TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura crestina Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 10
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Citesc acum o carte care pur si simplu m-a lasat fara replica...ea dezbate problema bisericilor  care abuzeaza spiritual de membrii sai. Este vorba de "ABUZUL SPIRITUAL" de Marc Dupont, aparuta la Editura Invatatorul, 2000 si o puteti gasi in librariile Shalom.
Este o carte realista care te aduce in inima abuzului spiritual si te invata cum sa-l recunosti, sa te feresti sau chiar sa te vindeci daca ai trecut printr-o astfel de problema.
"Abuzul spiritual sau abuzul sub auspicii spirituale, este cel mai devastator dintre toate abuzurile, deoarece suntem complet nepregatiti si vulnerabili."
O carte de nota 10, care merita sa fie citita!
Fiti binecuvantati!

19/03/05 17:50

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Sunt multe cartile pe care vi le-as recomanda......dar printre preferatele mele se afla Trilogia - Francis Schaeffer, Departe de planeta tacuta - C.S.Lewis, Crestinismul redus la esente - C.S.Lewis...si multe altele. a, si Tulburatoarele descoperiri ale Harului...pe care abia am inceput s-o citesc si imi place foarte mult.

02/04/05 23:17

Site web  
Corina
membru

Inregistat: 02/04/05
Eu acum termin cartea despre Vise naruite, nebanuita cale a lui Dumnezeu spre bucurie, scrisa de larry crabb, carte sora cu :"cand Dumnezeu iti taie calea". M-a impresionat asa de mult maturitatea cu care Larry Crabb gandeste viata in aceasta carte...cu toate ca la inceput m-a tulburat cat este de realista insa m-a purtat spre o cale "mai buna" pe care Dumnezeu o vede dincolo de visurile noastre spulberate si risipite... daca ai trait experinta viselor naruite insist tare mult sa o citesti...vei gasi raspuns la suferinta ta, care are un scop...!

04/04/05 18:41

gfod
membru

O citit cineva scrieri patristice? Eu am inceput sa citesc lucrari de-ale lui Augustin de Hippona(sau sf. augustin).....si pe langa unele rationamente care mi se par foarte ciudate, scrie si chestii faine. plus, ma gandesc la anul in care au fost scrise, si ma gandesc ca erau destul de aproape de perioada apostolica, si unele chestii mai erau inca  vii in crestinism.....
si sper sa apuc sa citesc cat mai multi sfinti, cum ar fi Ioan Crisostom, Tertulian, etc.

voi ce parere aveti despre literatura asta crestina timpurie? se poate sa ajute la ceva?

12/04/05 22:54

Site web  
scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
g<fod> voi ce parere aveti despre literatura asta crestina timpurie?
Iti va descoperi oameni care au gandit asa cum i-a luminat Dumnzeu.
Si iti sugerez sa citesti trairile Sf. Augustin. Eu am o carte in lb.engleza despre ceea ce a scis el. Este foarte interesanta.
se poate sa ajute la ceva? Da. Si acest lucru il vei descoperi tu personal. Va fi experinta care numai tie ti se va da.

14/04/05 10:45

gfod
membru

evident, la intrebarea "ajuta la ceva?" aveam deja raspunsul. pe mine ma ajuta. nu stiu, pentru mine un crestin care nu cunoaste istoria credintei lui ii putin cam incomplet. sa stii ce au gandit altii inainte de tine te poate ajuta candva sa nu cazi in aceleasi greseli sau sa te feresti de erezii......plus....scrierile timpurii sunt minunate. chiar daca unii dintre scriitorii de atunci aveau unele pareri deplasate.
cate despre scrierile timpurilor noastre, sunt multe foarte faine. dar sincer, cand vad ca tot apar prin sua carti despre "cum sa reaprinzi focul pentru Domnul" sau chestii de-astea, is foarte reticent. de ce? pentru ca is cel putin o mie de carti de-astea, si in majoritatea cazurilor, autorul vb din propria-i experienta, pe care o sustine cu Biblia. ii rau asa ceva? nu, dar nu va functiona la toti. sa luam in considerare faptul ca toti oamenii sunt diferiti, asa ca experientele vor fi diferite, de la caz la caz. trebuie doar sa traiesti minunata relatie cu Dumnezeu asa cum poti tu, ca fiinta unica.
dar mai sunt multi alti autori pe care-i apreciez enorm de mult....nu neaparat contemporani. cateva ex: C.S.Lewis, A.W.Tozer, John Bevere, Max Lucado si multi altii....

14/04/05 12:00

Site web  
scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Cu cat vei citi despre acesti oameni vei vedea cati au fost inaintea ta.

14/04/05 12:12

petru
membru

Inregistat: 18/03/05
va recomand " Rugaciunea - cheia trezirii" de Paul Y.Cho....mi-a aprins viata.

o gasiti la www.shalom.ro

Ultima modificare de petru (17/04/05 03:49)

17/04/05 03:46

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
va recomand: "Duhul Sfant asociatul meu" de David Yonggi Cho | DE CE INTARZIE TREZIREA| de Leonard Ravenhill ; |David Brainerd - un om al rugaciunii de Oswald J.Smith
Asi putea sa dau mult mai multe nume la carti pe care le-am citit si care m-au ajutat sa cresc!

26/04/05 18:34

Site web  
dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
...cititi "Evanghelizarea prin foc" de Reinhard Bonnke...este o carte care trebuie citita

29/04/05 17:55

gfod
membru

Va recomand No Compromise - Melody Green. ii despre viata lui Keith Green....si, cine o ascultat muzica lui si citeste si cartea, nu cred ca poate ramane neshimbat.....eu nu am ramas:)

06/05/05 10:23

Site web  
lauryka
membru

Inregistat: 15/03/05
Va recomand si eu o carte: "In cautarea identitatii" de Josh Mc Dowel. E o carte super in care vei descoperi baza biblica pentru o perspectiva sanatoasa asupra ta , vei redefini imaginea despre tine, deasemenea te vei cunoaste pe tine insuti asa cum te cunoaste Dumnezeu.
  Multi probabil vor spune ca stiu identitatea lor in Isus ...
dar cititi cartea e super...va ajuta mult sa va descoperiti mai bine...god bless you!!!

10/05/05 18:32

thais
membru

Inregistat: 28/03/05
Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz -> o carte ce merita citita

21/05/05 11:32

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
Always daddy's girl scrisa de Norman Write, este o carte care mi-a schimbat viata...are ca SB impactul pe care il are tatal in viata fiicei...
e super tare! fetelo v-o recomanda cu mare caldura..am spus fete, pt ca este scrisa pt ele, dar si baietii o pot citi, in caz ca vor sa devina tati in viitor...:)

07/06/05 15:02

eleni
membru

Inregistat: 16/05/05
o carte care merita citita este "cand cerul tace"-ronald dunn.

08/06/05 17:57

crazee_sara
membru

Inregistat: 13/06/05
literatura crestina...nu tin minte sa fi citit in afara de c.s.lewis decat cartzi slaaaabe.
si c.s.lewis imi place mult!nu suport sa citesc doctrine si invatzaturi si predici...dar,am primit de ziua mea 'sarutul singuratii' (cred ca asa`i zice) de pustan.si...mie mi se pare interesanta.
cu toate astea...ma bate gandul sa citesc de jean calvin...aaa...nu mai stiu cum se numea ditamai dictzionaru` ala de carte (ii fff big) ceva cu invatatura crestina (nu`i asa da` ceva de genu`)...am vazut un film cu martin luther si am primit o carte de la mami 'eroi ai credintei' de gene fedele (nu`i prea buna) si incep sa ma intereseze doctrinele si invataturile si ce s`a intamplat in trecutul...mai indepartat. in special credintza oamenilor persecutati...urmariti...torturati...felul cum au ajuns sa creada (si ce mai exact) in ciuda faptului ca stiau ce urmeaza.

17/06/05 09:16

gfod
membru

Institutio Christianae Religionis se numeste cartea aia a lu' Calvin(is 2 volume de fapt)....s-ar putea sa te plictisesti tare de tot....dar citeste-le daca poti, nu strica.

Eroi ai credintei de Gene Fedele mi se pare si mie groaznica. Toti oamenii pe care-i prezinta ii prezinta intr-o lumina prea buna.
De exemplu, pentru mine, Constantin cel Mare o fost un mare nemernic, care o facut mult rau crestinismului, si nu mi se pare la locul ei "marturia" lui de credincios in cartea aia.....si mia sunt ai altii.....

24/07/05 02:46

Site web  
Christyne
membru

Inregistat: 10/06/05
cateva carti care merita citite::)
Lupta- John White
Cand Dumnezeu iti taie calea- M.Craig Barnes
Cunoastere celui Preasfant- A.W. Tozer
si...Iubirea de Dumnezeu - Charles W. Colson :)

25/07/05 15:54

gfod
membru

Lupta de John White ii o carte grozava. Imi place de autor ca-i echilibrat si realist. As recomanda-o fiecarui nou crestin, ii un bun manual de "initiere".

A.W.Tozer ii unul din scriitorii mei preferati. Cine cauta profunzime si provocare la mai mult din Dumnezeu, sa citeasca cartile lui Tozer!

09/08/05 18:54

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Mie imi plac foarte mult cartile scrise pentru femei, dar o carte care m-a lasat cu gura cascata a fost: Leac pentru suflete vatamate - Larry Crab. Pur si simplu parca as fi scris eu cartea aia. E vorba despre pasii pe care trebuie sa-i urmezi ca sa ai o viata restaurata, dupa toata scaldarea in pacat. Am fost socata cand am pus mana pe ea. In momentul ala mi-am dat seama de faptul ca Duhul Sfant poate sa te invete fara ca tu sa fi citit ceva sau sa fi discutat cu pastorul sau cu alte persoane. O alta carte buna este: Cel ce sfarama lanturile robiei de Neil T. Anderson - o carte despre razboiul spiritual, o alta pentru cei care sunt chemati sa fie mijlocitori: Parteneri in rugaciune - John Maxwell. Lectura placuta!

09/09/05 23:09

Site web  
hai`huy
membru

Inregistat: 18/04/05
va recomand si eu o carte scrisa de un avocat crestin, ar trebui citita de totzi care iubesc pacea si o cauta "Crestinul Impaciuitor" de Ken Sande

12/09/05 17:11

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
As dori sa va recomand si eu cateva carti :
Sa pierzi si totusi...sa castigi , de Evelyn Christensen ( Ed .Samuel )
Daca vrei sa umbli pe apa, trebuie sa cobori din barca , de John Ortberg ( Ed. MajestyPress )
Piatre netede pentru uriasii zilei, de Dr. David Jeremiah ( Ed.Aqua forte )
Rugaciunea lui Iaebet ,de Bruce Wilkinson ( Ed. Multimedia International )

18/10/05 22:27

Kevin Levrone
membru

Inregistat: 24/04/05
Pteru nu uita ca Paul Y. Cho e un eretic si un profet fals.Invatatura lui este un mixaj intre putina invatatura biblica si vindecare prin metode oculte,profetie si vizualizare.Dar, in mod foarte bizar acesta pretinde sa- si fi primit chemarea sa sa predice, de la insusi Isus Hristos, care i s- a aratat imbracat in pompier.
Cho si- a prezentat formulele sale de credinta sub denumirea de, "puterea celei de- a patra dimensiuni sau tehnica vizualizarii". El este perfect constient de legatura lui cu ocultismul, sustinand ca daca, budistii si yoginii pot sa- si atinga obiectivele lor folosind "puterile celei de- a patra dimensiuni", atunci crestinii ar trebui sa fie in stare sa realizeze mult mai multe (?!) folosind aceleasi mijloace.
Mie mia placut cel mai mult dintre autori Oswald Chambers.Cartile lui sunt excelente.

01/11/05 14:30

hogeron
membru

Inregistat: 09/11/05

gfod a scris:

De exemplu, pentru mine, Constantin cel Mare o fost un mare nemernic, care o facut mult rau crestinismului, si nu mi se pare la locul ei "marturia" lui de credincios in cartea aia.....si mia sunt ai altii.....

Exista mitul ca Constantin a schimbat cursul crestinismului si a schimbat o Biserica pe care sustinatorii acestui mit o socot pura inainte de Constantin, intr-una apostata. Toate directiile in care o va lua teologia crestina dupa pacea constantiniana, erau de mult prezente in Biserica pre-constantiniana.
Constantin n-a dictat dogme.

09/11/05 04:17

gfod
membru

Constantin nu a dictat dogme, dar a folosit crestinismul pentru a tine imperiul impreuna. Crestinismul, odata devenit religie oficiala, isi pierde din....valoare sa-i zic?

10/11/05 20:55

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la