TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Casatoria in biserica ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Da' nu mai bine se imbraca cum vor ei si bat in cuie la usa bisericii lucrurile de care se fac vinovati? Ca poate nu toata lumea pricepe codul vestimentar. Sau, daca nu, si participantii la nunta sa se imbrace adecvat cu pacatele lor.

30/05/12 15:06

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Nu inteleg ironia ta, archangele!
Problema nu este neaparat de faptul ca a pacatuit, ci de urmarile care decurg de aici. E bine sa fii constient de ele, inainte sa spui da cu ochii'nchisi.

Eu, recunosc, nu m-am visat mireasa si nici n-am pus prea mult pret pe asta. Nu pot sa spun ca nu ma uit cu placere peste unele poze de la nunta,[e drept ca e mai mult meritul fotografului :D], dar nu cred ca sufeream deloc daca faceam o simpla cununie civila. De fapt, chiar i-am propus sotului meu, dar el nu a fost de acord.

monday_73 a scris:

Bine, la ea nu e cazul, dar gandirea pastorului de la care am auzit ii ceva in genul: "Nu mai are nicio semnificatie rochia alba, pentru ca fata nu mai e pura.

Pai cred ca are dreptate. Mi se pare aiurea cand vad femei cu copii deja si se imbraca in alb. Sigur ca fiecare are dreptul sa-si implineasca visul, dar cred ca e bine sa stii si unde sa te opresti. La fel de aiurea este si sa vii in Biserica decoltata de numa' in rochie alba. Dar asta e deja alta discutie si nu vreau sa fiu offtopic.

Ultima modificare de MRU (30/05/12 17:49)

30/05/12 17:38

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
La cate nunti ati fost voi la care rochia miresei sau costumul mirelui sa nu fie normale (sau conventionale) din cauza evenimentelor din trecut?

30/05/12 18:01

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Sefa mea a facut nunta in Biserica, dupa 10 ani de casnicie si a purtat o rochie verde. Era la a doua casnicie. Mai stiu femei(de la ortodocsi) care au purtat rochii de alta culoare, la a doua casnicie.
Crezi ca succesul unei casnicii este dat de culoarea rochiei sau cat de fastuoasa a fost nunta?

Eu nu zic sa se faca o uniforma pentru cine a pacatuit si sa fie pus la coltul rusinii. Mi se pare o pseudo problema. Problema este "ce decurge" din anumite fapte.

Ultima modificare de MRU (30/05/12 20:10)

30/05/12 19:55

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

monday_73 a scris:

"Nu mai are nicio semnificatie rochia alba, pentru ca fata nu mai e pura. Si nici el (daca au cazut impreuna) nu se poate imbraca frumos, nu mai e pur. Asa ca, da, ii iarta Dumnezeu, ii primeste biserica, dar fapta ramane. Deci casatorie imbracati amandoi civil"
...

cred ca n-ai fost pe faza. Fata nu a cazut nici cu el nici cu altcineva!
El a cazut, si asta inainte de a se pocai. Dupa ce s-a pocait, cred ca si el s-a pastrat curat.

Pai oricium, cred ca civil se imbraca, nu ...militar.

Pai mirele si daca-i civil si dac-i necivil tot cu costm si cravata se imbraca, si tot cu pantofi in picioare; nu-si pune cizme de cauciuc. In cazul acesta, daca mireasa nu s-ar imbraca in alb ci alta culoare, doar ea ar fi sanctionata, si asta pentru pacatele lui.

Nu tine faza asta!

Eventual sa-l puna pe el sa se incalte cu altceva. de exemplu, cu cizme sau cu sandale. :D

30/05/12 20:47

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Old, cred ca n-ai fost pe faza ;)

monday_73 a scris:

Bine, la ea nu e cazul

;)

30/05/12 21:05

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

MRU a scris:

Sefa mea a facut nunta in Biserica, dupa 10 ani de casnicie si a purtat o rochie verde. Era la a doua casnicie. Mai stiu femei(de la ortodocsi) care au purtat rochii de alta culoare, la a doua casnicie.

Sunt unii care nici nu mai fac nunta de la a doua casatorie.

MRU a scris:

Crezi ca succesul unei casnicii este dat de culoarea rochiei sau cat de fastuoasa a fost nunta?

Pe mine ma intrebi? :D

31/05/12 08:56

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

MRU a scris:

Nu inteleg ironia ta, archangele!

Era o reactie la gandirea pastorului despre care a scris monday_73 chiar inaintea mea.

31/05/12 09:50

larisab
membru

Inregistat: 28/05/12
Va multumesc!

31/05/12 15:21

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

larisab a scris:

Va multumesc!

Sper ca mai ramai pe forum, nu dispari dupa discutia asta! :D

31/05/12 20:47

larisab
membru

Inregistat: 28/05/12
nu nu am sa dispar :)

01/06/12 15:57

onlygod
membru

Inregistat: 20/09/12
asa sa faci:))

02/10/12 12:27

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la