TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Sarutul inainte de casatorie Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 38
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
as recomanda o carte pe tema asta, ffaina scrisa de 2 tineri casatoriti. se numeste: "CAND POVESTEA DE DRAGOSTE TI-O SCRIE DUMNEZEU" de Eric & Leslie Ludy, aparuta la editura shalom( www.shalom.ro ).
sper ca dupa ce o sa cititi cartea asta o sa va bucurati ca n-ati sarutat, si ca inainte s-o faceti va asigurati dc merita sau nu.

28/12/05 20:25

winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

ionelcim a scris:

as recomanda o carte pe tema asta, ffaina scrisa de 2 tineri casatoriti. se numeste: "CAND POVESTEA DE DRAGOSTE TI-O SCRIE DUMNEZEU" de Eric & Leslie Ludy, aparuta la editura shalom( www.shalom.ro ).
sper ca dupa ce o sa cititi cartea asta o sa va bucurati ca n-ati sarutat, si ca inainte s-o faceti va asigurati dc merita sau nu.

am citit-o ... e cea mai tare krte pe tema asta

28/12/05 20:44

Site web  
Antonim
membru

Inregistat: 22/11/05
aveti multa dreptate dragi prieteni dar ce avem noi nevoie e cum sa ne ferim de aceste ispite cum e sarutul ? majoritatea suntem de acord ca e un pacat mai mare sau mai mic sa te saruti inainte de casatorie mai ales tinand cont de consecinte dar cum incercam noi cum scapam de a merge in continuare pe acest drum cum scapam din mintea noastra de idea ca e nui mare lucru daca dam accept unui sarut, eu is foarte ambiguu la faza asta poate ma ajutati voi sau impreuna poate descoperim solutii , solutia cea mai sigura e sa fugi atunci cand iti vine ispita dar nui cea mai indicata , sa lasi iubita poate viitoarea sotie cu ochin soare si tu sa alergi de sa sfaraie calcaiele , cum trebuie sa ne explicma unul altuia intre parteneri vorbin baiat si fata, faptul cum putem ocolii aceasta mica ispita dar care poate atrage mari consecinte.Hai ca avem ce discuta ;) sper sa mai intru si maine si apoi numa pe luni mai revin , da cred ca impreuna vom gasi adevaruri frumoase si demne de insusit.fiti binecuvantati si an nou fericit.

29/12/05 15:27

Site web  
ionelcim
membru

pai ce sa zic... cine nu se poate abtine sa-si puna botnita.

Ultima modificare de ionelcim (30/12/05 17:49)

29/12/05 22:20

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
SARUT

Sarutul este un lucru ciudat. Inutil pentru unii, extaziant pentru altii. Baietelul il primeste pe degeaba, adolescentul trebuie sa minta pentru el, iar cel batran trebuie sa-l cumpere. El este dreptul copilului, privilegiul indragostitului si masca celui ipocrit. Pentru o fata, el este nadejde, pentru mireasa, confirmare, iar pentru femeia casatorita, reafirmare.

Sarutul este un gest de intimitate intre doua persoane care se afla prea aproape
una de cealalta ca sa-si mai poata vedea defectele.

Este imposibil sa saruti o fata pe neasteptate;
cel mult doar mai curand decat se astepta ea.

30/12/05 03:13

Antonim
membru

Multumesc mult de sfat ionelcim vad ca dai dovada de maturitate :(

30/12/05 13:03

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
a fost o gluma ce a zis ionelcim...adevarul e ca intrebarea ta e destul de grea si nu stiu de poate da cineva un raspuns ... depinde de fiecare in parte. poate te-ar ajuta o discutie cu celalalt si sa vezi ce crede si el...sincer, nu stiu de exista o solutie general valabila . mai asteptam si alte idei .

30/12/05 16:02

Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
Trebe sa stabilesti de comun acord cu partenera/partenerul sa nu va sarutati. Sa discuti si sa vezi ce avantaje/dezavantaje sunt daca renuntati sa va sarutati. Nu numai unul sa se lupte iar celalalt sa doreasca sarutul....

30/12/05 16:47

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
In momentul in care numai unul lupta relatia poate sa supravetuiasca, dar se subrezeste cu fiecare lupta pierduta din parte partenerului. Daca partenerul se trezeste la timp relatia este salvata. Nu poti sa lupti de unul singur pentru ca poti sa ajungi pe locul 2.

30/12/05 19:54

Site web  
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05

ionelcim a scris:

pai ce sa zic... cine nu se poate abtine sa-si puna botnita.

mda ... bai Antonim vb serios si voi repede cu glume care nu isi au rostul. lasa tu botnita ca "pacatul" asta il poti face si cu gandul (si D-l Isus vb si de pacatul cu pofta in inima) si acolo nu stiu eu ce botnita ii mai pui tu.....
...sunt multi super sfinti care zic ca ei nu fac aia, nu fac aia, (nu in mod fizic) si o dau in bara "in inima lor"...
Asta e si greseala forumului astuia. prea multa bascalie cand nu trebuie.
Eu zic sa fim moderati. Cand e gluma, glumim - dar cand e serios hai sa fim seriosi!

30/12/05 20:01

Site web  
vaxaly
membru

Eu zic ca e bine sa saruti atunci cand ai planuri serioase. Daca cu adevarat vrei sa investesti in acea relatie si vrei sa iasa ceva frumos (o casatorie) din ea. pana atunci spun ca e bine sa ma (ne) abtin(em)!

30/12/05 20:04

Site web  
firepenthx
membru

Inregistat: 27/12/05
hm,... poi nah... vb de french kiss si nu de pupatul pe obraz... cand ei se saruta, se intampla ceva biologic in organismele fiecaruia... am fost creatzi sa rectzionam intr-un anumit fel asupra unor stimuli. daca esti sanatos, nu potz saruta o fata(pasional), fara sa vrei mai mult... asa ca sfatu meu, alege sa o sarutzi cu 2 saptamani inainte de casatorie... sau mai bine asteapta pana la casatorie, cqa sa-l faci si mai special sarutu asta!

30/12/05 20:37

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
am inteles ideea firepenthx... antonim intreba cum putem face asta ? ce e de facut? care e solutia?
   o solutie a fost data deja pt toti care au simtul umorului :D ...si a fost scrisa ca sa mai descreteasca fruntile.
   alta solutie a fost data de fyn...sa discute amandoi pe aceasta tema... si sa decida
   mai aveti si alte solutii?

30/12/05 22:48

firepenthx
membru

Inregistat: 27/12/05
shtiu ceva cupluri care deja sunt casatorite si au avut o relatzie fte faina. ei si-au pus niste standarde cand au inceput relatzia de prietenie. cum ar fi: fara sarut sau atingeri pasionale, rugaciunea impreuna, eventual si post din cand in cand...
eu zic ca noi ne punem problema gresit. intrebam: "da' oare am voie sa o sarut? dar sa o tzin de mana? ..." ca si kum am zice: "doamne cat de departe pot sa ma departez de tine, dar noi 2 sa fim prieteni." pe cand ideea e sa ne apropiem cat mai mult de El. CU CAT ITZ PERMITZ MAI MULTE INTR-O RELATZIE CU ATAT ESHTI PE UN TEREN MAI ALUNECOS.

03/01/06 00:33

Antonim
membru

Multumesc de raspunsurile date subiectului adus de mine, glumitza lui ionel ma deranjat asa putin pentru ca nu ma simpteam, nus chiar asa decazut pre cum ati inteles uni din postul meu de mai sus, daca un om este ambiguu intr-o problema asta nu inseamna ca e o problema pentru el ci pur si simplu nu o intelege, de aceam am adus subiectul sa vedem gandirea mai multor tineri baieti si fete despre acest subiect , idei avem fiecare , de gandit incercam sa gandim bine fiecare dar practica e cea ce avem nevoie , asa cum spunea Vaxaly e acelas pacat si daca poftesti sarutul si dacal faci cu adevarat.Deci totusi nu reusim cu botnita ;) referitor de raspunsul lui fyn este ceva folositor vo spun din experienta ajuta mult intr-o relatie o discutie pe tema fizica implicata in ea, si mai ales intr-o relatie intre 2 crestini, in acest mod isi dovedesc maturitatea si sinceritatea unul fata de celalt discutand aceste probleme putin mai delicate.
si totusi pana la urma nam gasit o solutie decat posibile ipoteze ale unei solutii.Ma pus pe ganduri postul lui Vaxaly nu prea ma ispitesc buzele fetelor , dar totusi cat de usor putem cadea in pacat datorita imaginatie. Domnul sa ne dea ganduri curate si fapte curate. La multi ani tuturor. (ps.ionel scuze cam raspuns un pic cam dur provocarii ;) )

03/01/06 09:52

Site web  
ionelcim
membru

firepenthx a scris:

eu zic ca noi ne punem problema gresit. intrebam: "da' oare am voie sa o sarut? dar sa o tzin de mana? ..." ca si kum am zice: "doamne cat de departe pot sa ma departez de tine,.

ai dreptate, chiar dc este cam neplacut pt unii.....

03/01/06 14:44

ionelcim
membru

Antonim a scris:

nus chiar asa decazut pre cum ati inteles uni din postul meu de mai sus, .......(ps.ionel scuze cam raspuns un pic cam dur provocarii ;) )

stai linistit antonim, nu cred ca cineva te crede decazut, cred ca fiecare raspunde in felul lui, provocarii pe care le-ai facut-o

fi binecuvantat.

03/01/06 14:47

Antonim
membru

thanks pell ;)

Ultima modificare de Antonim (03/01/06 14:56)

03/01/06 14:56

Site web  
cmiriam
membru

Inregistat: 07/01/06
Am rasfoit si eu putin discutia... si ma tot gandeam cati vb din experienta si cat e teorie doar...
Hm.. am citit si eu Joshua Harris.. mi-a placut foarte mult si am decis in inima mea ca sarutul sa fie in fata altarului.. dar de la teorie la practica e cale lunga..
Sa va povestesc o experienta care poate o sa dea putin peste cap ce s-a scris pana acum:
Era o relatie plina de binecuvantari... cu rugaciune si studiere a Bibliei... cu ganduri si planuri f serioase, de casatorie... in acest context a aparut si sarutul, dupa mai multe luni de relatie. S-a gresit?
A fost un pacat? S-a mers prea departe? Se prea poate. Dar ei erau hotarati ca relatia lor sa ajunga si la altar.
Insa dupa aproape 2 ani ea a inteles ca nu e ajutorul potrivit si relatia s-a incheiat. Faptul s-a consumat. in ce mod ii afecteaza? Au pacatuit ei in relatia lor?

Ferice de cei care pot lasa aceasta binecuvantare pentru dupa casatorie... si vai de cei care se vand cu o sarutare.. Si totusi, eu cred ca nu e un pacat. E un sfat bun, demn de urmat, dar cred ca nu trebuie sa ii condamnam pe cei care au facut-o, nici sa ii judecam. Suntem diferiti

Dar e un subiect la care trebuie sa mai meditez...

Pe mai tarziu

07/01/06 03:04

Site web  
vaxaly
membru

Interesant cmiriam. Ziceam si eu ceva de genul, daca ei 2 sunt seriosi si au planuri serioase, de ce ar fi pacatos sarutul??

adevarul e ca pt unii poate fi pacat iar pt altii nu.

07/01/06 10:46

Site web  
monica
membru

Trista povestea, cmiriam...
Poate ca cei doi tineri se vor impaca pana la urma...=)
Nu cred ca ar trebui sa ne cramponam de un sarut, ce a fost a fost, nu ar trebui sa lasam trecutul sa ne guverneze toata viata.
Daca cumva ne simtim vinovati de ceva, atunci trebuie sa venim in fata lui Dumnezeu si sa ne cerem iertare, pentru ca apoi sa putem merge inainte linistiti. Eu nu pot si nici nu vreau sa-i condamn pe cei care au facut acest pas in relatia lor-sarutul.
Apreciez mult sinceritatea ta, Miriam, cred ca e o calitate ce tine de caracterul unui om al lui Dumnezeu.
Isus cu tine! Si multe binecuvantari!

Ultima modificare de monica (07/01/06 11:28)

07/01/06 11:24

monica
membru

vaxaly a scris:

adevarul e ca pt unii poate fi pacat iar pt altii nu.

Ai putea sa explici fraza de mai sus?
Pacatul e pacat, din orice unghi l-ai privi.

07/01/06 11:28

cmiriam
membru

Inregistat: 07/01/06
Mersi mult Monica..
Ma gandeam la ce a spus vaxaly.. da.. unii pot pacatui si altii poate sunt mai tari. Spunea cineva mai sus ca multe se petrec in mintea  noastra,  so daca in mintea ta cand ai sarutat te-ai gandit si mai departe at e o problema...Cred ca de aceea e bine sa ne ferim de intimitatea fizica.
Ferice de cei cu mintea si cu inima curata! SI intradevar.. in acest domeniu iertarea lui Dzeu e cruciala pentru multi dintre noi, si slava Lui ca EL ne-a dat viata.

07/01/06 11:36

Site web  
vaxaly
membru

Ai putea sa explici fraza de mai sus?
Pacatul e pacat, din orice unghi l-ai privi.

de ce sarutul e pacat? sau ce e pacat de fapt la sarut? atingerea fizica sau ... mintea.

07/01/06 23:39

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Ce inseamna pacat? Ce-ar fi sa ne apucam de facut o lista in care sa adaugam ce este pacat pentru noi? Eu stiu ca ceea ce nu vine din incredintare e pacat. Eu merg dupa principiul: "teme-te de Dumnezeu si fa ce vrei!" Deci ce includem in lista pentru pacat?

08/01/06 00:25

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 38    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la