TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Sarutul inainte de casatorie Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 38
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
...toate lucrurile imi sunt ingaduite dar nu toate imi sunt de folos....
...bucura-te tinere de tineretea ta dar pt tot ce vei face vei da socoteala ;)

atunci daca in incredintarea altora nu e pacat ce e de facut? ii putem oare judeca? sau ....

08/01/06 01:27

Site web  
cmiriam
membru

Inregistat: 07/01/06
Un gand mai fain care imi place sa il am in minte e "Iubeste'L pe Dzeu si fa ce vrei" [Sf Augustin.. mi-a venit in minte cand am citit msg tau..]

08/01/06 01:56

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
asta e ideea ca fiecare face ce vrea el.................dar oare si Dumnezeu vrea ce vrem noi?

08/01/06 12:24

vaxaly
membru

doitili a scris:

asta e ideea ca fiecare face ce vrea el.................dar oare si Dumnezeu vrea ce vrem noi?

da dar cmiriam spunea: "Iubeste'L pe Dzeu si fa ce vrei"

oare daca il iubesti mai poti face ce vrei tu fara sa vrea si El???
dragostea ... nu va pieri

08/01/06 13:53

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Nu cred ca trebuie sa judecam pe nimeni, ca altfel vom fi si noi la randul nostru judecati.
Daca unii au incredintarea sa se sarute inainte de casatorie, o fac pe incredintarea lor. Daca nu o au, nu o fac tot pe incredintarea lor. Suntem diferiti, nici unul nu e mai bun sau mai sfant decat altul.

08/01/06 15:18

vaxaly
membru

ai dreptate april. eu tot asa ziceam.
eu nu regret ca am sarutat inainte de casatorie ... cei care isi pastreaza buzele virgine au respectul meu!

08/01/06 23:21

Site web  
cmiriam
membru

Inregistat: 07/01/06
Mersi vaxaly de completare.. acelasi lucru il inteleg si eu,. cand iubesti pe Dzeu ceea ce vrei tu e in concordanta cu ceea ce vrea EL... si april, sunt de aceeasi parere, in toate astea conteaza cel mai mult inima noastra si felul in care e ea in aceste situatii.. lucru care nu il vezi cu ochiu liber.

08/01/06 23:24

Site web  
Antonim
membru

Inregistat: 22/11/05
trebuie sa intru mai des pe forum cand intru am prea mult de citit :) da imi place ce ati scris si a meritat efortul, ma includ si eu in categoria lui vaxaly nu imi pare rau ca am sarutat inainte de casatorie , dar ii respect pe cei care nu o fac pana dupa.

10/01/06 10:27

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
hm..interesant subiect...a fost o placere sa citesc toate parerile.....:)
nu prea mai am ce sa zic....ca s-a cam zis......:D
raman si eu la ce s-a ajuns mai sus, cu ce a spus April...:)

10/01/06 11:43

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Inca nu am intocmit o lista cu ce e pacat si ce nu. Deci pana atunci fiecare crede ce vrea si merge dupa incredintare, nu dupa poftele firii pamantesti sper!

11/01/06 07:05

Site web  
Antonim
membru

Amin Larisa

12/01/06 11:25

Site web  
Larisa
membru

Copilul primeste sarutul, tanarul il fura, iar batranul il cumpara!

13/01/06 18:26

Site web  
vaxaly
membru

...iar unii il primesc din dragoste :)

17/01/06 17:59

Site web  
Antonim
membru

hehhe ai dreptate vaxaly stii tu ce stii

19/01/06 13:49

Site web  
Larisa
membru

Cine stie cunoaste!

20/01/06 03:20

Site web  
sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
"Sainthood lies in the habit of reffering the smallest actions to God"

21/01/06 15:29

Andyy
membru

Inregistat: 25/02/06

m3diator a scris:

am gasit pe un forum american (royouth.com) un subiect legat de acest aspect:
e ok sarutul inainte de casatorie or ba? daca da.. care e permis? (obraz,buze...)
interesant ca intr'o societate cum e cea americana sunt tineri care spun ca cel
mai bine e sa pastrezi si acest "privilegiu" ptr casatorie.
care e parerea voastra? tinerii crestini din romania...

O scurta intrebare urmata dupa o scurta relatare.

Ai o prietena. O saruti, o strangi in brate, si te trec niste fiori, care iti cer si mai mult. Dupa un timp va despartiti. Dar cu persoana respectiva mai ai cat de cat niste legaturi. Sa zicem prin biserica pe care o frecventezi. Si dupa cativa ani, fosta ta prietena se casatoreste, si tu la fel. Si va intalniti in orash ambele cupluri proaspat casatorite. Bineinteles ca iubitii vostri stiu de relatia pe care ati avut-o cu ani in urma.
Acuma intreabarea.
Cat de bine te simti cand dai ochii cu barbatul a carui sotie ai sarutato asa dulce si ai strans-o in brate si poate chiar mai mult. Respectivul barbat posibil fiind si neexclus prietenul tau....... ???

Ultima modificare de Andyy (25/02/06 19:43)

25/02/06 19:42

paycris
membru

Sa fim seriosi, atunci cand esti indragostit nu poti sa nu te saruti ,chiar dc e vorba de un alt tip de sarut. Ganditi-va cum ar fi sa nu va sarutati mama de exemplu, e imposibil !!! Depinde de tine de cat de "fierbinte" e sarutul si dc lasi lucrurile sa evolueze prea mult...:)  poate e o intrebare absurda, dar dc descoperi ca nu iti place cum saruta prietenul/prietena chiar sotul/sotia?! Ce faci?

25/02/06 23:18

Andyy
membru

sarutul mamei tale nu-i acelasi cu sarutul prietenei tale.
Si ca sa iti raspund la intreabare. Ii imposibil sa nu-ti placa cum saruta persoana de care  iti place asa mult. Problema la tinerii din ziua de azi, ca nu le place cum saruta x si y ii din cauza lor. Pentru ca ei si-au format o parere despre cum trebuie sa saruti, sarutand mai multe fete. Si daca fata pe care o saruta nu corespunde parerilor lui despre sarut, ii se pare ca fara respectiva saruta rau. Da nu-i asa. Zicea cineva ca sarutul adevarat vine din dragoastea ce o porti in suflet pentru celalalt. Asta insemnand ca nu poti saruta gresit. Nu exista asa ceva.

26/02/06 00:32

Larisa
membru

Andyy a scris:

Ai o prietena. O saruti, o strangi in brate, si te trec niste fiori, care iti cer si mai mult. Dupa un timp va despartiti. Dar cu persoana respectiva mai ai cat de cat niste legaturi. Sa zicem prin biserica pe care o frecventezi. Si dupa cativa ani, fosta ta prietena se casatoreste, si tu la fel. Si va intalniti in orash ambele cupluri proaspat casatorite. Bineinteles ca iubitii vostri stiu de relatia pe care ati avut-o cu ani in urma.
Acuma intreabarea.
Cat de bine te simti cand dai ochii cu barbatul a carui sotie ai sarutato asa dulce si ai strans-o in brate si poate chiar mai mult. Respectivul barbat posibil fiind si neexclus prietenul tau....... ???

Situatia este penibila pentru toti 4. Nu te mai simti in largul tau. Nu mai vrei sa dai ochii cu partenerul celuilalat si totul se termina acolo. S-ar putea ca unora sa nu le pese de faptul ca sotii lor au avut n-spe relatii, dar s-ar putea ca altele sa sufere si sa nu vrea sa le mai vada niciodata pe acele femei din fosta viata a sotului sau sa nu mai auda de ele niciodata pomenindu-se desi poate uneori ar fi curioase cine sunt si ce fel de parteneri au fost. Lucrurile astea sunt mult mai sensibile decat par. Depinde foarte mult de modul in care fiecare primeste loviturile sub centura si sa nu va mire faptul ca cei care pareau cei mai puternici aceea au cele mai mari probleme cand vine vorba de EX -.

26/02/06 02:38

Site web  
Andyy
membru

ai mare dreptate Larisa. Pe mine personal m-ar deranja pot sa zic ca destul de tare. Sunt o fire mai sensibila cand vine vorba de persoanele care le iubesc. Mai ales sa stiu ca ii vb de persoana cu care imi voi petrece restul vietii. Ma trec fiorii :D

26/02/06 14:19

naty_4_God
membru

Inregistat: 26/02/06

sarutul mamei tale nu-i acelasi cu sarutul prietenei tale.

sunt de acord cu asta :D sa fim seriosi  :D  nu`i nimic rau daca te pupa mami dar daca te pupa` prietena ii altceva
cu mama nu ajungi unde "s`ar putea sa ajungi cu prietena/prietenul"
am citit ce a`ti scris pana aici  si..... la faza cu sarutul inainte de casatorie as dori sa va spun ceva...
viitorul/viitoarea sotie  va fi exact asa cum ai fost tu in tinerete....de aceea pastreaza`te :) nu`i nimic rau sa te pastrezi... cat de bine te pastrezi tu asa de bine se va pastra si el/ea :)
[...sper ca n`am deranjat pe nimeni cu postul meu :) ] fiti binecuvantati!

26/02/06 19:52

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

cat de bine te pastrezi tu asa de bine se va pastra si el/ea

Nu cred ca ai vreo garantie in directia asta....:)

26/02/06 20:26

Larisa
membru

Nici eu nu cred. Stiu tipe care care au stat langa Domnul toata viata lor si care s-au casatorit cu tipi care au stat cam toata viata prin lume. Sunt situatii grele, in special pentru ca tipa are de luptat cu mandria spirituala - care evident e pacat si cu acceptarea si iertarea, dar cazurile sunt reale si pot sa spun ca unele tipe pe care le cunosc sunt deja maritate cu astfel de oameni si o duc bine si altele sunt pe cale de a se marita.

26/02/06 23:38

Site web  
Andyy
membru

am citit intr-o carte "Adio amoruri", despre un cuplu care nu s-au sarutat deloc desi erau impreuna de vreo 3 ani. Dupa care s-au hotarat sa se cosatoreasca. Chiar si logoditi nu s-au sarutat. Asa au cazut de comun acord. Si primu sarut o fost cand i-o zis pastoru "poti sa saruti mireasa". ... aici era partea frumoasa. Tipu` descria momentul acela cand a sarutat-o. Zicea ca o fost cel mai minunat moment din viata lui. (mi s-o parut fain.)

O pastrat ceva, de care s-o bucurat 100% mai trz. Noi ne sarutam zilnic, si acel moment  nu-si mai are  efect cum ar trebui. El, pe de alta parte o stiu sa pastreze ce-o fost mai bun pt final.

27/02/06 08:15

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 38    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la