TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Dragostea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Examenele iubirii       

Scris de Vladimir Pustan     
13 Martie 2007

M-a întrebat o tânără săptămâna trecută care sunt testele pe care iubirea trebuie să le treacă pentru a şti că e iubire adevărată sau surogat.Care e diferenţa, cine face diferenţa şi cum putem avea certitudini într-o lume plină de incertitudini.

Jertfirea ar fi unul dintre lucrurile indispensabile. O iubire care nu aşteaptă, care vrea totul fără să dea nimic, o iubire egocentrică e semn rău ca şi o cucuvea pe casă.
Apoi vine maleabilitatea. Dragostea acoperă zice Biblia, nu schimbă. Acoperă în dragoste greşelile, scăpările, a şti să laşi de la tine, să treci cu vederea lucruri neesenţiale. Pocăinţa nu-i unul dintre acestea.
Cum te comporţi în despărţire temporară ? Când el trebuie să plece 3 luni în Spania. Minulescu spunea în poezia „Corigent la limba română” că dragostea se măsoară după durata absenţei şi lungimea despărţirii. Ştii să aştepţi ?

Ce valori sanctifică iubirea voastră ? Cele trecătoare sau cele perene ? Dumnezeu e pe primul loc ? Dacă nu este El nu-ţi fă iluzii că nici tu nu eşti. Este El. Un om ce nu pune pe Dumnezeu pe primul loc se pune pe sine nu pe altul.
Dragostea nu stă în vorbe, auzim mereu. Nu vede asta. Are nevoie de cuvinte frumoase, de gesturi tandre (nu pipăieli), are nevoie să surprindă.
Dragostea stă în fapte. În a te lăsa pe tine dând cu bucurie celuilalt.

Aveam la facultate un student îndrăgostit lulea de o studentă. Frumoşi şi deştepţi. La un examen lui i-am dat nota 7 iar ei nota 8. A venit el la mine şi mi-a zis: „Prietena mea are numai note de 10 nu-i strica te rog media”. L-am întrebat dacă o iubeşte. „Grozav” mi-a zis, „I-au de la tine două puncte şi-ţi dau 5, le pun la ea şi-i dau 10”. „Nu este altă cale ?” „Nu”. A murit şi a înviat de câteva ori în noaptea aceea. Dimineaţa cu ochii nedormiţi mi-a zis stins „Accept”. Apoi s-au căsătorit.

18/04/07 21:23

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
moto-ul meu este LOVE IS NOT A FEELING IS AN ACT OF THE WILL..! cred ca se intelege care e parerea mea spusa in cel mai scurt mod... :)

27/05/08 12:38

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08

Joseph7 a scris:

Dimineaţa cu ochii nedormiţi mi-a zis stins Accept. Apoi s-au căsătorit.

Cred si eu ....:)

27/05/08 12:40

Tanara crestina
membru

frumoasa dovada.... si mai mult a contat faptul ca s-a consumat cu privire la decizie..in sensul ca poate chiar conta nota aia pentru el...asta a dovedit sacrificiul...ce sa zic..de admirat astfel de persoane... se potriveste perfect cu moto-ul meu... :)

Ultima modificare de Tanara crestina (27/05/08 13:24)

27/05/08 13:24

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Tanara crestina a scris:

moto-ul meu este LOVE IS NOT A FEELING IS AN ACT OF THE WILL..! cred ca se intelege care e parerea mea spusa in cel mai scurt mod... :)

Hmm...sper sa nu te superi pe mine dar mie imi suna a autosugestie.Sau a robotizare:vreau->pot. Ce simplu ar fi ! Am trai fericiti pana la adanci batraneti ca-n basme. Dragostea e un miracol(daca e sa vorbim in metafore), nu vointa! Dragostea creaza o relatie, iar aceasta trebuie intretinuta cu mult efort/vointa, dar nu dragostea este efort/vointa.

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (27/05/08 13:41)

27/05/08 13:32

UnderZero
membru

Eu cred ca e cate un pic din fiecare...si pentru a mentine "flacara" trebuie vointa, nu? :D

27/05/08 13:52

Tanara crestina
membru

mereu_alaturi_de_tine a scris:

Hmm...sper sa nu te superi pe mine dar mie imi suna a autosugestie..

nu ma supar... fiecare are dreptul sa aleaga ce doreste... :)

Dragostea e un miracol(daca e sa vorbim in metafore), nu vointa! Dragostea creaza o relatie, iar aceasta trebuie intretinuta cu mult efort/vointa, dar nu dragostea este efort/vointa.

eu cred ca in cea mai mare parte e vointa... alegi sa-l iubesti indiferent de ce se va intampla in viitor.. daca mi-as baza dragostea doar pe sentiment....m-as gandi ca nu mai are rost sa iubesc...

27/05/08 13:56

adriana
membru

Pai da, dar nu poti iubi la comanda... :D

27/05/08 13:56

Tanara crestina
membru

are si sentimentul rolul lui...dar nu e totul...

27/05/08 13:57

adriana
membru

Tanara crestina a scris:

alegi sa-l iubesti indiferent de ce se va intampla in viitor.. daca mi-as baza dragostea doar pe sentiment....m-as gandi ca nu mai are rost sa iubesc...

Aici suntem se acord. ;) Dar daca nu ar fi asa, atunci dragostea ar fi doar o emotie(=efemeritate). Problema e ca prea multi pun etichete mari:dragoste pe lucruri mici: emotii.Intelegi la ce ma refer? :)

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (27/05/08 14:12)

27/05/08 14:01

UnderZero
membru

Nu poti iubi la comanda!!! E imposibil asa ceva...Comanda presupune aproape automat respingere, nu-i asa??? :) Mie cam asa mi se intampla...:D

27/05/08 14:02

adriana
membru

In sfarsit, ma intelege si pe mine cineva...:)

27/05/08 14:08

Tanara crestina
membru

............... eu cred ca e inutil sa incercam sa ajungem la o intelegere.. e posibil intr-un mod ciudat sa avem amandoua dreptate... spunea cineva odata: ,, cand doi oameni au doua concluzii diferite e posibil ca amandoi sa aiba dreptate si sa nu vada asta...chiar daca la suprafata ar parea ca sunt doua concluzii opuse.. "

Ultima modificare de Tanara crestina (27/05/08 14:12)

27/05/08 14:12

simo
membru

Inregistat: 13/04/08
Dragostea ;;)

Cred ca dragostea este un sentiment profund, un sentiment ce ne copleseste,ce ne ajuta sa fim alaturi trup si suflet de  cei ce au nevoie de ia. Si nu ma refer doar la dragostea(iubirea) dintre doua persoane ;;) si la faptul ca toti avem nevoie de dragoste indiferent de... varsta,cultura,bogatie...
Dragostea... cred ca face parte din bogatiea interioara a fiecarei persoane si aceasta dragostea... este oferita de fiecare ;;) dupa cum o are, sau dupa cum o simte;;). Dragostea este iubirea neconditionata,fata de semenii nostri (parinti,vecini,orfani,prieteni,copiii starazii,)...  Dragostea daca e... si daca e una profunda, nu va pieri niciodata. Dragostea... ofera inimii noastre credinta,incredere,speranta...ea ne ajuta sa zambim,atunci cand anumite probleme ne clatina. Dragostea este puterea si forta interioara ,ce ne-o ofera Dumnezeu. Dragostea si toate componentele ei... nu se pot capata decat prin rugaciune si prin increderea in Dumnezeu. Dragostea aduce bucurie,pace,binecuvantare,incredere in El",ajutor in probleme...  Oferind dragoste,vom primi binecuvantari,vom primi simpatia semenilor nostri,deasemenea vom primi incercari,dar si biruinta. Dragostea, ne ofera bucurie! Dar ca fiecare lucru care la un momendat aduce neplaceri si dragostea ne aduce neplaceri,dureri,dezamagiri. Dar faptul ca Dumnezeu e alaturi de noi, toate aceste neplaceri,dureri,dezamagiri vor trece si vom avea bucurie.  Daca vom oferi putina dragoste semenilor nostrii, lumea se va mai schimba putin,exemplele noastre pozitive vor influenta macar putin pe cei din jurul nostru. Chiar daca dragostea incepe sa fie gasita cat mai rar in semenii nostri si neancrederea,retinerea,rautatea... e mult mai profunda ca dragostea,compasiunea...  Trebuie sa cerem ajutor, de la singurul ce ne poate oferi siguranta! Dumnezeu" El si tot ceia ce a lasat El, ne poate aduce liniste,intr-o lume plina de ura si resentimente. Asta mi-a fost gandirea in acest moment si am cautat sa impartasesc si cu voi, ceia ce am gandit in acest moment. Multumesc!

19/07/08 21:44

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
- Constiinta datoriei fara dragostea te face morocanos.

- Raspunderea fara dragostea te face brutal.

- Dreptatea fara dragostea te face dur.

- Priceperea fara dragostea te face ipocrit.

- Cunoasterea fara dragostea te face incapatanat.

- Stapanirea fara dragostea te face avar.

- Credinta fara dragostea te face fanatic.

- O viata fara dragostea nu are sens.

Ultima modificare de felyy (22/07/08 18:16)

22/07/08 18:16

albertina
membru

Inregistat: 12/11/06
Ce frumos e sa iubim si sa fim iubiti... Fiecare privire, fiecare zambet valoreaza enorm... Enorm? e putin spus... La inceput totul e simplu, apoi viata devine mai delicata, tocmai pt ca vrem mai mult sa fim iubiti decat sa iubim... Dar treptat, totul se schimba... incepem sa invatam sa iubim...  Si ciudat, dragostea nu mai e un sentiment cum parea la inceput, dar o alegere... Alegem sa iubim sau nu... Dragostea nu e decat o alegere...

22/07/08 22:14

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

albertina a scris:

Dragostea nu e decat o alegere...

O ale..., ce fel de alegere?
In gramatica, alegerea la ce timp e?
E cumva prezentul continuu?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (22/07/08 22:18)

22/07/08 22:17

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Prezentul continuu, perfectul simplu, perfectul compus, m.m.c.p-ul, ... Viitorul. Mai continui? Ce frumos se defineste prin acesti termeni. :D

22/07/08 22:25

Old
Moderator

anomis a scris:

, m.m.c.p-ul, ...  :D

Poate cate-odata e si m.p.c.p-ul ! :D

22/07/08 22:38

simona
membru

Nu intotdeauna... Dar, asa cat sa ne aminteasca de apogee. :D

22/07/08 22:44

Old
Moderator

sa ne aminteasca ce frumos " ar fi" la apogeu! :D :D

22/07/08 22:56

simona
membru

Folosirea verbului a aminti sugereaza deja existenta unui astfel de lucru, fie el si in trecut, si posibila re-realizare, prin diferite cai. :D Desigur, depinde de apogeu, si de modul cum il percepe fiecare. :D))

Ultima modificare de anomis (22/07/08 23:09)

22/07/08 23:08

Old
Moderator

amintirea ca: a fost...

22/07/08 23:13

simona
membru

Pesimistule... :rolleyes:

22/07/08 23:17

albertina
membru

Inregistat: 12/11/06

OLD TRAIAN a scris:

O ale..., ce fel de alegere?
In gramatica, alegerea la ce timp e?
E cumva prezentul continuu?
alegi in fiecare zi sa iubesti sau sa nu iubesti( asta din punctul meu de vedere) nu e neaparat sa fii de-acord cu mine... Pt mine pana si dragostea, roada a Duhului Sfant  e tot o alegere. Dumnezeu ne pune in cale oameni greu de iubit si daca cooperam cu Dumnezeu si alegem sa-i iubim, inseamna ca-L lasam pe El sa lucreze in noi.

Ultima modificare de albertina (23/07/08 01:26)

23/07/08 01:25

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la