TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura crestina Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10
hogeron
membru

Inregistat: 09/11/05
Teodosie, nu Constantin, transforma crestinismul, in varianta sa catholica, in religie oficiala.
Sub Constantin, crestinismul devine "religio licita" alaturi de celelalte religii aprobate.
odata devenit religie oficiala, isi pierde din....valoare sa-i zic?
Cred ca-i anacronic sa-i judecam pe cei din sec. IV dupa standardele politice ale asa-numitei lumi libere/democratice contemporane.
Valoarea crestinismului este intrinseca, nu cred ca i se poate adauga sau lua ceva.

10/11/05 22:34

Chryssytia
membru

Inregistat: 07/11/05
Va recomand Oswald Chambers, un autor hipercunoscut , cartile lui sunt foarte frumoase si te intaresc in viata de credinta-My Utmost for his Highest-absolut remarcabila!
Si Kristina Roy o autoare mai putin cunoscuta , a scris mai mult povestiri-Argatul, Sectantii.

12/11/05 00:00

cristiana4jc
membru

Inregistat: 19/05/05
Cartea ,,Toti oamenii sunt normali pana ajungi sa/i cunosti,, e super tare si te ajuta mult in relatii si in problemele de fiecare zi!!! s/o cititi va va ajuta mult

14/11/05 12:09

rara^avis
membru

Inregistat: 21/10/05
"Cu Dumnzeu in subterana"- richard wurmbrand
"Nobletea suferintei"-sabina wurmbrand

SUPER FAINE!!!

16/11/05 01:30

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
am citit aproape tot ce a aparut de cristina roy, mie chiar imi plac

16/11/05 14:09

Jesus Inside
membru

Inregistat: 15/11/05
am auzit ca e faina si 'Viata condusa de scopuri' de Rick Warren
inca n-am citit-o:(

Galateni 2:20

17/11/05 23:59

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Mie mi-a placut. Acum citesc " Doamne, schimba-mi atitudinea ( pana nu e prea tarziu ), care imi place de asemenea...

18/11/05 00:02

[flip]
membru

Inregistat: 06/12/05
daca ii place cuiva poezie moderna sa incerce Ionatan Pirosca "Linistea dintre doua taceri"

08/12/05 19:46

Site web  
manu_seria
membru

Inregistat: 04/12/05
Mai nou a aparut o carte scrisa de Constantin Tudose: "Statornic pe cale. Memorii"...In ea, autorul povesteste experiente minunate petrecute cu Dumnezeu in inchisoare si, in general, in adunare..foarte frumos!

Ultima modificare de manu_seria (18/07/08 22:48)

13/12/05 13:35

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
ce parere aveti despre Rick Joyner, si cartile lui, ULTIMA BATALIE si CHEMEREA?

17/12/05 23:24

lizzuca
membru

Inregistat: 11/01/06
dar de cartea "rascumparata prin iubire" de francine rivers ati auzit? daca va place cartea osea....... atunci sigur va va place si aceasta. :)

12/01/06 22:42

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Brennan Manning - The Ragamuffin Gospel. har si iarasi har, dar nu-l acceptam niciodata cum trebuie!

12/01/06 23:46

Site web  
brilliant
membru

Inregistat: 27/12/05
eu v-as recomanda Cand cerul tace-Ronald Dunn,Daca vrei sa umbli pe apa trebuie sa cobori din barca-John Ortberg,Dzeu vorbeste celui ce ia seama-A.W.Tozer.Si cartea ce o citesc acuma e f buna:Leac p sufletele vatamate-David Seamands

14/01/06 22:56

brilliant
membru

Inregistat: 27/12/05
dar sunt f multe carti care sunt f bune,eu zic ca important e sa invatam ceva din ele,pt ca e pacat sa nu o facem.Dzeu ne-a dat aceste carti ca sa ne putem intari,incuraja si sa invatam cum sa traim dupa placul Sau. Si alte 2 carti pt universul nostru interior va recomand:"Schimbare launtrica-Larry Crabb si Ordine in universul interior-Gordon Mc Donald.Cititi-le ca merita

14/01/06 23:00

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
e tare faina cartea "Ordine in universul interior" :)

17/01/06 15:48

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
O alta carte buna in domeniul consilierii este: "Leac pentru suflete vatamate" de Larry Crabb sau "Cel ce sfarama lanturile robiei" de Anderson.

18/01/06 00:40

Site web  
rara^avis
membru

Inregistat: 21/10/05

lizzuca a scris:

dar de cartea "rascumparata prin iubire" de francine rivers ati auzit? daca va place cartea osea....... atunci sigur va va place si aceasta. :)

DA!eu am auzit si chiar am citit`o...sincer mi`o placut,desi la inceput nu eram asa convinsa ca o sa invat ceva din cartea aia...mi`a placut evolutia personajului,modul in care scriitoarea face legatura dintre subiectul romanului si cartea osea...daca mai e cineva care a citit`o as fi curioasa sa aflu pareri;)

18/01/06 00:46

Andreiutza
membru

Inregistat: 25/02/06
Am citit o carte cat de curand:( am primit-o cadou de la viitorul meu sot) carte care se numeste ,,Cand povestea de dragoste ti-o scrie DAumnezeu''.Este scrisa chiar de 2 tineri casatoriti.Suberba! Merita citita

25/02/06 20:19

Sunflower
membru

Inregistat: 04/11/05
Una din cartile mele preferate (dar pe care din pacate nu o am) este With an Everlasting Love de Kay Arthur....e uimitor cum vorbeste despre povestea de dragoste dintre Christos si Biserica.....
si, da, Viata condusa de scopuri e faina, merita citita....

25/02/06 23:26

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
tocmai am terminat de citit cartea TRAGEDIE SI TRIUMF scrisa de Ligia Seman si pot sa spun ca m-a impresionat pana la lacrimi,in adevaratul sens al cuvantului...e vorba despre viata copiilor neglijati de parinti care ajung prin orfelinate si mai apoi pe strada...se urmareste de fapt viata unuia singur ,de cand tatal lui a ucis-o pe mama pana ajunge sa devina crestin...si ce mi s-a parut tragic a fost ca in ziua cand a murit mama el si fratii lui plecasera sa-i culeaga ghiocei(era 8 martie) dar n-au mai apucat sa-i dea...si el ramas toata viata in minte cu imaginea ghioceilor imprastiati pe pamant si jucati in picioare si cu cearceaful insangerat in care era mama...chiar merita sa fie citita si o recomand din toata inima...spor la citit!!!(se gaseste la www.kerigma.ro

06/05/06 21:00

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
"Cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii se roaga" de Cheri Fuller si Ron Luce ...marturii uimitoare!

08/05/06 22:48

Lee...
membru

Inregistat: 28/04/06
"CEL CE DA VIZIUNE" - Bruce Wilkinson... poate dupa titlu pare o carte teologica sau de doctrina...dar nu e asa...
              e cartea care m-a atras cel mai mult prin modul de expunere...stilul original :) si mai ales prin puterea pe care o emana...simti puterea lui Dumnezeu in cuvintele alea...
              Toti aveti nevoie sa cititi cartea asta!!!

09/05/06 09:07

Site web  
Kevin Levrone
membru

Inregistat: 24/04/05
Incercat pentru a lupta mai bine - Iov si problema suferintei -- Oswald Chambers.Cea mai frumoasa carte pe care am citit-o eu pana acum.

21/05/06 23:29

pogany
membru

Inregistat: 14/05/06
"CRIZA INTEGRITATII" - o excelenta carte ce poate fi gasita la Editura Stephanus .

22/05/06 23:57

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Aux armes, citoyens de Patrick Fontaine, o carte pentru revolutionari, rebeli, curajosi in Isus, pentru cei ce sunt gata sa plateasca un pret pentru ca lucrurile sa se schimbe atat in inimile lor, cat si in biserica.
Din pacate, inca nu e tradusa in limba romana, dar e o carte-strigat ce merita sa fie citita.
E o carte ce m-a trezit din confortul meu crestin de toate zilele, care m-a incurajat sa cresc in relatia mea cu Dumnezeu.

25/05/06 11:52

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la