TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Respectul Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

MRU a scris:

Sotul meu nu e mare fotbalist, deci fraza nu se referea strict la viata mea. :D

Nici eu nu m-am referit strict la viata ta ci la tine ca femeie.

MRU a scris:

Eu ma simt implinita si/sau iubita din lucruri marunte.

Ca de exemplu sa schimbe becul cand s-a ars, sa inlocuiasca bateria de la cada cand picura, sa dea cu aspiratorul, sa faca patul, sa isi spele farfuria? :D

18/04/12 09:32

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
Arch, Gary Chapman ar spune ca ceea ce ai scris tu descrie limbajul slujirii, din limbajele iubirii. :)

18/04/12 09:34

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Ca de exemplu sa schimbe becul cand s-a ars, sa inlocuiasca bateria de la cada cand picura, sa dea cu aspiratorul, sa faca patul, sa isi spele farfuria? :D

Nu.

Mi s-ar parea aiurea sa stau in varful patului si el sa-mi preia atributiile. Ar fi ok doar daca ar fi de ziua mea. :D Sau daca eu as lucra.

In acelasi timp mi se pare lipsa de dragoste si respect si ca el/ea sa stea cu mainile in san, in timp ce celalalt se da peste cap sa-si indeplineasca sarcinile casnice/maritale. Cum ar fi ca ea sa se uite la film si el sa se chinuie sa repare ceva ? In fond, casnicia inseamna un singur trup, nu doar in intimitate, ci si o singura inima.

Ma refeream la chestii de suflet: o imbratisare, un zambet, etc. Sau: un parfum, un inel. :D

Ultima modificare de MRU (18/04/12 13:12)

18/04/12 12:43

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Ma refeream la chestii de suflet: o imbratisare, un zambet, etc.

Aha. :)

mototey a scris:

Arch, Gary Chapman ar spune ca ceea ce ai scris tu descrie limbajul slujirii, din limbajele iubirii.

Daca slujirea isi are izvorul in iubire este in regula. Daca isi are izvorul in... slujire atunci nu mai este in regula. Bine ai revenit. :)

Ultima modificare de +Archangel+ (18/04/12 15:53)

18/04/12 15:51

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
Bine punctat!
Bine te-am regasit.

18/04/12 16:34

Site web  
felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

benny a scris:

De ce se "gripeaza" dragostea? Stiu, sunt naiv sa cred ca toate o sa fie bune si frumoase, dar... chiar nu se poate fara "rugina"??

pt ca nu e alimentata se gripeaza.....
eu zic ca se poate si fara rugina....nu vorbesc din experienta ca am numai 2 ani la activ(neimpliniti)...vorbesc din ce am vazut in familia parintilor mei
au aproape 25 de ani de casnicie si inca sunt un exemplu pentru multi tineri si batrani...

nu sunt toate roz, nu au cum fi, traim pe Pamant, dar asa cum sunt cu bune si rele odata cu trecerea timpului dragostea si respectul trebuie sa creasca sau macar sa se mentina...

20/04/12 22:00

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Multumesc lui Dumnezeu felyy ca pot sa te sustin! Anul viitor implinesc 20 de ani  de casnicie si ne purtam ca la inceput, iar inimile noastre se contopesc tot mai mult. Ai dreptate ca raman si lucruri care nu se prezinta in nuante de roz, dar nu este nimic nefiresc in asta. Totul sta in locul ocupat de sotie/sot in viata ta si de prioritatea pe care o acorzi familiei. Daca faci ce trebuie Dumnezeu va fi alaturi . Doresc tuturor sa caute si sa se bucure de fericirea pe care o poate aduce relatia de cuplu si familie unde se poate exersa cel mai bine sentimentul sublim al iubirii.

Ultima modificare de Oblio (21/04/12 04:09)

21/04/12 03:57

adriana
membru

+Archangel+ a scris:

Daca slujirea isi are izvorul in iubire este in regula. Daca isi are izvorul in... slujire atunci nu mai este in regula.

Eu nu prea sunt de acord. Nu orice lucru pe care il faci, il faci ca simti fluturasi in stomac. E foarte bine sa constientizezi ca rolurile maritale trebuiesc indeplinite, fie ca ai chef sau nu.  Din respect, fata de nevoile celuilat sot, si din respect pentru ceea ce spune Dumnezeu despre rolul de sot/sotie, iti dai silinta sa faci totul bine.
Asa, rasplata vine odata cu indeplinirea rolurilor in sine. Daca faci totul numai dupa "ghersul" inimii s-ar putea sa cazi prada deprimarii daca celalalt nu recunoaste limbajul tau de dragoste.

Eu prefer cuvantul respect, in contextul casniciei. Respectul ma duce cu gandul la continuitate. Iubirea la chestii mai nuantate.(romantate, colorate :D).

Poate ca multe casnicii ar rezista mai mult daca si-ar pune temelia si pe respect.
[Poate doar in mintea mea, ]respectul te face sa fii mai responsabil.

Ultima modificare de MRU (26/04/12 17:33)

26/04/12 16:55

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Nu orice lucru pe care il faci, il faci ca simti fluturasi in stomac.

Iubirea nu este fluturasi in stomac.

MRU a scris:

E foarte bine sa constientizezi ca rolurile maritale trebuiesc indeplinite, fie ca ai chef sau nu.

Roluri maritale?! In iubire nu mai exista Lege ci doar Har. Cand faci un lucru nu il faci pentru ca e rolul tau ci il faci pentru confortul vostru, pentru a va fi voua mai bine. Pe de alta parte, nu refuzi sa faci un lucru pentru ca nu e in fisa postului rolului tau.

MRU a scris:

Din respect, fata de nevoile celuilat sot, si din respect pentru ceea ce spune Dumnezeu despre rolul de sot/sotie, iti dai silinta sa faci totul bine.

Daca faci asta din cauza nevoilor sotului sau pentru ca spune Dumnezeu este bine. Daca o vei face din iubire va fi si mai bine.

MRU a scris:

Asa, rasplata vine odata cu indeplinirea rolurilor in sine.

Si care este rasplata? Esti multumita ca ti-ai indeplinit rolul? Sau rasplata ta ar trebui sa fie fericirea celuilalt care se bucura de lucrul mainilor tale?

MRU a scris:

Daca faci totul numai dupa "ghersul" inimii s-ar putea sa cazi prada deprimarii daca celalalt nu recunoaste limbajul tau de dragoste.

Ghersul inimii nu inseamna iubire.

Daca celalalt nu recunoaste limbajul tau de dragoste il iei deoparte si i-l traduci.

MRU a scris:

Eu prefer cuvantul respect, in contextul casniciei. Respectul ma duce cu gandul la continuitate. Iubirea la chestii mai nuantate.(romantate, colorate :D).

E bine si cu respectul dar iubirea nu prea are legatura cu romanta.

MRU a scris:

Poate ca multe casnicii ar rezista mai mult daca si-ar pune temelia si pe respect.

Cu siguranta ar rezista mai mult dar nu stiu daca ar fi si mai fericite.

27/04/12 15:13

adriana
membru

Se prepune ca oamenii se casatoresc din iubire. Deci nu o scot din ecuatie, doar ca ea este intretinuta cu respect.
Cand vei avea copii cred ca vei intelege mai bine si la ce ma refer cand zic roluri maritale.:D

Rolul marital =implica tot o fisa a postului cu obiectiv final fericirea cuiva. Desi e un cuvant cam mare fericire. Daca pe pamant cunoastem fericirea deplina, atunci in cer ce va fi? :rolleyes:

[Rolul implica o asteptare. Nu ai cum sa vorbesti de nici un tip de relatii, fara sa ai un set de asteptari.]

Sa ti spun adevarul, la inceputul casniciei mele mi se parea foarte aiurea ca sotul meu astepta sa duc eu gunoiul. Acum, din respect pentru cat munceste, il duc eu, de cele mai multe ori, chiar daca tot nu vad aceasta sarcina in fisa postului meu. :D

Nu e chestie neaparat de iubire, ci chestie de educatie. Si nu ma refer la cei 7 ani de acasa. Ci la tot ce presupune formarea continuua a personalitatii. Sa-i zicem intelepciune?!:D

Cred ca prea mult se pune eticheta de iubire peste ingrediente care sunt mai degraba catalizatori decat substantele reactiei. [Sper ca n-am spus prea multe aberatii, nu prea mi-a placut chimia :D]
Si iubire, iubire, iubire...si apoi ups...au divortat ca...nu se mai iubeau...Adica stai ca n-am priceput, iubire asta e o substanta volatila, sau ce?! Asa ca ma feresc sa pun eticheta oricand si oricum; mai ales ca am o oarecare experienta de viata.

Cat despre rasplata...Ei bine, am satisfactia, da, ca am facut o mancare faina, pe gustul sotului(chiar daca are ingrediente odioase cum ar fi carnea de miel, pipote etc). Sa fim seriosi mai arhanghele: nu poti fi fericit doar din atat(adica ca ti a facut nevasta mancarea preferata). Poti fi multumit, incantat, etc.

Si acum daca tot ma perfectionez continuu in domeniul culinar[si sa nu zici ca-s Gica contra].
Da...o sotie gateste ca e rolul ei,(sa zicem) si isi rasfata sotul cu bunatati pentru ca il iubeste. Sau pentru ca cladeste...viitorul in doi, dupa Voia lui Dumnezeu...

Ultima modificare de MRU (30/04/12 10:04)

27/04/12 17:11

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

MRU a scris:

Cred ca prea mult se pune eticheta de iubire peste ingrediente care sunt mai degraba catalizatori decat substantele reactiei.
Si iubire, iubire, iubire...si apoi ups...au divortat ca...nu se mai iubeau...

Adevarat ca se pune eticheta de iubire pe orice, dar adevarata iubire este descrisa in faimosul si totusi putin practicatul pasaj din 1 Corinteni 13. Nimeni nu va divorta din iubire adevarata, ci din kitsch-ul, cu termenul de iubire, care este promovat azi.

28/04/12 09:28

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Uneori divorteaza oameni care se iubeau oameni cu adevarat, dar au permis anumitor lucruri marunte sa-i deturneze.

29/04/12 23:11

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

benny a scris:

De ce se "gripeaza" dragostea? Stiu, sunt naiv sa cred ca toate o sa fie bune si frumoase, dar... chiar nu se poate fara "rugina"??

irlanda a scris:

Pentru ca mai intai de toate omul este gripat si plin de rugina. Cum poate fi dragostea altfel?

avem un ulei special contra ruginii ;)

+Archangel+ a scris:

Atunci cand, intr-o relatie, ramane respectul inseamna ca doar barbatul (mai) primeste. Femeia nu prea stie ce sa faca cu respectul. Ea vrea sa fie iubita.

uite cine stie :)

Oblio a scris:

Respectul imbraca mai multe forme/niveluri:

-respectul pe care il regasim in politete (nu presupune neaparat sa cunosti calitatea persoanelor carora il oferi dar o faci pentru ca asa consideri ca este corect sa ne purtam unii cu altii ori de fatada sau din interes );
  -respectul ce se manifesta din consideratie/stima pentru calitatile si capacitatile cuiva;
  -respectul ca veneratie, numit in biblie cinstire; naste sentimentul de recunostinta fata de cei care si-au adus aportul la educatia ta (parintii in primul rand dar nu numai) cat si la evolutia spirituala, intelectuala, etc;
  -respectul ca adoratie; este probabil nivelul cel mai inalt pe care-l poate atinge respectul; poate fi numit si iubire (desi iubirea prezinta la randul ei mai multe forme).

frumoasa clasificare :)

mototey a scris:

"Dragoste si respect" este o carte care vorbeste intr-un mod cat se poate de placut, clar si biblic despre acest subiect. Ideea centrala a cartii este ca femeile simt nevoia sa simta mai mult ca sunt iubite, pe cand barbatii sa fie respectati.

Pentru mai multe detalii, va recomand sa cititi intreaga carte.

Nu cred ca o sa va para rau :)

Nu cred ca ne-a parut, celor care am citit-o ;)

09/05/12 22:22

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la