TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Despre ACTA Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
De vazut cat timp se va mai putea pt. ca cei de la youtube deja au incercat sa stearga filmuletul: http://www.youtube.com/watch?v=ml0t5EOA ... r_embedded

Filmuletul mai poate fi vazut si aici: http://www.220.ro/blog/Spune-NU-ACTA/86MOJrduUo/

Voi ce stiti despre asta? Adica eu am aflat din mai multe parti exact ce au scris si cei de la Creative Monkeyz si am vazut deja pe Facebook, Impotriva ACTA.
Ma intereseaza sa stiu mai multe. Pentru mine, una, suna urat aceasta lege. Imi suna urat ideea de control cand vor ei, cum vor ei, chiar si nevinovat fiind.

În cel mai recent episod din seria "Robotzi", cei de la Creative Monkeyz, creatorii personajelor Mo şi FOCA, au ales să protesteze împotriva ACTA, legea împotriva pirateriei online semnată de 33 de state, printre care şi România.

"În spatele intenţiilor pozitive, se ascunde o nevoie disperată de a deţine controlul asupra fluxului de informaţii", iar utilizatorii internetului ar urma să fie "îngrădiţi şi pedepsiţi prin diverse sancţiuni", susţin cei de la Creative Monkeyz în clip.

Creatorii "robotzilor" spun că există deja legi ale dreptului de autor, dar acestea sunt "insuficiente" pentru organismele puterii din întreaga lume, pentru că nu pot profita de pe urma lor.

"Dacă acest tratat va fi ratificat în vara acestui an, internetul aşa cum îl ştim azi va dispărea", susţin cei de la Creative Monkeyz. Ei dau şi câteva exemple ale modului în care ACTA îi afectează pe utilizatorii de internet.

Practic, aceştia pot fi sancţionaţi cu tăierea internetului, amendaţi sau chiar condamnaţi la închisoare dacă deţin fişiere audio, video sau documente pentru care nu au drepturi de autor.

"Internetul e un mediu în care îţi poţi exprima nemulţumirea faţă de un regim politic. Dacă ACTA intră în vigoare, putem spune adio protestelor antiguvernamentale şi demascării fraudelor şi politicienilor corupţi. ACTA pune puterea în mâinile aparatelor politice. Odată cu ACTA, dispar YouTube, Twitter, Facebook şi drepturilor de care ne-am bucurat până acum pe internet, printre care libera exprimare", mai susţin creatorii "robotzilor".

La final, cei de la Creative Monkeyz îi îndeamnă pe utilizatori să protesteze împotriva ACTA, sub sloganul "Noi suntem internetul".

06/02/12 11:04

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Tanara crestina a scris:

Imi suna urat ideea de control cand vor ei, cum vor ei, chiar si nevinovat fiind.

De parca nu ar exista deja asa ceva.Ce stii tu cine iti controleaza e-mailul, telefoanele si activitatea pe internet, in general?Si oricum isteriile astea generale ma cam lasa rece.Parca am putea noi sa schimbam cursul firesc al lucrurilor.Adica, nu la asta se va ajunge intr-un final, la un control total?E un inceput de sfarsit.

06/02/12 11:26

Tanara crestina
membru

Asta stiu, ca este un inceput de sfarsit.. si intr-adevar la asta se va ajunge intr-un final, la un control total.
Momentan, sunt interesata sa aflu mai multe detalii despre asta.

06/02/12 11:31

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
De asemenea, pe site-ul creativemonkeyz.com puteti urmari si comentariile pustiului care realizeaza emisiunea 3-lar.

Dar cel mai bine documentat si mai explicit mi se pare filmuletul celor de la Anonymus:
http://www.youtube.com/watch?v=IYVB-G_W4LE
(daca nu apare traducerea in romana dati click pe CC rosu din dreapta jos)

De asemenea, pe 11 februarie se anunta proteste impotriva ACTA in toate orasele mari din Europa.
https://www.accessnow.org/policy-activi ... est-feb-11

Tratatul ACTA este atat de odios incat Raportorul Parlamentului European privind ACTA, Kader Arif, si-a dat demisia.
http://www.mediafax.ro/externe/raportor ... a-9184018/

In urma masivelor proteste de strada, Polonia a anuntat suspendarea ratificarii ACTA. Ambasadoarea Sloveniei in Japonia regreta ca a semnat acest tratat.
http://www.gandul.info/international/po ... me-9203847

In Romanica noastra premierul habar n-are ca am semnat tratatul iar ministrul comunicatiilor, domnul Vreme, se bucura ca, in sfarsit, suntem si noi in compania statelor selecte printre care enumera si Coreea de NORD (facepalm).
http://www.cotidianul.ro/ministru-in-gu ... rd-171495/

Ultima modificare de +Archangel+ (06/02/12 11:38)

06/02/12 11:36

Tanara crestina
membru

Multumesc, Arch! :)

06/02/12 11:42

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

+Archangel+ a scris:

Dar cel mai bine documentat si mai explicit mi se pare filmuletul celor de la Anonymus:

tipii aia ce or bruiat site-ul fbi cand s-a inchis megaupload-ul?

Ii o petitie online ce se semneaza la nebunie, o fi de vreun folos? http://www.avaaz.org/en/eu_save_the_int ... d/?cjWXKcb

06/02/12 12:58

+Archangel+
Moderator

Cred ca da. Nu sunt la curent cu toate indeletnicirile lor. Mai ales ca, de cand cu ACTA, ataca site-uri guvernamentale si nu numai in prostie.

Petitii sunt foarte multe. Le poti semna pe toate pe care le gasesti. Cu siguranta sunt de folos. Aceste petitii, dupa ce strang un anumit numar de semnaturi, sunt trimise mai departe catre forurile de conducere europene pentru a le presa sa suspende acest tratat.

06/02/12 13:17

+Archangel+
Moderator

In urma protestelor, si Cehia suspenda ratificarea ACTA.
http://www.antena3.ro/externe/inceputul ... 54378.html

07/02/12 08:56

jezzy
membru

Vazusem o faza pe FB cu o poza gen "Nu ACTA" si scria acolo "share daca vrei sa nu dispara internetul".Am ras ca sa nu plang.Sunt sigura ca sunt o gramada din cei care semneaza petitii si nici macar nu stiu cu ce se mananca ACTA.Nici eu nu's sigura chiar ce e, da' pana aflu stau in banca mea.Dar am impresia ca e cool sa protestezi la tot ce apare.

07/02/12 13:40

+Archangel+
Moderator

jezzy a scris:

da' pana aflu stau in banca mea.

Pana afli s-ar putea sa nu mai poti iesi din banca ta.

jezzy a scris:

Dar am impresia ca e cool sa protestezi la tot ce apare.

Da, libertatea e cool, dictatura e naspa.

07/02/12 15:38

jezzy
membru

+Archangel+ a scris:

Wow, deci sunt sanse sa dispara interentul pana ma prind eu ce e cu ACTA?

Libertate inseamna sa mergem unii dupa altii ca oile?

Si, subliniez, nu am spus ca sunt de acord cu ACTA, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma opun doar pentru ca asa e trendul.Daca ma voi opune, o voi face dupa ce voi fi bine informata si imi voi da seama ca asa e mai bine.

07/02/12 19:55

+Archangel+
Moderator

jezzy a scris:

Nu, internetul nu o sa dispara dar o sa se transforme radical. La fel cum nici casa ta nu se transforma daca se monteaza niste camere micute cu microfoane. Presupun ca nu te-ar deranja acest aspect. Doar nu ai nimic de ascuns, asa-i?

jezzy a scris:

Libertate inseamna sa lupti pentru drepturile TALE. Daca nu ti le cunosti atunci esti o oaie.

jezzy a scris:

Si, subliniez, nu am spus ca sunt de acord cu ACTA, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma opun doar pentru ca asa e trendul.Daca ma voi opune, o voi face dupa ce voi fi bine informata si imi voi da seama ca asa e mai bine.

Iar eu spuneam ca pana te vei informa s-ar putea sa nu mai ai cum sa te opui. Iar informarea asta nu e ca si cum ai rezolva problema alchimistilor. E chiar simplu. Prin acest acord toti utilizatorii de internet vor fi monitorizati si se va sti in orice moment ce face fiecare pe internet iar daca ceva nu convine cuiva poti fi saltat imediat sau ti se pot aplica sanctiuni. Si asta fara interventia justitiei. Si absolut legal. Gata, acum esti informata.

07/02/12 20:25

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

+Archangel+ a scris:

Daca nu ti le cunosti atunci esti o oaie.
:))...esti tare arch-ule :))

ps: probabil jezzy primeste tot timpul mesaje de genu si e normal sa o lase rece. Eu nu prea primesc si totusi mi se par unele foarte aiurea :P

07/02/12 20:38

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Dar daca informaticienii "tari" gasesc o alta metoda de comunicare, diferita de internet, si ACTA ramane fara obiect?

Ultima modificare de Old (07/02/12 22:01)

07/02/12 20:41

Tanara crestina
membru

+Archangel+ a scris:

jezzy a scris:

Da, sunt sanse. Treburile se misca destul de repede. Eu una sper sa-si retraga si Romania semnatura.

+Archangel+ a scris:

jezzy a scris:

Nu te opui pt. ca se opun multi. Tu cercetezi problema si te opui daca ajungi la concluzia ca trebuie. Ai ocazia sa fii informata si din linkurile date de Arch si de mine, plus stiri pe la TV, articole, etc. Ideea e ca daca te vei misca prea incet, s-ar putea sa te opui cand deja ti se va impune legea. :)

07/02/12 20:59

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
:rolleyes:

jezzy a scris:

Arch a scris:

Libertate inseamna sa lupti pentru drepturile TALE. Daca nu ti le cunosti atunci esti o oaie.

jezzy, reformuland, cred ca Arch a vrut sa spuna ca cei care nu'si cunosc drepturile merg "unii dupa altii ca oile" :)

07/02/12 21:03

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Am auzit prin mai multe locuri ca din cauza dorintei barbatilor pentru femei se nasc razboaie. Ei, aceasta cauza este mic copil pe langa ideea ACTA. Este o nebunie si un mare paradox. Nu aceasta va fi forma finala a ACTA, asta e doar o forma foarte transanta si socanta pentru a obisnui publicul iar cand vor renunta pe alocuri la liniile stricte sa dea impresia ca au mai indulcit putin problema. Cand te obisnuiesti cu o durere infernala dupa care este inlocuita cu una ceva mai usoara, parca e ceva mai bine. Pe sistemul asta.

Sunt motoare si strategii inteligente in spate. Sunt puncte strategice in opinia publica pe care le ataca, le lasa sa isi stranga adepti si sustinatori dupa care nu va fi nevoie decat sa manipuleze usurel acele puncte dupa care se va manifesta efectul de turma pentru a obtine ce vor. Foarte putin din ce se vede este asa de fapt.

Ultima modificare de shoricel (07/02/12 21:26)

07/02/12 21:21

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Eu ma mir ca romanii au parafat ACTA pentru ca ei puteau urmari/asculta si fara.

Probabil au facut-o de fatada.

07/02/12 21:24

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
sau "ca oile" :D

ps: ce filozofic e shoricel. Stie el ce stie, sau banuieste :P

07/02/12 21:28

+Archangel+
Moderator

Old a scris:

Dar daca informaticienii "tari" gasesc o alta metoda de comunicare, diferita de internet, si ACTA ramane fara obiect?

Este imposibil. ACTA impune furnizorilor de internet sa monitorizeze toti utilizatorii.

Old a scris:

Eu ma mir ca romanii au parafat ACTA pentru ca ei puteau urmari/asculta si fara.

Nu despre asta e discutia ci despre legalitatea acestei metode. Este la fel ca in cazul altei legi odioase: siguranta nationala. Desigur ca si pana acum se ascultau telefoanele dar, o data cu noua lege a sigurantei nationale, toata treaba devine legala. Este un fel de Patriot Act al americanilor pe care, atunci cand il invoca, organele de ancheta pot face cam absolut orice vor muschii lor fara a obtine in prealabil un ordin judecatoresc.

Luand-o pe alta parte, este ca si cum ai zice ca oricum se intampla crime la noi asa ca nu e niciun bai daca se legalizeaza. Acum poate intelegi absurdul acestei legi. Legile se dau tocmai pentru a se evita devierile de la o societate normala si pentru a garanta drepturile cetateanului fata de oricine doreste sa comita un abuz la adresa lui.

Old a scris:

Probabil au facut-o de fatada.

Ei, nu chiar. Nu l-ai auzit pe fostul ministru Vreme zicand ca o data cu semnarea acestui tratat am intrat si noi in randul statelor selecte, printre care Coreea de Nord?

08/02/12 08:57

jezzy
membru

+Archangel+ a scris:

Gata, acum esti informata.

Mersi.

Dar eu cred ca treaba cu ACTA e mult mai mare si mai complexa decat putem noi intelege sau vedea.Dincolo de chestiile astea de suprafata despre care se vorbeste, se petrec/se vor petrece adevaratele masinatii care sunt oricum mult mai grave decat faptul ca ma urmareste cineva pe internet.Si nu-i in puterea noastra sa schimbam ceva.

08/02/12 10:47

shoricel
membru

Pe de o parte lucrurile sunt scrise sa se intample asa, pe de alta parte avem si noi o misiune in toata treaba asta. Scenariul incepe sa imi semene tot mai mult cu cel din Left behind.

08/02/12 11:49

+Archangel+
Moderator

jezzy a scris:

Si nu-i in puterea noastra sa schimbam ceva.

Asa s-a spus si despre protestele din Piata Universitatii. Si s-au schimbat destul de multe. Oricum, discutia nu e neaparat despre ce poti schimba ci despre ceea ce esti tu. Despre demnitatea ta. Daca o ai sau nu o ai. Despre copiii tai. Daca iti pasa in ce lume vor trai sau nu. Daca taci cand in jurul tau se petrec abuzuri devii complice.

"Raul triumfa cand oamenii buni nu fac nimic" - Edmund Burke

08/02/12 11:50

shoricel
membru

shoricel a scris:

...pe de alta parte avem si noi o misiune in toata treaba asta.

+Archangel+ a scris:

Oricum, discutia nu e neaparat despre ce poti schimba ci despre ceea ce esti tu. Despre demnitatea ta. Daca o ai sau nu o ai. Despre copiii tai. Daca iti pasa in ce lume vor trai sau nu. Daca taci cand in jurul tau se petrec abuzuri devii complice.

"Raul triumfa cand oamenii buni nu fac nimic" - Edmund Burke

;)

Lucrurile se dezvolta mult mai repede cand opozitia este slaba sau nu exista.

08/02/12 11:52

jezzy
membru

Ok, deci sunt in stare de  soc total.ACTA deja se intampla acum, in timp ce vorbim.Au inceput deja "vizitele la domiciliu" :D Nu's zvonuri, i s-a intamplat cuiva cunoscut, tocmai am auzit.Si culmea, nici nu s-a aprobat tratatul, nu?

Ultima modificare de jezzy (08/02/12 12:00)

08/02/12 12:00

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la