TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Cain Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Primul nascut de pe pamant, autorul primului fraticid, a adus multa durere in sufletul parintilor lui si totusi se bucura de avertizarea lui Dumnezeu si apoi chiar de protectia Lui(desi sfideaza avertizarea si chiar il minte pe Dumnezeu).

Nu va intriga povestea lui Cain?

Ultima modificare de MRU (10/11/11 12:17)

10/11/11 12:16

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Geneza 4:15
Domnul i-a zis: „Nicidecum; ci dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte ori.” Şi Domnul a hotărât un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi să nu-l omoare.

Pe mine ma intriga cum hotaraste Dumnezeu sa Il pazeasca. Ma intreb, de cine? Pentru ca Adam si Eva erau primii oameni, iar Cain copilul lor. Iar apoi, de ce? Dumnezeu, in mila Lui, il ocrotea, sau in dreptatea Lui, il pedepsea in felul asta?

Ultima modificare de anomis (10/11/11 21:50)

10/11/11 21:50

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

anomis a scris:

Ma intreb, de cine? Pentru ca Adam si Eva erau primii oameni, iar Cain copilul lor.

De oamenii care urmau sa apara.

anomis a scris:

Iar apoi, de ce? Dumnezeu, in mila Lui, il ocrotea, sau in dreptatea Lui, il pedepsea in felul asta?

Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului ci mai degraba intoarcerea sa. Alegand sa nu-l omoare sau sa nu fie omorat, Dumnezeu i-a mai dat lui Cain vreme sa se pocaiasca.

10/11/11 23:36

valeriu
membru

Inregistat: 02/01/11

anomis a scris:

Geneza 4:15
Domnul i-a zis: „Nicidecum; ci dacă va omorî cineva pe Cain, Cain să fie răzbunat de şapte ori.” Şi Domnul a hotărât un semn pentru Cain, ca oricine îl va găsi să nu-l omoare.

Pe mine ma intriga cum hotaraste Dumnezeu sa Il pazeasca. Ma intreb, de cine? Pentru ca Adam si Eva erau primii oameni, iar Cain copilul lor. Iar apoi, de ce? Dumnezeu, in mila Lui, il ocrotea, sau in dreptatea Lui, il pedepsea in felul asta?

De cine să îl păzească? După nivelul de viaţă de atunci (peste 900 de ani), era de cine.

Este interesant modul în care Dumnezeu lucrează. Dacă am compara pedeapsa pe care a primit-o Adam şi Eva cu cea a lui Cain, este cam aceeaşi: "spini şi pălămidă să-ţi dea" (3:4), "să nu-ţi dea bogăţia lui" (4:12). După părerea mea este mai grav păcatul lui Adam şi Eva decât al lui Cain şi totuşi Dumnezeu nu i-a omorât pe loc, dar mai târziu au plătit cu viaţa şi unii şi alţii. Dumnezeu NU a creat pe Adam şi Eva păcătoşi, dar au devenit, însă Cain, ca urmaş al lor, s-a născut păcătos. În Biblie nu este arătat dacă Cain s-a căit cândva de acel rău pe care l-a făcut sau nu, deci este greu de stabilit dacă jertfa lui Isus  îi spală păcatul. Până la urmă nu-i treaba noastră. Mai pe urmă ucide Lameh (4:23)şi se păzeşte singur cu un preţ mult mai mare.

11/11/11 00:05

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

anomis a scris:

Pe mine ma intriga cum hotaraste Dumnezeu sa Il pazeasca. Ma intreb, de cine?

De fratii si surorile lui. Atunci cand Cain pleaca el ia una din surori drept nevasta. Asta arata ca Abel si Cain nu erau singurii copii ai lui Adam si ai Evei.

11/11/11 10:51

simona
membru

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Dar problema mea e de ce ar incerca sa-l omoare fratii lui? Sa-l razbune pe Abel? Ei nici nu erau nascuti cand acesta a fost ucis de Cain.

Cand Cain ii spune Lui Dumnezeu ca : Geneza 4:14 Iată că Tu mă izgoneşti azi de pe faţa pământului; eu va trebui să mă ascund de faţa Ta şi să fiu pribeag şi fugar pe pământ; şi oricine mă va găsi, mă va omorî.” , totusi, teoretic, inafara de el, Adam si Eva nu mai era nimeni pe pamant.

Archangel a scris:

Atunci cand Cain pleaca el ia una din surori drept nevasta.

Geneza 4:16, 17 "Apoi, Cain a ieşit din faţa Domnului şi a locuit în ţara Nod, la răsărit de Eden. Cain s-a împreunat cu nevasta sa; ea a rămas însărcinată şi a născut pe Enoh. El a început apoi să zidească o cetate şi a pus acestei cetăţi numele fiului său Enoh."

Nu specifica faptul ca nevasta sa era sora sa.

Si mai apoi, am observat ca mai departe, Cain nu este trecut in spita neamului lui Adam:

-Geneza 5:3 " La vârsta de o sută treizeci de ani, Adam a născut un fiu după chipul şi asemănarea lui şi i-a pus numele Set"

-Luca 3:38 "fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu."

Ultima modificare de anomis (11/11/11 12:50)

11/11/11 12:49

valeriu
membru

anomis a scris:

[/b]

Putea fi sora lui sau vreo nepoată, adică fica surorii lui. Chiar pentru faptul că nu prin această spiţă s-a născut Isus şi nici Avraam, ci prin Set, nu sunt necesare amănunte despre Cain.

11/11/11 19:30

irlanda
membru

anomis a scris:

Dar problema mea e de ce ar incerca sa-l omoare fratii lui? Sa-l razbune pe Abel? Ei nici nu erau nascuti cand acesta a fost ucis de Cain.

Constiinta vinovata a lui Cain l-a facut sa-si vada viata in pericol si astfel vedea in ceilalti posibili atacatori. Cred ca principalul motiv de care se temea Cain ca va fi omorat, era razbunarea lui Abel. Ma gandesc ca nu a ramas un secret fapta lui Cain si sa nu ajunga si la cunostinta fratilor sai.

Si daca Cain a omorat, de ce crezi ca nu se mai gasea un altul ca si Cain care sa omoare si el la randul sau?

12/11/11 00:42

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Fiindca erau destul de aproape de geneza, simtul dreptatii era mai pronuntat.
Protectia pusa de Dumnezeu pe capul lui Cain cred ca intrevedea harul lui Dumnezeu, sau sugera nevoia harului, aratand ca manifestarea dreptatii degenereaza, iar raul astfel facut se amplifica.

12/11/11 07:04

+Archangel+
Moderator

anomis a scris:

Ei nici nu erau nascuti cand acesta a fost ucis de Cain.

Si stim asta de unde? La vremea respectiva este posibil ca Adam si Eva sa fi avut deja nepoti si chiar stranepoti.

anomis a scris:

totusi, teoretic, inafara de el, Adam si Eva nu mai era nimeni pe pamant.

Atunci e foarte posibil ca Adam, Eva si Cain sa nu fi fost singuri pe pamant. Iar o explicatie ar fi ca Adam si Eva deja aveau urmasi. Alta explicatie ar fi ca pe pamant nu existau doar Adam si Eva ci mai erau si alti oameni. Intre acestea doua m-as indrepta spre prima explicatie.

anomis a scris:

Probabil pentru ca este de la sine inteles. Daca nu ar fi fost sora lui atunci de unde a aparut?

anomis a scris:

Si mai apoi, am observat ca mai departe, Cain nu este trecut in spita neamului lui Adam

Si asta e o problema?

12/11/11 10:12

simona
membru

Multumesc tuturor pentru pareri. :)

@nu e o problema ca nu este trecut in spita neamului lui Adam, doar ca ma intreb de ce nu ar fi trecut?

Si totusi, mai am o intrebare. Ultima. Cain+sora sa => incest. Nu e asta un lucru gresit?

In Levitic 18:9, spune: "Să nu descoperi goliciunea surorii tale, fata tatălui tău sau fata mamei tale, născută în casă sau afară din casă.

Ultima modificare de anomis (14/11/11 18:10)

14/11/11 18:08

valeriu
membru

anomis a scris:

Multumesc tuturor pentru pareri. :)

Si totusi, mai am o intrebare. Ultima. Cain+sora sa => incest. Nu e asta un lucru gresit?

In Levitic 18:9, spune: "Să nu descoperi goliciunea surorii tale, fata tatălui tău sau fata mamei tale, născută în casă sau afară din casă.

Poruncile date în Levitic 18 s-au dat  cu peste  2000 de ani mai târziu. Deci pe timpul lui Cain nu existau asemenea legi. Porunca dată lui Adam şi Eva era: "creşteţi, înmulţiţi-vă , umpleţi pământul". Gen 1:28. Era o altă posibilitate să o îndeplinească?

14/11/11 19:26

adriana
membru

anomis a scris:

ma intreb de ce nu ar fi trecut?

Eu ma gandesc ca e posibil ca pedeapsa lui pe termen lung sa fi fost disparitia urmasilor lui. In fond, doar Noe si familia lui au supravietuit potopului, nu?!

Si sa umbli gol pe strada acum este considerat un lucru imoral si ilegal. Dar Adam si Eva nu aveau cunostinta de acest lucru. :D Poate ca la acest lucru se refera si aceasta "lege". Sau poate pur si simplu era vorba de un comportament curat in familie, nu neaparat la interdictia de a se casatori.

Ultima modificare de MRU (14/11/11 19:36)

14/11/11 19:33

simona
membru

valeriu a scris:

Era o altă posibilitate să o îndeplinească?

Desigur ca nu. Dar am vazut multa lume intreband treaba asta, oameni care spuneau/condamnau faptul ca inmultirea s-a facut prin incest. Si m-a pus pe ganduri treaba asta. Dar nici eu, sincer, nu cred ca este vreo alta explicatie.

MRU a scris:

Sau poate pur si simplu era vorba de un comportament curat in familie, nu neaparat la interdictia de a se casatori.

Uite, asta nu e un aspect la care m-am gandit. Good point. ;)

Ultima modificare de anomis (14/11/11 21:12)

14/11/11 21:12

irlanda
membru

anomis a scris:

Atunci, nu era un lucru gresit. Era planul lui Dumnezeu de a popula pamantul.

Ma gandesc ca omul fiind aproape de perfectiune, nu exista riscul unor nasteri cu malformatii, in urma relatiilor dintre rude, cum exista acum odata cu degradarea (si)fizica a omului, a genelor sale.

15/11/11 00:31

+Archangel+
Moderator

Dupa cum a zis si irlanda, nu este recomandabil producerea de urmasi de catre persoane inrudite din cauza bagajului genetic comun. Prin acesta se transmit defectele genetice mult mai pregnant decat in cazul unor parteneri cu bagaje genetice diferite. Asta este rolul incestului. Nu are legatura cu moralitatea ci cu degradarea genetica. La inceput Adam si Eva erau perfecti din acest punct de vedere (genetic) dar, cu timpul, acest material initial a inceput sa sufere degradari. Este la fel ca in cazul copiei xerox facuta dupa alta copie xerox facuta dupa alta copie etc. La inceputuri nu era o problema deoarece nu exista acest risc genetic.

15/11/11 09:15

adriana
membru

+Archangel+ a scris:

Nu are legatura cu moralitatea ci cu degradarea genetica.

Ei, nu! Si atunci cum descrii relatiile lui Lot cu fiicele sale?! Ca sfinte?!

15/11/11 13:13

irlanda
membru

Nu sfinte, dar erau normale pentru vremea aceea. Nu era ceva imoral.

"Caci inainte de Lege pacatul era in lume. Dar pacatul nu este tinut in seama cata vreme nu este o lege."(Romani 5:13)

"pentru ca Legea aduce manie; si unde nu este o lege, acolo nu este nici calcare de lege."(Romani 4:15)

De ex. acu' cativa ani nu era interzis fumatul in locurile publice. Acum este interzis si prin urmare nu poti sa-i consideri pe cei care fumau acu' cativa ani in locurile publice vinovati, ci doar pe cei care fumeaza acu' in locurile publice.

Cam asa si cu relatiile intre rude, care pentru vremea aceea erau normale, neexistand nicio lege care sa le zugraveasca aceasta practica ca fiind un pacat/o imoralitate. Abea dupa ce au primit interdictia de a mai avea relatii intre rude au tratat si au realizat aceste relatii ca fiind imorale. Ca doar legea nu interzicea ceva bun.

Si eu cred ca atunci cand Dumnezeu a hotarat sa puna capat unor astfel de relatii, a facut-o din pricina degradarii genetice a omului. Nu cred ca ar fi avut vreo legatura cu moralitatea.

16/11/11 01:16

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Ei, nu! Si atunci cum descrii relatiile lui Lot cu fiicele sale?! Ca sfinte?!

Pacatul fiicelor lui Lot a fost inselatoria nu incestul.

Nu vad relevanta acestui exemplu in contextul discutat.

16/11/11 09:08

adriana
membru

Eu pe Dumnezeu il vad destul de interesat de moralitatea noastra. Moralitatea noastra este responsabilitatea noastra, iar genetica problema Lui.

Daca era un lucru moral ce au facut, oare de ce fetele lui Lot au recurs la inselatorie?!

Ultima modificare de MRU (16/11/11 16:16)

16/11/11 13:19

+Archangel+
Moderator

Pentru Dumnezeu moralitatea nu este un concept inventat doar de dragul numelui ci insumeaza practicile si conduitele care asigura integritatea fizica si spirituala a individului dar si coeziunea societatii.

Nu stiu de ce fetele lui Lot au recurs la inselatorie. Probabil erau foarte urate. :D

16/11/11 15:42

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
le era frica sa nu raman singure.

Si reveniti la Cain :)

16/11/11 19:34

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

MRU a scris:

Nu va intriga povestea lui Cain?

din punct de vedere fizic, Cain era aidoma fratelui sau Abel si tatalui sau Adam (exceptand diferenta de varsta). Deoarece cei din urma (cel putin) erau, intr-un anumit fel, foarte speciali pentru Dumnezeu, ar fi explicabil de ce El a dat acea porunca privitoare la protectia lui Cain.

16/11/11 22:36

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Mie, recunosc, atunci cand am citit prima data povestea lui Cain, mi-a parut rau de el.Nu reuseam sa pricep de ce nu primise Dumnezeu darul lui.
Unii au explicat cum ca ar fi fost asa din cauza ca nu adusese o jertfa dintr-un animal, cum facuse Abel.
Dar Cain se ocupa cu plugul, nu cu animalele, desi banuiesc ca putea sa ii ceara lui Abel un miel, ceva.Dar de unde era sa stie ce fel de jertfe ii plac lui Dumnezeu?

17/11/11 10:59

+Archangel+
Moderator

jezzy a scris:

Dar de unde era sa stie ce fel de jertfe ii plac lui Dumnezeu?

Dar de unde stia Cain ca Dumnezeu privea cu placere la jertfa lui Abel si la a lui nu?

17/11/11 13:08

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la