TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Roluri in familie Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

edi.theraven a scris:

Din punct de vedere financiar nu poti avea niciodata indeajuns, insa emotional, da.

Ce zici ma acolo? Financiar tu iti pui limita multumirii.

27/02/12 15:05

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Banii ii poti numara, corect? Ma refeream in sine, nu poti avea niciodata indeajuns, tocmai in ideea a ceea ce ai zis tu. Daca nu iti pui o limita a multumirii, nu poti fi niciodata multumit.

27/02/12 15:15

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Rolul barbatului : sa intretina familia.

27/02/12 19:34

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Rolul sotiei: sa se roage pentru barbat[ul care intretine familia. :)]

A se citi "Puterea rugaciunii unei sotii" - Stormie Omartian.

Ultima modificare de MRU (27/02/12 19:44)

27/02/12 19:41

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10

april a scris:

Eu nu cred ca acesta este neaparat rolul barbatului :). Cred ca, in timpurile noastre, acest rol este si al femeii (alaturi de barbat, evident), careia i se ofera mult mai multe facilitati decat in vremurile trecute, cand obligatia ei era sa se ocupe doar de gospodarie.

Ultima modificare de emma_mada (27/02/12 21:02)

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

27/02/12 21:01

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

april a scris:

Corectez : unul din rolurile barbatului.

27/02/12 21:11

adriana
membru

emma_mada a scris:

Eu nu cred ca acesta este neaparat rolul barbatului :)

Parerea mea este ca atunci cand sotul accepta ca sotia sa fie principalul aducator de venit se saboteaza singur si nu va primi respectul pe care si l doreste.

28/02/12 10:37

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Asta daca legatura conjugala (in ce o priveste pe sotie) se sprijina doar pe respectul acordat calitatii de intretinator. Continui sa cred, ca astazi sotia trebuie sa-si iubeasca si ea sotul nu doar sa-l respecte.

Revenind la respect, daca sotul neglijeaza aspectul material (adica are posibilitati de a aduce bunastare materiala si din comoditate sau alt motiv nu o face), se justifica slabirea respectului fata de el.
Dar ce va face sotia cand sotul este concediat pentru ca locul sau de munca a fost desfiintat si nu reuseste sa-si gaseasca un nou loc de munca in stare sa-i aduca un venit la inaltimea asteptarilor sotiei? Se justifica a masura/compara salariile/contributiile intr-o relatie in care ambii parteneri isi dau interesul sa faca ce este mai bine pentru ei? Daca unul poate mai mult iar celalalt nu poate oferi un aport egal, masuram/cantarim aportul sau daruirea?

Ultima modificare de Oblio (28/02/12 22:42)

28/02/12 22:40

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Cred ca vorbim de regula, nu de exceptie.

Oblio a scris:

Continui sa cred, ca astazi sotia trebuie sa-si iubeasca si ea sotul nu doar sa-l respecte.

Adica vrei sa o impovarezi? :D :D

28/02/12 23:09

emma_mada
membru

MRU a scris:

emma_mada a scris:

Eu nu cred ca acesta este neaparat rolul barbatului :)

Parerea mea este ca atunci cand sotul accepta ca sotia sa fie principalul aducator de venit se saboteaza singur si nu va primi respectul pe care si l doreste.

Nu am spus ca sotia trebuie sa fie principalul aducator de venit, ci amandoi au obligatia de a intretine familia, nu doar unul sau celalalt, atata vreme cat, in perioada contemporana, femeia are cam tot atatea posibilitati de a avea un job ca si barbatul.

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

29/02/12 20:19

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Citind cartea "Dragoste si respect" mi-am dat seama de ce femeile au nevoie de dragoste iar barbatii de respect din partea partenerului. Femeile au fost facute pentru a se simti si a fii protejate de catre barbati, fiind mai sensibile si mai delicate. Aceasta protectie se ofera prin dragoste. Barbatii nu se exteriorizeaza emotional la fel ca femeile, fiind mai discreti. Ei intre ei isi manifesta respectul avand incredere unul in celalalt, necontestandu-se de regula atunci cand sunt omise anumite detalii.

Ultima modificare de shoricel (03/03/12 18:19)

03/03/12 18:18

Dismas
membru

Inregistat: 23/03/12

emma_mada a scris:

Nu am spus ca sotia trebuie sa fie principalul aducator de venit, ci amandoi au obligatia de a intretine familia, nu doar unul sau celalalt, atata vreme cat, in perioada contemporana, femeia are cam tot atatea posibilitati de a avea un job ca si barbatul.

Amândoi au obligaţia de a întreţine familia, dar asta e altceva decât a spune că amândoi au aceeaşi obligaţie de a procura cele materiale pentru familie, adică de a fi în mod egali provideri. Astfel, bărbatul este chemat în mod deosebit să aducă bani în casă, femeia este chemată în mod deosebit să aibă grijă de casă. Aşa văd eu lucrurile: eu îmi închipui că Sf Iosif se ocupa de atelierul lui de tâmplărie din Nazaret, iar Sf Maria stătea cu Isus în braţe mai des decât Sf Iosif. Acestea sunt lucruri fără legătură cu o epocă sau alta, sunt chestii care ţin de natura umană diferită. Asta înţelegem prin "bărbat şi femeie i-a făcut".

23/03/12 19:01

emma_mada
membru

In primul rand, Dismas, bine ai venit pe forum! :) Poate ne spui mai multe despre tine la "Noi, cei de pe forum" ;)

In al doilea rand, este foarte interesanta semnatura ta, mi-a atras atentia.

Si, in al treilea rand: nu am spus-o ca pe o regula. Din contra, nu cred ca trebuie neaparat sa existe reguli: barbatul face un lucru, femeia altul. Nu. Amandoi au obligatia de a se ingriji de un cat mai bun mers al familiei, indiferent ca e vorba de copii, de asigurarea venitului, de treburile casnice etc.
Femeia poate aduce bani in casa ca si barbatul, dupa cum barbatul poate sa aiba si el grija de copii. Cei doi sunt de fapt un intreg, nu trebuie sa aiba sarcini separate. Parerea mea :)

Ultima modificare de emma_mada (23/03/12 19:23)

23/03/12 19:23

Dismas
membru

Inregistat: 23/03/12
Lăudat fie Domnul !
"Cei doi sunt de fapt un întreg, nu trebuie să aibă sarcini separate". Problema este că nu au acelaşi grad de chemare spre aceleaşi lucruri. Că, dacă ar fi aşa, ar fi fiecare un întreg şi nu ar mai fi nicio nevoie de familii. Cei doi sunt un întreg, cam în felul în care o orchestră este un întreg: armonia nu înseamnă monofonie, nici nu înseamnă că vioara şi pianul sunt interşanjabile. Ci înseamnă că fiecare cântă pe locul lui în ansamblu, fiecare fiind de neînlocuit. Chiar de am am auzi zece viori mânuite de virtuozi, cât de mult am simţi lipsa pianului şi am spune: "aceasta nu este o orchestră". Şi invers, dacă am auzi 10 piane cântând în acelaşi timp, am spune: "interesantă chestie. Tot ce lipseşte aici este o vioară!"

Ultima modificare de Dismas (24/03/12 19:46)

24/03/12 19:42

Oblio
membru

Oblio a scris:

Continui sa cred, ca astazi sotia trebuie sa-si iubeasca si ea sotul nu doar sa-l respecte.

Old a scris:

:D:D
Cuvantul "trebuie" se explica prin inechitatea conjuncturala si culturala din timpul lui Pavel fata de modul in care femeile intrau in legamintul casatoriei. Astazi, atat barbatul cat si femeia isi aleg jumatatea. In trecut femeia era nevoita sa accepte ceee ce i se pregatea de catre parinti. Respectul (cerut sotiei)  este un act volitiv (o alegerere rationala) si doar atat se putea cere intr-o astfel de situatie ( si asta asigura minimul necesar functionarii relatiei dintre cei doi). Iubirea (pretinsa atunci doar barbatului) este un sentiment (tine de afectiv). Sentimentul nu este ceva care sa se nasca la cerere. Dar daca ai privilegiul sa iti alegi partenerul de viata, ai datoria sa o faci tocmai pe baza unui astfel de sentiment care s-a sadit mai intai in inima ta.

...........................

La ce sa discutat anterior acestei postari, daca mi se permite adaug si eu cateva exemple comparative, desi Dismas a pus in lumina foarte sugestiv situatia...

Adica intregul format din cei doi este realizat din doua jumatati asimetrice (neidentice) dar care se completeaza una pe alta. Asa cum emisfera/jumatatea stanga a creierului nu indeplineste in totalitate aceleasi functii cu jumatatea dreapta. La fel jumatatea stanga a corpului este dotata cu inima iar cea dreapta nu are inima dar gazduieste un alt organ vital ce lucreaza pentru intreg, ficatul. Un alt aspect ar fi dat de exemplul ca, mana stanga este identica cu mana dreapta dar omul stabileste inca de la inceput ce va face stanga si ce va face dreapta si nu intotdeauna indeplinesc aceleasi lucrari desi conlucreaza.  Si nuantele pot continua...

Genetic, structura femeii este diferita de cea a barbatului. Cand femeia sau barbatul nu-si mai aduce aportul specific  si firesc naturii sale native daruita pentru familie, calitatea relatiei si armonia familiala au de suferit.

Ultima modificare de Oblio (25/03/12 06:02)

25/03/12 05:17

adriana
membru

Deci, imi scapa mi ceva sau vrei sa spui ca barbatul este construit sa implineasca nevoile femeii si viceversa?

Ultima modificare de MRU (30/03/12 10:32)

29/03/12 16:50

Oblio
membru

Barbatul este conceput sa inspire sentimentul de protectie, de siguranta. De regula el este daruit cu inima tare, facut sa reziste in fata greutatilor (sau chiar al nenorocirilor) gasind puterea de a sustine moral si faptic familia. Este stalpul de rezistenta al casei.

Femeia este alinarea si duiosia familiei. Fara tandretea si dragostea ei specific feminina barbatul nu are suficienta determinare, nu paseste prin viata cu fata senina. Sotia are capacitatea de a reincarca bateriile barbatului ei atunci cand stresul si extenuarea il domina.

Copii, fara duiosia si dragostea de mama nu ar creste armonios, cu un ehilibru emotional bine asezat, iar fara sprijinul si increderea insuflata de tatal pasesc cu temere prin viata.

Sunt doar aspectele cele mai principale care-mi vin in minte.

Da se poate spune ca sotul si sotia sunt facuti sa implineasca nevoile unul altuia. El este forta/sprijin, ea este gingasie/duiosie. El este curaj si ea este mangaiere. Ambii trebuie sa-si ofere darurile cu dragoste si devotament asa cum Dumnezeu le-a pus in firea noastra din dragoste si daruire fata de om. Sunt doua jumatati diferite pentru ca intregul sa nu poata fi simulat de o jumatate ci, sa ramana dependente una de cealalta.

Si asa ajungem sa descoperim ce este iubirea.

Ultima modificare de Oblio (30/03/12 00:11)

30/03/12 00:00

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
cheastia asta financiara, cum ca barbatul trebuie sa intretina familia a cam devenit un mit urban. si cam fals in acelasi timp. sa ma explic de ce: in trecut, pe vremea lui avraam, pavel, etc, asa era. si era normal sa fie asa. pt ca femeia era privata de multe drepturi in trecut, nu se putea angaja oriunde, dar si pt faptul ca o data  cu progresul tehnic, nu mai este nevoie de forta bruta in cele mai multe domenii, iar femeia fiind mai putin puternica decat barbatul, in trecut i-ar fi fost greu sa munceasca, chiar daca era lasata de sistem si societate. acum femeia pleaca cu sanse egale in viata si poate castiga oricand mai multi bani decat sotul.

Ultima modificare de ultimul mohican (30/03/12 12:29)

30/03/12 12:08

adriana
membru

Femeia nu pleaca deloc cu sanse egale. Inca de cand ne nastem unii fura startul si alti il pierd, dar asta e alta poveste.

Cunosc o familie in care sotul, avand o bola cronica a preluat rolurile gospodaresti si sotia a mers la lucru. Eu zic ca au o casnicie reusita. Sotul in fiecare dimineata se trezea si facea sotiei cafeaua. Frumos, nu?!

Rolurile practic sunt cumva un mijloc pentru atingerea scopului: o casnicie pe placul lui Dumnezeu. Poti sa-ti indeplinesti rolurile oricare ar fi ele,numai daca realizezi ca nu exista eu, ci noi; par povesti probabil, vorbe, dar in realitate e mult mai greu sa renunti la pretentiile tale si sa faci totul ca entitatea numita familie sa functioneze. Daca pierzi din vedere scopul ajungi ca-n fabula  racul, broasca si stiuca. Adica nicaieri si tot ce faci e sa strangi resentimente in suflet.

Ultima modificare de MRU (30/03/12 21:35)

30/03/12 21:34

ultimul mohican
membru

mru, ma refeream ca pleaca cu sanse egale, sau oricum, cu sanse bune, pt. a obtine la fel de mult ca barbatul, profesional vorbind.

daca eu ma insor maine cu o contabila ce castiga 8000 de lei pe luna, ma indoiesc ca eu pot face banii astia. asta e ideea. ar trebui sa ce? nu mi se pare nimic in neregula. :)

30/03/12 22:15

adriana
membru

Sa faci supa, friptura si desert. Eventual sa bagi si la spalat, sa stergi praful si sa aspiri. :D
Depinde de ce iti lasa pe lista. S-ar putea sa fie mai mult sau mai putin. :D:D:D

30/03/12 22:59

ultimul mohican
membru

nu e vorba de asta :D (bine daca cunosti pe cineva, ma anunti :D ) ideea este ca eu ca barbat, nu mi se pare ca ma cobor in ochii sotiei, daca eu azi sunt liber, ea vine de la munca si eu fac o friptura.de genul daca eu as fi in somaj 7 luni iar sotia ar lucra, aia e (desi somajul meu poate aduce mai multi bani decat venitul ei) este oarecum logic ca ea vine de la munca si este umpic normal ca sa nu-i las chiuveta plina de vase.nu sunt roluri fixe intr-o casnicie. iar traditiile sujnt umpic depasite. lumea se schimba (nu ma refer la traditiile bisericesti, ci la cele normale, umane, ceea ce traim)

30/03/12 23:08

adriana
membru

Oblio a scris:

Old a scris:

Lasand cartea Dragoste si respect la o parte, cred ca respectul si iubirea sunt nevoi ale ambilor soti. Deci, implicit roluri pentru ambii soti, chiar daca exista anumite nuantari, in functie de psihologia fiecarui sex.

Am senzatia ca pe vremuri casnicia era mai asezata, ca roluri. Acum dragostea nu mai are limite. Fiecare isi traieste povestea asa cum o simte. Si uneori simte neadecvat.

30/04/12 16:09

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la