TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Casatoria in biserica ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
larisab
membru

Inregistat: 28/05/12
Nu nu pot spune numele pastorului. Imi pare rau. Noi suntem la inceputul relatiei. Dar vreau sa am o relatiei care duce la casatorie, o relatie care are binecuvantarea lui Dumnezeu. De aceea vreau sa clarific unele probleme. Ceea ce spuneti aici este foarte interesant. Am nevoie de parerile altora pentru a putea lua o decieie. Si mai presus de toate vreau sa stiu care e voia Domnului.

28/05/12 20:20

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

Old a scris:

Da, dar vezi tu? Ei inca nu stiu daca pastorul ii indruma bine sau nu. Cum ar putea altfel sa inteleaga? Ca de rugat se pot ruga, dar cum pot afla voia Domnului?

Aici e o mare problema si tine de maturitatea lor spirituala.

28/05/12 20:23

larisab
membru

Intentiile noastre sunt cele maai seriaose. Background-ul e o problema.

28/05/12 20:26

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Inainte sa intrati in aceasta relatie, ati avut confirmarea Domnului? V-ati rugat? Cand stii care este voia Domnului, trecutul nu mai e o problema. Cunosc cazuri similare si de aceea zic asta.

28/05/12 20:30

larisab
membru

Da am avut o incredintare, nu a venit un inger din cer sa imi spuna asta.

28/05/12 20:33

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Incredintarea e o chestie buna, dar trebuie sa fii constienta ca incredintarea depinde de inima si de constiinta luate la un loc, dar care-ti pot juca feste.
NU este suficient sa te bazezi pe "incredintare".
Eu as lua un etalon mult mai solid care este Cuvantul scris; mi-as confirma ceea ce eu inteleg, cu ceea ce inteleg alti oameni ai lui Dumnezeu, iar daca Dumnezeu gaseste cu cale sa comunice si in alt mod, cu atat mai bine.

Ultima modificare de Old (28/05/12 20:47)

28/05/12 20:45

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

larisab a scris:

De ceva vreme am inceput sa ma intalnesc cu un baiat, Suntem amandoi pesoane pocaite, doar ca exista o problema. El si-a pierdut virginitatea inainte de a se pocai. Ne-am mai putea noi casatori in biserica?

Bine ai venit larisa!

Sunt n astfel de cazuri. Care e problema de fapt?

28/05/12 20:54

larisab
membru

Problema e ca eu vreau neaparat o cununie religioasa in biserica. :) iar eu am auzit ca persoanele astea nu se pot casatori in biserica.

28/05/12 20:59

shoricel
membru

Unde scrie?

PS: april, subiectul asta ar putea fi mutat la "Prietenia: intrebari si raspunsuri"

Ultima modificare de shoricel (28/05/12 21:04)

28/05/12 21:01

larisab
membru

Nu scrie niciunde. Asa vreau eeu.

28/05/12 21:06

shoricel
membru

Unde scrie ca persoanele astea nu se pot casatori in biserica?

Larisa, tu cu ce te ocupi? El cu ce se ocupa?

28/05/12 21:11

larisab
membru

Nu contaza cu ce ma ocup.
Tocmai de asta am intrebat si aam deschis acest topi: pt ca nu stiu cum sta treaba in sensul asta.

28/05/12 21:15

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

larisab a scris:

Problema e ca eu vreau neaparat o cununie religioasa in biserica. :) iar eu am auzit ca persoanele astea nu se pot casatori in biserica.

Eu zic sa nu te gandesti numai la nunta. Regina pentru o zi nu e asa greu sa fii. E doar o zi din viata. Important e ce urmeaza dupa.

Ultima modificare de MRU (28/05/12 21:20)

28/05/12 21:17

shoricel
membru

larisab a scris:

Nu contaza cu ce ma ocup.
Tocmai de asta am intrebat si aam deschis acest topi: pt ca nu stiu cum sta treaba in sensul asta.

Am intrebat ca sa imi dau seama cam in ce categorie de varsta va aflati. Nu e tot una sa vorbesti despre casatorie la 16 ani sau la 20 si ceva.

Ai idee cate cazuri ca acela descris de tine sunt?

28/05/12 21:22

larisab
membru

Am 18 ani. Stiu ca sunt tanara dar eu vreau sa merg la sigur. Nu sa ma aflu intr-o relatie fara nici un viitor.

28/05/12 21:25

shoricel
membru

Multi inainte larisa. Este foarte bine ca te implici cu o atitudine serioasa.
Atata timp cat conditia de a fi cununat in biserica este sa fii nascut din nou si sa ai o relatie personala cu Dumnezeu problema ta nu este o problema.

28/05/12 21:30

Old
Moderator

shoricel a scris:

...

PS: april, subiectul asta ar putea fi mutat la "Prietenia: intrebari si raspunsuri"

Sau poate nu chiar acolo ci la subiectul vecin cu ala de care zici. ;)

A sugerat si edi asta mai devreme. probabil va fi mutat, dar am vazut ca si april si anto si old au postat acolo unde era. Probabil au facut asa ca sa nu se piarda cursivitatea ideilor.
Dupa, s-ar putea sa fie mutat. Poate nu ar strica si schimbarea titlului ca sa aiba relevanta.

Ultima modificare de Old (28/05/12 22:56)

28/05/12 22:53

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

larisab a scris:

Cel mai bine ar fi sa fie intrebat pastorul din biserica ta. Daca afla situatia sigur iti/va va da sfaturi bune si va va zice exact ce te intereseaza.

28/05/12 22:55

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

larisab a scris:

Am 18 ani. Stiu ca sunt tanara dar eu vreau sa merg la sigur. Nu sa ma aflu intr-o relatie fara nici un viitor.

Asta numai Dumnezeu iti poate spune. Noi ne putem da cu parerea, dar daca El ar fi pentru, cat crezi ca ar mai conta ceea ce zic unii sau altii ?

Sunt de acord cu antonela. Cred ca ar trebui sa aflati voia lui Dumnezeu. O incredintarea poate fi ceva, dar nu cred ca este indeajuns. Trebuie o siguranta. De aceea v-as sfatui sa luati ambii o pauza si sa va puneti situatia inaintea lui Dumnezeu, cerand calauzire si siguranta de la El.

28/05/12 22:56

Old
Moderator

daniel a scris:

...
Cel mai bine ar fi sa fie intrebat pastorul din biserica ta. Daca afla situatia sigur iti/va va da sfaturi bune si va va zice exact ce te intereseaza.

Poate va zice ce o intereseaza dar nu exact cum ar vrea sa afle.

april a scris:

De aceea v-as sfatui sa luati ambii o pauza si sa va puneti situatia inaintea lui Dumnezeu, cerand calauzire si siguranta de la El.

Pauza din evolutia relatiei.

Ultima modificare de Old (28/05/12 22:58)

28/05/12 22:57

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

Old a scris:

Poate va zice ce o intereseaza dar nu exact cum ar vrea sa afle.

Poate ca sunt pastori duri insa viata e mai dura. In fine, de la cei care o cunosc va primii cele mai bune sfaturi.

28/05/12 23:04

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Old a scris:

Pauza din evolutia relatiei.

exact. multumesc pt completare.

28/05/12 23:07

Old
Moderator

shoricel a scris:

...
Sunt n astfel de cazuri. Care e problema de fapt?

Pai, tocmai asta e problema. Sau nu consideri a fi problema? Multimea acestui gen de cazuri simplifica ecuatia?

29/05/12 09:13

shoricel
membru

Old a scris:

Pai, tocmai asta e problema. Sau nu consideri a fi problema? Multimea acestui gen de cazuri simplifica ecuatia?

Old, la ce ai inteles ca m-am referit?

29/05/12 18:14

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
Sau stiti care poate fi problema? Pastorul sa fie de acord sa-i cunune in biserica, dar sa fie imbracati civil. Da, chir am auzit asta.

Bine, la ea nu e cazul, dar gandirea pastorului de la care am auzit ii ceva in genul: "Nu mai are nicio semnificatie rochia alba, pentru ca fata nu mai e pura. Si nici el (daca au cazut impreuna) nu se poate imbraca frumos, nu mai e pur. Asa ca, da, ii iarta Dumnezeu, ii primeste biserica, dar fapta ramane. Deci casatorie imbracati amandoi civil"
Si, ca sa continui eu personal in aceeasi nota, daca el nu mai e pur si se imbraca "normal", ea, chiar daca n-a cazut, ca sa nu faca nota discordanta, va renunta la rochia de mireasa. Cam asa cred ar veni.

!!! Ceea ce am zis, NU este si parerea mea. ;)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

29/05/12 23:01

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la