12:11

   
caroline
membru

Locatie: cluj napoca
Inregistat: 08/02/11
monday_73, in ce oras esti studenta ?

24/09/12 20:09

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Sincer nu imi pot imagina cat iti e de greu pentru ca eu mi-am permis sa nu apelez la caminele studentesti si motivul pentru care nu am vrut sa stau in camin l-ai scris tu mai sus.

Daca esti in Cluj si vrei sa te integrezi intr-o biserica si intr-un grup de tineri te pot ajuta. Faptul ca petreci o parte din timp cu crestini ajuta foarte mult si te deconecteaza de la prostiile unora.

Mai multe fete mi-au zis ca stau in camin dar nu au probleme cu celelalte colege. Imi amintesc ca zicea una ca s-au inteles fetele sa nu fie adusi baieti, sa nu se fumeze si sa nu se consume bauturi alcoolice in camera. Poti sa le spui fetelor ca te deranjeaza sa dea buzna baietii si mai ales sa faca "prostii" acolo. 

O observatie marunta, lui Dumnezeu si baietilor credinciosi nu le pari deloc bleaga sau fraiera ci o adevarata printesa si fiica de Rege asadar spune-le colegelor ce te doare fara retineri si poate o sa ajungeti la un acord comun.

Ultima modificare de daniel (06/10/12 22:04)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

24/09/12 23:59

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Monday_73, faptul ca esti la pamant si crezi ca nu vei rezista nu are de-a face cu mediul necrestin.Eu sunt singura pocainta din tot neamult meu si inca nu mi-a luat nimeni capul chiar daca au fost momente cand au facut foarte urat cand le-am vorbit despre Dumnezeu.Parerea mea este ca ar trebui sa-ti refaci relatia cu Dumnezeu iar restul vor fii detalii, la El izbanda si puterea.
Domnul sa fie cu tine!

Ultima modificare de Roxana (25/09/12 06:21)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


25/09/12 06:20

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Multumesc mult celor care ati raspuns! Domnul sa va rasplateasca!!

Edi, inca nu mi-am gasit biserica la care sa merg...

Feed, e foarte greu sa ma mut, ca in general nu se fac mutari si ar trebui sa ma mut peste cine stie cata vreme.

Caroline, sunt in Timisoara.

Daniel, am vorbit cu fetele, sa facem reguli, chestii etc. Nu ai cu cine. Suntem 3 care suntem deranjate, iar celalalte nu zic nimic. Eu chiar am avut azi o discutie cu ele si mai ca nu s-a transformat in cearta, spuneau ca asa sunt ele, ca n-au ce face si ca bine ca ele sunt vinovate de toata galagia (desi eu am spus clar ca nu am treaba cu ele din cauza asta, ci pentru ca intra in camera la 2 noaptea si nu sunt deloc discrete: aprind becurile, trantesc, deschid cu zgomot etc). Acuma fac mistouri legate de asta.

Roxana, cred ca una e sa fie familia ta, care oricum te iubeste, si alta e sa ai de-a face cu oameni care te privesc urat si se comporta aiurea doar pentru ca ai alte valori si obiceiuri decat ei. Nu cred ca daca o sa-mi fac relatia cu Dumnezeu, restul vor parea "detalii".


N-am mai dormit calumea de cand am venit in camin. Aseara n-am putut adormi decat la 4, alaltaieri la 6 dimineata. E groaznic...

Ultima modificare de monday_73 (26/09/12 11:59)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


26/09/12 11:54

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Vorbeste cu pastorul bisericii de unde vii tu.

26/09/12 11:56

Site web  
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
S-ar putea sa fac asta... sper sa ma ia in considerare...

_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


26/09/12 12:38

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
monday-73, e bine daca mai sunt inca doua fete care iti sunt alaturi. Cred ca, una din solutii in acest moment si in conjuncturile descrise de tine, ar fi sa incepi o tatonare si prin alte camere din camin. Poate vei mai intalni situatii asemanatoare in care fetele sa fie impartite pe aceleasi linii de compatibilitati. Daca gasiti trei fete "naravase" incantate sa vina in locul vostru (mutare interna) treaba e ca si rezolvata. Nu stiu cate sunteti intr-o camera, dar totul este sa ajungeti majoritare, apoi "celelalte" (daca mai sunt) vor fi nevoite sa joace dupa cum stabiliti voi. ;)

Nu am stat in camin studentesc niciodata dar poate este o varianta viabila.

Roxana nu greseste, numai ca ea vorbeste despre un mare har, curaj si daruire in credinta la un nivel pe care putini crestini il obtin la varsta ta iar altii deloc toata viata. :)

Ultima modificare de Oblio (26/09/12 16:26)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

26/09/12 16:13

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

monday_73 a scris:

Multumesc mult celor care ati raspuns! Domnul sa va rasplateasca!!


Cu placere. :)

Cu cele incapatanate trebuie doar sa ai suficienta rabdare si sa le amintesti/reamintesti cand te deranjeaza iar in timp vor fi mai atente. ;)  Stiu ca e nasol sa se faca misto pe seama ta dar mai bine sa iti sustii punctul de vedere decat sa nu poti dormi noaptea din cauza gandurilor. Cu galagia o sa te obisnuiesti insa la nivel spiritual tot timpul vei avea de dus o lupta. 


monday_73 a scris:

Nu cred ca daca o sa-mi fac relatia cu Dumnezeu, restul vor parea "detalii".


Daca pastrezi principiile bune iti va parea neimportant sau chiar vei fi incurajata cand vor spune altii despre tine ca esti pocaita cu adevarat. Daca ai un caracter frumos vei fi mai iubita si pretuita decat cea mai frumoasa dar nechibzuita fata de pe Terra.


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

26/09/12 22:52

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08

monday a scris:

Nu cred ca daca o sa-mi fac relatia cu Dumnezeu, restul vor parea "detalii".


Asta abia acum am citit'o. Vrei sa spui ce cred eu ca vrei sa spui?


26/09/12 22:54

Site web  
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Monday_73....suferinta si durerea ta in acel anturaj ar trebui sa te ajute enorm sa Il pretuiesti, sa-L lauzi pe Domnul pentru ceea ce esti, nicidecum sa te racesti fata de El.Nu stii ce inseamna sa fii de partea cealalta!!!
Si crede-ma ca nici nu iti doresti sa aflii! Cu cat te vei apropia mai mult de Dumnezeu, cu atat vei putea vedea Mana Lui la lucru in vietile acelor tineri.Rugaciunile tale pentru ei ii poate scapa de o viata nenorocita aici jos pe pamant si de o distrugere vesnica!
Eu am fost de partea cealalta, nu am avut familie/anturaje/prieteni crestini.Nu stiam ca exista acest cuvant.Dar nici nu am avut vreun felinar in jurul meu care sa aibe o lumina macar palpaind.Stii foarte bine ce despartiti de Dumnezeu nu putem face nimic.
Tu trebuie sa realizezi ca Cel care este in tine este mult mai puternic decat cel ce este in ei, iar suferinta lor este mult mai mare decat a ta, chiar daca aparent nu pare.Spune-i Domnului durerea ta, roaga-te pentru colegii tai si asteapta.Oricant ar incerca ei acum sa te traga in jos, nu vor putea daca Domnul este cu tine! Se vor prinde ei in plasa fara sa-si dea seama.Marea majoritate dintre crestini traiesc in medii necrestine.Daca scapi de colegii tai necrestini asta nu inseamna ca o sa stai intr-un incubator toata viata, ferita de toti necrestinii.

Domnul sa fie cu tine si sa-ti dea intelepciunea necesara, forta si taria sa vezi lucrurile din punctul Lui de vedere.

Ultima modificare de Roxana (27/09/12 06:31)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


27/09/12 06:28

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

monday a scris:

Nu cred ca daca o sa-mi fac relatia cu Dumnezeu, restul vor parea "detalii".



edi.theraven a scris:

Asta abia acum am citit'o. Vrei sa spui ce cred eu ca vrei sa spui?


Eu cred ca are dreptate.
In timp ce traieste in relatie corecta cu Dumnezeu celelalte lucruri nu sunt neimportante, pentru ca si celelalte fac parte din acelasi decor, al relatiei cu Dumnezeu.

Totusi relatia corecta cu Dumnezeu este posibila iar protectia Lui nu este utopie.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/09/12 07:07

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
in functie de finantele tale, cea mai simpla varianta, este sa-ti inchiriezi o camera, la o familie crestina sau nu, care in timisoara banuiesc ca te-ar costa cu tot cu intretinere lumina, etc. vreo 5-6 milioane. atunci vei sta singura in camera si nu vei mai fi deranjata. daca totusi ti se pare mult aceasta suma sau nu ti-o permiti, poti sa-ti gasesti o colega de camera cu care sa te intelegi si vei plati doar 3 milioane.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

27/09/12 14:22

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Mai, mai! Uite cine a aparut! Bine ai revenit mohicane!

Old, cred ca Edi a subinteles ca si mine altceva...

monday_73 a scris:


Va cer ajutorul... sunt pur si simplu la pamant...
Mi-e asa de greu, sunt asa de trista si-mi vine sa plang... chiar simt ca n-o sa rezist 9 luni cu ei. Nu ma incalzeste absolut deloc ideea ca voi fi lumina in intuneric, ba chiar cand se va afla ca-s pocaita, o sa fiu luata de bleaga si fraiera... si oricum relatia mea cu Dumnezeu nu trece printr-o perioada buna, ce lumina sa mai fiu...
Habar n-am ce atitudine sa am... Va rog mult sa-mi dati un sfat :(


Dupa cum vedeti, monday nu pare a fi increzatoare in faptul ca Dumnezeu  poate lucra cu putere in ea astfel incat sa poata infrunta ironiile si malitiozitatile ce vin din partea impotrivitorilor indreptate asupra credintei sale.

Nu pare sa se afle (cel putin pe moment) la acel stadiu al credintei incat sa poata lupta pentru credinta. Aceasta treapta presupune mai mult decat "a-ti recunoaste vina pacatoseniei", mai mult decat "cainta" si mai mult decat "marturisirea pacatelor". Probabil incepe undeva odata cu "iertarea", cu "schimbarea vietii" si "consacrarea" la care se ajunge uneori treptat. Tinand cont ca pocainta este un proces de o viata in care unii pot ajunge relativ repede la consacrare iar altii, din contra, pot inainta destul de greu din diferite motive, trebuie sa fiti ingaduitori si cu ea care acum are nevoie mai degraba sa fie incurajata, ghidata si protejata inainte de a fi gata si sa infrunte "dusmanul" Credintei cu indrazneala nu doar sa-i tina piept.

Important este ca sufletul ei pare sa-si fi ales calea, dar nu-i putem pretinde orice fel de biruinta acum.

monday, sunt convins ca Tatal iti este alaturi si gata sa te sprijne, numai sa te increzi in El. Vei vedea ca situatia se va rezolva cat se poate de minunat. Nu descuraja, roaga-te si cauta in inima ta credinta pe care El o pune in inima ta, ai convingerea ca El este rabdator si bun cu tine, ca iti stie framantarile si ca are rabdare pana cand sufletul tau va incepe sa se bizuie pe El si este gata sa se aseze la sanul Sau fara indoieli. Nu trebuie decat sa-i deschizi usa in adancul inimii tale

(poate ca a venit timpul sa incepi sa rezidesti daramaturile din sufletul tau :). Cred ca in acest sens e bun sfatul lui Edi de a lua legatura si cu pastorul sau oricine te poate sustine cand esti cu moralul la pamant)

Ultima modificare de Oblio (27/09/12 17:47)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

27/09/12 17:21

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
M-au incurajat enorm cele spuse de voi :)

Si sa stiti ca s-a intamplat ceva surprinzator :D

Aseara a venit sora mea mai mare si le-a cam pus la punct. Imediat dupa ce a plecat sora, fetele au zis ca le pare rau ca ne-am certat, dar ca si eu exagerez la faza sa nu doarma baietii la noi. Nu stiu cat de sincere sunt la parerea de rau, poate doar li s-a facut putin frica de sora-mea :D cert e ca una dintre ele mi-a zis ca a vazut ca nu-s la fel ca cei de pe palier si m-a intrebat cum e la pocaiti si in ce credem noi (apropo, s-a aflat ca sunt pocaita, iar acum se fac pe palier o gramada de misto-uri), ca ea n-a auzit niciodata de penticostali :D ma rog, sunt baptista, dar am vorbit de zona asta de confesiuni a crestinismului. Si m-a intrebat daca am fumat sau imbatat vreodata si alte chestii legate de baieti, intelegeti. S-a uitat la mine putin mirata si spunea: "...asta-i ciudat rau". Mi-a mai pus alte intrebari de genul, si zicea: "A, voi sunteti asa stricti cu sfintenia". A ajuns sa ma intrebe si daca e voie sa poarte fetele tocuri :D
Oricum, am invitat-o la o biserica tinereasca din oras (unde vin mai mult studenti), si a zis ca vine. ALELUIA! :D

Nu va cer sa va amintiti de mine in timpul vostru de rugaciune, ci doar va rog sa spuneti acum pe loc un "Doamne, lucreaza" :)



Old a scris:


monday a scris:

Nu cred ca daca o sa-mi fac relatia cu Dumnezeu, restul vor parea "detalii".



edi.theraven a scris:

Asta abia acum am citit'o. Vrei sa spui ce cred eu ca vrei sa spui?


Eu cred ca are dreptate.
In timp ce traieste in relatie corecta cu Dumnezeu celelalte lucruri nu sunt neimportante, pentru ca si celelalte fac parte din acelasi decor, al relatiei cu Dumnezeu.

Totusi relatia corecta cu Dumnezeu este posibila iar protectia Lui nu este utopie.



Multumesc, Old. Asta urma sa zic si eu :)

Ultima modificare de monday_73 (28/09/12 11:18)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


28/09/12 11:15

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
nu vreau sa fiu pesimist,sau sa cobesc, dar sa vedem cat dureaza. chestia cu culcatul baietilor la voi mi se pare si mie cam ciudata, adica ok, eu nu sunt crestin, dar n-as putea sa ma culc cu o fata, stiind ca in patul de deasupra e altcineva.

p.s. cate fete sunteti in camera?

Ultima modificare de ultimul mohican (28/09/12 14:13)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

28/09/12 14:13

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Suntem 4 acum, ca una tocmai a plecat, n-a mai suportat situatia. Dar a 4a fata e aliata cu ele, ca sa zic asa. Nu vorbim deloc. Asa ca sunt singura, singura impotriva lor...

Ultima modificare de monday_73 (28/09/12 14:19)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


28/09/12 14:17

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
monday eu vad problema cam asa: daca o sa ai cu cine sa te intelegi, explica-le ca nu suporti mirosul de tigara, deci sa fumeze afara, iar cu baieti sa vina in camera cand esti tu la ore sau in alte parti, daca chiar nu au unde sa se duca cu ei, sa vina ziua, sa-ti zica la "mica intelegere" sa iesi o ora la o cafea si aia ie. cat despre betii, sa le rareasca, acum ca or sa bea si o sa faca un mic baieram o data la o luna nu ie o drama. cat despre faptul ca ele beau, daca consuma sa zic asa in liniste nu e problema ta. daca nu reusesti sa te intelegi pe viitor cu ele, ai solutia spusa de mine mai sus. dar asa cum au zis si altii, nu ai cum sa te feresti de medii in care se bea se injura si se fumeaza etc. treaba e sa nu intri tu in ele.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

28/09/12 14:27

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Ele fumeaza afara, dar n-am treaba cu asta. Baietii vin si in timpul zilei si am stabilit sa nu vina noaptea, acuma sa vad cat tine intelegerea. Chestia cu galagia cand intra in camera o comenteaza ca fiind parte din obisnuinta lor, ca asa fac ele. Le-am zis ca trebuie si mai si, iar ele ca nu pot, cica.
Na, o sa incerc sa ma tin tare pe pozitii...


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


28/09/12 14:49

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
pai monday, asta nu mai tine de credinta ci de bun simt. chestia cu galagia. dar cum am mai zis o camera in bucuresti e 5 milioane, nu cre'ca e mai scump in timisoara, iti gasesti o fata si te muti la o familie daca nu mai rezisti, acum nu stiu cat dai tu la camin acolo.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

28/09/12 14:59

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Un milion dau, dar ai mei nu ma lasa sa ma mut. Cu tata n-am vorbit inca, dar restul nu ma lasa, niciunul. Toti spun ca lumea e rea si sa invat sa le tin piept, sa imi apar interesele si principiile. Ca na, eu sunt un miel blandoc... Asa ca nu ma lasa sa ma mut nicaieri...

_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


28/09/12 15:03

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
pai da bre, lumea e rea, dar cand vin acasa eu vreau sa dorm si am nevoie de intimitate, de spatiul meu privat si de liniste, daca locuiesc cu trei colegi si aia vor sa joace poker toata noaptea eu nu prea am ce sa le fac, pt ca sunt majoritari si atunci eu cam trebe sa ma mut nu ei. deci... si in fine nu stiu cum esti tu, dar mie mi-ar fi dificil sa locuiesc cu inca trei persoane in camera fie ei si cei mai buni prieteni ai mei.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

28/09/12 15:07

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Mi-e si mie extrem de dificil, dar nu ma lasa ai mei. De aia v-am cerut ajutorul, ca habar n-am ce sa ma fac.

P.S. : Tocmai a venit un tip care o facut "misto-uri" la adresa mea fiindca-s pocaita si a zis "Eliza, scuze". :-O Bine, nu-mi fac sperante prea multe ca e sincer.

Ultima modificare de monday_73 (28/09/12 15:14)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


28/09/12 15:11

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net