TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/COMENTARII Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
scuzele mele, serios acum, recunosc, am crezut ca ai facut vreo aluzie ironica :)

nu, pentru ca eu prezint intrebari de cele mai multe ori, ale caror raspunsuri trebuie sa le gaseasca fiecare, nu prezint adevaruri absolute. si imi specific de multe ori pozitia din care privesc lucrurile. cand imi expun o parere dpdv crestin, aceasta de obicei nu intra in nicio contradicitie cu "divinitatea" ca si pe thred-ul cu michael.

Ultima modificare de ultimul mohican (24/11/11 13:26)

24/11/11 13:23

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
felitarile au avut o tenta de ironie ;)

complimentul nu :)

24/11/11 13:29

ultimul mohican
membru

nu-i bai, cineva zicea ca ironia e arma omului destept. iar ironia face parte din umor. iar umorul descreteste fruntile. moama ce rationamente sofisticate am. de aceea sunt profesor :D

24/11/11 13:31

sel_sel16
membru

Inregistat: 04/02/08
Ma bag si eu ca musca, cum se spune pe aici.
Eu cred ca nu e un lucru rau faptul ca pe mohicanul il preocupa, intr-un fel, ceea ce ar putea crede cei care il cauta pe Dumnezeu atunci cand citesc ce se scrie pe aici. Cred ca nimeni nu detine adevarul absolut si e normal sa apara diferente de opinie.
Eu una trec pe la multe topicuri (chiar daca nu sunt activa la ele) si probabil ca mine sunt multi altii, incercand sa inteleaga unele lucruri si cred ca opiniile altor persoane ar fi de un real ajutor. Adica, ce ar fi sa luam de bune afirmatiile lui X sau Y si acestea sa fie complet gresite?

24/11/11 14:28

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

sel_sel16 a scris:

E forum de discutii si atata timp cat ii respecti pe ceilalti esti binevenita.

Eu cred ca nu e un lucru rau faptul ca pe mohicanul il preocupa, intr-un fel, ceea ce ar putea crede cei care il cauta pe Dumnezeu atunci cand citesc ce se scrie pe aici.

Asta asa ar fi in cazul in care si el ar fi un cautator de Dumnezeu. Daca in schimb el nu e prea interesat de Dumnezeu, de ceea ce Dumnezeu vrea de la el, atunci, da-mi voie sa ma indoiesc ca este sincer preocupat ca altii sa-L inteleaga corect pe Dumnezeu si voia Sa.

Cred ca nimeni nu detine adevarul absolut si e normal sa apara diferente de opinie.
De asta sunt discutii si nu lectiuni predate.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (24/11/11 18:47)

24/11/11 18:46

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

mohican a scris:

archangel, cand ii dau o replica irlandei nu ii raspund ei propriu zis, ci stiu ca mai citesc diverse persoane acest forum. si poate sunt unii mai in necunostinta de cauza, cum a fost de exemplu roxana, cand a inceput sa-l caute pe dumnezeu, si mi-e frica ca ar putea lua de bune niste aberatii prezentate ca si maxime sau adevaruri indubitabile.

1. Asta le-a intrecut pe toate... este cea mai insidioasa dintre cele mai insidioase replici pe care le-ai scris pe forumu' asta de cand avem privilegiul sa te avem printre noi.

2. Dupa ce am deplins situatia ca cei care citesc Tc-ul sint lasati mai degraba in grija unui agnostic(am observat o mare indiferenta a unor tineri crestini forumisti, care se pare ca nu-i deranjeaza minciunile si neadevarurile sfruntate cu care unii se indeletnicesc sa le scrie) indrumator spre Adevar si Calea Mantuitoare, am incercat sa fac haz de necaz si m-am gandit nu-i rea totusi aceasta replica daca o postezi la sectiunea "bancuri seci".

3. "Le-a spus si pilda urmatoare: "Oare poate un orb sa calauzeasca pe un alt orb? Nu vor cadea amandoi in groapa?" (Luc.6:39)

4. Atata timp cat n-ai venit cu niciun contraargumnet pertinent impotriva afirmatiilor mele, doar cu vorbe goale bazate probabil doar pe multele diplome de profesor care te crezi, mi se pare prosteasca, inutila  si de prisos incercarea ta de a convinge in orice  fel ca afirmatiile mele ar fi niste aberatii demne de neluat in seama.

mohican a scris:

nu inteleg april. ar trebui sa folosesc termeni ca si: lehamite mi-e sila, mi-e scarba, ipocrit, mahala mizerabil, nesimtit etc?

Nu... in nobletea firii tale de umanist indumnezeit, tu nu poti sa folosesti asa niste termeni nedemni pentru rangul tau. Tu intotdeauna ai reusit imaginar, prin niste puteri supranaturale, evident, sa te incadrezi in limitele regulamentului.

Regulamentul a scris:

Nu folositi un limbaj neadecvat, adica injuraturi, lipsa bunului simt, aducerea de jigniri la adresa altor membri sau la adresa echipei de moderare/administrare (indiferent de natura jignirilor)

Faptul ca tu nu folosesti termenul "nesimtit"( ci spui ca faci referire la replicile mele, nu la mine, chipurile pe care nu o data mi le-ai catalogaat ca fiind lipsite de orice simtire) te face calcator de regulament la fel ca si mine cand te fac nesimtit. Doar un om nesimtit poate scrie replici nesimtite...hai  sa nu facem pe inocenti doar de dragul imaginii.

As putea sa-ti dau o gramada de exemple prin care sa-ti demonstrez ca mi-ai adus la fel de multe sau chiar mai multe injurii, decat ti-am adus eu tie.

Daca nu-ti plac termenii "arogant", "om fara scrupule" sau "mizerabil" iti spun de data asta,in limita regulamnetului, ca replicile tale emana infumurare, nu tin cont de niciun considerent in realizarea scopului lor marsav si  pot fi letale pentru un stomac sensibil din pricina abundentei infamiei in ele. (retine ca eu nu te-am catalogat acum in nciun fel,  doar am facut referire la replicile tale, le-am definit...)

De bine de rau, cand te apostrofez, primesc ban, si ceva vreme nu o mai pot face, in timp ce tu, o faci si cat timp sint eu banata, ca doar esti baiat destept si stii s-o faci "regulamentar". Deci ai mult avantaj la jigniri fata de mine.

Regulament a scris:

si nu interveniti intr-un subiect cu scopul de a crea sau intretine o disputa, folosind afirmatii malitioase si nefondate.

De cate ori ai intervenit intr-o discutie la care eram si eu parte ai facut-o in primul rand sa intri in disputa cu mine, folosindu-te de afirmatii malitioase, (cu precizarea "regulamentare"), sigur si dornic fiind de banarea mea  bazandu-te pe faptul ca nu-mi place sa spun lucrurilor/persoanelor altfel decat sint.

Si uite asa, folosindu-te de manusi, reusesti intr-un mod ilicit sa iei ochii moderatorilor, reusesti sa-ti faci si sa-ti pastrezi imaginea de sfant printre pacatosi.

mohican a scris:

nu, pentru ca eu prezint intrebari de cele mai multe ori, ale caror raspunsuri trebuie sa le gaseasca fiecare, nu prezint adevaruri absolute.

Ai memoria scurta. Verifica-ti mesajele sa vezi ce mare intemeietor si cunoscator de moralitate si crestinism te dai.

sel_sel16 a scris:

Eu cred ca nu e un lucru rau faptul ca pe mohicanul il preocupa, intr-un fel, ceea ce ar putea crede cei care il cauta pe Dumnezeu atunci cand citesc ce se scrie pe aici.

Asa-i ca nu stiai ca mohican face parte din categoria celor care nu dau niciun sfantz pe Biblie sau pe Dumnezeu si cu siguranta nici pe un credincios? Adica din categoria celor care-si spun agnostici care in traducere libera inseamna derutati? Nu te lasa induiosata de astfel de afirmatii perfide ci inainte sa scrii cercetaza si judeca putin.

Sigur nu stiai. Deci treaba cu musca nu-i chiar nepotrivita in acest caz...

sel_sel16 a scris:

Adica, ce ar fi sa luam de bune afirmatiile lui X sau Y si acestea sa fie complet gresite?

Ai Biblia? Ai judecata? Atunci citesti ce scrie aici, dupa care citesti ce scrie  Biblia, te rogi sa-ti dea Dumnezeu intelepciune sa intelegi si dupa aia incepi sa-ti pui la contributie judecata prin care Domnul iti poate descoperi ce sa iei de bun si ce sa nu iei. Spor.

P.S: Feed, april, anto si nenea Old, astept complimente, nu sanctiuni, pentru modul regulamentar prin care am reusit sa-i dau  replica mohicanului.

Ultima modificare de irlanda (27/11/11 01:46)

27/11/11 01:29

ultimul mohican
membru

am citit, dar momentan nu o sa-ti dau nicio replica. desi as avea raspunsuri. destule. dar poate ca e mai bine ocazional sa ma mai abtin. :)

27/11/11 09:24

sel_sel16
membru

Bine ai revenit, Irlanda! Desi, cam nervoasa pt o zi de duminica. Si eu o sa ma abtin de la comentarii, insa iti dau un sfat: reciteste-ti si tu mesajele si nu te mai victimiza atat. Cand 3, 4 , 5 ..7 oameni iti spun ca esti beat, te duci la culcare.
Altfel, sa ai o saptamana frumoasa. ;)

27/11/11 22:08

Old
Moderator

irlanda a scris:

... Feed, april, anto si nenea Old, astept complimente, nu sanctiuni, pentru modul regulamentar prin care am reusit sa-i dau  replica mohicanului.

Sunt pregatit cu complimente, si astept sa-mi dai ocazia expresa pentru a le face. Mai sunt cateva zile pana-n 6 decembrie, dar pot face complimente si mai repede.
In cazul sanctiunii tale: ban ai primit pentru ca ai continuat pe acelasi ton dupa avertisment. Mohicanul a scapat fie ca a tinut seama de avertisment, fie ca dormea si nu a intrat pe net sa raspunda.

As fi luat aceeasi masura pe care a luat-o feed dar dimineata cand am citit postul tau nu am avut timp sa vad daca esti singura care a continuat sau ati mai avut intre timp alte rafuieli.

sel_sel16 a scris:

Bine ai revenit, Irlanda! Desi, cam nervoasa pt o zi de duminica. Si eu o sa ma abtin de la comentarii, insa iti dau un sfat: reciteste-ti si tu mesajele si nu te mai victimiza atat. Cand 3, 4 , 5 ..7 oameni iti spun ca esti beat, te duci la culcare.
Altfel, sa ai o saptamana frumoasa.
Nu ar fi cazul sa pui paie pe foc.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (27/11/11 22:32)

27/11/11 22:32

sel_sel16
membru

Crede-ma, nici nu am avut aceasta intentie, nici nu consider ca am facut asta.

27/11/11 22:39

april
admin forum

sel_sel16 a scris:

si eu consider ca ai facut, si daca 2 pers "iti spun ca esti beat, te duci la culcare.
Altfel, sa ai o saptamana frumoasa. ;)"

27/11/11 22:43

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

sel_sel16 a scris:

Din ceea ce ai scris, reiese altceva.

Ultima modificare de antonela (27/11/11 22:44)

27/11/11 22:43

april
admin forum

3 persoane deja :))

noapte buna ;) ?

P.S. fara suparare :)

27/11/11 22:44

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
bai oameni, decat sa va contraziceti de 7 mii de ori in 7 mii de felucri pe 7 mii de citate, mai bine luati Biblia si va contraziceti in interpretari pe seama EI, nu pe un michael jackson. Nu vedeti ca cel rau nu ne da pace nici duminica? Eu zic sa meditati 5 minute la ce faceti pe aici, sa regretati si apoi sa incetati si sa va ocupati de chestii mai serioase.

27/11/11 23:19

sel_sel16
membru

Nu-i nici o suparare, dar nu asta mi-a fost intentia. :)

27/11/11 23:21

april
admin forum

RainSong a scris:

bai oameni, decat sa va contraziceti de 7 mii de ori in 7 mii de felucri pe 7 mii de citate, mai bine luati Biblia si va contraziceti in interpretari pe seama EI, nu pe un michael jackson. Nu vedeti ca cel rau nu ne da pace nici duminica? Eu zic sa meditati 5 minute la ce faceti pe aici, sa regretati si apoi sa incetati si sa va ocupati de chestii mai serioase.

"bai" RainSong, la cine te referi ?

27/11/11 23:27

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

nenea OLD a scris:

In cazul sanctiunii tale:...

N-ai prins ideea nenea OLD. Nu sanctiunea este durerea/nemultumirea mea.

Dar nu cred ca mai are vreo importanta acum acest aspect.

27/11/11 23:55

Old
Moderator

Ba cred ca am prins ideea. Tu in postul in care ti-ai incasat banul si scris constienta de ce urmeaza.
Am inteles si ce spui: ca mohicanul insulta cu mai multa diplomatie iar tu o faci direct.
Mi-e totuna, si cred ca si april a considerat la fel; de asta v-a avertizat pe amandoi; doar ca dupa avertisment tu ai continuat la fel, iar el nu.

28/11/11 06:56

ultimul mohican
membru

OLD TRAIAN a scris:

Mohicanul a scapat fie ca a tinut seama de avertisment, fie ca dormea si nu a intrat pe net sa raspunda.

As fi luat aceeasi masura pe care a luat-o feed dar dimineata cand am citit postul tau nu am avut timp sa vad daca esti singura care a continuat sau ati mai avut intre timp alte rafuieli.

eram pe net, si parca am raspuns (nu mai stiu daca inainte sau dupa avertisment. dar am facut-o aici la comentarii si fara injurii). cum de fapt am facut-o cam mereu. daca cumva cand spuna ca o parere a cuiva este aberanta, bigota gresita sau chiar proasta, (atentie postarea, nu persoana) este in afara regulamentului, o sa ma abtin si de la aceste aspecte. dar am pretentia atunci, ca nimeni de pe forum sa nu spuna de vreo replica a mea ca este aiurita, nesimtita sau ignoranta. bineinteles e doar o asteptare, nu e neaparat nevoie de democratie egalitate si echidistanta.

RainSong a scris:

april a scris:

"bai" RainSong, la cine te referi ?

cred ca la mine la sel si la irlanda, voi ceilalti ati intervenit mai mult prin comentarii.

OLD TRAIAN a scris:

Ba cred ca am prins ideea. Tu in postul in care ti-ai incasat banul si scris constienta de ce urmeaza.
Am inteles si ce spui: ca mohicanul insulta cu mai multa diplomatie iar tu o faci direct.
Mi-e totuna, si cred ca si april a considerat la fel; de asta v-a avertizat pe amandoi; doar ca dupa avertisment tu ai continuat la fel, iar el nu.

mohicanul nu prea insulta. sau cel putin asta e parerea mea. in fine ar fi culmea sa am mustrari de constiinta din cauza irlandei. daca as fi fost singurul care are discutii cu ea, poate ca m-as fi gandit de trei ori daca am dreptate. dar irlanda a avut o multime de certuri cu diversi useri, ce apartin de diverse religii/confesiuni. in dezbateri felurite, indiferent de subiect. si mereu a folosit un ton transant, acid, agesiv, malitios si cu insulte. si ceea ce am spus referitor la ea se gaseste in arhiva tc-ului. avem o multime de postari. deci sper ca adevarul nu este un motiv pt. banare.

28/11/11 08:18

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Uneori ma intreb care este diferenta dintre un ateu care nu vrea sa se pocaiasca si un crestin care nu vrea sa se pocaiasca?

28/11/11 09:33

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

ultimul mohican a scris:

daca as fi fost singurul care are discutii cu ea, poate ca m-as fi gandit de trei ori daca am dreptate. dar irlanda a avut o multime de certuri cu diversi useri, ce apartin de diverse religii/confesiuni. in dezbateri felurite, indiferent de subiect. si mereu a folosit un ton transant, acid, agesiv, malitios si cu insulte.

faptul ca irlanda "a avut o multime de certuri cu diversi useri" nu trebuie sa fie o scuza, nu trebuie sa fie un motiv sa va alaturati lor si sa sustineti aceste certuri.

28/11/11 11:51

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

sel_sel16 a scris:

Altfel, sa ai o saptamana frumoasa. ;)

Pai aici nu vad nici o diferenta intre aciditatea ta sau cea cu care te (ne) serveste irlanda. Diferenta este totusi, nu in stil ci in obiectul pentru care se aplica, pentru ca a fi temperamental pentru Credinta si Dumnezeu e una iar a fi pentru un ratacit care a avut si el ceva sclipiri...
(asta cred ca este si of-ul irlandei cand este pusa in aceiasi oala cu cei pe care-i ataca, desi scopul nu scuza mijloacele)

Apropo (scriu aici, nu ma mai mut, ca nu stiu cat ar folosi), imi place si mie talentul vocal si potentialul lui MJ in dans, apreciez si melodiile care au un mesaj nobil, dar, din pacate, cum se zice... "cu o floare nu se face primavara". Mi-a placut breack-dance-ul care era la moda in copilaria mea, dar treaba cu chilotii peste pantaloni ce aducea lesinul fetelor cand isi ducea mana intre picioare a fost a treia mare dezamagire pentru mine (prima fiind obsesile lui legate de a trai in mediul septic autocreat si al doilea, metamorfoza la care se supunea). Chiar daca pe atunci nu-mi raportam viata si preferintele la spiritul crestin, am fost dezgustat de alegerile de viata ale lui Mj si pot spune ca in final l-am compatimit vazand un interviu (oricat de rau intentionat ar fi fost realizat) in care a tradat faptul ca omul nu avea "toate tiglele pe casa" (Arch sper sa nu te superi ca ti-am imprumutat expresia, dar mi-a placut prea mult :D). Pacat de ceea ce ar fi putut fi daca ar fi folosit cu intelepciune darul vietii si ar fi stiut sa-si exploateze din plin harul primit.
  sel_sel, MJ va fi si el cantarit si rasplatit dupa ceea ce a facut cu talantii sai, iar daca din cati a avut mai mult a risipit, putinul ramane fara greutate. Asta nu ma va impiedica sa ascult unele din melodiile sale care mi-au ramas la inima.

+Archangel+ a scris:

Uneori ma intreb care este diferenta dintre un ateu care nu vrea sa se pocaiasca si un crestin care nu vrea sa se pocaiasca?

Depinde de ateu, daca a aflat de Vestea cea Buna si de Cuvantul lui Dumnezeu dar lea respins, nu cred ca este mare diferenta. Dar daca ateul este ateu pentru ca nu a aflat, nu a auzit, nu a avut acces la acestea atunci diferenta este ca ateul mai are o sansa.
Dar de ce te intrebai? :)

Ultima modificare de Oblio (28/11/11 12:25)

28/11/11 12:14

+Archangel+
Moderator

Oblio a scris:

Dar de ce te intrebai? :)

Ma intreb pe bune. Pentru ca mi se pare acelasi lucru indaratnicia unui crestin care refuza pocainta pentru faptele sale rele si indaratnicia unui ateu care refuza mantuirea lui Dumnezeu. Desi, in Biblie se vorbeste despre mantuirea ca prin foc. Iar asta inseamna ca nu este acelasi lucru. Vezi, de asta ma intreb.

29/11/11 09:25

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Iti inteleg amaraciunea si ti-o impartasesc. Poate ca se pocaieste, dar in taina iar indaratnicia unora este doar la suprafata (declarativa). Stii parapola aceea... unul spune ca se duce si nu se duce si altul care zice "nu ma duc", si se duce. :) (De-a Domnul sa fie asa)

Ultima modificare de Oblio (01/12/11 13:29)

30/11/11 16:55

+Archangel+
Moderator

Pai macar de s-ar duce.

01/12/11 08:24

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la