TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Sarutul inainte de casatorie Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 38
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
am gasit pe un forum american (royouth.com) un subiect legat de acest aspect:
e ok sarutul inainte de casatorie or ba? daca da.. care e permis? (obraz,buze...)
interesant ca intr'o societate cum e cea americana sunt tineri care spun ca cel
mai bine e sa pastrezi si acest "privilegiu" ptr casatorie.
care e parerea voastra? tinerii crestini din romania...

16/11/05 10:30

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
la mine acest aspect a fost un principiu peste care nu am vrut sa trec. si cred ca asa ar fi mai bine pt toti ca sa se evite anumite lucruri ce pot aparea mai tarziu.

16/11/05 10:36

doitili
membru

am auzit un tanar care a spus ca a sarutat mai multe fete si se temea sa nu cumva sa aleaga fata cu care sa se casatoreasca dupa buze, caci incepuse sa-si de seama dupa cum avea buzele (groase, subtiri) cum saruta

16/11/05 10:42

doitili
membru

si din cate am auzit e mult mai greu pt un baiat sa se limiteze la un simplu sarut decat pt o fata; chiar daca nu prea recunosc majoritatea  baietilor au de suferit de pe urma saruturilor.

16/11/05 10:47

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ganditi-va cu ce scop se foloseste sarutul , incercati sa formulati un raspuns ...si apoi mai discutam :D

17/11/05 00:19

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05

doitili a scris:

si din cate am auzit e mult mai greu pt un baiat sa se limiteze la un simplu sarut decat pt o fata; chiar daca nu prea recunosc majoritatea  baietilor au de suferit de pe urma saruturilor.

Eu nu stiu in ce masura e chestia asta adevarata, dar ma gandesc ca poate au suferit prea mult pentru ca au fost muscati prea tare!

17/11/05 00:52

Site web  
Larisa
membru

Hristos Isus a venit in lume ca sa mantuiasca pe cei pacatosi dintre cari cel dintai sunt eu! In general atunci cand esti intr-o relatie si esti o tipa conservatoare la un moment dat o sa crezi ca e pacat sa te saruti inainte de casatorie, dar eu inca nu am gasit versete in biblie care sa trateze lucrul asta. Ceea ce am gasit este o scrisoare de dragoste care cred ca n-are nici o leg intre Hristos si mireasa Sa. Intr-o relatie esti dus de val si lucrul asta vine natural pe masura ce inaintezi in relatie. Inainte de casatorie nu prea iti dai seamna cu ce scop saruti sau nu te gandesti la asta, dar e un act intim care ii uneste pe cei doi. Saruti cu scopul de a produce placere si de a primi placere, saruti pentru ca iti este drag de omul cu care esti!

17/11/05 01:01

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Larisa a scris:

In general atunci cand esti intr-o relatie si esti o tipa conservatoare la un moment dat o sa crezi ca e pacat sa te saruti inainte de casatorie, dar eu inca nu am gasit versete in biblie care sa trateze lucrul asta.

Intr-o relatie esti dus de val si lucrul asta vine natural pe masura ce inaintezi in relatie.
Inainte de casatorie nu prea iti dai seamna cu ce scop saruti sau nu te gandesti la asta, dar e un act intim care ii uneste pe cei doi. Saruti cu scopul de a produce placere si de a primi placere, saruti pentru ca iti este drag de omul cu care esti!

Sa le luam pe rand...

1) daca esti o tipa conservatoare...hm...mai bine sa fiu conservatoare decat liberala....

2) versete in Biblie care sa trateze lucrul acesta : pai nu cred ca evreii se sarutau, pe vremuri, inainte de casatorie...

3) daca esti dus de val intr-o relatie...cand te opresti?  Ce vine natural dupa sarut ?
Si daca relatia nu se sfarseste cu o casatorie? Treci la urmatoarea relatie, urmatorul sarut...etc?

4) nu prea iti dai seama de ce saruti sau nu te gandesti la asta...? Dar e un act intim ce ii uneste pe cei doi...repet, daca cei doi nu se vor casatori, de ce sa se uneasca..intim...inainte?...

Ii admir pe  cei care hotarasc sa nu se sarute inainte de casatorie si se tin de hotararea asta.....nu cred ca pierd nimic , ci dimpotriva, se pot bucura cu mai multa intensitate dupa casatorie unul de celalalt...

17/11/05 19:30

doitili
membru

am auzit cel putin 2 cazuri in care baieti dupa ce se desparteau de prietenele lor (asta dupa 'ce si-au produs placere' prin saruturi) se duceau la femei sa termine ce au inceput cu prietenele si nu puteau termina ca ele nu erau pregatite. Asta binenteles la necrestini.
dar oare baieti crestini nu sunt facuti din acelasi material?
pt ei cari urmarea unor astfel de placeri?
cred ca de aceea spune in Biblie "nu starniti dragostea pana nu vine ea"

18/11/05 00:45

Jesus Inside
membru

Inregistat: 15/11/05
daca tot s-a lansat intrebarea despre sarut...ce-ar fi sa va ganditi daca orice fel de atingeri sunt permise(tinut de mana,tinutul in brate etc )

Galateni 2:20

18/11/05 01:02

Larisa
membru

Si cand vine dragostea ce faci? La care dragoste te referi? La cea eros? Hai sa fim seriosi si realisti. Am intrebat in stanga si in dreapta care cuplu nu s-a sarutat inainte de casatorie si am primit un singur raspuns:"Parintii mei". Cand l-am intrebat pe respectivul cat a durat de cand s-au cunoscut pana s-au casatorit parintii lui el mi-a zis 6 saptamani. S-avem pardon! Nu sari la gatul unui tip dupa ce ai iesit de cateva ori cu el. In general iti fixezi granite! De ce sa ne fixam granite cand nu trebuie sa facem nimic inainte de casatorie? Evreii nu aveau cum sa se sarute pe vremuri inainte de casatorie pentru ca mirele sau mireasa erau luate in momentul in care erau prezentate viitorilor soti/sotii. Ce comici sunteti! Nu e treaba mea ce vine dupa sarut! Asta e decizia fiecaruia ce spune dupa sarut sau unde merg in continuare!

18/11/05 01:10

Site web  
doitili
membru

deci sa inteleg ca treaba ta e doar cum te simti tu in acel moment nu ce urmari poate avea sau cum afecteaza pe cel cu care te saruti?........sau afost ca oricum acum e cam expirata discutia

18/11/05 01:18

Larisa
membru

Treaba mea momentan e sa ma aflu in treaba! Nu cred ca este rau, dar tre sa ai grija la consecinte.

18/11/05 02:15

Site web  
brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
legat de acest subiect si nu numai v-as recomanda o carte "adio amoruri " de Josua Harris; poate ati si citit-o insa pt. mine a fost o carte in care am gasit multe raspunsuri; ce-mi place la cartea aceasta cel mai mult e ca se bazeaza pa Biblie!

poate nu ar fi un pacat sa te saruti inainte de casatorie (atunci cand relatia ta merge spre casatorie ca altfel nici nu intra in discutie) dar vati gandit vreodata cat de special ar fi ca primul sarut sa fie in fata altarului? ca cei 2 sa fie puri in fata lui Dumnezeu?  sa sti ca primul sarut va fi binecuvantat de Dumnezeu?

imi place tare mult semnatura lui doitili "Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El."  ar fi bine sa gandim cu "mintea" lui Dumnezeu si in cazul acesta; sa nu ne lasam "dusi de val"

22/11/05 16:59

Larisa
membru

Teoria e asa de frumoasa si toata lumea e de-acord cu ea, dar practica ne omoara! Zicea cineva ca un kilogram de teorie = un GRAM de practica. Nu stiu cat de intim ar fi sa te saruti in fatza altarului - apropo, noi nu ne-am sarutat nici macar la cununie cand a fost momentul ala in care cei doi trebuiau sa se felicite. Ne-am schimbat verighetele si ne-am imbratisat si am intrat in istorie!

22/11/05 20:31

Site web  
brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
cam asa e chestia cu kg si g. dar important e sa ne straduim! sa nu uitam ca putem totul in Hristos care ne intareste!

23/11/05 13:59

Larisa
membru

Amin!

23/11/05 21:16

Site web  
Antonim
membru

Inregistat: 22/11/05
Ce diferita gandire se dezvolta de la un om la celalt , mai mult sau chiar numa domnisoarele si doamnele au discutat despre acest subiect in general baietilor care ne simtim oarecum cu "musca pe caciula" nu ne place sa discutam despre acest subiect, dar este 60 % poatre chiar mai mult initiativa noastra in a saruta o fata , faza cu cazuri excpetii "parintii" e foarte adevarata , si parinti mei ex sau conoscut si dupa 2 luni sau casatorit si avem o familie minunata multumesc Lui Dumnezeu pentru familia mea, dar la fel de concrete cazuri cunosc si care sau sarutat inainte de casatorie si cu perioade de conoastere de 2 chiar 3 ani si tot familii fericite eu cred ca acest act de cunoastere nu poate sa fie daunator daca Dumnezeu te ajuta sa fie numa atat adica limita sarut nimic alceva, daca Tata nu e cu tine si ai inceput cu un simplu sarut poti sa fii sigur ca vei merge mai departe si ca relatia o data compromisa e foarte greu de revenit la formele initiale in general tinerii care au contact fizic (sex) inainte de casatorie sau nu vor mai ajunge la casatorie sau vor avea 80% din cazuri o casnicie nefericita in care ori sotul ori sotia vor fi mereu atrasi spre pacat inselandusi partenerul pentru placere fizica.
Cam atat am avut de spus ca si copil al Lui Dumnezeu la acet subiect sper ca din putinele mele cuvinte cineva sa gaseasca un raspuns la problema lui legata de"sarut premeditar ".Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti si sa va ajute sa aveti relatii de prietenie si casnicie extrem de fericite.

24/11/05 10:22

Site web  
Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
Interesant subiect!
Si mai interesant, ceea ce ma bucura, ca sunt tineri care nu se gandesc asa de repede la sarut inainte de casatorie, sau logodna.... deci nu se gandesc la sarut in perioada prieteniei.
In Biblie nu scrie sa te saruti sau sa nu te saruti in perioada prieteniei. Suntem responsabili de ceea ce facem si intram in casnicie cu bagajul care ni l-am facut in perioada prieteniei.... Nu putem spune ca e pacat sau nu e pacat sa te saruti inainte de casatorie. Cum s-a mai spus si inainte, ce urmeaza dupa aceea? Spunea undeva, cineva, tot pe acest forum, despre niste etape in dezvoltarea unei relatii. Si dupa sarut urmau alte etape, mai intime. Nu cred ca un cuplu se va opri la sarut si nu va merge intr-o apropiere mai intima.
Cunosc pe cineva, o persoana destul de populara, care s-a hotarat sa nu-si sarute prietena pana la casatorie sau logodna. Nu mai stiu exact. A spus ca a fost destul de greu sa respecte acest legamant, care l-au stabilit de comun acord, cu partenera, dar nu i-a parut rau.

In aceasta lume, libertina, liberala. In aceasta perioada in care tinerii, chiar si cei "crestini" nu este greu sa treci de reguli. Nimeni nu respecta regulile. Toti gasesc motivatii ca sa se apropie cat mai mult de prapastie. Si motivatiile sunt "sustinute" de versete bibliece. Ce-ar fi ca noi sa fim DIFERITI. Dar nu la vorba. Sa ne impunem noi reguli, nu de dragul regulilor, ci de dragul lui Hristos. Sa cautam ca Hristos sa fie in centrul relatiei si nu "eu". Sa ne impunem reguli care sa le respectam de comun acord. SI el si ea.
Oare nu sunt destui care pun dragostea intr-o forma asa de urata?! Noi de ce sa o punem in aceeasi forma? Oare dragostea nu poate sa fie pura? Frumoasa?
Haideti sa-i facem pe cei din aceasta lume doritori de o dragoste curata, din Dumnezeu!!!!

24/11/05 11:02

Antonim
membru

bine zici amigos

ps . bine ca la mine pe forum nici in vizita nu treci :P

24/11/05 11:33

Site web  
irina
membru

Inregistat: 28/11/05
Fyn, sunt de acord cu tine. Cred ca atunci cand Cristos este in centrul relatiei, primul gand nu va fi : "care este limita?", "pana unde pot sa merg?". Ci intrebarea va fi : "cum sa il/o ajut sa creasca mai mult (spiritual)?", "cum am putea sa ne inchinam mai mult prin relatia si timpul nostru impreuna?".
Un sarut cred ca zideste mai putin decat o rugaciune impreuna.

05/12/05 14:01

Ste.fan
membru

daca ati auzit poate si voi predica lui luigi mitoi,dintr-o tabara pt adolescenti,undeva in bn...i :el nu disculpa baietii,dar spunea despre responsabilitatea atingerilor corporale(deci si a sarutului)...revine fetei,daca ea il lasa pe baiat,ea e principala vinovata,in baiat este un instinct,vede ceva si incearca sa "atinga",deci si sa actioneze,pe cand  fata este lucida,mai matura,poate sa se controleze,si il poate sa il faca si  pe baiat se autocontroleze...

citez: "datoria baiatului e sa incerce,asa e nascut,nu ai ce-i face..."(aprox. din cate imi amintesc)

ps: pana acum nu am sarutat nici o fata(eh...poate pe obraz da,dar prietene,nu iubite si cu ocazii deosebite<ziua ei,a mea,ne-am revazut dupa mult timp,etc) si nu regret nici o secunda...cred k atunci cand va veni momentul potrivit (voi fi casatorit,sau cel putin o relatie cat se poate de serioasa  cu o fata,care va duce la casatorie)o sa fac si lucrul asta ;)

intimitatea(cei doi prefera se stea singuri cand discuta,se ferersc de ochii lumii) intre 2 tineri este cat se poate de daunatoare amandurora...

am dreptate?

05/12/05 14:54

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Seraphim a scris:

citez: "datoria baiatului e sa incerce,asa e nascut,nu ai ce-i face..."(aprox. din cate imi amintesc)

Ce vom spune acum? Asa sunt baietii? Nu au ce face, saracutii de ei? Si toata responsabilitatea revine fetelor?

Hm...cred ca am putea spune altfel : datoria baiatului NU e sa incerce....dar daca incearca, atunci datoria fetei este sa il opreasca...Raspunderea o poarta amandoi....

Si toata admiratia si respectul pentru cei care hotarasc sa se abtina pana la casatorie...sa-i ajute Domnul  sa reuseasca... Nu cred ca vor regreta vreodata...

05/12/05 17:24

Ste.fan
membru

i agree...dar am citat un pasaj dintr-o predica "aprox" ...

05/12/05 17:26

Antonim
membru

interesant intradevar , seraphim ai spus ceva adevaruri dar si april a completat bine sper ca sa fie vizitate aceste topicuri si cei care nu stiu sau nu-s constienti de aceste lucruri sa le vada aici si sa le inteleaga si sa la aplice in viata ;)

Ultima modificare de Antonim (14/12/05 15:45)

09/12/05 09:55

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 38    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la